dinde-farcie-aux-marrons.jpg
-
Aqua Vitae magazyn o alkoholach -
Barwne półmiski -
Cat and Food -
Chleb Borodinsky -
Ciut frywolnie -
Dzieci gotują -
Dziewczyna o Perłowych Włosach -
Dziewczyna o Włosach jak Heban -
Ernst Nowak -
Grafika komputerowa -
Historia Pisanek -
Ilustracje Przetworów -
Jesienne Dziewczyny -
Kawowe przepisy -
Kobieta i niebieskie Kwiaty -
Kobieta z szalem -
KOGUT -
Koty gotują -
Kwiaty Jadalne -
LADY -
Lady i Kapelusz -
Lady of Blue -
Lady of Green -
Lady of Orange -
Lady of Pink -
Lady of Red -
Lady of Spring -
Lady of Summer -
Lady of Violet -
Lady of White -
Lady of Winter -
Lady of Yellow -
Lady z koroną -
Michael Greyeyes -
Najdziwniejsze alkohole świata -
Oktoberfest -
Ona ma oczy niebieskie -
Oszuści na chomiku -
Przepisy -
Pumpernickel (pumpernikiel) -
Stworzone przez Generator SI -
SZCZUR -
Świąteczne Słodycze -
Tatiana Deriy -
Terytoria Północno-Zachodnie -
Truskawki -
Ulubione drinki znanych postaci -
Wianek w polskiej tradycji -
Yana Movchan -
Żurek
W Grecji najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia. Nie obchodzi się tu Wigilii, a jeśli już, to o bardzo późnej porze. Nie ma również Świętego Mikołaja, choć w tym dniu ludzie szczodrze obdarzają się prezentami, bo Boże Narodzenie nie może obyć się bez prezentów. Jednak w tym okresie nie przychodzi do greckich dzieci św. Mikołaj. Dniem wręczania prezentów jest 25 grudnia. Upominki są przygotowywane przez dorosłych, którzy obdarowują nimi dzieci i siebie nawzajem. Natomiast grecki odpowiednik znanego wszystkim św. Mikołaja pojawia się dopiero 1 stycznia i ma na imię Bazyli (po grecku imię to brzmi Vassilios). Jednak wygląda dokładnie tak samo jak każdy św. Mikołaj i przynosi oczywiście całą masę paczek dla dzieci. Imieniny św. Bazylego rozpoczynają Nowy Rok i na ten dzień wielu Greków przygotowuje specjalny chleb, zwany vasilopsomo, w którym zapieczona jest złota moneta. ten, komu trafi się kawałek pieczywa z monetą, ma zapewnione szczęście przez kolejne 12 miesięcy.
Obchody świąt Bożego Narodzenia trwają w Grecji aż 12 dni. Przed mszą Bożego Narodzenia chłopcy śpiewają kolędy, za co w wioskach dostają słodkości: migdały i orzechy, a w miastach pieniądze. Nabożeństwo zaczyna się o czwartej rano i trwa do wschodu słońca. Ważna potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym, ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Głowa rodziny uroczyście kroi ten chleb, przeznaczając jeden kawałek dla Boga, jeden dla domu i po kolei pozostałe dla wszystkich członków rodziny.
Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem. Ksiądz chodzi od domu do domu i kropi święconą wodą głównie te miejsca, gdzie mogą się znajdować kallikantzari (złe duszki). Jedna z greckich legend mówi, że przepastne i mroczne podziemia są zamieszkiwane przez złe duszki, zwane kallikantzari. Mają one rozczochrane czuprynki, buźki wykrzywione złośliwością i wykorzystają każdą okazję, by zrobić coś złego. Mogłyby przerazić nawet najodważniejsze dziecko, na szczęście przez cały rok uwięzione są pod ziemią i udaje się im wydostać na powierzchnię tylko na dwanaście dni przed samym Bożym Narodzeniem. By zapobiec ich psotom i dokuczliwym, często niewybrednym żartom, w tym okresie Grecy skrapiają święconą wodą wszystkie ważne miejsca w domu. Należy też utrzymywać ogień w kominku, by niegrzeczne kallikantzari nie dostały się tą drogą.
Grecką tradycją jest stawianie zamiast choinki przystrojonego świątecznie modelu żaglowca. Jest to najważniejszy symbol bożonarodzeniowy w tym kraju. Niewielki model żaglowca traktowany jest jak nasza choinka, ozdabia się go kolorowymi lampkami i umieszcza w centralnym miejscu domu. Duża część społeczeństwa greckiego związana jest z morzem, wiele osób zamieszkuje wyspy i dla tych ludzi każda łódź, każdy statek to możliwość przemieszczania się, pracy i po prostu życia. Tę łączność z morzem, czerpanie z jego bogactwa i miłość do tego żywiołu właśnie symbolizuje świąteczny stateczek. Jeśli natomiast ktoś decyduje się na choinkę, to jest ona bardzo kolorowo udekorowana i przybrana świeczkami.
Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.
Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą. Wśród świątecznych przysmaków znajdują się też kourambiedes, migdałowe ciasteczka posypane cukrem pudrem.
Obecnie w większych miastach można zobaczyć ulice przystrojone w lampki i dekoracje. Powoli zostaje też przejmowana zachodnia tradycja wysłania kart z życzeniami świątecznymi do przyjaciół i rodziny.