Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Bez przebaczenia (Lektor PL).rmvb

smokerdelight / Galeria / kino amerykańskie (123) / Bez przebaczenia (Lektor PL).rmvb
Download: Bez przebaczenia (Lektor PL).rmvb

418,86 MB

Długość filmu: 125 min

0,0 / 5 (0 głosów)
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris
reżyseria: Clint Eastwood,
scenariusz: David Webb Peoples,
zdjęcia: Jack N. Green,
muzyka: Lennie Niehaus, Clint Eastwood
szczegóły: western, USA, 1992, 130 min

W mojej ocenie Oskar dla najlepszego filmu był jak najbardziej zasłużoną nagrodą dla tego dzieła. Film tylko z pozoru wydaje się być jedynie współczesnym westernem opowiadającym o czasach dzikiego zachodu. W jego fabule zawarto poruszającą opowieść o człowieku, który nie tylko doświadcza brutalnych realiów życia na dzikim zachodzie, ale ukazuje także prawdziwe wartości oraz ciemne strony, które drzemią w nim samym, jak i każdy człowieku. Pokazuje jak życie potrafi być przewrotne, a źli ludzie działają pod płaszczykiem sprawiedliwości. Jakie w człowieku mogą zajść przemiany. Wpływ dobra na zło i odwrotnie. Jak szybko człowiek jest zdolny, by ocenić drugiego jedynie z pozoru i nie poznać w ogóle prawdziwej natury i duszy ludzkiej bliźniego.

Film zawiera w sobie prawdziwą naukę życia. Pokazuje, jak zgubny potrafi być alkohol, pod którego wpływem człowiek jest zdolny do nawet najbardziej okrutnych rzeczy (bohater za młodu był okrutnym, bez trwogi rewolwerowcem, który znakomity w swym fachu nie zważał na nic i potrafił nawet z zimną krwią zabić człowieka w chwilach zamroczenia alkoholowego, bez pardonu, dać upust wywoływanej przez alkohol agresji, której później nawet dobrze nie pamiętał, bo wszystko czynił po pijanemu). Pokazuje, że nawet tak zdeprawowanego człowieka o duszy ciemnej i złej jedynie prawdziwa miłość drogiej osoby wybawić może. Bohater porzuca dla ukochanej swoje dotychczasowe życie. Zmienia się pod wpływem bezwarunkowej miłości, którą obdarzyła go kobieta, która staje się później jego żoną. Kobiety, która była jego dobrą duszą, uwierzyła w niego, pokazała, że jego dotychczasowa droga życia prowadzi donikąd, do zatracenia, przynosi jedynie ból i cierpienie. Uczy go ona prawdziwych wartości życia. Pokazuje cel, jakim jest rodzina, dzieci, własna tożsamość. On to także potrafi dostrzec, bo prawda ma sens dla każdego człowieka.

Niesamowity urok nadaje dziełu jego klimat, który jest mroczny i tajemniczy. W obrazie przeważa mrok. Natomiast od strony technicznej "Bez przebaczenia" to, według mnie, prawdziwe arcydzieło. Rewelacyjny montaż (nagrodzony Oskarem) sprawia, że oglądanie strzelanin i bójek to niekwestionowana przyjemność. A sam finał filmu − strzelanina w barze to mistrzostwo pod względem reżyserskim. Warto wspomnieć, że w przedstawionym filmie Clint Eastwood wystąpił jako aktor (główna rola), reżyser, producent i współkompozytor, obraz został nagrodzony 4 Oskarami (w tym za najlepszy film), a dziś jest uważany za arcydzieło gatunku westernu.


"Bez przebaczenia" ukazuje, jak krucha jest granica między dobrem i złem oraz uświadamia, że zło rodzi kolejne zło, przypomina, jak ważne jest przebaczenie i wyrozumiałość, a także jak potrzebne jest uszanowanie godności drugiej osoby.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Noise.2007.avi play
Produkcja: USA Gatunek: Czarna komedia Data premiery: 20 ...
Produkcja: USA Gatunek: Czarna komedia Data premiery: 2007-10-22 (Świat) Reżyseria: Henry Bean Scenariusz: Henry Bean Zdjęcia: Andrij Parekh Muzyka: Phillip Johnston Czas trwania: 90 min. Opis filmu: Wyjący alarm w samochodzie sąsiada, niekończący się remont w mieszkaniu na górze, albo łomot przejeżdżających pod oknem tramwajów – to może wykończyć psychicznie największego twardziela. David Owen mieszka w Nowym Jorku i ma już dość wszechobecnego hałasu. Doprowadzony do ostateczności rozpoczyna prywatną krucjatę. Wypowiada wojnę wszystkim, którzy zakłócają jego spokój: nocą demoluje wyjące samochody, blokuje ruch na hałaśliwych skrzyżowaniach i wypowiada wojne samemu burmistrzowi. Wkrótce staje się najpopularniejszym człowiekiem w mieście... Obsada: Tim Robbins: David Owen Bridget Moynahan: Helen Owen William Hurt: Mayor Schneer Margarita Levieva: Ekaterina Filippovna Gabrielle Brennan: Chris Owen María Ballesteros: Gruska William Baldwin: Mayor's Chief of Staff
Altered States1980 Ken Russell.avi play
obsada: William Hurt, Blair Brown, Bob Balaban, Charles ...
obsada: William Hurt, Blair Brown, Bob Balaban, Charles Haid, Thaao Penghlis, Miguel Godreau, reżyseria: Ken Russell, scenariusz: Paddy Chayefsky, zdjęcia: Jordan Cronenweth, muzyka: John Corigliano szczegóły: fantastycznonaukowy, USA, 1980, 105 min Na wydziale medycznym Harvardu, doktor Eddie Jessup przeprowadza niezwykły na skalę światową, ale bardzo kontrowersyjny eksperyment. Chce poznać wszystkie możliwe stany świadomości. Zależy mu przede wszystkim, by jak najdalej cofnąć się do wnętrza i historii umysłu. Sposób przeprowadzenia tego doświadczenia może przerazić. Polega na odosobnieniu, ciemności i zażywaniu halucynogennych lekarstw. Tak odważne badania naukowiec może prowadzić tylko na sobie. Tak też czyni, ale w pewnym momencie wymykają się one spod jego kontroli...
Oceans.11.avi play
produkcja: USA gatunek: Komedia kryminalna data premiery ...
produkcja: USA gatunek: Komedia kryminalna data premiery: 2002-04-05 (Polska), 2001-12-05 (Świat) reżyseria Steven Soderbergh scenariusz Stephen Carpenter, Ted Griffin zdjęcia Steven Soderbergh muzyka David Holmes czas trwania: 116 Danny Ocean (GEORGE CLOONEY) to człowiek czynu. Nie minęły jeszcze 24 godziny od chwili warunkowego zwolnienia z więzienia New Jersey, gdy tymczasem charyzmatyczny złodziej obmyśla już swój kolejny wielki skok. Jak zwykle, przestrzega trzech reguł – nikt nie zostaje ranny, kradnie tylko tym, którzy na to zasługują i działa tak, jakby nie miał nic do stracenia. Mówiąc krótko, Danny planuje najbardziej skomplikowany i wymyślny w historii skok na kasyno. Grupa przestępców łączy swoje siły abyw jedną noc obrabować kilka kasyn w Las Vegas. Remake klasycznego filmu gangsterskiego z lat 60. Obsada: George Clooney : Danny Ocean Casey Affleck : Virgil Malloy Brad Pitt : Rusty Ryan Julia Roberts : Tess Ocean Scott Caan : Turk Malloy Don Cheadle : Basher Tarr Matt Damon : Linus Caldwell Andy Garcia : Terry Benedict Elliott Gould : Reuben Tishkoff Carl Reiner : Saul Bloom
Oceans.12.avi play
reżyseria: Steven Soderbergh scenariusz: George Nolfi zd ...
reżyseria: Steven Soderbergh scenariusz: George Nolfi zdjęcia: Steven Soderbergh muzyka: David Holmes czas trwania: 125 min produkcja: Australia , USA gatunek: Komedia kryminalna Obsada: George Clooney: Danny Ocean Brad Pitt: Rusty Ryan Matt Damon: Linus Caldwell Julia Roberts: Tess Ocean Andy Garcia: Terry Benedict Don Cheadle: Basher Tarr Bernie Mac: Frank Catton Catherine Zeta-Jones: Isabel Lahiri Eddie Jemison: Livingston Dell Casey Affleck: Virgil Malloy Scott Caan: Turk Malloy Elliott Gould: Reuben Tishkoff Vincent Cassel: François Toulour Shaobo Qin: Yen Carl Reiner: Saul Bloom Opis: Minęły trzy lata odkąd Danny Ocean (George Clooney) i jego ludzie – na czele z karcianym asem Rusty Ryanem (Brad Pitt), kieszonkowcem Linusem Caldwellem (Matt Damon), specjalistą od materiałów wybuchowych Basherem Tarrem (Don Cheadle) i rozpruwaczem sejfów Frankiem Cattonem (Bernie Mac) – dokonali jednego z najbardziej udanych i lukratywnych skoków w historii, pozbawiając bezwzględnego właściciela kasyn, Terry’ego Benedicta (Andy Garcia) każdego centa, przechowywanego w skarbcu jego kasyna.
thx 1138.avi play
produkcja: USA rok produkcji: 1971 gatunek: Dramat, Sci- ...
produkcja: USA rok produkcji: 1971 gatunek: Dramat, Sci-Fi reżyseria George Lucas muzyka: Lalo Schifrin czas trwania: 95 minuty język: polskie napisy “THX 1138″ to dystopijna wizja George’a Lucasa, która urzeka minimalistyczną estetyką. Wtłoczona w podziemne miasta ludzkość wykreowała technokratyczne, bezduszne społeczeństwo. O losie obywateli decydują liczby, komputery oraz monitorujący każdą aktywność urzędnicy. Emocje zostały stłumione obowiązkowymi dawkami narkotyków. Odmowa ich przyjmowania to ciężkie przestępstwo (criminal drug evasion). Główny bohater, tytułowy THX 1138 grany przez Roberta Duvalla, dzięki współlokatorce, o równie wdzięcznym imieniu LUH 3417 (w tej roli Maggie McOmie), podmieniającej mu pigułki, wyrywa się z emocjonalnego letargu. Zakochuje się w tej kobiecie i choć ona rezygnuje z buntu, on, raz przebudzony, konsekwentnie podąża drogą rebelianta. W wizji Lucasa uderza zgodność z frommowską tezą, że ludzie uciekają od wolności. System jest niewolą, lecz z drugiej strony – uwalnia obywateli od zagrożeń oraz ryzyka związanego z podejmowaniem decyzji. Funkcjonariusze policji, zuniformizowane roboty, choć potrafią działać brutalnie, zawsze zachowują się spokojnie i informują ściganego, iż są tu dla jego dobra. Trzeba ogromnej siły woli, aby nie ulec pokusie oddania się pod opiekę, nawet jeśli oznacza to rezygnację z części samego siebie.THX 1138 George’a Lucasa to przerażająca wizja świata przyszłości, a zarazem fascynujący obraz naszych czasów. Robert Duvall wciela się w rolę człowieka, którego ciało i umysł kontroluje rząd. THX podejmuje wstrząsającą próbę ucieczki ze świata, w którym myśli są prześwietlane, wolność niemożliwa, a miłość jest najcięższą zbrodnią.
Disgrace 2008.PL.rmvb play
obsada: John Malkovich, Jessica Haines, Eriq Ebouaney, F ...
obsada: John Malkovich, Jessica Haines, Eriq Ebouaney, Fiona Press twórcy: reżyseria: Steve Jacobs, zdjęcia: Steve Arnold, scenariusz: Anna Maria Monticelli, muzyka: Antony Partos, Graeme Koehne szczegóły: dramat, Australia, RPA, 2008, 119 min Bohaterem jest David Lurie, dwukrotnie rozwiedziony pięćdziesięciodwuletni profesor literatury na uniwersytecie w Kapsztadzie, świadomie burzy swój święty spokój. Nawiązuje romans z młodziutką studentką i wkrótce potem, zaskarżony przez nią, traci pracę i szacunek otoczenia. Wizyta u córki Lucy i zmiana trybu życia ujawniają, że nie potrafi znaleźć wspólnego języka z innymi. Nie radzi sobie też z poczuciem winy za tragedię, która spotkała Lucy. W końcu każde z nich będzie musiało znaleźć własny sposób na to, jak żyć z piętnem hańby.
Full Metal Jacket.rmvb play
produkcja: USA, Wielka Brytania rok produkcji: 1987 gatu ...
produkcja: USA, Wielka Brytania rok produkcji: 1987 gatunek: Dramat wojenny reżyseria Stanley Kubrick czas trwania: 116 minuty język: polskie napisy Film Stanleya Kubricka „Full Metal Jacket”, jeden z najlepszych w historii kina obrazów antywojennych, otrzymał mało trafny polski tytuł „Pełny magazynek”. Dosłownie, bowiem jest to określenie pocisku pełnopłaszczowego, w którym stalowy rdzeń pokryty jest warstwą np. tombaku dla łatwiejszego wcinania się w gwint lufy i jej mniejszego zużycia. U Kubricka jest to natomiast metafora, tymi pociskami są przyszli marines w toku szkolenia pokrywani warstwą odcinającą mniej lub bardziej skutecznie ich indywidualizm i wrażliwość, co pozwoli użyć ich, jako dobrze pasujących elementów machiny wojennej. Tym mniej udanym produktem jest główny bohater filmu Joker, który zachował pacyfistyczną i przekorną naturę. Szkolenie wojskowe ma na celu przezwyciężenie najsilniejszego zakazu kulturowego – zabijania innego człowieka. Strzelanie do tarczy z figurą bojową ma odhumanizować cel. Później zadaje się ciosy bagnetem kukle lub workowi wypełnionemu zwierzęcymi wnętrznościami (robili to Brytyjczycy przed wyjazdem na Falklandy). Ideologiczne szkolenie z frazesami o obronie demokracji i walce ze światowym imperium zła dopełniają pranie mózgu. Naprzeciwko żołnierza stoi już nie drugi człowiek, ale mundur wrogiej armii. Po ośmiu tygodniach szkolenia dla obrony „amerykańskiego stylu życia” Joker i jego koledzy jadą do Wietnamu. 19-letni „virgins with rifles” (jak w piosence Stinga „Children’s crusade”), którym w kraju nie sprzedano by piwa, mają zabijać swoich rówieśników, też okradzionych z młodości i marzeń. „To mój karabin. Jest takich wiele, ale ten jest mój Mój karabin to mój najlepszy przyjaciel – Jest moim życiem Muszę nad nim panować tak, jak panuję nad moim życiem Beze mnie mój karabin jest niczym, ale i ja bez karabinu jestem niczym Muszę celnie mierzyć. Muszę strzelać lepiej niż mój wróg. Muszę go zastrzelić nim on zastrzeli mnie. Tak zrobię. Przed Bogiem przysięgam. Mój karabin i ja bronimy ojczyzny. Razem zwyciężymy wroga. Bronimy mojego życia. Tak mi dopomóż Bóg Póki nie będzie już wroga i nie zapanuje pokój”. – Full Metal Jacket
Borat PL.avi play
obsada: Sacha Baron Cohen, Luenell twórcy: reżyseria: ...
obsada: Sacha Baron Cohen, Luenell twórcy: reżyseria: Larry Charles, scenariusz: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, zdjęcia: Luke Geissbuhler, Anthony Hardwick, muzyka: Erran Baron Cohen szczegóły: komedia, USA, 2006, 84 min O co się rozchodzi w tym 82-minutowym projekcie, skoro skłonił on prezydenta Kazachstanu - Nursultana Nazarbayeva - najpierw do wynajęcia dwóch renomowanych agencji PR w celu zamazania mało atrakcyjnego wizerunku kraju przedstawionego w filmie, a potem osobistej interwencji u prezydenta Busha? Na pierwszym poziomie interpretacji: o zderzenie wciąż zacofanego, prymitywnego Wschodu z kapitalistycznym i zdystansowanym do ludzi Zachodem. Borat Sagdiyev (Sacha Baron Cohen, znany bardziej jako Ali G) opuszcza na kilka tygodni rodzinny Kazachstan, aby zaznać "prawdziwego" życia w Stanach Zjednoczonych i po powrocie móc przekazać rodakom tajemną wiedzę wprost od Wuja Sama. Reszty możemy się domyślić. Na różnicach kulturowych Charles i Cohen (także współscenarzysta) opierają cały efekt komizmu, bardzo często ocierając się o granicę dobrego smaku, a nie raz demonstracyjnie ją przekraczając - vide "miłosna" scena Borata i jego kompana albo fragment z fekaliami opakowanymi w worek. Przy tym jakiekolwiek realia schodzą na dalszy plan. Borat, mimo że rodowity Kazach - wita się i żegna po polsku. Rodzina Borata zostaje sportretowana jako zbiorowisko wybryków natury, oddalonych od Zachodu o lata świetlne i żyjących w chorych, kazirodczych układach. Ostrze satyry wyjątkowo głęboko przecina skórę Wspaniałego Narodu Kazachskiego i nic dziwnego, że Nazarbayev zareagował tak stanowczo. Wymowa "Borata" nabiera jednak innego wymiaru, gdy spojrzeć na Amerykanów, którzy socjalizują Pana Sagdiyeva w czasie tourneé w USA. Głupawe sekty religijne, prostolinijni studenci, odmóżdżeni kowboje z Teksasu czy czarni raperzy z odsłoniętym tyłkiem w rolach uniwersalnych nauczycieli zachodnich wartości? Ktoś tutaj puszcza oko do krytyków "reżimu Busha" i sugeruje po cichu, że może to Ameryka powinna się czasem czegoś nauczyć. "Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej" (jeden z najdłuższych filmowych tytułów w historii) perfekcyjnie wcelował w rynkową niszę. W czasach, w których - zanim się coś powie - należy pomyśleć trzy razy i najlepiej skonsultować to z prawnikiem, duet Charles-Cohen drwi ze świętej idei politycznej poprawności. A że robi to w szyderczej, bezwzględnej manierze, tylko dodaje filmowi tak pożądanej szczerości. Teraz wystarczy poczekać aż dialogi z "Borata" wejdą do powszechnego użytku - na czele ze swojsko brzmiącym "jagshemash".
Network.1976.avi play
obsada: Peter Finch, William Holden, Faye Dunaway, Rober ...
obsada: Peter Finch, William Holden, Faye Dunaway, Robert Duvall reżyseria: Sidney Lumet, scenariusz: Paddy Chayefsky, zdjęcia: Owen Roizman, muzyka: Elliot Lawrence szczegóły: obyczajowy, USA, 1976, 130 min Howard Beale (Peter Finch), prezenter wiadomości w telewizyjnej stacji UBS, dostaje wymówienie z pracy z powodu spadku oglądalności jego programu. W ostatnim swoim wejściu na antenę zamierza zapowiedzieć popełnienie samobójstwa, zmienia jednak plan i zamiast tego wykrzykuje do mikrofonu swoją opinię na temat sytuacji, jaka panuje w społeczeństwie amerykańskim. Widzowie są zachwyceni, a sieć telewizyjna zwiększa swoje dochody. Jednak wkrótce telewizyjny prorok staje się dla zwierzchników uciążliwy. Te słowa warto sobie przytoczyć parę razy: "...Ponieważ mniej niż 3%|z was czyta książki. Ponieważ mniej niż 15%|z was czyta gazety. Ponieważ jedyną prawdę jak znacie jest ta z telewizora. Teraz jest wyrwa|i całe pokolenie, które nigdy nie znało niczego innego niż to co widzi w telewizji! Telewizja jest ewangelią. Ostatecznym objawieniem. Telewizja może stworzyć lub zniszczyć... prezydentów, papieży, premierów. Telewizja jest największą cholerną siłą na całym bezbożnym świecie.... I kiedy ..ta największa firma świata kontroluje najwspanialszą,przeklętą siłę propagandową. w całym bezbożnym świecie kto wie jakie gówno będzie rozpowszechniane w tej sieci jako prawda! Więc słuchajcie mnie. Słuchajcie mnie! TV nie jest prawdą. TV jest przeklętym parkiem rozrywki! TV jest cyrkiem, karnawałem, podróżującą grupą akrobatów, gawędziarzy, tancerzy, śpiewaków,oszustów, i drugoplanowych wariatów,tresowanych lwów i piłkarzy. Nasz biznes to zabijanie nudy. Więc jeśli chcecie prawdy, zapytajcie Boga. Idźcie do swoich guru. Wsłuchajcie się w siebie! Bo to jedyny sposób aby kiedykolwiek znaleźć prawdę. Nigdy nie dowiecie się prawdy od nas. Powiemy wam wszystko co chcecie usłyszeć. Kłamiemy jak diabli ...... Opowiemy wam każde gówno,które chcecie usłyszeć! Jesteśmy jedną wielką iluzją, nic z tego nie jest prawdą! Ale wy ludzie siedzicie tu, dzień po dniu, wieczór za wieczorem. Wy wszyscy starzy,kolorowi, każdego wyznania. Jesteśmy wszystkim co znacie. Zaczynacie wierzyć w iluzję, którą tu nakręcamy. Zaczynacie uważać, że telewizja jest prawdziwym światem, a wasze własne życia są nierealne. Robicie wszystko co TV wam każe! Ubieracie się jak w TV, jecie jak w TV,wychowujecie dzieci tak jak mówi wam TV, nawet myślicie tak jak TV. To zbiorowe szaleństwo, wy maniacy! Na miłość boską! To wy ludzie jesteście prawdziwi! A my jesteśmy iluzją!..." Ogólnie film bardzo dobry. Taka prawie przepowiednia, patrząc na datę produkcji. Wymienione i nie wspomniane wątki filmu tworzą nie przewidywalna fabułę. Można się pośmiać, zadumać i zasmucić. Koniecznie obejrzyj i pokaż znajomym.
Las Vegas Parano Lektor PL.rmvb play
obsada: Johnny Depp, Benicio Del Toro reżyseria: Terr ...
obsada: Johnny Depp, Benicio Del Toro reżyseria: Terry Gilliam, scenariusz: Terry Gilliam, zdjęcia: Nicola Pecorini, muzyka: Michael Kamen, Lesley Walker szczegóły: komedia, USA, 1998, 118 min Lubujący się w sytuacjach ekstremalnych dziennikarz Raoul Duke i jego były, nieco niezrównoważony adwokat, dr Gonzo, pędzą kabrioletem chcąc raz na zawsze odnaleźć Amerykańskie Marzenie. Rok 1971. Stany Zjednoczone. Jeden z najbardziej burzliwych i niepokojących momentów w historii kraju. Nixon nadal sprawuje swój urząd i rezyduje w Białym Domu. Ameryka nie wycofała się jeszcze z Wietnamu i ciągle prowadzi działania wojenne. Rok rozpoczął się ogólnym wstrząsem wywołanym rozpadem zespołu The Beatles i dużym trzęsieniem ziemi na południu Kalifornii. Zakończeniem jego było obwołanie przez magazyn TIME prezydenta Richarda Milhousa Nixona "Człowiekiem Roku", przewrotnie przedstawiając na okładce czasopisma jego papierową kukłę. Wszystkie te wydarzenia nieuchronnie zwiastowały koniec beztroskich lat 60-tych. Czasy Woodstock - miłości, pokoju i niewinności należały już do przeszłości. Wielcy tego świata, ci którzy nadawali ton nowej muzyce i nowemu stylowi życia też odeszli - Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison, przyczyną ich śmierci było przedawkowanie narkotyków. W tym samym czasie na nieoficjalnym spotkaniu z prezydentem Nixonem Elvis Presley oferował swoje usługi w charakterze tajnego agenta do spraw tropienia przestępstw narkotykowych... Amerykański sen stawał się powoli koszmarem. Dla jednego z poważnych dziennikarzy, jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji było stworzenie nowej formuły dziennikarskiej i nadanie jej miana 'gonzo'. Hunter S. Thompson w ten właśnie sposób - ekscentryczny, przesycony dziwacznymi komentarzami i subiektywnymi ideami dawał wyraz otaczającej go rzeczywistości.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności