Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Inteligentny jak homo erectus.pdf

noveyy777 / Inteligentny jak homo erectus.pdf
Download: Inteligentny jak homo erectus.pdf

75 KB

0.0 / 5 (0 głosów)
"Nasi prehistoryczni przodkowie byli znacznie rozumniejsi, niż do niedawna sądzono. Potrafili
budować tratwy, polowali na grubego zwierza i wytwarzali biżuterię.
Object 1
Czas obalić mit o znaczącej wyższości intelektualnej homo sapiens nad poprzedzającymi go
formami ludzkimi. Ostatnie odkrycia paleoantropologów dowodzą pomysłowości i wyjątkowej
inteligencji naszych odległych przodków, od homo erectus począwszy, na neandertalczyku kończąc.
Naukowcy ustalili, że wiele wynalazków przypisywanych homo sapiens istniało na długo przed
jego pojawieniem się na Ziemi.
Zacznijmy od najnowszego odkrycia.(....)Przedstawiciele homo heidelbergensis byli także skutecznymi łowcami. W niemieckiej
miejscowości Schöningen archeolodzy znaleźli zrobione przez nich drewniane oszczepy sprzed
400 tys. lat. To najstarsza broń myśliwska na świecie. Siedem oszczepów różnej długości – od
około 180 do 250 centymetrów – było idealnie wyważonych. Tuż obok odkopano miotacz,
pozwalający co najmniej dwukrotnie zwiększyć odległość rzutu.Znaleziskom z drewna towarzyszyły narzędzia kamienne, kości niedźwiedzia, łasic i około 20 koni,
które prawdopodobnie stanowiły ulubione pożywienie tamtejszych myśliwych. – Pozwala nam to
przypuszczać, że oszczepy były używane do polowania, a nie do odganiania drapieżników od
padliny – napisał w „Nature” Hartmut Thieme, szef ekipy archeologów z Schöningen. To teza
rewolucyjna, bo wcześniej uważano, że homo heidelbergensis był głównie padlinożercą, a nie
myśliwym wyspecjalizowanym w polowaniu na grubego zwierza.O tym, że istoty te nie bały się
mierzyć nawet z bardzo groźnym przeciwnikiem, świadczy licząca pół miliona lat łopatka
nosorożca włochatego znaleziona wangielskim Boxgrove. Kość nosi ślady poważnego urazu
zadanego wyjątkowo ostrą bronią.
Wiele wskazuje na to, że znakomite narzędzia myśliwskie wytwarzali również neandertalczycy. W
2002 roku w niemieckiej miejscowości Königsaue znaleziono skamieniały kawałek smoły drzewnej
sprzed 80 tysięcy lat, na której widniał odcisk palca oraz kamiennego ostrza. Dr Dietrich Mania z
Friedrich-Schiller-Universität w Jenie stwierdził, że smoła służyła neandertalczykom do sklejania
krzemiennych grotów z drewnianymi rękojeściami włóczni. Proces wytwarzania takiego lepiszcza
był skomplikowany, wymagał powolnego spalania brzozy nad ogniem. – Neandertalczycy nie byli
więc głupsi od homo sapiens – twierdzi dr Mania.
Przez lata uczeni uważali, że neandertalczycy przegrali rywalizację o dostęp do pożywienia z
naszymi bezpośrednimi przodkami, ponieważ wytwarzanie narzędzi zabierało im więcej czasu i
potrzebowali do tego więcej materiału niż homo sapiens. Polowali więc – jak sądzono – mniej i
rzadziej, oddając tym samym człowiekowi rozumnemu najlepsze tereny łowieckie. Dziś wiadomo,
że to nieprawda."

Więc na jakiej podstawie dawniej wyciągano wnioski, że ci dawni ludzie byli półmałpiego rozumu kretynami? Mieliśmy do czynienia z nauką czy z sufitologią?

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

„Kto nie uważa za konieczne szukać wyjaśnienia jedynie wśród nierozumnych czynników sprawczych, łatwo dojdzie do wniosku, że wiele systemów biochemicznych zostało zaprojektowanych—zaprojektowanych nie przez prawa natury, nie przez przypadek i konieczność, lecz zaplanowanych. (…) Życie na ziemi na swym najbardziej podstawowym
poziomie, wszystkie jego najważniejsze elementy, to wynik rozumnej
działalności” Michael Behe(biochemik i propagator Teorii Inteligetnego Projektu).

"Należy przyznać, że przedstawienie tego, w jaki sposób aktualne dane biologii molekularnej sugerują procesy duplikacji genu, tasowania domen i eksonów oraz ewolucji dywergentnej nie wyjaśnia, jak niekompletne systemy zyskują przewagę selekcyjną (...)" Bruce Weber(biochemik przeciwnik Teorii Inteligentnego Projektu).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA: Możesz klikać na ilustracje w celu ich powiększenia. Nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem (mieć konto na chomiku.pl) , żeby móc korzystać z tej opcji !
Inne pliki do pobrania z tego chomika
Opracowanie (moje opracowania stanowią po prostu syntezę powszechnie dostępnej wiedzy podręcznikowej. Po co wyważać otwarte drzwi i marnować czas ?) koncentruje się głównie na opisie złożonych procesów obecnych już u najprostszych organizmów żywych, przy okazji poddając tą wiedzę analizie w kontekstach 'hipotez' związanych z zakładanymi procesami ewolucjcji chemicznej i biologicznej. Zwraca uwagę na nieredukowalną złożoność wielu podzespołów z których sklada się bakteria, wykazując że ta nieredukowalna złożoność dla najprostszego żywego organizmu to kwestia typu : WSZYSTKO ALBO NIC. Innymi słowy tekst wykazuje bezasadność zapewniania o możliwości STOPNIOWEJ ewolucji nawet najprostszej żywej komórki ! Tekst pokazuje , że aby zrozumieć w jakiejkolwiek mierze oszałamiającą złożoność procesów biochemicznych należy najpierw zrozumieć prostotę na jakich się one opierają. Jeżeli zdecydujesz się zapoznać z tym opracowaniem , to jeśli nawet nie przekona Cię ono do teorii inteligentnego projektu , to na pewno przyda Ci się do zdobycia więcej niż podstawowej wiedzy z dziedziny biologii komórki.
Być może się zdziwisz, ale to właśnie Richard Dawkins sprecyzował najlepszą definicję, która skutecznie odróżnia to ,co inteligentnie zaprojektowane od tego , co niezaprojektowane. Według własnych (i powszechnie uznawanych na świecie) kryteriów uznał on , że : "Bez wątpienia współczesna maszyneria komórkowa - aparat replikacji DNA i syntezy białek - ma wszystkie cechy wysoce zaawansowanego, specjalnie zaprojektowanego urządzenia." ("Ślepy zegarmistrz" ,Rozdział 6 "POCZĄTKI ŻYCIA A CUDA",na str.: 110) .
W swojej głośniej książce: "Ślepy zegarmistrz" (Rozdział 6 "POCZĄTKI ŻYCIA A CUDA",na str.: 110) Richard Dawkins napisał: "Bez wątpienia współczesna maszyneria komórkowa - aparat replikacji DNA i syntezy białek - ma wszystkie cechy wysoce zaawansowanego, specjalnie zaprojektowanego urządzenia.Widzieliśmy już, jak niesłychanie spektakularne jest jej działanie jako urządzenia precyzyjnie przechowującego informację.(....)"-Dyskusja dotyczy opracowania "Definicja projektu według Richarda Dawkinsa ('OSTATECZNY BOEING 747') ". Pokazuje ona przejrzyście na jakich nierealnych zasadach opiera się podważanie wniosków o inteligentnym zaprojektowaniu żywej komórki. Oprócz argumentacji zawartej w samym opracowaniu , które wywołało polemikę, w toku dalszej dyskusji autor opracowania podaje szereg dodatkowych argumentów potwierdzających jego tezy. Poszczególne twierdzenia są często ubarwione ciekawymi ilustracjami poglądowymi i linkami do ciekawych stron internetowych. Dyskusja odbyła się na Forum "Sfinia Wuja-Zbója".
Filmik omówienie produkcji ATP w żywych organizmach przez kompleks ATP-azy.mov play
Zamieszczam kilka ilustracji oraz dwa filmiki , które po ...
Zamieszczam kilka ilustracji oraz dwa filmiki , które pokazują naocznie niektóre elementy żywej komórki , które posiadają wszystkie cechy zaawansowanych urządzeń inteligentnie zaprojektowanych. Proszę szczególną uwagę zwrócić na sposób narracji (polskiego) lektora. Do opisu funkcjonowania tych struktur używa on żargonu środowiskowego (z resztą powszechnie używanego na całym świecie) , jaki funkcjonuje pośród inżynierów i projektanów.
Filmik Replikacja DNA.mov play
Filmik (animacja): pokazuje złożoność procesu replikacji ...
Filmik (animacja): pokazuje złożoność procesu replikacji DNA w żywej komórce. Taki proces jest już obecny u najprostszych oraganizmów żywych. Nauka nie zna SAMOdziejnego sposobu powstawania tych zaawansowanych technicznie urządzeń molekularnych. Więcej na temat kompleksu replikacyjnego oraz hipotez dotyczących ewolucji prebiotycznej (chemicznej) można znalezć w opracowaniu 'Abiogeneza-Sławek' ('Abiogeneza w prawdziwym zwierciadle').
noveyy777 - silniczek lokomocyjny E.coli.JPG
Na dwóch kolejnych ilustracjach zamieszczam modele witki ...
Na dwóch kolejnych ilustracjach zamieszczam modele witki bakteryjnej. Niektórzy twierdzą , że organ ten mógł wyewoluować z prostszego aparatu sekrecyjnego, który i tak jest nieredukowalnie złożony (podobnego do pompy jonowej ATP-azy, który miał być już pózniejszym nabytkiem ewolucji niż sekrecyjny kompleks do produkcji ATP. Temat możliwości ewolucji samej pompy jonowej ATP-azy omówiono szerzej w opracowaniu 'Wielki projekt zycia'). Niebawem ukaże się osobny tekst, który będzie stanowił polemikę z modelami usiłującymi rzucić światło na ewolucję tej struktury (witki bakteryjnej). Jeden z czołowych przeciwników koncepcji nieredukowalnej złożoności Bruce Weber powiedział : www.nauka-a-religia.uz.zgora.pl/index.php?action=tekst&id=89 "Należy przyznać, że przedstawienie tego, w jaki sposób aktualne dane biologii molekularnej sugerują procesy duplikacji genu, tasowania domen i eksonów oraz ewolucji dywergentnej nie wyjaśnia, jak niekompletne systemy zyskują przewagę selekcyjną. Obecnie jesteśmy jednak na etapie gromadzenia wystarczającej ilości danych na podstawie sekwencji DNA i trójwymiarowych struktur białek, by w niedalekiej przyszłości przeprowadzać liczne testy przypuszczalnych wyjaśnień ewolucyjnych, co do których można by się spodziewać, że nie będą „takimi sobie bajeczkami." Ostatnie słowa Webera, to tak naprawdę obietnica nawołująca do optymizmu i zachowania wiary w prawdziwość hipotez SAMOdziejstwa. Słowa te (choć szczere) opierają się na dwóch zasadniczych błędach logicznych ["Argument to the future"- 'Błąd ten popełnia się, gdy się twierdzi, że coś w przyszłości uda się wykazać, choć teraz jest to niemożliwe'. "Hypothesis contrary to fact"-Błąd tego typu powstaje wtedy, gdy ktoś argumentuje na podstawie tego, że coś mogło się zdarzyć, choć jednocześnie nic nie wskazuje na to, że tak się zdarzyło, lub nawet coś temu przeczy.']. Przy okazji Weber potwierdza prawdę , którą ogłosił już światu Michael Behe, biochemik i propagator nieredukowaniej złożoności różnych układów biochemicznych. Neodawiniści jednak powszechnie głoszą , że wnioskowanie o nieredukowalnej złożoności tych układów zostało podważone, a sam Michael Behe skompromitowany ! Więc uznałem , że należy sporządzić szersze opracowanie i merytorycznie wykazać , że takie twierdzenia nie opierają się na nieprawdzie.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności