Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
rajtar1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Roman

widziany: 7.05.2012 13:45

 • pliki muzyczne
  3743
 • pliki wideo
  2214
 • obrazy
  1129
 • dokumenty
  129

7300 plików
656,43 GB

FolderyFoldery
rajtar1
BAJKI - VIDEO
 
BAJKI -AUDIO
 
H.Ch.Andersena
Inne bajki
Krzesiwo-In na wersja
DOKUMENTY
 
FILMY
 
I. FILMY ZAGRANICZNE
 
A. Filmy-Fanta styka
 
B.Filmy-Wes terny
 
C.Filmy-Prz ygodowe
 
Film - Desperad o 1995r
Film - El Dorado-Ś wiątynia Słońca 2010 DVDRip Lektor PL
Film - Grek Zorba (Alexis Zorbas)
Film - Huragan (lektor pl)
Film - Nie zadziera j z fryzjere m 2008r
Film - Nieznisz czalni - 2010 (Lektor PL)
Film - Oddział specjaln ej troski (2007r)
Film - Przypadk iem wcielony [lektor]
Film - Tropicie l
Film - Uprowadz ona 2008r
Film - Złodziej z Bagdadu( 1940r)
film -Smokiem i mieczem
Film-Kap itan Alatrist e(2006r)
Film-Ost atni Legion (The Last Legion)
Film-Sok ół maltańsk i (Maltese Falcon) 1941r
Film-Str ażnik Granicy (The Shepherd Border Patrol 2008r)
Film-Twi erdza (1996r)
Filmy - Bibliote karz
 
1.Taj emnic a włócz ni
2.Taj emnic e Kopal ni Króla Salom ona
Filmy - Święty z Rogerem Moorem
 
1. Seria l telew izyjn y
 
2. Filmy pełno metra żowe
Fi lm - Ni ew id zi al ny mi li on er ( Św ty z Ro ge re m Mo or em )
Filmy - Władca Pierście ni
 
1
2
3
Filmy chińskie
 
Filmy japoński e
 
Filmy o piratach
 
Filmy o Robin Hoodzie
Filmy o wikingac h
 
Filmy tajskie
 
Film - Króle wski straż nik
Film - Ong Bak 2 2009r
Filmy wg książek Juliusza Verne
 
Filmy z Clintem Eastwood em
 
Filmy o Brudn ym Harry m
Inne filmy opróc z weste rnów
Filmy-In diana Jones
 
Filmy-Mi ssion Impossib le
 
Missi on Impos sible 1
Missi on Impos sible 2
Missi on Impos sible 3
Filmy-Ra mbo
 
Film-Zor ro-Alain Delon 1974r
Seriale
1. Młodz i muszk ieter owie
D.Filmy - Wojenne
 
E.Filmy sensacyjne
 
F.Filmy - Historyczne
 
G.Filmy - Komedie
 
H.Filmy animowane - Bajki
 
I.Filmy - Baśnie
 
J.Filmy-Tan eczne
 
Dirty Dancing 1
Dirty Dancing 2
K. Filmy - seriale
 
Na zachód - western
 
1
Robin z Sherwood (1983-19 86r)
 
1
Znak Zorro (1957r)
1
2
3
L. Filmy - Kryminalne
 
1.Film-K ule (2010) PL
2. Film-Spl uwa.2010 .PL
Ł. Filmy - Melodramaty i komedie romantyczne
II.FILMY POLSKIE
GRY
 
Zuma
MUZYKA
 
Playlisty
POLSKIE PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE I KABARETOWE
 
PRYWATNE PLIKI
zachomikowane
ZACHOMIKOWANE PLIKI
Pokazuj foldery i treści
Simon Templar zwany "Święty" (The Saint) – fikcyjna postać literacka i filmowa, stworzona przez brytyjskiego autora Leslie Charterisa. Pierwsza książka o Świętym ukazała się w roku 1928. Do roku 1983 w Wielkiej Brytanii i USA ukazało się pięćdziesiąt tomów jego przygód (ostatnie z nich pisane przez innych autorów i firmowane przez Charterisa), nie licząc antologii i wznowień. Simon Templar stał się też bohaterem kilkunastu filmów oraz długiego serialu telewizyjnego z Rogerem Moorem w roli głównej.

Postać Simona Templara – eleganckiego i szlachetnego detektywa, a zarazem i po trosze przestępcy, jest znana i lubiana w kilkudziesięciu krajach całego świata. Święty ma swoje tradycyjne i internetowe fankluby. Śmierć twórcy postaci, w roku 1993 nie oznaczała końca przygód Templara: od tego czasu powstał nowy film i dwie powieści, są też plany nakręcenia nowego serialu telewizyjnego.

Charakterystyka

"Święty"
Swój przydomek Simon Templar zawdzięcza swym inicjałom (St to angielski skrót określający świętego), ale przed wszystkim swej bezkompromisowości i nieomylności w walce ze złem i niesprawiedliwością. Postać Świętego jest bezpośrednio inspirowana przez Robin Hooda: szlachetnego przestępcę, działającego poza prawem, ale na rzecz sprawiedliwości. Także Templar często działa poza prawem, wchodząc w konflikt z policją, wszystko jednak po to, by wymierzyć sprawiedliwość.
Ulubionymi jego ofiarami są oszuści, szantażyści, skorumpowani politycy, czasem szpiedzy. Celem jest ukaranie ich, w sposób zależny od stopnia ich winy i humoru Świętego: przez odebranie im nieuczciwego zarobku bądź przez przekazanie ich w ręce wymiaru sprawiedliwości. Czasami, chociaż rzadko, bohater posuwa się do zabójstwa, najczęściej w sytuacjach obrony koniecznej lub ratowania życia innych.
Święty jest ewidentnie osobą dość majętną. Porusza się zazwyczaj eleganckim (ale nie ostentacyjnie luksusowym) sportowym samochodem. Podróżuje wiele po świecie, można go spotkać w eleganckim towarzystwie w kasynach czy dobrych hotelach. Pochodzenie jego majątku i źródła dochodów nie są przy tym całkowicie jasne, w powieściach można spotkać aluzje, że rozpoczynał swoją karierę jako przestępca. Stąd też biorą się prawdopodobnie jego umiejętności włamywacza, którymi często się posługuje. Bieżącym dochodem jest, jak się wydaje, część z odzyskanego od złoczyńców łupu, bądź swoiste kary finansowe, jakie im wymierza. Większość odzyskanych środków Święty oddaje jednak ofiarom, albo przeznacza na cele dobroczynne. Wielokrotnie w książkach wspominana jest "Fundacja Simona Templara", wspomagająca finansowo byłych złoczyńców, którzy usiłują ułożyć sobie uczciwe życie.

Ze względu na to ostatnie i na fakt, że Święty bywa bardzo wyrozumiały dla drobnych przestępców, cieszy się on wśród nich znacznym poważaniem. Czasami otrzymuje z ich strony wsparcie w walce z większymi, "nieuczciwymi" złoczyńcami.
Simon Templar posługuje się czasami podczas swej pracy fałszywymi nazwiskami, z reguły pozostawiając sobie jednak inicjały ST.

Inne postacie
Każda z powieści i opowiadań o Świętym stanowi zamkniętą całość i postacie drugoplanowe rzadko się powtarzają. Kilka z nich występuje jednak na tyle często, że warte są wspomnienia. Należą do nich:

-Claud Eustace Teal, inspektor Scotland Yardu, zazwyczaj usiłujący bezskutecznie wsadzić Templara za kraty. Święty często "podrzuca mu" zdemaskowanych przez siebie przestępców, oczywiście wraz z dowodami wystarczającymi do ich aresztowania i osądzenia. W kilku wypadkach dochodziło nawet do współpracy Templara z Tealem.
-Patricia Holm, towarzyszka życia Templara, pojawiająca się przede wszystkim we wczesnych książkach. Nie jest żoną Świętego, chociaż mieszka z nim razem. W jednym z opowiadań Templar składa nawet oświadczyny, ale zostaje odrzucony. W późniejszym okresie twórczości Charteris rezygnuje ze stałej dziewczyny dla Świętego i Patrycja znika, chociaż według niektórych źródeł istnieje późny i nie zrealizowany do końca pomysł powieści i scenariusza filmowego, w której obok Patrycji i Świętego pojawia się ich syn.
-Hoppy Uniatz. drobny rzezimieszek, niezbyt inteligentny, występujący czasem jako pomocnik Templara w późniejszych opowiadaniach.

Fabuła
Większość opowieści o Templarze ma budowę klasycznych kryminałów, których bohater musi rozwiązać zagadkę i wykryć przestępcę. Jest też wiele takich, w których przestępca znany jest od początku, a niespodzianką dla widza lub czytelnika jest sprytny sposób w jaki Świętemu uda się go zdemaskować bądź ukarać.
Często powtarzającym się motywem jest "skruszony przestępca", zazwyczaj wspólnik głównego złoczyńcy, otrzymujący od Świętego szansę poprawienia się i okupienia winy. Interesujące, że Święty wydaje się nigdy się nie mylić w ocenie tego, kto jest wart kredytu zaufania, a kto jest przestępcą niepoprawnym.

Logo "Świętego"
Wszystkie książki i filmy z Simonem Templarem noszą charakterystyczny znak rozpoznawczy – schematyczną "kreskowo" narysowaną sylwetkę człowieka z aureolą nad głową. Sam Święty używa czasami tego znaku jako swoistej wizytówki, na przykład zostawiając kartkę z tym rysunkiem w okradzionym sejfie przestępcy.

Serial telewizyjny używał dodatkowo symboliki aureoli we wstępie do każdego odcinka. Odcinki zaczynały się zwykle krótkim wprowadzeniem, w postaci narracji samego Świętego, lub mini-scenki. Pod koniec wprowadzenia padało nazwisko "Simon Templar" lub przydomek "Święty", a wówczas nad głową Moore'a pojawiała się dorysowana aureola.

Simon Templar w literaturze

Leslie Charteris napisał i wydał w latach 1928–1963 łącznie 37 książek, których bohaterem był Simon Templar. Część z nich była klasycznymi powieściami kryminalnymi, inne zbiorami opowiadań i nowel. Wszystkie były wielokrotnie wznawiane, czasem pod innymi tytułami. Ukazało się też kilka zbiorków zawierających wcześniej publikowane opowiadania w innym układzie.
Od roku 1964 książki o świętym pisane były przez innych autorów, m.in. Fleminga Lee, Harry'ego Harrisona, i Johna Cruse'a, a kontrolowane i firmowane przez Charterisa. W kilku z nich Charteris występuje jako współautor. Do roku 1983 powstało w ten sposób jeszcze 13 książek.
Ostatnie dwie powieści o Simonie Templarze opublikowane zostały w roku 1997 już po śmierci Charterisa. Jedna z nich jest oparta na scenariuszu pokazanego w tym samym roku filmu "Święty" z Valem Kilmerem, druga jest powieścią bliższą oryginałowi. Autorem drugiej z nich i współautorem pierwszej był Burl Barer, amerykański pisarz i historyk literatury, znawca literatury Charterisa.

Francuskie książki o "Świętym"
W latach 1930–1960 w Francji wydane zostało kilkadziesiąt tomów przygód "Świętego", napisanych na tamtejszy rynek (nie będących tłumaczeniami). Ukazywały się one pod nazwiskiem Charterisa i pod jego kontrolą, równolegle z tłumaczeniami angielskich oryginałów i w tej samej szacie graficznej. Autorką większości tych książek była, o ile wiadomo, Madeleine Michel-Tyl. Niektóre z nich luźno bazowały na amerykańskich komiksach ze "Świętym". Liczba wydanych w ten sposób książek przekroczyła nawet liczbę angielskojęzycznych oryginałów, co jest zjawiskiem unikalnym w historii literatury. Wiele z tych francuskich powieści nie zostało nigdy przetłumaczonych na angielski.

Czasopisma i Komiksy
W latach 1946 do 1967 (z przerwami) Charteris wydawał, w USA i w Wielkiej Brytanii czasopisma zatytułowane kolejno The Saint's Choice, The Saint Detective Magazine, The Saint Mystery Magazine i The Saint Magazine. Zawartość stanowiły opowiadania różnych autorów, większość wydań zawierała jedno opowiadanie Charterisa o Simonie Templarze. Niektóre z tych opowiadań były oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane.

W latach 1947–1953 Avon Comics wydawał w USA komiks o "Świętym". Fabuła tych komiksów była pisana przez Charterisa. Łącznie ukazało się 12 zeszytów.

Polskie tłumaczenia
(lista niekompletna)
Simon Templar wkracza do akcji, Iskry 1967 (wzn. 1982). Tyt. oryg.: The Saint (selected stories)
Wendeta dla Świętego, Iskry, Warszawa 1982. ISBN 83-207-0376-X. Tyt. oryg.: Vendetta for the Saint. Tłum. Janina Carlson, Kalina Wojciechowska.
Święty w Nowym Jorku, Iskry, Warszawa 1982. ISBN 83-207-0377-8. Tyt. oryg.: The Saint in New York. Tłum. Magdalena Zawanowska.
Święty zamyka sprawę, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-01-4. Tyt. oryg.: The Saint closes the case. Tłum. Jerzy Matwiejczuk.
Święty na straży, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-00-6. Tyt. oryg.: The Saint on guard. Tłum. Janusz Pultyn.
Przedstawiając Świętego, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-02-2. Tyt. oryg.: Featuring the Saint. Tłum. Ewa Panasiuk.
Święty kontra Scotland Yard, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-03-0. Tyt. oryg.: The Saint v. Scotland Yard. Tłum. Janusz Pultyn.
Święty w Miami, Wydawn. Mitel, Gdynia 1991. ISBN 83-85413-04-9. Tyt. oryg.: The Saint in Miami. Tłum. Mikołaj Stasiewicz.

Filmy

Filmy pełnometrażowe
Poniższa lista zawiera wszystkie dotychczas nakręcone pełnometrażowe filmy o "Świętym", z podanym rokiem produkcji i nazwiskiem aktora grającego główną rolę.

The Saint in New York (1938 - Louis Hayward)
The Saint Strikes Back (1939 - George Sanders)
The Saint in London (1939 - George Sanders)
The Saint's Double Trouble (1940 - George Sanders)
The Saint Takes Over (1940 - George Sanders)
The Saint in Palm Springs (1941 - George Sanders)
The Saint's Vacation (1941 - Hugh Sinclair)
The Saint Meets the Tiger (1943 - Hugh Sinclair)
The Saint's Girl Friday (1954 - Louis Hayward)
Le Saint mène la danse (1960 - Félix Marten)
Le Saint prend l'affut (1966 - Jean Marais)
The Fiction Makers (1968 - Roger Moore) - pokazywany w Polsce w TV i wydany na DVD pod tytułami Twórcy fikcji lub Literatura i akcja
Vendetta for the Saint (1969 - Roger Moore) - wydany w Polsce na DVD pod tytułem Święty kontra mafia
The Saint and the Brave Goose (1979 - Ian Ogilvy) - film telewizyjny
The Saint in Manhattan (1987 – Andrew Clarke) – film telewizyjny
The Saint (1997 - Val Kilmer), w Polsce wyświetlany pod tytułem Święty.

Seriale telewizyjne [edytuj]
The Saint (1962-1969 - Roger Moore), wyświetlany w telewizji polskiej w latach '60 i '70 ubiegłego wieku
Return of the Saint (1978-1979 - Ian Ogilvy)
Mystery Wheel of Adventure (1989 - Simon Dutton) w ramach tego większego serialu kryminalnego nakręcono 6 odcinków, których bohaterem był "Święty".

Nie ma plików w tym folderze

 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

0 plików
0 KB
FILMY-NOWOSCI-2016

FILMY-NOWOSCI-2016 napisano 8.10.2015 09:49

zgłoś do usunięcia
==========
obrazek
==============

wert4y78uytrew napisano 15.10.2015 19:19

zgłoś do usunięcia
prezes44444

prezes44444 napisano 18.11.2015 01:07

zgłoś do usunięcia
WITAM SERDECZNIE.PANIE I PANOWIE WYŁĄCZNIE U MNIE NIE USUNIĘTE FILMY<> MUZYKA KTÓREJ NIE MA NIGDZIE NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ŚWIĘTA 2015 PORUSZY TOWOJE WSPOMNIENIA-GWARANTUJĘ !!! <> SYSTEMY WINDOWS 7 32/64 BIT <> WIEMY WSZYSCY ŻE OGROM PLIKÓW JEST USUWANE PRZEZ SERWIS <> U MNIE NIE MA HASEŁ! <> PLIKI NIE SĄ ZAPOŻYCZANE !!!. <> SPRAWDŹ. ZAPRASZAM DO ODWIEDZIN I ŻYCZĘ RADOŚCI Z CHOMIKOWANIA U MNIE.POZDRAWIAM prezes44444®, <> CHOMIK prezes44444® W STAŁYCH AKTUALIZACJACH PROGRAMÓW, FILMÓW itp. ODWIEDZAJ MNIE NAPRAWDĘ WARTO! ZA CO DZIĘKUJĘ. obrazek
wagnerka9595

wagnerka9595 napisano 10.03.2016 15:29

zgłoś do usunięcia
obrazek

etaszto napisano 12.03.2016 22:04

zgłoś do usunięcia
SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2016 , FILMY NOWOŚCI 2016 ZAPRASZAM <
tekst alternatywny
Pozdrawiam
HDFULLHD

HDFULLHD napisano 26.05.2016 19:46

zgłoś do usunięcia
SPAKSIK-1976

SPAKSIK-1976 napisano 1.06.2016 19:10

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAM DO CHOMIKA bajki2013
radmatuszewski

radmatuszewski napisano 6.06.2016 18:26

zgłoś do usunięcia
anya-filmy-2018

anya-filmy-2018 napisano 14.04.2018 15:08

zgłoś do usunięcia

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności