Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
runner07
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

OLO/Aleksander

widziany: 18.08.2015 00:09

 • pliki muzyczne
  1388
 • pliki wideo
  6955
 • obrazy
  2221
 • dokumenty
  132

11026 plików
4342,33 GB

Ukryj opis Rozwiń
obrazekImagePreview.aspx?id=151722172obrazek
« poprzednia stronanastępna strona »
 • 95,9 MB
 • 15 lis 13 16:07
Bogusław Wołoszański i ekspert do spraw terroryzmu rozmawiają o skutkach ataku na WTC w Nowym Yorku oraz jaki wpływ to wydarzenie miało dla rozwoju terroryzmu.

z chomika AKSORZ

 • 139,9 MB
 • 6 lip 13 21:27
Opowieść o nieznanym, ale jakże ważnym epizodzie z lipca 1410 roku; opowieść o przebiegłości wielkiego mistrza i mądrości polskiego króla. To też opis wydarzeń,do których doszło niedaleko Brodnicy i wyprawa w dolinę Drwęcy, do miejsca, które mogło zmienić historię Polski.

z chomika Janekt56

 • 586,8 MB
 • 27 maj 13 19:21
Kiedy III Rzesza chyliła się ku upadkowi wywiady amerykański i sowiecki rozpoczeły gorączkowe poszukiwania niemieckich konstruktorów rakiet.Ich wiedza była dla nich bezcenna.Jak wyglądało polowanie na doktora Vernhera Von Brauna i jego współpracowników? Dlaczego rakiety V2 były tak ważne dla dalszych losów wojny w Europie?
obrazekobrazekobrazekWernher von Braun (ur. 23 marca 1912 zm.na raka 16 czerwca 1977 w Alexandrii, Wirginia, USA) – niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu; podczas II wojny światowej współtwórca pocisków balistycznych V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS; po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego.

z chomika the.ville

 • 376,1 MB
 • 9 cze 12 19:56
Najtragiczniejszy czas polskiej historii XX wieku, który rozpoczął się 17 września 1939 roku.
Widowisko z dokumentalną precyzją odtwarza sceny ataku na strażnicę KOP z pierwszych godzin radzieckiej agresji, deportacje polskiej ludności w styczniu i lutym 1940 roku, przygotowania do wymordowania polskich jeńców i przebieg katyńskiej zbrodni.
obrazekobrazekobrazek

z chomika blackrose88

 • 305,2 MB
 • 3 cze 12 3:40
obrazekobrazekobrazek
Dystrykt Cu-Chi w pobliżu Sajgonu Wietnamczycy nazywali "Żelaznym Krajem" lub "Krajem Ognia". Amerykanie nazywali tę część Wietnamu, "strefą bezpośredniego ataku". Co to oznaczało? Wyrok śmierci.

Na tę ziemię kierowano nagle w środku nocy ostrzał artyleryjski. Na oślep. Pilotom bombowców wracającym do bazy nakazywano zrzucanie niewykorzystanych bomb właśnie nad Cu-Chi. Żadna z części Wietnamu nie była tak często ostrzeliwana i bombardowana. Na żadną nie spadło tak wiele bomb i pocisków: napalmowych, burzących, odłamkowych, defoliantów.

Dlaczego ziemia rozciągająca się na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych wokół Sajgonu była tak bardzo niebezpieczna dla amerykańskich żołnierzy?
 • 303,1 MB
 • 3 cze 12 2:23
obrazekobrazekobrazek
Już w 1963 roku oficerowie armii południowowietnamskiej ostrzegali amerykańskich doradców, że partyzanci budują rozległą sieć podziemnych tuneli. Na naradzie zwołanej w Sajgonie przedstawiali, jak trudna jest walka w tych warunkach. Tylko w czasie jednej z operacji przeciwko partyzantom ukrytym w tunelach w rejonie Cu-Chi zginęło 20 żołnierzy wojsk rządowych, a 60 zostało rannych.

Straty partyzantów trudno było oszacować, gdyż nie znaleziono ciał, ale według raportów żołnierzy można było ustalić, że zabito lub raniono dziesięciu partyzantów. Wynik tej bitwy był więc niekorzystny dla atakujących.

Amerykańscy doradcy zapomnieli o tych ostrzeżeniach lub zlekceważyli je. Aż sierpniowego dnia 1966 roku, gdy rozpoczęła się wielka operacja przeciwko partyzantom żołnierze z australijskiej dywizji powietrzno-desantowej odkryli wejścia do tuneli.
 • 300,5 MB
 • 28 kwi 12 22:52
obrazek
Brawurowa ucieczka okrętu z portu w Talinie.

z chomika v.1958

 • 252,2 MB
 • 9 mar 12 17:25
obrazek
I wojna światowa (1914-1918) – nowe technologie wojenne (min.powstanie lotnictwa strategicznego).

Samoloty zaczęły brać udział w akcjach szturmowych i wspomagać wojska lądowe. Do tej pory wykorzystywano je głównie w celu rozpoznania pozycji nieprzyjaciela. Nie były one wykorzystywane jako środek walki. Samoloty biorące udział w I wojnie światowej można podzielić na trzy grupy: łącznikowe do celów rozpoznawczych, myśliwce i bombowce. Niemcy oprócz samolotów posiadali wielkie balony z napędem silnikowym, tzw. Zeppeliny (sterowce).
W czasie I wojny światowej rozpoczynają się naloty bombowe z użyciem sterowców. Latem 1917 roku samoloty Gotha V (powyżej na zdjęciu) przeprowadzają wielki nalot na Londyn. Zginęło wówczas ok. 400 osób.

z chomika rocky007

 • 267,6 MB
 • 9 mar 12 17:25
obrazek
1 maja 1960 jeden z samolotów U-2 (na zdjęciu powyżej), które od lipca 1956 dokonywały lotów rozpoznawczych nad terytorium Związku Radzieckiego, został zestrzelony przez radziecką rakietę przeciwlotniczą systemu S-75 "Dźwina" w okolicach Swierdłowska, czyli Jekaterynburga.

Lockheed U-2 - amerykański wysokościowy samolot rozpoznawczy zbudowany na zamówienie CIA, lecz użytkowany również przez USAF i NASA. Samolot otrzymał nieoficjalny przydomek "Dragon Lady".

Wiadomo, że U-2 latały z misjami szpiegowskimi nad terytorium ZSRR, Chin, Kuby i innych państw bloku wschodniego. Wykryły one m.in. istnienie kosmodromu Bajkonur (5 sierpnia 1957) oraz stanowiska rakiet SS-4 podczas Kryzysu kubańskiego (14 października 1962).

Nazwę U-2 świat poznał wkrótce po 1 maja 1960, kiedy to radzieckie rakiety przeciwlotnicze S-75 strąciły samolot pilotowany przez Francisa Gary'ego Powersa w pobliżu Swierdłowska (obecnie Jekaterynburg).

Ze względu na stratosferyczną wysokość lotu (i brakiem bojowych testów rakiet) do jego zniszczenia konieczne było wystrzelenie aż czternastu rakiet S-75 (wiązało się to z dekonspiracją ich osiągów, które skrzętnie ukrywano). W zwalczaniu U-2 uczestniczyły także 2 samoloty myśliwskie MiG-19. Jeden z nich, pilotowany przez por. S.Safranowa, został zestrzelony na skutek błędu obsługi naziemnej stacji radio-lokacyjnej (pilot poległ). Pilot drugiej maszyny, zdołał uniknąć trafienia gwałtownie nurkując.


Początkowo rząd USA starał się zatuszować ów incydent twierdząc, że Rosjanie zestrzelili samolot meteorologiczny, który pomylił kurs. Jednak pilot U-2, Francis Gary Powers, który przeżył katastrofę maszyny przyznał oficjalnie, że jest pracownikiem CIA.

Reperkusje incydentu daleko wykraczały poza sam fakt ujawnienia tajnych operacji CIA. Sprawa zestrzelenia samolotu szpiegowskiego U-2 wywołała pierwszy poważny kryzys zaufania w stosunku do rządu. Doprowadziła do zerwania spotkania prezydenta D. Eisenhowera z Chruszczowem.

z chomika rocky007

 • 349,5 MB
 • 21 lut 12 2:21
obrazek
Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa stał się od początku 1945 roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Zgromadzone w Reichsbanku dobra obejmowały walutę i złoto zrabowane z podbitych terenów. Jak sądzą niektórzy pod koniec wojny berliński Reichsbank zawierał depozyty w złocie o ówczesnej wartości około 773 milionów dolarów. Jeśli liczba ta nie trafia do niektórych przedstawiam współczesną, szacunkową wartość ok. 6,5 miliarda dolarów.
Nie były to wszystkie niemieckie zasoby. Część z nich znajdowała się w licznych oddziałach banku rozproszonych na całym terenie ówczesnej Rzeszy. Oprócz wymienionych depozytów, bank posiadał depozyty SS.Czy to wszystko? Nie! Istniały jeszcze zasoby poszczególnych ministerstw, departamentów, kas armii oraz niezliczona ilość dzieł sztuki, które tylko w małej części były depozytami ludności niemieckiej. W większości były to zrabowane z podbitych państw skarby o wartości, której nie da się oszacować.
Co się z nim stało? Nie mógł rozpłynąć się w powietrzu prawda? Oczywiście, że nie mógł. Już w lutym 1945 roku podjęto decyzję o przewiezieniu części tego skarbu w bezpieczne miejsce. Ponad 200 milionów dolarów w złocie wyruszyło do Turyngii, gdzie w głębokiej kopalni soli potasowych miały być składowane. Jaka to wartość ówczesnych 200 milionów dolarów w złocie? Otóż do przewozu tego skarbu trzeba było użyć 13 platform kolejowych , a do rozładunku, trwającego 72 godziny przeznaczono 20 ciężarówek .
Ta część skarbu III Rzeszy wpadła w ręce Amerykanów na początku kwietnia 1945 roku. W kopalni Merkers, mającej 48 kilometrów sztolni, zabezpieczyli oni 8527 złotych sztabek o wadze ponad 100 ton. Oprócz tego odnaleziono ogromną ilość worków wypchanych dolarami, markami, funtami i inną walutą. Była też biżuteria, dzieła sztuki, a także około 400 ton dokumentów Biura Patentowego Rzeszy o wartości trudnej do ocenienia.
Następną część Niemcy postanowili ukryć w tzw. Alpejskiej Reducie, która miała stać się ostatnim nazistowskim bastionem. Na początku kwietnia 1945 roku, dwa pociągi o kryptonimach Orzeł i Kawka zabrały ze sobą depozyty, w których znajdowały się m.in. reichsmarki o ówczesnej wartości 200 milionów dolarów. 9 ton złota to wartość 10 milionów dolarów. Zasoby te ukryli Niemcy w okolicy Garmisch-Partenkirchen, dzieląc skarb na wiele mniejszych skrytek. Depozyty te dostały się w większości w ręce Amerykanów, ale znaczna ich część znikła wraz z powracającymi do Stanów oficerami armii amerykańskiej.
Nie było to całe złoto Reichsbanku. Gdy 15 maja Rosjanie wkroczyli do skarbca berlińskiego banku, znaleźli tam 90 sztab złota, ok. 3,5 miliona dolarów w różnych walutach oraz obligacje, których ówczesna wartość przekraczała ok. 400 milionów dolarów . Ta część skarbu III Rzeszy w całości znikła w przepastnych skarbcach Związku Radzieckiego.
 • 299,9 MB
 • 2 sty 12 5:15
obrazek.
JAK ZGINĄŁ HITLER?
Do dziś dokładnie nie wiadomo w jakich okolicznościach zginął Adolf Hitler. Nie ma pewności co do tego, w jaki sposób fuhrer popełnił samobójstwo. Czy otruł się, czy też zastrzelił? Czy może użył i cyjanku potasu i kuli z pistoletu? W jakich okolicznościach nastąpiła jego śmierć? Czy był ktoś, kto pomógł wodzowi III Rzeszy popełnić samobójstwo? Na te pytania jest wiele odpowiedzi, a każda z nich jest inna. Prześledźmy bieg wypadków w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy i postarajmy się odtworzyć prawdopodobny przebieg wydarzeń do których doszło 30 kwietnia 1945 roku. Nasze rozważania opierać będziemy na relacjach świadków tych wydarzeń, oraz opracowaniach radzieckich i amerykańskich analityków zajmujących się zagadnieniem śmierci Hitlera (Lech Bezymienski, Hugh Trevor-Roper).

Sekcja zwłok ciała wydobytego z leja po bombie w pobliżu berlińskiego bunkra wskazywała, że Hitler zmarł na skutek zażycia cyjanku potasu (przy założeniu, że były to zwłoki fuhrera). Niektórzy amerykańscy analitycy uważali, że Hitler zastrzelił się. Adiutant Hitlera Linge, twierdził, że Hitler strzelił sobie w lewą skroń trzymając broń w lewej ręce (mało prawdopodobne, gdyż fuhrer nie był mańkutem). Później Linge twierdził, że wódz III Rzeszy zastrzelił się trzymając broń w prawej ręce. Tymczasem Biezymienski odrzucił możliwość, że Hitler najpierw strzelił sobie w głowę, a później przegryzł ampułkę z cyjankiem (jest to logiczne rozumowanie). Scenariusz odwrotny, czyli przegryzienie ampułki z trucizną i strzał w skroń też jest mało prawdopodobny. Cyjanek działa natychmiast i błyskawicznie, trzeba było ogromnego wyczucia, siły woli i refleksu, aby jednocześnie strzelić sobie w skroń i przegryźć ampułkę z cyjankiem. Mało prawdopodobne, aby Hitler był w stanie to zrobić.
 • 278,7 MB
 • 2 sty 12 3:43
obrazekobrazekobrazek
Pozostaje więc inne wyjście. Hitler zażył cyjanek, a dla pewności zastrzelił go ktoś trzeci (jego adiutant Linge?). Strzał w skroń z pistoletu miał być gwarancją, gdyby cyjanek nie zadziałał. Mogło się tak zdarzyć, gdyż pewne substancje np.: zasady, neutralizują działanie cyjanku (Rasputin nie reagował na cyjanek, gdyż był alkoholikiem). Hitler w ostatnich latach swego życia zażywał ogromne ilości leków, które mogły zneutralizować działanie trucizny. O tym, że to Linge mógł pomóc Hitlerowi popełnić samobójstwo, wiemy od Rattenhubera i Hoegla, którym Linge zwierzał się ze swojego czynu. Być może pomysł na samobójstwo z użyciem pistoletu (Hitler miał dwa pistolety: walter kaliber 7,65 i walter kaliber 6,35) i ampułki z cyjankiem, podsunął fuhrerowi lekarz, profesor Haase.

Istnieją także hipotezy (James O’Donnell), że Hitler jednak nie potrzebował pomocy Lingego i sam popełnił samobójstwo strzelając sobie w prawą skroń i przegryzając ampułkę z cyjankiem. Która z tych wersji jest prawdziwa? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Dlaczego świadkowie tamtych wydarzeń, ludzie przebywający w bunkrze z Hitlerem, tak różnili się w swoich zeznaniach dotyczących śmierci fuhrera? Dlaczego wielokrotnie zmieniali swoje wersje dotyczące okoliczności śmierci wodza III Rzeszy? Dlaczego w końcu Rosjanie uważali, że Hitler otruł się, a Amerykanie, że się zastrzelił (przynajmniej tak brzmiały oficjalne komunikaty komisji badających sprawę samobójstwa fuhrera)? Dlaczego do dziś istnieje przynajmniej pięć wersji śmierci Hitlera i która z hipotez jest prawdziwa? Pytania te pozostają na razie bez odpowiedzi. Może kiedyś ktoś odkryje prawdę o tym w jaki sposób i w jakich okolicznościach Adolf Hitler popełnił samobójstwo.
 • 195,9 MB
 • 20 gru 11 12:53
obrazekobrazekobrazek
7 grudnia 1941 r. samoloty startujące z japońskich lotniskowców zrzuciły pierwsze bomby na Pearl Harbor o godz. 6.45. Nalot trwał około 3 godzin. W porcie znajdowało się w tym czasie 9 krążowników, 20 niszczycieli, 5 okrętów podwodnych, 8 pancerników oraz 49 innych jednostek, na lotniskach zaś 387 samolotów. Japończycy zatopili siedem okrętów wojennych. W czasie ataku zginęło prawie 2,5 tys. Amerykanów. Nalot na Pearl Harbor był bardzo widowiskowy, ale ze strategicznego punktu widzenia nic Japonii nie dał - zniszczono bezpowrotnie jedynie okręt "Arizona", pozostałe jednostki prędzej czy później naprawiono. Co ciekawe, krótko przed atakiem z portu wycofano amerykańskie lotniskowce, cenne ze względów strategicznych .
Dzień po ataku prezydent Franklin Delano Roosevelt wygłosił orędzie do narodu amerykańskiego, zwracając się z prośbą do Kongresu o ogłoszenie stanu wojny. Przemówienie liczyło zaledwie 25 zdań, ale tyle razy przerywano je oklaskami, że ich wygłoszenie zajęło prezydentowi aż 10 minut. Za przystąpieniem do wojny zagłosowało 470 kongresmenów, tylko Jeannette Rankin, pacyfistka z Montany, była przeciwko. Trzy dni później - Adolf Hitler wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym.
 • 192,4 MB
 • 20 gru 11 12:02
obrazek.
OPERACJA SINDIKAT
Której głównym celem był Boris Sawinkow, najgroźniejszy jak sądzono w Moskwie białogwardzista, były terrorysta z partii socjalistów-rewolucjonistów, który w Rządzie Tymczasowym, obalonym przez rewolucję bolszewicką, zajmował stanowisko wiceministra obrony. W czasie wojny polsko-bolszewickiej Sawinkow organizował asenterunek do Rosyjskiej Armii Ludowej, która walczyła pod polskim dowództwem przeciwko Armii Czerwonej. Po wojnie Sawinkow osiadł w Warszawie, gdzie założył Ludowy Związek Obrony Ojczyzny i Wolności. Operację Sindikat podzielono na dwie fazy. W pierwszej do organizacji Sawinkowa wprowadzono agenta CzeKa i aresztowano 44 osoby z kierownictwa NSZRiS, którzy w 1921 roku usiedli na ławie oskarżonych w pokazowych procesach. W drugiej fazie operacji, która rozpoczęła się w lipcu 1923 roku, postanowiono aresztować i postawić pod sądem samego Sawinkowa. Sawinkow zwabiony podstępem przekroczył granicę 15 sierpnia 1924 roku, natychmiast został aresztowany i już 27 sierpnia (1924) stanął przed sądem.

OPERACJA TRUST
Drugą z bardzo znanych i głośnych operacji radzieckiego wywiadu, wymierzoną także przeciwko emigracji rosyjskiej, była przeprowadzona w latach 20. operacja dezinformacyjno-wywiadowcza o kryptonimie Trust.
Po zakończeniu wojny domowej, obawiając się możliwości penetracji aparatu radzieckiego przez silne i cieszące się wsparciem służb specjalnych państw zachodnich wojskowe i polityczne organizacje emigracyjne, takie jak Ogólnorosyjski Związek Wojskowy (ROWS), czy Bractwo Białego Krzyża, ówczesny szef radzieckich służb specjalnych, Feliks Dzierżyński, z inicjatywy szefa kontrwywiadu CzeKa Artura Artuzowa (przyszłego naczelnika Wydziału Zagranicznego OGPU i VII Dep GUGB), postanowił do ich zwalczania zastosować prowokację. W tym celu powołano fikcyjną Monarchistyczną Organizację Rosji Środkowej, która nawiązała potajemne stosunki z białymi na Zachodzie. Spodziewano się w ten sposób zdemaskowania ich potencjalnej agentury w Rosji, wprowadzenia własnych ludzi do struktur emigracyjnych i organizacji, i na koniec pełnej kompromitacji całego ruchu. Cele te do roku 1927, gdy operacja Trust prowadzona pod nadzorem Biura ds. Dezinformacji Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego OGPU dobiegła końca, zrealizowano z nawiązką.

W trakcie operacji zwabiono do Związku Radzieckiego, skazano na śmierć i zamordowano najgłośniejszego wówczas agenta brytyjskiego, Sidney Reilly'ego. W szczytowym okresie w operacji zaangażowano niewyobrażalną na tamte czasy liczbę 5 tysięcy agentów i funkcjonariuszy.

Penetracja projektu Manhattan
Za jeden największych sukcesów radzieckiego wywiadu zagranicznego bez wątpienia należy uznać penetrację amerykańskiego projektu budowy pierwszej bomby atomowej - projekt Manhattan.Dostarczone wówczas informacje wywiadowcze z siatek wywiadowczych NKWD i NKGB rozmieszczonych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii pozwoliły naukowcom radzieckim przeprowadzić pierwszy próbny wybuch własnej bomby atomowej już w 1949 roku.
 • 613,9 MB
 • 20 gru 11 11:13
obrazekobrazekobrazek
W 1944 roku Anglicy i Rosjanie podjęli działania w celu przechwycenia wyników niemieckich prób z rakietami balistycznymi. Premier Churchill długo nie mógł uwierzyć w istnienia tej broni. Szybko zwrócił na nią uwagę Józef Stalin. Między aliantami rozpoczął się wyścig, kto zdobędzie dokumentację rakiet. Tymczasem Niemcy zamierzali ukryć Hitlera oraz wyniki badan nad najnowocześniejszą bronią w górach, jednak to zamierzenie nie zostało zrealizowane. Podwładni Hitlera zaczęli działać na własną rękę. Główny konstruktor niemieckiej broni rakietowej (Wernher von Braun) oddał się w ręce Amerykanów, a wraz z nim do USA trafiły największe zdobycze rakietowe. W Niemczech zostały odnalezione rakiety V-2, w Pradze przechwycono część dokumentacji, a w Wiedniu znaleziono systemy naprowadzania rakiet V-2.
 • 252,4 MB
 • 20 gru 11 8:35
obrazek
Dzięki pracy kryptologów polskich, a później także brytyjskich z Blechley Park, oraz dzięki przechwyconym w międzyczasie egzemplarzom Enigmy, pod koniec wojny praktycznie cała korespondencja szyfrowana przy jej pomocy była odczytywana przez aliantów. Średnio na dekryptaż niemieckiego meldunku wystarczał jeden do dwóch
Złamanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma uznawane jest za jeden z największych sukcesów kryptologicznych nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wojskowa wersja tej maszyny po wielu nieudanych próbach ze strony Brytyjczyków oraz Francuzów, została ostatecznie uznana za niemożliwą do złamania. Genialny polski matematyk Marian Rejewski oraz jego dwóch kolegów udowodnili, że jest inaczej. Polacy czytali tajne niemieckie depesze od końca 1932 roku, czyli tuż przed dojściem Hitlera do władzy.
 • 252,5 MB
 • 20 gru 11 7:31
obrazekobrazekobrazekobrazek.
Bletchley Park – posiadłość w Anglii, położona około 80 km na północny zachód od Londynu. Podczas II wojny światowej była siedzibą (Admiral Sir Hugh Francis Paget Sinclair założyciel siedziby) zespołu brytyjskich kryptologów, należących do Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów (Government Code and Cypher School), później znanej jako Rządowa Centrala Łączności (Government Communications Headquarters).

Siedzibę kryptologów urządzono w wiktoriańskiej willi w 1939 r. Zespół działał pod kierownictwem Alistaira Dennistona, w 1939 liczył 150 osób, a kiedy wybuchła wojna został rozbudowany. Pomieszczenia willi przestały być wystarczające, dlatego w otaczającym parku wystawiono kilkanaście drewnianych baraków. W 1942 roku personel liczył 3 500 osób, w 1945 roku - 10 000 osób. Zajmowano się tam odczytywaniem szyfrogramów powstających na niemieckich maszynach Enigmie, maszynie Lorenza i innych.
Alan Mathison Turing - W 1939 roku Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów zaproponowała Turingowi podjęcie pracy kryptoanalityka w Bletchley. Tam też matematyk (na przełomie 1939 i 1940 roku) zaprojektował tzw. bombę Turinga - uznaje się,że jest to pierwszy komputer świata (częściowo w oparciu o prace polskich kryptoanalityków, np. Mariana Rejewskiego),urządzenie służące do łamania kodu Enigmy. Było to urządzenie, dzięki któremu rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było dużo prostsze, tańsze, a co najważniejsze – skuteczniejsze
obrazekobrazek
 • 252,3 MB
 • 20 gru 11 6:26
obrazek
Zamach na papieża Jana Pawła II miał miejsce 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej Ali Agca mierzył w jego głowę. Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki (Sara Bartoli) i wziął ją na ręce. Zamachowiec opóźnił oddanie strzału prawdopodobnie dlatego, że dziewczynka którą papież trzymał na rękach lekko przysłoniła go co uniemożliwiło zamachowcowi dokładne wycelowanie. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Do pełni zdrowia jednak nigdy nie wrócił. Papież wierzył, że swoje ocalenie nie zawdzięczał tylko szczęściu. Wyraził to słowami: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę. Wierni dostrzegli pewien związek. Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie w roku 1917. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Potem wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości będących następstwem postrzału. Papież nigdy nie ukrywał swoich niedomagań przed wiernymi, ukazując wszystkim oblicze zwykłego człowieka poddanego cierpieniu. Po zamachu otoczenie papieża wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa (m.in. papamobile został odpowiednio opancerzony).
 • 252,0 MB
 • 20 gru 11 5:22
obrazek
W ciągu 20 lat spędzonych w więzieniu Mehmet Ali Agca, człowiek, który strzelał do Jana Pawła II, przedstawił 128 różnych wersji wydarzeń. Ciągle nie wiemy, kto zlecił mu zamach - Moskwa, Sofia, ktoś jeszcze inny? Być może wyznał to samemu Papieżowi - ale to też nie jest pewne.
 • 138,8 MB
 • 20 gru 11 4:16
obrazekobrazekobrazek
5 czerwca 1968 roku Robert Kennedy, jako kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich, mających odbyć się na jesieni tego roku - gościł w jednym z hoteli w Los Angeles. Przemawiał do wolontariuszy, organizujących jego kampanię wyborczą w Kalifornii. W hotelu panował ścisk i zamieszanie.W zamieszaniu padły strzały. Dwie kule ugodzily Kennedy'ego (w głowę i ramię). Strzałów padło jednak więcej, bo w sumie 13. Rannych bylo więcej osob. Senatora odwieziono do szpitala, lekarzom udało się nawet przywrocić akcję serca, jednak rano dnia następnego - 6.06.1968. lekarze podali komunikat o śmierci Roberta Kennedy'ego. Zamachowca ujęto zaraz po zamachu - był nim młody człowiek, pochodzący z Jordanii, nazwiskiem Sirhan Sirhan Bishara. Znaleziono przy nim opróżniony 9-cio strzałowy rewolwer. Sirhan twierdził, że zabił senatora w pierwszą rocznicę wybuchu wojny sześciodniowej na Bliskim Wschodzie rzekomo w akcie zemsty za poparcie, jakiego udzielil Bobby Kennedy rządowi izraelskiemu.

W styczniu 1969 roku po procesie uznano go jedynym winnym śmierci senatora i skazano na karę śmierci. Gdy jednak w 1972 roku zniesiono w Kalifornii karę śmierci, zamieniono mu karę na dożywotnie więzienie. Pomimo wielokrotnych próśb Sirhana, kierowanych w latach poźniejszych do komisji ułaskawieniowych, nie zmieniono zasądzonego wyroku i do dziś przebywa on w więzieniu.
 • 311,0 MB
 • 11 maj 11 19:30
obrazek.
Ławrientij Pawłowicz Berija - ur. 29 marca 1899 w Mercheuli, zm. 23 grudnia 1953 w Moskwie) – radziecki, pochodzenia gruzińskiego działacz komunistyczny, szef NKWD, który był w znacznym stopniu odpowiedzialny za "wielkie czystki" okresu stalinowskiego. Jeden z głównych wykonawców zbrodni stalinowskich. Jeden z największych zbrodniarzy w historii. Bezpośrednio odpowiedzialny za mord polskich oficerów w Katyniu. Szczyt jego wpływów przypadał na okres drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej. Po śmierci Stalina został usunięty ze stanowiska i zgładzony przez jego następców.

Skazanego Berię po wyroku Sadu Najwyższego ZSRR ( w podziemnym bunkrze przy ulicy Osipienki w Moskwie) zastrzelił osobiście generał Paweł Baticki, po czym strzały "kontrolne" oddało wszystkich pięciu oficerów plutonu egzekucyjnego, łącznie z Chiżniakiem-Gurewiczem, któremu nakazano przewiezienie zwłok i ich spalenie w krematorium, a następnie rozpylenie prochów za pomocą specjalnie dostarczonego w tym celu potężnego wentylatora

zachomikowany

 • 516,0 MB
 • 19 mar 11 20:30
obrazek.
Spektakl Teatralny - W Göringa wcielił się: Cezary Żak
12 stycznia 1893 / 15 października 1946),niemiecki polityk,przywódca wojskowy,i jeden z czołowych członków NSDAP.Był weteranem pierwszej wojny światowej jako as-pilot myśliwca.
Göring został skazany za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Norymberdze . Został skazany na śmierć przez powieszenie,ale popełnił samobójstwo-miał zostać powieszony.W nocy zażywa cyjanek.Kto i za ile dostarczył mu truciznę dowiemy się z tego odcinka.

zachomikowany

« poprzednia stronanastępna strona »
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  101
 • pliki muzyczne
  0

101 plików
32,03 GB

My_word

My_word napisano 7.08.2015 23:07

zgłoś do usunięcia
ADAMupload

ADAMupload napisano 12.08.2015 17:13

zgłoś do usunięcia
kopiaa.png
tukaz

tukaz napisano 16.08.2015 12:04

zgłoś do usunięcia
kicia.88

kicia.88 napisano 20.08.2015 16:16

zgłoś do usunięcia
wadem

wadem napisano 21.08.2015 12:43

zgłoś do usunięcia
ADAMupload

ADAMupload napisano 21.08.2015 17:09

zgłoś do usunięcia
anya.86

anya.86 napisano 27.08.2015 13:12

zgłoś do usunięcia
SERIALE 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności