Download: ziola_meskie.jpg
cd. 1]
Rozróżnianie ziół na te, które pomagają mężczyznom i te, które pomagają kobietom to ciekawa sprawa. Wierzbownica leczy męskie dolegliwości, a np. kalina koralowa żeńskie.
Ziołolecznictwo Ożarowskiego podaje, że kora kaliny koralowej wywiera działanie przeciwskurczowe, obniża niemal wybiórczo napięcie mięśnia macicy oraz znosi uczucie bólu. Jest również w stanie zahamować niezbyt nasilone krwawienia z narządów rodnych, a nawet zmniejszyć niebezpieczeństwo poronienia. Stosuje się więc ją w bolesnych kurczach macicy, zaburzeniach miesiączkowania, dodatkowych krwawieniach w okresie przekwitania, predyspozycji do przedwczesnego porodu lub do poronienia, również w poronieniu zagrażającym.
Dalej podaje ten podręcznik, że kalina ma zastosowanie w homeopatii przy:
1. Spastycznym zaburzeniu miesiączkowania z charakterystycznym bólem: ból rozpoczyna się w plecach, otacza lędźwie, umiejscawia się w macicy, gdzie kończy się kurczem. Ból ten uniemożliwia spokojne siedzenie i leżenie.
2. Poronieniach zagrażających przy wyżej opisanych bólach.
3. Kurczach łydek podczas ciąży.
4. Neuralgiach z atakami nerwowymi.
5. Ostrych bólach pleców, lędźwi i podbrzusza ciągnących w dół i umiejscawiających się na przedniej stronie ud, które występują poza miesiączką, lecz przypominają bóle miesiączkowe.
Podobnie działa jasnota biała, o której jednak Ożarowski nie wspomina. Maria Treben herbatkę z jasnoty poleca szczególnie dziewczętom, bo przeciwdziała bolesnemu miesiączkowaniu, a także kobietom stale cierpiącym na bóle podbrzusza. Ma ona również właściwości oczyszczające krew oraz przeciwdziała bezsenności na tle nerwowym.
Na naszej planecie rosną zioła pomagające na każde schorzenie. Wiele z nich ludzie poznali i umieją stosować. Nie tylko pijąc przyrządzone z nich napary i odwary, lecz również korzystając z ich leczących właściwości zapachowych. Pije się więc odpowiednie ziółka, a równocześnie urządza sobie kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.
Przy kłopotach z miesiączką i w zaburzeniach wątrobowo-nerkowych – zaleca się np. kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego, najczęściej używanego w aromatoterapii. Lub olejku z melisy, który odświeża, działa przeciwdepresyjnie i pomaga przy napięciach nerwowych, bolesnych miesiączkach, gorączce, kłopotach z oddychaniem.
Panom zaś polecić można kąpiel z dodatkiem olejku z jaśminu, który jest wprawdzie dość drogi, ale bardzo aromatyczny, więc działa dłużej.
Wiesława Kwiatkowska