Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Ganges - święta życiodajna rzeka - cały film dokumentalny - polski lektor pl - YouTube.avi

megur / Filmy przyrodnicze HD / Filmy przyrodnicze / Ganges - święta życiodajna rzeka - cały film dokumentalny - polski lektor pl - YouTube.avi
Download: Ganges - święta życiodajna rzeka - cały film dokumentalny - polski lektor pl - YouTube.avi

424,03 MB

Długość filmu: 48 min

0.0 / 5 (0 głosów)
Opublikowano 13 sie 2013
Ganges - święta życiodajna rzeka - cały film dokumentalny - polski lektor pl. Film z cyklu Discovery, BBC , Planete i National Geographics po polsku [PL]. Cały film dokumentalny przedstawiający naturę i życie ludzi wzdłuż jednej z największych rzek Azji czyli Gangesu. Bardzo ciekawy dokument pokazujący florę i faunę, a także jak wielki wpływ na życie i zachowanie ludzi i zwierząt ma ta życiodajna rzeka. Bardzo ciekawy dokument zapraszam.
----------------------------------------¬--------------------------------------- -¬------------------------------
Ganges, (hindi Ganga) -- rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km² (z Brahmaputrą 2060 km²). Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.
Główne miasta portowe nad Gangesem:
Varanasi
Patna
Allahabad
Kanpur
Źródła Gangesu znajdują się w Himalajach, w kilku lodowcach górskich na zachód od pasma Nanda Dewi. Początkowo płynie w kierunku wschodnim, równolegle do łańcucha Himalajów. Potem po przełamaniu się przez góry Siwalik, wypływa na Nizinę Gangesu. Wody Gangesu są wykorzystywane przez szeroko rozbudowaną sieć kanałów i urządzeń nawadniających. Chociaż Ganges leży w Indiach, przeważająca część jego rozległej delty znajduje się w Bangladeszu, gdzie rzeka łączy się z Brahmaputrą, tworząc największą na świecie wieloramienną deltę o powierzchni 80 tys. km². Ganges charakteryzuje się dużymi wahaniami poziomu wód nawet do 15 m. Największe przybory wód zaczynają się w kwietniu, a mają swoją kulminację w sierpniu-wrześniu, powodując powodzie. Wody obu rzek niosą wielkie ilości materiału (rocznie ok. 200 mln t), który osadzając się w ujściu, cały czas powiększa obszar delty. Muł rzeczny, nanoszony na obszar delty przez częste wylewy, jest jednym z czynników utrzymujących żyzność pól uprawnych. Regularne deszcze monsunowe powodują rozległe powodzie.
Ganges jest spławny na całym swoim odcinku nizinnym, a żeglowny na odcinku 1450 km.
Ganges jest uważany przez wyznawców hinduizmu za rzekę świętą i stanowi ucieleśnienie bogini Gangi. Zgodnie z wierzeniami hinduistycznymi król Bhagiratha dzięki tysiącleciom ascezy wyjednał u bogów zgodę, aby Ganga zstąpiła na ziemię i oczyściła z grzechów prochy jego przodków. Ganga była tak potężna, że Śiwa aby uchronić ziemię przed jej impetem uwięził ją we włosach, skąd spłynęła siedmioma nurtami. Dla swych wyznawców Ganges jest rzeką matką, obietnicą zbawienia. Gdy wyznawcy ją obrażą, rzeka wyzwala swe siły i wylewa z brzegów czyniąc wielkie zniszczenia. Wszystkie miasta zbudowane na brzegach Gangesu są święte ze względu na swoje położenie. Każdy religijny hindus pragnie odbyć pielgrzymkę do źródeł rzeki, znajdujących się w lodowej jaskini u stóp himalajskiego lodowca Gangotri.
W miejscu gdzie do Gangesu wpada Dżamuna (inna święta rzeka) jak głosi legenda wpada jeszcze podziemna rzeka Saraswati. Raz na 12lat w tym miejscu podczas święta Kumbh Mela, w określonym przez astrologów czasie kąpiel ma szczególną moc. Wtedy ilość pielgrzymów liczona jest w milionach.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Tajemnice skryte pod lodem - lektor pl - YouTube.avi play
Opublikowano 28 sie 2012 Twórcy filmu przez 18 miesięc ...
Opublikowano 28 sie 2012 Twórcy filmu przez 18 miesięcy towarzyszyli naukowcom realizującym ANDRILL, jeden z najbardziej ambitnych projektów badających zmiany ziemskiego klimatu. Projekt zakładał wkopanie się w głąb antarktycznej skorupy lodowej, w celu dotarcia do pokładów ziemi, które widziały światło słoneczne miliony lat temu. W ten sposób można ustalić, nie tylko przeszłość świata, ale też i jego przyszłość. extra tagi: Ranking Najlepsze filmy Najlepsze seriale Ulubione Najczęściej oceniane Najgorsze filmy Gatunki Akcja Animowany Biograficzny Dla dorosłych Dokumentalny Dramat Erotyczny Etiuda Familijny Fantasy Film-Noir Historyczny Horror Komedia Kostiumowy Krótkometrażowy Kryminał Musical Muzyczny Niemy Przygodowy Romans Sci-Fi Sportowy Sztuki walki Thriller Western Wojenny Zwiastun Zapowiedź Trailer • wykitantus 3 tygodnie temu "Długo przed pojawieniem się ludzi na Ziemi ,Antarktyda była już skuta lodem " - To ja się pytam - kto sporządził mapy które przedstawiają Antarktydę nie zamarzniętą i ze zwierzętami ? - Pingwiny przybyłe z Wielkiej Pingwinicy? • veksu9 3 tygodnie temu Ten efekt cieplarniany to bardzo korzystny dla Brukseli , dla nas przeciwnie , w końcu 98% energi z węgla wytwarzamy , będziemy bulić unii , jak te całe pitolenie o globalnym ociepleniu się nie zmieni. • SNKPolska 6 dni temu To proste, zanim ludzie zaczęli wypływać poza swoje kontynenty wyobrażali sobie świat takim jaki widzieli dookoła siebie a w europie nie widzieli lodu oraz śniegu codziennie. Wiedzieli, że istnieje tam kontynent ale nie wiedzieli jaki jest tam klimat, jak on wygląda i czy w ogóle zamieszkują go ludzie. Moim zdaniem to stąd wzięły się mapy z nieoblodzoną Antarktydą. Pozdrawiam .;d • aqu32 1 miesiąc temu A w jakim celu zwracasz uwagę na rosyjskich naukowców? Pomiary temperatury wykonuje się obecnie 2 równoległymi ścieżkami: robi to obserwator (czyli człowiek) oraz termometr automatyczny (czyli komputer). Nie ma mowy o nieścisłościach. Co do filmu to 'Global swindle' sam w sobie jest jednym wielkim przekrętem. Polecam zapoznać się z listą nieścisłości z tego filmu: pl(dot)wikipedia(dot)org/wiki/¬Globalne_ocieplenie_-_wielkie_¬oszustwo A jeszcze lepiej w angielskojęzycznej wersji Wikipedii
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności