Download: Thymus_spleen.jpg
CD.1] Magnez - dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu?
Poszukując odpowiedniego suplementu zwracaj więc uwagę na to, aby preparat był: 1) wapniowo-magnezowy, 2) o odpowiedniej proporcji składników (przypomnijmy wapń:magnez – jak 2:1), 3) składniki były pozyskiwane ze źródeł naturalnych w postaci organicznej.
Drugi problem – to nadmierne spożycie nabiału – mleka, serów, twarogów, jogurtów. Ogromna większość lekarzy poleca właśnie te produkty ze względu na to, że zawierają dużo wapnia, a więc mają przeciwdziałać osteoporozie.
Paradoksem jest, że mimo kampanii reklamowych promujących przetwory mleczne i wysokiego ich spożycia, mamy coraz więcej zachorowań na osteoporozę. A może właśnie dlatego tak jest, że tak dużo spożywamy przetworów mlecznych silnie zakwaszających organizm?
W każdym bądź razie wapń w postaci nieorganicznej obecny w nadmiarze w tych przetworach blokuje przyswajanie magnezu, a brak z kolei tego pierwiastka zmniejsza przyswajalność wapnia i kółko się zamyka. Inną sprawą jest również postać wapnia – organiczna czy - wspomniana już - nieorganiczna, co również wpływa na stopień jego przyswajalności.
Niski poziom magnezu skutkuje powstawaniem niedoborów witaminy D niezbędnej do prawidłowej budowy kości. Dodać należy również, że pierwiastek ten w połączeniu z kobaltem i selenem nie dopuszcza do uszkodzeń genetycznych DNA.
Magnez zapewnia utrzymanie wysokiego poziomu sprawności oraz wytrzymałości podczas wykonywania pracy fizycznej i uprawiania sportu. Picie kawy skutecznie wypłukuje magnez - ten wspaniały antystresor - z organizmu. Dziwisz się później, że łatwo poddajesz się sytuacjom stresowym, bywasz rozdrażniony z byle powodu?
Charakterystyczne objawy niedoborów magnezu:
■ wysokie ciśnieniem krwi,
◦ ■ trudności z zasypianiem, bezsenność, koszmary nocne,
■ nerwowość, depresja,
◦■ odkładanie się wapnia w tkankach miękkich (zwapnienia) - kamica nerkowa, kamienie woreczka żółciowego,
◦■ drżenie lub skurcze mięśni (tiki nerwowe), brak czucia w palcach (drętwienie),
◦■ nieregularna praca serca, kołatanie, często kłujący ból w sercu,
◦■ zaparcia,
◦■ drgawki,
■ brak apetytu,
◦■ uczucie oszołomienia, bóle i zawroty głowy,
◦■trudności w koncentrowaniu się, niepokój wewnętrznym i stany lękowe,
◦■wypadanie włosów, łamliwość paznokci,
◦■silniejsze działanie próchnicy atakującej zęby,
■brak siły (osłabienie),
■nadmierne pocenie się,
◦■zaburzenia wzroku, ◦
■wrażliwość na zmiany pogody.
Wielu lekarzy twierdzi, że kobiety z niedoborem magnezu rodzą znacznie dłużej, a porody bywają boleśniejsze, niż u pań z równowagą tego pierwiastka.
Już nieżyjący prof. Julian Aleksandrowicz prowadził długą walkę (uwieńczoną w końcu powodzeniem) o uzupełnianie dolomitem niedoborów magnezu w organizmie.
Czynniki redukujące magnez w organizmie to: białka, tłuszcze, szczawiany (rabarbar, szpinak), duże ilości wapnia w produktach mlecznych (była już o tym mowa) - zwłaszcza w produktach homogenizowanych, fityniany (otręby pszenne, chleb).Wrogiem magnezu jest zwłaszcza cukier, który nie pozwala przyswajać tego pierwiastka.
http://www.eioba.pl/a/1olj/magnez-dlaczego-jest-tak-wazny-dla-naszego-organizmu