Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi

the.ville / Filmy dokumentalne / Polska / Różne / Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi
Download: Skarby opactwa w Krzeszowie (2012).avi

311,48 MB

Długość filmu: 29 min 2 s

0.0 / 5 (0 głosów)
W malowniczym krajobrazie sudeckim dominuje monumentalne pocysterskie opactwo, którego początki sięgają XIII wieku. Dziś znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, określane przez znawców "europejską perłą baroku". Filmową opowieść o historii i skarbach opactwa rozpoczyna Toccata d-mol Jana Sebastiana Bacha, wykonana na unikalnych, krzeszowskich organach, o wschodzie słońca, przez wybitnego organistę prof. Andrzeja Chorosińskiego. Końcówka tego samego utworu, o zachodzie słońca, stanowi zakończenie filmu. Ta muzyczna klamra zawiera prezentację najważniejszych obiektów opactwa: bazylikę Łaski Najświętszej Maryi Panny - o dwuwieżowej fasadzie z unikalną dekoracją rzeźbiarską, Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, kościół pw. św. Józefa oraz okazały budynek klasztorny. Obiekty te kryją wspaniałe dzieła sztuki: m.in. malowidła sklepienne "śląskiego Rembrandta" - Michała Willmanna; zaliczane do najwspanialszych w Europie, bogato dekorowane figurami świętych stalle; największe na Śląsku organy czy ikonę Matki Bożej Łaskawej z połowy XIII wieku - najstarszy wizerunek maryjny w Polsce. W olśniewającej, barokowej oprawie toczy się współczesne życie krzeszowskiego Sanktuarium: uroczyste msze i procesje. To wielkie dzieło mecenasów sztuki i artystów wielu nacji, dzięki rewaloryzacji przeprowadzonej przez Diecezję Legnicką z pomocą funduszy unijnych, prezentuje się dziś okazale, jak nigdy w swojej długiej i burzliwej historii.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Doktor kapliczek 1997.avi play
Antoni Toborowicz, artysta ludowy z Woli Libertowskiej, ...
Antoni Toborowicz, artysta ludowy z Woli Libertowskiej, ma niezwykłą pasję. Interesują go przydrożne kapliczki i świątki stojące na rozstajach dróg. Wędruje on po wsiach i zbiera rozpadające się kapliczki. Remontuje je, a czasem uzupełnia brakujące części. Tworzy też kopie przydrożnych świątków. Toborowicz ma także bogatą kolekcję własnych dzieł.
Order Orła Białego 1993.avi play
Historia najstarszego polskiego odznaczenia ustanowioneg ...
Historia najstarszego polskiego odznaczenia ustanowionego przez króla Augusta II w 1705 r. Mówi o kolejnych zmianach orderu i ludziach odznaczonych.
Oberschlesien - Kołocz na droga 2010.avi play
Film opowiada o górnośląskiej tożsamości, poszukiwaniach ...
Film opowiada o górnośląskiej tożsamości, poszukiwaniach granic tego, co śląskie i wszystkich odcieniach współczesnego bycia Górnoślązakiem. W filmie wykorzystano fotografie Piotra Muschalika, Karola Herrmanna, Alojzego Lysko, Pawła Pyrchały.
Niejedzenie 2010.avi play
Żyć bez jedzenia? Pobierać energię z otoczenia - jak roś ...
Żyć bez jedzenia? Pobierać energię z otoczenia - jak rośliny? Czy jest to realne? Film obserwuje grupę ludzi, którzy twierdzą, iż odżywianie się światłem jest możliwe. Mieszkający w Grecji Marek, polski bioenergoterapeuta, nie jadł 63 dni i stracił ponad połowę wagi ciała, czego mało nie przypłacił życiem. Krzysztof właśnie wrócił do Polski, po długim pobycie w Indiach, gdzie studiował jogę. Dotąd głodował miesiąc, ale planuje ostatecznie oczyścić organizm i żyć bez tradycyjnego pokarmu. Kazimierz twierdzi, że już tego dokonał i od pięciu lat pobiera energię bezpośrednio ze Słońca. Joanna nie jadła dotąd tylko dwa tygodnie, ale wierzy, że przejście na niejedzenie to dla niej droga do szczęścia. Bohaterowie, opowiadając o swoich doświadczeniach, mają odwagę zaprzeczyć współczesnej nauce.
Wiech, moja miłość 2000.avi play
Film inspirowany twórczością Wiecha (Stefana Wiecheckieg ...
Film inspirowany twórczością Wiecha (Stefana Wiecheckiego), humorysty już od lat 30-tych przedstawiającego specyfikę warszawskiego społeczeństwa. Stworzył w swoich opowiadaniach własny obraz Warszawy i, przede wszystkim, warszawiaków. Spośród galerii tak charakterystycznych wiechowskich bohaterów, realizatorzy filmu wybrali Pana Piecyka, którego postać kreuje tu Zbigniew Zamachowski. Stefan Wiechecki zaczynając pisać w latach trzydziestych utrwalił kilka epok historycznych. Przeprowadził swoich bohaterów przez okres wojny i okupacji, trudny czas "powojnia" i niełatwą epokę socjalizmu. Stworzona przez niego literacka postać Pana Piecyka to symbol klasy Don Kichota. Film jest recitalem ponadczasowego Pana Piecyka, granego przez Zbigniewa Zamachowskiego, godnego następcę Bogumiła Kobieli. W widowisku przechodzi on metamorfozę - od dziecka do wieku męskiego, a nawet dalej "w smugę cienia". Uosabia jednocześnie samego Wiecha i wyraża jego punkt widzenia, poglądy, doznania i uczucia. Oddaje również pełnię geniuszu wiechowskiego humoru - kreślącego ludzi z ich przywarami i słabościami, ale także z życzliwością. Pierwszymi utworami Stefana Wiecheckiego były sztuki pisane dla amatorskich teatrów. Popularność przyniosły mu felietony drukowane na łamach codziennej prasy warszawskiej. Utrwalił w nich resztki stołecznego folkloru oraz bogactwo typów osobowych mieszkańców miasta. Gwarą i żargonem peryferyjnych dzielnic opisywał świat, który odchodził. Publikował też książki - parodystyczne opowieści historyczne, recenzje teatralne, dialogi i monologi estradowe oraz wspomnienia warszawskie. Wiele jego opowiadań doczekało się współczesnych wydań. Humor i klimat Wiecha zachwyca już czwarte pokolenie Polaków.
Profesor od serca. Zbigniew Religa 2010.avi play
Kiedy mówimy Religa, w pierwszym momencie nasuwają nam s ...
Kiedy mówimy Religa, w pierwszym momencie nasuwają nam się skojarzenia: pionier polskiej transplantacji, pierwszy przeszczep serca w Polsce, a przecież ten wybitny lekarz i naukowiec wdrożył wiele własnych, oryginalnych programów w zakresie leczenia skomplikowanych, wrodzonych wad serca, wprowadził ciekawe zabiegi z obszarów chirurgii naczyniowej. Jednak jego największe dzieło to stworzenie komory do mechanicznego wspomagania krążenia. Film nie jest biografią Profesora, jest natomiast przypomnieniem jego najważniejszych dokonań w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. Jego bogaty życiorys starczyłby zapewne na kilka filmów. Ten dokument skupia się na sprawach najważniejszych dla samego Profesora, dla ludzi, którym ratował życie, dla grona jego współpracowników, których wychowywał, wpajając im najcenniejsze zasady etyki lekarskiej.
To rzadki przypadek, żeby jeden komiks przykuwał uwagę trzech pokoleń, a tak właśnie się dzieje z bohaterami rysunkowej opowieści Henryka Jerzego Chmielewskiego - Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem. W 1997 roku minęło 40 lat od chwili, gdy na łamach Świata Młodych pojawiła się sympatyczna trójka. O jej losach opowiada Papcio Chmiel.
Dorsz, czyli gdańskie miesiące 1997.avi play
Autor filmu w sposób bardzo subiektywny wybrał dwanaście ...
komentarz1
Autor filmu w sposób bardzo subiektywny wybrał dwanaście zdarzeń opowiadających o dawnych i najnowszych dziejach Gdańska. Kolejność, w jakiej je przedstawił, nie jest chronologiczna, a poszczególne sekwencje różnią się formą, a także rangą podejmowanych w nich tematów. Motywem łączącym je w całość jest dorsz - ryba, która przez całe tysiąclecie figurowała w jadłospisach Kaszubów, Niemców i Polaków mieszkających w Gdańsku.
Ich bin aus Stettin - Jestem ze Szczecina 1997.avi play
Zapamiętali epizody z bardzo szczęśliwego dzieciństwa: s ...
Zapamiętali epizody z bardzo szczęśliwego dzieciństwa: spacery w Lasku Arkońskim, zabawy, poranki w kinie, nazwy ulic. Potem grozę nalotów i bombardowań, kiedy tak dobrze znane domy obracały się w gruzy, a oni jeszcze nie wiedzieli, że w gruzy obraca się także ich świat istniejący dziś tylko na starych fotografiach i kawałkach taśm filmowych. Ludzie zaczęli uciekać z miasta. Potem przyszli Rosjanie i wynosili co się dało z opuszczonych przez uciekinierów mieszkań, okradali też tych, którzy nie wyjechali. Grabieży dopełnili Polacy i Ukraińcy przymusowo wysiedleni z rodzinnych stron. Wkrótce ci, którzy uciekli, zaczęli wracać, a miasto opuszczali Polacy. Cieszyli się więc, że ich rodzinne miasto przypadnie jednak Niemcom. Konferencja Poczdamska rozwiała te nadzieje. Potem przyszedł czas upokorzeń, a później - przyszła pełna świadomość tego, co się stało i poczucie winy, choć w przekonaniu wielu wcale nie zawinionej. Choć Niemcy w wyniku hitlerowskiej agresji utracili Szczecin i wysiedlono ich z miasta, spora ich grupa za sprawą różnych przypadków lub w efekcie przemyślanej decyzji pozostała w nim. Dziś mniejszość niemiecką w tym mieście tworzy około 900 osób. Kultywują swój język, prowadzą działalność kulturalną, spotykają się, by - jak to mają w zwyczaju - wspólnie śpiewać. W filmie Ewa Lotte Kuścielak, Brigitte Martenka, Ewa i Alfons Bobkowie, Hannelore Kierach, Inge Koman i Joanna Hulczyńska opowiadają o swoich dziejach i dramatycznych przeżyciach, próbują też ocenić historyczną przeszłość. W te wspomnienia autor wplata fragmenty filmów dokumentalnych, archiwalia, zdjęcia z prywatnych albumów oraz sceny z siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Szczecinie.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności