Douglas Lain - Mężczyzna ze Stumilowego Lasu.pdf
-
Atlantis Rising -
Czarkowska Iwona -
Czechow Antoni -
Cziedryn Thubten -
Czornyj Max -
Czubaj Mariusz -
Czudinova Elena -
Ć -
Ćwiek Jakub -
Ćwieluch Juliusz & Kowalewski Krzysztof -
Ćwirlej Ryszard -
Duchy Gaunta -
Hayden War -
Herezja Horusa -
Morze drzazg -
Pierwsze prawo -
Pieśni i miecze -
Sam Capra -
Sorokin Władimir -
Tahir Sabaa -
Tapinas Andrius -
Taschler Judith W -
Tavris Carol & Aronson Elliot -
Taylor Laini -
Terry Teri -
Terzani Tiziano -
Thalassa Laura -
Thiesler Sabine -
Thomas Bob -
Thomas Kara -
Thompson James -
Thorhall E.M -
Tiptree James Jr -
Tom Douglas -
Ullmann Linn -
Un-Su Kim -
Wachowicz-Makowska Jolanta -
Wallman Sue -
Walter Lucius -
Walters Meredith -
Ward J.R -
Warszawski Ilja -
Wasilewska Joanna -
Wasylewski Stanisław -
Yap Felicia -
Young Adrienne -
Young Robert F -
zachomikowane filmy -
Żarska Ewa -
Żeleński-Boy Tadeusz

- Sławomir Koper: Sławne pary PRL
Losy sławnych par PRL: między innymi znany na całym świecie jazzman Krzysztof Komeda ze swoją muzą - żoną Zofią, zmysłowa aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik wraz z pisarzem Stanisławem Dygatem, Halina Mikołajska i Marian Brandys, a także Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski. Pojawiają się również politycy, jak Piotr Jaroszewicz, premier PRL w latach 1970-1980, który poślubił dziennikarkę Alicję Solską. Losy ludzi, którzy na przekór szarej, komunistycznej rzeczywistości żyli kolorowo i intensywnie, czasem nawet zbyt intensywnie...


Joyce Carol Oates - Córka grabarza
Schwartzowie, uciekinierzy z faszystowskich Niemiec, osiadają w małym miasteczku w USA. Ojciec, były nauczyciel, jest upokorzony posadą grabarza - jedyną, jaką oferuje mu nowa ojczyzna. Prześladowana przez mieszkańców rodzina emigrantów przeżywa tragedię, w wyniku której Rebecca, córka grabarza, podejmuje zdumiewającą pielgrzymkę do serca Ameryki. Jej odyseję, której przystanki wyznaczają erotyczne ryzyko i odważna autokreacja, wieńczy "amerykański” triumf. "Urodziłaś się tutaj, więc nic ci nie zrobią”, wróżył Schwartz córce... i miał rację.

Eginald Schlattner - Fortepian we mgle
"Fortepian we mgle" to prawdziwa czarna perła powieściopisarstwa. W znakomitej narracji godnej mistrzów gatunku wielkie problemy dziejowe przeplatają się z wszelkimi odcieniami miłości, upokorzenia i odwagi. Schlattner pewnym piórem kreśli wyrazistą panoramę dziejów Rumunii XX wieku, przemian społecznych i obyczajowych, zawirowań Historii, nieuchronnie wstrząsającej losem jednostki. Kolejna po "Czerwonych rękawiczkach" siedmiogrodzka powieść ewangelickiego pastora to barwny kalejdoskop, który tworzą Sasi, Żydzi, Cyganie, zdeklasowane zamożne mieszczaństwo, zagubieni aktywiści, płomienni agitatorzy, piękne robotnice i przeintelektualizowane arystokratki. Śledząc pogmatwane losy Clemensa, wrażliwego młodzieńca z bogatej saskiej rodziny, poznajemy zależności i ukryte mechanizmy rządzące powojennym społeczeństwem rumuńskim. Przyglądamy się wszechobecnej niemocy i paraliżującej nieumiejętności odnalezienia się w nowych realiach, skrzętnie kamuflowanych zuchwałością i butą bohaterów po obu stronach społecznej barykady. "Fortepian we mgle" jest kluczem do zrozumienia mieszkańców Transylwanii, ale w epickim zwierciadle Schlattnera swoje odbicie rozpozna także wielu Europejczyków wplątanych w ideologiczne intrygi XX wieku.

Swietłana Aleksijewicz - Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka
Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.