Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
mirosoro
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Mężczyzna miro

widziany: 4.10.2015 18:01

 • pliki muzyczne
  183
 • pliki wideo
  629
 • obrazy
  1718
 • dokumenty
  1031

4347 plików
288,01 GB

Ukryj opis Rozwiń
 • 31 KB
 • 15 sty 10 13:30
73 tys. lat temu erupcja superwulkanu zniszczyła indyjskie lasy
Naukowcy dostarczyli kolejnych dowodów niszczycielskich skutków potężnej eksplozji wulkanu Toba na indonezyjskiej wyspie Sumatra, do której doszło około 73 tys. lat temu.

Zespół naukowców, którego pracami kierowali Stanley Ambrose z uniwersytetu w Illinois (USA) i Martin A.J. Williams z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia), badał pyłki z rdzeni osadów morskich pobranych z Zatoki Bengalskiej oraz przeprowadził analizę izotopową węglanów z próbek gleby wziętych w trzech miejscach w środkowych Indiach bezpośrednio spod i z ponad warstwy popiołów wyrzuconych przez wulkan Toba. Takie badania pozwalają poznać, jakie zmiany w roślinności i klimacie zachodziły tysiące lat temu.

Badania wykazały, że przed erupcją Indie porastał gęsty las deszczowy. Jego ślady znikają jednak zaraz nad warstwą powulkanicznych popiołów. Badania pyłków wykazały, że po erupcji zniknęły np. paprocie, co sugeruje, że klimat stał się bardziej suchy. Analizy izotopowe wykazały zaś, że w miejscu lasów pojawiły się tereny trawiaste. Wszystko to zdaniem badaczy może być efektem znaczącego spadku temperatury, do którego doprowadziła eksplozja wulkanu.

Badania wskazują, że takie warunki panowały przez około tysiąc lat.

- To są jednoznaczne dowody, że wulkan Toba spowodował w tropikach długotrwałe wylesienie – mówi Ambrose.Zdjęcie satelitarne Sumatry. Na samym środku wyspy widać ogromne jezioro wulkaniczne Toba

Najnowsze badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia naukowców, z których wynika, że erupcja wulkanu Toba spowodowała trwającą sześć lat wulkaniczną zimę, co zaowocowało trwającą 1800 lat “epokę lodową”. Potężna eksplozja, po której zostało na Sumatrze największe na świecie jezioro wulkaniczne o długości stu kilometrów (na zdjęciu powyżej), wyrzuciła w atmosferę około 800 kilometrów sześciennych popiołów.

Warstwy popiołu z tej erupcji znaleziono już w Indiach i otaczających je wodach, a także w Morzu Południowochińskim. Długotrwałe obniżenie temperatur potwierdzają również badania rdzeni z grenlandzkich lodowców.

Naukowcy szacują, że temperatury spadły o około 16 stopni Celsjusza. Zdaniem niektórych to właśnie ta wulkaniczna zima doprowadziła do radykalnego skurczenia się liczebności Homo sapiens, do którego według genetyków doszło około 70 tysięcy lat temu
 • 44 KB
 • 15 sty 10 13:25
Ardi przełomowym odkryciem 2009 roku
Częściowo zachowany szkielet żyjącej 4,4 mln lat temu samicy z gatunku Ardipithecus ramidus, który odkryto na pustyni Afar w Etiopii, to zdaniem magazynu “Science” największy przełom naukowy tego roku.Czaszka Ardi. Ilustracja na licencji Creative Commons. Autor: T. Michael Keesey

Co prawda kości Ardi, jak odkrywcy nazwali kobietę, odkryto w 1994 r., ale dopiero w tym roku naukowcy opublikowali swoje odkrycie. Szczątki były bowiem w bardzo złym stanie i ich wydobycie oraz zabezpieczenie zajęło wiele lat.

Ardi pokazała nam, że ostatni wspólny przodek ludzi i szympansów nie wyglądał, ani jak szympansy, ani jak ludzie, ani nawet jak coś między nimi.

Najbardziej zadziwiają stopy Ardi. Mają one przeciwstawny wielki paluch, tak jak u współczesnych małp. Pozwalał on Ardi chwytać się stopami gałęzi. Jednak dzięki dodatkowej kostce wielki paluch był dużo sztywniejszy niż u np. szympansów, co umożliwiało Ardi stawiać dość pewne kroki. Zdaniem badaczy mogła ona nawet biegać na dwóch nogach, choć oczywiście nie tak sprawnie, jak my.

Ardi miała bardzo długie “małpie” ręce, dzięki którym świetnie radziła sobie na drzewach, i mózg tak mały, jak u współczesnych szympansów. Zdaniem naukowców jej pozycja w drzewie rodowym naczelnych mieści się gdzieś między ostatnim wspólnym przodkiem ludzi i szympansów, a człowiekiem.
 • 34 KB
 • 15 sty 10 13:17
Kiedy czworonogi wyszły na ląd?

Nie tylko odtworzenie środowiska okazało się istotne w przypadku tropów z Zachełmia. Dla zrozumienia przemian ewolucyjnych, kluczowe jest określenie chronologii zdarzeń. Na podstawie mikroskamieniałości udało się bardzo dokładnie oznaczyć wiek warstw w kamieniołomie. Ustalono, że część profilu z tropami powstała we wczesnym środkowym dewonie, a zatem nie później niż 395 milionów lat temu. Wskazuje to więc, że świętokrzyskie ślady są o 18 milionów lat starsze niż najstarsze kości zwierząt uważanych dotychczas za pierwsze czworonogi. Implikacje znaleziska zmieniają zatem zarówno środowisko jak też czas oraz scenariusz wyjścia ryb na ląd.

Wiek formacji wojciechowickiej, w obrębie której znaleziono tropy, był już niegdyś interpretowany jako środkowodewoński, ostateczne potwierdzenie tego datowania przyniosło jednak odkrycie przez dr Katarzynę Narkiewicz i prof. Marka Narkiewicza mikroskopijnych skamieniałości zwanych konodontami.Szczątki niewielkich zwierząt morskich zwanych konodontami, które posłużyły do do ustalenia wieku tropów odkrytych w Zachełmiu
 • 57 KB
 • 15 sty 10 13:13
Jak odkryto ślady pierwszych czworonogów?
Tak mógł wyglądać świętokrzyski czworonóg – rys. Grzegorza Niedźwiedzkiego. Liczne ślady znalezione w kamieniołomie Zachełmie – niektóre o szerokości 26 cm – pozwalają przypuszczać, że było to duże zwierzę, około 2,5 metrowej długości. Brak śladów wleczenia korpusu świadczy, że sprawnie poruszało się po lądzie, jednak zapewne potrafiło również dobrze pływać.

Platforma węglanowa, powstała z końcem dolnego dewonu, rozwijała się w obrębie bardzo rozległego południowego szelfu kontynentu Laurussji, w warunkach klimatu międzyzwrotnikowego. W wyniku silnych pływów, zmian poziomu morza oraz ruchów tektonicznych pewne obszary tej platformy mogły być okresowo wynurzane, odsłaniając dno morskie, niezwykle bogate w różne organizmy morskich bezkręgowców. To właśnie one mogły być powodem upodobania tego miejsca przez pierwsze czworonogi, szukające łatwej zdobyczy. Dowody na okresowo panujące lądowe warunki stanowią liczne poziomy ze szczelinami z wysychania oraz ślady kropel deszczu.
 • 103,9 MB
 • 26 paź 09 10:04

obrazekAutor: Z. Sitchin, W. May, A. Collins, D. Hather Childress, L. Lee
Wybór i redakcja: Frank Joseph
Rok polskiego wydania: 2006
Stron: 199

Osady sprzed setek tysięcy lat, narzędzia do cięcia granitu bardziej precyzyjne niż diamentowa piła, monstrualne 6-metrowe niedźwiedzie, zaginieni budowniczowie Michigan z epoki brązu, supernauka w przedhiszpańskim Peru, azteckie „Naczynie Czasu”, piramidy Majów na Jawie to tylko niektóre z ukrywanych faktów, dotyczących przeszłości obu Ameryk. Odkrycia ostatnich lat dowodzą, że historia tych kontynentów była inna, niż przedstawia to oficjalna nauka.


zachomikowany

 • 11 KB
 • 26 paź 09 9:54
To my zjedliśmy neandertalczyków. Już wiadomo, co stało się z neandertalczykami, bliskimi krewnymi człowieka, którzy zniknęli z powierzchni ziemi około 30 tysięcy lat temu. Naukowcy przyjmują najbardziej makabryczny scenariusz. Najnowsze badania dowodzą bowiem, że neandertalczyków zjedli nasi przodkowie.

W południowo-zachodniej Francji naukowcy znaleźli żuchwę neandertalczyka, prawdopodobnie zabitego przez ludzi. Kierujący badaniami, Fernando Rozzi z Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, sądzi, że żuchwa została oderwana od czaszki, żeby pozyskać miękkie, jadalne części, takie jak język. Natomiast zębów użyto być może jako ozdób do naszyjnika - donosi najnowszy numer magazynu "Journal of Anthropological Sciences"

W podobny sposób nasi przodkowie z epoki kamiennej zarzynali zwierzęta, takie jak jelenie. "Neandertalczyków spotkał okrutny los z naszych rąk" - mówi Rozzi.

Bliscy krewniacy człowieka mieli przeciętnie większą pojemność mózgów niż ludzie, byli świetnie przystosowani do trudnych warunków środowiska. Niektórzy badacze zatem uważają, że sprawcą zagłady neandertalczyków był człowiek.

Wszystko wyszło na jaw, gdy zespół badaczy raz jeszcze przebadał szczątki ludzkie znalezione w Les Rois w południowo-zachodniej Francji. Okazało się, że pośród nich była kość żuchwy neandertalczyka. Co więcej, pokryta była nacięciami, które zostają po oddzielaniu mięsa od kości za pomocą narzędzi kamiennych.

Jak uważa Rozzi, jest to dowód na to, że ludzie atakowali i zabijali neandertalczyków, a niekiedy także przynosili ich ciała do jaskiń i zjadali je. Czaszek i zębów używali zaś jako trofeów.

Nie wszyscy członkowie zespołu zgadzają się z tym wnioskiem. "Jednorazowe nacięcia nie dają jeszcze pełnego potwierdzenia kanibalizmu" - mówi Francesco d'Errico z Instytutu Prehistorii w Bordeaux. Jak dodaje, możliwe, że żuchwa została znaleziona przez ludzi.

"To bardzo ważne odkrycie" - wyjaśnia prof. Chris Stringer z Natural History Museum w Londynie. Jego zdaniem dowodzi ono, że oba podgatunki kontaktowały się ze sobą i że przynajmniej część tych kontaktów była wroga.

"Odkrycie to nie dowodzi, że systematycznie wyniszczaliśmy neandertalczyków albo że regularnie jedliśmy ich mięso. Jest jednak argumentem broniącym tezy, że rywalizacja pomiędzy obydwoma podgatunkami przyczyniła się do wymarcia neandertalczyków" - podsumowuje.

z chomika zibikraw

 • 66 KB
 • 30 lip 09 7:38
Odkrycia z okresu 400 000 lat pne w Europie
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  5
 • obrazy
  5
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

11 plików
106,81 MB

ginger-86

ginger-86 napisano 6.09.2015 14:51

zgłoś do usunięcia
ginger-86

ginger-86 napisano 8.09.2015 19:49

zgłoś do usunięcia
>>>>>> obrazek<<<<<
My_word

My_word napisano 9.09.2015 20:25

zgłoś do usunięcia
obrazek
anya-86

anya-86 napisano 10.09.2015 17:03

zgłoś do usunięcia
SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
ginger.86

ginger.86 napisano 18.09.2015 15:28

zgłoś do usunięcia
>>>>>SERIALE 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM<<<<<
tukaz

tukaz napisano 25.09.2015 16:39

zgłoś do usunięcia
anya-86-filmy

anya-86-filmy napisano 5.10.2015 22:10

zgłoś do usunięcia
------------>SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 , FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
ADAMupload

ADAMupload napisano 7.10.2015 17:25

zgłoś do usunięcia

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (221)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (221)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności