Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
rajtar1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Roman

widziany: 7.05.2012 13:45

 • pliki muzyczne
  3743
 • pliki wideo
  2214
 • obrazy
  1129
 • dokumenty
  129

7300 plików
656,43 GB

FolderyFoldery
rajtar1
BAJKI - VIDEO
 
BAJKI -AUDIO
 
H.Ch.Andersena
Inne bajki
Krzesiwo-In na wersja
DOKUMENTY
 
FILMY
 
I. FILMY ZAGRANICZNE
 
A. Filmy-Fanta styka
 
B.Filmy-Wes terny
 
C.Filmy-Prz ygodowe
 
Film - Desperad o 1995r
Film - El Dorado-Ś wiątynia Słońca 2010 DVDRip Lektor PL
Film - Grek Zorba (Alexis Zorbas)
Film - Huragan (lektor pl)
Film - Nie zadziera j z fryzjere m 2008r
Film - Nieznisz czalni - 2010 (Lektor PL)
Film - Oddział specjaln ej troski (2007r)
Film - Przypadk iem wcielony [lektor]
Film - Tropicie l
Film - Uprowadz ona 2008r
Film - Złodziej z Bagdadu( 1940r)
film -Smokiem i mieczem
Film-Kap itan Alatrist e(2006r)
Film-Ost atni Legion (The Last Legion)
Film-Sok ół maltańsk i (Maltese Falcon) 1941r
Film-Str ażnik Granicy (The Shepherd Border Patrol 2008r)
Film-Twi erdza (1996r)
Filmy - Bibliote karz
 
1.Taj emnic a włócz ni
2.Taj emnic e Kopal ni Króla Salom ona
Filmy - Święty z Rogerem Moorem
 
1. Seria l telew izyjn y
 
2. Filmy pełno metra żowe
Fi lm - Ni ew id zi al ny mi li on er ( Św ty z Ro ge re m Mo or em )
Filmy - Władca Pierście ni
 
1
2
3
Filmy chińskie
 
Filmy japoński e
 
Filmy o piratach
 
Filmy o Robin Hoodzie
Filmy o wikingac h
 
Filmy tajskie
 
Film - Króle wski straż nik
Film - Ong Bak 2 2009r
Filmy wg książek Juliusza Verne
 
Filmy z Clintem Eastwood em
 
Filmy o Brudn ym Harry m
Inne filmy opróc z weste rnów
Filmy-In diana Jones
 
Filmy-Mi ssion Impossib le
 
Missi on Impos sible 1
Missi on Impos sible 2
Missi on Impos sible 3
Filmy-Ra mbo
 
Film-Zor ro-Alain Delon 1974r
Seriale
1. Młodz i muszk ieter owie
D.Filmy - Wojenne
 
E.Filmy sensacyjne
 
F.Filmy - Historyczne
 
G.Filmy - Komedie
 
H.Filmy animowane - Bajki
 
I.Filmy - Baśnie
 
J.Filmy-Tan eczne
 
Dirty Dancing 1
Dirty Dancing 2
K. Filmy - seriale
 
Na zachód - western
 
1
Robin z Sherwood (1983-19 86r)
 
1
Znak Zorro (1957r)
1
2
3
L. Filmy - Kryminalne
 
1.Film-K ule (2010) PL
2. Film-Spl uwa.2010 .PL
Ł. Filmy - Melodramaty i komedie romantyczne
II.FILMY POLSKIE
GRY
 
Zuma
MUZYKA
 
Playlisty
POLSKIE PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE I KABARETOWE
 
PRYWATNE PLIKI
zachomikowane
ZACHOMIKOWANE PLIKI
Pokazuj foldery i treści
Ostatnio pobierane pliki Ostatnio pobierane pliki
W 80 dni dookoła świata dubbing.rmvb play
Ekscentryczny londyński wynalazca Fileas Fogg (Steve ...
W 80 DNI DOOKAŁA ŚWIATA.Around the World in 80 Days.1989.LEKTOR.avi play
Angielski dżentelmen Philieas Fogg zakłada się ze swoi ...
komentarze2
MICHAŁ STROGOFF KURIER CARSKI.Strogoff.1970.LEKTOR.avi play
adaptacja powieści Julesa Verne Dramatyczna opowieść ...
Tajemnicza wyspa cz.1_xvid.avi play
Trwa wojna secesyjna. Pięciu żołnierzy ucieka balonem ...
W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA. Around the World in Eighty Days.1956.LEKTOR.avi play
Phileas Fogg - angielski dżentelmen w każdym calu zakł ...
Simon Templar zwany "Święty" (The Saint) – fikcyjna postać literacka i filmowa, stworzona przez brytyjskiego autora Leslie Charterisa. Pierwsza książka o Świętym ukazała się w roku 1928. Do roku 1983 w Wielkiej Brytanii i USA ukazało się pięćdziesiąt tomów jego przygód (ostatnie z nich pisane przez innych autorów i firmowane przez Charterisa), nie licząc antologii i wznowień. Simon Templar stał się też bohaterem kilkunastu filmów oraz długiego serialu telewizyjnego z Rogerem Moorem w roli głównej.

Postać Simona Templara – eleganckiego i szlachetnego detektywa, a zarazem i po trosze przestępcy, jest znana i lubiana w kilkudziesięciu krajach całego świata. Święty ma swoje tradycyjne i internetowe fankluby. Śmierć twórcy postaci, w roku 1993 nie oznaczała końca przygód Templara: od tego czasu powstał nowy film i dwie powieści, są też plany nakręcenia nowego serialu telewizyjnego.

Charakterystyka

"Święty"
Swój przydomek Simon Templar zawdzięcza swym inicjałom (St to angielski skrót określający świętego), ale przed wszystkim swej bezkompromisowości i nieomylności w walce ze złem i niesprawiedliwością. Postać Świętego jest bezpośrednio inspirowana przez Robin Hooda: szlachetnego przestępcę, działającego poza prawem, ale na rzecz sprawiedliwości. Także Templar często działa poza prawem, wchodząc w konflikt z policją, wszystko jednak po to, by wymierzyć sprawiedliwość.
Ulubionymi jego ofiarami są oszuści, szantażyści, skorumpowani politycy, czasem szpiedzy. Celem jest ukaranie ich, w sposób zależny od stopnia ich winy i humoru Świętego: przez odebranie im nieuczciwego zarobku bądź przez przekazanie ich w ręce wymiaru sprawiedliwości. Czasami, chociaż rzadko, bohater posuwa się do zabójstwa, najczęściej w sytuacjach obrony koniecznej lub ratowania życia innych.
Święty jest ewidentnie osobą dość majętną. Porusza się zazwyczaj eleganckim (ale nie ostentacyjnie luksusowym) sportowym samochodem. Podróżuje wiele po świecie, można go spotkać w eleganckim towarzystwie w kasynach czy dobrych hotelach. Pochodzenie jego majątku i źródła dochodów nie są przy tym całkowicie jasne, w powieściach można spotkać aluzje, że rozpoczynał swoją karierę jako przestępca. Stąd też biorą się prawdopodobnie jego umiejętności włamywacza, którymi często się posługuje. Bieżącym dochodem jest, jak się wydaje, część z odzyskanego od złoczyńców łupu, bądź swoiste kary finansowe, jakie im wymierza. Większość odzyskanych środków Święty oddaje jednak ofiarom, albo przeznacza na cele dobroczynne. Wielokrotnie w książkach wspominana jest "Fundacja Simona Templara", wspomagająca finansowo byłych złoczyńców, którzy usiłują ułożyć sobie uczciwe życie.

Ze względu na to ostatnie i na fakt, że Święty bywa bardzo wyrozumiały dla drobnych przestępców, cieszy się on wśród nich znacznym poważaniem. Czasami otrzymuje z ich strony wsparcie w walce z większymi, "nieuczciwymi" złoczyńcami.
Simon Templar posługuje się czasami podczas swej pracy fałszywymi nazwiskami, z reguły pozostawiając sobie jednak inicjały ST.

Inne postacie
Każda z powieści i opowiadań o Świętym stanowi zamkniętą całość i postacie drugoplanowe rzadko się powtarzają. Kilka z nich występuje jednak na tyle często, że warte są wspomnienia. Należą do nich:

-Claud Eustace Teal, inspektor Scotland Yardu, zazwyczaj usiłujący bezskutecznie wsadzić Templara za kraty. Święty często "podrzuca mu" zdemaskowanych przez siebie przestępców, oczywiście wraz z dowodami wystarczającymi do ich aresztowania i osądzenia. W kilku wypadkach dochodziło nawet do współpracy Templara z Tealem.
-Patricia Holm, towarzyszka życia Templara, pojawiająca się przede wszystkim we wczesnych książkach. Nie jest żoną Świętego, chociaż mieszka z nim razem. W jednym z opowiadań Templar składa nawet oświadczyny, ale zostaje odrzucony. W późniejszym okresie twórczości Charteris rezygnuje ze stałej dziewczyny dla Świętego i Patrycja znika, chociaż według niektórych źródeł istnieje późny i nie zrealizowany do końca pomysł powieści i scenariusza filmowego, w której obok Patrycji i Świętego pojawia się ich syn.
-Hoppy Uniatz. drobny rzezimieszek, niezbyt inteligentny, występujący czasem jako pomocnik Templara w późniejszych opowiadaniach.

Fabuła
Większość opowieści o Templarze ma budowę klasycznych kryminałów, których bohater musi rozwiązać zagadkę i wykryć przestępcę. Jest też wiele takich, w których przestępca znany jest od początku, a niespodzianką dla widza lub czytelnika jest sprytny sposób w jaki Świętemu uda się go zdemaskować bądź ukarać.
Często powtarzającym się motywem jest "skruszony przestępca", zazwyczaj wspólnik głównego złoczyńcy, otrzymujący od Świętego szansę poprawienia się i okupienia winy. Interesujące, że Święty wydaje się nigdy się nie mylić w ocenie tego, kto jest wart kredytu zaufania, a kto jest przestępcą niepoprawnym.

Logo "Świętego"
Wszystkie książki i filmy z Simonem Templarem noszą charakterystyczny znak rozpoznawczy – schematyczną "kreskowo" narysowaną sylwetkę człowieka z aureolą nad głową. Sam Święty używa czasami tego znaku jako swoistej wizytówki, na przykład zostawiając kartkę z tym rysunkiem w okradzionym sejfie przestępcy.

Serial telewizyjny używał dodatkowo symboliki aureoli we wstępie do każdego odcinka. Odcinki zaczynały się zwykle krótkim wprowadzeniem, w postaci narracji samego Świętego, lub mini-scenki. Pod koniec wprowadzenia padało nazwisko "Simon Templar" lub przydomek "Święty", a wówczas nad głową Moore'a pojawiała się dorysowana aureola.

Simon Templar w literaturze

Leslie Charteris napisał i wydał w latach 1928–1963 łącznie 37 książek, których bohaterem był Simon Templar. Część z nich była klasycznymi powieściami kryminalnymi, inne zbiorami opowiadań i nowel. Wszystkie były wielokrotnie wznawiane, czasem pod innymi tytułami. Ukazało się też kilka zbiorków zawierających wcześniej publikowane opowiadania w innym układzie.
Od roku 1964 książki o świętym pisane były przez innych autorów, m.in. Fleminga Lee, Harry'ego Harrisona, i Johna Cruse'a, a kontrolowane i firmowane przez Charterisa. W kilku z nich Charteris występuje jako współautor. Do roku 1983 powstało w ten sposób jeszcze 13 książek.
Ostatnie dwie powieści o Simonie Templarze opublikowane zostały w roku 1997 już po śmierci Charterisa. Jedna z nich jest oparta na scenariuszu pokazanego w tym samym roku filmu "Święty" z Valem Kilmerem, druga jest powieścią bliższą oryginałowi. Autorem drugiej z nich i współautorem pierwszej był Burl Barer, amerykański pisarz i historyk literatury, znawca literatury Charterisa.

Francuskie książki o "Świętym"
W latach 1930–1960 w Francji wydane zostało kilkadziesiąt tomów przygód "Świętego", napisanych na tamtejszy rynek (nie będących tłumaczeniami). Ukazywały się one pod nazwiskiem Charterisa i pod jego kontrolą, równolegle z tłumaczeniami angielskich oryginałów i w tej samej szacie graficznej. Autorką większości tych książek była, o ile wiadomo, Madeleine Michel-Tyl. Niektóre z nich luźno bazowały na amerykańskich komiksach ze "Świętym". Liczba wydanych w ten sposób książek przekroczyła nawet liczbę angielskojęzycznych oryginałów, co jest zjawiskiem unikalnym w historii literatury. Wiele z tych francuskich powieści nie zostało nigdy przetłumaczonych na angielski.

Czasopisma i Komiksy
W latach 1946 do 1967 (z przerwami) Charteris wydawał, w USA i w Wielkiej Brytanii czasopisma zatytułowane kolejno The Saint's Choice, The Saint Detective Magazine, The Saint Mystery Magazine i The Saint Magazine. Zawartość stanowiły opowiadania różnych autorów, większość wydań zawierała jedno opowiadanie Charterisa o Simonie Templarze. Niektóre z tych opowiadań były oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane.

W latach 1947–1953 Avon Comics wydawał w USA komiks o "Świętym". Fabuła tych komiksów była pisana przez Charterisa. Łącznie ukazało się 12 zeszytów.

Polskie tłumaczenia
(lista niekompletna)
Simon Templar wkracza do akcji, Iskry 1967 (wzn. 1982). Tyt. oryg.: The Saint (selected stories)
Wendeta dla Świętego, Iskry, Warszawa 1982. ISBN 83-207-0376-X. Tyt. oryg.: Vendetta for the Saint. Tłum. Janina Carlson, Kalina Wojciechowska.
Święty w Nowym Jorku, Iskry, Warszawa 1982. ISBN 83-207-0377-8. Tyt. oryg.: The Saint in New York. Tłum. Magdalena Zawanowska.
Święty zamyka sprawę, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-01-4. Tyt. oryg.: The Saint closes the case. Tłum. Jerzy Matwiejczuk.
Święty na straży, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-00-6. Tyt. oryg.: The Saint on guard. Tłum. Janusz Pultyn.
Przedstawiając Świętego, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-02-2. Tyt. oryg.: Featuring the Saint. Tłum. Ewa Panasiuk.
Święty kontra Scotland Yard, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-03-0. Tyt. oryg.: The Saint v. Scotland Yard. Tłum. Janusz Pultyn.
Święty w Miami, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-04-9. Tyt. oryg.: The Saint in Miami. Tłum. Mikołaj Stasiewicz.

Filmy

Filmy pełnometrażowe
Poniższa lista zawiera wszystkie dotychczas nakręcone pełnometrażowe filmy o "Świętym", z podanym rokiem produkcji i nazwiskiem aktora grającego główną rolę.

The Saint in New York (1938 - Louis Hayward)
The Saint Strikes Back (1939 - George Sanders)
The Saint in London (1939 - George Sanders)
The Saint's Double Trouble (1940 - George Sanders)
The Saint Takes Over (1940 - George Sanders)
The Saint in Palm Springs (1941 - George Sanders)
The Saint's Vacation (1941 - Hugh Sinclair)
The Saint Meets the Tiger (1943 - Hugh Sinclair)
The Saint's Girl Friday (1954 - Louis Hayward)
Le Saint mène la danse (1960 - Félix Marten)
Le Saint prend l'affut (1966 - Jean Marais)
The Fiction Makers (1968 - Roger Moore) - pokazywany w Polsce w TV i wydany na DVD pod tytułami Twórcy fikcji lub Literatura i akcja
Vendetta for the Saint (1969 - Roger Moore) - wydany w Polsce na DVD pod tytułem Święty kontra mafia
The Saint and the Brave Goose (1979 - Ian Ogilvy) - film telewizyjny
The Saint in Manhattan (1987 – Andrew Clarke) – film telewizyjny
The Saint (1997 - Val Kilmer), w Polsce wyświetlany pod tytułem Święty.

Seriale telewizyjne [edytuj]
The Saint (1962-1969 - Roger Moore), wyświetlany w telewizji polskiej w latach '60 i '70 ubiegłego wieku
Return of the Saint (1978-1979 - Ian Ogilvy)
Mystery Wheel of Adventure (1989 - Simon Dutton) w ramach tego większego serialu kryminalnego nakręcono 6 odcinków, których bohaterem był "Święty".

Nie ma plików w tym folderze

 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

0 plików
0 KB

SexyMovies

SexyMovies napisano 31.07.2015 21:56

zgłoś do usunięcia
anya.86

anya.86 napisano 28.08.2015 13:58

zgłoś do usunięcia
SERIALE 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
anya.86

anya.86 napisano 2.09.2015 23:16

zgłoś do usunięcia
SERIALE 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
k.1949

k.1949 napisano 6.09.2015 16:55

zgłoś do usunięcia
anya-86

anya-86 napisano 10.09.2015 12:37

zgłoś do usunięcia
SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
ginger.86

ginger.86 napisano 15.09.2015 20:43

zgłoś do usunięcia
>>>>>> obrazek<<<<<
anya-86-filmy

anya-86-filmy napisano 5.10.2015 18:02

zgłoś do usunięcia
SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 , FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
FILMY-NOWOSCI-2016

FILMY-NOWOSCI-2016 napisano 8.10.2015 09:49

zgłoś do usunięcia
==========
obrazek
==============

wert4y78uytrew napisano 15.10.2015 19:19

zgłoś do usunięcia
prezes44444

prezes44444 napisano 18.11.2015 01:07

zgłoś do usunięcia
WITAM SERDECZNIE.PANIE I PANOWIE WYŁĄCZNIE U MNIE NIE USUNIĘTE FILMY<> MUZYKA KTÓREJ NIE MA NIGDZIE NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ŚWIĘTA 2015 PORUSZY TOWOJE WSPOMNIENIA-GWARANTUJĘ !!! <> SYSTEMY WINDOWS 7 32/64 BIT <> WIEMY WSZYSCY ŻE OGROM PLIKÓW JEST USUWANE PRZEZ SERWIS <> U MNIE NIE MA HASEŁ! <> PLIKI NIE SĄ ZAPOŻYCZANE !!!. <> SPRAWDŹ. ZAPRASZAM DO ODWIEDZIN I ŻYCZĘ RADOŚCI Z CHOMIKOWANIA U MNIE.POZDRAWIAM prezes44444®, <> CHOMIK prezes44444® W STAŁYCH AKTUALIZACJACH PROGRAMÓW, FILMÓW itp. ODWIEDZAJ MNIE NAPRAWDĘ WARTO! ZA CO DZIĘKUJĘ. obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności