51.jpg
-
!!! DISNEY True-Life -
!!! 007 James Bond PLL -
!!! Biografie muzyczne (PDF) -
!!! Filmy (Elvis Presley)-PLL -
!!! Filmy HD (1080p)_2 -
!!! Filmy HD (BluRay) -
!!! Filmy HD (drama coll.) -
!!! Filmy HD (dual audio) -
!!! Filmy HD (historyczne) -
!!! Filmy HD (Net-fli(x) -
!!! Filmy HD (world) -
!!! Filmy Lektor 1080p -
!!! Filmy o Sztuce (po-Polsku) -
!!! Filmy SD-HD (ciekawe) -
!!! Filmy VHS (80-90) -
!!! Historia sztuki - Irmy Koziny (audio) -
!!! Izabela, królowa Hiszpanii -
!!! Kino PRL -
!!! Music Magz (Robi) -
!!!_Magz 2024-03 -
!!!_MusicMag_Record Collector -
!!!Filmy SD-HD (VHS) -
(1962) Doktor No - hasło abc -
(1963) Pozdrowienia z Rosji - hasło abc -
(1964) Goldfinger - hasło abc -
(1965) Operacja Piorun - hasło abc -
(1967) Casino Royale - Peter Sellers, PL -
(1971) Diamenty są wieczne - hasło abc -
~>TVP Kultura (123abc) -
2016 - 17 -
2018 -
2019 -
2020 -
Biografie muzyczne -
drama-and-comedy -
FILMY HD z lat 80-90 -
Filmy_bardzo dobre -
Long Live Vinyl -
Lwy afrykańskie - The African Lion -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway 2=remaster -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway 3=Bonus -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 1=Album -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 2=CD2 -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 3=Bonus -
PROG (ClasRock) 2019 -
PROG (ClasRock) 2020 -
PROG (ClasRock) 2021 -
zachomikowane -
Żyjąca pustynia - The Living Desert
Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie) — polski malarz, rzeźbiarz, fotografik i rysownik.
Zdzisław Beksiński urodził się w mieście w południowo-wschodniej Polsce - Sanoku, w 1929 roku.
Jako młody artysta zajmował się fotografią, w której szybko zyskał sobie sławę w środowisku, wygrywajac szereg konkursów międzynarodowych.
Następną formą wyrazu była dla młodego Beksińskiego rzeźba. Tu również dzisiejszy miłośnik tego artysty byłby zdziwiony odkrywając, że była to rzeźba czysto abstrakcyjna, robiona głownie z metalu, drutu i blachy. Powstały wówczas wspaniałe reliefy i maski, które można zobaczyć w Museum we Wrocławiu.
Owa rzeźba z kolei uczyniła Beksińkiego znanym i cenionym wśród establishmentu awangardowej krytyki. Lecz i tu, po pewnym czasie Beksiński jakby znudził się i przeszedł do następnej formy wyrazu, jaką był rysunek.
Lecz prawdziwą slawę zyskał dopiero gdy zaczął, około 1964 roku, malować. Tu zdecydowanie zerwał z awangardą i w pełni oddał się malarstwu fantastycznemu, wizjonerskiemu, figuratywnemu, starannie malowanemu farbą olejną na płycie pilśniowej. Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów uznając, że każdy widz może sobie je interperetować w dowolny sposób. Pierwszy okres tego malarstwa, pod wpływem mistycyzmu wschodniego, któremu wówczas Beksiński hołdował, był pełen symboli, tajemniczych treści i katastrofalnej, pełnej grozy atmosfery.
Pierwszym poważnym sukcesem wystawienniczym była dla Beksińskiego wystawa jego trzydziestu kilku obrazów o tematyce czysto fantastycznej, zorganizowana w 1964 roku w Warszawie, przez krytyka Janusza Boguckiego. O ile awangardowa krytyka odwróciła się wówczas od Beksińskiego raz na zawsze, uważając go za renegata, publiczność odebrała wystawę entuzjastycznie. Sprzedał na niej wszystkie wystawione obrazy i z dnia na dzien stał się znanym w Polsce malarzem.
W latach 80. stał się popularny nie tylko w kraju ale i za granicą. Związał się bowiem z miłośnikiem jego sztuki i kolekcjonerem, adwokatem i profesorem uniwersytetu, Piotrem Dmochowskim, zamieszkałym w Paryżu. Ten zoragnizował mu szereg wystaw we Francji, Belgii, Niemczech i Japonii. Od 1989 do 1996 istniała też w Paryżu autorska galeria Beksinskiego o nazwie "Galerie Dmochowski - Musée galerie de Beksinski". Przez pewien czas, na początku lat 90. istniała jego stała wystawa w prywatnym muzeum sztuki eurpejskich krajów wschodnich, w Osace, w Japonii. Muzeum to już nie istnieje, ale nadal gdzieś w Japonii znajduje się około 70 obrazów Beksińskiego, które tam były wystawiane.
Cały dorobek artystyczny Beksiński zapisał w testamencie sanockiemu Muzeum Historycznemu, któremu już za życia przekazał ok. 300 swoich najlepszych prac. Po śmierci artysty Muzeum otrzymało ok. 20 jego ostatnich obrazów, ok. tysiąca zdjęć i grafik, a także cały majątek - mieszkania, lokaty bankowe, sprzęt komputerowy. Zbiory muzeum powiększyły się również o zapisy multimedialne, listy czy filmy dokumentujące życie rodzinne twórcy.
Od wielu lat sanockie Muzeum usiłuje zgromadzić środki finansowe na wybudowanie osobnego skrzydła zamkowego z galerią autorską Beksińskiego. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
Wikipedia
Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński