Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

smokerdelight / Galeria / kino amerykańskie (123) / Droga do zatracenia (Lektor PL).avi
Download: Droga do zatracenia (Lektor PL).avi

782,48 MB

Długość filmu: 111 min

0.0 / 5 (0 głosów)
Sam Mendes należy do rzadkiego gatunku reżyserów, dla których przeprowadzka do Ameryki nie oznaczała utraty własnego stylu, lecz połączenie tradycji brytyjskiej z przenikliwą obserwacją Nowego Świata. Za każdym razem z tej angielsko-amerykańskiej mieszanki wychodzi niesamowita mikstura. Tak było w "American Beauty", a ostatnio w "Drodze do szczęścia". Pomiędzy nimi powstała "Droga do zatracenia" - dramat niemal szekspirowski, a jednocześnie mocno zakotwiczony w amerykańskiej materii.

Reżyser osadził akcję w "ostatniej mitotwórczej epoce Ameryki" – jak sam to ujął w komentarzu zawartym na płycie – czyli w epoce prohibicji. W samym centrum historii mamy mafijne porachunki, bogatą rodzinę utrzymującą się z nielegalnych źródeł finansowania i zemstę za przelaną krew, w tle – elementy jeszcze bardziej standardowo łączone z kinem gangsterskim, jak Al Capone, brudne pieniądze. Streszczenie fabuły może mylnie sugerować, że film Mendesa to kino gangsterskie, jednak "Droga do zatracenia" to bardziej dramat psychologiczny, perfekcyjnie skonstruowany, zagrany i wyreżyserowany.

Na podstawie komiksu Maxa Allana Collinsa i Richarda Raynera Mendes wykreował mocną opowieść o zmaganiach ze słabościami, sile i zemście. A przede wszystkim – o relacjach ojcowskich. Władza przedstawionej w filmie irlandzkiej rodziny mafijnej opiera się na silnym ojcu, Johnie Rooneyu (Paul Newman). Jego prawdziwy syn jest zbyt dandysowaty (z pięknie, lekko zaznaczoną przez Daniela Craiga nutą histerii), byśmy mogli myśleć o nim jak o następcy swojego ojca. Prawdziwy bohater to Michael Sullivan (Tom Hanks), którego Rooney objął opieką, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Dorosłemu Sullivanowi Rooney zleca brudną robotę, co często sprowadza się do porządkowania spraw po czarnej owcy rodu Rooneyów. Toczącą się na ekranie historię oglądamy – przynajmniej częściowo – oczami Sullivana Juniora. Ale nie jest to bynajmniej naiwne spojrzenie na świat dorosłych. Stajemy się świadkami przełomowego momentu w życiu chłopaka: momentu, w którym dorośnie, pozna prawdę o swoim ojcu i zostanie wystawiony na poważną próbę.

Tę rozgrywkę pomiędzy ojcami i synami dopełnia demoniczna postać Harlena Maguire'a granego przez Jude'a Lawa. Nosi melonik, potem zyskuje blizny na twarzy, co tworzy wokół niego subtelną aurę szaleństwa. To fotograf i jednocześnie morderca, któremu powierzono zadanie wyśledzenia i zabicia obu Sullivanów. Od razu staje się jasne, że jest twórcą i niszczycielem w jednym: fotografuje ciało dla gazety tuż po dokonaniu zbrodni. Ze znawstwem komponuje kadr, a w nim zmarłego. Gdy okaże się, że ofiara jeszcze oddycha, nie zawaha się ją udusić... Jest autorem fotografii, która, zachowując chwilę, uśmierca – w tym wypadku ta metafora okazuje się mieć znaczenie jak najbardziej dosłowne.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Bobby Lektor PL.rmvb play
Czwartek, 4 kwietnia 1968 roku. W Hotelu Ambassador w Lo ...
Czwartek, 4 kwietnia 1968 roku. W Hotelu Ambassador w Los Angeles dzień jak co dzień. Szef hotelu romansuje z pracownicą za plecami swojej żony. Jego podwładny, kierownik kuchni, wyzyskuje pracowników, za co zostaje zwolniony. Kucharze, portierzy i goście hotelu głowy zaprzątnięte mają swoimi problemami. Młodzi wolontariusze naćpają się, zamiast pomagać w prawyborach pewnego polityka, z którym bezskutecznie wywiad próbuje przeprowadzić prodemokratyczna dziennikarka z Czechosłowacji rozkwitającej w okresie Praskiej Wiosny. Szefowie kampanii polityka robią wszystko, by ten wygrał prawybory prezydenckie w Kalifornii i zdobył nominację Demokratów. Tego wieczoru goście mieli świętować jego zwycięstwo lub też wspierać go w wypadku porażki. Tym politykiem był Robert F. Kennedy, a 4 kwietnia był przedostatnim dniem jego życia. Już po północy, kiedy wiadomo było, że Kalifornia jest jego, Kennedy zostaje postrzelony. Rana okaże się śmiertelna i dzień później, 6 kwietnia brat JFK-a umiera. Emilio Estevez postanowił opowiedzieć o tym feralnym dniu przez pryzmat zwyczajnych ludzi, osób, o których w swoich przemówieniach opowiadał RFK, osób, które mogły być jego potencjalnymi wyborcami. Estevez przeplata scenki rodzajowe z życia hotelu ze zdjęciami archiwalnymi Kennedy'ego i fragmentami jego wystąpień publicznych. Powstaje z tego interesująca pieśń żałobna ukazującego Kennedy'ego jako działacza na rzecz pokoju i porozumienia, idealistę próbującego pogrzebać podziały społeczne. Jako portret tragicznie zmarłego kandydata na prezydenta, "Bobby" sprawuje się znakomicie. Gorzej niestety wypada na poziomie podstawowym – fabuły. "Bobby" to film nazywany z angielska 'ensamble cast'. Oznacza to obraz, w którym równorzędnych postaci jest co najmniej kilka. Zazwyczaj jest ich około 10, rzadko więcej. U Esteveza jest ich aż 22. To dużo za dużo. Biorąc pod uwagę, że film nie jest wcale taki długi, każdej z postaci nie poświęca się więcej niż 4 minuty. To za mało, by opowiedzieć historię. Dostajemy zatem kilkanaście slajdów, ledwo zarysowanych opowieści, z jasnym przesłaniem, że tak naprawdę nic z tego nie jest ważne, liczy się tylko sekwencja finałowa. Ta oczywiście Estevezowi wyszła znakomicie. Pomysł, choreografia, montaż, wykonanie – wszystko perfekcyjnie przemyślane tworzy naprawdę mocną, emocjonalnie angażującą scenę. I nawet post scriptum w postaci przemówienia Kennedy'ego nie wydaje się tanim populizmem. A jednak trochę szkoda całej gamy starych i młodych, wznoszących i zwiędłych gwiazd ekranu, które przelatują migiem przez ekran. Z całego tłumu zapamiętuje się jedynie Sharon Stone i Demi Moore, które wzięły udział w najlepszej scenie, pokazując klasę i aktorski kunszt, o który dawno już przestaliśmy obie panie podejrzewać.
Arizona Junior Lektor PL.rmvb play
Recydywista H.I. McDonnough i policjantka Edwina pobiera ...
Recydywista H.I. McDonnough i policjantka Edwina pobierają się. Po ślubie okazuje się, że Edwina nie może mieć dzieci. Para decyduje się porwać jedengo z pięcioraczków szacownego obywatela stanu Arizona. McDonnough'owie próbują utrzymać przestępstwo w sekrecie, podczas gdy prawowity ojciec usiłuje odzyskać potomka, a Hi ma problemy z kumplami z więzienia.
Bardzo grzeczne dziewczyny Lektor PL.avi play
"Very Good Girls" to opowieść o dwóch przyjaciółkach, kt ...
"Very Good Girls" to opowieść o dwóch przyjaciółkach, które zawierają pakt, że po skończeniu liceum stracą dziewictwo. Okazja nadarza się, gdyż zbliża się lato i obie wyjeżdżają do Nowego Jorku - miasta, które nigdy nie śpi. Jednak sprawy szybko się komplikują. Obie dosięga strzała amora, a przypadek sprawia, że obiektem ich zainteresowania staję się ten sam mężczyzna.
Bestie z południowych krain Napisy PL.avi play
Benh Zeitlin to diabelnie zdolna bestia. W debiutanckim ...
Benh Zeitlin to diabelnie zdolna bestia. W debiutanckim dziele z lekkością pożenił ze sobą kino katastroficzne i magiczny realizm, uzupełniając ten przedziwny mariaż społecznym komentarzem. Nie dość, że obie estetyki nie są ze sobą skonfliktowane, to jeszcze młodemu reżyserowi udało się wnieść w każdą z nich nową jakość. Bohaterka filmu, mała Hushpuppy, mieszka wraz z niestroniącym od mocnych trunków tatą w nienazwanej dziczy. Wszyscy żyją tu w takim syfie, że pierwsze lepsze slumsy wydają się przy nim Beverly Hills: rozpadające się przyczepy, połamane meble, brudne gary i biegające samopas zwierzęta hodowlane. Pewnego dnia to malownicze miejsce pada ofiarą powodzi. Rodzina dziewczynki jest jedną z nielicznych, które postanawiają nie opuszczać domostw i stawić czoła żywiołowi. To nie on będzie jednak największym wrogiem śmiałków, a reprezentujący "złą" cywilizację inni ludzie. Gdyby "Bestie z południowych krain" zostały nakręcone w Polsce, otrzymalibyśmy zapewne przygnębiający jak krajobraz po bitwie dramat o wiecznie zalanych (nie tylko wodą!) powodzianach. Amerykański reżyser nie idzie na szczęście na łatwiznę. Choć jego film obfituje w drastyczne obrazki, a bohaterowie wyglądają brzydko i pewnie tak samo pachną, jakimś cudem udało mu się uniknąć epatowania beznadzieją. I to bez uciekania w kierunku łatwego sentymentalizmu czy bajkowych marzeń sennych (to nie "Hej, Skarbie"). Nawet wspomniany na początku realizm magiczny ma tu więcej wspólnego z czarną magią niż standardowymi "cudami na kiju". Zeitlin, niczym poszukiwacz skarbów, nadzieję odnajduje dopiero w skomplikowanej relacji Hushpuppy z surowym ojcem oraz drobnych przejawach ludzkiej solidarności. Młodemu twórcy nie brakuje zarówno poczucia humoru jak i kapitalnych pomysłów inscenizacyjnych, o czym świadczy chociażby lekko oniryczna sekwencja rozgrywająca się w pływającym burdelu. Na tytuł mistrzów świata i okolic zasłużyła ekipa od castingu, której udało się wyłowić przed kamerę utalentowanych naturszczyków. Grająca Hushpuppy Quvenzhané Wallis to dla mnie odkrycie roku. Bije z niej duma, ma charyzmę, a brak doświadczenia aktorskiego nadrabia instynktem. Świetna rola, jeszcze lepszy film.
Droga do zatracenia Lektor PL.avi play
Sam Mendes należy do rzadkiego gatunku reżyserów, dla kt ...
Sam Mendes należy do rzadkiego gatunku reżyserów, dla których przeprowadzka do Ameryki nie oznaczała utraty własnego stylu, lecz połączenie tradycji brytyjskiej z przenikliwą obserwacją Nowego Świata. Za każdym razem z tej angielsko-amerykańskiej mieszanki wychodzi niesamowita mikstura. Tak było w "American Beauty", a ostatnio w "Drodze do szczęścia". Pomiędzy nimi powstała "Droga do zatracenia" - dramat niemal szekspirowski, a jednocześnie mocno zakotwiczony w amerykańskiej materii. Reżyser osadził akcję w "ostatniej mitotwórczej epoce Ameryki" – jak sam to ujął w komentarzu zawartym na płycie – czyli w epoce prohibicji. W samym centrum historii mamy mafijne porachunki, bogatą rodzinę utrzymującą się z nielegalnych źródeł finansowania i zemstę za przelaną krew, w tle – elementy jeszcze bardziej standardowo łączone z kinem gangsterskim, jak Al Capone, brudne pieniądze. Streszczenie fabuły może mylnie sugerować, że film Mendesa to kino gangsterskie, jednak "Droga do zatracenia" to bardziej dramat psychologiczny, perfekcyjnie skonstruowany, zagrany i wyreżyserowany. Na podstawie komiksu Maxa Allana Collinsa i Richarda Raynera Mendes wykreował mocną opowieść o zmaganiach ze słabościami, sile i zemście. A przede wszystkim – o relacjach ojcowskich. Władza przedstawionej w filmie irlandzkiej rodziny mafijnej opiera się na silnym ojcu, Johnie Rooneyu (Paul Newman). Jego prawdziwy syn jest zbyt dandysowaty (z pięknie, lekko zaznaczoną przez Daniela Craiga nutą histerii), byśmy mogli myśleć o nim jak o następcy swojego ojca. Prawdziwy bohater to Michael Sullivan (Tom Hanks), którego Rooney objął opieką, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Dorosłemu Sullivanowi Rooney zleca brudną robotę, co często sprowadza się do porządkowania spraw po czarnej owcy rodu Rooneyów. Toczącą się na ekranie historię oglądamy – przynajmniej częściowo – oczami Sullivana Juniora. Ale nie jest to bynajmniej naiwne spojrzenie na świat dorosłych. Stajemy się świadkami przełomowego momentu w życiu chłopaka: momentu, w którym dorośnie, pozna prawdę o swoim ojcu i zostanie wystawiony na poważną próbę. Tę rozgrywkę pomiędzy ojcami i synami dopełnia demoniczna postać Harlena Maguire'a granego przez Jude'a Lawa. Nosi melonik, potem zyskuje blizny na twarzy, co tworzy wokół niego subtelną aurę szaleństwa. To fotograf i jednocześnie morderca, któremu powierzono zadanie wyśledzenia i zabicia obu Sullivanów. Od razu staje się jasne, że jest twórcą i niszczycielem w jednym: fotografuje ciało dla gazety tuż po dokonaniu zbrodni. Ze znawstwem komponuje kadr, a w nim zmarłego. Gdy okaże się, że ofiara jeszcze oddycha, nie zawaha się ją udusić... Jest autorem fotografii, która, zachowując chwilę, uśmierca – w tym wypadku ta metafora okazuje się mieć znaczenie jak najbardziej dosłowne.
A Time to Kill.avi play
Filmów opowiadających o rozprawach sądowych jest bardzo ...
Filmów opowiadających o rozprawach sądowych jest bardzo wiele. Niektóre z nich w większym lub mniejszym stopniu skupiają się na przedstawieniu pracy prawników i adwokatów. Szkoda tylko, że niektóre z nich zbytnio odbiegają od tematu rozprawy, a inne oprócz suchych faktów i nudnych retoryk prawniczych nie mają nic innego do zaoferowania. Na szczęście nie jest tak w wypadku dzieła Joela Schumachera, który stworzył obraz pełen emocji, bardzo wzruszający i zarazem dający nam widzom do myślenia. Tym dziełem jest "Czas zabijania". Obraz Joela Schumachera opowiada historię dwóch ludzi: Carla Lee Haileya (Samuel L. Jackson) oraz Jake'a Tylera Brigance'a (Matthew McConaughey). Pierwszy ma udaną rodzinę i mieszka w jednorodzinnym domku z dala od miasta. Drugi jest młodym prawnikiem i ma równie kochającą rodzinę, a jego kariera zapowiada się obiecująco. Obaj są przyjaciółmi oraz ojcami 10 letnich córek, lecz różni ich jedna rzecz, mianowicie kolor skóry. Pewnego dnia córeczka czarnoskórego Haileya zostaje uprowadza i brutalnie zgwałcona przez dwójkę białych mężczyzn. Na nieszczęście dla gwałcicieli, dziewczynka przeżywa próbę morderstwa i wraca do domu. Rozgniewany ojciec postanawia wymierzyć sprawiedliwość. Chociaż jest świadomy konsekwencji zemsty, zabija gwałcicieli przed wprowadzeniem ich na salę sądową, rani przy tym swojego przyjaciela, policjanta. Obrony Haileya podejmuje się Jake Brigance. Prawnik obwinia siebie za niedawne wydarzenie, dlatego będzie próbował uniewinnić, nie tylko przyjaciela, ale również samego siebie.
About Schmidt Napisy PL.avi play
Kiedy jest się młodym, życie ma wielkie perspektywy. Prz ...
Kiedy jest się młodym, życie ma wielkie perspektywy. Przyszłość wydaje się dużo szersza niż przeszłość a najbliższe otoczenie, nie skażone jeszcze pesymizmem, ciągle powtarza, że najlepsze jeszcze przed nami. Ale wszystko się starzeje i blaknie i przychodzi czas, kiedy każdy człowiek musi spauzować i stawić czoła swojej śmiertelności. Trudno jest pogodzić się z faktem, że przeszłość jest daleko większa niż to, co czeka na horyzoncie. To realizm, przed którym nikt nie ucieknie. O tym właśnie opowiada film "Schmidt". Jack Nicholson wciela się w postać Warrena Schmidta, agenta ubezpieczeniowego, który większość swojego życia poświęcił pracy w tej samej firmie w Omaha w stanie Nebraska. W wieku 66 lat zmuszony jest odejść na emeryturę i przekazać fotel wicedyrektora przedstawicielowi nowej generacji młodych, przedsiębiorczych i mających za nic rady starszych kolegów managerów. Z dnia na dzień niepotrzebny, a nawet niemile widziany w pracy bohater staje przed perspektywą posiadania zbyt dużej ilości czasu w domu w towarzystwie żony, której zaczyna nienawidzić. W dodatku jego jedyna córka Jeannie chce się wydać za durnia Randalla, którego życiowym osiągnięciem jest praca sprzedawcy wodnych materacy. Schmidta dopadają pierwsze objawy kryzysu. To jednak dopiero początek wydarzeń, które sprawią, że bohater znajdzie się na krawędzi. Wkrótce umiera mu żona. Mężczyzna zostaje sam w opustoszałym, wielkim domu, którego nie umie ogarnąć. Po zjedzeniu wszystkich zapasów i obrzydzeniu panującym bałaganem pakuje walizki i rusza w podróż wozem kempingowym na ślub córki do Denver, po drodze odwiedzając z sentymentu kilka rodzinnych miejsc. Postanawia też za wszelką cenę odwieść jedynaczkę od fatalnego błędu jakim jest wyjście za mąż za Randalla. Podróż staje się pretekstem do odnalezienia samego siebie, jest rozpaczliwą próbą odkrycia wartości w swoim raczej mało interesującym życiu. Schmidt obawia się bowiem, że jego przeszłość nie jest wiele warta, a co gorsza, że nic dobrego go już nie czeka. Do niedawna prowadził życie jak miliony innych Amerykanów, na pograniczu komfortu i rutyny. Był przeciętnym człowiekiem, żyjącym przeciętnym życiem, w przeciętnym domu, z przeciętną kobietą, z którą wydał na świat przeciętną córkę. Teraz, w wieku 66 lat jego uprzątnięta, przewidywalna egzystencja zostaje przewrócona do góry nogami a bohater jest zmuszony rzucić się w nieznane przestworza emerytury. Wszystko, co miało jakiekolwiek znaczenie, nagle się skończyło. Ogarnia go samotność. Nie ma już na kim polegać, ani do kogo się zwrócić. Jedyną jego rodziną jest Jeannie, ale z biegiem czasu ich relacje zaczęły opierać się w większej mierze na nawyku niż miłości. Jego postanowienie odwiedzenia jej od zamążpójścia jeszcze bardziej ich od siebie oddala.
Dzień w którym zatrzymała się Ziemia Lektor PL.avi play
Epicka akcja i zniewalające efekty specjalne wstrząsają ...
Epicka akcja i zniewalające efekty specjalne wstrząsają planetą w ekscytującej reinkarnacji klasyki sci-fi "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia". Zobacz jak Keanu Reeves wciela się w postać Klaatu, pozaziemskiej istoty, której przybycie na Ziemię rozpoczyna nieprzerwaną serię wydarzeń zagrażających ludzkości. W desperacji, by ocalić populację, rządy i naukowcy ścigają się z czasem chcąc wyjaśnić tajemnicę kryjącą się za pojawieniem przybysza. Kiedy pewna kobieta (Jennifer Connelly) wraz z pasierbem odkrywa powiązanie z planem obcego, szybko staje się jasne, że są oni jedyną nadzieją na powstrzymanie apokaliptycznej zagłady.
88 minut Lektor PL.avi play
Akcja filmu skupia się na jednym dniu, a precyzyjniej pi ...
Akcja filmu skupia się na jednym dniu, a precyzyjniej pisząc, na 88 minutach z życia psychiatry sądowego, Jacka Gramma (Al Pacino). Powodem jego kłopotów jest skazaniec, Jon Forster, który chce przekonać opinię publiczną, że został niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo kobiety w wyniku mylnej analizy psychologicznej Gramma. Jednym z dowodów mających świadczyć o niewinności Forstera jest zabójstwo kolejnej kobiety, przeprowadzone niemal w identyczny sposób, w czasie gdy był w celi więziennej. Akcja nabiera tempa, gdy nagle Jack Gramm dostaje tajemniczy telefon oznajmiający mu, że za 88 minut zginie.
Forteca Lektor PL.avi play
Akcja filmu rozgrywa się w roku 2017. Największym proble ...
Akcja filmu rozgrywa się w roku 2017. Największym problemem jest wyż demograficzny, a chęć posiadania dziecka staje się wykroczeniem. John Brannik i jego żona trafiają do więzienia o zaostrzonym rygorze. Więźniowie odsiadują tam wyroki za błahe przewinienia. Skomputeryzowane i zautomatyzowane zabezpieczenia powodują śmierć przy każdej próbie ucieczki. Nikt jeszcze stamtąd nie uciekł... do czasu.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności