Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
musti1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Anna

widziany: 29.12.2017 22:38

 • pliki muzyczne
  19
 • pliki wideo
  338
 • obrazy
  376
 • dokumenty
  552

1611 plików
86,51 GB

Ukryj opis
obrazek

Inteligencja emocjonalna

Medytacja ma bardzo duży związek z inteligencją emocjonalną.
Wynika to m.in. z faktu, że medytacja polega na poszerzaniu swojej percepcji świata z odbioru intelektualnego, do odbioru pełnego - emocjonalnego, intelektualnego i duchowego.

Inteligencja emocjonalna ma ogromy wpływ na nasze życie, ponieważ motywacja, siła woli i dojrzałość emocjonalna mogą w jeszcze większym stopniu kształtować nasze codzienne funkcjonowanie, niż poziom ilorazu inteligencji IQ.
W praktyce, oprócz innych narzędzi takich jak różne formy psychoterapii i treningów interpersonalnych, swoją inteligencję emocjonalną możemy rozwijać także poprzez poprzez praktykowanie medytacji i technik relaksacyjnych.

Ponieważ istnieją rożne typy medytacji - nie każdy z nich musi w równym stopniu rozwijać inteligencję emocjonalną.
Szczególnie rozwijają ją te rodzaje, w którym praktykujący otwiera swoje serce (jak to się nazywa: "ma otwartą czakrę serca").

Jeżeli praktykujący używa dużo silnej woli, ale w mniejszym stopniu otwiera swoje serce, wtedy niekoniecznie rozwija równie intensywnie inteligencję emocjonalną.

Inteligencja emocjonalna to pojęcie, które do psychologii wprowadził Daniel Goleman. Badając losy absolwentów Harvardu zauwazył on, ze nie zawsze wybitne wyniki w szkole i skrajnie wysoki poziom inteligencji racjonalnej (IQ) przekładaja sie na sukcesy w pracy i życiu.
Ten czynnik, ktory decyduje o umiejętności radzenia soobie w życiu prqktycznym, Goleman nazwal "inteligencją emocjonalną".

Jest to zatem zdolność do radzenia sobie ze stresem, zdolnośc do motywowania siebie w zmieniającym sie srodowisku emocjonalnym, jak i zdolność do motywowania innych.

O sukcesie życiowym i życiowej satysfakcji, zdaniem Glemana, w większym stopniu decyduje inteligencja emocjonalna, niż iloraz inteligencji IQ.

Osoby o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, mogą odnosić znaczne sukcesu życiowe, nawet jeśli nie posiadają tak wysokiego ilorazu IQ.
Ci zaś, którzy posiadają wyoki stopień IQ powinni równoczesnie rozwijać się emocjonalnie, ponieważ właśnie to umozliwi im konstruktywne wykorzystywanie swoich zdolności. Niekiedy posiadanie wysokiego IQ przyczynia siędo lekcewazenia sfery emocji i nie rozwijania inteligencji emocjonalnej, co jest błędem.

Kwestia inteligencji emocjonalnej stawia medytację w nowym świetle - może bowiem ona być bardzo wartościowym narzędziem rozwijania inteligencji emocjonalnej.
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  5
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

5 plików
0,6 MB
vilbeca1606

vilbeca1606 napisano 19.05.2013 16:33

zgłoś do usunięcia

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności