zapomniałem
Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 24.04.2014 15:25

 • pliki muzyczne
  1100
 • pliki wideo
  28
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  22

1160 plików
38,32 GB

 • 48,3 MB
 • 11 mar 12 22:41
Dramat Marka Kochana - "Tatanka"
Bohater słuchowiska jest niewolnikiem sprzecznych ról narzucanych mu przez społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że jako dorosły mężczyzna jest w stanie permanentnego kryzysu i nie potrafi zbudować trwałych więzi.

Nawet jego relacje z kobietami sprowadzają się jedynie do infantylnych fantazji erotycznych.
"Tatanka" to radiowa realizacja dramatu Marka Kochana, finalisty ubiegłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Kochan swoją sztukę buduje z monologów oraz fragmentarycznych wypowiedzi i dialogów, które w toku lektury układają się w historię życia głównego bohatera: Alberta - słabego, kobiecego mężczyzny, zawieszonego pomiędzy dzieciństwem a dorosłością.
.
Dramat rozpoczyna się od ogłoszenia przez megafon polowania na czerwonoskórych. Autor odwołuje się tutaj do istniejącego w powszechnej świadomości społecznej przekonania, że Indianie stanowią archetypiczny wzorzec męskości utożsamiający mężczyznę z wojownikiem.
W dramacie "Tatanka", prawdziwi mężczyźni są jednak rzadkim i zagrożonym gatunkiem... Aby ukazać rozbitą tożsamość współczesnego mężczyzny, autor rozpisuje postać głównego bohatera na kilka głosów: Alberta, Czerwonoskórego i Żołnierza LWP. Bohater dramatu jest każdym z nich z osobna i nimi wszystkimi jednocześnie.
Kiedy Albert, jako dorosły mężczyzna, znajduje w piwnicy rodzinnego domu swoje stare zabawki, powracają wspomnienia z dzieciństwa, w którym kształtuje się osobowość człowieka i relacje z innymi ludźmi. W tym autobiograficznym teatrze, w którym Albert pełni jednocześnie rolę reżysera i aktora, uwidacznia się dramat bohatera, poddawanego nieustannej presji otoczenia, nie mogącego się wyzwolić z błędnego koła zakazów i roszczeń.
Społeczeństwo ubrane jest w różne maski dzikich zwierząt: żubra, kozicy, kangura, pancernika, hipopotama z czerwonym pyskiem, łosia, sarny, lamy, niedźwiedzicy polarnej i niedźwiedzia brunatnego. Rozpoznajemy w nich despotycznego ojca, nadopiekuńczą matkę, kolegę opętanego żądzą rywalizacji czy też bezwzględnego pracodawcę. Duchy przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć, są garbem, którego trudno się pozbyć.
Występują:
Krzysztof Gosztyła (Albert), Grzegorz Kwiecień (Czerwonoskóry), Artur Janusiak (Żubr/Pancernik), Katarzyna Słomska (Kozica), Sebastian Świerszcz (Kangur), Jan Jurewicz (Niedźwiedź brunatny), Ewa Wawrzoń (Niedźwiedzica polarna), Joanna Pach (Lama/Sarna), Ryszard Jabłoński (Hipopotam z czerwonym pyskiem/Łoś), Paweł Wiśniewski (Żołnierz LWP/Głos z megafonu), Beniamin Lewandowski, Wit Apostolakis
Marek Kochan - prozaik, dramatopisarz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Wydał m.in. zbiór opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu" (2005) oraz powieść "Plac zabaw" (2007). Autor dramatów "Holyfood" (2004), "Karaoke" (2005), Argo (2006), "Szczęście Kolombiny" (2008), publikowanych i prezentowanych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Neapolu, Berlinie, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie. Za dramat "Argo" otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Heidelbergu. Pomysłodawca i redaktor tomu "Mówi Warszawa", pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta.

 • 23,4 MB
 • 11 mar 12 22:24
W Teatrze Polskiego Radia zapraszamy na słuchowisko Pawła Mossakowskiego "Amerykański wspólnik".
Najnowsze słuchowisko Pawła Mossakowskiego, to przewrotna komedia romantyczna. Stefan, drobny biznesmen rynku paliwowego chce powiększyć swój udział w rynku, wchodząc we współpracę z Amerykaninem polskiego pochodzenia. Ben, potentat paliwowy, znany jest ze swojego konserwatyzmu i przywiązania do tradycji. By zrobić na nim wrażenie porządnego Polaka, Stefan angażuje aktorkę do roli żony, bo z prawdziwą już dawno jest rozwiedziony.
Słuchowisko Mossakowskiego to podwójna satyra: na ludzi, którzy wiele zrobią, by ich wizerunek był odpowiedni w danych okolicznościach, ale przede wszystkim na tych, którzy mając na ustach tradycję i religię, sami mogliby mieć sobie wiele do zarzucenia.
Zaskakujące zwroty akcji, świetny dowcip i znakomici aktorzy gwarantują rozrywkę pierwszej próby.
Obsada: Krzysztof Tyniec (Stefan), Monika Kwiatkowska (Monika), Marian Opania (Ben), Maria Pakulnis (Krystyna, była żona Stefana), Marcin Hycnar (Lesio, syn Stefana), Lucyna Malec (Pani Basia, sekretarka).
Reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.

 • 46,7 MB
 • 7 mar 12 23:27
Hanna Bakuła – „Ostatni bal - Listy do Agnieszki Osieckiej”
- skrócona wersja koncertu-słuchowiska w 15. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej
7 marca przypada 15. rocznica śmierci A.Osieckiej, znakomitej poetki, autorki ponad 2000 tekstów piosenek, które niezmiennie inspirują artystów i zachwycają słuchaczy. „Ostatni bal” to zapis koncertu-słuchowiska, które odbyło się w 2003 roku. Hanna Bakuła scenariusz napisała na podstawie korespondencji, jaką przez lata prowadziła z Agnieszką Osiecką. Czytane listy są dowodem ogromnej zażyłości między bohaterkami i stanowią również nietuzinkowy portret znakomitej poetki i czasów, w których żyła i tworzyła. Występują: Beata Tyszkiewicz (Agnieszka Osiecka), Anna Romantowska (Hanna Bakuła), piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewają: Ewa Błaszczyk, Joanna Dark, Magda Piotrowska, Bella Olejnik,
 • 40,1 MB
 • 4 mar 12 23:28
Reżyseria: Zdzisław Nardelli
Realizacja: Stanisława Grotowska
Opracowanie muzyczne: Augustyn Bloch

Obsada:
Gustaw Holoubek (Głos męski)
Tadeusz Kondrat (Głos I)
Kazimierz Wichniarz (Głos II)

Samotny mężczyzna w pokoju. Intryguje go odgłos miarowo spadających kropli wody. Wygląda za okno sprawdzając, czy nie pada deszcz, następnie sprawdza krany w łazience i kuchni. Wraca do pokoju, otwiera szufladę i usiłuje czytać list jakiejś dawnej sympatii. Czuje, że jest przemoczony. Odgłos spadających kropli zmienia się w szum wody. Wyobraża sobie morze, słyszy głosy mew...

Woda – coś oczywistego, na co nie zwraca się uwagi w życiu codziennym. A jednak i tak podstawowy element codzienności może przeszkadzać, irytować. Woda nie daje spokoju bohaterowi słuchowiska, nie pozwala się skupić, w końcu staje się ich obsesją. Jednak mimo tego, że rozpoznaje on własną obsesję – nie działa, nic nie robi z przyczyną irytacji. Rozpoznaje w pewnym sensie swój los, maskuje go prostą frazeologią i znosi go biernie.
 • 43,3 MB
 • 4 mar 12 22:36
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski (On)
Anna Dereszowska (Ona)

„Pokocham ją siłą woli” opisuje sytuacje spotkania dwojga ludzi stworzonych dla siebie. Młodych, ale już dojrzałych i potrafiących określić swoje oczekiwania dotyczące związku dwojga ludzi - razem chcą poznawać prawdę o sobie i o świecie. Czystość ich miłości jest w konflikcie ze swobodą obyczajową. Jest szukaniem siebie w odpowiedzialności.

„Pokocham ją siłą woli” to słuchowisko wg opowiadania Edwarda Stachury z tomu "Się". Świetny tekst Stachury w znakomitej interpretacji Marcina Przybylskiego, któremu partneruje Anna Dereszowska. Adaptacja Wacława Tkaczuka.
 • 48,6 MB
 • 4 mar 12 20:45
Reż. Andrzej Piszczatowski
Opr.muz. Małgorzata Małaszko
Real.akust. Maria Olszewska

Obsada:
Mirosława Dubrawska,
Krystyna Froelich,
Danuta Szaflarska,
Dariusz Kowalski,
Janusz R. Nowicki,
Marcin Chajewski

Słuchowisko „Stare wiedźmy” Krystyny Kofty to opowieść o trzech leciwych przyjaciółkach. Kiedyś uczyły się w jednej szkole, teraz przychodzą na ten sam cmentarz, by odwiedzać groby swoich najbliższych: Pola (Mirosława Dubrawska) i Muszka (Danuta Szaflarska) – mężów, Irenka (Krystyna Frölich) – matki. Jednego dnia, za namową Poli, kobiety postanawiają zmienić swoje grzeczne, babcine nawyki. Spotykają się na naleweczce i planują wyprawę na piknik. Słuchowisko Kofty to pełna humoru historia starych kobiet, które nie boją się tego przymiotnika, bo nie określa on ich stanu ducha. W dojrzałym wieku postanowiły w końcu zadbać o siebie. A piękno jest w każdym, niezależnie od wieku.
 • 50,0 MB
 • 4 mar 12 17:39

Obsada: Adam Ferency, Mariusz Benoit, Aleksander Trąbczyński, Barbara Kałużna, Paulina Holtz

Słuchowisko poetycko-biograficzne o Guillaume Apollinaire, francuskim poecie polskiego pochodzenia, głównym przedstawicielu francuskiej awangardy poetyckiej. 9 listopada przypada 90. rocznica śmierci poety.

„Wilhelm Kostrowicki, urzędnik bankowy, żył lat trzydzieści osiem, zmarł na grypę, „hiszpankę”, dziewiątego listopada 1918. roku, dwa dni przed zakończeniem Wielkiej Wojny.” Taki napis mógłby znaleźć się na płycie nagrobnej poety, który sam sobie nadał pseudonim „Apolliński”, więc - boski! Miał do tego prawo - był jednym z tych, którzy w początkach XX wieku dokonali prawdziwej rewolucji w sztuce. To prawda - przez jakiś czas był urzędnikiem bankowym, pisał powieści w odcinkach i powieści erotyczne, ale stał się jednym z największych poetów Francji...

Przyjaźnią obdarzali go wielcy: Max Jacob, Blaise Cendrars, Andre Billy, Pablo Picasso, Delaunay, Picabia, Henri Rousseau. Uważali go za swojego „guru” i to on wywarł znaczący wpływ na ich twórczość. Żarłok i dusza towarzystwa, niezwykle pracowity krytyk, erudyta, ale i włóczykij, który pijał z prostakami - w miłości szczęścia nie miał. Marie Laurencin - malarka, której, jako krytyk, utorował drogę do sławy, nie zniosła jego chorobliwej zazdrości i ciągłych kłótni. Angielka Annie Playden nie była w stanie pojąć, jak można być tak chorym z pożądania, żeby walić pięścią w jej biurko, więc uciekła przed nim do Ameryki. A wreszcie „prześliczna rudowłosa”, Jacqueline Kolb, poślubiona tuż przed śmiercią poety. Wojna i miłość to główne tematy słuchowiska „Miłości niekochanego”. Usłyszycie państwo wiersze i listy miłosne Apollinaire`a do Magdaleny (jednej z jego „wojennych miłości”) pisane z frontu podczas I Wojny Światowej
 • 43,2 MB
 • 4 mar 12 0:48
Autor: Fryderick Forsyth
Autor przekładu: Stefan Wilkosz
Reżyseria: Jerzy Gruza
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Mark Sanderson)
Danuta Stenka (Pani Angela Summers)
Mirosław Zbrojewicz (Calvi)
Marcin Troński (Hughes)
Tatiana Sosna-Sarno (Panna Smith)

Wpływowy i bogaty przedstawiciel londyńskiej socjety Mark Sanderson (Krzysztof Gosztyła) zakochuje się w Angeli Summers (Danuta Stenka), pięknej i zamężnej Hiszpance.

Kobieta jednak nie chce porzucić swojego męża, mimo luksusów, jakie może zaoferować jej mężczyzna. Mark wpada na pomysł, jak „pozbyć się” męża.

Przewrotny finał zaskoczy słuchaczy...
 • 69,6 MB
 • 3 mar 12 23:43
Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę
Dwójka zaprasza na słuchowisko z… 1934 roku! Jest to opowieść o słynnym amerykańskim komiku i jego, nie tylko romansowych, perypetiach.
Chaplin spotyka młodą, piękną, ale ubogą dziewczynę, uliczną śpiewaczkę. Oczywiście jest nią oczarowany. On też jest bez grosza: ma psa, z którym dzieli swoją biedę – obaj nie mają co jeść.
Nasz bohater zaprzyjaźnia się z dziewczyną, ona bierze go jako kompana do śpiewu, tylko że on zupełnie śpiewać nie umie… Jest jeszcze przyjaciel-narzeczony dziewczyny, dziennikarz – również ubogi, a na dodatek pijak, któremu grozi wyrzucenie z redakcji, jeśli nie znajdzie i nie opisze "szczęśliwego człowieka".
Słuchowisko Józefa Mayna "Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę" powstało i zostało zaprezentowane słuchaczom przed wojną: w roku 1934 - wówczas gdy Program 2 jeszcze nie istniał. Sądzono, że tekst nie zachował się. Dopiero na początku lat 70. XX wieku Klemens Białek – zastępca kierownika Redakcji Słuchowisk Naczelnej Redakcji Literackiej (kierownikiem był wówczas Jerzy Krzysztoń), odnalazł tekst słuchowiska w Radiu w Pradze. Postanowił je reaktywować i w roku 1973 w Teatrze Polskiego Radia powstała jego współczesna wersja.
Opracowanie: Klemens Białka. Reżyseria: Jerzego Rakowieckiego.
Obsada: Bronisław Pawlik, Zofia Kucówna, Tadeusz Pluciński, Janusz Kłosiński, Halina Michalska, Leon Pietraszkiewicz, Henryk Bąk i inni.

Przed słuchowiskiem zapraszamy na wstęp Wacława Tkaczuka.
 • 25,3 MB
 • 3 mar 12 23:30
Reżyseria:
Jan Warenycia
Realizacja:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski
Wojciech Wysocki
Andrzej Blumenfeld
Jacek Braciak
Zbigniew Suszyński
Grzegorz Wons
janusz Wituch


"Motyw" to kolejny odcinek kryminalnego cyklu Pr. III pt. "Wrębiak i Malina". Komisarz Wrębiak (Wojciech Wysocki) i podkomisarz Malina (Marcin Przybylski) służbowo wyjeżdżają na Kurpie, by rozwiązać zagadkę zaginięcia bogatego mężczyzny. Zamieszkują w niekoncesjonowanym „ośrodku agroturystycznym”, do tego muszą „służbowo” się upijać, by skłonić swojego gospodarza do wyjawienia pewnych informacji. Z niespodziewaną pomocą przychodzi im prywatny detektyw (Zbigniew Suszyński)…

Cykl "Wrębiak i Malina" nawiązuje do bogatej tradycji słuchowisk kryminalnych nadawanych w Polskim Radiu od 1967 roku w cyklu "Teatrzyk Zielone Oko". To kryminał pisany z dystansem wobec samej konwencji kryminału. Tutaj prawda nie musi wyjść na jaw, a jeśli wyjdzie - to raczej przypadkiem, przez zbieg okoliczności. Mordercy nie są tylko źli i bezwzględni, a stróże prawa przeważnie nie świecą przykładem.
 • 46,6 MB
 • 3 mar 12 22:43
Reżyseria: Maria Brzezińska/Eugeniusz Rudnik
Realizacja: Jarosław Gołofit/Eugeniusz Rudnik
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Rudnik

Obsada:
Helena Szmuness,
Barbara Michałowska-Rozhin,
Zbigniew Zapasiewicz

Scenariusz słuchowiska-monodramu, nazwanego przez autorów radiową balladą dokumentalną wykorzystuje historyczną relację, przechowywaną w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie - opis ukrywania się Zysełe Kuperszmit z pięcioletnią córką w warszawskim mieszkaniu polskiej rodziny Skowronków w latach 1943-1944.

Zawiązana w tragicznych okolicznościach przyjaźń okazała się trwała również po wojnie, jej wyrazem była pomoc, jaką Zysełe Kuperszmit świadczyła rodzinie Skowronków, a przede wszystkim uwieńczone starania o odznaczenie polskiej rodziny medalem "Sprawiedliwi wśród narodów świata". Do przekazania zapisu dramatycznej i wzruszającej relacji zaproszono nie aktorkę, a dziennikarkę BBC w Londynie Helenę Szmuness.

Maria Brzezińska i Eugeniusz Rudnik zostali nagrodzeni za reżyserię słuchowiska na II Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2002".
 • 74,7 MB
 • 26 lut 12 23:57
"Zielony frak" w Teatrze Polskiego Radia
Zapraszamy na sztukę Gastona Armanda de Caillaveta i Roberta de Flersa z cyklu Wielka Klasyka.
Zielony frak (fr. habit vert), a precyzyjniej - czarny frak z wyhaftowanymi zielonymi palmami akademickimi to obiekt pożądania francuskich naukowców, jest on bowiem strojem członka Akademii Francuskiej, prestiżowej korporacji naukowej zrzeszającej najwybitniejszych naukowców. Wokół tej części garderoby, a raczej wokół tego, co symbolizuje, rozgrywa się komedia Gastona Armana de Caillaveta i Roberta de Flersa.
„Zielony frak” popularnego na początku XX wieku autorskiego duetu de Caillavet – de Flers to komedia bulwarowa, która – jako gatunek – ogromny sukces odniosła szczególnie we Francji w XIX w., a jej ambicje były czysto rozrywkowe. W tej radiowej realizacji (przypomnijmy, że Polskie Radio zrealizowało tę komedię w latach 50. XX wieku) galerię zabawnie sportretowanych postaci, dialogi nasycone humorem sytuacyjnym otrzymujemy w mistrzowskim wykonaniu znakomitych aktorów.
Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nieposiadających kina domowego, jakość stereo bez zmian.
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska, tłumaczenie: Zofia Jachimecka.
Reżyseria Jan Warenycia, Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.
Obsada: Marcin Troński (Hrabia Hubert de Latour-Latour), Krzysztof Wakuliński (Książę de Maulevrier), Krzysztof Tyniec (Maestro Parmeline), Zdzisław Wardejn (Pinchet), Andrzej Blumenfeld (Pan Durand - Prezydent), Marcin Przybylski (Benin), Janusz Rafał Nowicki (Generał), Monika Kwiatkowska (Księżna de Maulevrier), Monika Pikuła (Brygida Touchard), Marta Kurzak (Pani Jeanvre).
 • 76,9 MB
 • 25 lut 12 0:01
"Świętoszek" Moliera z tytułową rolą Tadeusza Łomnickiego! Z okazji wspominanej niedawno 20. rocznicy śmierci znakomitego aktora Dwójka zaprasza na adaptację słynnej, a swego czasu gorszącej i skandalicznej, komedii.
"To komedia, która narobiła wiele hałasu i narażona była na długie prześladowania" – pisał Molier w przedmowie do swojego dzieła. Tak było w istocie: powstała w 1661 roku, wystawiona po raz pierwszy w 1664 sztuka została obłożona królewskim zakazem, potępił ją Kościół, zgorszyła wielu. Co było przyczyną aż takiego skandalu?
"Jeśli zadaniem komedii jest poprawiać przywary ludzkie, nie pojmuję, czemu niektóre z nich mają być pod tym względem uprzywilejowane. Ta, o której mowa, bardziej niż inne groźna jest dla społeczeństwa" – tymi słowami Molier tłumaczył wybór przedmiotu swojej satyry: hipokryzji religijnej, świętoszkowatej obłudy, fałszywej moralności. Jak sugeruje autor polskiego przekładu, Tadeusz Boy-Żeleński, francuskiemu dramaturgowi mogło jednak chodzić o coś jeszcze. Molier krytykował pewien typ religijności: posępnie groźniej i zaborczej, narzucającej się wszystkim swoją cenzurą, wrogiej wszelkiej swobodzie i radości życia.

"Tartufe, czyli Świętoszek" to z pewnością doskonała komedia obyczajowa, a przy tym ostra satyra, opowiadająca historię, wydaje się, uniwersalną. Oto człowiek dwulicowy, który pod płaszczykiem pobożności próbuje zdobyć dla siebie jak najwięcej: chce majątku, uwodzi kobiety, nie cofnie się przed zdradą i donosem. Wartka akcja, błyskotliwe dialogi, nowatorskie rozwiązania konfliktów, a przy tym: iskrzący się komizm – to wszystko sprawia, że "Świętoszek" bawi, i krytykuje, od kilkuset już lat.
Adaptacja i reżyseria: Zbigniew Kopalko.
Wystąpili: Tadeusz Łomnicki, Halina Michalska, Jan Ciecierski, Krystyna Królówna, Krzysztof Machowski, Anna Nehrebecka, Jerzy Szmidt, Aleksandra Koncewicz. Jan Matyjaszkiewicz, Ignacy Machowski, Jan Prochyra.
Nagranie z 1978 roku.

 • 48,8 MB
 • 19 lut 12 22:19
TEATR POLSKIEGO RADIA
Tomasz M. Trojanowski – „Rekonstrukcja i Enter”
Reż. Waldemar Modestowicz, Real.akust. Maciej Kubera, Opr.muz. Tomasz Obertyn
Tomasz Maciej Trojanowski - Auto da fé:
I – REKONSTRUKCJA: Mirosław Zbrojewicz (Policjant I), Marcin Przybylski (Policjant II), Grzegorz Damięcki (ON), Adam Ferency (Głos), Julia Kijowska (Kelnerka), Olgierd Łukaszewicz (Mistrz Ceremonii), Jerzy Bończak (Reżyser)
II – ENTER: Mariusz Bonaszewski (Luzer), Monika Krzywkowska (Żona), Aleksandra Kowalicka (Córka), Henryk Talar (Doktor S.)
To będą dwie historie. Z pozoru odległe, z pozoru osobne a w rzeczywistości połączone ze sobą jak wstęgą mobiusa. Bohater pierwszej podąża tam, gdzie przed chwilą był bohater drugiej. Bohater drugiej stacza się tam , gdzie przed chwilą był bohater pierwszej. Obaj muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich DECYZJI. Obaj muszą zmierzyć się z SYSTEMEM. Tak, jak każdy. Bez wyjątku.
 • 47,9 MB
 • 12 lut 12 22:31
"Łóżka" na "Scenie teatralnej Trójki"
Wojciech Fułek w swoim najnowszym słuchowisku "Łóżka" wrzuca swoich bohaterów w sytuację wyjątkową. Kilku mężczyzn spotyka się w jednej szpitalnej sali.

Pochodzą z różnych środowisk, dzieli ich wiek, zawód, doświadczenie. Jest jednak coś co ich łączy – konieczność przebywania w szpitalu z powodu choroby. W rozmowach przerywanych medycznymi zabiegami snują swoje historie, kłócą się z powodów światopoglądowych. W jednej kwestii muszą się jednak zgodzić – wszyscy pozostajemy bezradni wobec choroby, cierpienia, odchodzenia.
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Magdalena Zawadzka (Siostra), Adam Ferency (Kaszub), Stanisław Brudny (Dziadek), Marcin Przybylski (Poeta), Krzysztof Gosztyła (Jakub), Kazimierz Kaczor (Ksiądz), Henryk Talar (Sambor), Andrzej Ferenc (Lekarz), Agnieszka Judycka (Anioł), Tomasz Marzecki (Głos)


 • 23,6 MB
 • 12 lut 12 22:17
TEATR POLSKIEGO RADIA
Józef Opalski – „Jak Piaf”
Reżyseria - Józef Opalski,
Real.akust. Andrzej Brzoska, Opr.muz. Józef Opalski
Obsada: Barbara Kurzaj
Historia życia Edith Piaf , opowiadana przez aktorkę, zafascynowaną postacią francuskiej pieśniarki…

 • 74,5 MB
 • 11 lut 12 0:31
Świat według Hrabala - słuchowisko w Dwójce
Zapraszamy na "Bambini di Praga" - pełną specyficznego humoru opowieść o tużpowojennej czeskiej prowincji z jej oryginalnymi mieszkańcami.
Pan Hyrnian, potężnie zbudowany rzeźnik z małym złotym kolczykiem w lewym uchu. Jego małżonka o kształtach obfitych, jakby mimochodem sprzedająca swe wdzięki rozmarzonemu otoczeniu. Czterej agenci ubezpieczeniowi ze "Spokojnej Starości". Albo: dwie niewinne uczennice z przedsiębiorstwa "Lidia, wytwórnia staników i gorsetów". Korowód postaci przedstawia się w tej historii nader interesująco…
Odwołując się do własnych doświadczeń agenta ubezpieczeniowego Hrabal przedstawia w "Bambini di Praga" portrety drobnych oszustów, samotnych dziewcząt, prostych ludzi. Powstaje ciepła, podszyta nostalgią przypowieść o zawiłych kolejach ludzkiego losu. Wszystko to dzieje się podczas jednego, pracowitego letniego dnia, zakończonego szampańską zabawą w tak zwaną Noc Wenecką.
Bohumil Hrabal: "Bambini di Praga"
Przekład Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego, adaptacja Hanny Bielawskiej, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, reżyseria Waldemara Modestowicza.
Obsada: Andrzej Blumenfeld, Jacek Rozenek, Marcin Przybylski, Grzegorz Damięcki, Marcin Troński, Joanna Trzepiecińska, Agnieszka Judycka, Anna Dereszowska, Marian Opania i inni.
 • 50,0 MB
 • 9 lut 12 14:31
Informacje o audycji:
w cyklu Teatr Polskiego Radia na żywo w Jedynce:
„Radio Macież” - transmisja z Radiowego Studia im. Agnieszki Osieckiej
opis red.: Teatr Polskiego Radia i Program I zaprosiły Grupę Kabaretową „Macież”, by przygotowała specjalny program dla słuchaczy Polskiego Radia i wystąpiła w cyklu „Teatr Polskiego Radia na żywo w Jedynce”. Grupa istniejąca od 2005 zaprezentuje się w programie, w którym, obok znanych już z poprzednich występów skeczy, pojawią się również te napisane specjalnie na ten wieczór. Laureaci 1. nagrody Przeglądu Kabaretów Amatorskich (PaKA) w 2009 to propozycja dla odbiorcy, który lubi absurdalny humor, błyskotliwe teksty piosenek. Grupę tworzą: Olga Sarzyńska, Mateusz Dębski, Adam Młynarczyk, Marcin Sitek, Mateusz Grydlik.
Reżyseria Janusz Kukuła, Na fortepianie gra Mateusz Dębski.

 • 41,8 MB
 • 5 lut 12 22:22
Noe ratuje Polskę
W tajemniczym, przypominającym jednak naszą współczesność mieście-państwie pojawia się człowiek, który chce... zbudować arkę. Teatr Jedynki zaprasza na tragikomiczne słuchowisko o Noem i jego powtórnej misji.
"Arka" oparta jest na motywach sztuki Włodzimierza Paźniewskiego "Zaraz wracam", która powstała po rozbiciu pierwszej "Solidarności" i zawieszeniu stanu wojennego, gdy społeczeństwo polskie żyło w sytuacji przedłużającego się oczekiwania. Jednocześnie dawały o sobie znać objawy zmęczenia i skrajnego wyczerpania psychicznego.
Właśnie do tej atmosfery utrudzenia codziennością i zmiennych nastrojów nawiązuje tragikomiczna treść utworu. Postacią, wokół której toczy się akcja słuchowiska, jest zjawiający się powtórnie Noe. Podobnie jak biblijny poprzednik zamierza on zbudować arkę, by ocalić mieszkańców i odmienić ich beznadziejną egzystencję, co urasta do metafory sporo mówiącej także o czasach współczesnych.
Niestety "drugi Noe" musi działać w mieście-państwie, gdzie życie społeczeństwa zostało zredukowane do narzekania i potulnego stania w kolejkach. Ambitny plan kończy się nieuchronną katastrofą. Najwyższą cenę płaci sam pomysłodawca podróży-ocalenia...
Autor: Włodzimierz Paźniewski; reżyser i adaptator: Jan Warenycia; realizator: Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada: Janusz Rafał Nowicki (Starzec I), Stanisław Brudny (Starzec II), Zdzisław Wardejn (Starzec III), Grażyna Marzec (Emerytka I), Elżbieta Kijowska (Emerytka II), Iza Dąbrowska (Emerytka III), Marcin Troński (Porządkowy I), Krzysztof Banaszyk (Porządkowy II), Andrzej Blumenfeld (Noe), Paweł Ciołkosz (X), Grzegorz Kwiecień (Y), Marta Kurzak (Dziewczyna).

 • 52,5 MB
 • 3 lut 12 23:29
Zabawy hiszpańskiego noblisty z Łazikiem
Dwójka zaprasza na słuchowisko "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" według powieści Camillo Jose Celi.
Okładka pierwodruku "Przygód Simplicissimusa" - klasycznej powieści łotrzykowskiej Hansa Jakoba Christoffela von Grimmelshausena z 1668 roku

"Żywot Łazika z Tormesu" anonimowego autora to arcydzieło XVI-wiecznej literatury hiszpańskiej, które zapoczątkowało gatunek powieści łotrzykowskiej/szelmowskiej. Opiewa przygody bohatera typu picaro (stąd inna nazwa tego typu powieści: pikaryjska); w języku hiszpańskim słowo to oznacza najczęściej młodego chłopca - zaradnego, sprytnego, mającego za nic prawo, normy i konwencje społeczne, którego nędza zmusza do zdobywania środków do życia najróżniejszymi sposobami. Z ogromną energią i sprytem bohater dąży do znalezienia sobie miejsca w brutalnym świecie i uniknięcia nędzy przy możliwie małym nakładzie pracy. Przygody Łazarza opisane są z dużą ilością ironii i optymizmu. Ten typ łotrzyka, "przyrodni brat" Sowizdrzała, zrobił olbrzymią karierę w literaturze europejskiej.
Bezpośrednio nawiązuje też tego do starego pierwowzoru Camilo Jose Cela, jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy hiszpańskich, laureat Nagrody Nobla w 1989 roku. Jego powieść - "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" wydane w roku 1944 - jest z jednej strony zabawą literacką, z drugiej opowieścią kryjącą pod warstwą humoru i nonszalancji głęboką refleksję nad kondycją współczesnego człowieka.
W rolę Łazika wcielił się Zdzisław Wardejn. W pozostałych rolach wystąpili: Jacek Braciak, Gustaw Lutkiewicz, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Witold Pyrkosz, Marcin Troński, Izabella Bukowska, Eugeniusz Robaczewski, Wojciech Wysocki, Janusz Bukowski i Sylwester Maciejewski.
Adaptacja: Bogumiła Prządka; opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko; realizacja: Ewa Szałkowska; reżyseria: Jan Warenycia.
 • 47,1 MB
 • 1 lut 12 22:13
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Dana Łukasińska - „Olga. Eine charmante Frau”

Reżyseria - Henryk Rozen, Real.akust. Paweł Szaliński, Opr.muz. Tomasz Obertyn.
Obsada: Joanna Trzepiecińska ( Aktorka / Szpieg / Piękność / Olga)

opis red.: Monodram Dany Łukasińskiej „Olga. Eine charmant Frau” w znakomitym wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej to opowieść o aktorce Oldze Knipper- Czechowej. Siostrzenica i imienniczka żony Antoniego Czechowa swoją sławę zawdzięcza karierze, jaką odniosła w faszystowskich Niemczech. Wcześniej, bez większego powodzenia, próbowała kariery w Ameryce. Gwiazda kina Trzeciej Rzeszy (zagrała w 143 filmach niemych i dźwiękowych!), przyjaciółka Goebbelsów, ulubiona aktorka Hitlera była postacią niejednoznaczną. Monodram o niej, tak jak jej życie, naszpikowany jest historiami, które sama o sobie tworzyła, zaprzeczając niejednokrotnie informacjom, które kiedyś rozpowszechniała. Po wojnie próbowała wyprzeć się swojej wojennej przeszłości i przyjaźni z faszystowskimi przywódcami. Założyła sieć salonów kosmetycznych, finansowanych prawdopodobnie przez KGB

 • 69,9 MB
 • 29 sty 12 22:52
Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w Jedynce

"Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w Jedynce w technologii dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2. W obsadzie plejada gwiazd, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Edyta Jungowska, Maria Robaszkewicz, Henryk Talar, Stanisław Brudny.

Małgorzata Kożuchowska
W cyklu Wielka Klasyka – "Żabusia", dramat z 1897, jeden z utworów Gabrieli Zapolskiej. Za temat utworu autorka obrała krytykę tzw. mieszczańskiej moralności, opartej na pozorach, obłudzie, zakłamaniu.

Czas akcji dramatu to wiosna 1896 roku. Wydarzenia rozgrywają się w domu Bartnickich w Warszawie. Helena i Jan Bartniccy stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest zachwycony żoną. Tymczasem ona jest kokietką, nie stroni od romansów, zdradza męża. Robi to jednak tak sprytnie, że ten niczego się nie domyśla.

"Żabusia"
Obłuda i niemoralność Heleny – pieszczotliwie nazywanej przez domowników Żabusią, wychodzą na jaw, kiedy okazuje się, że jej kochanek, Julian, jest narzeczonym siostry Jana Bartnickiego, Marii. Ta z kolei kieruje się jasnymi zasadami moralnymi, brzydzi się kłamstwem, oszustwem i zdradą. Kiedy odkrywa zdradę Juliana, zrywa z nim. Jan Bartnicki nie dopuszcza jednak do świadomości, że żona go oszukuje, a Maria, widząc ogrom miłości brata do żony, postanawia zachować całą sprawę w tajemnicy. Na Jana nie wpływa nawet fakt, że w pewnej chwili Żabusia sama wyjawia mu prawdę. Mężczyzna z ulgą dowiaduje się, że to żart. Sytuacja w domu Bartnickich wraca do normy, tylko Maria opuszcza go na zawsze.

Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, oprawa muzyczna: Tomasz Obertyn.

Obsada: Henryk Talar – Bartnicki, Małgorzata Kożuchowska – Helena (Żabusia), Stanisław Brudny – Milewski, Ewa Wawrzoń – Milewska, Jacek Brzostyński – Julian, Zofia Zborowska – Maria, Edyta Jungowska – Maniewiczowa, Katarzyna Słomska – Franciszka, Maria Robaszkiewicz – Niańka, Joanna Pach – Mała Jadzia. • 39,8 MB
 • 27 sty 12 23:06

Czeski saksofon wojenny - słuchowisko w Dwójce
Zapraszamy do wysłuchania adaptacji autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego - jednego z najwybitniejszych czeskich prozaików: "Saksofon basowy".
Akcja utworu toczy się w Kostelcu podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia tej intrygującej historii jest dylemat moralny młodego czeskiego saksofonisty, rozważającego prośbę szefa orkiestry niemieckiej o zastąpienie chorego muzyka podczas koncertu dla żołnierzy Wermahtu i SS. Josef obawia się, że jego bezinteresowna pomoc może być uznana przez rodaków za zdradę, dlatego postanawia posłużyć się fortelem...
Tekst słuchowiska - według przekładu Jana Stachowskiego.
Adaptacja i reżyseria - Andrzej Piszczatowski.
Obsada: Mariusz Benoit, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Bazak, Marek Obertyn, Adam Ferency, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kowalewski, Aleksander Trębczyński.

 • 47,6 MB
 • 22 sty 12 22:12

Sen króla Dawida
Zapraszamy na słuchowisko według sztuki Helmuta Kajzara. Reżyseruje Henryk Baranowski. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.
Emisja
Autor:
Helmut Kajzar
Reżyser i adaptator:
Henryk Baranowski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Piotr Moss
Obsada:
Zbigniew Zamachowski (Dawid), Jerzy Radziwiłowicz (Saul), Grzegorz Kwiecień(Jonatan), Marcin Hycnar (Absalom), Anna Markowicz (Betsabe), Halina Łabonarska (Żeleźniakowa), Ewa Karaśkiewicz (Mechoil), Jerzy Janeczek (Zły-Cień / Szajna / Nietzsche / Hitler), Andrzej Blumenfeld (Wydra / Borowski / Amalekita / Goliat / Stalin)
Ze słowa wstępnego reżysera Henryka Baranowskiego:
„Król Dawid to ostatnia sztuka Helmuta Kajzara. Zapisuje w tę sztuką niejako własną śmierć i w trakcie pisania umiera. Jesteśmy tak niezmiernie zajęci życiem. I oto nagle śmierć zaczyna nam towarzyszyć na co dzień. Zazwyczaj nadchodzi nazbyt niespodzianie.
Król Dawid sprzed 3 tysięcy lat, to jeden z pierwszych obywateli Świata. Ma błogosławieństwo Boga, władzę, bogactwo, kobiety, uznanie. Walczy, kocha, pisze wiersze, śpiewa. Tak uczy Stary Testament.
Zobaczmy Sen o Królu Dawidzie w naszym świecie. Budujemy wspaniałe wielkie szklano-betonowe domy, tworzymy maszyny do zabijania: samoloty, czołgi, rakiety, mamy piękne mercedesy i bentleye, a przecież kochając nasze wytwory, kochamy coś, co nie żyje, kochamy świat martwy, trupy, żeby nie wiem jak uszminkowane, ale trupy, które zużyte, zalegają naszą ziemię, niszczą wodę, niszczą lasy, są dowodem naszej chorej cywilizacji.
A moglibyśmy stworzyć tyle piękna, tyle miłości i w ten sposób może zniknąłby strach przed śmiercią, bo ta byłaby niczym ukończenie doskonałego obrazu po to, by inni czerpali z dzieła naszego inspirację, natchnienie dla twórczego życia.”
 • 47,5 MB
 • 15 sty 12 22:25

Zimny bufet
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Zyty Rudzkiej, nagrodzonej w 2011 roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Reżyseruje Darek Błaszczyk.
Emisja
Autor:
Zyta Rudzka
Reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Muzyka:
Andrzej Izdebski
Obsada:
Elżbieta Kijowska (Matriocha), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Matriona), Beata Fudalej (Matrioszka), Małgorzata Kożuchowska (Rdzawa), Mariusz Bonaszewski (Antoś), Edyta Olszówka (Demo Barbie), Łukasz Garlicki (Prawie-wnusio), Magda Kusa (Mała Rdzawa), Jan Piotrowski (Mały Antoś)
 • 46,4 MB
 • 15 sty 12 22:12

Proces
Zapraszamy na słuchowisko Krzysztofa Ćwiklińskiego o procesie hitlerowskiego zbrodniarza Josefa Bühlera. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.
Emisja
Autor:
Krzysztof Ćwikliński
Reżyser:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Sławomir Orzechowski (Mecenas Bertold Rappaport), Adam Ferency (Doktor Josef Bühler), Mariusz Wojciechowski (On)
Słuchowisko Krzysztofa Ćwiklińskiego to historia głośnego procesu, który toczył się przed Najwyższym Trybunałem Narodowym (powołanym na mocy dekretu z 22 stycznia 1946 r. zajmującym się wymierzaniem kar dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców Narodu Polskiego). Od czerwca do lipca 1948 roku na ławie oskarżonych zasiadał Josef Bühler, zbrodniarz hitlerowski, premier rządu Generalnego Gubernatorstwa, zastępca Hansa Franka jako Generalnego Gubernatora. W czasie wojny odpowiadał za niszczenie i grabienie mienia i kultury narodu polskiego oraz za wywózki na przymusowe roboty do III Rzeszy, a także politykę eksterminacyjną. Domagał się również szybkiego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” na terenie GG. Po wojnie Bühler przedstawiał się jako ofiara systemu hitlerowskiego.
• W słuchowisku historia ta opowiadana jest w dwóch planach czasowych: podczas rozmów Bühlera z jego obrońcą mecenasem Bertoldem Rappaportem w czasie procesu w 1948 roku oraz w rozmowie Rappaporta z bliżej nieznanym mężczyzną, po wielu latach, już po dokonaniu wyroku śmierci na Bühlerze. W tym drugim planie narracyjnym niezwykle interesujący jest wątek mecenasa Rappaporta, który zgodził się na obronę zbrodniarza z urzędu.
 • 42,8 MB
 • 13 sty 12 23:02

Vaclav Havel - "Audiencja"
Słynna jednoaktówka zmarłego niedawno czeskiego dramaturga i polityka w piątkowy wieczór w Dwójce.
"Audiencja" należy do najbardziej znanych z wystawień scenicznych jednoaktówek Vaclava Havla. Niektórzy słuchacze mieli szansę oglądać ten utwór - między innymi w warszawskim Teatrze Powszechnym. Premiera trzech jednoaktówek Havla: "Audiencja", "Wernisaż" i "Protest" odbyła się tam w listopadzie 1981 roku i do stanu wojennego zagrano je dziewięć razy. Wróciły do repertuaru dopiero na początku 1989 roku (bez "Protestu").
Ferdynand Vaniek, bohater "Audiencji", teoretycznie mógł dać się namówić na pisanie donosów... na samego siebie. Zmieniono by mu wówczas ciężką pracę w browarze na lżejszą posadę magazyniera. Waniek nie godzi się jednak na to, bo ma zasady. To oburza Browarnika...
Vaclav Havel: "Audiencja"
Przekład Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego. Adaptacja i reżyseria Wojciecha Markiewicza. Występują: Roman Kłosowski i Krzysztof Gosztyła. Słuchowisko zostało zrealizowane w 1993 roku.

 • 40,4 MB
 • 11 sty 12 21:12
Rodzinne kłótnie o politykę
Radiowa Jedynka zaprasza na premierowe słuchowisko Kazimierza Orłosia: groteskową opowieść o spotkaniu dwóch braci, którzy przy rodzinnym obiedzie toczą nieustanne i ostre spory. O politykę, rzecz jasna.
Słuchowisko Kazimierza Orłosia: "Ryba po grecku lub Rachatłukum po polsku", klasyka radiowej dramaturgii autorstwa laureata Honorowego Wielkiego Splendora, to zabawna opowieść o familijnym spotkaniu, które z pozoru tylko zapowiada się na "jeszcze jeden długi i nudny rodzinny obiad". Dwaj bracia rzadko się widują, ale nie wynika to w gruncie rzeczy z braku sposobności. Jeden z nich wie, że każde kolejne spotkanie skończy się karczemną awanturą. I w żadnym wypadku nie chodzi tu o jakieś zaszłości rodzinne na polu finansowym. Bracia kłócą się o politykę. Do upadłego.
Autor: Kazimierz Orłoś, Reżyser: Jan Warenycia, Realizator: Paweł Szaliński, Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada:
Zdzisław Wardejn (Jan), Janusz Rafał Nowicki (Karol), Stanisław Brudny (Wuj Zenon), Grażyna Marzec (Maria), Hanna Stankówna (Zofia), Katia Paliwoda (Zyta), Tomasz Marzecki (Edek).

 • 46,4 MB
 • 8 sty 12 22:12

Kartki z mojego życia - słuchowisko na podstawie „Pamiętnika” i listów Janusza Korczaka
Zapraszamy na słuchowisko inaugurujące w Polskim Radiu ROK JANUSZA KORCZAKA. W roli "Pana Doktora" - Henryk Talar.
Autor:
Hanna Bielawska-Adamik
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Henryk Talar (Janusz Korczak), Magdalena Zawadzka (Stefania Wilczyńska), Dorota Landowska (Kobieta), Adam Bauman (Głos Pierwszy), Andrzej Blumenfeld (Głos Drugi), Jan Rotowski (Chłopiec)
Słuchowisko Hanny Bielawskiej-Adamik to kameralny portret Janusza Korczaka, jednego z najwybitniejszych pedagogów XX wieku, pisarza, działacza społecznego, założyciela Domu Sierot na ul. Krochmalnej 92 w Warszawie. Scenariusz powstał na podstawie osobistych zapisków z Pamiętnika i korespondencji Henryka Goldszmita, znanego jednak bardziej pod literackim pseudonimem Janusz Korczak. Z słuchowiska wyłania się obraz człowieka wrażliwego, wielowymiarowego, uduchowionego, ale i zrezygnowanego otaczającą go rzeczywistością. Autorka słuchowiska zadbała, by obok głównego planu opowieści o Korczaku, starannie przedstawić codzienność getta.
Janusz Korczak zginął w Treblince, dobrowolnie wywieziony wraz z wychowankami podczas akcji likwidacyjnej getta w sierpniu 1942 roku. Do legendy przeszedł marsz 192 wychowanków Domu Sierot wraz z ich opiekunami, Korczakiem i Stefą Wilczyńską na czele.
W 2012 roku przypada setna rocznica otwarcia Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92 oraz 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej rok 2012 na wniosek Rzecznika Praw Dziecka został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. Słuchowisko „artki z mojego życia inauguruje jego obchody na antenie Polskiego Radia.

 • 32,9 MB
 • 6 sty 12 22:51

Irena Kwiatkowska i zamach na prezydenta
Co ma zrobić porządna kobieta od układania bukietów, gdy w jej mieszkaniu pojawią się potencjalni zabójcy prezydenta? W dodatku chcą wykorzystać dla swoich zamierzeń jej balkon! Dwójka zaprasza na słuchowisko Henryka Bardijewskiego.
także

W piątkowy wieczór, w przedzień 80. urodzin znanego prozaika i dramaturga, laureata Honorowego Wielkiego Splendora, Henryka Bardijewskiego, zapraszamy na słuchowisko jego autorstwa "Przed paradą".
Rzecz dzieje się w jednym z mieszkań, z którego balkonu widać będzie zapowiadany przejazd prezydenta. Jest to mieszkanie pani Reginy, zajmującej się na co dzień układaniem bukietów. Przynajmniej tak mówi dwóm panom, którzy przyszli poprosić o możliwość obejrzenia parady z balkonu tego właśnie mieszkania. Ale pani Regina jest bystrą kobietą - od razu orientuje się, że to dwaj terroryści, którzy planują zamach na prezydenta.
W tym czasie odwiedza ją bliski przyjaciel, którego panowie podejrzewają o to, że... jest prezydentem. Pani Regina postanawia unieszkodliwić terrorystów, częstuje ich kawą z pewnym dodatkiem...
Finał słuchowiska, jak to u Bardijewskiego, jest zaskakujący...
Występują: Irena Kwiatkowska, Jan Matyjaszkiewicz, Bogusz Bilewski i Ignacy Machowski.
Reżyserował Zdzisław Dąbrowski.
Słuchowisko z 1983 r.

 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  491

491 plików
19,43 GB

Niezniszczalny269

Niezniszczalny269 napisano 28.10.2012 16:23

zgłoś do usunięcia
WOLNE MIEJSCA VIP CENA 7 TYO PKT ZA TYDZIEN
Niezniszczalny269

Niezniszczalny269 napisano 6.11.2012 10:32

zgłoś do usunięcia
WOLNE MIEJSCA VIP CENA 7 TYSPKT ZA TYDZIEN
andreher

andreher napisano 25.01.2013 12:51

zgłoś do usunięcia
Wielkie dzięki za wspaniały zbiór słuchowisk radiowych.Serdecznie pozdrawiam
brat60

brat60 napisano 26.01.2013 18:08

zgłoś do usunięcia
Pozdrawiam i zapraszam. Hasło w opisie chomika
c-9

c-9 napisano 22.02.2013 18:35

zgłoś do usunięcia
obrazek W każdy ostatni piętek miesiąca darmowy TRANSFER 2 GB !!! Najlepsza, kultowa polska muzyka, niesamowity wybór wśród Audiobook’ów! Ponadto muzyka filmowa, parę ciekawych filmów. Serdecznie zapraszam na mojego chomika! : )
jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności