zapomniałem
Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

smokerdelight / Galeria / kino amerykańskie (123) / Droga do zatracenia (Lektor PL).avi
Download: Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

782,48 MB

Długość filmu: 111 min

0,0 / 5  (0 głosów)
Sam Mendes należy do rzadkiego gatunku reżyserów, dla których przeprowadzka do Ameryki nie oznaczała utraty własnego stylu, lecz połączenie tradycji brytyjskiej z przenikliwą obserwacją Nowego Świata. Za każdym razem z tej angielsko-amerykańskiej mieszanki wychodzi niesamowita mikstura. Tak było w "American Beauty", a ostatnio w "Drodze do szczęścia". Pomiędzy nimi powstała "Droga do zatracenia" - dramat niemal szekspirowski, a jednocześnie mocno zakotwiczony w amerykańskiej materii.

Reżyser osadził akcję w "ostatniej mitotwórczej epoce Ameryki" – jak sam to ujął w komentarzu zawartym na płycie – czyli w epoce prohibicji. W samym centrum historii mamy mafijne porachunki, bogatą rodzinę utrzymującą się z nielegalnych źródeł finansowania i zemstę za przelaną krew, w tle – elementy jeszcze bardziej standardowo łączone z kinem gangsterskim, jak Al Capone, brudne pieniądze. Streszczenie fabuły może mylnie sugerować, że film Mendesa to kino gangsterskie, jednak "Droga do zatracenia" to bardziej dramat psychologiczny, perfekcyjnie skonstruowany, zagrany i wyreżyserowany.

Na podstawie komiksu Maxa Allana Collinsa i Richarda Raynera Mendes wykreował mocną opowieść o zmaganiach ze słabościami, sile i zemście. A przede wszystkim – o relacjach ojcowskich. Władza przedstawionej w filmie irlandzkiej rodziny mafijnej opiera się na silnym ojcu, Johnie Rooneyu (Paul Newman). Jego prawdziwy syn jest zbyt dandysowaty (z pięknie, lekko zaznaczoną przez Daniela Craiga nutą histerii), byśmy mogli myśleć o nim jak o następcy swojego ojca. Prawdziwy bohater to Michael Sullivan (Tom Hanks), którego Rooney objął opieką, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Dorosłemu Sullivanowi Rooney zleca brudną robotę, co często sprowadza się do porządkowania spraw po czarnej owcy rodu Rooneyów. Toczącą się na ekranie historię oglądamy – przynajmniej częściowo – oczami Sullivana Juniora. Ale nie jest to bynajmniej naiwne spojrzenie na świat dorosłych. Stajemy się świadkami przełomowego momentu w życiu chłopaka: momentu, w którym dorośnie, pozna prawdę o swoim ojcu i zostanie wystawiony na poważną próbę.

Tę rozgrywkę pomiędzy ojcami i synami dopełnia demoniczna postać Harlena Maguire'a granego przez Jude'a Lawa. Nosi melonik, potem zyskuje blizny na twarzy, co tworzy wokół niego subtelną aurę szaleństwa. To fotograf i jednocześnie morderca, któremu powierzono zadanie wyśledzenia i zabicia obu Sullivanów. Od razu staje się jasne, że jest twórcą i niszczycielem w jednym: fotografuje ciało dla gazety tuż po dokonaniu zbrodni. Ze znawstwem komponuje kadr, a w nim zmarłego. Gdy okaże się, że ofiara jeszcze oddycha, nie zawaha się ją udusić... Jest autorem fotografii, która, zachowując chwilę, uśmierca – w tym wypadku ta metafora okazuje się mieć znaczenie jak najbardziej dosłowne.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Battle in Seattle Lektor PL.rmvb play
obsada: Martin Henderson, Michelle Rodriguez, Woody Harr ...
