Skarbimir Socha - Czerwona śmierć czyli narodziny PRL.pdf
-
--- Jedwabne -
--- Kielce 1946 - ''pogrom Żydów'' -
--- ks. Jerzy Popiełuszko -
--- NSZ -
--- Talmud -
♦ 19 ZAGADKI TESTY -
1945 -
1946 -
1947 -
1948 -
Audycje -
Biografie, Wspomnienia, Literatura faktu -
Breaking Bad Sezon 1 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 2 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 3 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad Sezon 4 (Lektor PL) rmvb -
Breaking Bad sezon 5 -
Buddyzm -
Cenckiewicz Sławomir -
Dokumenty -
Dookoła świata -
Downton Abbey Sezon 01 - lektor rmvb -
Downton Abbey Sezon 02 - lektor rmvb -
DSV -
Felietony -
Felietony z ''Przekroju'' -
Gra o Tron sezon 2 lektor rmvb -
Grzegorz Braun poleca -
IPN TV - Z filmoteki bezpieki -
Jałowiecki Mieczysław -
Johnson Paul -
Killing Dochodzenie sezon 2 [lektor] rmvb -
Kurek Ewa -
Leszek Żebrowski -
Listy do redakcji -
Michalkiewicz Stanisław -
PIT 2017 -
Płyta Body Pump MP3 -
Pod Prąd -
Przekrój -
PRZEKRÓJ -
Rozmaitości -
Scjentologia -
SERIALE -
Stanisław Michalkiewicz (audio) -
Stanisław Michalkiewicz (video) -
Syndrom Fałszywych Wspomnień (FMS) -
The Killing sezon 3 [wgrane napisy] rmvb -
The Office sezon 1 -
To i owo
Wstrząsające świadectwo o Srebrenicy. W maju 1992 roku tysiące zdesperowanych uchodźców ze wschodniej Bośni, uciekając przed serbskimi wojskami, schroniło się w małym miasteczku Srebrenicy. Oznaczało to jednak dla nich trwającą trzy lata śmiertelną pułapkę. Cierpieli głód, choroby, agonię uczuć. Aż wreszcie, w lipcu 1995 roku, bośniaccy Serbowie dokonali bestialskiego mordu na ponad siedmiu tysiącach z nich. Emir Suljagić – jako jeden z niewielu – przeżył. Jego książka to przejmująca opowieść o przetrwaniu.
Autobiograficzna opowieść o latach spędzonych w nurcie New Age, a także o nawróceniu autora. Książka zawiera opis tego ruchu i przestrzega przed wiarą w każdą nowinkę religijną, odpowiada także na pytania: kim naprawdę są przewodnicy duchowi w New Age? Czy wszystkie religie są sobie równe? Jakie jest w rzeczywistości przesłanie New Age?
Czytelnikom o mocnych nerwach polecamy tę książkę. Nie każdy bowiem będzie chciał razem z autorem śledzić skróconą drogę do śmierci, która dla niego nie była naturalnym przeznaczeniem, lecz narzuconą koniecznością, świadomie przyjętym nakazem podniesionym do rangi zaszczytnego wróżnienia. Odebrano mu nie tylko prawo do życia, lecz nawet własnej mogiły, bo miał zginąć w rozbłysku eksplozji, zderzając się z pokładem nieprzyjacielskiego okrętu. Ten jeden przywilej przysługiwał pilotom-samobójcom, gdy po ceremonialnym pożegnaniu siadali za sterami samolotu, aby już nie wrócić na ziemię.Nagatsuka BYŁEM KAMIKAZE Ryuji Nagatsuka był jednym z nich. Powołany do wojska musiał rozstać się z uczelnią, a po ukończeniu podstawowego kursu pilotażu w szkole lotniczej i przejściu do jednostki bojowej rozminąć się z życiem mimo swoich dwudziestu lat. Wskutek coraz trudniejszej sytuacji militarnej Japonii - kraju, który rozpętał wojnę na Dalekim Wschodzie - skierowano go przecież do "specjalnego korpusu uderzeniowego". Stamtąd do śmierci był już tylko krok. Przygotowywał się do tej misji z przekonaniem i nie bez pasji, wierząc, że w decydującym okresie wojny tylko kamikaze szaleńczymi atakami zdołają odsunąć bliski już dzień inwazji wojsk amerykańskich. Jak inni piloci-samobójcy był gotów zginąć, lecz łaskawy los, rzadki luksus na wojnie, wskazał mu drogę odwrotu i miejsce wśród żywych.
