020.jpg
-
Aqua Vitae magazyn o alkoholach -
Barwne półmiski -
Cat and Food -
Chleb Borodinsky -
Ciut frywolnie -
Dzieci gotują -
Dziewczyna o Perłowych Włosach -
Dziewczyna o Włosach jak Heban -
Ernst Nowak -
Grafika komputerowa -
Historia Pisanek -
Ilustracje Przetworów -
Jesienne Dziewczyny -
Kawowe przepisy -
Kobieta i niebieskie Kwiaty -
Kobieta z szalem -
KOGUT -
Koty gotują -
Kwiaty Jadalne -
LADY -
Lady i Kapelusz -
Lady of Blue -
Lady of Green -
Lady of Orange -
Lady of Pink -
Lady of Red -
Lady of Spring -
Lady of Summer -
Lady of Violet -
Lady of White -
Lady of Winter -
Lady of Yellow -
Lady z koroną -
Michael Greyeyes -
Najdziwniejsze alkohole świata -
Oktoberfest -
Ona ma oczy niebieskie -
Oszuści na chomiku -
Przepisy -
Pumpernickel (pumpernikiel) -
Stworzone przez Generator SI -
SZCZUR -
Świąteczne Słodycze -
Tatiana Deriy -
Terytoria Północno-Zachodnie -
Truskawki -
Ulubione drinki znanych postaci -
Wianek w polskiej tradycji -
Yana Movchan -
Żurek
W duńskich Świętach Bożego Narodzenia znaleźć można wiele podobieństw do polskich tradycji światecznych, ale jest też kilka barwnych zwyczajów charakterystycznych dla tego kraju. Duńczycy na przykład nie wyobrażają sobie Świąt bez glogg - mocnej odmiany grzanego wina, wigilijnej kolacji bez mięsa oraz wszędobylskich skrzatów "nisse".
Duńska choinka jest bardzo charakterystyczna: zdobią ją liczne małe chorągiewki, Dannebrog.
Najważniejszym punktem wigilijnego spotkania jest obdarowywanie prezentami. Przynosi je Julemanden (Mikołaj).
Te święta mają w Danii całkowicie świecki charakter. Na wigilijnym stole koniecznie musi się znaleźć pieczona kaczka - danie główne oraz ris r l`amande, czyli ryż z owocami i przyprawami. Do jednej z miseczek z tą potrawą wkłada się migdał, a ten, kto go znajdzie dostaje jeszcze jeden prezent.
Na początku grudnia okna ozdabiane są palącymi się świecami, lampkami i wszelkiego rodzaju czerwonymi kwiatami. Obowiązkowa choinka stojąca przed domem rozświetlona jest setkami białych żaróweczek. Czasami ozdabia się nawet jakieś drzewko stojące w ogrodzie. Ci, którzy nie mają ogrodu, dekorują swoje balkony lub okna i parapety.
W miarę zbliżania się Gwiazdki wnętrza we wszystkich domach przystraja się szklanymi kulami, girlandami, sercami i gwiazdami z papieru, nastawia się pozytywki i wyciąga mnóstwo rodzinnych „skarbów”, czyli starych zabawek na choinkę i stroików, którym pomimo niszczycielskiej działalności dzieci udało się przetrwać w domu od kilku pokoleń. Nowe stroiki robi się wieczorami, przy użyciu szyszek, mchu, liści i różnego rodzaju owoców, które mocuje się gliną do talerza. Pośrodku, dla dopełnienia atmosfery, musi znaleźć się oczywiście świeca.
Boże Narodzenie w Danii rozpoczyna się adwentem. Jest to bardzo ważny okres, podobnie jak w Polsce. W Danii dzieci w każdy dzień adwentu otwierają jedno okienko adwentowego kalendarza. Kalendarz adwentowy przygotowuje dzieci do świąt Bożego Narodzenia, a zarazem przynosi im wiele radości. W każdym okienku dzieci znajdują czekoladkę bądź drobną zabawkę.
W Danii nie ma takiej Wigilii jak w Polsce. Wigilijną wieczerzę spożywa się w Boże Narodzenie 24 grudnia. Główne daniem wigilijnej duńskiej wieczerzy jest pieczeń z chrupiącą skórką, pieczona kaczka lub gęś. Kaczkę lub gęś nadziewa się jabłkami i drylowanymi suszonymi śliwkami. Dodatkowo na stole wigilijnym nie może zabraknąć słodkiej i kwaśnej czerwonej kapusty, a także ziemniaków, polanych sosem z pieczonej wieprzowiny, kaczki lub gęsi.
Ważne w wigilijny wieczór są także prezenty. Prezenty podobnie jak w Polsce rozpakowuje się po wigilijnej kolacji. Prezenty składane są pod bożonarodzeniową choinką. Ciekawym zwyczajem w Danii jest to, że rodzina obchodzi choinkę trzymając się za ręce i śpiewa tradycyjne świąteczne kolędy, a dopiero później rozpakowuje prezenty. Na tradycyjnej duńskiej choince palą się prawdziwe świece, a na gałęziach wiszą własnoręcznie wykonane papierowe serca, koszyki pełne kolorowych czekoladek i ozdobne papierowe gwiazdy. Dodatkowo w choinkę wplata się duńskie flagi, które wraz z gwiazdą na czubku drzewka dopełniają dekorację. Dzięki chorągiewkom duńską choinkę łatwo można rozpoznać na tle innych choinek.
W okresie świątecznym w życiu codziennym Duńczyków pojawiają się skandynawscy kuzyni elfów tzw. nissery. Ich tradycyjny strój to: szare spodnie lub spódnice w przypadku pań, drewniane boty i długie szpiczaste czerwone czapeczki. Nissery można spotkać wszędzie - w autobusach, w szkołach, na sklepowych wystawach. Nie są to jednak dobre skrzaty. Dzieci, aby je udobruchać przygotowują wieczorem dla nich owsiankę. Fakt, że owsianka znika, jest dowodem, że Nissery żyją naprawdę.
Ciekawostką jest to, że w Danii Boże Narodzenie zaczyna się 24 lipca. W tym czasie w Bakken w Kopenhadze odbywa się Światowy Kongres Świętego Mikołaja i Elfów. Kongres ten jest poza Bożym Narodzeniem - najważniejszym wydarzeniem dla Świętych Mikołajów z całego świata i jedyna okazja, by mogli się spotkać.