Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 29.11.2015 23:11

 • pliki muzyczne
  1221
 • pliki wideo
  18
 • obrazy
  1
 • dokumenty
  30

1282 plików
45,92 GB

 • 39,8 MB
 • 26 sty 14 18:20
Ewa Dałkowska tańczy tango z hydraulikiem
Zapraszamy na premierę słuchowiska Jana Misiuka w reżyserii Jana Warenyci. W rolach głównych Ewa Dałkowska, Hanna Stankówna i Andrzej Blumenfeld.
Autor:
Jan Misiuk
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Ewa Dałkowska (Zuzanna), Hanna Stankówna (Dorota), Andrzej Blumenfeld (Hydraulik), Lucyna Malec (Żona hydraulika), Andrzej Tomecki (Klient), Paulina Komenda (Dziewczyna), Magda Celówna (Gertruda), Jan Warenycia (Głos)

Andrzej Blumenfeld w tytułowej roli hydraulikaGorzka tragikomedia, w minorowych tonach, o dwóch przyjaciółkach, emerytkach, które zatopione są w swoich samotnych życiach. Dla jednej największym wydarzeniem są wizyty hydraulika, a u drugie ogromne emocje wywołuje temat jej psiego pupila. Jan Misiuk swoich bohaterów umieszcza w świecie, który nie jest dla nich przyjazny, a każda relacja z drugim człowiekiem jest zarazem koniecznością wynikającą z potrzeby bliskości, jak i pewnym przyszłym rozczarowaniem.
 • 41,0 MB
 • 25 sty 14 20:12
Stanisław Grochowiak i kapryśna agonia Łazarza
Janusz Zaorski wraca w Teatrze Polskiego Radia do słuchowiska Grochowiaka, które zrealizował w 1972 r. jako film telewizyjny. W adaptacji z 2011 r. korzystał więc zarówno z oryginalnego tekstu pisarza, jak i swojego scenariusza filmowego.
"Kaprysy Łazarza" to opowieść o starym człowieku, który zbliża się do kresu swoich dni. Bliscy i sąsiedzi są już do jego śmierci przygotowani. Żona - prawie wdowa, trumna gotowa, ksiądz - czeka. Okazuje się jednak, że główny zainteresowany zaczyna zachowywać się niezgodnie z oczekiwaniami. Jacenty nie chce spokojnie umrzeć, jak tego wszyscy od niego oczekują. Zaczyna targować się o warunki, w jakich ma się z tym światem pożegnać. Wykłóca się z rodziną, z księdzem, z sąsiadami, nawet ze Śmiercią...
Stanisław Grochowiak, "Kaprysy Łazarza" w adaptacji i reżyserii Janusza Zaorskiego
Muzyka: Krzesimir Dębski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Obsada: Franciszek Pieczka, Marian Opania, Anna Seniuk, Edyta Jungowska, Sławomir Pacek, Paweł Krucz, Kazimierz Kaczor, Andrzej Zaorski, Stanisław Brudny i Witold Wieliński
 • 39,4 MB
 • 25 sty 14 18:05
"Pisanie" z Ryszardem Kapuścińskim
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Pisanie. Rozmowy z Ryszardem Kapuścińskim". Scenariusz na podstawie książki Marka Millera napisał Krzysztof Sielicki. Reżyseria Janusza Kukuły.
Autor:
Marek Miller
Autor Przekładu:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Olgierd Łukaszewicz (Ryszard Kapuściński), Mariusz Bonaszewski (Marek Miller) oraz gościnnie - jako on sam - Marek Miller
23 stycznia minęła 7. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. W słuchowisku Marka Millera najsłynniejszy polski reportażysta opowiada o tym, czym jest pisanie reportaży. Książka będąca podstawą słuchowiska zawiera rozmowy, które Marek Miller przeprowadził z Kapuścińskim.
 • 58,4 MB
 • 19 sty 14 20:28
Zwycięskie słuchowisko
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Premiera w niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem"
Władysław Zawistowski, "Bitwa nad jeziorem Smęt. rekonstrukcja"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Obsada: Leon Charewicz (Roman Górny, burmistrz Burska), Szymon Bobrowski (Tomasz Borek, dziennikarz portalu niezależnego "Głos Wolny"), Katarzyna Dąbrowska (Dagmara Nawojska, sekretarz miasta Bursk), Grzegorz Damięcki (Marcin Nawojski, jej mąż, kapitan Wojska Polskiego), Zdzisław Wardejn (Henryk Szwichtenberg, ksiądz proboszcz), Krzysztof Stelmaszyk (Jan Mróz, właściciel zajazdu "SPA Polski Dwór"), Marcin Troński (Władysław Włodarski, przewodniczący Rady Miasta), Joanna Jeżewska (Joanna Durlik, radna opozycyjna), Franciszek Pieczka (Mieczysław Jagoda, rolnik), Irena Jun (Laura Burska-Winter), Miłogost Reczek (Ojciec Prowadzący Radia Niepokalanej), Adam Ferency (Ojciec Naczelny), Włodzimierz Press (Tadeusz, słuchacz)
 • 40,7 MB
 • 19 sty 14 18:07
"Oto stoję w deszczu ciała"
Zapraszamy na słuchowisko będące adaptacją książki Edy Ostrowskiej.
Autorka:
Eda Ostrowska
Adaptatorka:
Małgorzata Żurakowska
Reżyserka:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Kalina Świątnicka
Obsada:
Anna Dereszowska (Eda), Izabela Dąbrowska (Marysia), Przemysław Stippa (Lekarz / Pielęgniarz), Adam Pluciński (Jurek), Lesław Żurek (Wojtuś), Marcin Przybylski (Waldek), Michał Podsiadło (Andrzej), Marcin Troński (Miazga), Anna Apostolakis (Teresa / Salowa), Lucyna Malec (Jasia / Pielęgniarka), Piotr Kozłowski, Przemysław Wyszyński
Słuchowisko jest zapisem autobiograficznych przeżyć autorki, nadwrażliwej kobiety, która trafia do szpitala psychiatrycznego, któy staje się miejscem izolacji wobec niechcianych i nieakceptowanych przez kobietę struktur społecznych.
 • 39,0 MB
 • 18 sty 14 18:17
Słuchowisko o Koperniku w radiowej Jedynce
Zapraszamy na słuchowisko słuchowisko "Gwiazdy i konwalie czyli sprawa Kopernika" Witolda Bielińskiego w reżyserii Janusza Kukuły.
Autor:
Witold Bieliński
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Mikołaj Kopernik), Dorota Landowska (Anna, gospodyni Kopernika), Wojciech Pszoniak (Eminencja Szara), Andrzej Mastalerz (Prokurator), Dariusz Wnuk (Obrońca), Izabella Bukowska (Siostra Maria, zakonnica)
Słuchowisko Witolda Bielińskigo to autorska adaptacja "fantazji dramatycznej" Gwiazdy i konwalie, która snuje przypuszczenia na temat możliwych, choć historycznie niepotwierdzonych wydarzeń z życia człowieka, który "zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię". Proces, któremu Kopernik poddany jest w słuchowisku, opiera się na niechęci filozofów i astronomów jemu współczesnych do jego systemu heliocentrycznego, który stworzył. Jego dzieło życia, O obrotach ciał niebieskich, przez ponad dwieście lat było na indeksie dzieł zakazanych przez Kościół katolicki.
 • 80,5 MB
 • 12 sty 14 23:19
"Ósmy dzień tygodnia" - wersja radiowa
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na adaptację jednego z najgłośniejszych opowiadań Marka Hłaski.
Niedzielny "Wieczór ze słuchowiskiem", w którym wysłuchamy radiowej adaptacji "Ósmego dnia tygodnia", rozpocznie cykl jubileuszowych audycji poświęconych Markowi Hłasce. 14 stycznia mija 80. rocznica urodzin pisarza.
Akcja słuchowiska toczy się w latach pięćdziesiątych. Jego bohaterowie, zagmatwani w beznadziejność codziennego polskiego życia, nie widzą przed sobą perspektyw, sensu, ideałów. Żyją marzeniami o "Ósmym dniu tygodnia", kiedy to wszystko zmieni się na lepsze.
Marek Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia" w adaptacji Elżbiety Łukomskiej
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Występują: Marta Klubowicz, Maciej Robakiewicz, Adam Ferency, Bronisław Pawlik, Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Suszyński
 • 38,3 MB
 • 12 sty 14 21:59
"Stella" na "Scenie teatralnej Trójki"
Tomek, młody Polak, emigruje do Niemiec i zatrudnia się jako opiekun starszych osób. Między nim, a jego jego pierwszym podopiecznym nieoczekiwanie powstaje szczególna relacja.
Scenariusz słuchowiska otrzymał I nagrodę w konkursie „Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy”, zorganizowanym przez Muzeum Emigracji w Gdyni, wspólnie z Teatrem Polskiego Radia i radiową Trójką.
"Stella"
Autor: Piotr Subbotko
Reżyser: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Olgierd Łukaszewicz (Henryk)
Krzysztof Banaszyk (Tomek)
Ewa Ziętek (pani z agencji)
Monika Kwiatkowska (Marta)
Julia Trembecka (Pani Bernhard, Anna)
Andrzej Blumenfeld (sanitariusz)
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
 • 39,1 MB
 • 12 sty 14 18:07
Tadeusz Kijański „Irma"
Reż. Tadeusz Kijański,
real. akust. Paweł Szaliński, muz. Piotr Tylko-Tylczyński
Obsada: Ewa Borowik, Agnieszka Dygant, Marian Opania, Miłogost Reczek, Krzysztof Tyniec, Arkadiusz Bazak, Krzysztof Gosztyła, Adam Bauman, Marcin Troński
 • 5.0
 • 82,7 MB
 • 5 sty 14 23:33
Tajna broń uratuje świat. Według Nabokova
W niedzielny wieczór w Dwójce: "Wynalazek Walca:, słuchowisko zrealizowane w 2002 roku na podstawie tragikomedii Władimira Nabokova.
Słynny rosyjski twórca "Wynalazek Walca" napisał w 1938 roku – opublikował go w Paryżu w czasopiśmie "Russkije Zapiski” tego samego roku. Wtedy również ukazało się pierwsze anglojęzyczne wydanie sztuki, w tłumaczeniu samego autora. W 1966 ukazał się drugi przekład na angielski, którego dokonał Dmitri Nabokov, syn pisarza. Przekład ten zawierał liczne poprawki autora.
Po polsku sztuka ukazała się w czasopiśmie "Dialog” w 1980 w przekładzie Piotra Niklewicza.
Akcja sztuki dzieje się w nienazwanym państwie około roku 1935. Utwór jest historią rządów Salwadora Walca, który pragnie uratować świat dzięki swojemu wynalazkowi – broni umożliwiającej dokonanie ogromnego wybuchu na nieograniczoną odległość. Akcja pełna jest drobnych dziur i nieścisłości, podważających stopniowo jej realność i sugerujących, że jest ona tylko zapisem majaków szaleńca.
Przekład Piotra Niklewicza, reżyseria Waldemara Modestowicza, realizacja akustyczna Ewy Szałkowskiej. Występują: Adam Ferency, Marek Bargiełowski, Krzysztof Wakuliński, Joanna Jeżewska i inni.
 • 38,9 MB
 • 5 sty 14 18:08
Ewa Lipska – „To miłość, droga pani Schubert”

Adaptacja i reżyseria - Wojciech Markiewicz,
Realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska,
Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski
Obsada: Anna Polony, Ewa Lipska, Andrzej Mrowiec
Ewa Lipska: pisanie o miłości zmieniło się w pisanie o seksie
- Pisanie o miłości jest niebezpieczne, bo jest szansa, że popadniemy w banał albo sentymentalizm. Dlatego miłość jako temat zanika - mówiła Ewa Lipska, która w Dwójce opowiadała o swoim najnowszym tomiku "Miłość, droga pani Schubert".

Droga pani Schubert, temperatura naszej miłości wynosi 1200 stopni Celsjusza. To wystarczy, aby stopiło się złoto. Czy to, co zaczęło się w ogniu, ma szanse na pożar? I czy zdążymy jeszcze uciec do chłodnej starości, która może przedłużyć nam wszystkie terminy ważności?
Choć sama przyznaje, że czasy nie sprzyjają pisaniu o tym zagadnieniu, to tematem swojej najnowszej prozy poetyckiej Ewa Lipska uczyniła miłość. W rozmowie z Witoldem Malesą poetka dzieliła się refleksjami na temat tego uczucia. - Miłość dwojga ludzi, w odróżnieniu od miłości skierowanej do Boga, przypomina dwie wzajemne modlitwy - zwracała uwagę.
W tomiku "Miłość, droga pani Schubert" trwa wymiana myśli między dwojgiem ludzi, dla których miłość jest ratunkiem przed opresją i chaosem świata.
- Chodziło mi o spotkanie tych ludzi i o rozmowę o czasach w których żyją. Oni próbują je zrozumieć. Rozmawiają o przemijaniu i śmierci, czyli o tym wszystkim, o czym rozmawia każdy myślący człowiek - opowiadała autorka.
Pani Schubert pojawiła się po raz pierwszy w tomie "Ludzie dla początkujących" z 1997 roku, ale jako tytułowa bohaterka istnieje w twórczości Ewy Lipskiej od niedawna. Sama autorka zwracała uwagę, że to nazwisko ma drugorzędne znaczenie, bo właściwie nie jest ważne, kim jest pani Schubert.
 • 56,5 MB
 • 4 sty 14 23:48
Feliks Netz: "Urodzony w Święto Zmarłych"
"Urodzony w Święto Zmarłych" to opowieść o dziejach śląskiej rodziny uwikłanej w zawiłą historię tamtego regionu, to poszukiwanie tożsamości ludzi urodzonych na pograniczu kulturowym i odpowiedzi na pytanie "kim jestem?".
To nowa wersja słuchowiska po raz pierwszy zrealizowanego w 1991 r. Autor Feliks Netz - prozaik, poeta i tłumacz - jest związany z Górnym Śląskiem nie tylko przez fakt zamieszkiwania tam, ale przede wszystkim dlatego, że skomplikowane sprawy związane z tym regionem stały się głównym tematem prozatorskiej i dramatopisarskiej twórczości pisarza.
Feliks Netz - "Urodzony w Święto Zmarłych"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Jarosław Gajewski, Elżbieta Kępińska, Adam Woronowicz, Dorota Landowska, Zofia Saretok, Anna Dereszowska, Mateusz Narloch, Justyna Bojczuk
 • 41,0 MB
 • 4 sty 14 18:11
Cyjanek o piątej w radiowej Jedynce
Zapraszamy na słuchowisko według sztuki Pavla Kohouta. W kameralnym dramacie wyreżyserowanym przez Andrzeja Ferenca wystąpią Danuta Nagórna i Małgorzata Kaczmarska.
Autor:
Pavel Kohout
Autor Przekładu:
Krystyna Krauze
Adaptator i reżyser:
Andrzej Ferenc
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
James Hilsden (kompozycja i wykonanie)
Obsada:
Danuta Nagórna (Zofia), Małgorzata Kaczmarska (Irena)
"Cyjanek o piątej" Pavla Kohouta to historia dwóch kobiet skrzywdzonych przez los. Zofia Lass jest Polką, autorką tylko jednej książki - światowego bestsellera "Mur między nami". Książka opisuje losy Żydówki zamkniętej w murach getta, jest napisana w formie pamiętnika. Dzięki powieści Zofia zyskała sławę i niemały majątek, na starość postanowiła osiąść w Pradze. Pewnego dnia składa jej wizytę Irene, która przyjechała z Kanady. Zofia początkowo traktuje gościa z rezerwą - myśli, że to kolejna wielbicielka jej talentu. W trakcie rozmowy okazuje się, że Irene jest Żydówką, która jako dziecko została przerzucona z getta na aryjską stronę. Interesuje ja, czy historia opisana w książce Zofii wydarzyła się naprawdę. Pisarka uparcie twierdzi, że jest to wyłącznie fikcja literacka. Irene twierdzi, że w losach opisanych przez Zofię rozpoznaje losy swojej matki Hanele Sterbchuss.
 • 5.0
 • 9,8 MB
 • 15 gru 13 22:08
posluchaj czesci pierwszej(1)
 • 5.0
 • 29,6 MB
 • 15 gru 13 22:07
Tajemnica światła w lesie
W cyklu Scena teatralna Trójki słuchowisko Rafała Wojasińskiego pt. "Światło w lesie". Reżyseruje Waldemar Modestowicz.
Autor:
Rafał Wojasiński
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Danuta Stenka (Ewa), Leon Charewicz (Zbigniew), Krzysztof Stelmaszyk (Michał), Joanna Jeżewska (Wdowa), Arkadiusz Jakubik (Waldek)
Ewa i Zbigniew to spokojne małżeństwo. Mieszkają w starej poewangelickiej szkole nad jeziorem. Wieczorami z okna w kuchni widać tajemnicze światło w lesie, w dali za ogrodem i jeziorem. Zbigniew często na nie patrzy. Odwiedza ich Waldek, operator koparki melioracyjnej. Pojawia się też Wdowa, która mieszka po tej samej stronie jeziora i były żołnierz Michał. Powoli okazuje się, że wszystkich łączy jakaś tajemnica, a światło w lesie staje się bardzo ważne dla każdego z bohaterów.
 • 5.0
 • 63,8 MB
 • 15 gru 13 21:10
"Próba" Pierre’a de Marivaux - premiera!
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" nadamy radiową adaptację sztuki "Próba" znakomitego osiemnastowiecznego pisarza francuskiego Pierre’a de Marivaux - w nowym polskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.
Marivaux znany jest przede wszystkim jako autor pełnych wdzięku i dowcipu komedii, obracających się wokół problemu rodzącej się miłości, zadziwiających bogactwem pomysłów i subtelnością analizy psychologicznej. "Próba", wystawiona po raz pierwszy w 1740 r., jest jedną z najpopularniejszych sztuk francuskiego dramaturga.
- Miałem dwa dobre powody, by sięgnąć po sztukę Marivaux - powiedział Edward Wojtaszek, reżyser słuchowiska. - Po pierwsze ten dramaturg jest słabo znany w Polsce, a wart tego, by go przybliżyć publiczności. Drugim powodem jest przekład Jerzego Radziwiłłowicza, pierwsze tłumaczenie "Próby" na język polski - dodał.
Reżyser zwrócił uwagę, że "Próba" napisana jest jako komedia, ale to bardzo zwodnicze. - Ten tekst jest niesłychanie okrutny - mówił. - Próbie zostanie poddana bardzo młoda osoba i będzie to próba związana z miłością. Tej próbie poddaje ją jej ukochany. Jest to bardzo brutalne. Mimo że sztuka wydaje się komedią, dotyka bardzo głęboko spraw uczuć ludzkich - powiedział.
***
Pierre de Marivaux - "Próba" w przekładzie Jerzego Radziwiłowicza
Reżyseria: Edward Wojtaszek
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, muzyka: Tomasz Bajerski
Obsada: Irena Jun (Pani Argante), Wiktoria Gorodeckaja (Andżelika, jej córka), Joanna Halinowska (Liza, służąca), Paweł Ciołkosz (Lucidor, zakochany w Andżelice), Marcin Hycnar (Frontin, służący Lucidora), Jerzy Radziwiłowicz (Pan Błażej, młody miejscowy gospodarz)
Audycja przygotowana we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym
 • 24,9 MB
 • 15 gru 13 18:14
Zobacz czesc (1)
 • 14,1 MB
 • 15 gru 13 18:10
Współcześni Zagłoba, Wołodyjowski, Podbipięta i inni - A to Polska właśnie!
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Trylogia. Fuga alla polacca" według opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego.
Autor:
Zbigniew Wojnarowski
Adaptator i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Kowalewski (Zagłoba), Łukasz Lewandowski (Wołodyjowski), Grzegorz Kwiecień (Ketling), Agnieszka Suchora (Baśka), Monika Kwiatkowska (Krzysia), Marcin Przybylski (Azja), Jacek Braciak (Rzędzian), Wiktor Zborowski (Podbipięta), Tomasz Marzecki (Luśnia), Barbara Zielińska (Służka), Lech Łotocki (Skołuba/Semen/Kozak) oraz gościnnie Janusz Kukuła (Mężczyzna)
Słuchowisko „Trylogia. Fuga alla polacca” jest radiową adaptacją opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego pod tym samym tytułem. Losy bohaterów Sienkiewiczowskiej „Trylogii” zostają napisane na nowo i nie są to bynajmniej portrety „rycerzy bez skazy i zmazy” – przeciwnie, postacie „Trylogii” wg Wojnarowskiego uwikłane są w bardzo przyziemne, niegodne rycerzy afery, a okrucieństwo i podłości wyrządzane bliźnim wołają wręcz o pomstę do nieba. Dla zatarcia win i „ku pokrzepieniu serc”, panowie Onufry Zagłoba i Longinus Podbipięta tworzą legendę, która przez wieki funkcjonuje jako wzorzec postaw patriotycznych, a nazwiska bohaterów jako pseudonimy przyjmują kolejne pokolenia bojowników „narodowej sprawy.”
Słuchowisko pełne jest typowego dla twórczości Zbigniewa Wojnarowskiego czarnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji, obalających stereotypy utrwalone w literaturze i świadomości narodu.
 • 5.0
 • 54,8 MB
 • 14 gru 13 23:43
"Wesele raz jeszcze" Marka Nowakowskiego w Dwójce
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko wg powieści Marka Nowakowskiego "Wesele raz jeszcze". Adaptacja radiowa Hanny Szof, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Słuchowisko z 2001 roku
Adaptacja opowiadania świetnego obserwatora środowisk lumpowskich i peryferyjnych, autora trzytomowych "Powidoków". "Wesele raz jeszcze" jest wyrazistym szkicem obyczajowym ukazujących mentalność, dążenia i aspiracje ludzi z różnych kręgów środowiskowych, którzy spotkali się na wiejskim weselu.
Autor:
Marek Nowakowski
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Hanna Szof (adaptacja)
Obsada:
Adam Ferency - Narrator 1, Krzysztof Kowalewski - Narrator 2, Krzysztof Wakuliński - Hrabia, pan młody, Wojciech Wysocki - Literat, Marcin Troński - Komendant, Zdzisław Wardejn -| Rysiek Urzędnik, Jerzy Karaszkiewicz - Skarupa Zbyszek, Eugeniusz Robaczewski - Sierotnik, Marek Obertyn - Prezes, Ewa Konstancja Bułhak - Ola, panna młoda, Jan Prochyra - Gospodarz, ojciec panny młodej, Barbara Zielińska - Lucy, Kazimiera Utrata - Gospodyni, matka panny młodej, Andrzej Fedorowicz - brat Oli, Tadeusz Grabowski - Sołtys, Jacek Jarosz - Ksiądz, Tomasz Marzecki - Kierownik, POM-u, Marek Robaczewski - Milicjant, Paweł Nowisz - Czarodziej, homoseksualista, Celina Mencner, Marek Frąckowiak, Lechosław Herz, Zygmunt Hobot
 • 5.0
 • 77,3 MB
 • 8 gru 13 23:16
"Czaadajew" Mariana Sworznia w radiowej Dwójce
Dramat w Teatrze Wyobraźni: "Czaadajew" Mariana Sworznia. Reżyseria radiowa Krzysztofa Zaleskiego. W roli tytułowej Mariusz Benoit. Słuchowisko miało swoją premierę antenową w 2007 roku.
Bohaterem sztuki jest rosyjski filozof, przyjaciel Aleksandra Puszkina - Piotr Jakowlewicz Czaadajew (1704-1856). W "Listach filozoficznych" Czaadajew skrytykował rosyjską kulturę, religię i historię, twierdząc, że kraj pozbawiony jest idei moralnej i własnej tradycji. Naraziwszy się w ten sposób carowi, autor stracił możliwość wydawania swoich prac i został uznany za obłąkanego.
Autor:
Marian Sworzeń
Reżyser:
Krzysztof Zaleski
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Marian Sworzeń (adaptacja)
Obsada:
Mariusz Benoit - Czaadajew, Jan Pęczek - Policmajster, Stanisław Brudny - Sługa, Marcin Troński - Żandarm, Maria Mamona - Służąca, Maria Pakulnis - Kobieta, Krzysztof Kowalewski - Medyk, Marek Obertyn - Radca, Henryk Boukołowski - Książę
Słuchowisko na podstawie sztuki Mariana Sworznia
 • 41,0 MB
 • 8 gru 13 21:44
"Milczenie roślin" - miłosny portret Haliny Poświatowskiej w Pierwszym Programie
Zapraszamy na premierę słuchowiska w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Autor:
Halina Poświatowska
Adaptatorka i reżyserka:
Katarzyna Michałkiewicz
Realizator:
Maciej Kubera
Autorka muzyki:
Nikolet Burzyńska
Muzycy:
Ilina Sawicka (harfa), Nikolet Burzyńska (skrzypce), Magdalena Łapińska (flet), Paweł Przezwański (gitara, mastering nagrań muzycznych), Marcin Kusek (wiolonczela), Staszek Plewniak (saksofony), Leszek Lorent (perkusja)
Obsada:
Karolina Gorczyca, Anna Sandowicz, Maja Hirsch, Małgorzata Gałkowska
Halina Poświatowska w swojej poezji – jest miłością. Jej wiersze są hymnami miłości. Przez wszystkie tomiki, w jej twórczości poetyckiej – w ciszy, którą słychać w skupieniu – rośnie tajemniczy ogród. Milczenie roślin będzie pieśnią wewnętrznego serca, twórczego ja poetki, rozpisanego na głosy i dźwięki. Scenariusz w oparciu o tomiki wierszy: „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk”, „Jeszcze jedno wspomnienie”, „Wiersze z lat 1963 – 1967”.
Czy słowami można jeszcze cokolwiek powiedzieć? A jeśli tak, to jakimi słowami? Szukałam ich z trudem, każde oglądałam wiele razy, przymierzałam do nich moją miłość, mój ból. Pragnienie przymierzałam do słowa pragnienie i dla mojej największej miłości - dla życia, poszukiwałam najpiękniejszych określeń. Śmierć była zawsze blisko mnie, zbyt blisko abym nie przywykła do jej chłodnego, kojącego dotyku. Słyszę szum spienionej wody i czuję, jak w mojej piersi delikatnie uderza najczulszy z wszystkich odmierzających czas instrumentów - serce. Jest jeszcze słabe, ale bije dzielnie i z wielką cierpliwością przetacza ciepłą krew...
Halina Poświatowska
 • 4.0
 • 41,5 MB
 • 7 gru 13 18:07
Roland Topor w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Cztery róże dla Lucienne" według wybranych opowiadań francuskiego pisarza i rysownika. Adaptacja i reżyseria Anny Wieczur-Bluszcz.
Autor:
Roland Topor
Autor Przekładu:
Tomasz Matkowski
Adaptacja, opracowanie muzyczne i reżyseria:
Anna Wieczur-Bluszcz
Realizator:
Andrzej Brzoska
Obsada:
Przemek Bluszcz (Narrator)
Sznycel górski: Artur Janusiak (Phil), Jacek Braciak (Jerzy), Dariusz Wnuk (Henryk);
Szkoła w przepaści: Krzysztof Gosztyła (Pan Laurent), Olaf Marchwicki (Chłopiec 1), Jakub Jankiewicz (Chłopiec 2), Konrad Poruszek (Chłopiec 3), Wojciech Kaźmierczak (Chłopiec 4), Maciej Tomaszewski (Chłopiec 5), Andrzej Mastalerz (Pielęgniarz);
Dobre miejsce: Maciej Falana (Chłopiec Jakub), Jacek Braciak (Mężczyzna);
Dobry uczynek: Jerzy Łapiński (Pan Scrouge), Artur Janusiak (Człowiek);
Cisza, sen trwa!: Marcin Przybylski (Krzysztof Arno), Andrzej Mastalerz (Marsjanin), Dorota Landowska (Krystyna Spoc), Jacek Braciak (Aptekarz), Ewa Bułhak (Dozorczyni), Adam Bauman (Strażnik), Robert Czebotar (Luc Naomy), Dariusz Wnuk (Jerzy), Artur Janusiak (Benjamin Full), Jerzy Łapiński (Starszy Urzędnik), Stefan Knothe (Urzędnik), Andrzej Gawroński (Człowiek), Paweł Szczesny (Szczupak)
Słuchowisko Cztery róże dla Lucienne zrealizowane zostało na podstawie pięciu opowiadań Rolanda Topora (w przekładzie Tomasza Matkowskiego) ze zbioru pod tym samym tytułem. To uroczo makabryczne i erotyczne opowiadania z nieoczekiwanymi pointami, których sens celnie diagnozuje ludzką naturę. Połączenie głębokiej refleksji z zaskakującą, rozbudzającą wyobraźnię lekką formą było dla reżyserki słuchowiska – Anny Wieczur-Bluszcz – motywacją do adaptacji twórczości Rolanda Topora dla radia.
 • 5.0
 • 64,3 MB
 • 1 gru 13 22:59
"Łaźnia" Władimira Majakowskiego w radiowej Dwójce
W niedzielny wieczór Teatr Polskiego Radia i radiowa Dwójka zapraszają na słuchowisko wg dramatu Władimira Majakowskiego pt. "Łaźnia". Adaptacja radiowa i reżyseria Waldemara Modestowicza.Jest to słuchowisko archiwalne z roku 2000.
Autor:
Władimir Majakowski
Autor Przekładu:
Artur Sandauer
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Waldemar Modestowicz (adaptacja)
Obsada:
Wiktor Zborowski, Marzena Trybała, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Kołbasiuk, Stanisław Górka, Jan Matyjaszkiewicz, Włodzimierz Press, Jacek Rozenek, Artur Barciś, Grażyna Barszczewska, Teresa Lipowska, Adam Ferency, Jan Prochyra, Daria Trafankowska, Stanisław Brudny, Zbigniew Konopka
 • 5.0
 • 48,1 MB
 • 1 gru 13 22:13
Spotkania we dwoje na ławeczce w parku
Zapraszamy na Scenę Teatralną Trójki na premierę słuchowiska wg sztuki Aleksandra Gelmana. Reżyseruje Ingmar Villqist.
Autor:
Aleksander Gelman
Autor Przekładu:
Jerzy Koenig
Reżyser:
Ingmar Villqist
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Magdalena Walach (Ona), Sławomir Maciejewski (On)
"Ławeczka" Gelmana to tragikomiczna opowieść o poszukiwaniu miłości. Ona, kierowca autobusu, on, kontroler jakości w fabryce skarpetek. Zwyczajni ludzie. Ze swoimi problemami i potrzebami. Poszukują bliskości i może czego, co pozwoli zapomnieć o szarej rzeczywistości. Spotykają się na parkowej ławeczce, by - w końcu - wyznać prawdę o sobie.
 • 5.0
 • 42,4 MB
 • 1 gru 13 18:07
On i on, i ten trzeci
Zapraszamy na premierę słuchowisko Sławomira Rogowskiego i Wojciecha Dróżdża pt. "Powiedz jak mnie kochasz". Reżyseruje Janusz Kukuła.
Autor:
Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Konsultacja medyczna
dr n. med. Adam Radomyski
Obsada:
Karolina Gorczyca (Marta), Grzegorz Damięcki (Artur), Mariusz Bonaszewski (Dr Andrzej), Grażyna Barszczewska (Matka), Beata Fido (Pani Prezes), Izabella Bukowska (Pielęgniarka), Grzegorz Kwiecień (Ratownik medyczny)
Małżeństwo z rocznym stażem. Ona nieprzytomnie zakochana w swoim mężu, który coraz więcej pracuje, awansując przy tym na wyższe stanowiska. Do tego poniekąd sielankowego i modnego życia w wielkim mieście wkrada się jednak coś nieprzewidzianego. Artur zapada na poważną chorobę. Żona może próbować walczyć o jego życie jednak za cenę zdrady. Tytułowe pytanie nabiera nagle zupełnie innego sensu.
 • 54,7 MB
 • 30 lis 13 23:44
Teodor Mazilu - "Don Juan umiera jak każdy"
Don Juan, Maria Magdalena, Maria Antonin i strażnik więzienny dyskutują na temat trwania i umierania mitów... W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przedstawimy radiową realizację sztuki Teodora Mazilu "Don Juan umiera jak każdy".
Teodor Mazilu to rumuński prozaik, poeta i dramatopisarz urodzony w Bukareszcie w 1930 r., a zmarły w 1980 r. Według jego sztuki "Don Juan umiera jak każdy" w 1999 r. zostało zrealizowane słuchowisko w reżyserii Pawła Łysaka.
Teodor Mazilu, "Don Juan umiera jak każdy", w przekładzie Andrzeja Cosmy
Reżyseria: Paweł Łysak
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada: Adam Ferency, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk
 • 5.0
 • 56,3 MB
 • 24 lis 13 20:52
"Lala" Jacka Dehnela - premiera w radiowej Dwójce!
W niedzielny wieczór w Dwójce – radiowa adaptacja głośnej powieści Jacka Dehnela. Adaptacja radiowa Bogumiły Prządka i reżyseria Waldemara Modestowicza.W obsadzie m.in.Elżbieta Kępińska, Danuta Stenka i Marcin Hycnar.
Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku. (z notki o książce/Wydawnictwo W.A.B.)
Reżyseria Waldemara Modestowicza, adaptacja Bogumiły Prządki, realizacja akustyczna Macieja Kubery, opracowanie muzyczne Renaty Baszun.
Obsada:
Elżbieta Kępińska (Lala), Marcin Hycnar (Jacek, wnuczek Lali), Danuta Stenka (Hania, córka Lali), Leon Charewicz (Walerian Karnaucho, ojciec Lali), Halina Skoczyńska (Irena Bieniecka), Mariusz Benoit (Zygmunt Karpiński, drugi mąż Lali)
 • 5.0
 • 30,7 MB
 • 24 lis 13 18:03
"Aktor - spotkania z Januszem Horodniczym"
Do radiowej Jedynki zapraszamy na słuchowisko-gawędę o Januszu Horodniczym i z Januszem Horodniczym w roli głównej. Przez meandry losów życiowych aktora, nierozerwalnie związanych z powojenną historią Polski, prowadzi Janusz Kukuła.
Autor:
Janusz Horodniczy
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Janusz Kukuła
Obsada:
Janusz Horodniczy, Marian Opania, Andrzej Brzeski, Janusz Kukuła
 • 50,5 MB
 • 23 lis 13 23:14
Zwycięski "Andy" na antenie Dwójki
„Andy” otrzymało na niedawno zakończonym prestiżowym Prix Europa tytuł najlepszego słuchowiska roku. Po raz pierwszy na tym festiwalu ta wyjątkowa nagroda została przyznana produkcji Teatru Polskiego Radia.
Nagrodzone słuchowisko będzie miało swoją premierę na antenie radiowej Dwójki już w najbliższą sobotę, 23 listopada o godz. 22.00. Audycja zostanie nadana w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II, zrealizowanego techniką wielokanałową. Słuchacze Polskiego Radia dysponujący zestawem kina domowego z odbiornikiem FM z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II będą mieli możliwość w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. Pozostali wysłuchają produkcji w dotychczasowej jakości dźwięku.
Autor i reżyser:
Krzysztof Czeczot
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Adam Walicki
Obsada:
Adam Woronowicz (Andy), Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści Moskwa-Pietuszki Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), Magdalena Cielecka (Magda), Grażyna Barszczewska (Matka), Zbigniew Konopka (Malicki), Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner), Kinga Tabor (Kobieta), Janusz Wituch (Kontroler/Policjant), Krzysztof Czeczot (Reżyser), Janusz Szydłowski (Lektor)
„Andy” Krzysztofa Czeczota – w swojej złożonej warstwie fabularnej – to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy Andy, młody realizator dźwięku (w tej roli znakomity Adam Woronowicz). Zawodowo zajmuje się montażem dźwięku, głównie do tasiemcowych seriali telewizyjnych. Do znudzenia powtarza fragmenty ścieżek dźwiękowych, praca ta jednocześnie go nuży i fascynuje.
Andrzej, jednego dnia, niczym Gustaw z „Dziadów” przechodzi przemianę. Hic natus est Andy, chciałoby się sparafrazować Mickiewicza. Bo Andrzej, z powodu rozmów z wyimaginowanym bohaterem, który mówi głosem Romana Wilhelmiego (wybrane fragmenty nagrania archiwalnego „Moskwy-Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku) staje się innym człowiekiem. A precyzyjniej mówiąc – popada w szaleństwo, które powoduje, że nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości „tu i teraz” od fikcji seriali i słuchowisk, które montuje. Funkcjonuje w świecie Baudrillard’owskich symulakrów, gdzie już nie można odróżnić oryginału od kopii. Słuchowisko jest więc też inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości, która przecież rzeczywistość chce imitować, a nawet więcej – chce nią być. A chce nią być, w przypadku mediów, dla zysku. Wywołany temat – pieniądze – jest zresztą w słuchowisku siłą napędową wątku kryminalnego, w który uwikłany jest bohater. Autor scenariusza korzysta bowiem z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.
 • 27,7 MB
 • 23 lis 13 18:19
"Beniowski. Fragmenty poematu" to próba zmierzenia się z mechanizmami powstawania mitów narodowych. Do podróży przez fragment polskiej historii zaprasza Jan Warenycia, który przybliża poemat Juliusza Słowackiego.
Autor:
Juliusz Słowacki
Adaptator i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Andrzej Ferenc, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Marcin Troński, Grzegorz Damięcki, Monika Kwiatkowska, Anna Apostolakis, Beata Jankowska, Katarzyna Łaska
Fragmenty poematu Juliusza Słowackiego układają się w pełną dygresji opowieść o początkach niezwykłych przygód Maurycego Kazimierza Zbigniewa Beniowskiego – konfederata, podróżnika i wielkiego patrioty. Słuchowisko poetyckie Jana Warenyci, idąc za myślą Słowackiego, próbuje wyjaśnić mechanizm tworzenia się polskich mitów narodowych.
Patos przeplata się tu z ironią, a niekiedy i drwiną. Napisany w początkach XIX wieku poemat przenosi nas w czasy Konfederacji Barskiej, bezpośrednio poprzedzającej i będącej jedną z głównych przyczyn pierwszego rozbioru Polski. Młody, romantyczny pan Maurycy zostaje wplątany w wir wydarzeń, których znaczenia nie jest w stanie ani w pełni zrozumieć, ani świadomie w nich uczestniczyć. Jego doświadczenie życiowe, wyniesione z prowincjonalnego zaścianka szlacheckiego, ogranicza się do bardzo prostych nakazów religijnych, moralnych i patriotycznych.
Niedokończony poemat J. Słowackiego urywa się w momencie, gdy przed wysłanym z misją narodową bohaterem otwiera się świat w całej swej złożoności i pięknie. Czeka go, podobnie jak rzeczywistego Beniowskiego i Słowackiego, gorzki los emigranta, których jedyną realnie istniejącą ojczyzną staje się język i wielowiekowa kultura narodu.
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  688

691 plików
31,13 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

daga.r4

daga.r4 napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności