christmas-songs-25.jpg
-
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
Bliżej prawdy -
Cała prawda o jedzeniu -
Centrum dowodzenia -
Dubbing -
Empire Builders -
Gigantyczne naprawy -
Godzina zero -
Gwiezdne wojny Akolita -
Hernán -
Huragany -
Instynkt przetrwania -
Jak imigranci zostali miliarderami -
Jego królestwo -
Kokainowi kowboje Królowie Miami -
Król Zanzibaru -
Królowie mórz -
La Promesa. Pałac tajemnic (2022) -
Mega lotnisko w Dubaju -
Najbardziej niebezpieczne drogi do szkoły -
Napisy -
Pingwin - The.Penguin -
Porzucone budowle -
Poszukiwacze Przeklętego Złota -
Poszukiwacze złota w Australii -
Promised Land (2022) -
Przetrwaj lub zgiń -
Przyczyny katastrof lotniczych -
Przygody Austina Stevensa -
Ratownicy z Matterhornu -
Reizen Waes -
Rody przeklęte -
Ród smoka S02 -
Straż przybrzeżna morderczy przylądek -
Tatuażysta z Auschwitz -
Terytorium - Territory -
Those About to Die -
Truckersi przez Australię -
Tyler.Perrys.Beauty.in.Black -
Wielka księżna Zofia -
Wielkie konstrukcje -
Wielkie przeprowadzki -
Wild Crime 2021 -
Wyjaśnić niewyjaśnione -
Z kroniki Aushwitz -
Zabojcze kataklizmy
Złóbek w dzisiejszej postaci zawdzięczamy św.Franciszkowi z Asyżu, który jakoby miał ją ustawić na leśnej polanie.
Historia tej tradycji jest jednak znaczenie dłuższa i sięga piątego wieku. Wtedy, jak głosi podanie, żłóbek Jezusa przeniesiono z Betlejem do Rzymu i umieszczono w bazylice Matki Bożej Większej. Także Pasterkę w Rzymie odprawiano początkowo tylko w tym kościele. To we Włoszech zaczęto w uroczystość Bożego Narodzenia wystawiać żłóbki, w których umieszczano figury Świętej Rodziny, aniołów i pasterzy. Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczynił się św. Franciszek. Z przekazów pozostawionych przez jego biografa – Tomasza z Celano – wiemy, że w wigilijną noc Biedaczyna z Asyżu zgromadził w grocie w miejscowości Greccio okolicznych mieszkańców i braci, by w prosty sposób pokazać im, co to oznacza, że „Bóg stał się człowiekiem i został położony na sianie “. W centrum jaskini leżał wielki głaz, pełniący rolę ołtarza. Przed nim bracia umieścili zwykły kamienny żłób do karmienia bydła, przyniesiony z najbliższego gospodarstwa. W pobliżu, w prowizorycznej zagródce, stało kilka owieczek, a po drugiej stronie wół i osioł. Jak pisał kronikarz, zwierzęta „zaciekawione, wyciągające szyje w stronę żłobu, pochylając się i jakby składając pokłon złożonej w nim figurce przedstawiającej dziecię Jezus”. Postaci do szopki wybrano spośród obecnych braci i wiernych. Zapalonymi pochodniami św. Franciszek rozjaśnił niebo, a w lesie ukryli się pasterze, którzy na dane hasło wznosili gromkie okrzyki. Do dziś szopka w Greccio przyciąga corocznie rzesze turystów.
Obecnie najsłynniejsze są szopki toskańskie, sycylijskie i neapolitańskie. W Szwajcarii, w Niemczech i w Austrii modne są żłóbki „grające”.
W Polsce do najbardziej znanych należą szopki krakowskie, prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. Powstanie tej tradycji przypisuje się murarzom i cieślom. Nie mając zatrudnienia w zimie, chodzili oni z takimi szopkami-teatrzykami od domu do domu i tak zarabiali na swe utrzymanie. Wzorem architektonicznym był dla nich przede wszystkim kościół Mariacki, ale wykonywano także miniatury Wawelu, Sukiennic i Barbakanu. Od 1937 r. z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego odbywa się konkurs na najpiękniejszą „Szopkę Krakowską”.
Szopka zawierała figury bohaterów wigilijnych a towarzyszyły im żywe zwierzęta. Przedsięwzięcie znalazło naśladowców i dało początek nowemu zwyczajowi. Rozpowszechniły go zakony franciszkańskie. Na wzór pierwszej szopki powstawały kolejne, urozmaicane coraz liczniejszymi figurami, często ruchomymi. W XIX wieku w Polsce znane już byty szopki z tysiącami ruchomych figur. Przedstawiały sceny z narodzin Jezusa, w okresie późniejszym wzbogacano nowymi postaciami i scenami. Szopkę, z czasem ożywiono kukiełkami,potem ludźmi, pieśnią i muzyką, przekształcając ją widowisko - czyli jaselka.