Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: dzisiaj o 22:05

 • pliki muzyczne
  1138
 • pliki wideo
  25
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  28

1204 plików
42,06 GB

 • 38,4 MB
 • 21 kwi 13 18:11
W górę i w dół"

Zapraszamy na słuchowisko według sztuki Stanisława Bieniasza. Aktorski duet tworzą Eliza Borowska i Henryk Talar.
Autor:
Stanisław Bieniasz
Reżyser:
Bogdan Ciosek
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Eliza Borowska (Ewelina), Henryk Talar (Aleksander)
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Stanisława Bieniasza. Młoda aktorka musicalowa stara się o rolę. Mimo wcześniejszych zastrzeżeń wplątuje się w romans z 60-letnim sponsorem spektaklu. Otrzymuje angaż. Ich związek, z pozoru wyrachowany, przechodzi w poważną relację. O okrucieństwach losu i miłości do władzy...
 • 47,1 MB
 • 14 kwi 13 22:20
Pasażer Luter
Poszukiwanie tekstu sprzed lat staje się okazją do odnalezienia własnej przeszłości. Autorskie słuchowisko Darka Błaszczyka.
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Nagrania wywiadów:
Adam Wilk
Obsada:
Ten/Łukasz Garlicki, Brat/Krzysztof Szczerbiński, Siwy/Józef Pawłowski, Dziewczyna/Anna Cieślak, Kierowca/Paweł Szczesny, Tata/Andrzej Blumenfeld
oraz – we nagraniach dokumentalnych:
Tomasz „Men” Świtalski, Piotr Rypson, Tomek „Rastek” Szczeciński, Tomek „Franz” Lipiński

Łukasz Garlicki (Ten) i Anna Cieślak (Dziewczyna) podczas nagrania słuchowiska "Pasażer Luter"
PASAŻER LUTER stylistycznie jest swego rodzaju docudramą. W warstwie dokumentalnej to historia poszukiwania pewnego tekstu sprzed lat, tekstu/manifestu napisanego w okresie początków polskiego punka (przełom lat 70/80) przez Jacka „Lutra” Lenartowicza, który był współzałożycielem jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych Deadlock z Trójmiasta. Poszukiwanie przez bohatera słuchowiska (Ten – Łukasz Garlicki) tajemniczego tekstu będzie zarazem odkrywaniem legendarnej niemal postaci Lutra, perkusisty i autora tekstów, czołowej postaci polskiego punka. Jako pierwszy w Polsce pod koniec lat 70. wydawał fanzina Pasażer (fanzin - skrót od ang. fan magazine, nieprofesjonalne pismo tworzone przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu). Jednak równolegle krążyły wówczas wieści, że Luter napisał tekst PASAŻER, który mógł być równie dobrze powieścią/manifestem/scenariuszem albo… konfabulacją… Bohater przygotowując się do realizacji filmu dokumentalnego o Lutrze i tekście PASAŻER przeprowadza rozmowy z rzeczywistymi uczestnikami tamtych zdarzeń – przyjaciółmi Lutra – Tomkiem MENem Świtalskim, Tomkiem RASTKIEM Szczecińskim, Piotrem Rypsonem, czy Tomkiem Lipińskim. Partie dokumentalne słuchowiska stają się dla bohatera impulsem do jego własnych wspomnień z lat 80, kiedy był nastolatkiem. Pierwsze fascynacje muzyczne, filmowe, towarzyskie. Pierwsze inicjacje. Praca nad dokumentem o Lutrze staje się zarazem podróżą do jego własnej przeszłości, spotkania z duchem nieżyjącego BRATA (Krzysztof Szczerbiński), który wprowadzał go wtedy w „dorosłość”. Właściwie ta podróż do przeszłości staje się dla niego w pewnym momencie ważniejsza od samego zadania, jakim było rozwiązanie zagadki legendarnego tekstu. Część fabularna jest w dużej mierze autobiograficzna.
PASAŻER LUTER jest ostatnią częścią TRYPTYKU MŁODZIEŃCZEGO Darka Błaszczyka (poprzednie to adaptacja „Fabula rasa” Stachury z Mariuszem Bonaszewskim oraz „Rilke & Lou” na podstawie korespondencji Rainera Marii Rilke'go i Lou Andreas Salome – z Danutą Stenką, Adamem Woronowiczem i Agatą Zubel), odnoszącego się do jego fascynacji i inspiracji z lat 80.
 • 5,0
 • 41,2 MB
 • 14 kwi 13 18:10
Kłopotliwa prawda

Zapraszamy na premierę słuchowiska Dobrosławy Bałazy. Radiowa farsa na początek spóźnionej wiosny.
Autor:
Dobrosława Bałązy
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Marcin Troński (Stefan), Marzena Trybała (Iza), Joanna Jędryka (Wanda), Krzysztof Wakuliński (Filip), Krzysztof Banaszyk (Filip), Grzegorz Kwiecień (Edek)
Co może się wydarzyć, jeśli miłujący spokój artysta dostanie się w tryby machiny politycznej? Zwłaszcza gdy znienacka odkryje w sobie skłonność, która niestety, nie ułatwia życia. Na dodatek z jednej strony musi odpierać ataki despotycznej żony, wspomaganej przez nie mniej władczą teściową, a z drugiej usiłuje sprostać wymaganiom swego szefa, lidera partii politycznej. Akcja toczy si wartko, a wyraziście zarysowane postaci nie szczędzą sobie ostrych ripost. Mamy nadzieję, że radiowa farsa, na wzór swej teatralnej odpowiedniczki, wywoła uśmiech na twarzach słuchaczy. Na ten, jakże potrzebny nam wszystkim efekt, pracowali wybitni aktorzy. Zapraszając na emisję słuchowiska "Kłopotliwa prawda" pozostaje życzyć chwili relaksu u progu nieco spóźnionej wiosny.
 • 47,8 MB
 • 10 lut 13 22:15
Radiowiec oszalał. Słyszy głos Wilhelmiego...
Na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości autorskie słuchowisko Krzysztofa Czeczota. Przewrotny "Andy" to rzecz doskonała na przypadający w środę Światowy Dzień Radia. My wyemitujemy słuchowisko już dziś.
"Andy" Krzysztofa Czeczota – w swojej złożonej warstwie fabularnej – to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli znakomity Adam Woronowicz). Zawodowo zajmuje się montażem dźwięku, głównie do tasiemcowych seriali telewizyjnych. Do znudzenia powtarza fragmenty ścieżek dźwiękowych; praca ta jednocześnie go nuży i fascynuje.
Pewnego dnia Andrzej, niczym Gustaw z "Dziadów", przechodzi przemianę. Hic natus est Andy, chciałoby się sparafrazować Mickiewicza. Bo Andrzej, z powodu rozmów z wyimaginowanym bohaterem, który mówi głosem Romana Wilhelmiego (wybrane fragmenty nagrania archiwalnego "Moskwy-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), staje się innym człowiekiem. A precyzyjniej mówiąc, popada w szaleństwo, które powoduje, że nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Funkcjonuje w świecie Baudrillard’owskich symulakrów, gdzie już nie można odróżnić oryginału od kopii.
Słuchowisko jest więc też inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości, która przecież rzeczywistość chce imitować, a nawet więcej - chce nią być. A chce nią być, w przypadku mediów, dla zysku. Wywołany temat – pieniądze – jest zresztą w słuchowisku siłą napędową wątku kryminalnego, w który uwikłany jest bohater. Autor scenariusza korzysta bowiem z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.
"Andy" to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot, we współpracy ze znakomitym realizatorem Andrzejem Brzoską, wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i łączy je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim (zjawiskowo zresztą interpretującym "Moskwę-Pietuszki" Jerofiejewa) o sprawach najistotniejszych.
Słuchowisko, będące niejako prezentem dla słuchaczy z okazji Międzynarodowego Dnia Radia, przypadającego 13 lutego, zostanie nadane w systemie Dolby Pro Logic II, do odsłuchania za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu.
Na słuchowisko w reżyserii Krzysztofa Czeczota zapraszamy w niedzielę, 10 lutego o godz. 21.05
