Anna Dudzińska - Dubaj. Miasto innych ludzi.pdf
-
05 tajemniczy dżentelmen -
Agatha Christie - I nie było już nikogo -
Angel Caroline -
Austen Jane - Duma i uprzedzenie -
B. Wołoszański -
Biblioteka Pamięci Pokoleń -
Bitwy Świata -
Brayfield Celia -
Cavanagh Steve -
Chandler Raymond -
Cussler Clive -
Diuna -
DRUGA WOJNA ŚWIATOWA -
Dzieje Narodu i Państwa Polskiego -
Guillaume Musso -
Hammond Rosemary -
Henderson Lois -
HISTORIA II WOJNY ŚWIATOWEJ -
HISTORIA POLSKI OD MIESZKA DO PAPIEŻA -
HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO -
Historie państw -
Jackson Lisa -
Jakes John -
James Ellen -
Karaibska tajemnica - Christie Agatha -
Kossak Zofia -
Kraszewski Józef -
Kraszewski Józef Ignacy - Dzieje Polski -
Kraszewski Józef Ignacy - Pozostałe książki -
Kresy wschodnie-utracone imperium -
Larousse - Historia świata -
Lee Miranda -
Little Kate -
Ludlum Robert -
Malovic Dorian -
Moss Marcel -
Odyseja kosmiczna -
Piłsudski Józef -
Po Latach Niewoli Wstaje Polska 1914-1918 -
Powieść sentymentalna -
Smith Wilbur -
Way Margaret -
Wielka historia świata -
Wielkie tajemnice II wojny światowej -
Wilczy szaniec -
Władcy Polski -
Wrzesień 1939 -
Zioła dla zdrowia i urody -
Żelazna kurtyna -
Żulczyk Jakub

Mój najdroższy syn, Sam, żeni się ze swoją ukochaną z dzieciństwa, a ja nie mogłabym być bardziej dumna z mężczyzny, na jakiego wyrósł. Gdybym nie pchnęła ich ku sobie wiele lat temu, mógłby nigdy nie znaleźć tak idealnej dziewczyny, jak Lauren. To prawda, co mówią, że matka zawsze wie najlepiej. Ale kilka tygodni później Lauren jest martwa, a samochody policyjne wypełniają cały podjazd ich idyllicznego, wiejskiego domu. Wyczuwam, że mój syn coś ukrywa. Dlaczego nie chce patrzeć mi w oczy? W desperacji robię to, co zrobiłaby każda dobra matka: wchodzę do sypialni Sama i Lauren. Nigdy nie będę w stanie zapomnieć tego, co zobaczyłam. Czy mogę oczyścić imię syna? I czy moje życie może teraz też być w niebezpieczeństwie?

Rzeka Amur oddziela Rosję od Chin. Ta ponoć najmocniej ufortyfikowana granica świata naznaczona jest zadawnioną nieufnością, której nie potrafi przełamać udawana serdeczność przywódców obu państw. Wzdłuż brzegu chowają się zapomniane przez świat wioski, starożytne grobowce, mongolskie świątynie, ruiny sowieckich instalacji – a wśród nich, w cieniu wielkiej historii, próbują przetrwać ludzie. Należą do różnych narodów i kultur, mówią wieloma językami i pielęgnują odmienne wspomnienia o przeszłości tych ziem. Niektórzy walczyli zajadle, żeby pozostać w swoich domach, inni znaleźli się tu wbrew własnej woli. Dżyngis-chan, Stalin, Putin – wszyscy oni odcisnęli bolesne piętno na życiu mieszkańców tych terenów, tak odległych od centrum wielkich imperiów. Colin Thubron, który przemierza świat już od ponad pół wieku, jest wymarzonym przewodnikiem w tej literackiej podróży przez azjatyckie bezkresy i przez bezdroża dziejów.


Druga Rzeczpospolita bez cenzury. Delikatne gesty, wstydliwe rumieńce, dżentelmeńska postawa – choć tak często uznawane za symbole intymnej sfery dwudziestolecia międzywojennego, w rzeczywistości stanowiły tylko jej fragment. Prezerwatywy z wypustkami, rozbuchane fantazje, pierwsze wibratory – wszystkie te elementy już wtedy wzbogacały życie erotyczne, skrywane jednak za firanką pruderii. Zdrady małżeńskie, przemysł pornograficzny, seks zbiorowy, początki antykoncepcji, miłość homoseksualna – to tylko wybrane zachowania spotykane w ówczesnej sypialni. Oprócz nich w książce przeczytamy także o wielu wręcz kontrowersyjnych tematach: o sprawie aborcji czy handlu żywym towarem. „Epoka hipokryzji” – książka bestsellerowego autora, Kamila Janickiego, zderza światopoglądy i spory obyczajowe, odsłaniając przy tym pikantne sekrety przedwojennej Polski.

Do czego zdolna jest młoda, aspirująca artystka, której zaoferowano solową wystawę w prestiżowej galerii, w zamian za stworzenie wiernej kopii jednego obrazu? Zwłaszcza kiedy okaże się, że chodzi o duplikat arcydzieła Degasa, zaginionego ćwierć wieku wcześniej w spektakularnej, nigdy nierozwiązanej sprawie największej kradzieży dzieł sztuki w historii Stanów Zjednoczonych?... Do samego końca trzymająca w napięciu historia o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Jak żyć w świecie, w którym przestają obowiązywać dotychczasowe prawa? W wakacje trzydziestego dziewiątego roku na słonecznej, nadświdrzańskiej plaży Basia poznaje Zygmunta. Ma nadzieję, że ta znajomość przerodzi się w piękną miłość. Jednak kilka tygodni później wybucha wojna, która przekreśla wszystkie plany. Warszawa staje w ogniu, budynki obracają się w gruzy, place i skwery zamieniają się w cmentarze. Ludzie głodują, modlą się i walczą. Wkrótce los ponownie postawi Zygmunta na drodze Barbary. To spotkanie odmieni jej życie w niespodziewany sposób. Basia zacznie działać w konspiracji i sama będzie wymierzać sprawiedliwość wrogom. Czy jednak można kogoś zabić, nie zabijając w sobie człowieka?

Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków rozdziela wojna. Po latach Josef, teraz ceniony lekarz położnik, wciąż pamięta o żonie, która wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zginęła podczas wojny. Jednak Lence udało się przetrwać w nazistowskim obozie w Terezinie dzięki niezwykłemu malarskiemu talentowi oraz pamięci o mężu, którego, jak sądzi, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.

Prawdziwa historia dziewczynki cudem ocalonej z żydowskiego getta. Inspirująca historia o przetrwaniu i nadziei w obliczu grozy. Rachela, nazywana Laleczką, urodziła się w getcie w 1941 roku. Jej rodzice, Jakub i Cypa byli gotowi na wszystko, byle tylko utrzymać ją przy życiu. Tuż przed pierwszymi urodzinami Laleczki naziści zaczęli stopniowo mordować wszystkich w getcie. Jej ojciec zdawał sobie sprawę, że oznacza to pewną śmierć również dla jego córeczki. W przypływie desperacji i nadziei, bez względu na koszty, rodzice postanawiają ocalić Rachelę. Cypa przemyca córkę poza granice getta, gdzie czekały jej polskie przyjaciółki: Irena i Zofia. Powierza im swoją ukochaną Laleczkę, po czym wraca do getta, by dołączyć do męża i rodziców– nieświadoma czekającego ją losu. Pomimo śmiertelnego niebezpieczeństwa, Irena i Zofia biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem w czasie wojny, udając, że jest członkiem ich rodziny. Wiedzą, że gdyby je zdemaskowano, zostałyby rozstrzelane.
