Modern Judaism - A Guide.rar
-
▲ Erich von Däniken (zdjęcia i obrazy) -
►Herbarium -
►Joga -
►Kamienie-Minerały -
►Starseed (Indigo) -
0. Sun (Sol, Słońce) -
1. Mercury (Merkury) -
2. Venus (Wenus) -
4b. Asteroid Belt (Pas planetoid) -
7. Uranus (and his moons) -
8. Neptun (and his moons) -
8b. Kuiper Belt (Pas Kuipera) -
A True History of Witchcraft -
Anty-papież Bergoglio -
Astrological symbols -
Axis Mundi - Drzewo Życia -
Bertrand Russell -
Bogini Amerykańskich Indian -
Bogini-Matriarchat-Symbole (z G+) -
Czarodziejka Medea a Maryja -
Francis Israel Regardie -
Giordano Bruno -
Heresis Dea -
Ilustracje SF -
Jabłko z Edenu - Klucz do Wolnej Woli -
John Dee (biografie) -
Kali (Kalika) - Prawdziwe Znaczenie -
Krzyż Ankh (i patriarchalny przekręt) -
Krzyż Ankh-2 -
Laozi (Lao Tzu) -
Mitologia Słowian -
Obrazy -
Obrazy (Skany) -
Obrazy-memy -
Pascha -
Postery promocyjne NASA -
Purim -
R.A. Schwaller de Lubicz -
Różne -
Ryciny -
Supernova -
Szabat -
Tassili n'Ajjer, Algeria (Eden) -
Trój-Bogini w Popkulturze -
Wicca (and Witchcraft) -
Yakovlev and Aleeva (Photography) -
Zioła z Znaki Zodiaku -
Zło według patriarchatu -
Zodiak (Rak-Moi) -
Żydzi w Kościele
TANACH (תנ״ך) - to inaczej Biblia Hebrajska w tradycyjnym układzie ksiąg przyjętym w większości żydowskich wydań Biblii masoreckiej: Pięcioksiąg (Torah), Prorocy (Newiim) i Pisma (Ketuwim). Hebrajski tytuł „Tanach” jest skrótowcem utworzonym z pierwszych liter tych słów. Porządek Tanachu różni się zatem od kolejności przyjętej w chrześcijańskim „Starym Testamencie”, zaczerpniętej z Septuaginty (LXX) oraz Wulgaty, gdzie księgi zgrupowano w następujące działy: Pięcioksiąg oraz księgi historyczne, księgi mądrościowe, księgi prorockie. Tanach nie zawiera też obecnych w kanonie katolickim (i częściowo prawosławnym) tzw. ksiąg deuterokanonicznych, uznawanych przez wyznawców judaizmu oraz reformowanych Chrześcijan za Apokryfy (księgi Machabejskie, Mądrości, Syracha, Tobiasza, Judyty i Barucha).
TALMUD(z hebrajskiego talmud - "nauka", "studium", od lamad - "uczyć"), najważniejsze obok Miszny dzieło literatury rabinicznej. Spisany w językach aramejskim i hebrajskim, z fragmentami greckimi i łacińskimi, stanowi jej dopełnienie i rozwinięcie, a zarazem komentarz do niej.
Talmud powstał w wyniku pracy amoraitów - uczonych-rabinów zgłębiających Torę w obu jej postaciach i kontynuujących dokonania tanaitów. Ich następcami byli z kolei saworaici, których zasługą była ostateczna redakcja tekstu, oraz gaonowie, kierujący od VI w. żydowskimi uczelniami babilońskimi, gdzie studiowano Talmud.
Opracowany zgodnie z porządkiem Miszny, Talmud przytacza w całości poszczególne jej traktaty opatrując je tzw. Gemarą, czyli dodatkiem, w którym zamieszczono różne misznaickie orzeczenia i nowe przepisy. Gemara istnieje w dwóch odmianach: jerozolimskiej i babilońskiej, w związku z czym są też dwie redakcje Talmudu: Talmud Jerozolimski (Talmud Jeruszalmi, zwany też Talmudem Palestyńskim albo Talmud Ziemi Izraela) z końca IV w. i Talmud Babiloński (Talmud Bawli) z V w., zamknięty ostatecznie w VIII w.
W dochowanej do dziś postaci Talmud Jerozolimski komentuje (czasami po wielekroć) 39, a Talmud Babiloński 37 spośród 63 traktatów Miszny. Talmud Babiloński, znacznie obszerniejszy od Talmudu Jerozolimskiego, obejmujący ponadto tzw. małe rozprawy spoza Miszny, został uznany za normatywny dla całego judaizmu.
Talmud w obu redakcjach, nie stroniąc od hagady (legendy, przypowieści, alegorie itp.), zawiera przede wszystkim halachę, tzn. ustalenia doktrynalno-prawne dotyczące niemal wszystkich dziedzin życia religijnego i świeckiego. Najstarszy kompletny rękopis Talmud Jerozolimskiego pochodzi z 1289 (Biblioteka Uniwersytecka w Lejdzie), a Talmudu Babilońskiego z 1343 (Biblioteka Miejska w Monachium).