"Andy", reżyseria - Krzysztof Czeczot, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, muzyka - Adam Walicki
Obsada:
Adam Woronowicz (Andy)
Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści "Moskwa-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku)
Magdalena Cielecka (Magda)
Grażyna Barszczewska (Matka)
Zbigniew Konopka (Malicki)
Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner)
Kinga Tabor (Kobieta)
Janusz Wituch (Kontroler/Policjant)
Krzysztof Czeczot (Reżyser)
Janusz Szydłowski (Lektor)
 • 35,2 MB
 • 10 lut 13 19:43
Kazimierz Orłoś – „Białe jest czarne”


Reżyseria Janusz Kukuła, Real.akust. Tomasz Perkowski, Opr.muz. Marian Szałkowski
Obsada: Marian Opania (Bombiński), Jarosław Boberek (Fredek), Lucyna Malec (Fobia), Olaf Lubaszenko (Augustyn), Magdalena Zawadzka (Popis), Sławomir Pacek (Cyprian), Krzysztof Kowalewski (Prezes)
 • 19,8 MB
 • 10 lut 13 15:27
"Bal w operze" Juliana Tuwima w Dwójce
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko według poematu Juliana Tuwima "Bal w operze". Reżyseria radiowa Henryka Rozena. Powtórzenie z 1979 roku.
Autor:
Julian Tuwim
Reżyser:
Henryk Rozen
Realizator:
Andrzej Złomski
Muzyka:
Piotr Moss
Obsada:
Anna Chodakowska, Mirosława Krajewska, Jerzy Schmidt, Wiktor Zborowski, Andrzej Piszczatowski, Tadeusz Włudarski, M. Prałat
 • 40,8 MB
 • 9 lut 13 18:08
Mroczna historia rodzinna w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Ingmara Villqista.
Autor:
Ingmar Villqist
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Stara kobieta), Olgierd Łukaszewicz (Pan Heizig), Magdalena Kuta (Trudi), Andrzej Mastalerz (Eugen)
Trudi i Eugen mieszkają, wraz z Panią Marią w starym, zapomnianym mieszkaniu na końcu miasta.
Jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym jest dla nich Pan Heizig... Tragedia już się dokonała, czy może wciąż trwa?
 • 38,7 MB
 • 3 lut 13 18:14
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Lauren - motyl nocy" Tadeusza Kijańskiego.
Autor i reżyser:
Tadeusz Kijański
Realizator:
Paweł Szaliński
Autor muzyki:
Piotr Tylko-Tylczyński
Obsada:
Anna Dereszowska (Lauren) Adam Ferency (Uma) Borys Szyc (Moor) Krzysztof Gosztyła (Narrator) Arkadiusz Bazak (Generał) Tadeusz Kijański (Szyper)
Słuchowisko Tadeusza Kijańskiego to historia tajemniczej Lauren, żołnierki, malarki i ... uwodzicielki.
Dwóch mężczyzn poznaje ja w różnych okolicznościach, obaj się w niej zakochują. Porzuceni przez kochankę w snutych opowieściach próbują poskładać obraz tej niezwykłej, skomplikowanej kobiety, dzięki której ich życie na zawsze się zmieniło.
 • 106,1 MB
 • 3 lut 13 13:07
"Podróż" Stanisława Dygata w Dwójce
W 35. rocznicę śmierci Stanisława Dygata radiowa Dwójka przypomina słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia: "Podróż" w reżyserii Jerzego Markuszewskiego. Słuchowisko zostało nagrane w 1980 r.
Autor:
Stanisław Dygat
Adaptacja:
Zofia Zawadzka
Reżyser:
Jerzy Markuszewski
Realizator:
Wojciech Truszczyński
Opracowanie muzyczne:
Jerzy Kordowicz
Obsada:
Władysław Kowalski - henryk Szalej,
Ewa Wiśniewska - Wiktoria Szalej,
Krzysztof Chamiec - Jan Szalej, brat Henryka,
Ewa Błaszczyk - Zita,
Bogusz Bilewski - Nieznajomy,
Ryszard Pracz - Portier Eduardo,
Wiesław Drzewicz - Głos 1,
Jerzy Szmidt - Głos 2,
Jan Pęczek - Głos 3,
Eugeniusz Robaczewski - Oficer straży granicznej
 • 34,7 MB
 • 2 lut 13 17:59
Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy

Zapraszamy na premierę słuchowiska Wojtka Klemma i Michała Pabiana. Rzecz o poszukiwaniu tożsamości.
Autor:
Wojtek Klemm i Michał Pabian
Reżyser:
Wojtek Klemm
Realizator:
Paweł Szaliński
Autor muzyki:
Dominik Strycharski
Obsada:
Agnieszka Przepiórska (Agnieszka), Rozalia Mierzicka (Rozalia), Andrzej Konopka (Michał)
Słuchowisko Wojtka Klemma i Michała Pabiana to historia trojga młodych ludzi, którzy spotykają się na sesjach terapeutycznych, gdzie próbują powiedzieć jedno zdanie: "Jestem Żydem". Zdanie, a właściwie jedno słowo, paraliżuje, powoduje lęki, każe wracać do bolesnej przeszłości w wymiarze osobistym, ale i zbiorowym, jeśli patrzeć na historię Polski. I niestety - współczesność.
Młodzi Polacy, którzy dowiadują się, że są Żydami, próbują na nowo zbudować swoją tożsamość. "Osłuchani" z wieloma stereotypami na temat żydów (byli wychowywani przeważnie w chrześcijańskich domach), przymierzają je do siebie - "nowych".
 • 41,2 MB
 • 27 sty 13 18:14
"Rok chińskiego smoka" w niedzielę w Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Henryka Rozena w reżyserii autora.
Autor i reżyser:
Henryk Rozen
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Elżbieta Kijowska (Krystyna, matka Ewy), Anna Kerth (Ewa), Grzegorz Damięcki (Marek, konkubent Ewy), Leon Charewicz (Maksymilian Tzar), Joanna Pach-Żbikowska (Julka), Grzegorz Kwiecień (Grzegorz, przyjaciel Ewy i Marka), Katarzyna Słomska (Stenia, kelnerka), Kazimierz Kaczor (Jasio Hinc), Ryszard Jabłoński (Jurek), Ewa Trochim (Renia), Jan Jurewicz (Gość)
Rok chińskiego smoka to krótka historia o potrzebie miłości i o tym jak życie weryfikuje ludzkie marzenia. Bohaterem opowieści jest Maksymilian, inżynier od lat mieszkający zagranicą. Pada on ofiarą własnych marzeń i tęsknot oraz przypadkowej intrygi matrymonialnej uknutej przez osoby mu nieznane. Inni bohaterowie słuchowiska, również przypadkowo zamieszani w intrygę, stają się niechcący ludźmi, którzy doprowadzają do rozpadu innego, rokującego nadzieję związku - pary młodych zakochanych. Ta gorzka komedia dzieje się współcześnie na polskiej prowincji.
 • 79,5 MB
 • 26 sty 13 23:16
Wieczór ze słuchowiskiem - Rewizor
Mikołaj Gogol Rewizor, przekład Juliana Tuwima, adaptacja i reżyseria Antoniego Bohdziewicza, muzyka Witolda Lutosławskiego
Występują: Jan Kurnakowicz, Wieńczysław Gliński, Maria Żabczyńska, Krystyna Miecikówna, Mikołaj Wołyńczyk, Aleksander Dzwonkowski, Czesław Kalinowski, Tadeusz Kondrat, Mieczysław Borowy, Edmund Fiedler, Jan Ciecierski, Henryk Małkowski, Kazimierz Dejunowicz, Tadeusz Bartosik, Tadeusz Janczar i inni – słuchowisko z nagrań archiwalnych Polskiego Radia zrealizowane w 1952 roku
 • 41,2 MB
 • 20 sty 13 18:18
"Spacer kalekich" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na słuchowisko Piotra M. Cieńskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Autor:
Piotr M. Cieński
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Anna Dereszowska (Ryfka), Marcin Przybylski (Eliasz), Piotr Adamczyk (Moryc), Wiktor Zborowski (Josel), Zdzisław Wardejn (Rabin), Janusz Rafał Nowicki (Ksiądz), Joanna Jeżewska (Sąsiadka)
 • 31,7 MB
 • 19 sty 13 23:06
W czas Powstania Styczniowego...
W cyklu Wieczór ze Słuchowiskiem Dwójka przypomni spektakl radiowy pt. "Ogniwo" według sztuki Witolda Zalewskiego. Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Jana Warenyci. Premiera słuchowiska odbyła się w 2005 roku
Jest druga połowa XIX wieku - czas Powstania Styczniowego. "Stary" - bohater reduty na Woli poruszony jest przez "Gości", by poparłswoim podpisem odezwę wzywającą do powstania, skierowaną przeciw rusyfikacji w szkole i urzędach oraz zamykaniu kościołów. Jego zgoda może dodać skrzydeł młodym, którzy chcą poprowadzić powstanie. Po trzech latach przyjeżdża do niego Bergen, który prosi go, żeby wypowiedział się w sprawie minionych wydarzeń oraz aby, powiedział, że nie było warto podejmować takiego wyzwania...
Autor: Witold Zalewski
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Irena Jun - Kobieta
Tomasz Zaliwski - Stary
Marcin Przybylski - Spiskowiec I
Łukasz Lewandowski - Spiskowiec II
Marek Obertyn - Lejtnant
Krzysztof Wakuliński - Bergen
 • 41,2 MB
 • 19 sty 13 18:23
Dwudram
Zapraszamy na premierę słuchowiska Adama Wojtyszki i Anety Wróbel. O odwiecznej walce płci w radiowej Jedynce
Autor:
Adam Wojtyszko i Aneta Wróbel
Reżyser:
Adam Wojtyszko
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Anna Smołowik (Kobieta – scena „Mikrologi” / Ona – sceny: „Kradzież”, „Takie tam”, „Zapoznanie”)
Aneta Todorczuk-Perchuć (Ona – sceny: „Bicie”, „Terapia”, „Mijanie”, „Tyłek”)
Marcin Hycnar (Mężczyzna – scena „Mikrologi”, On – sceny: „Kradzież”, „Takie tam”, „Zapoznanie”)
Grzegorz Kwiecień (On – sceny: „Bicie”, „Terapia”, „Mijanie”)
Jerzy Schejbal ( Kapitan statku z fajką w zębach – scena „Mysz” / Aflaston – scena „Monolog Aflastona” / Dupa – scena „Tyłek” / Kotwica – scena „Państwo R.”)
 • 48,4 MB
 • 13 sty 13 22:23
Talar, Zawadzka i Opania czytają ludzi
Na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości "Wypożyczalnia ludzi" autorstwa Krzysztofa Wójcickiego.
Bohater słuchowiska czeka na lotnisku na odlot swojego samolotu, który się opóźnia. Próbuje zająć ten czas jakimś działaniem. W hali odlotów odnajduje miejsce, które jego właściciel nazywa "wypożyczalnią ludzi". Na kilkanaście minut można tu wypożyczyć "żywą książkę" w postaci człowieka, zadać pytania, na które on odpowie, pod warunkiem, że nie narusza jego prywatności.
Podróżny decyduje się na zakup takiej usługi. Historie, które snują "żywe książki", składają się na jedną wielką opowieść. O przeszłości, o współczesnym świecie, o osamotnieniu, o potrzebie bliskości.

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Podróżny)
Henryk Talar (Właściciel)
Marian Opania (Biedak)
Anna Cieślak (Agnes)
Magdalena Zawadzka (Trans)
Joanna Jeżewska (Niewidoma)
Grzegorz Małecki (Hassan)
Maciej Gudowski (Głos obsługi)
Realizacja akustyczna słuchowiska - Paweł Szaliński. Opracowanie muzyczne - Tomasz Obertyn.
 • 37,1 MB
 • 13 sty 13 18:03
Areostatki nad XIX-wieczną Warszawą
Zapraszamy na premierę słuchowiska wg opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego pt. "Lżejszy od powietrza".
Autor:
Zbigniew Wojnarowski
Adaptator:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Henryk Talar (Radca Gierasimow), Leon Charewicz (Myśliborski), Zdzisław Wardejn (Wrocki), Hanna Stankówna (Castelli, mniszka), Janusz Rafał Nowicki (Wicher), Andrzej Blumenfeld (Wokulski), Krzysztof Wakuliński (Krzeszowski), Stanisław Brudny (Gospodarz), Tadeusz Borowski (Aleksander Głowacki), Krzysztof Banaszyk (Filimonow), Andrzej Krusiewicz (Lektor), Antek Paśniewski (Ostaszek – dziecko), Michał Łukaszczuk (Szmul – dziecko), Gabriela Poświata (Mania – dziecko)
Rok 1893, Warszawa. Wieczorami nad miastem zaczynają pojawić się tajemnicze areostatki przypominające postacie z polskiej literatury. Carska Ochrana, podejrzewając kolejny spisek niepodległościowy wszczyna śledztwo, którym kieruje wysoki rangą urzędnik policji – radca Gierasimow. Udaje mu się nakłonić do współpracy byłego powstańca styczniowego, obecnie pucybuta spod dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – niejakiego Myśliborskiego. Myśliborski podąża tropami, które znajduje w Lalce Bolesława Prusa, a nawet spotyka się z nim samym. Szczególnie interesuje się wynalazkiem prof. Geista oraz dalszymi losami Wokulskiego.Szukając wytwórni areostatów „lżejszych od powietrza” natrafia wreszcie na ślad Wokulskiego, który przeżył wysadzenie zamku w Zasławiu. „Prawdziwe życie” miesza się wciąż z fikcją literacką, skutkiem czego śledztwo brnie w ślepe zaułki. Rozwiązanie zagadki dokonuje się przypadkowo i jest całkowitym zaskoczeniem dla śledczych Ochrany i...słuchaczy.
 • 41,2 MB
 • 6 sty 13 21:54
Z przymrużeniem oka o... nieznanej sztuce Fredry...
Komedia Jana Warenyci pt. "Benefis" zadaje pytania o kondycje dzisiejszego teatru. Z humorem i polotem. Ale i z troską o przyszłość sztuki Melpomeny.
Autor i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Janusz Rafał Nowicki (Mistrz), Wojciech Wysocki (Reżyser), Anna Cieślak (Elunia), Antoni Paradowski (Staś), Arkadiusz Bazak (Profesor), Magda Celówna (Ciotka), Barbara Zielińska (Kobieta), Marian Szałkowski (Chórmistrz), Zdzisław Wardejn (Tadeusz Wężyk) oraz Liwia Mazurkiewicz, Ryszard Jabłoński, Andrzej Tomecki, Joanna Sobieska, Elżbieta Gaertner, Monika Lecińska i Danuta Stenka
Prowincjonalne miasto, niegdyś stolica województwa. Teatr miejski. Napięta atmosfera na kilka godzin przed premierą odnalezionej przypadkowo ostatniej sztuki Aleksandra Fredro. Wszystko wydaje się zapięte na ostatni guzik, ale w garderobie starego aktora – Mistrza (Janusz Rafał Nowicki) – dochodzą do głosu wątpliwości, czy nagłośnione już na całą Polskę „wydarzenie kulturalne” nie jest wielką mistyfikacją i oszustwem. Następująca potem lawina zdarzeń, w stylu teatru buffo, stawia wiele pytań , ale nie daje konkretnych odpowiedzi. Najważniejsze z nich jest to, czy odchodzące pokolenie „starych mistrzów” pozostawia po sobie próżnię, czy rodzi się coś nowego, czego nie można jeszcze zdefiniować; czy teatr pochłonie komercja, czy przetrwa w nim dawny duch poświęcenia życia dla sztuki?
 • 37,5 MB
 • 5 sty 13 19:54
Dekameron, czyli ucieszne i smutne przypadki miłosne
W Wieczorze ze Słuchowiskiem: "Dekameron" Giovanniego Boccaccia. Adaptacja i reżyseria radiowa Andrzeja Piszczatowskiego. Przekład Edwarda Boye. Słuchowisko zrealizowano w 2010 r.
Autor: Giovanni Boccaccio
Przekład: Edward Boye
Adaptacja: Andrzej Piszczatowski
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada:
Wiktor Zborowski - Narrator
Barbara Kałużna - Lidia/Gospodyni
Maria Robaszkiewicz - Pampinea
Ewa Serwa - Eliza/Dama ze znacznego rodu
Danuta Stenka - Filomena/Filippa
Katarzyna Maria Zielińska - Luska/Alibech
Jacek Braciak - Rycerz/Rustico/Adriano
Stanisław Brudny - Nikostrato, mąż Lidii/Podesta
Adam Krawczyk - Pyrrus/Syn/Pinuccio
Sławomir Pacek - Panfilo/Szlachcic
Zygmunt Sierakowski - Mnich/Filip/Rinaldo/Gospodarz
 • 41,3 MB
 • 5 sty 13 18:09
Ryszarda Marka Grońskiego lekcja o Polakach
Zapraszamy na premierę słuchowiska według dramatu "Papkin". Komiczne zwroty akcji i doborowa obsada gwarancją znakomitego wieczoru.
Autor:
Ryszard Marek Groński
Adaptatorka i reżyserka:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Marian Opania (Papkin), Henryk Talar (Herszel), Krzysztof Kowalewski (Wacław), Grażyna Barszczewska (Klara), Agata Góral (Alina), Grzegorz Małecki (Nieznajomy), Mirosław Wieprzewski (Murarz I), Jan Kulczycki (Murarz II)
Sztuka Ryszarda Marka Grońskiego Papkin jest utworem nawiązującym wprost do komedii Fredrowskiej. Występują w niej postaci znane każdemu z nas z Zemsty hrabiego Aleksanda. Wacław i Klara zdążyli się postarzeć i doczekać córki Aliny, obecnie panny na wydaniu. Starsze pokolenie odeszło, a średnie zubożało. Pogrążone w marazmie, długach i narastającej frustracji tkwi w starej rodzinnej siedzibie oczekując kolejnego zrywu powstańczego. Jego bezpośrednim emisariuszem staje się młody spiskowiec, który przez kilka tygodni ukrywa się w zamku, siejąc spustoszenie w sercach i kieszeniach Klary i jej córki, aby na koniec zostać zdemaskowanym przez Papkina jako antybohater. Główny bohater dramatu, Papkin, urasta do miana postaci tragicznej. Niedoceniany, niezrozumiany, uznawany za pajaca i bezużytecznego pasożyta, przez całe swoje życie nie miał szansy udowodnić, że wszystkie jego zasługi były prawdziwe. Dopiero u schyłku życia, z pomocą swego jedynego przyjaciela, Żyda Herszela, doznaje całkowitej rehabilitacji, ale na dobre zakończenie tego pełnego cierpień życia jest już za późno. Ratując honor, wybiera jedyne, w swoim przekonaniu, dobre rozwiązanie. Gorzki, komiczno-satyryczny wydźwięk dramatu napisanego przed trzydziestu laty nie postarzał się ani na jotę i we wdzięczny sposób przypomina nie tylko słynną komedię, ale także daje sporo do myślenia o współczesnych postawach Polaków. Znakomita obsada w osobach Grażyny Barszczewskiej, Mariana Opani, Henryka Talara, Krzysztofa Kowalewskiego oraz aktorów najmłodszego pokolenia - Agaty Góral i Grzegorza Małeckiego, pozwala na jedną lekcyjną godzinę (wszak słuchowisko ma 45 minut) przypomnieć sobie lekcję nie tylko literatury, ale i tę najtrudniejszą - lekcję swoich wyobrażeń i sądów o Polakach. Gwarancją znakomitej zabawy jest brawurowa gra zespołu aktorskiego i komiczne zwroty akcji.
 • 49,3 MB
 • 31 gru 12 16:39
Komedia z refleksyjnym przesłaniem w Dwójce
Zapraszamy na słuchowisko pt. "Azyl dla mężczyzn" według sztuki Kristofa Magnussona. Przekład Ryszarda Wojnakowskiego, reżyseria radiowa Julii Wernio. Słuchowisko miało swoją premierę radiową w 2009 r.
Tytułowy "azyl" to miejsce gdzie czterech mężczyzn spotyka się podczas, gdy ich żony robią zakupy w centrum handlowym. W pomieszczeniach piwnicznych hipermarketu Happy Center panowie organizują sobie kanapę, telewizor i spędzają przy piwie czas, który byłby dla nich horrorem, gdyby musieli towarzyszyć żonom w zakupach. Jednak piwnica okaże się miejscem nie tylko świetnej rozrywki... Komedia, ale z refleksyjnym przesłaniem.
Autor: Kristof Magnusson
Przekład: Ryszard Wojnakowski
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Reżyseria: Julia Wernio
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada:
Bartłomiej Topa - Erol,
Krzysztof Banaszyk - Helmut,
Miłogost Reczek - Lars,
Piotr Dąbrowski - Mario
 • 52,3 MB
 • 31 gru 12 16:24
O zachwycie nad życiem w Pierwszym Programie
Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści francuskiego pisarza Romaina Rollanda. Adaptacja i reżyseria Romana Dziewońskiego
Autor:
Romain Rolland
Autor Przekładu:
Franciszek Mirandola
Reżyser:
Roman Dziewoński
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Kowalewski (Colas Breugnon), Zofia Kucówna (Stara, żona Colasa Breugnona), Marzena Trybała (Łasiczka), Kamila Klimczak (Martynka), Marcin Troński (Paillard i inni), Grzegorz Damięcki (Jojot, Chamaille i inni)
W drugi dzień Świat Bożego Narodzenia na antenie Jedynki premiera słuchowiska będącego adaptacją powieści francuskiego noblisty Romaina Rollanda. "Colas Breugnon" to opowieść pełna szczerego zachwytu nad życiem i jego sprawami.
 • 47,5 MB
 • 16 gru 12 22:23
"Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa" w Trójce
Słuchowisko Pawła Sali w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem.

Słuchowisko Pawła Sali „Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa” w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem. W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie „pasuje” do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty. Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.
Obsada:
Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny
Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)
Scenariusz i reżyseria Paweł Sala
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska
Muzyka Marcin Krzyżanowski
W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie "pasuje" do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty.

Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Sala
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Marcin Krzyżanowski

Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)

Obsada:Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny
 • 40,4 MB
 • 16 gru 12 18:16
"Senat szaleńców" na zakończenie Roku Janusza Korczaka
Na zakończenie obchodów Roku Janusza Korczaka zapraszamy na premierę jego dramatu w adaptacji prof. Marii Prussak. Reżyseria Janusza Kukuły.
Autor:
Janusz Korczak
Adaptator:
Maria Prussak
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Smutny brat), Andrzej Ferenc (Lekarz), Stanisław Brudny (Profesor), Marcin Troński (Pułkownik), Andrzej Mastalerz (Homoerotyk), Adam Bauman (Kryniec), Krzysztof Banaszyk (Morderca), Ewa Kania (Barbara Szulc)
 • 54,7 MB
 • 15 gru 12 23:12
"Łysa śpiewaczka"
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej sztuki Eugene Ionesco. Reżyseria radiowa Juliusz Owidzki. Premiera słuchowiska odbyła się w 1983 roku. Wstęp przed słuchowiskiem - rozmowa Iwony Malinowskiej z prof. Eleonorą Udalską o twórczości E. Ionesco.
• Autor:
Eugene Ionesco
Autor Przekładu:
Jerzy Lisowski
Reżyser:
Juliusz Owidzki
Realizator:
Alina Langiewicz
Inni współtwórcy:
Tadeusz Lipszyc (adaptacja)
Obsada:
Gabriela Kownacka, Marek Walczewski, Krzysztof Kumor, Krzysztof Kołbasiuk, Ewa Milde,Janina Nowicka, Ludwik Pak
Emisję słuchowiska poprzedzi rozmowa Iwony Malinowskiej z historykiem teatru prof. dr hab. Eleonorą Udalską na temat specyfiki twórczości Eugene Ionesco. Pod koniec listopada minęła setna rocznica urodzin tego prozaika i dramaturga."Łysą śpiewaczką" zadebiutował w teatrze i został... wygwizdany, a także ostro skrytykowany. Dopiero premiery następnych sztuk: "Lekcja", "Krzesła", "Nosorożec", "Król umiera" spotkały się ze zrozumieniem i uznaniem odbiorców. Przez krytyków - okrzyknięty reprezentantem awangardy lat pięćdziesiątych, sam nie uważał się za przedstawiciela. teatru absurdu. Odwoływał się do wyobraźni odbiorcy. Dwa obsesyjne zagadnienia jego twórczości to życie i śmierć. Jego sztuki traktują o samotności człowieka, o niemożności porozumienia się, o zanurzeniu się w magmie słów, która zabija naszą indywidualność
 • 42,4 MB
 • 15 gru 12 18:09
"Raport o stanie wojennym"
W sobotnie popołudnie zapraszamy na premierę słuchowiska według mikro-opowiadań Marka Nowakowskiego zebranych w tomie wydanym pierwotnie w paryskiej "Kultury".
Autor:
Marek Nowakowski
Adaptator i reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Arkadiusz Jakubik, Paweł Ciołkosz, Grzegorz Kwiecień, Irena Jun, Sławomir Pacek, Henryk Talar, Stanisław Brudny, Ewa Konstancja Bułhak, Joanna Jeżewska, Magda Kusa
Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie opowiadań zebranych w tomie "Raport o stanie wojennym". Marek Nowakowski, który opublikował te prozę najpierw w paryskiej Kulturze, a potem w drugim obiegu nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, zebrał historie ludzi, zajmujących różne stanowiska wobec wprowadzenia stanu wojennego. Jednak przede wszystkim w wypowiedziach bohaterów poznajemy codzienność Polaków w tym okresie. I choć publikacja miała charakter fabularny, do dziś pozostaje ważnym dokumentem tamtej rzeczywistości.
 • 41,1 MB
 • 9 gru 12 18:07
"Portret Doriana Graya" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę radiowej wersji słynnej powieści Oscara Wilde'a. Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza.
Autor:
Oscar Wilde
Autor Przekładu:
Maria Feldmanowa
Adaptator i reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Adam Ferency (Narrator), Dorian Gray (Piotr Bajtlik), Bazyli Hallward (Andrzej Mastalerz), Henryk Wotton (Mariusz Bonaszewski), Sybila Vane (Angelika Kurowska), James Vane (Paweł Ciołkosz), Pani Vane (Halina Skoczyńska), Alan Campbell (Marcin Bosak), Księżna Monmouth (Paulina Chruściel), Leśniczy (Miłogost Reczek), Kobieta (Wiktoria Gorodeckaja)
W niedzielne popołudnie w Jedynce premiera radiowej adaptacji powieści Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya", która tuż po publikacji (na początku prasowej) wywołała wiele kontrowersji, a autorowi przysporzyła wrogów oskarżających go o obrazę moralności. Angielskiego czytelnika końca XIX wieku oburzały homoerotyczne aluzje i rozpasany tryb życia bohatera.
W warstwie fabularnej powieść opisuje młodego mężczyznę, tytułowego Doriana (w tej roli znakomity Piotr Bajtlik), który pozuje do obrazu zafascynowanemu nim malarzowi Bazylemu Hallwardowi. Zachwycony efektem końcowym Dorian wyraża życzenie, by nie on sam się starzał, a jego postać na obrazie...
 • 5,0
 • 41,7 MB
 • 9 gru 12 14:00
Wyrok na sierpień" - radiowa wersja spektaklu "teatru podziemnego" w Jedynce
W najbliższą sobotę, 8 grudnia, Teatr Polskiego Radia w Pierwszym Programie zaprasza na premierę słuchowiska "Wyrok na sierpień" wg Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza w reżyserii Andrzeja Makowieckiego.
Autorzy:
Krystyna Miłobędzka i Andrzej Falkiewicz
Reżyser:
Andrzej Makowiecki
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Edwin Petryka, Bogusław Kierc, Andrzej Wilk, Stanisław Melski, Andrzej Makowiecki, Halina Skoczyńska, Henryk Niebudek, Maciej Szary, Kazimierz Wysota
Scenariusz oparty został na zapisie wypowiedzi z procesu Władysława Frasyniuka, który miał miejsce we Wrocławiu w 1982 roku. Władze stanu wojennego oskarżyły wówczas Władysława Frasyniuka i innych członków władz zdelegalizowanej "Solidarności" o ciężkie przestępstwa wobec PRL.
Teatr Polskiego Radia stworzył radiową wersję jednego z najsłynniejszych spektakli "teatru podziemnego" działającego w stanie wojennym w wielu miejscach Polsce, w tym i we Wrocławiu. Premiera dokumentalnego spektaklu odbyła się w listopadzie 1984 r. Obecny był na niej Władysław Frasyniuk, wypuszczony z więzienia niedługo przedtem.
W słuchowisku Teatru Polskiego Radia w większości występują aktorzy, którzy wzięli udział w tamtym przedsięwzięciu. Artyści zrzeszeni we wrocławskim stowarzyszeniu "NST – Nie Samym Teatrem" prezentowali w latach 80. to widowisko w całej Polsce. Wśród osób należących do tej formacji wymienić można: Bogusława Kierca, Danutę Kierc, Edwina Tomasza Petrykata, Andrzeja Makowieckiego, Andrzeja Wilka, Kazimierza Wysotę, Joannę Ładyńską, Stanisława Melskiego, Zbigniewa Karneckiego, Jarosława Szymkiewicza oraz Andrzeja Falkiewicza. W pojedynczych spektaklach lub przy ich tworzeniu udział brali również: Zygmunt Bielawski, Iga Mayr, Ewa Kamas, Halina Skoczyńska. Głównym miejscem spotkań NST i wystawianych przez nich sztuk stała się parafia św. Klemensa Dworzaka przy alei Pracy we Wrocławiu.
Spektakl "Wyrok na sierpień" z jednej strony pokazywał najważniejsze cechy etosu "Solidarności": otwartość dyskusji, szczerość wypowiedzi, unikanie przemocy; z drugiej – groteskowość przebiegu procesu sądowego prowadzonego pod dyktando władzy wojskowej.
 • 50,5 MB
 • 9 gru 12 0:08
Dobry Boże, spraw żebym oślepł
na specjalne życzenie słuchaczy zapraszamy na słuchowisko według dramatu Wilhelma Genazino. Adaptacja i reżyseria Macieja Wojtyszki. Słuchowisko zrealizowano we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Premiera słuchowiska odbyła się 3 listopada 2012 r.
Dobry Boże, spraw żebym oślepł
Autor:
Wilhelm Genazino
Autor Przekładu:
Maciej Ganczar
Reżyser:
Maciej Wojtyszko
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Maciej Wojtyszko (adaptacja)
Obsada:
Grzegorz Kwiecień - Andreas, Adam Biedrzycki - Robert, Anna Łopatowska - Marta, Katarzyna Skarżanka - Iris, Aleksandra Bożek - Teresa
Wilhelm Genazino, pisarz niemiecki, laureat nagrody Georga Buchnera, zadebiutował jako prozaik i jako prozaik znany był także w polsce przez lata - między innymi jako autor trylogii "Abschaffel" w przekładzie Anny Chałbis. W roku 2004 Genazino napisał swój pierwszy dramat pt. Dobry Boże, spraw, żebym oślepł. Utwór został nagrodzony przez niemieckojęzyczne wydawnictwa teatralne w konkursie dla dramatopisarzy i wystawiony 20 listopada 2005 roku w Darmstadt. Pod koniec 2011 roku w Wydawnictwie ADiT ukazały się 3 sztuki Genazino w przekładzie Macieja Ganczara w tomie opatrzonym tytułem pochodzącym własnie od pierwszej sztuki. Można odczytać ten utwór jako znak protestu przeciwko wszechpanującemu obecnie kultowi młodości. Nie ma tu skomplikowanej intrygi. Dwie pary wiodą utrwalone od lat monotonne, schematyczne życie. Upływający czas rozluźnia nieco więzy młodszej pary. To samo dotyczy ich rodziców - pary po pięćdziesiątce, a własciwie klasycznego trójkąta: on i one dwie. Wszyscy troje zauważają u siebie oznaki starzenia się, o których mówią sobie otwarcie. Byłaby to bardzo przygnębiająca sztuka, gdyby, nie specyficzne dialogi, które pozwolą słuchaczowi buśmiechnąć się, nierzadko zaśmiać i odczuć tę umacniającą się, mimo wszystko, więź między małżonkami.
 • 5,0
 • 47,5 MB
 • 2 gru 12 22:15
"Przeklęte" tematy Houellebecqa
Tym razem na Scenę Teatralną Trójki przeniesiemy najnowszą powieść francuskiego pisarza, która jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym. "Mapa i terytorium" to również traktat o ułomności relacji międzyludzkich
Michel Houellebecq, autor m.in. "Cząstek elementarnych", "Platformy", za "Mapę i terytorium" otrzymał prestiżową francuską literacką Nagrodę Goncourtów. Powieść ukazała się w Polsce w ubiegłym roku i, podobnie jak wcześniejsze pozycje, odbiła się szerokim echem w świecie literackim.
Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra), francuski malarz i artysta, który w swojej sztuce zajmuje się, nazwijmy to, wytworami późnej doby kapitalizmu, organizuje wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak… "Michel Houellebecq – znany pisarz" (Marek Kalita), bohater powieści.
Michel Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.
Radiowa adaptacja, choć ograniczona do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i "przeklęte" Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica, do kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. I niech choćby była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało.

Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada: Andrzej Chyra (Jed Martin), Marek Kalita (Michel Houellebecq), Magdalena Cielecka (Dziennikarka), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (Głos w reklamie)
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  601

601 plików
24,43 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

daga.r4

daga.r4 napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności