Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi

the.ville / Filmy dokumentalne / Polska / Różne / Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi
Download: Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi

311,48 MB

Długość filmu: 29 min 2 s

0.0 / 5 (0 głosów)
W malowniczym krajobrazie sudeckim dominuje monumentalne pocysterskie opactwo, którego początki sięgają XIII wieku. Dziś znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, określane przez znawców "europejską perłą baroku". Filmową opowieść o historii i skarbach opactwa rozpoczyna Toccata d-mol Jana Sebastiana Bacha, wykonana na unikalnych, krzeszowskich organach, o wschodzie słońca, przez wybitnego organistę prof. Andrzeja Chorosińskiego. Końcówka tego samego utworu, o zachodzie słońca, stanowi zakończenie filmu. Ta muzyczna klamra zawiera prezentację najważniejszych obiektów opactwa: bazylikę Łaski Najświętszej Maryi Panny - o dwuwieżowej fasadzie z unikalną dekoracją rzeźbiarską, Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, kościół pw. św. Józefa oraz okazały budynek klasztorny. Obiekty te kryją wspaniałe dzieła sztuki: m.in. malowidła sklepienne "śląskiego Rembrandta" - Michała Willmanna; zaliczane do najwspanialszych w Europie, bogato dekorowane figurami świętych stalle; największe na Śląsku organy czy ikonę Matki Bożej Łaskawej z połowy XIII wieku - najstarszy wizerunek maryjny w Polsce. W olśniewającej, barokowej oprawie toczy się współczesne życie krzeszowskiego Sanktuarium: uroczyste msze i procesje. To wielkie dzieło mecenasów sztuki i artystów wielu nacji, dzięki rewaloryzacji przeprowadzonej przez Diecezję Legnicką z pomocą funduszy unijnych, prezentuje się dziś okazale, jak nigdy w swojej długiej i burzliwej historii.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Twierdza kłodzka 2011.avi play
Historia miasta wpisana w dzieje zamku, a potem górujące ...
Historia miasta wpisana w dzieje zamku, a potem górującej nad nim twierdzy. Narratorem jest dr Cezary Buśko, archeolog. Występują grupy rekonstrukcji historycznej, prezentując m.in.walki z czasów wojen austriacko - pruskich i kampanii napoleońskiej na Śląsku. Pokazana jest historia ucieczek z twierdzy, a także obóz pracy z czasów II wojny światowej.
Cień radiostacji 2003.avi play
Autorzy dokumentu sięgają do przeszłości Gliwic, przedst ...
Autorzy dokumentu sięgają do przeszłości Gliwic, przedstawiają burzliwe dzieje miasta oraz jego dzień dzisiejszy. Osnową filmu jest opowieść o historii gliwickiej radiostacji, najbardziej charakterystycznej budowli Górnego Śląska, której konstrukcja przypomina słynną wieżę Eiffla, tyle że zbudowana została z drewna. Wykorzystano bogate materiały archiwalne, stare zdjęcia, fragmenty filmów "Akcja Himmler" Zbigniewa Chmielewskiego, "Aby kwitło życie" Jerzego Hoffmana. Ilustracją wydarzeń sprzed lat są też inscenizowane scenki. O minionych czasach dowiadujemy się z wypowiedzi mieszkańców miasta, którzy nadal tu żyją, a także wysiedlonych Niemców, repatriantów ze Lwowa oraz byłych pracowników radiostacji. 31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miało miejsce pamiętne wydarzenie. Przygotowany został napad prowokacyjny na niemiecką radiostację. Sześciu esesmanów w cywilu wtargnęło na teren obiektu, nadając komunikat po polsku, że radiostacja znajduje się w rękach polskich powstańców. Dwaj urzędnicy byli bezradni wobec uzbrojonych i gotowych na wszystko napastników. Dzień później, 1 września tego roku, rozpoczęła się niemiecka kampania zbrojna przeciwko Polsce, oskarżanej o rzekome prowokacje. W wyniku dalszej działalności hitlerowców, już po zajęciu Polski, został nakręcony film propagandowy o terrorze stosowanym przez Polaków wobec bezbronnych Niemców, którzy na mocy Traktatu Wersalskiego zostali uznani przez państwo polskie wbrew swej woli za obywateli polskich. Pokazywano, jak uciekali przed rzekomymi bandami polskich morderców na teren Rzeszy. Rok 1945 w wyniku ofensywy styczniowej wojsk radzieckich i polskich miał przynieść Gliwicom upragnioną wolność. We wspomnieniach wielu byłych mieszkańców ten rok kojarzy się z wielką tragedią. Wkraczający do miasta Rosjanie podpalili wówczas teatr, który należał do najwspanialszych na Górnym Śląsku. Opowiadają o tamtych czasach mieszkający w Gliwicach Niemcy, którzy byli wysiedlani ze swoich domów. W wagonach towarowych jechali na Zachód. W czasach komunistycznych radiostacja gliwicka zagłuszała Radio Wolna Europa. Pracownicy radiostacji nigdy nie mieli bezpośredniego kontaktu z ubekami, którzy wydawali im polecenia. Kolejne rozkazy napływały jedynie za pośrednictwem specjalnego telefonu. Najważniejszym jednak wspomnieniem dla Ślązaków z powojennej Polski jest wizyta Ojca Świętego na gliwickim lotnisku 15 czerwca 1999 roku. Przybyły tłumy wiernych, jednoczyły się w pokoju i miłości różne nacje.
My, czterej pancerni 2010.avi play
Film dokumentalny o fenomenie serialu "Czterej pancerni ...
Film dokumentalny o fenomenie serialu "Czterej pancerni i pies". Autor nawiązuje do kultowego serialu i odsłania kulisy przygód dzielnej załogi "Rudego". Reżyser odwiedził miejsca znane z serialu i ludzi pamiętających jego realizację. W Żaganiu i okolicach zrealizowano większość plenerowych zdjęć do serialu oraz sceny batalistyczne.
Niespokojne pogranicze 2013.avi play
Historia ziemi Kłodzkiej będącej w po 1945 rokiem granic ...
Historia ziemi Kłodzkiej będącej w po 1945 rokiem granicą polsko - czechosłowacką.
Powiedz mi, dlaczego 2005.avi play
Poznali się w 1936 roku w Otwocku. Jurek właśnie został ...
Poznali się w 1936 roku w Otwocku. Jurek właśnie został wyrzucony z drugiego już gimnazjum. W nowej szkole koedukacyjnej chłopak zwrócił uwagę na Stellę. Piękna, czarnowłosa dziewczyna o śniadej cerze wpadła mu w oko. I choć pochodzący z żydowskiej rodziny Jurek wolał Polki, zakochał się w Żydówce. Rodzice Stelli krzywo patrzyli na związek swojej uwielbianej córeczki z "warszawskim łobuzem". Ale znajomość kwitła, młodzi często spacerowali razem "aleją kochanków" - drogą z Otwocka do Śródborowa. Kiedy wybuchła wojna, Stella i Jurek, jak wszyscy polscy Żydzi, znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. On dość szybko postanowił wstąpić do konspiracji. Znajomy, Malinowski, załatwił chłopakowi fałszywe, aryjskie papiery. Jurek wiedział, jak zmylić Niemca czy szmalcownika. Chodził sprężystym, zawadiackim krokiem, wyprostowany, z młodzieńczą bezczelnością w oczach. Wstąpił w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych, podziemnej organizacji kładącej wielki nacisk na wartości narodowe. Niektórzy towarzysze broni Jurka, nieświadomi jego prawdziwego pochodzenia, wyrażali antysemickie uwagi i doceniali rolę Hitlera w "oczyszczaniu" Polski z Żydów. Doskonale zakamuflowany wśród nich młodzieniec nie zapomniał o Stelli. Parokrotnie pomagał jej przenieść się z miejsca w miejsce. Uratował życie dziewczynie, kiedy hitlerowcy likwidowali otwockie getto. Spotykali się potajemnie, w tajemnicy też wzięli ślub. Wkrótce jednak doszło do tragedii. Podczas jednej z akcji Jurek został schwytany przez Niemców. Nieświadoma jego losu, przerażona Stella opuściła Polskę. Po wojnie Jurek, który przeżył piekło obozów koncentracyjnych, postanowił odnaleźć żonę. Ta jednak całkiem zerwała kontakty z krajem. Zrozpaczony mężczyzna szukał jej po całej Europie, aby w końcu dowiedzieć się, że Stella ponownie wyszła za mąż i wyemigrowała ze Starego Kontynentu. Po ponad pięćdziesięciu latach dawni kochankowie i małżonkowie wspominają swoją pierwszą miłość. Dzielą ich tysiące kilometrów - Stella mieszka w Bostonie w USA, Jurek w Izraelu. On nadal nie może zrozumieć, czemu żona go opuściła i uciekła z innym. Czy uda im się zobaczyć i porozmawiać po raz pierwszy od pół wieku?
Chichot historii 2006.avi play
Dokument poświęcony Stoczni Gdańskiej.
Dokument poświęcony Stoczni Gdańskiej.
Był dwór 1996.avi play
Dwór w Jaszczowie koło Milejowa był domem rodzinnym Wale ...
Dwór w Jaszczowie koło Milejowa był domem rodzinnym Walerego Pisarka, wybitnego językoznawcy, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konstrukcję filmu stanowi opowieść profesora o domu rodzinnym mówiona z perspektywy nieobecności, wygnania.
Pomnik 2005.avi play
Historia krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza.
Historia krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza.
Podwójne życie Piotra S. 2012.avi play
Historia Piotra Swenda, który w serialu "Klan" występuje ...
Historia Piotra Swenda, który w serialu "Klan" występuje w roli Maciusia. Od kilkunastu lat żyje on w dwóch światach: rzeczywistym i serialowym. W jego psychice przenikają się one, mieszają, nakładają na siebie i tworzą jeden, niepowtarzalny świat. Piotr nie potrafi odróżnić tego, co jest w jego życiu prawdziwe, a co jest elementem filmu, wymyślonym przez scenarzystę. Myśli, że jego serialowa dziewczyna może nią być również w jego osobistym życiu. Śmierć serialowego ojca staje się dla Maćka prawdziwym dramatem, który wymaga korekty w realnym świecie chłopaka. Z drugiej strony film ma pokazać, że osoba z chorobą Downa może się uczyć, bawić, kochać, realizować swoje marzenia, przeżywać emocje. Autorka towarzyszy Piotrowi z kamerą na planie serialu oraz w życiu prywatnym. Chce jak najgłębiej wejść w jego osobisty, a nawet intymny świat. Poznamy pasje Piotra. Zobaczymy, jak gra na pianinie, śpiewa, występuje w teatrze, maluje. Będziemy z nim w jego domu, szkole, podczas spotkań z kolegami i siostrami. Powszechnie uważa się, że Down nie jest w stanie rozwijać się i samodzielnie funkcjonować. Że niewiele rozumie, mało czuje. Widzowie będą mogli sami osądzić, ile w tym jest prawdy.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności