Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
noveyy777
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Bio-Sławek.

widziany: 7.03.2016 00:41

 • pliki muzyczne
  28
 • pliki wideo
  954
 • obrazy
  1642
 • dokumenty
  402

3071 plików
338,17 GB

Ukryj opis
„Kto nie uważa za konieczne szukać wyjaśnienia jedynie wśród nierozumnych czynników sprawczych, łatwo dojdzie do wniosku, że wiele systemów biochemicznych zostało zaprojektowanych—zaprojektowanych nie przez prawa natury, nie przez przypadek i konieczność, lecz zaplanowanych. (…) Życie na ziemi na swym najbardziej podstawowym
poziomie, wszystkie jego najważniejsze elementy, to wynik rozumnej
działalności” Michael Behe(biochemik i propagator Teorii Inteligetnego Projektu).

"Należy przyznać, że przedstawienie tego, w jaki sposób aktualne dane biologii molekularnej sugerują procesy duplikacji genu, tasowania domen i eksonów oraz ewolucji dywergentnej nie wyjaśnia, jak niekompletne systemy zyskują przewagę selekcyjną (...)" Bruce Weber(biochemik przeciwnik Teorii Inteligentnego Projektu).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA: Możesz klikać na ilustracje w celu ich powiększenia. Nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem (mieć konto na chomiku.pl) , żeby móc korzystać z tej opcji !
 • 287 KB
 • 4 wrz 11 4:30
Topoizomeraza I oraz topizomeraza II. Enzymy te działają jak nożyce elektryczne, które w dodatku potrafią łączyć przecięte uprzednio łańcuchy DNA.

Rozplatanie nici DNA przez helikazę generuje tzw. skręceniowe naprężenie,  gdy jest ono bardzo duże uniemożliwia dalsze rozplatanie (helikaza po prostu się zatrzymuje, co uniemożliwia dalsze rozplatanie podwójnej helisy).
Topoizomeraza I przecinając wiązanie fosfodwuestrowe jednej z nici DNA, umożliwia jej swobodny obrót wokół drugiego wiązania, co likwiduje naprężenie. Kiedy topoizometaza I przyłącza się do łańcuchów DNA to najpierw jeden z nich przecina. Następnie wiruje on swobodnie wokół drugiego z dwóch komplementarnych łańcuchów DNA i kiedy naprężenie się rozluzni topoizomeraza I łączy oddzielone łańcuchy DNA. Topoizomerazy I jak i topoizomerazy II są niezbędnymi elementami podstawowego dla życia komórki kompleksu replikacyjnego DNA.
Topoizomerazy II zapobiegają poplątaniu się DNA w trakcie replikacji i rozdziału chromosomów.
Topoizomeraza II (enzym zależny od energii uzyskanej z ATP) powoduje nacięcie podwójnej nici DNA i przejście jednej cząsteczki poprzez drugą. Umożliwia to rozplątanie cząsteczek DNA. Topoizomeraza II działa jak nożyce, które ułatwiają rozplatanie długiej poplątanej nici. Jednak w przeciwieństwie do nożyczek nacięcia wprowadzane przez topoizomerazę II są odwracalne i nie pozostawiają śladu. Więc owe molekularne 'nożyce elektryczne' posiadają też umiejętność łączenia uprzednio przeciętych nici (ligacja). W bakteriach topoizomeraza II zwana gyrazą może ulec zatruciu jakimś lekiem. Wówczas praca tych molekularnych nożyc zostaje sparaliżowana, a tym samym działanie całego kompleksu replikacyjnego DNA. Co nieuchronnie kończy się śmiercią komórki.
 • 467 KB
 • 4 wrz 11 4:27
Wszystkie enzymy biorące udział w replikacji DNA , to wyrafinowane maszyny molekularne. prezentuję wysoce uproszczony model jednego z nich. Helikazy.
Helikaza jest to wyrafinowana nano-maszyna, molekularny robot zasilany energią uzyskaną z ATP, który służy do rozplatania DNA przed jego replikacją.
 • 3,5 MB
 • 4 wrz 11 4:11
Filmik (animacja): pokazuje złożoność procesu replikacji DNA w żywej komórce. Taki proces jest już obecny u najprostszych oraganizmów żywych. Nauka nie zna SAMOdziejnego sposobu powstawania tych zaawansowanych technicznie urządzeń molekularnych. Więcej na temat kompleksu replikacyjnego oraz hipotez dotyczących ewolucji prebiotycznej (chemicznej) można znalezć w opracowaniu 'Abiogeneza-Sławek' ('Abiogeneza w prawdziwym zwierciadle').
Polski lektor.

z chomika PTKr

 • 120 KB
 • 1 wrz 11 3:49
 • 149 KB
 • 1 wrz 11 3:46
 • 179 KB
 • 1 wrz 11 3:44
 • 218 KB
 • 31 sie 11 8:29
 • 93 KB
 • 19 sie 11 0:45
'..Czyli o wyrywaniu z kontekstu oszałamiajacej złozoności biologicznej pewnych faktow i usiłowaniu 'dowodzenia' nimi urojeń NEOMitomanow !

Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!

Po analizie antropometrycznej http://chomikuj.pl/noveyy777 , jaką tutaj zaprezentowałem nikt nie powinien
mieć już uzasadnionych wątpliwości i każdy powinien śmiało przyjąć pogląd, iż
wszyscy ludzie żywi czy kopalni należą (i zawsze należeli) do tego samego
gatunku biologicznego ,a ilościowe (nieistotne dla rozważań nad
pochodzeniem człowieka od zwierząt) różnice pomiędzy nimi nie uprawniają
nikogo do tego , żeby różne formy morfologiczne ('rasy') człowieka klasyfikować , jako
odrębne gatunki. Teraz chciałbym się zająć innym aspektem związanym z
rozważaniami na temat rzekomej ewolucji człowieka od małpy. To znaczy
aspektem genetycznym. Często się słyszy iż łączy nas z małpami znaczne
podobieństwo genetyczne, zwłaszcza z obecnie żyjącymi na świecie małpami
człekokształtnymi (orangutanem ,gorylem i szympansem). "Koronnym dowodem" na
to "pokrewieństwa" ma być 1-2% różnice w sekwencjach DNA h.sapiens i
szympansa. Rozważmy , jak w świetle ustaleń genetyków wyglądają te "dowody". Zastanówmy się czy owe "dowody" wynikają z
koncentrowania się na ustaleniach nauki , czy może z koncentrowania się na interpretacjach tych ustaleń(....)"
 • 14 KB
 • 18 sie 11 1:01
http://en.wikipedia.org/wiki/D'Arcy_Wentworth_Thompson
„Jeżeli po przeanalizowaniu argumentów okazuje się, że nie sposób ich obronić, to powinno się je odrzucić, a całkowitą zmianę zapatrywań na podstawie wątpliwych dowodów należy uznać za godną ubolewania”. Poza tym Thompson powiedział: „Fakty oraz interpretacje, na których opierał się Darwin, dziś już nie przekonują. Długoletnie badania nad dziedzicznością i odmianami, podkopały jego naukę(...)Długotrwałym i pożałowania godnym następstwem sukcesu dzieła O powstawaniu gatunków stała się panująca wśród biologów mania wdawania się w spekulacje, których słuszności nie da się sprawdzić. (…) Powodzeniu darwinizmu towarzyszył zanik rzetelności naukowej (...)Sytuacja, w której uczeni sprzymierzają się po to, aby stawać w obronie doktryny, której nie są w stanie naukowo zdefiniować ani z naukową dokładnością przedstawić i której wiarogodność w opinii publicznej starają się podtrzymywać tłumieniem krytyki oraz przemilczaniem trudności, jest w nauce czymś nienormajnym i niepożądanym”

Profesor D'Arcy Thomson

[Z przedmowy do "O pochodzeniu gatunków" Karola Darwina w setna rocznicę jej opublikowania.]
 • 33 KB
 • 17 sie 11 23:31
Należy przyznać ,że Paweł Poręba wyraził swój pogląd stanowiący usiłowanie uzasadnienia swojej wiary w ewolucję człowieka od małpy. Powołał się na rysunkową symulację ewolucji oka, która z rzeczywistością biologiczną ma tyle wspólnego ,co bajka o Bolku i Lolku z prawdziwą bitwą pod Grunwaldem....
https://groups.google.com/group/pl.sci.biologia/msg/27a973d69449d991?&hl=pl&pli=1
"(...)> Czy można w ten sposób wyjaśnić pojawienie
> się znacznie ulepszonych czaszek, szczęk, zębów,
> stóp, mowy, postawy wyprostowanej, abstrakcyjengo myślenia?
Oczywiście. Trzeba po pierwsze zauważyć, że doskonalenie szczęki,
zębów
i stóp - może odbywać się RÓWNOLEGLE. Jeden z członków populacji
rodzi
się z udoskonalonym trzonowcem, inny z udoskonaloną szczęką,
jeszcze
inny stopą. Każdy z nich ma korzystną cechę która rozpowszechnia
się
wśród jego potomków. Prędzej czy później potomkowie
poszczególnych linii
krzyżują się i udoskonalona szczęka spotyka się z udoskonaloną
stopą itd.
Tylko niektóre mutacje muszą wystąpić w określonej sekwencji -
takie
które bez siebie nie mają sensu. Udoskonalenie stopy miało sens po
zejściu z drzewa itd. Wbrew pozorom nawet dość skomplikowane zmiany,
takie jak np. ewolucja oka z komórki okrywającej ciało - wymagają
stosunkowo niewielkiego łańcucha takich zależnych od siebie,
szeregowo
zachodzących mutacji. Symulacje pokazały, że wystarczy
kilkadziesiąt
tysięcy pokoleń aby ewolucyjnie powstało skomplikowane oko. A
przecież
nic takiego nie różni człowieka od szympansa. Ot - trochę większy
mózg,
trochę bardziej wyprostowana sylwetka, trochę mniej włosów..."
 • 24 KB
 • 17 sie 11 23:23
„Poszukiwania przysłowiowego ‘brakującego ogniwa’ w rozwoju człowieka, swiętego Graala niezniszczalnej sekty anatomów i biologów, stały się pożywką dla spekulacji i mitów pleniących się dziś tak samo, jak 50 lub więcej lat temu”

Solly Zuckerman
 • 15 KB
 • 17 sie 11 23:23
 • 0,8 MB
 • 17 sie 11 23:21
1) Australopitek afarensis (LUCY) 2) Goryl 3) Australopitek africanus 4)Szympans 5)Człowiek neandertalski 6)Człowiek współczesny 7) Australopitek robustus 8)Goryl.

----------------------------------------------------------
„W porównaniu z czaszkami ludzkimi i małpimi, czaszka Australopithecinae jest uderzająco małpia, a nie ludzka. Sugerowanie czegoś wręcz przeciwnego można by przyrównać do zapewniania, że czarne jest białe (...)Nasze znaleziska nie pozostawiają chyba żadnej wątpliwości, że (…) Australopithecus nie przypomina Homo sapiens, tylko żyjące obecnie małpy oraz małpy człekokształtne”

Solly Zuckerman
 • 39 KB
 • 17 sie 11 23:20
„nieprawdopodobne, aby nasi bezpośredni przodkowie byli ewoucyjnymi potomkami Australopithecinae. Kuzynami tak ,ale nie potomkami”
 • 28 KB
 • 17 sie 11 23:20
„Australopiteki nie były ludźmi”

Donald Johanson
 • 0,8 MB
 • 17 sie 11 23:16
Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"

'(...)Szacuje się , że genomy H.sapiens i szympansa różnią się jakimiś 40.000.000
pojedynczych zmian (mutacji). Z czego jakieś 4 000.000 przypada na znane sekwencje kodujące (szacunki są przeróżne, więc biorę pierwsze z brzegu), to znaczy na te , których funkcje poznano. Chodzi o te 2% genomu na obszarach którego zidentyfikowano geny kodujące białka i różne rodzaje RNA. Nie będę tutaj wnikał w wymienianie zakładanych szczegółow statystycznych , ponieważ jak bym to uczynił ,to musiałbym odsiać z tych
4000.000 mutacje neutralne , których jest o wiele więcej niż zakładanych korzystnych. Ale po co skoro i tak nie wiadomo ,które ze zmutowanych genów człowieka okazały się odpowiedzialne za humanizację małpy(???).
Nikt rozsądny nie uwierzy przecież , że róż nice np. w budowie hemoglobiny czy regulacji transkrypcji enzymów trawiennych u H.sapiens i małpy (szympansa) mogły się przyczynić do tego , że H.sapiens potrafi napisać sonety muzyczne ,malować obrazy , rzezbić podobizny w kamieniu , wynajdywać komputery oraz modlić się do Boga ! Takie "argumenty" za pochodzeniem człowieka od małpy ,to taka sama ściema taktyczna ,jak w przypadku opisanego przykładu z receptorami węchowymi i nabywaniem lekooporności.

Poszukiwanie genów człowieczeństwa w kontekście NEOmitomańskich fantazji na temat ewolucji człowieka od maŁpy , to poszukiwanie św. Gralla. Już wcześniej
napisałem ( i potwierdziłem konkretnymi doniesieniami naukowymi) , że badanie pojedynczych różnic w obrębie populacji ludzkiej i na tej podstawie wyciąganie wniosków ,co do podobieństw ludzi
współczesnych wyprowadziło naukowców na manowce. Okazało się bowiem , że istnieją inne mechanizmy genetyczne , które powodują
znaczne różnice już nie tylko w strukturze genomów dwóch odległych geograficznie populacji , ale nawet pomiędzy genomami matki i syna !

Wyniki polegające na wyciąganiu wniosków na podstawie obserwacji takich pojedynczych różnic, doprowadziło uczonych do absurdalnych konkluzji. Wynika z nich np. ,że mężczyzna jest bardziej spokrewniony z szympansem niż z kobietą ,co można by jeszcze od biedy tłumaczyć różnicami w budowie chromosomów płciowych, ale podobne metody wykazały , że kobieta
może być bardziej podobna genetycznie do mężczyzny niż do innej kobiety !

Nasze człowieczeństwo nie zależy od obserwowanych i zidentyfikowanych punktowych zmian w genach, tzn. opisanych różnicach genetycznych pomiędzy szympansem i człowiekiem , ponieważ stosując podobne kryteria musielibyśmy stwierdzić , że kobieta to inny gatunek niż mężczyzna i że wszystkie kobiety należą do odmiennych gatunków biologicznych!(...)"
 • 474 KB
 • 17 sie 11 20:49
1) Goryl 2) H.Dmanisi 3) Australopitek robustus.
-----------------------------------------------------------------------------------
 • 53 KB
 • 17 sie 11 4:24
https://groups.google.com/group/pl.sci.biologia/msg/27a973d69449d991?&hl=pl&pli=1
 • 47 KB
 • 17 sie 11 3:17
Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"

'(...)To kim są ludzie zależy od zupełnie innych, nie poznanych do tej pory właściwości
naszego wyposażenia genetycznego, co coraz jaśniej wykazuje empiria ! Jestem przekonany (biorąc pod uwagę szybki rozwój sytuacji na rynku naukowym), że dalszy rozwój nauki z pewnością wykaże iż prymitywny NEOdarwinizm, usiłujący wtłoczyć wszystkie obserwacje w ramy swojego NEOMItomańskiego paradygmatu tylko blokował i blokuje rozwój wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego (i nie tylko ludzkiego)
genomu, co może zaowocować opóznieniami w wynajdywaniu użytecznych leków !(...)'
 • 38 KB
 • 17 sie 11 3:03
http://www.igib.uw.edu.pl/
--------------------------------------------------------------

Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"
'(...)
Często spotykane w popularnych tekstach sprowadzanie różnic między
genomami do procentowej wartości podobieństwa niewiele w istocie
wnosi, zwłaszcza że nie ma sposobu pozwalającego na jednoznaczne
obliczenie takiej wartości. Wspomnijmy jedynie, że różnice między
genomem człowieka a szympansa są stosunkowo niewielkie, jedynie
około dziesięciokrotnie większe niż
zróżnicowanie genomów różnych ludzi. Wśród trzech miliardów par zasad składających się na genom człowieka (genom szympansa ma bardzo podobną wielkość) znajdziemy około 35 milionów (nieco ponad 1%) takich, które nas różnią, do tego doliczyć należy około 5 milionów miejsc, gdzie zaszło
wstawienie lub wypadnięcie większego fragmentu DNA. Gdy porównamy kodowane przez genom białka, podobieństwo staje się
jeszcze bardziej uderzające - 29% wszystkich białek ma u człowieka i szympansa identyczną sekwencję aminokwasów, a przeciętne ludzkie
białko różni się od szympansiego odpowiednika zaledwie dwoma aminokwasami.
Gdzie zatem wśród tych różnic szukać śladów ewolucji człowieka?

Najbardziej oczywistą byłaby sytuacja, w której pojawił się w naszym genomie gen, lub grupa genów, których nie posiadają szympansy i
inne zwierzęta. Nie można też wykluczyć tego, że w linii prowadzącej do człowieka pewne geny obecne u naszych krewnych zaniknęły.(...)'
 • 69 KB
 • 17 sie 11 3:01
Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"

'(...)Można też spodziewać się, że w genach obecnych i u nas, i u naszych krewniaków, zachodziły w toku ewolucji mutacje, które zmieniły ich funkcję na tyle, by nadać nam właściwe naszemu gatunkowi cechy.
Istotną rolę z pewnością odegrały też zmiany w mechanizmach regulacyjnych, które decydują o tym, kiedy i jak bardzo dany gen jest
aktywny. Poszukiwania nowych genów specyficznych dla genomu człowieka nie
przyniosły przełomowych odkryć. Znaleziono wprawdzie grupę genów, zwanych Morpheus, w której dochodziło do wielu duplikacji
(podwojeń), przez co niektóre z nich występują wyłącznie w genomie człowieka, trudno jednak dopatrywać się w nich klucza do szczególnych cech naszego gatunku. Funkcja tych genów pozostaje wciąż w znacznej mierze niezbadana, przypuszcza się, że mogły one
odegrać pośrednią rolę w ewolucji, kontrolując stabilność genomu i tempo zachodzących w nim zmian.(...) Klucz do zrozumienia ewolucyjnej drogi naszego gatunku tkwić musi
zatem w mutacjach zmieniających sekwencję genów obecnych zarówno w naszym genomie, jak i u naszych krewnych ze świata zwierząt. Zidentyfikowanie takich mutacji nie jest jednak trywialne.'
'W poszukiwaniu "genów człowieczeństwa"
- biologia molekularna na tropie ewolucji człowieka'
Paweł Golik
 • 117 KB
 • 17 sie 11 2:56
1. Dog Niemiecki 2. Chihuahua 3. Yorkshire Terrier
4. Bokser 5. Buldog 6. Basset Hound
7. Owczarek Szkocki (Collie) 8. Doberman 9. Pekińczyk
10. Sealyham Terrier 11. Jamnik
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"

'(...) Paradoksalnie nasze podobieństwo genetyczne do szympansa (a właściwie 'podobieństwo' wywnioskowane na podstawie tendencyjnej metody) nastręcza więcej
pytań niż odpowiedzi. Ponieważ skoro jesteśmy tak do niego genetycznie
podobni ,to dlaczego fenotypowo jesteśmy tak od niego różni (jakiż to typ selekcji wpłyną tak na geny 'małpiego przodka' H.sapiens [i na które konkretnie geny selekcja owa oddziaływała] iż mógł on stać się tym kim jest ?)? Przecież obserwowana
zmienność w obrębie gatunków ma wyrazne granice morfologiczne i behawioralne. Każdy widząc jamnika i doga niemieckiego bez trudu nazwie jedno ,jak i drugie zwierzę 'psem' (choć wśród psów istnieje ogromna gama
wariacji morfologicznych, mimo ciągłości genetycznej). Każdy o zdrowych
zmysłach widząc Murzyna ,Aborygena czy rekonstrukcje (a nawet szkielet)
neandertalczyka nazwie te istoty 'ludzmi'. Ale czy znajdzie się ktoś normalny,kto zaliczy człowieka i szympansa do tego samego gatunku biologicznego(choć istnieją przypadki sporne. Niektórzy NEOmitomani chcieli zaliczyć szympansa do rodzaju 'homo', a inni nazwali człowieka 'trzecim szympansem'-ale widać rozsądek większej części społeczności naukowców wziął górę nad głupotą i ignorowaniem faktów.) ? Wiadomo też dość dobrze na jakich mechanizmach genetycznych opiera się zmienność morfologiczna w obrębie gatunków (choć bardzo dużo jeszcze w tym zakresie do odkrycia). Dobrze potwierdzone doświadczenia hodowlane pokazują nam ,że taką zmienność można uzyskać na przestrzeni małej liczby pokoleń poprzez odpowiednie kojarzenie osobników z pożądanymi właściwościami, co w efekcie owocuje kumulowanie się tych pożądanych cech w kolejnych pokoleniach potomnych. Od kiedy uczeni poznali haploidalny i diploidalny charakter genomów zrozumieli , że taka zmienność nie bazuje na mechanizmach NIEOdarwinowskich (mutacje+dobór
naturalny=zmienność), lecz na zmienności w występowaniu alleli (genów) , czyli na zasadach odkrytych przez Grzegorza Mendla. Czym różnią się te dwa
mechanizmy powodujące zmienność u rożnych istot żywych rozmnażających się
płciowo ? Otóż NEOdarwinizm zakłada POWSTAWANIE NOWYCH ALLELI (to znaczy
nowych jakościowo wersji genów) w wyniku proponowanych przez siebie
mechanizmów (duplikacja genu, tasowanie egzonów , mutacje punktowe).
Natomiast zmienność mendlowska bazuje na ALLELACH KTÓRE STANOWIĄ NATURALNE
WYPOSAŻENIE GENETYCZNE rożnych organizmów (a nie na powstawaniu nowych alleli). Podsumowując : postulowane mechanizmy NEOdarwinowskie są niepotwierdzone , natomiast mendlowskie są
obserwowane na naszych oczach.(...)'
 • 7 KB
 • 17 sie 11 2:29
Fragment z pliku : "Genetyka przeciwko fantazji o ewolucji H.sapiens od małpy!"

'(...)Gnomy coraz bardziej jawią się biologom , jako wyspecjalizowane fabryki zdolne do zaawansowanej technicznie bioinżynierii ,która potrafi dostosować organizm do potrzeb środowiska. Niektóre procesy związane z tą
naturalną bioinżynierią już zostały namierzone
, inne czekają na swoją chwilę.

( Wielu biologów, w tym Nobliści, od dawna głosiło i dalej głoszą takie poglądy, z resztą coraz bardziej poparte empirycznie! Np. :
Wolf-Ekkehard Lönnig
Barbara McClintock

James Shapiro "Genome System
Architecture and Natural Genetic Engineering")(...)
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  75
 • obrazy
  151
 • pliki wideo
  45
 • pliki muzyczne
  0

271 plików
1,54 GB

beautiful.anya

beautiful.anya napisano 5.11.2014 11:10

zgłoś do usunięcia
Zapraszam
My_word

My_word napisano 7.11.2014 13:30

zgłoś do usunięcia

chuck-y

chuck-y napisano 1.12.2014 11:40

zgłoś do usunięcia
daniel5999

daniel5999 napisano 19.04.2015 23:24

zgłoś do usunięcia
WITAM ,Życzę miłej i spokojnej nocy .Pozdrawiam Daniel

Boleslaw3333 napisano 2.05.2015 10:26

zgłoś do usunięcia
SERIALE FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM

C-H-O-M-I-K-P-R-Y-W-A-T-N-Y napisano 6.05.2015 09:30

zgłoś do usunięcia
Ⓩ Ⓐ Ⓟ Ⓡ Ⓐ Ⓢ Ⓩ Ⓐ Ⓜ
MaxFILM_2017

MaxFILM_2017 napisano 16.05.2015 21:35

zgłoś do usunięcia
Witaj noveyy777! Zapraszam na mojego nowego chomika, znajdziesz na nim najnowsze filmy, ebooki, muzyke i wiele, wiele innych plików. Pozdrawiam MaxFILM_2015. (hasło do wszystkich folderów to "184")
Aga_Slodka

Aga_Slodka napisano 17.05.2015 18:40

zgłoś do usunięcia

anya.86 napisano 10.07.2015 20:52

zgłoś do usunięcia
NOWE FILMY 2015 - ZAPRASZAM
anya-86-filmy

anya-86-filmy napisano 6.10.2015 19:27

zgłoś do usunięcia
------------------------>SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 , FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (4)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (4)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności