Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

smokerdelight / Galeria / kino amerykańskie (123) / Droga do zatracenia (Lektor PL).avi
Download: Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

782,48 MB

Długość filmu: 111 min

0,0 / 5 (0 głosów)
Sam Mendes należy do rzadkiego gatunku reżyserów, dla których przeprowadzka do Ameryki nie oznaczała utraty własnego stylu, lecz połączenie tradycji brytyjskiej z przenikliwą obserwacją Nowego Świata. Za każdym razem z tej angielsko-amerykańskiej mieszanki wychodzi niesamowita mikstura. Tak było w "American Beauty", a ostatnio w "Drodze do szczęścia". Pomiędzy nimi powstała "Droga do zatracenia" - dramat niemal szekspirowski, a jednocześnie mocno zakotwiczony w amerykańskiej materii.

Reżyser osadził akcję w "ostatniej mitotwórczej epoce Ameryki" – jak sam to ujął w komentarzu zawartym na płycie – czyli w epoce prohibicji. W samym centrum historii mamy mafijne porachunki, bogatą rodzinę utrzymującą się z nielegalnych źródeł finansowania i zemstę za przelaną krew, w tle – elementy jeszcze bardziej standardowo łączone z kinem gangsterskim, jak Al Capone, brudne pieniądze. Streszczenie fabuły może mylnie sugerować, że film Mendesa to kino gangsterskie, jednak "Droga do zatracenia" to bardziej dramat psychologiczny, perfekcyjnie skonstruowany, zagrany i wyreżyserowany.

Na podstawie komiksu Maxa Allana Collinsa i Richarda Raynera Mendes wykreował mocną opowieść o zmaganiach ze słabościami, sile i zemście. A przede wszystkim – o relacjach ojcowskich. Władza przedstawionej w filmie irlandzkiej rodziny mafijnej opiera się na silnym ojcu, Johnie Rooneyu (Paul Newman). Jego prawdziwy syn jest zbyt dandysowaty (z pięknie, lekko zaznaczoną przez Daniela Craiga nutą histerii), byśmy mogli myśleć o nim jak o następcy swojego ojca. Prawdziwy bohater to Michael Sullivan (Tom Hanks), którego Rooney objął opieką, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Dorosłemu Sullivanowi Rooney zleca brudną robotę, co często sprowadza się do porządkowania spraw po czarnej owcy rodu Rooneyów. Toczącą się na ekranie historię oglądamy – przynajmniej częściowo – oczami Sullivana Juniora. Ale nie jest to bynajmniej naiwne spojrzenie na świat dorosłych. Stajemy się świadkami przełomowego momentu w życiu chłopaka: momentu, w którym dorośnie, pozna prawdę o swoim ojcu i zostanie wystawiony na poważną próbę.

Tę rozgrywkę pomiędzy ojcami i synami dopełnia demoniczna postać Harlena Maguire'a granego przez Jude'a Lawa. Nosi melonik, potem zyskuje blizny na twarzy, co tworzy wokół niego subtelną aurę szaleństwa. To fotograf i jednocześnie morderca, któremu powierzono zadanie wyśledzenia i zabicia obu Sullivanów. Od razu staje się jasne, że jest twórcą i niszczycielem w jednym: fotografuje ciało dla gazety tuż po dokonaniu zbrodni. Ze znawstwem komponuje kadr, a w nim zmarłego. Gdy okaże się, że ofiara jeszcze oddycha, nie zawaha się ją udusić... Jest autorem fotografii, która, zachowując chwilę, uśmierca – w tym wypadku ta metafora okazuje się mieć znaczenie jak najbardziej dosłowne.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Człowiek z blizną Lektor PL.rmvb play
obsada: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mas ...
obsada: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio reżyseria: Brian De Palma, scenariusz: Oliver Stone, zdjęcia: John A. Alonzo, muzyka: Giorgio Moroder szczegóły: gangsterski/dramat sensacyjny/kryminał, USA, 1983, 170 min Bohaterem "Człowieka z blizną" jest Kubańczyk, Antonio Montana, który w 1981 roku wraz z tysiącami innych emigrantów przyjeżdża do USA. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że legalna praca nie przyniesie mu za dużych dochodów i angażuje się w działalność przestępczą, pod okiem miejscowego bossa Franka Lopeza. Bardzo szybko zostaje jednym z jego najbliższych współpracowników, ale ambicje Montany są większe. Tony sam chce zostać bossem, przejąć teren Lopeza, a wraz z nim jego kobietę, piękną Elvirę. Film zachował swój autentyzm i siłę, cechy, które ponad dwadzieścia lat temu sprawiły, że krytyka nie zostawiła na nim suchej nitki. De Palmie zarzucano epatowanie przemocą, realizację filmu pod publiczkę i uproszczenia w scenariuszu. Dziś jednak widzimy, że wizerunek gangsterskiego świata, jaki reżyser przedstawił w swoim filmie jest bardzo prawdziwy. Tony Montana jest prostym, ale niestety niezbyt inteligentnym gangsterem. Uzależnia się od kokainy, którą sam sprzedaje, nie potrafi porozumieć się z ukochaną kobietą, a przekonany o swojej nietykalności naraża się ludziom dużo potężniejszym od niego. Tony Montana nie jest dobrym, ani sympatycznym człowiekiem. Odtwarzający tę rolę Al Pacino nawet nie usiłuje dać nam do zrozumienia, że w jego bohaterze jest coś, co zasługuje na nasz szacunek, a jednak postać Kubańczyka fascynuje. Chylę czoła przed talentem Ala Pacino, który - w "Człowieku z blizną" stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze. Z czystym sumieniem polecam obejrzenie "Człowieka z blizną". To mocny, brutalny film, ale jednocześnie jedna z najbardziej wiarygodnych i prawdziwych gangsterskich opowieści w historii kinematografii.
North by Northwest.avi play
obsada: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason reży ...
obsada: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason reżyseria: Alfred Hitchcock, scenariusz: Ernest Lehman, muzyka: Bernard Herrmann, zdjęcia: Robert Burks, szczegóły: thriller, USA, 1959, 131 min Dwukrotny rozwodnik, pracownik agencji reklamowej Roger Thornhill (Cary Grant) pewnego dnia zostaje porwany przez dwoje nieznajomych mężczyzn, a następnie przetransportowany do willi niejakiego Townsenda. Ów jegomość najwyraźniej bierze Thornhilla za agenta CIA i wymaga od niego podania informacji, których ten nie posiada. Kiedy staje się jasne, że do żadnej współpracy nie dojdzie, napastnicy postanawiają pozbyć się Bogu ducha winnego szaraczka. Thornhillowi udaje się cudem ujść życiem z zamachu na swoje życie, jednak jest to dla niego tak naprawdę dopiero początek prawdziwych problemów... Motyw stary jak świat: przeciętniak wskutek zbiegu okoliczności zostaje wplątany w aferę szpiegowską na światową skalę, a w swych zmaganiach z wrogimi sobie siłami zdany jest tylko na siebie samego. Hitchcock wygrywa ów nośny temat w sposób perfekcyjny, wznosząc kino o charakterze typowo rozrywkowym do rangi sztuki. "Północ, północny zachód" to pierwszorzędnie zrealizowane kino gatunków, w którym liczy się przede wszystkim wartka akcja i misternie konstruowane napięcie, a zarazem popis maestrii w kwestii umiejętności zwodzenia widza, gry z jego przyzwyczajeniami. Wystarczy wspomnieć choćby o niezapomnianej scenie ostrzeliwania głównego bohatera przez samolot pośrodku pustkowia. To jedna z tych sekwencji, które dziś tworzą historię kina i nieustannie są cytowane w niezliczonej ilości dzieł innych twórców. Kto ją widział (a nie wątpię że widział praktycznie każdy) ten wie że to jeden z tych magicznych momentów, które nadają sens wynalezieniu celuloidowej taśmy. W ogóle, jak na liczącego sobie pół wieku "staruszka" obraz mistrza suspensu trzyma się wyjątkowo dobrze i "żywotnie". Oczywiście bez trudu można by wskazać liczne wpadki wynikające z niedostatków technologicznych, które w tamtych czasach były czymś naturalnym. Ale tego typu czysto "mechaniczne" niedoskonałości w dniu dzisiejszym niosą budzą raczej nie zniechęcenie, a nostalgię. W połączeniu z tym właśnie wdziękiem opowieść o amerykańskim everymanie uwikłanym w wojnę wywiadów wciąż dostarcza nieopisanej przyjemności w trakcie oglądania. Niewątpliwie filmowi Hitchcocka bardzo pomaga fakt, że cała ta niewiarygodna afera w stylu bondowskim rozegrana została z dużym przymrużeniem oka i wszystkim karkołomnym działaniom Rogera Thornhilla przez cały czas towarzyszy dobrej próby dowcip i zgrabne potyczki słowne postaci. Rozrywka, ale ambitna, na poziomie, któremu rzadko kto w tamtych czasach (dziś zresztą tym bardziej) byłby w stanie dorównać - tak chyba najlepiej podsumować "Północ, północny zachód". Rzadko też zdarza się, aby żelazna filmowa klasyka sprawiała aż tyle frajdy.
Sabotage.avi play
obsada: Sylvia Sidney, Oskar Homolka, John Loder reży ...
obsada: Sylvia Sidney, Oskar Homolka, John Loder reżyseria: Alfred Hitchcock, scenariusz: Charles C. Bennett, zdjęcia: Bernard Knowles, muzyka: Louis Levy szczegóły: thriller, Wielka Brytania, 1936, 81 min Niepozorny, żonaty mężczyzna, właściciel niewielkiego kina okazuje się groźnym sabotażystą siejącym postrach w całym Londynie. Przygotowując kolejny zamach, przekazuje paczkę z bombą nieświadomemu niczego chłopcu. Ten jednak zamiast od razu dostarczyć przesyłkę na miejsce, ociąga się, traci cenne minuty na zabawę z ulicznym sprzedawcą. Widz, który wie więcej od bohatera - -jak zwykle u Hitchcocka - jest świadomy zagrożenia, obserwuje wskazówki zegara z rosnącym napięciem...
Equilibrium Lektor PL.avi play
Wyobraź sobie świat, w którym nie ma wojen, na ulicach m ...
Wyobraź sobie świat, w którym nie ma wojen, na ulicach miast nie giną ludzie, nie ma morderstw, gwałtów, łez, smutku i rozpaczy. Pięknie, prawda? Teraz wyobraź sobie ten świat bez miłości, radości, śmiechu, zachwytu, pozbawiony muzyki, obrazów, kolorów, filmów – nie ma niczego, co wywoływałoby uczucia. Oto Ziemia po trzeciej wojnie światowej. Każdy musi zażywać cudowny lek – prozium, usypiający wszelkie uczucia. Ci, którzy nie chcą się dostosować, są likwidowani przez Kleryków – inteligentnych, doskonale wyszkolonych stróżów porządku. Są prawdziwymi maszynami do zabijania. Jednym z nich jest John Preston, Kleryk najwyższej rangi. Jednak pewnego dnia nie przyjmuje dawki prozium i odkrywa zupełnie inny świat. Świat doskonały, pełny wspaniałych doznań, uczuć. Kurt Wimmer stworzył naprawdę bardzo ciekawy obraz – mamy oto Librię, miasto, w którym rządzi Ojciec wygłaszający na wszechobecnych telebimach nauki o okropieństwach wojen, tłumaczący konieczność zażywania prozium. W tym mieście panuje równość, nie ma problemu dyskrimancji z powodu koloru skóry, płci czy stanowiska. Został jednak zlikwidowany indywidualizm. Wszyscy noszą taki sam krój ubrań, mają takie same przybory, rozstaw narzędzi na biurkach. Poza granicami Librii znajduje się Nether – dzielnica, w której ukrywają się rebelianci chowający przed Radą dzieła sztuki, przedmioty pochodzące z czasów sprzed wojny oraz hodują zwierzęta. Żyją w strasznej nędzy, w ruinach budynków i walczą z kolejnymi nalotami policji i Kleryków. Wimmer pokazuje nam świat, w którym wolność jest przestępstwem, a bohaterowie są przestępcami. "Equilibrium" to bardzo klimatyczny film, zmuszający do zastanowienia się nad naszą wizją świata doskonałego. Nie zanudza widza, trzyma go cały czas w napięciu. Bardzo polecam
Lot nad kukułczym gniazdem Lektor PL.rmvb play
obsada: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito, W ...
obsada: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito, William Redfield reżyseria: Milos Forman, scenariusz: Lawrence Hauben, Bo Goldman, zdjęcia: Haskell Wexler, Bill Butler, William A. Fraker, muzyka: Jack Nitzsche szczegóły: dramat, psychologiczny, USA, 1975, 125 min Kilkadziesiąt lat temu Michael Foucault napisał studium postaw wobec chorób psychicznych, "Historię szaleństwa w dobie klasycyzmu". Postulował w nim przede wszystkim zmianę poglądów na to, jak leczyć zaburzenia psychiczne. Przeszliśmy długą drogę, od trepanacji czaszek i krępowania łańcuchami - do komfortowych szpitali i leczenia farmakologicznego. Efektem ubocznym tych rozważań było zaś stwierdzenie, że tak naprawdę - to nikt nie jest normalny. Każdy z nas w jakimś stopniu odbiega od "idealnego" wzorca normalności - i można powiedzieć, że jest troszkę szaleńcem... To film o walce. Główny bohater, Randy Patrick McMurphy, zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym jako "osoba aspołeczna". Rzeczywiście, jest przestępcą - nie chciał jednak dać się zamknąć w więzieniu, toteż zasymulował chorobę psychiczną. W szpitalu czeka go spotkanie z całą "menażerią" typów zaburzeń - jest wśród nich wielki Indianin, zapewne autystyczny niemowa, jest cała gama zboczeńców i dewiantów. Jest też personel - z sadystyczną siostrą Ratched na czele. I zaczyna się walka - która stopniowo, z dziecinnej, sztubackiej błazenady staje się wojną o najwyższe wartości. McMurphy w naszych oczach "awansuje" do poziomu rzecznika inności, ułomności - i przez to rzecznika wszystkich wartości indywidualistycznych, twórczych, niebanalnych. On jako jedyny traktuje chorych jak normalnych ludzi. Czyli tak naprawdę jest w stanie przyjąć ludzkość taką, jaką jest... Cały ten obraz jest naprawdę wiekopomny - a poszczególne sceny, np. oglądanie wyłączonego meczu, komediowy wyjazd na ryby, gra w koszykówkę, pierwsze słowa Wodza czy wielki finał - każdy znać powinien... I jeszcze ten rozpoznawalny rys reżyserii Formana (zastosowany przez niego także w późniejszym "Amadeuszu" z 1983 roku) - ewolucja klimatu filmu od nieomal komediowego do dramatu, tyczącego się spraw najwyższych. Cóż, sprawdza się "Lot..." z pewnością na każdym z poziomów interpretacji - jako analiza stosunku do chorych psychicznie; apoteoza walki z wszystkimi "systemami"; konflikt potrzeb indywidualizmu z "ucieczką od wolności"; freudowska analiza psychiki ludzkiej (gdzie Nicholson-Id walczy z siostrą Superego-Ratched o Wodza, czyli zagubione Ego). Forman stworzył dzieło wybitne, film "wgryzający" się w duszę i pozostający w niej na zawsze. Czy jesteś więc normalny? Co więcej zaś - czy jeśli tak, to możesz być z tego dumny?
Blue Velvet.avi play
obsada: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hop ...
obsada: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dern reżyseria: David Lynch, scenariusz: David Lynch, zdjęcia: Frederick Elmes, muzyka: Angelo Badalamenti szczegóły: dramat, USA, 1986, 116 min Ten film jest na razie najlepszym filmem Lyncha, jaki oglądałem (był jednocześnie dopiero czwartym). Jest w nim wszystko, co najbardziej Lynchowe. To kwintesencja groteski i napięcia wywołanego absurdem. Mamy przede wszystkim rewelacyjny scenariusz, zagadkową historię, pełen napięcia dramat kilku ludzi, który starczyłby na napisanie i zekranizowanie paru dobrych kryminałów. Widz jest zaskakiwany każdą prawie sceną. A sceny to nie byle jakie. Jedna sprawa to zdjęcia, a właściwie pojedyncze ujęcia; są fantastyczne i przyciągają wzrok jak widok wombata spacerującego przez Time Square. Zbliżenia na usta, cienie na budynkach czy rewelacyjnie kolorystycznie dobrane pomieszczenia i stroje tworzą wspaniały klimat. Klimat podsycany świetną muzyką. Utwór "Blue Velvet" wspaniale komponuje się ze scenami w których występuje, a przy okazji wpada w ucho. Piosenka o klaunie w cukierkowym ubraniu jest fenomenalna sama w sobie. Druga kwestia to fakt, że sceny są niepowtarzalne, świetnie skonstruowane, absurdalne, ale pomimo tego wymowne jak cholera. O kim jest ten film? Jest o przejaskrawionych stereotypach, o ludziach co najmniej dziwnych, groteskowych, kojarzących mi się z postaciami ze "Sklepów cynamonowych" Schulza. Jeffrey to chłopak, którego można w zależności od zasobu słownictwa i kultury osobistej nazwać albo "gapą" albo "cipusiem". Mieszka on z ciociami i znajduje ucho co go strasznie zatrważa. Jeffrey jest zafascynowany "brudnym", pełnym zagadek życiem, jakiego nie ma, dlatego decyduje się rozpocząć śledztwo. To obraz amerykańskiego średnio rozgarniętego, "porządnego" i schludnego chłopca, który bardzo niespodziewanie wkracza nagle w "prawdziwe życie". Obraz oczywiście z punktu widzenia Lyncha. Dorothy to postać zagadkowa. Właściwie niewiele mamy z nią kłopotu. Porwano jej dziecko, jest zrozpaczona, bita przy stosunkach, co odbija się na jej psychice. W praktyce jest bardziej fragmentem układanki (bardzo istotnym) niż bohaterem. Frank to kwintesencja zepsutego bandyty, najbardziej podkoloryzowana i najmniej przewidywalna postać. Uwielbia piosenkę o klaunie i miał trudne dzieciństwo. Tak Lynch próbuje wyjaśnić jego niewątpliwe problemy z komunikacją. Po latach może się wydawać, że szum, który powitał wejście "Blue Velvet" do kin, był nieco nieadekwatny, ale należy sobie przypomnieć, iż był to rok 1986, a jest to dzieło na wskroś postmodernistyczne, w pewien sposób prekursorskie - nikt wcześniej nie posługiwał się w ten sposób starymi schematami, tworząc całkowicie nowy filmowy język. Poza tym po latach wciąż godne podziwiania są zdjęcia Fredericka Elmesa, muzyka stałego współpracownika reżysera, Angelo Badalamentiego czy aktorstwo niemalże wszystkich odtwórców głównych ról.
Redacted.avi play
rok produkcji: 2007 kraj: Kanada/USA reżyseria: Brian De ...
rok produkcji: 2007 kraj: Kanada/USA reżyseria: Brian De Palma obsada: Izzy Diaz, Rob Devaney, Ty Jones, Anas Wellman czas trwania: 87 minuty Samara, Irak. Przez amerykański posterunek kontrolny nie zatrzymując się przejeżdża samochód. Żołnierze otwierają ogień. W incydencie ginie młoda kobieta w ciąży. Wśród miejscowej społeczności wybucha gniew. Jeden z amerykańskich żołnierzy zostaje zabity w akcie zemsty. Na odpowiedź Amerykanów nie trzeba długo czekać. Odpowiedzialni za ostrzelanie samochodu B.B. Rush (Daniel Stewart Sherman) i Reno Flake (Patrick Carroll) dają upust gniewowi i frustracji po śmierci kolegi. Dopuszczają się gwałtu na 15-letniej Irakijce, następnie mordują ją wraz z rodziną i podpalają dom. Świadek zbrodni, Lawyer McCoy (Rob Devaney) nie zamierza ukrywać prawdy. Za jej wyjawienie Flake i Rush grożą mu śmiercią. BRIAN DE PALMA powraca do tematu, który podjął w 1989 roku w „Ofiarach wojny”, opowiadających o gwałcie, jakiego dopuścili się amerykańscy żołnierze w Wietnamie. W „Na gorąco” reżyser ukazuje analogiczną sytuację z Iraku. Film powstał na bazie autentycznych wydarzeń z 12 marca 2006 roku, kiedy w wiosce Mahmudija grupa amerykańskich żołnierzy zabiła czteroosobową rodzinę, przedtem gwałcąc 14-letnią dziewczynkę. Winnych zbrodni osądzono i skazano na wieloletnie więzienie, jednak sprawa stała się poważnym argumentem przeciwko amerykańskiej obecności na Bliskim Wschodzie. Wśród filmów pokazujących okrucieństwa wojny „Na gorąco” wyróżnia nowatorska forma. Składają się na nią materiały imitujące autentyczne – fragmenty amatorskich, kręconych aparatami cyfrowymi filmików, zamieszczanych przez żołnierzy na serwisie YouTube, materiały z bloga jednego z uczestników wydarzeń, a także nagrania dziennikarskie i dokumentalne. Wrażenie autentyczności potęguje dobór nieopatrzonych aktorów, nie odciągających uwagi widza od fabuły. Jest wśród nich m.in. Izzy Diaz, mający dotychczas na koncie gościnne występy w takich serialach, jak „Hannah Montana”, „Detektyw Monk” czy „Zagubieni”, a także Ty Jones („Upadłe niebo”) i Daniel Stewart Sherman („Prosto w serce”, „Gigantyczny”), którzy zgodnie z zamierzeniem reżysera reprezentują różne grupy etniczne, wchodzące w skład amerykańskiego społeczeństwa. Realizując „Na gorąco” De Palma reprezentuje punkt widzenia tych, którzy znajdują się w centrum wydarzeń. Wywołało to niemało kontrowersji. Jurorzy festiwalu w Wenecji, znanego z upodobania do odważnych politycznych wypowiedzi, dostrzegli w filmie refleksję nad obrazem docierającym do odbiorców za pośrednictwem nieoficjalnych mediów, przyznając De Palmie Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię. Broniące praw człowieka Amnesty International wyróżniło film nagrodą jury młodzieżowego (Youth Jury Award). Z dobrym przyjęciem na Starym Kontynencie nie zawsze szedł w parze równie życzliwy odbiór w Ameryce. Nie brakowało takich, którzy widzieli w „Na gorąco” próbę zniszczenia resztek reputacji wojsk USA w Iraku i nawoływali do wstrzymania się od oglądania filmu godzącego w amerykański patriotyzm.
Bez przebaczenia Lektor PL.rmvb play
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Ri ...
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris reżyseria: Clint Eastwood, scenariusz: David Webb Peoples, zdjęcia: Jack N. Green, muzyka: Lennie Niehaus, Clint Eastwood szczegóły: western, USA, 1992, 130 min W mojej ocenie Oskar dla najlepszego filmu był jak najbardziej zasłużoną nagrodą dla tego dzieła. Film tylko z pozoru wydaje się być jedynie współczesnym westernem opowiadającym o czasach dzikiego zachodu. W jego fabule zawarto poruszającą opowieść o człowieku, który nie tylko doświadcza brutalnych realiów życia na dzikim zachodzie, ale ukazuje także prawdziwe wartości oraz ciemne strony, które drzemią w nim samym, jak i każdy człowieku. Pokazuje jak życie potrafi być przewrotne, a źli ludzie działają pod płaszczykiem sprawiedliwości. Jakie w człowieku mogą zajść przemiany. Wpływ dobra na zło i odwrotnie. Jak szybko człowiek jest zdolny, by ocenić drugiego jedynie z pozoru i nie poznać w ogóle prawdziwej natury i duszy ludzkiej bliźniego. Film zawiera w sobie prawdziwą naukę życia. Pokazuje, jak zgubny potrafi być alkohol, pod którego wpływem człowiek jest zdolny do nawet najbardziej okrutnych rzeczy (bohater za młodu był okrutnym, bez trwogi rewolwerowcem, który znakomity w swym fachu nie zważał na nic i potrafił nawet z zimną krwią zabić człowieka w chwilach zamroczenia alkoholowego, bez pardonu, dać upust wywoływanej przez alkohol agresji, której później nawet dobrze nie pamiętał, bo wszystko czynił po pijanemu). Pokazuje, że nawet tak zdeprawowanego człowieka o duszy ciemnej i złej jedynie prawdziwa miłość drogiej osoby wybawić może. Bohater porzuca dla ukochanej swoje dotychczasowe życie. Zmienia się pod wpływem bezwarunkowej miłości, którą obdarzyła go kobieta, która staje się później jego żoną. Kobiety, która była jego dobrą duszą, uwierzyła w niego, pokazała, że jego dotychczasowa droga życia prowadzi donikąd, do zatracenia, przynosi jedynie ból i cierpienie. Uczy go ona prawdziwych wartości życia. Pokazuje cel, jakim jest rodzina, dzieci, własna tożsamość. On to także potrafi dostrzec, bo prawda ma sens dla każdego człowieka. Niesamowity urok nadaje dziełu jego klimat, który jest mroczny i tajemniczy. W obrazie przeważa mrok. Natomiast od strony technicznej "Bez przebaczenia" to, według mnie, prawdziwe arcydzieło. Rewelacyjny montaż (nagrodzony Oskarem) sprawia, że oglądanie strzelanin i bójek to niekwestionowana przyjemność. A sam finał filmu − strzelanina w barze to mistrzostwo pod względem reżyserskim. Warto wspomnieć, że w przedstawionym filmie Clint Eastwood wystąpił jako aktor (główna rola), reżyser, producent i współkompozytor, obraz został nagrodzony 4 Oskarami (w tym za najlepszy film), a dziś jest uważany za arcydzieło gatunku westernu. "Bez przebaczenia" ukazuje, jak krucha jest granica między dobrem i złem oraz uświadamia, że zło rodzi kolejne zło, przypomina, jak ważne jest przebaczenie i wyrozumiałość, a także jak potrzebne jest uszanowanie godności drugiej osoby.
Young People Fucking.avi play
obsada: Aaron Abrams, Diora Baird, Sonja Bennett, Callum ...
obsada: Aaron Abrams, Diora Baird, Sonja Bennett, Callum Blue, Kristin Booth, Josh Cooke, reżyseria: Martin Gero, scenariusz: Martin Gero, Aaron Abrams, zdjęcia: Arthur E. Cooper, muzyka: Todor Kobakov, szczegóły: Komedia, Kanada, 2007, 90 min "Young People Fucking" jest inteligentną komedią przedstawiającą historie pięciu par podczas kursu współżycia seksualnego. Gdy tylko pary próbują uprawiać sex w najczystszej postaci, od razu natrafiają na najróżniejsze problemy. "Young People Fucking" (tudzież "Young People F---ing") to opowieść o pięciu parach i ich życiu seksualnym. Zagraniczni krytycy byli zachwyceni pisząc, że to pierwszy film w tak dojrzały, a jednocześnie lekki sposób opowiadający o intymnych sprawach każdego człowieka. Film nazywany jest też najbardziej szczerą komedią romantyczną ostatnich lat, w której wszystko ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Skazani Na Shawshank  Lektor PL.rmvb play
obsada: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton reżys ...
obsada: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton reżyseria: Frank Darabont, scenariusz: Frank Darabont, zdjęcia: Roger Deakins, muzyka: Thomas Newman szczegóły: dramat, USA, 1994, 142 min "Skazani na Shawshank" zaczynają się w momencie, gdy główny bohater - Andy Dufresnee, młody bankier, zostaje skazany na podwójne dożywocie za zabicie żony i jej kochanka, w tytułowym więzieniu Shawshank. Już pierwsze chwile pobytu w Shawshank okazują się ciężkie. Naczelnik i strażnicy więzienni są nastawieni na bicie i kary w postaci siedzenia w zamkniętym pomieszczeniu. Inni więźniowie także nie ułatwiają życia nowym. Mimo to Andy odnajduje się w więziennym życiu - dzięki umiejętnościom nabytym przed skazaniem, pomaga kolegom, strażnikom, naczelnikowi, a nawet organizuje pieniądze na bibliotekę. Zaczyna dostawać coraz lepsze role w więzieniu - najpierw pracuje w pralni, potem pomaga bibliotekarzowi Brooksowi, w końcu zaczyna pracę w biurze u samego naczelnika. Jednak nikt nie wie, jaki ma plan ucieczki. Najciekawszą rolą w filmie jest zdecydowanie Red, kumpel Andy’ego, grany przez Morgana Freemana. Red jest starym i dobrze znanym więźniem w Shawshank. Gdy ktoś, chce zdobyć jakiś towar, w postaci papierosów czy zwykłych przedmiotów, zwraca się właśnie do niego. Ma w więzieniu swój autorytet. Jak sam siebie nazywa, jest „jedynym winnym w Shawshank”, ale i jednym z niewielu, którzy marzą o wolności i dążą do jej uzyskania. Widzi zapał Andy’ego, pomaga mu i w końcu staje się jego najlepszym przyjacielem. Freeman wydaje się niemal stworzony do tej roli, doskonale wkomponowuje się w bycie „człowiekiem, który w więzieniu wszystko załatwi”, ale nie poradzi sobie na wolności. Od początku widz lubi Reda i życzy mu jak najlepiej. Warto zwrócić uwagę na mnogość wątków w filmie. Akcja nie skupia się na jednym działaniu, np. planie ucieczki, a na wielu, które złączone w całość doskonale oddają więzienną rutynę oraz myśli więźniów - ich marzenia, smutki i wątłą nadzieję na wolność. Wątki nie są jednak pomieszane bez składu i ładu - opowiadają historię pobytu Andy’ego w Shawshank. Cały film trzyma widza w napięciu i pasjonuje. Wszystkie wyżej wymienione cechy oraz dobre zdjęcia i trafna muzyka (nie odgrywa ona w filmie większej roli, ale buduje napięcie i w połączeniu z więziennymi odgłosami, takimi jak dźwięk zamykanej celi, tworzy dobry background) dają nam doskonały film. Jednak do „arcy” trochę mi zabrakło. Ty też jesteś skazany na Shawshank. To obowiązkowa pozycja dla każdego kinomana.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności