Crash / Crash: Niebezpieczne pożądanie
Audio: ENG, PL (Tomasz Orlicz)
Subs: ENG, PL
Kanadyjski film dramatyczny z 1996 roku, napisany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Davida Cronenberga, oparty na powieści J. G. Ballarda z 1973 roku pod tym samym tytułem. W rolach głównych wystąpili James Spader, Deborah Kara Unger, Elias Koteas, Holly Hunter i Rosanna Arquette. Film opowiada o producencie filmowym, który po przeżyciu wypadku samochodowego angażuje się w grupę symforofilów, których podniecają wypadki samochodowe i próbuje ożywić swój związek seksualny z żoną.
David Cronenberg nie czytał żadnego z dzieł J. G. Ballarda i po raz pierwszy usłyszał o powieści "Crash" w latach 80. od krytyka, który stwierdził, że powinien zaadaptować ją na film. Jeremy Thomas, który później wyprodukował "Nagi lunch", rozmawiał z Cronenbergiem o książce i o tym, że powinien ją przeczytać. Cronenberg był w stanie przeczytać tylko połowę książki, ponieważ uznał ją za niepokojącą i powiedział, że nie może zrobić z niej filmu. Jednak później ukończył książkę i przeczytał ją ponownie, stwierdzając, że "to rzeczywiście niezwykła książka", choć "nie jest to książka, którą można polubić". Cronenberg stwierdził, że jego agent w Creative Artists Agency powiedział mu, że film zakończy jego karierę.
Dla Cronenberga technologia, w tym produkcja samochodów, jest wytworem ludzkiego umysłu i rodzajem naturalnego przedłużenia ludzkiego ciała. W filmie "Crash" powraca on do swojego ulubionego tematu - wpływu nowoczesnej technologii na ludzi i ich życie seksualne. Zauważył, że w historii ludzkości nadszedł moment, w którym sztuczna reprodukcja gatunku stała się dostępna bez seksu: "Moglibyśmy dosłownie wprowadzić moratorium na seks na 100 lat i nadal nie wymarlibyśmy rasy ludzkiej". Reżyser zastanawia się, jakie jest miejsce seksu w tych nowych warunkach.
Powieść przedstawia świat ludzkości tak wyalienowanej i znużonej, że komunikacja i emocje są możliwe tylko poprzez traumatyczne doświadczenia, takie jak wypadek samochodowy. W fantastycznym, na wpół abstrakcyjnym świecie Ballarda i Cronenberga wektory thanatos i eros zbiegają się w jednym akcie stosunku płciowego za pośrednictwem technologii stworzonej przez człowieka. Jonathan Rosenbaum zauważa, że w filmie ludzka skóra jest przyrównana do błyszczącej, fetyszyzowanej powierzchni samochodów; kamera płynnie przesuwa się od jednego do drugiego.
Scena stłuczki została zainspirowana filmem "Weekend" Jean-Luca Godarda.
Tłumaczenie napisów: autor nieznany.