Download: Jaskinia zapomnianych snów.avi
reżyser: Werner Herzog
film dokumentalny, Francja/Kanada/USA/Wielka Brytania/Niemcy, 2010, 86 min.
W roku 1994 grupa speleologów pod kierownictwem Jeana-Marie Chauveta odkryła w dolinie Rodanu w południowej Francji jaskinię, a w niej znakomicie zachowane malowidła sprzed 31 tysięcy lat. Oprócz naukowców pod kierownictwem Jeana-Michela Geneste'a dostęp do znaleziska otrzymał także Werner Herzog, którego wysiłkowi i talentowi zawdzięczamy nadzwyczajny dokument.
Naskalna galeria z jaskini Chauveta jest najstarszą znaną ludzkości - dwa razy starszą od słynnych malunków z Lascaux. O kunszcie prehistorycznych artystów świadczy w niej kilkaset bezcennych "paneli", ukazujących wizerunki nosorożców, mamutów, lwów, reniferów oraz 92 odciski dłoni ludzkiej i jedyna pochodząca z epoki kamienia podobizna sowy. Zdając sobie sprawę z wagi znaleziska, francuskie władze pilnie strzegą dostępu do jaskini, wpuszczając do niej jedynie nielicznych archeologów. WERNER HERZOG dowiedział się o odkryciu stosunkowo niedawno za sprawą artykułu Judith Thurman w tygodniku "The New Yorker". Zdobywszy specjalne pozwolenie, udał się do Francji, aby nakręcić w niej film. Reżyser, który zrealizował niejedno spektakularne widowisko, musiał tym razem ograniczyć się do skromnego warsztatu. Filmując jedynie przez 4 godziny dziennie przez 6 dni, Herzog pracował w towarzystwie zaledwie 3 osób - kamerzysty Petera Zeitlingera, dźwiękowca oraz asystenta. Za namową tego pierwszego, obraz realizowano w technologii 3D, przy użyciu specjalnie skonstruowanej kamery. Dzięki temu udało się znakomicie pokazać prehistoryczne malunki, których autorzy wykorzystali także kontury i wypukłości ścian jaskini. Sugestywne nagrania Herzog uzupełnił zapisami rozmów z naukowcami.
W efekcie powstał olśniewający wizualnie, nastrojowy obraz o komunikowaniu się poprzez sztukę, o pomoście między ludźmi, których dzieli 30 tysięcy lat historii. "To prawdziwy cud" - miała po obejrzeniu filmu powiedzieć sama Judith Thurman, podczas gdy recenzent "Los Angeles Times" Kenneth Turan pisał o "Jaskini zapomnianych snów": "Werner Herzog ukazuje nam świętą przestrzeń, w której wiążą się z sobą to, co ludzkie i to, co mistyczne. Powinniśmy być głęboko wdzięczni reżyserowi za taki dar".