Tomasz J. Kosiński - Słowiańskie tajemnice.pdf
-
Agenci SPEAR -
Akademia Guwernantek -
Bal Kopciuszka (3 z 3) -
BOW STREET -
Bracia Martelli -
Bracia Rinucci -
Bracia West -
Calamity Janes -
Chicago Stars Bracia Bonner -
CYKL - BEDWYNOWIE -
CYKL - GARRICK -
CYKL - GUWERNANTKA -
CYKL - MARIAŻE -
CYKL - NIE KOCHAJ ŁOTRA -
CYKL - PŁOMIEŃ NOCY -
CYKL - RAWLINGS -
CYKL - ROSEBUDS -
Cykl Buchanan -
Cykl MacLachlanów -
Cykl Oblubienica -
Cykl Poślubić wicehrabiego -
Cykl Rodzina Lorimerów -
Cykl Rodzina Neville'ów -
Cykl Secrets By Blackhawk-Sinclair -
Cykl Za wszelką cenę -
Cykl Zatoka Aniołów -
Dynastia Dilhorne'ów -
Dynastia Elliottów -
Greccy milionerzy -
I ślubuję Ci miłość -
Klan Fortuneów (5 z 5) -
Klub Fortune -
Kowboje -
Kroniki portowe -
Kroniki znad jeziora -
kulinaria -
List do ukochanej -
Marchand (12 z 12) -
Marzenia nie tracą mocy (11 z 11) -
Miłość Ci wszystko wybaczy -
Rodzina Bridgerton -
Rodzina O'Rourke -
Rodzinna Kinross -
Saga rodu MacKenziech -
SAGA TEXAŃSKA -
Siostry Lyndon -
Tajemnice Opactwa Steepwood -
The Billionaire's Legacy -
Winnica Ashtonow -
złota dynastia


Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega. Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji.

Rzeczpospolitej nigdy nie wykształcił się zwyczaj nadawania dziedzicznych tytułów arystokratycznych, ale rolę zachodniej arystokracji pełniła magnateria. Z czasem członkowie tej warstwy otrzymywali tytułu książęce i hrabiowskie od zagranicznych władców, przede wszystkim Habsburgów, hojnie szafujących wszelkiego rodzaju nadaniami. I właśnie z magnaterii, w XVIII stuleciu wykształciła się polska arystokracja. Życie sfery arystokratycznej obfitowało w romanse, zwłaszcza kiedy oświecenie przyniosło rozluźnienie obyczajów, przez co dało szanse kobietom. Wierność małżeńska nie była już chlubną cnotą, a damy kolekcjonowały kochanków niczym klejnoty, wręcz rywalizując między sobą, a ich mężowie patrzyli na to przez palce. Zdarzało się, że sami zachęcali swe żony do romansów, widząc w tym korzyści dla siebie.




Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowego autora i znawcy epoki. Frances Gies opowiada barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości – małżeństwa i rodziny. Opisuje, jak rzymskie i barbarzyńskie obrzędy połączyły się pod wpływem chrześcijaństwa, tworząc nowe koncepcje, zwyczaje, prawa i praktyki. Ślady wielu z nich znajdziemy we współczesności. Czy przyszłą żonę można było po prostu porwać? Kiedy monogamia stała się normą? Czy kobieta mogła zażyczyć sobie rozwodu? Jak wyglądała ceremonia ślubna i czy noc poślubna była romantyczna? Gies śledzi rozwój małżeństwa i rodziny od średniowiecza do wczesnej epoki nowożytnej. Przeżyj miłość w średniowieczu to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii.

Dostatnie życie Clary Belmonte przerywa tragiczna śmierć jej ojca. Zrozpaczona i pozbawiona protekcji młoda dziewczyna zostaje rzucona we wrogi świat. W XVIII-wiecznej Kastylii życiem kobiet rządzą namiętności mężczyzn. Nawet arystokratki padają ofiarami ich bezlitosnych gier, a los wymaga od kobiet niewiarygodnej siły. Ale Clara ma wyjątkowy talent. Jest pasją jest kuchnia, a dania, które gotuje, zniewalają zmysły. Gdy dziewczyna zostaje zatrudniona jako pomoc kuchenna w posiadłości Castamar, wie, że to dla niej szansa, by zawalczyć o siebie. Tymczasem serce księcia Castamar od dawna czeka, by ktoś je obudził. Odkąd mężczyzna stracił ukochaną żonę, pokryło się lodem, a on sam, pogrążony w apatii, prawie nie opuszcza swych pokoi. Gdy książę Diego po raz pierwszy próbuje dań swojej kucharki, budzą się jego uśpione zmysły...