Prawdziwa historia Mariny Nemat o walce, przetrwaniu i pozostaniu sobą... Na kartach pełnej pasji i dramatyzmu książki Uwięziona w Teheranie jej autorka, Marina Nemat, z elegancją i wrażliwością opowiada przejmującą historię swojego życia w ojczystym Iranie, w pierwszych latach po zwycięstwie brutalnej rewolucji islamskiej pod wodzą Ajatollaha Chomeiniego. W styczniu 1982 roku Marina Nemat, wówczas szesnastoletnia dziewczyna, została aresztowana, następnie poddana torturom i skazana na śmierć za przestępstwa polityczne. Do tego momentu jej życie wyznaczała szkoła, letnie prywatki nad morzem i nastoletnia miłość do Andre, starszego kolegi, poznanego w lokalnym kościele. Jednak gdy nauka matematyki i historii została zastąpiona obowiązkowym studiowaniem Koranu i polityczną propagandą, Marina zaprotestowała. ?Jeśli ci się to nie podoba, wyjdź" ? oznajmiła nauczycielka. Ku jej zdumieniu, Marina opuściła klasę, a w jej ślady poszli inni uczniowie. Wkrótce została aresztowana wraz z setkami innych młodych ludzi, którzy mieli odwagę głośno wyrazić swój sprzeciw. Trafiła do cieszącego się najgorszą sławą więzienia Evin w Teheranie. Marinę przesłuchiwało dwóch strażników: jeden pobił ją do nieprzytomności, drugi ? zakochał się w niej. Skazaną na śmierć za odmowę podania nazwisk przyjaciół, Marinę dzieliły minuty od śmierci przez rozstrzelanie, gdy Ali ? wykorzystując powiązania swojej rodziny z Chomeinim ? zabrał ją sprzed plutonu egzekucyjnego i doprowadził do zamiany wyroku na dożywotnie więzienie. Cena za uratowanie życia była jednak wstrząsająca ? w atmosferze strachu, choć też prawdziwej czułości, poprosił ją o rękę, żądając jednocześnie, by wyrzekła się swojej wiary chrześcijańskiej i przeszła na islam. Odmowa oznaczała narażenie życia najbliższych. Kolejne dwa lata Marina spędziła jako więzień polityczny, pozostając jednocześnie zakładniczką człowieka, od którego zależał los jej rodziny i jej samej. Pełna pasji, liryzmu i wrażliwości, opowieść Mariny Nemat nie ma sobie równej. W kręgu poszukiwań własnego emocjonalnego odkupienia znajdują się jej oprawcy, mąż z rodziną, a także ojczysty kraj ? im wszystkim Marina ofiarowuje największy z możliwych darów: przebaczenie. Książka została wydana w 2007 roku w Kanadzie i USA. Wszędzie towarzyszyło jej duże zainteresowanie czytelników i mediów. O fakcie, iż mamy do czynienia ze światowym bestsellerem, świadczą liczne wznowienia i dodruki oraz kolejne wydania w 22 językach na świecie, a także liczne artykuły i wywiady z autorką w prasie z całego świata.
Stworzona z inspiracji dziennika Bronisława Malinowskiego historia kobiet z przełomu XIX I XX wieku. Trzeba było docierać do archiwów, bibliotek, przeglądać księgi meldunkowe i wykazy studiujących, Rozmawiać z ludźmi, szukać na strychach, w zbiorach prywatnych i na cmentarzach. Trzeba było niezwykłej pasji kobiety i antropologa, żeby powstała opowieść o tym kim były, z jakich pochodziły rodzin, jak dojrzewały, zdobywały wiedzę, jak podróżowały i pracowały. Wreszcie jak odczuwały swoją kobiecość. Jak odeszły, dlaczego o nich zapomniano i co daje nam dzisiejsze z nimi spotkanie. Posługując się świadomie dyskursem feministycznym włączonym w literacką opowieść, autorka przygląda się im z perspektywy kobiety współczesnej, upominając się o właściwą ocenę roli kobiety w świecie.