-
404 -
657 -
14968 -
137
16330 plików
82,68 GB
na Gumieńcach
Wyjeżdżając do innych miast i krajów szukamy wyjątkowych miejsc, które można zobaczyć - są to m.in. zamki, zabytkowe ruiny, dworki. Co prawda zamku na Gumieńcach nie znajdziemy, ale zespół dworsko-folwarczno-parkowy owszem. Mimo degradacji wciąż robi wrażenie.
tagi: Szczecin, Gumieńce, Husarów, dworek, historia, turystyka, ciekawe miejsca
Dojazd do dworku nie jest trudny (poniżej prezentujemy mapę). Kiedy przed przejazdem kolejowym skręcimy z ul. Cukrowej w ul. Husarów i miniemy bramę, zobaczymy szereg warsztatów samochodowych, wulkanizatorów itp. Okazuje się, że firmy te zlokalizowane są w zabytkowej zabudowie. Na końcu ulicy Husarów znajduje się plac, przy którym stoi zabytkowy dworek. Za budynkiem kryje się stary park, a właściwie jego pozostałości.
Zespół dworsko-folwarczno-parkowy to dawna siedziba dziedzicznych dzierżawców majątku Gumieńce. W 1810 roku wyodrębniono go z pół wsi przez regulacje gruntów w wyniku uwłaszczania chłopów (nadanie chłopom na własność użytkowanej przez nich ziemi - przypis redakcji). Kto zatem zamieszkiwał posiadłość? Wiemy, że pierwszy był Bornfeldt, potem Ruckforth i Carl Wilhelm Schultz. Ten ostatni zmarł w 1841 roku. 20 lat później posiadłość na licytacji wykupiła Mathilda Germeshausen (z domu Schultz). Zespół dworsko-folwarczno-parkowy był w posiadaniu tej rodziny do 1945 roku. Po wojnie powstał tu PGR, potem gospodarstwo rolnicze. Teraz teren jest własnością Agencji Rozwoju Regionalnego, a posiadłość znajduje się na liście zabytków.
Warto przyjrzeć się samemu budynkowi. W pierwszej połowie XIX wieku powstała klasyczna facjatka zwieńczona trójkątnym naczółkiem (nad wejściem). Potem powstało skrzydło boczne z wieżyczkami nawiązującymi do neogotyku. Blanki (tzw. zęby) w gotyku służyły do obrony - w wolnej przestrzeni pojawiali się łucznicy. Dobry obserwator zauważy również na pierwszym piętrze coś na kształt równo ułożonych kostek z kamienia. To jednak iluzja. Tzw. boniowanie było modne w czasach renesansu, chodziło o to by budynkowi nadać monumentalny wygląd. Z tyłu budynku zobaczymy również ryzalit, czyli wystające wyjście do parku. Niestety, trudno uzyskać więcej informacji dotyczących tej posiadłości.
To urocze miejsce niszczeje od wielu, wielu lat. Szkoda, ponieważ miejsce mogłoby być fantastycznym przystankiem turystycznym, także dla turystów z zachodniej granicy. Niedaleko posiadłości przebiega autostrada, a w pobliżu znajduje się dworzec kolejowy Gumieńce oraz pętla autobusowa 60-tki. Brakuje tylko gospodarza, który odnowiłby cały obiekt i nadał temu miejscu niepowtarzalny klimat.
- sortuj według:
-
0 -
34 -
0 -
0
34 plików
146,79 MB