Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 20.12.2014 23:26

 • pliki muzyczne
  1183
 • pliki wideo
  29
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  23

1248 plików
42,88 GB

 • 31,2 MB
 • 21 paź 12 18:00
Premierowe "Janieja" w Pierwszym Programie
Zapraszamy na najnowsze słuchowisko Krzysztofa Bizio.
Emisja
Autor:
Krzysztof Bizio
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Banaszyk (Ja), Adam Bauman (Przyjaciel Pierwszy/Wojnowicz), Monika Krzywkowska (Super Blond), Marek Frąckowiak (Badurski), Milena Suszyńska (Kelnerka), Monika Kwiatkowska (Żona), Stanisław Brudny (Dziadek), Elżbieta Kijowska (Matka), Mirosław Zbrojewicz (Przyjaciel Drugi), Daniel Wydrych (Redaktor)
Słuchowisko Krzysztofa Bizio "Janieja" to studium samotności człowieka zmuszanego przez otoczenie do demonstracyjnego samospalenia w proteście wobec świata.
Bohater, wbrew sobie, nosi na barkach oczekiwanie, że zbawi świat od nieszczęścia. Losem bohatera manipulują nieznane siły.
 • 42,0 MB
 • 20 paź 12 18:03
Słuchowisko „ Zabic motyla“ według prozy Zbigniewa Wojnarowskiego to próba alternatywnego ujęcia najnowszej polskiej historii.
Zbigniew Wojnarowski, autor powieści "Miraż", której jeden rozdział był podstawą adaptacji słuchowiska "Zabić motyla", posługując się modną obecnie konwencją "historii alternatywnej", bierze na warsztat stan wojenny w Polsce. Ten czysto literacki zabieg jest jedynie pretekstem do postawienia kilku zasadniczych pytań o stan naszego realistycznego i mitycznego rozumienia zjawisk historycznych i narodowej historiozofii. Ponownie przeżyty przez bohatera słuchowiska, Marka (Grzegorz Damięcki), stan wojenny jawi się jako okrutny koszmar, który istnieje równie realistycznie jak ten, który bohater zna z własnych tragicznych doświadczeń. I choć ten śniony stan wojenny ma zupełnie odmienny przebieg, posiada swoje własne prawa i logikę nie mniej prawdopodobną, niż ten historyczny.
Marek zaczyna orientować się, że jego obecność w alternatywnym świecie staje na przeszkodzie dopełnienia się narodowych mitów heroizmu, męczeństwa i cudownego ocalenia. Bohater odbierany jest w rzeczywistości alternatywnej jako rodzaj upiora nie należącego ani do świata żywych, ani umarłych. Jest obiektem licznych ataków ze strony bohaterów naszej historii, ale ich kule, strzały i szable trafiają w próżnię. Pogłębiająca się alienacja sprawia, że Marek postanawia dać się zgładzić, by wrócić do "swojego świata", ale nawet srebrna kula, która pozbawiła życia hrabiego Potockiego, gdy ten uznał się za upiora i popełnił samobójstwo, nie jest w stanie wyzwolić go z matni poplątanej historii, narodowych legend i obsesji.
Słuchowisko "Zabić motyla" jest interesującą próbą wniknięcia w podświadomość historyczną Polaków; gorzkim bilansem legend, urojeń i trzeźwej oceny historii. W tym charakterystycznym dla prozy Zbigniewa Wojnarowskiego przenikaniu się rzeczywistości, traci sens wszelka tzw. "prawda historyczna", którą potrafi zburzyć trzepot skrzydeł tytułowego "motyla".
Scenariusz słuchowiska "Zabić motyla" powstał w oparciu o jeden z rozdziałów powieści Zbigniewa Wojnarowskiego "Miraż", wydanej przez Narodowe Centrum Kultury, w cyklu "Zwrotnice historii. Historie alternatywne".
Autor: Zbigniew Wojnarowski, Autor Przekładu: Krzysztof Sielicki, Reżyser: Jan Warenycia, Realizator: Paweł Szaliński, Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maria Pakulnis, Grzegorz Damięcki, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Ferenc, Henryk Talar, Franciszek Pieczka i inni.
 • 40,5 MB
 • 14 paź 12 18:21
Poetycko-muzyczna "Ukrainność" w Jedynce
Słuchowisko według scenariusza i w reżyserii Magdaleny Warzechy to poetycko-muzyczna podróż na Ukrainę, w właściwie na Kresy Wschodnie dawnej Polski z udziałem ukraińskich artystów.
Scenariusz Magdaleny Warzechy podkreśla wielokulturowość tych terenów, gdzie stykały się ze sobą Wschód i Zachód: wpływy muzułmańsko-prawosławne mieszały się w ukraińskim tyglu z katolicko-protestanckimi.
W słuchowisku pobrzmiewają motywy baśniowe (pogańskie) z chrześcijańskimi. Autorka scenariusza odwołuje się do polskiej i ukraińskiej tradycji, miesza klasykę ze współczesnością. Całość okraszona jest odrobiną sentymentalizmu i refleksji, czego autorzy tego wyjątkowego spektaklu nie boją się podkreślać.
Oprawę muzyczną, którą przygotowali ukraińscy artyści Anna i Sergij Ochrymczukowie, stanowi rdzenna muzyka ukraińska, którą obok autorów opracowania wykonują Paweł Iwaszkiewicz i Wojciech Pulcyna.
Autorka i reżyserka: Magdalena Warzecha, Realizator: Paweł Szaliński, Opracowanie muzyczne: Anna i Sergij Ochrymczukowie.
Wykonawcy: Magdalena Warzecha (śpiew i recytacje), Anna Ochrymczuk (śpiew/skrzypce), Sergij Ochrymczuk (śpiew), Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte), Wojciech Pulcyn (kontrabas).
 • 41,5 MB
 • 13 paź 12 19:41
"Śmierć komandora" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowisk według sztuki Tomasza Łubieńskiego. Reżyseria Dobrosławy Bałazy.
Autor:
Tomasz Łubieński
Adaptator i reżyser:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Henryk Talar, Aleksander Mikołajczak, Monika Pikuła, Julia Kołakowska, Grzegorz Kwiecień, Krzysztof Banaszyk, Janusz Rafał Nowicki
Śmierć komandora Tomasza Łubieńskiego to historia Don Juana, osadzona w realiach prowincjonalnego miasteczka w faszystowskich Włoszech. Ukazuje wpływ totalitaryzmu na życie codzienne małej społeczności, w której jak w soczewce, odbija się stan moralny całego, ogarniętego faszystowską dżumą narodu. W sztuce pobrzmiewają aluzje do słynnego przemówienia Benito Mussoliniego z 1936 roku. I chociaż główni bohaterowie, są mocno osadzeni w historycznych realiach, to jednak treść przesłania jest uniwersalna. Każdy przejaw totalitaryzmu wydobywa z ludzi to, co najgorsze: aroganckie pragnienie posiadania absolutnej władzy, umiłowanie przemocy, użycie zastraszania jako środka sprawowania kontroli. W efekcie pojęcia godności ludzkiej, honoru czy lojalności stają się gorzką parodią, wykrzywiają się jak w krzywym zwierciadle.
Don - alter ego mozartowskiego Don Juana - jest agentem służb specjalnych i morduje Komandora, weterana Wielkiej Wojny, w ramach politycznego zlecenia. Władza, w osobie miejscowego syndyka i cała miejska społeczność ugina kark pod twardym butem faszystowskich mocodawców. Strach przed represjami ze strony nowych sił politycznych staje się chlebem powszednim i obezwładnia wszystkich jednako. Tak samo córkę Komandora jak i jej narzeczonego, syndyka, pomocnika Dona - ordynansa Leppo, jak i młodych przedstawicieli narodu: Mazetta i Zerlinę, których zatruwa faszystowski jad, zanim na dobre zdążą rozwinąć skrzydła. I jedynie cyniczny wysłannik nowej władzy, osadzony w roli "obserwatora" Nico, przez którego pensjonat musi się przewinąć każdy przyjezdny chłodno i cynicznie rozdaje role, decyduje o życiu, wyznacza zadania.
Don swoje zadanie wypełnił do końca, otrzymał zasłużoną karę, jaką była zdrada najbliższego mu człowieka. Ale ten łańcuszek zdrad i podłości wymuszonej strachem dopiero się rozpoczął. I trwa. W każdych czasach, jeśli tylko współcześni na to pozwalają.
 • 41,7 MB
 • 10 paź 12 19:05
"Medea" z Anną Dereszowską w roli tytułowej
Autor:
Eurypides
Autor Przekładu:
Jerzy Łanowski
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Anna Dereszowska (Medea), Grzegorz Damięcki (Jazon), Irena Jun (Piastunka), Stanisław Brudny (Wychowawca), Mariusz Bonaszewski (Ajgeus), Krzysztof Gosztyła (Kreon), Stanisława Celińska i Elżbieta Kępińska (Chór), Leon Charewicz (Posłaniec), Bernard i Sara Lewandowscy (dzieci)
Historia kobiety, która zabija swoje dzieci, by w ten sposób dokonać zemsty na niewiernym mężu, od wieków wzbudza żywe emocje. Oto Medea, porzucona przez swojego męża Jazona i wygnana przez Kreona, w akcie desperacji podstępem zabija kochankę mężczyzny i na śmierć skazuje również swoje dzieci. Kobieta w odwecie za zdradę chce zabrać Jazonowi wszystko to, co kochał najbardziej. Ale sama po tym desperackim akcie pogrąży się w rozpaczy.
Słuchowisko zostanie nadane w nowoczesnym systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2. Słuchaczy posiadających kino domowe, prosimy o włączenie dekodera systemu. Dla pozostałych słuchaczy jakość odbioru stereo bez zmian.
 • 47,2 MB
 • 7 paź 12 22:23
Dramat komiczny Ionesco na "Scenie teatralnej Trójki"
Słuchowisko "Lekcja" jest niejako projekcją trzech snów – Profesora (Krzysztof Globisz), Uczennicy (Karolina Gorczyca) i snu … słuchacza. Absurd Ionesco jest więc nie tylko zabawą słowną, ale ma też swoją podskórną logikę.
Katarzyna Michałkiewicz w założeniach reżyserskich odwołuje się do tego, co sam Eugene Ionesco mówił o swoich dramatach: "Jeśli materia moich sztuk często utkana jest ze snów, to sny te muszą być stosunkowo niedawne, skoro je tak dokładnie pamiętam. Przywiązuję dużą wagę do snów, bo daje mi to ostrzejszą, bardziej dogłębną wizję siebie samego. (…) Czasami jest nieprawdopodobnie odkrywczy, brutalny. Jest świetlistą oczywistością. Ktoś, kto zajmuje się teatrem, może traktować sen jako podstawowe zjawisko dramatyczne. Sen – to czysty dramat.”
Reżyserka podjęła wyzwanie rzucone przez autora i zrealizowała "Lekcję” w tym duchu.
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Dawid Rudnicki
Obsada: Krzysztof Globisz (Profesor), Karolina Gorczyca (Uczennica), Beata Fudalej (Służąca)
Przed słuchowiskiem rozmowa z dyrektorem Teatru Polskiego Radia - Januszem Kukułą.
 • 35,8 MB
 • 6 paź 12 19:55
Przystanek
Autor:
Jan Misiuk
Reżyser:
Henryk Rozen
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Podolski), Maciej Zacharzewski (Karol), Ryszard Jabłoński (Wacław), Katarzyna Słomska (Żona Wacława), Ewa Trochim (Ekspedientka), Milena Suszyńska (Krystyna), Małgorzata Rożniatowska (Matka Karola), Grzegorz Kwiecień (Lekarz), Ewa Wawrzoń (Kobieta I), Katarzyna Bargiełowska (Kobieta II)
Zapraszamy na premierę słuchowiska Jana Misiuka. To opowieść o zagubieniu współczesnego człowieka i poszukiwaniu tożsamości w otaczającej rzeczywistości.
 • 39,8 MB
 • 30 wrz 12 19:12
Bąbel, czyli Powrót posła
Słuchowisko Jana Warenyci to komediowe political-fiction we współczesnych realiach. Premiera w radiowej Jedynce.
Autor i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Zdzisław Wardejn (Pan Robert vel Don Robert, finansista, były gangster), Marcin Troński (Waldi, gangster „łagodny”), Katarzyna Dąbrowska (Julia), Joanna Jeżewska (Linka), Wojciech Wysocki (Irek, przedsiębiorca, polityk), Tomasz Sapryk (Szenk, polityk), Krzysztof Banaszyk („Bartnik”, agent), Jacek Braciak („Zaleśny’’, agent), Elżbieta Kijowska (Helena Walewska, służąca, TW CBŚ), Leon Charewicz (Stefan Knobel, inżynier geolog), Grzegorz Wons (Agent z centrali)
Słuchowisko Jana Warenyci „Bąbel, czyli Powrót posła” rozgrywa się na niebezpiecznym styku wielkiego businessu, polityki i przestępczości zorganizowanej, „z najwyższej póki”.
Dawni gangsterzy terroryzujący miasto stali się teraz szanowanymi obywatelami goszczonymi na salonach władzy. Politycy, przedstawieni w tej historii, są już zmęczeni i rozczarowani tym, co udało im się osiągnąć. Przypadkowa wpadka pewnego dygnitarza skutecznie niweczy w nim dawny zapał i wielkie idee, które towarzyszyły mu w momencie, kiedy sięgał, wraz z przyjaciółmi, po władzę. Zasadę działania na rzecz ogółu zastąpi teraz marzenie o ucieczce na „niekończące się wakacje”, luksus i oderwanie się od problemów państwa. Zaufanie zmienia się w podejrzliwość, a wzniosłe obietnice w skrajny egoizm.
Tytułowy „bąbel” to ogromne złoża gazu i ropy, którymi pragną zawładnąć zarówno ludzie ze świecznika władzy, jak i mająca mafijne korzenie wielka finansjera. Do gry włączają się również służby specjalne. Słuchowisko nie daje jednoznacznej odpowiedzi, kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji.
„Bąbel, czyli Powrót posła” jest gorzką komedią o „wypaleniu się władzy”, egoizmie elit, jej frustracjach i upadku zasad moralnych, postępującemu wraz czasem sprawowania władzy.
Jest również próbą pokazania, jak chory stan elit politycznych może działać demoralizująco na resztę społeczeństwa i rozwój demokracji.
 • 44,8 MB
 • 29 wrz 12 18:12
Metafizyczne "Drzwi" w Teatrze Jedynki

Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia...
By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…
Reżyseria: Janusz Kukuła; realizacja akustyczna: Paweł Szaliński; opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada: Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel).
 • 57,2 MB
 • 23 wrz 12 0:34
Premierowa czernucha Nikołaja Kolady
Pierwsza w nowym sezonie premiera teatralna na antenie Dwójki! Słuchowisko według sztuki Nikołaja Kolady "PROCA" w przekładzie Jerzego Czecha.
Sztuki Kolady krytyka określiła mianem czernuchy, ze względu na to, że przedstawiają życie od najciemniejszej strony.Tak jest w znanej nam z wystawień scenicznych "Merylin Mongoł" czy "Martwej królewnie", którą na scenie parę lat temu wystawił właśnie Paweł Szkotak. Sztuka pt. "Proca" w kształcie scenicznym Teatru Scena Prezentacje spotkała się z uznaniem widzów, zdobywając Feliksa Publiczności w 2008 roku.
Jak zabrzmi w teatrze na głosy? Czy potrafi nas, słuchaczy, poruszyć równie mocno jak widzów? Bohaterowie tej sztuki to 33-letni Ilja, poruszający się na wózku inwalidzkim, stracił nogi wyniku wypadku w pracy. Teraz pije i dorabia do renty, żebrząc pod marketem. Tam poznaje go 20-letni student Anton, z rodziny nauczycielskiej. Wydaje się, że trudno o płaszczyznę, która mogłaby ich do siebie zbliżyć. A jednak .... - po paru głębszych, obaj mężczyźni zwierzają się sobie z trapiących ich bolączek: studentowi "nie wychodzi z dziewczynami", a inwalidzie trudno liczyć na bezinteresowną miłość. Nie chce sąsiadki, która skłonna byłaby pójść z nim do łóżka , bo wie, że tym sposobem chciałaby zdobyć jego mieszkanie. Wkrótce męska przyjaźń przeradza się w uczucie.... Jest to sztuka z tragicznym, jak to u Kolady, finałem...
Autor:
Nikołaj Kolada
Autor przekładu:
Jerzy Czech
Reżyser:
Paweł Szkotak
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Inni współtwórcy:
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Obsada: w roli Larysy - Julia Kijowska, jako Ilja - Przemysław Bluszcz, Anton - Marcin Przybylski.
 • 47,3 MB
 • 16 wrz 12 22:10
"Historia pewnej miłości" z Andrzejem Chyrą
"Historię pewnej miłości" według Tomasza Mana opowiedzą Sandra Korzeniak i Andrzej Chyra. Zapraszamy w niedzielę na "Scenę teatralną Trójki".
Tomasz Man w swojej najnowszej realizacji słuchowiskowej powraca do skomplikowanych relacji miłosnych między dwojgiem ludzi. Poznają się w nietypowych okolicznościach, wkrótce wiedzą, że nie mogą żyć osobno. Jednak z czasem coraz bardziej się od siebie oddalają, raniąc się wzajemnie.
Man dramaturgię tej opowieści buduje za pomocą pozornego dialogu, w gruncie rzeczy bohaterowie wypowiadają się w monologach, które składają się na obraz tego związku. W warstwie dźwiękowej, dzięki współpracy z kompozytorem Piotrem Mossem i Andrzejem Brzoską, realizatorem akustycznym, Man przechodzi od harmonii wyrażonej w ciszy, do obezwładniającego chaosu, który obrazuje rozpad i rozpacz.
Autor i reżyser:
Tomasz Man
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Piotr Moss
Obsada:
Sandra Korzeniak (Ona), Andrzej Chyra (On)
Zapraszamy w niedzielę o godz. 21.05. Przed słuchowiskiem spotkanie z Tomaszem Manem, autorem i reżyserem oraz z Piotrem Mossem, kompozytorem.
 • 5,0
 • 61,7 MB
 • 15 wrz 12 20:23
Postrzyżyny
W cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na spektakl radiowy według powieści czeskiego pisarza Bohumila Hrabala pt. "Postrzyżyny". Adaptacja radiowa Hanny Bielawskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Nagranie z 2000 r.
Książka, na podstawie której zrealizowano słuchowisko, przenosi czytelnika po raz kolejny do bliskiego sercu autora miasteczka z lat dzieciństwa. To jeszcze jedna okazja do zanurzenia się w magiczną atmosferę browaru w Nymburku i spotkania barwnych, niepowtarzalnych bohaterów: Marii, Francina i stryja Pepina.
Dzięki Państwa głosom słuchowisko to znalazło się w dwudziestce "Słuchowisk na lato". Jest to nagranie z roku 2000.
Autor:
Bohumil Hrabal
Autor przekładu:
Andrzej Czcibor-Piotrowski
Reżyser:
Wojeciech Markiewicz
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Ilustracja muzyczna:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Hanna Bielawska - adaptacja
Obsada:
Danuta Stenka - Maria, Marian Opania - Bohumil Hrabal/Bogusz, Krzysztof Kowalewski - Francin, Jerzy Bończak - Pepin, Zdzisław Wardejn - Doktor Gruntorad, Janusz Kłosiński - Pan de Giorgi, Łukasz Lewandowski - Bodzio Czerwinka
 • 83,1 MB
 • 8 wrz 12 21:45
Zamek
W cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na spektakl radiowy według znakomitej powieści austriackiego pisarza Franza Kafki pt. "Zamek". Adaptacja radiowa Witolda Malesy, reżyseria Janusza Kukuły. Nagranie z 2000 r.
Dzięki Państwa głosom słuchowisko to znalazło się w dwudziestce "Słuchowisk na lato". Jest to nagranie z roku 2000.
Autor:
Franz Kafka
Autor Przekładu:
Kazimierz Truchanowski i Krzysztof Radziwiłł
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Ilustracja muzyczna:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Witold Malesa - adaptacja
Obsada:
Jarosław Gajewski, Cezary Kwieciński, Krzysztof Kołbasiuk, Mariusz Benoit, Agnieszka Suchora, Tomasz Zaliwski, Maria Seweryn, Mirosława Krajewska, Janusz Zakrzeński, Artur Janusiak, Daria Trafankowska, Łukasz Lewandowski
 • 47,6 MB
 • 2 wrz 12 22:12
Piotr Cieplak i SzaZa w debiutanckim monodramie
• O drodze do Portugalii i realizacji słuchowiska opowiada Piotr Cieplak
Reżyser teatralny (nagrodzony m.in. na Festiwalu Dwa Teatry) – Piotr Cieplak napisał tekst pod tytułem "O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii" (debiut pisarski). I wykona go (debiut wykonawczy jako słuchowisko), poniekąd reżyserując siebie samego. To bardzo rzadki przypadek.
Rzadko też Teatr Polskiego Radia sięga po formę monodramu, a jest to rodzaj monodramu z improwizacjami muzycznymi duetu SzaZa – czyli Pawła Szamburskiego (klarnety amplifikowane, głos) oraz Patryka Zakrockiego (skrzypce, altówka, mbira amplifikowana) - dwóch niezwykle aktywnych animatorów muzyki improwizowanej.
Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska, który opowiedział nam o tym wyzwaniu -
O tym, jak doszło do powstania tego nietypowego słuchowiska, opowie sam twórca podczas rozmowy je poprzedzającej
 • 81,6 MB
 • 5 sie 12 15:00
"Cudzoziemka"
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Marii Kuncewiczowej.
Grażyna BarszczewskaEwa Modestowicz - Archiwum Teatru PR Słuchowisko wg powieści Marii Kuncewiczowej. Słuchacze Programu II Cudzoziemkę wybrali w plebiscycie Słuchowiska na lato.
W tytułowej roli wystąpiła Grażyna Barszczewska, której towarzyszyli: Ignacy Gogolewski, Mariusz Bonaszewski, Wieńczysław Gliński, Jan Matyjaszkiewicz, Andrzej Ferenc, R.Barycz, W. Glinski, J. Jarosz.
 • 75,6 MB
 • 28 lip 12 21:03
Alchemik", czyli o poszukiwaniu skarbu


Damięcki, Ferency, Pieczka, Szyc, Landowska – znakomita obsada w słuchowisku na podstawie niezwykle popularnej książki Paula Coelha.
W cyklu "Słuchowisko na lato" przypominamy radiową wersję powieści Paula Coelha "Alchemik". Dzięki Państwa głosom adaptacja ta znalazła się w prezentowanej na naszej antenie dwudziestce "słuchowisk na lato".
Powieść Coelha jest niezwykłym zjawiskiem wydawniczym na świecie. Przetłumaczona została na 61 języków i rozeszła się w ponad 30 milionach egzemplarzy na świecie. Od lat utrzymuje sie na listach bestsellerów w wielu krajach. Określana jest jako powieść kultowa i wymieniana w jednym szeregu z takimi tytułami jak: Mały Książę, Mewa czy Buszujący w zbożu. W Brazylii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych , na Tajwanie i we Włoszech "Alchemik" stał się lekturą szkolną, a w Polsce w roku szkolnym 2001/02 został wprowadzony jako lektura uzupełniająca.
W radiowej adaptacji "Alchemika" Grzegorz Damięcki wcielił się w tytułową postać Santiago, pasterza poszukującego skarbu. Wystąpili również: Franciszek Pieczka, Tomasz Zaliwski, Elżbieta Kępińska, Marek Obertyn, Piotr Bajor, Witold Pyrkosz, Adam Ferency, Dorota Landowska, Wojciech Wysocki, Krzysztof Królak, Marek Frąckowiak, Jan Kulczycki, Zbigniew Konopka i Borys Szyc .
Reżyseria Waldemara Modestowicza, przekład Barbary Stępień i Andrzeja Kowalskiego, adaptacja Elżbiety Łukomskiej, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
Nagranie z 2002 roku.
 • 51,4 MB
 • 21 lip 12 23:20
Cudowna melina
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" pragniemy przypomnieć Państwu słuchowisko według powieści Kazimierza Orłosia pt. "Cudowna melina". Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Nagranie archiwalne z 1996 r.
Kazimierz Orłośfot. archiwum Teatru Polskiego Radia
Emisja
Pewnego dnia w niedużym mieście pojawia się nikomu nie znany 40-letni mężczyzna. Wkrótce wszyscy są przekonani, że to dziennikarz przysłany "z centrali". On sam zaś odkrywa powiązania przewodniczącego Rady Narodowej, sekretarza partii, komendanta milicji, dyrektorów, prezesów miejscowych przedsiębiorstw etc., czyli miejscowej "elity", która trzęsie miastem i wzajemnie się wspiera, kryjąc swoje występki. Klika jako zasada systemu staje się silniejsza niż szlachetne intencje. Książka, wydana po raz pierwszy przez Instytut Literacki w Paryżu w 1973 r., napisana została jako satyra na panujące w PRL-u stosunki i ściągnęła na jej autora poważne kłopoty: wydalenie z pracy, zakaz druku w konsekwencji Kazimierz Orłoś opuszcza Warszawę gdzie mieszkał i pracował i wiele lat spędza na wielkich budowach nad Soliną. Publikuje w wydawnictwach podziemnych. Do jawnego życia literackiego powraca dopiero po 1989 roku. Opublikował też książkę "Historia Cudownej meliny", w której opisał perypetie związane z publikacją tej powieści.
Autor:
Kazimierz Orłoś
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Ewa Stocka-Kalinowska - adaptacja
Obsada:
Troński Marcin,Duryasz Wojciech,Kowalewski Krzysztof,Sawicka Olga,Jungowska Edyta,Pyrkosz Witold,Robaczewski Marek,Galia Paweł,Bista Henryk,Grabowski Tadeusz,Dreger Ryszard,Suszyński Zbigniew,Barycz Ryszard,Bazak Arkadiusz,Marzecki Tomasz,Serwa Ewa
 • 79,6 MB
 • 15 lip 12 11:21
Skąpiec
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" pragniemy przypomnieć Państwu "Skąpca" według jednej z najbardziej znanych i lubianych komedii Moliera. Adaptacja radiowa Iwony Malinowskiej, reżyseria Jana Warenyci. W roli tytułowej znakomity Wiesław Michnikowski. Nagranie archiwalne z 2002 r.
Emisja
Autor:
Molier
Autor Przekładu:
Tadeusz Żeleński [Boy]
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Iwona Malinowska - adaptacja
Obsada:
Wiesław Michnikowski (Skąpiec), Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek, Monika Kwiatkowska, Stanisław Brudny, Hanna Stankówna, Grzegorz Wons, Marek Bargielowski, Pawel Nowisz, Katarzyna Tatarak.
 • 85,6 MB
 • 23 cze 12 23:40
Pieczka Bogiem, Ferency złym duchem, Ostałowska – piękną Małgorzatą, zaś Wakuliński w roli słynnego uczonego. Znakomita adaptacja tajemniczej historii Goethego, słuchowisko, które wygrało plebiscyt – w sobotni wieczór!
.
Zwycięstwo przypadło w udziale radiowej realizacji pierwszej części "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Słuchowisko powstało w 1999 roku, wkrótce po ukazaniu się utworu Goethego w przekładzie Adama Pomorskiego. Było to wówczas najnowsze tłumaczenie, po wieloletnim, obowiązującym Feliksa Konopki. Adaptacji dokonała Iwona Malinowska, opracowała muzycznie Małgorzata Małaszko, a zrealizowała Ewa Szałkowska. Słuchowisko reżyserował Waldemar Modestowicz, a wystąpili w nim m.in. Krzysztof Wakuliński (Faust), Adam Ferency (Mefistofeles), Marek Bargiełowski (Wagner), Dominika Ostałowska (Małgorzata), Franciszek Pieczka (Pan Bóg), Jan Matyjaszkiewicz (Wesołek), Piotr Bajor (Poeta), Krzysztof Chamiec (Duch), Grażyna Barszczewska (Marta), Daria Trafankowska (Wiedźma), Arkadiusz Bazak (Genreał), Andrzej Piszczatowski (Dyrektor teatru), Henryk Boukołowski (Minister) i Zofia Rysiówna (Wiedźma).
W jednym z wywiadów tłumacz Adam Pomorski powiedział, że jego pomysł na "Fausta" polegał na przybliżeniu do tradycji rodzimej groteski – na przykład do poetyki szopki. – Groteska szopki wyklucza retorykę, narzuca lapidarność wypowiedzi podbudowanej komizmem – mówił. Rzecz rozgrywa się zatem w konwencji ulicznego teatru marionetek, wywodzącego się z tradycji niemieckiej – stąd sceny z dyrektorem teatru.
 • 43,3 MB
 • 20 cze 12 22:59
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski (On)
Anna Dereszowska (Ona)

„Pokocham ją siłą woli” opisuje sytuacje spotkania dwojga ludzi stworzonych dla siebie. Młodych, ale już dojrzałych i potrafiących określić swoje oczekiwania dotyczące związku dwojga ludzi - razem chcą poznawać prawdę o sobie i o świecie. Czystość ich miłości jest w konflikcie ze swobodą obyczajową. Jest szukaniem siebie w odpowiedzialności.

„Pokocham ją siłą woli” to słuchowisko wg opowiadania Edwarda Stachury z tomu "Się". Świetny tekst Stachury w znakomitej interpretacji Marcina Przybylskiego, któremu partneruje Anna Dereszowska. Adaptacja Wacława Tkaczuka.
 • 26,7 MB
 • 20 cze 12 21:59
 • 27,0 MB
 • 20 cze 12 20:46
Reżyseria: Henryk Rozen
Scenariusz: Wacław Tkaczuk
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Grażyna Barszczewska (Pani C.),
Marcin Przybylski (Gracz),
Olgierd Łukaszewicz (Narrator),
Damian Damięcki (Mężczyzna),
Justyna Kulczycka (Kobieta),
Henryk Rozen (Krupier)

Słuchowisko wg opowiadania Stefana Zweiga to opowieść o sześćdziesięcioletniej kobiecie, Pani C., która na skutek towarzyskiego skandalu, spowodowanego ucieczką zamężnej kobiety z młodym mężczyzną, przypomina sobie historię sprzed 20 lat.

Postanawia opowiedzieć o 24 godzinach ze swojego życia, które na zawsze ją zmieniły.
Dwadzieścia lat wcześniej, tuż po śmierci swojego męża, poznała w kasynie młodego Polaka, nałogowego hazardzistę.

Spędziła z nim noc, właściwie nic o nim nie wiedząc. Mężczyzna wyznał jej tylko, że przegrał wszystko, co miał, z zamiłowania do hazardu okradł nawet własną rodzinę. W zamian za obietnicę, że już nigdy więcej nie przekroczy progu kasyna, Pani C. wręczyła mu potrzebną sumę pieniędzy. Spłaciwszy długi, miał rozpocząć nowe życie.

Ale jeszcze tego samego wieczoru Pani C. ponownie spotkała go przy zielonym stoliku. Upokorzona publicznie, zdruzgotana, nawet po wielu latach nie zdołała jednak o nim zapomnieć. W roli Pani C. - Grażyna Barszczewska.
 • 14,6 MB
 • 20 cze 12 19:54
Radiowy Teatr Sensacji (RTS) - Studio Koliber
 • 33,2 MB
 • 17 cze 12 23:13
Autor: Marek Hłasko

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Julia Kijowska
Krzysztof Banaszyk
Henryk Talar
Robert Czebotar

Słuchowisko wg opowiadania Marka Hłaski „Opowiem wam o Esther” to historia miłości i upadku. Tytułowa Esther to młoda, silna prostytutka, w której zakochuje się narrator opowiadania. Historia, którą snuje, jest obrazem ogromnej miłości, ale i mrocznego zatracenia się w drugim człowieku. Zatracenia, które prowadzi do dramatycznego finału.

„(…) Bo wtedy nie wiedziałem jeszcze, że jeśli mężczyzna i kobieta spotykają się, aby kochać, to spotykają się w pustym miejscu, gdzieś na samym środku wypalonej ziemi, gdzie nie dociera ani dźwięk, ani hałas i gdzie nie wracają te wszystkie słowa, które ona powiedziała innym i które ty powiedziałeś je innym." (fragment opowiadania)
 • 25,8 MB
 • 17 cze 12 15:37
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Maria Peszek (Adela Tomsowa), Grzegorz Małecki (Jarek, jej mąż), Agnieszka Matysiak (redaktorka „Sczęśliwego Domu”) oraz Antonina Girycz, Elżbieta Kijowska, Sławomir Holland, Zygmunt Sierakowski, Maciej Szary, Kazimierz Wysota

Słuchowisko „Szczęśliwy dom” to adaptacja opowiadania Jaroslava Haška, które ukazuje jak brzemienne w skutki może być zbyt ochocze stosowanie się do porad pisma w nie obfitującego. Adela Tomsowa (Maria Peszek) i jej mąż Jarek (Grzegorz Małecki) są młodym dobrze zapowiadającym się małżeństwem do czasu, kiedy młoda małżonka zbyt dosłownie i skrupulatnie zaczyna wypełniać wszystkie porady ulubionego pisma „Szczęśliwy dom”. Z tytułowego szczęśliwego domu niewiele zostanie... Świetna komedia ku przestrodze!
 • 43,0 MB
 • 6 cze 12 22:21
Czarne podniebienie
Na zakończenie sezonu teatralnego w Programie I zapraszamy na premierę słuchowiska klasyka dramaturgii radiowej, Andrzeja Mularczyka.
Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Danuta Stenka ( Sylwia, wdowa), Joanna Trzepiecińska (Joanna, przyjaciółka Sylwii), Krzysztof Gosztyła (On) oraz Janusz Kukuła (Reżyser)
Komedia Andrzeja Mularczyka o kobiecie, która po śmierci męża dowiaduje się o jego niewierności. Informuje ją o tym nikt inny, jak mąż kochanki zmarłego męża…
 • 47,8 MB
 • 3 cze 12 22:23
"Mecz" Janusza Głowackiego w Jedynce
Zapraszamy na premierę niezwykłego słuchowiska Janusza Głowackiego. To słuchowiskowa propozycja Teatru Polskiego Radia na Euro 2012.
Autor:
Janusz Głowacki
Reżyser:
Janusz Zaorski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Piotr Fronczewski (Prezes), Sławomir Pacek (Wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (Skarbnik), Wojciech Wysocki (Dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (Gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (Sprawozdawca – komentator) oraz gościnnie: Jerzy Chromik, Jerzy Engel, Andrzej Strejlau, Stefan Szczepłek, Janusz Zaorski
Janusz Głowacki „Mecz” napisał w 1976 r. w okresie euforycznych sukcesów polskiej piłki i srebrnych orłów trenera Kazimierza Górskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w czasie meczu, który ma zadecydować, czy Polska wejdzie do finału Mistrzostw Świata. Na boisku toczy się gra, ale w gruncie rzeczy bardziej interesujący mecz rozgrywa się w salce na szczycie. Losy znajdujących się tam ludzi zależą od przebiegu gry na boisku, więc obserwujemy cyniczną i komiczną grę i walkę o przetrwanie. Intrygi, pieniądze, wzajemne wykańczanie się tworzą straszno-groteskową kombinację. Przeplataną snami o potędze, deklaracjami o bezinteresowności, miłości do Polski, sportu itd. Każda zmiana sytuacji na boisku zmienia nastrój i układ sił w gabinecie Prezesa. Sztuka miała premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie i grana była w kilku innych w kraju i w Europie. Andrzej Wajda chciał z niej zrobić film, ale ówczesny szef Komitetu Kinematografii Janusz Wilhelmi się nie zgodził.
Najśmieszniejsze i najsmutniejsze, według Janusza Głowackiego, jest to, że „Mecz ciągle trwa i w roku 2012 tuż przed Euro, brzmi porażająco aktualnie”.
Autor w porozumieniu z reżyserem, Januszem Zaorskim, eliminując postaci, komasując wątki, przygotował dla Teatru Polskiego Radia adaptację, bo sztuka w całości byłaby za długa. Nowoczesny system dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, o który zadbał Andrzej Brzoska, znakomicie sprawdził się do tej produkcji, umożliwiając precyzyjne operowanie i łączenie kilku warstw dźwiękowych.
 • 40,4 MB
 • 1 cze 12 23:00
Wieczór ze słuchowiskiem
Karoly Szakonyi Kolacja we dwoje, przekład Alicji Mazurkiewicz, reżyseria Waldemara Modestowicza, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, obsada: Wiesław Michnikowski, Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Henryk Machalica, Antonina Girycz, Maciej Maciejewski, Mariusz Luszowski (nagranie z 2003 roku)
Kolacja jako przedmiot pożądania
Gorzko-śmieszna historia o parze emerytów, którzy odpowiadają na ogłoszenia matrymonialne, by spotkać się i... najeść do syta..
 • 26,2 MB
 • 30 maj 12 21:22
Autor: Aleksander Argentynowicz (Krzysztof Zaleski)
Reżyseria: Krzysztof Zaleski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Joanna Jeżewska, Krzysztof Kowalewski, Piotr Machalica.

Rzecz dzieje się współcześnie. Dwóch prominentów po szampańskim raucie budzi się w domu jednego z nich. Obaj starają się przypomnieć sobie, co robili poprzedniej nocy. Kiedy powoli zaczyna im wracać pamięć - sytuacja robi się dla obu wysoce nieprzyjemna... a nawet groźna.

Niesamowita opowieść w stylu buffo.
 • 37,7 MB
 • 27 maj 12 22:15
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
W cyklu WIELKA KLASYKA: Pierre de Marivaux – „Aktorzy w dobrej wierze”

Autor przekładu: Jerzy Radziwiłowicz
Reżyser: Edward Wojtaszek
Realizator: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Tomasz Bajerski
Obsada:
Irena Jun (Pani Argante), Magdalena Kuta (Pani Hamelin), Lidia Sadowa (Araminta), Krzysztof Ogłoza (Erast), Anna Cieślak (Andżelika), Jerzy Radziwiłowicz (Merlin), Wiktoria Gorodeckaja (Lizetka), Marcin Hycnar (Błażej), Natalia Sikora (Colette), Marcin Troński (Notariusz)

opsi red.: Akcja tej zabawnej jednoaktówki Pierre'a de Marvaux rozgrywa się w wiejskim domu Pani Argante. Na zlecenie Pani Hamelin, Merlin przygotowuje przedstawienie teatralne, w które zaangażowani są domownicy Pani Argante. Podwójna intryga miłosna - w przedstawieniu i w życiu - będzie powodem wielu komicznych sytuacji.
Słuchowisko zrealizowano w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego, jakość stereo bez zmian.
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  554

554 plików
22,36 GB

katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

aga.rst

aga.rst napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
e57kg38imn

e57kg38imn napisano 6.11.2014 21:31

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/12rr4

lcd8i23he2

lcd8i23he2 napisano 24.11.2014 22:59

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/1hzk

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności