Anonima Dzieje pierwszej krucjaty.djvu
-
--- Jedwabne -
--- Kielce 1946 - ''pogrom Żydów'' -
--- ks. Jerzy Popiełuszko -
--- NSZ -
--- Talmud -
♦ 19 ZAGADKI TESTY -
1945 -
1946 -
1947 -
1948 -
Audycje -
Biografie, Wspomnienia, Literatura faktu -
Breaking Bad Sezon 1 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 2 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 3 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 4 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad sezon 5 -
Buddyzm -
Cenckiewicz Sławomir -
Dokumenty -
Dookoła świata -
Downton Abbey Sezon 01 - lektor rmvb -
Downton Abbey Sezon 02 - lektor rmvb -
DSV -
Felietony -
Felietony z ''Przekroju'' -
Gra o Tron sezon 2 lektor rmvb -
Grzegorz Braun poleca -
IPN TV - Z filmoteki bezpieki -
Jałowiecki Mieczysław -
Johnson Paul -
Killing Dochodzenie sezon 2 [lektor] rmvb -
Kurek Ewa -
Leszek Żebrowski -
Listy do redakcji -
Michalkiewicz Stanisław -
PIT 2017 -
Płyta Body Pump MP3 -
Pod Prąd -
Przekrój -
PRZEKRÓJ -
Rozmaitości -
Scjentologia -
SERIALE -
Stanisław Michalkiewicz (audio) -
Stanisław Michalkiewicz (video) -
Syndrom Fałszywych Wspomnień (FMS) -
The Killing sezon 3 [wgrane napisy] rmvb -
The Office sezon 1 -
To i owo
Lista krucjat
Przeciw muzułmanom
* Wyprawy krzyżowe – szereg siedmiu wypraw prowadzonych przeciw muzułmanom w XI, XII i XIII wieku w celu odzyskania Ziemi Świętej, a zwłaszcza Jerozolimy. Wyjątek stanowiła IV wyprawa krzyżowa, ostatecznie skierowana przeciw prawosławnemu Konstantynopolowi.
* Krucjata aleksandryjska – wyprawa morska przeciw muzułmańskiej Aleksandrii w XIV wieku.
* Krucjata antytatarska – nieudana wyprawa przeprowadzona pod koniec XIV wieku przeciw świeżo nawróconej na islam Złotej Ordzie.
* Krucjaty antytureckie – trzy wyprawy ogłoszone przez papieży do walki z postępującym w Europie Imperium Osmańskim, m.in. wyprawa pod Warnę w 1444 roku.
Przeciw poganom
* Krucjaty północne (bałtyckie) – wspólna nazwa dla szeregu zbrojnych wypraw nadbałtyckich, prowadzonych głównie przez Niemców i kraje skandynawskie od XII do XIV wieku przeciw pogańskim ludom mieszkającym na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Można do nich zaliczyć krucjaty:
o połabskie – przeciw Słowianom połabskim (m.in. Wieletom),
o pruskie – przeciw bałtyckim Prusom,
o liwońskie – przeciw takim ludom, jak Liwowie, Łatgalowie lub Kurowie (na terenie późniejszych Inflant),
o szwedzkie – przeciw pogańskim Finom i ewentualnie prawosławnym Nowogrodzianom,
o litewskie – przeciw Litwinom i Żmudzinom (nieudane).
Przeciw heretykom
* Krucjaty albigeńskie – na początku XIII wieku na terenie Langwedocji w południowej Francji, skierowane głównie przeciwko Katarom, lecz także przeciw waldensom i innym grupom potępionym przez Kościół rzymski.
* Wojny husyckie – zbrojne działania prowadzone głównie przez Zygmunta Luksemburskiego przeciwko powstaniu czeskich husytów w pierwszej połowie XV wieku.
* Krucjata przeciwko waldensom – w drugiej połowie XV wieku w Alpach Zachodnich na pograniczu Francji i Sabaudii.
Przeciw katolikom
* Krucjata przeciwko stedingerom – wyprawa przeciw mieszkańcom Stedingenu w północno-zachodnich Niemczech w latach 30. XIII wieku.
* Krucjata aragońska – kampania na terenie Katalonii przeciw Królestwu Aragonii pod koniec XIII wieku, będąca częścią większej wojny o kontrolę nad południowymi Włochami (nieszpory sycylijskie).
Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie. Polityka – wojna – prawo - obyczaje Dokumentacja działalności krzyżowców w pierwszym etapie ich funkcjonowania w Ziemi Świętej. Autor ukazuje na szerokim tle przyczyny, które doprowadziły krzyżowców do największej ich klęski w dziejach, nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. Dokonuje też własnej analizy wypraw krzyżowych, idąc niejako pod prąd poprawności politycznej z jaką dziś ukazuje się ten problem. W niezwykle szczegółowy sposób przedstawiona została sama bitwa na Rogach Hittinu, a autor – uczestnik wyprawy „Szlakiem krucjat w Ziemi Świętej” (2009) zna zarówno pole bitwy, jak i wiele miejsc związanych z obecnością krzyżowców z autopsji. Ukazuje też wkład cywilizacyjny krzyżowców w rozwój tej części świata – problem do niedawna marginalizowany i przemilczany. Osobne miejsce poświęca zakonom rycerskim, rysuje też psychologiczne postawy głównych bohaterów zmagań w Outremer.
Wyczerpująca monografia pierwszej krucjaty. Przed dziewięciuset laty zachodnią Europę zelektryzowało wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło domy i przemierzyło niemal cały znany podówczas świat, żeby wyrwać z rąk muzułmanów Jerozolimę. W drodze przez cztery lata zmagali się ze skrajnym wyczerpaniem i śmiertelnymi chorobami, a przy tym toczyli krwawe bitwy. Pokonali śmiertelnie groźną turecką jazdę i mimo niewyobrażalnych trudów zdobyli niedostępną starożytną Antiochię. Latem, konając z pragnienia, niektórzy pili końską krew, zimą, cierpiąc potworny głód, uciekali się do kanibalizmu. Pod mury Jerozolimy dotarło niewielu. Niegdyś dumni rycerze dosiadali teraz osłów i wołów, lecz zaprawieni w boju i pewni, że "Bóg tak chce", zdobyli Święte Miasto. Dopuścili się jednak takich okrucieństw, że wśród muzułmanów pamięć o nich przetrwała wieki, a nienawiść przechodzi z pokolenia na pokolenie. Do dziś zbieramy ich owoce. Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie, książka tyleż pasjonująca, ile odkrywcza, rzuca nowe światło na złożone pobudki ludzi, którzy walczyli w imię Boga, wyjaśnia, jak udało im się zwyciężyć i dlaczego ich czyny zmieniły bieg historii. Thomas Asbridge wykłada historię wczesnego średniowiecza na University of London i jest autorytetem w dziedzinie wypraw krzyżowych. Autor The Creation of the Principality of Antioch, 1098-1130 oraz współautor Walter the Chancellor's "The Antiochene Wars'. Podróżował po Bliskim Wschodzie szlakiem pierwszej krucjaty. "Przeplatając analizę, narrację, wyraziste opisy i niekiedy gorzki humor, Thomas Asbridge jak nikt inny ukazuje, kim byli krzyżowcy, jak postępowali, jak zabijali i ginęli, a także to, co najdziwniejsze - jak udało im się przeżyć i odnieść zwycięstwo" - prof. Felipe Fernández-Armesto, autor Millennium i Civilizations "Thomas Asbridge, szukając w swym [...] «nowym spojrzeniu» na pierwszą krucjatę korzeni konfrontacji między światem islamu a Zachodem, pomaga nam zrozumieć teraźniejszość, objaśniając przeszłość" - prof. Akbar S. Ahmed Ibn Khaldun, dyrektor Islamic Studies na AmericanUniversity w Waszyngtonie.
Polscy Krzyżowcy" to książka dla czytelników chcących poznać mało znane, choć bardzo ważne dzieje z historii naszego kraju. Opisane w zarysie polskie wyprawy, prowadzone pod hasłami typowymi w dobie średniowiecza, ukazują nieco odmienną tematykę z zakresu chrześcijańskich krucjat. Szczególnie dotyczy to polskich krzyżowców udających się do Ziemi Świętej, która w oczach współczesnych uważana była za jedyny kierunek propagowany przez papieży i wędrownych kaznodziejów. Tymczasem prócz krucjat lewatyńskich, olbrzymia ilość feudałów europejskich wyruszała w rejon basenu Morza Bałtyckiego. Polscy władcy i rycerze walcząc z "północnymi Saracenami", wypełniali podobne zobowiązania, otrzymując w zamian nagrody niczym krzyżowcy w Lewancie. Książka ta jest dowodem na to, iż na ziemiach polskich idea krucjat przez kilkaset lat budziła spore zainteresowanie. Niezwykły klimat realizacji kolejnych wypraw oddają liczne fragmenty średniowiecznych kronik.