9.arcul_transversal-altar_sam2524_x.jpg
-
2 Wielki Poniedziałek -
2 Wielki Wtorek -
albański -
Albański -
angielski -
Angielski -
arabski -
Arabski -
asyryjskie -
Cerkiewnosłowiański -
Cerkiewno-słowiański -
chorwacki -
Chorwacki -
Czeskie, słowackie -
fiński -
Fiński -
francuski -
grecki -
Grecki -
hiszpański -
Hiszpański -
hymny -
ikony -
indyjskie -
Indyjskie -
Inne -
Instrumentalne -
koptyjski -
łacina -
Łacina -
polski -
Polski -
Portugalski -
Portugalskie -
Prawosławne orientalne -
rosyjski -
Rosyjski -
różne -
Różne -
rumuński -
Rumuński -
Rumuński - pełny kanon -
Rzymsko-katolickie -
Serbski -
Stichera Domie Efrato -
Suahili -
Ukraiński -
Wersja z powtarzanymi śpiewnie wersetami (cs) -
Wigilia -
zdjęcia z nabożeństw
Obchodzone zawsze w niedzielę, pięćdziesiąt dni po Passze. Już Żydzi uroczyście obchodzili pięćdziesiąty dzień od Paschy na pamiątkę Teofanii przed Mojżeszem, kiedy ten od Boga dostał Dekalog. Jak widzimy, jest to też swoiste proroctwo - w Nowotestamentwoej Pięćdziesiątnicy objawia się Trzecia Osoba Św. Trójcy - Duch Święty. Jezus spełnia Swoją obietnicę, daje Pocieszyciela najpierw posłusznie oczekującym apostołom i Bogurodzicy zebranym w Wieczerniku. Ten dzień uznajemy za początek pełnego istnienia Kościoła.
Po raz pierwszy od Paschy śpiewa się hymn "Cariu Niebiesnyj" ("Królu niebieski").
Na uroczystej Wieczerni (Nieszporach) ma miejsce Obrzęd Klękania (Kolienoprikłonne Molitwy), znany też w innych Kościołach prawosławnych i ogółem wschodnich, między innymi koptyjskim (tzw. Sagda), syryjskim i malankarskim. Wtedy, po raz pierwszy od Paschy, wierni klękają (klękanie i bicie pokłonów, charakterystyczne dla postów, jest zabronione w okresie Paschalnym), prosząc o Dar Św. Ducha. Tutaj jest tekst po polsku tego Nabożeństwa
Święto trwa cały tydzień, w Poniedziałek, czyli drugi dzień Świąt, w szczególny sposób jest wspominany Święty Duch. Synaksarion (starożytne liturgiczne objaśnienie) tych Świąt. To jedno z 12 wielkich świąt cerkiewnych, a przyjmuje się że wraz z Bożym Narodzeniem i Epifanią wyróżnia się i pośród nich.
Różne wersje trisagionu Święta Zesłania Ducha Świętego znajdują się w folderze Pascha => ortodoksyjne => prawosławne => trisagion.
UWAGA! PASCHALIA. We wszystkich Kościolach wschodnich (prawosławnych bizantyjskich i orientalnych, greckokatolickich, maronickim itp.) obowiązują paschalia z I Soboru Powszechnego który odbył się w Antiochii w 341 roku. Paschalia to sposób wyliczania daty Wielkanocy i świąt z nią związanych, a więc i Zesłania Ducha Świętego. Tu możemy wpisać dowolny rok i wyświetli nam się data Pięćdziesiątnicy