obsada: Martin Henderson, Michelle Rodriguez, Woody Harrelson, Charlize Theron twórcy: reżyseria: Stuart Townsend, scenariusz: Stuart Townsend, zdjęcia: Barry Ackroyd, muzyka: Neil Davidge szczegóły: dramat/przygodowy, Kanada, Niemcy, USA, 2007, 99 min Seattle to początek międzynarodowego ruchu alterglobalistycznego, jaki znamy dzisiaj. Po Seattle była jeszcze Praga, Genua z gwałtownymi protestami i wreszcie ukoronowanie działań zmierzających do integracji i globalizacji ruchu alterglobalistycznego – World Social Forum w Porto Allegre w 2001 r. Film opowiada o prawdziwej historii z 1999 roku, kiedy to dziesiątki tysięcy osób manifestowało w Seattle w czasie posiedzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO). Miasto zostało kompletnie sparaliżowane i owładnięte chaosem, a delegaci przerażeni tym, co się stało, opuszczają posiedzenie. Opowieść przedstawiona jest z kilku różnych punktów widzenia: policjantów, protestujących, polityków, dziennikarzy... Kilkadziesiąt tysięcy przeciwników globalizacji protestuje przeciwko liberalizacji handlu światowego. Opowieść przedstawiona jest z kilku różnych punktów widzenia: policjantów, protestujących, polityków, dziennikarzy… Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach mających miejsce w Seattle w 1999 roku.Przeczytaj: Mitologia światowej organizacji handlu | Wolnościowa krytyka globalizacji ekonomicznej
Kalifornia 1993 Lektor PL.avi play
Przewodnim tematem filmu Dominica Seny jest motyw zbrodn ...
Przewodnim tematem filmu Dominica Seny jest motyw zbrodni i jej wpływ na ludzkie życie. Reżyser poprzez osobę Briana, próbuje odpowiedzieć na pytanie, co skłania człowieka do popełnienia morderstwa. A także, jakie uczucia towarzyszą mordercy, w tym co robi. Mnogość interpretacji i odpowiedzi różni nas wszystkich, odmienny światopogląd reprezentuje Brian, a inny Early. Trudno ocenić czyje postępowanie jest zdecydowanie złe, a czyje dobre. Nie można określić tego jedynie na podstawie tego, że Early jest mordercą. Ważne jest tu też stwierdzenie Early'ego wobec Briana: "Jeśli nigdy nie widziałeś zamordowanego człowieka, to jak możesz pisać książkę o seryjnych mordercach, skoro tak naprawdę nic nie wiesz na ten temat?". Trzeba przyznać, że pod tym względem rola Early'ego w społeczeństwie jest jak najbardziej destrukcyjna. Nie potrafi bowiem odnaleźć się w realnym świecie. Nie widzi sensu w pracy i uczciwym życiu, o czym świadczy złudne marzenie o Kalifornii. Jego dotychczasowe życie w końcu go zgubi, on jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Równie negatywnie można postrzegać postać Briana czy Carrie. Z punktu widzenia normalnego człowieka zainteresowanie zbrodnią i mordercami to skrzywienie psychiki, a fascynacja złożonym mechanizmem zbrodni jest dla wielu z nas objawem choroby psychicznej. W takim wymiarze Brian jest zdeprawowanym i zboczonym człowiekiem ze "zwichniętą psychiką", dzięki czemu nie zasługuje na miano bohatera pozytywnego. Podobnie rysuje się postać Carrie, której można zarzucić skrajne zainteresowanie nagością, wyeksponowane w jej fotografiach. W tej opowieści nie ma bohatera pozytywnego, chociaż najbliżej tego schematu stoi Adel, która nie jest złym człowiekiem. Właśnie poprzez chorobę umysłową, niesprzyjające warunki życiowe, czy trudną przeszłość tłumaczy się motywy postępowania seryjnych morderców. Nie mniej wyraźnym i znamiennym tematem opowieści jest tytułowa Kalifornia. W wyobrażeniu bohaterów jest ona Mekką przestępców i zboczeńców, miejsce wielkich możliwości i cel dążeń każdego Amerykanina. To wyobrażenie ma wiele twarzy w pojęciu każdego z czwórki bohaterów. Dla Briana i Carrie to rynek zbytu ich pomysłów, miejsce znalezienia wymarzonej pracy i nieograniczonych możliwości, stanowiących wspaniały start dla ich życia zawodowego. Kontrastowo jawią się nam fantastyczne poglądy Adel i Early'ego. Dla nich Kalifornia to również nowe życie i nowy świat. To także ucieczka od przeszłości i teraźniejszości, miejsce marzeń i snów. Imaginacja ukrytych pragnień bohaterów znajduje odzwierciedlenie w ich postępowaniu. Sposób życia Briana i Carrie pozwoli im na osiągnięcie sukcesu. Dla Adel i Early'ego nie jest to jednak możliwe. Pomimo iż są tak blisko, nie jest im dane tam dotrzeć. Czy to właśnie sprawiedliwość? Być może, ale jeśli tak, to dlaczego Brian, który staje się mordercą, trafia do Kalifornii i rozpoczyna tam nowe życie.
Fargo 1996 Lektor PL.avi play
obsada: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscem ...
obsada: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi reżyseria: Joel Coen, zdjęcia: Roger Deakins, muzyka: Carter Burwell szczegóły: dramat/komedia sensacyjna, USA, 1996, 94 min Obraz ukazuję potęgę przypadku. Mówi o tym, że to przypadek, a nie przeznaczenie, kierują naszą egzystencją. Jest to oczywiście pokazane na ekranie w sposób nad wyraz subtelny, lecz nie trzeba samemu doszukiwać się jakiegoś drugiego dna. Twórcy wystawiają nam wszystko na tacy. I nie jest to bynajmniej negatyw. Raczej odwrotnie. Bo przeczuwamy już, że coś nie wyjdzie bohaterom, ale nie wiemy, w jaki sposób będzie to ukazane. Może będzie miał wypadek, może trafi za kratki. Kalkulacja podczas seansu jest chyba nieunikniona. Próbujemy wydedukować również to, jaki będzie koniec. Sprzedawca aut, używanych, jak i nowych, Jerry Lundegaard, miał plan. Bardzo prosty w swojej budowie. Oczywiście, tylko na pierwszy rzut oka. Mianowicie, postanowił wyciągnąć od bogatego teścia pieniądze. W jaki sposób? Wynajął dwóch drobnych przestępców, by porwali córkę teścia. Początkowo wszystko idzie gładko, jednak wkrótce pozorowany kidnaping przeradza się w tragedię... Mamy tutaj klasyczny przykład ludzkiej głupoty. Chciwiec jest zdolny do wszystkiego, wynajęci przez niego bandyci to zwykłe nieudaczniki. A teść jest z tego wszystkiego najsprytniejszy, a zarazem najbardziej naiwny. Kiedy widz już pozna bohaterów, wie, że ten plan nie może się udać. Że jest z góry skazany na porażkę. Polecam "Fargo" wszystkim kinomanom, którzy szukają w prostocie czegoś więcej. Bo film twórców "Big Lebowski" spełnia te warunki. Prostota jest w rzeczywistości bardziej złożona, niż nam się wydaje.
Bez przebaczenia Lektor PL.rmvb play
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Ri ...
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris reżyseria: Clint Eastwood, scenariusz: David Webb Peoples, zdjęcia: Jack N. Green, muzyka: Lennie Niehaus, Clint Eastwood szczegóły: western, USA, 1992, 130 min W mojej ocenie Oskar dla najlepszego filmu był jak najbardziej zasłużoną nagrodą dla tego dzieła. Film tylko z pozoru wydaje się być jedynie współczesnym westernem opowiadającym o czasach dzikiego zachodu. W jego fabule zawarto poruszającą opowieść o człowieku, który nie tylko doświadcza brutalnych realiów życia na dzikim zachodzie, ale ukazuje także prawdziwe wartości oraz ciemne strony, które drzemią w nim samym, jak i każdy człowieku. Pokazuje jak życie potrafi być przewrotne, a źli ludzie działają pod płaszczykiem sprawiedliwości. Jakie w człowieku mogą zajść przemiany. Wpływ dobra na zło i odwrotnie. Jak szybko człowiek jest zdolny, by ocenić drugiego jedynie z pozoru i nie poznać w ogóle prawdziwej natury i duszy ludzkiej bliźniego. Film zawiera w sobie prawdziwą naukę życia. Pokazuje, jak zgubny potrafi być alkohol, pod którego wpływem człowiek jest zdolny do nawet najbardziej okrutnych rzeczy (bohater za młodu był okrutnym, bez trwogi rewolwerowcem, który znakomity w swym fachu nie zważał na nic i potrafił nawet z zimną krwią zabić człowieka w chwilach zamroczenia alkoholowego, bez pardonu, dać upust wywoływanej przez alkohol agresji, której później nawet dobrze nie pamiętał, bo wszystko czynił po pijanemu). Pokazuje, że nawet tak zdeprawowanego człowieka o duszy ciemnej i złej jedynie prawdziwa miłość drogiej osoby wybawić może. Bohater porzuca dla ukochanej swoje dotychczasowe życie. Zmienia się pod wpływem bezwarunkowej miłości, którą obdarzyła go kobieta, która staje się później jego żoną. Kobiety, która była jego dobrą duszą, uwierzyła w niego, pokazała, że jego dotychczasowa droga życia prowadzi donikąd, do zatracenia, przynosi jedynie ból i cierpienie. Uczy go ona prawdziwych wartości życia. Pokazuje cel, jakim jest rodzina, dzieci, własna tożsamość. On to także potrafi dostrzec, bo prawda ma sens dla każdego człowieka. Niesamowity urok nadaje dziełu jego klimat, który jest mroczny i tajemniczy. W obrazie przeważa mrok. Natomiast od strony technicznej "Bez przebaczenia" to, według mnie, prawdziwe arcydzieło. Rewelacyjny montaż (nagrodzony Oskarem) sprawia, że oglądanie strzelanin i bójek to niekwestionowana przyjemność. A sam finał filmu − strzelanina w barze to mistrzostwo pod względem reżyserskim. Warto wspomnieć, że w przedstawionym filmie Clint Eastwood wystąpił jako aktor (główna rola), reżyser, producent i współkompozytor, obraz został nagrodzony 4 Oskarami (w tym za najlepszy film), a dziś jest uważany za arcydzieło gatunku westernu. "Bez przebaczenia" ukazuje, jak krucha jest granica między dobrem i złem oraz uświadamia, że zło rodzi kolejne zło, przypomina, jak ważne jest przebaczenie i wyrozumiałość, a także jak potrzebne jest uszanowanie godności drugiej osoby.
Young People Fucking.avi play
obsada: Aaron Abrams, Diora Baird, Sonja Bennett, Callum ...
obsada: Aaron Abrams, Diora Baird, Sonja Bennett, Callum Blue, Kristin Booth, Josh Cooke, reżyseria: Martin Gero, scenariusz: Martin Gero, Aaron Abrams, zdjęcia: Arthur E. Cooper, muzyka: Todor Kobakov, szczegóły: Komedia, Kanada, 2007, 90 min "Young People Fucking" jest inteligentną komedią przedstawiającą historie pięciu par podczas kursu współżycia seksualnego. Gdy tylko pary próbują uprawiać sex w najczystszej postaci, od razu natrafiają na najróżniejsze problemy. "Young People Fucking" (tudzież "Young People F---ing") to opowieść o pięciu parach i ich życiu seksualnym. Zagraniczni krytycy byli zachwyceni pisząc, że to pierwszy film w tak dojrzały, a jednocześnie lekki sposób opowiadający o intymnych sprawach każdego człowieka. Film nazywany jest też najbardziej szczerą komedią romantyczną ostatnich lat, w której wszystko ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Skazani Na Shawshank  Lektor PL.rmvb play
obsada: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton reżys ...
obsada: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton reżyseria: Frank Darabont, scenariusz: Frank Darabont, zdjęcia: Roger Deakins, muzyka: Thomas Newman szczegóły: dramat, USA, 1994, 142 min "Skazani na Shawshank" zaczynają się w momencie, gdy główny bohater - Andy Dufresnee, młody bankier, zostaje skazany na podwójne dożywocie za zabicie żony i jej kochanka, w tytułowym więzieniu Shawshank. Już pierwsze chwile pobytu w Shawshank okazują się ciężkie. Naczelnik i strażnicy więzienni są nastawieni na bicie i kary w postaci siedzenia w zamkniętym pomieszczeniu. Inni więźniowie także nie ułatwiają życia nowym. Mimo to Andy odnajduje się w więziennym życiu - dzięki umiejętnościom nabytym przed skazaniem, pomaga kolegom, strażnikom, naczelnikowi, a nawet organizuje pieniądze na bibliotekę. Zaczyna dostawać coraz lepsze role w więzieniu - najpierw pracuje w pralni, potem pomaga bibliotekarzowi Brooksowi, w końcu zaczyna pracę w biurze u samego naczelnika. Jednak nikt nie wie, jaki ma plan ucieczki. Najciekawszą rolą w filmie jest zdecydowanie Red, kumpel Andy’ego, grany przez Morgana Freemana. Red jest starym i dobrze znanym więźniem w Shawshank. Gdy ktoś, chce zdobyć jakiś towar, w postaci papierosów czy zwykłych przedmiotów, zwraca się właśnie do niego. Ma w więzieniu swój autorytet. Jak sam siebie nazywa, jest „jedynym winnym w Shawshank”, ale i jednym z niewielu, którzy marzą o wolności i dążą do jej uzyskania. Widzi zapał Andy’ego, pomaga mu i w końcu staje się jego najlepszym przyjacielem. Freeman wydaje się niemal stworzony do tej roli, doskonale wkomponowuje się w bycie „człowiekiem, który w więzieniu wszystko załatwi”, ale nie poradzi sobie na wolności. Od początku widz lubi Reda i życzy mu jak najlepiej. Warto zwrócić uwagę na mnogość wątków w filmie. Akcja nie skupia się na jednym działaniu, np. planie ucieczki, a na wielu, które złączone w całość doskonale oddają więzienną rutynę oraz myśli więźniów - ich marzenia, smutki i wątłą nadzieję na wolność. Wątki nie są jednak pomieszane bez składu i ładu - opowiadają historię pobytu Andy’ego w Shawshank. Cały film trzyma widza w napięciu i pasjonuje. Wszystkie wyżej wymienione cechy oraz dobre zdjęcia i trafna muzyka (nie odgrywa ona w filmie większej roli, ale buduje napięcie i w połączeniu z więziennymi odgłosami, takimi jak dźwięk zamykanej celi, tworzy dobry background) dają nam doskonały film. Jednak do „arcy” trochę mi zabrakło. Ty też jesteś skazany na Shawshank. To obowiązkowa pozycja dla każdego kinomana.
Fandango.rmvb play
obsada: Kevin Costner, Sam Robards reżyseria: Kevin Re ...
obsada: Kevin Costner, Sam Robards reżyseria: Kevin Reynolds, scenariusz: Kevin Reynolds, zdjęcia: Thomas Del Ruth, muzyka: Alan Silvestri, szczegóły: obyczajowy, USA, 1985, 87 min 15 Maj 1971 roku Austin,Texas. The Groovers to grupa, którą tworzy pięciu przyjaciół: Gardner, Phil, Kenneth, Dorman i Lester. Podczas imprezy zorganizowanej w związku z ukończeniem college'u wychodzi na jaw, że z powodu słabych wyników w szkole, Gardner i Kenneth zostają powołani do wojska. Kenneth jest tak załamny, że "odwołał" nawet ślub, ze swoją narzeczoną. Gardner twierdzi, że nadszedł czas wykorzystania ostatnich przywilejów młodości. Ku niechęci Phila, decydują się na pożegnalną podróż jego autem, która ma na celu odkopanie świętego Grooversa, który znajduje się na granicy z Meksykiem. Podróż ta ma na celu zmierzenie się z niepewną przyszłością w Wietnamie i z wieloma innymi rzeczami.
Erin Brockovich 2000 Lektor PL.rmvb play
obsada: Julia Roberts, Albert Finney, Aaron Eckhart, Mar ...
obsada: Julia Roberts, Albert Finney, Aaron Eckhart, Marg Helgenberger reżyseria: Steven Soderbergh, scenariusz: Susannah Grant, zdjęcia: Edward Lachman, muzyka: Thomas Newman szczegóły: dramat, USA, 2000, 131 min Erin Brockovich jest dwukrotnie rozwiedzioną, niezwykle atrakcyjną (jak na byłą Miss przystało) kobietą, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. Po kilku dniach spędzonych na bezowocnych poszukiwaniach pracy Erin pojawia się w kancelarii reprezentującego ją wcześniej prawnika Eda Masry (Albert Finney). Ten, znając jej tragiczne położenie, zatrudnia Erin, oferując jej najniższe z możliwych uposażeń. Któregoś dnia podczas katalogowania akt pewnej sprawy publicznej Erin zauważa, że w dokumentach dotyczących sprzedaży domu znalazły się wyniki specjalistycznych badań lekarskich. Ponieważ zawistnie patrzące na nią koleżanki (głównie ze względu na ekshibicjonistyczną garderobę i niewyparzony język) nie chciały jej pomóc w rozwikłaniu tego problemu, Erin postanawia rozwiązać go samodzielnie. W ten sposób trafia na wielką aferę, w którą zamieszany jest potężny koncern chemiczny PG&E... W opartym na faktach filmie Stevena Soderbergha, w charakterze statystów pojawili się autentyczni mieszkańcy skażonego Hinkley, a w małym, knajpianym epizodzie możemy zobaczyć nawet prawdziwą Erin Brockovich - bohaterkę procesu w wyniku którego zostało wypłacone największe odszkodowanie w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyniosło ono 333 mln dolarów. Najbardziej przerażające w tej całej sprawie było to, że mieszkańcy Hinkley, niemalże do ostatniej chwili nie chcieli wierzyć w to, że zapewniająca im pracę firma PG&E jednocześnie z pełną świadomością śmiertelnie ich truje. Realizm scen, które sprawiają wrażenie uchwyconych na gorąco, rzeczywistych sytuacji oraz "niechlujny" montaż powodują, iż wydaje nam się, że obcujemy z niezależną produkcją, czy wręcz z filmem dokumentalnym. Swoją drogą, to już chyba moda, polegająca na podszywaniu się wielkich studiów filmowych pod estetykę tanich, niezależnych produkcji. Mówię o podszywaniu się, no bo jak tu uznać "Erin Brockovich" za niskobudżetowy film skoro samo honorarium Julii Roberts wyniosło 20 mln dolarów. (Dla porównania film "Nie czas na łzy", utrzymany w podobnej, "dokumentalnej" stylistyce, kosztował w całości około 2 mln dolarów.) Należy jednak uczciwie stwierdzić, że aktorka na swoją gażę w pełni zapracowała. Chociaż partnerem Julii Roberts, w roli szykującego się do emerytury prawnika Eda Masry, jest znakomity aktor brytyjski Albert Finney, to trzeba przyznać, że zarówno on jak i pozostali występujący w filmie aktorzy przestają być widoczni w chwili, gdy na ekranie pojawia się piękna Julia. Wypracowane podczas kręcenia ckliwych komedii romantycznych pozy bardzo przydały się Roberts na planie "Erin Brockovich" kiedy to musiała w paru scenach zagrać klasyczną "słodką idiotkę".
The Man Who Wasnt There.rmvb play
obsada: Billy Bob Thornton, Frances McDormand, Michael B ...
komentarze2
obsada: Billy Bob Thornton, Frances McDormand, Michael Badalucco, James Gandolfini reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen, scenariusz: Joel Coen, Ethan Coen, zdjęcia: Roger Deakins, muzyka: Carter Burwell Wśród nas żyją setki ludzi anonimowych - kelnerzy, sprzedawcy, sprzątacze, dozorcy. Cisi, spokojni, nie rzucają się w oczy. Czasami ma się wręcz wrażenie, że tak naprawdę tych osób nie ma. Właśnie takim człowiekiem jest bohaterem nowego filmu braci Joela i Ethana Coenów, którym po raz kolejny udało się stworzyć interesującą opowieść o zwykłych ludziach i ich przeciętnych, na pierwszy rzut oka - problemach. "Człowiek, którego nie było" to ciekawa, aczkolwiek niezbyt dynamiczna, historia z zaskakującym zakończeniem. Główny bohater i jednocześnie narrator nazywa się Ed Crane i jest fryzjerem. Cały film jest retrospekcją - Ed snuje opowieść o swoim życiu. Cichy, introwertyczny, obserwuje swoje otoczenie i ludzi, przedstawiając ich widzowi. Mówi że ma żonę Doris, że pracuje w zakładzie szwagra, mieszka w domu ze żwirowym podjazdem. Drobiazgowo opisuje swoje życie, ale w szczególny, suchy sposób. Opowiada o najbliższych znajomych Dużym Dave'ie i jego żonie Anne, charakteryzuje także swoją połowicę, ale nie określa swojego stosunku do tych ludzi. Ma się wrażenie iż są oni zupełnie obojętni dla Eda. Mało tego, że cały świat jest mu obojętny. To co mówi jest nieco reporterską, oszczędną relacją. Fabuła filmu jest świetnie skonstruowana dzięki zaskakującym zwrotom akcji. Można o niej powiedzieć wszystko, ale nie to że jest schematyczna. Gdy już nam się wydaje, że wiemy jak opowieść się potoczy dalej, zdarza się coś nieprzewidywalnego, jakby jakiś złośliwy chochlik szeptał do nas z ekranu " a widzisz, tego nie podejrzewałeś". Przez cały film nurtowało mnie jedno pytanie - czemu powstał film o tak nudnym człowieku? W końcu bohater nie zawsze musi być kimś cudownym, fantastycznym. To brzmi banalnie, ale dlatego bracia Coenowie są taką sensacją w świecie kina. Nie łatwo nakręcić film, który mógłby się widzowi spodobać - o człowieku nudnym, irytującym, zwykłym, a im ta sztuka się udaje znakomicie. Serdecznie polecam "Człowieka, którego nie było". Przede wszystkim wielbicielom talentu braci Coen, ale i tym, którzy lubią solidne kino obyczajowe z mocno przyprawione ironią.
Podziemny krąg  Lektor PL.rm play
obsada: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, ...
obsada: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Jared Leto reżyseria: David Fincher, scenariusz: Jim Uhls, zdjęcia: Jeff Cronenweth, muzyka: Dust Brothers, The szczegóły: dramat, USA, 1999, 140 min "Podziemny krąg" to film opowiadający o trzydziestokilkuletnim Jacku, który cierpi na bezsenność. Z tego właśnie powodu zaczyna chodzić na różnego rodzaju spotkania grup wsparcia. Na jednym z nich spotyka Marlę, która podobnie jak on udaje różne choroby tylko po to by być w centrum uwagi. Główny bohater, który jest jednocześnie narratorem, jest znużony swoim dotychczasowym, jałowym życiem. Pewnego dnia w samolocie spotyka Tylera. Napotkany przypadkiem mężczyzna jest w podobnym wieku co Jack, lecz jest od niego o wiele przystojniejszy, bardziej odważny, ma wszystko to, czego zdaje się on nie mieć. Jack nawet nie przeczuwa, że to spotkanie zmieni jego życie na zawsze... W recenzjach z "Podziemnego kręgu", jakie ukazały się w brytyjskiej prasie, przeczytać można, że jest on krytycznym komentarzem na temat kryzysu męskości, przeżywanego przez amerykańskie społeczeństwo. Rzeczywiście, w filmie Finchera doszukać się można kpiny zarówno z męskości w typie "machismo", przejawiającej się szpanowaniem nagim torsem, brutalnością i używaniem niecenzuralnych słów, jak i "nowej", "miękkiej" męskości, sympatyzującej z feminizmem. Reprezentanci tej drugiej szkoły poszukują remedium na swe kłopoty, łykając pastylki i uczęszczając na terapie grupowe, pozwalające im dotrzeć do swego najłębszego ja. Równocześnie jednak film Finchera, może wbrew woli autora, gloryfikuje męskość w jej machoistowskiej, czy pseudonietzscheańskiej postaci. Potyczki między nagimi mężczyznami wydają się budzić zachwyt kamery Jeffa Cronenwetha i prawdopodobnie wzbudzą zachwyt tych wszystkich, którzy w głębi serca żałują, że walki gladiatorów należą do bardzo odległej epoki. Co więcej, Fincherowy Super- czy Nadman grany jest przez najbardziej charyzmatycznego aktora Ameryki - Brada Pitta Ponadto "Podziemny krąg", bardziej jeszcze niż filmy autorstwa tak znanych macho poprzednich epok, jak John Ford czy Howard Hawks, wyklucza alternatywę dla "chłopięcego świata". Jedyna kobieta w tym filmie to przeszczepiona z sielskiego angielskiego krajobrazu i usilnie próbująca zrobić karierę w Hollywood Helena Bonham Carter. Jej Marla praktycznie nie liczy się ani z punktu widzenia fabuły filmu, ani jego ideologii. Wręcz przeciwnie, tę ideologię umacnia swym zachowaniem. Otóż Marla zakochuje się w Tylerze, który nie tylko organizuje "fight cluby", ale też sprzedaje mydło, produkowane z tłuszczu osób, na których dokonano operacji odtłuszczenia (liposuction). Zabiegowi temu zaś - podobno bolesnemu i niebezpiecznemu - poddają się głównie kobiety, ponieważ społeczeństwo (czyli mężczyźni), ocenia je po wyglądzie. Tyler zbija więc kapitał na odpadach z przemysłu, którego ofiarami są kobiety, uprzedmiotowiane przez patriarchalną kulturę. Akceptując Tylera, Marla symbolicznie godzi się na jego system wartości.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności