Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 22.11.2014 23:32

 • pliki muzyczne
  1165
 • pliki wideo
  29
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  23

1230 plików
42,46 GB

 • 35,8 MB
 • 6 paź 12 19:55
Przystanek
Autor:
Jan Misiuk
Reżyser:
Henryk Rozen
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Podolski), Maciej Zacharzewski (Karol), Ryszard Jabłoński (Wacław), Katarzyna Słomska (Żona Wacława), Ewa Trochim (Ekspedientka), Milena Suszyńska (Krystyna), Małgorzata Rożniatowska (Matka Karola), Grzegorz Kwiecień (Lekarz), Ewa Wawrzoń (Kobieta I), Katarzyna Bargiełowska (Kobieta II)
Zapraszamy na premierę słuchowiska Jana Misiuka. To opowieść o zagubieniu współczesnego człowieka i poszukiwaniu tożsamości w otaczającej rzeczywistości.
 • 39,8 MB
 • 30 wrz 12 19:12
Bąbel, czyli Powrót posła
Słuchowisko Jana Warenyci to komediowe political-fiction we współczesnych realiach. Premiera w radiowej Jedynce.
Autor i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Zdzisław Wardejn (Pan Robert vel Don Robert, finansista, były gangster), Marcin Troński (Waldi, gangster „łagodny”), Katarzyna Dąbrowska (Julia), Joanna Jeżewska (Linka), Wojciech Wysocki (Irek, przedsiębiorca, polityk), Tomasz Sapryk (Szenk, polityk), Krzysztof Banaszyk („Bartnik”, agent), Jacek Braciak („Zaleśny’’, agent), Elżbieta Kijowska (Helena Walewska, służąca, TW CBŚ), Leon Charewicz (Stefan Knobel, inżynier geolog), Grzegorz Wons (Agent z centrali)
Słuchowisko Jana Warenyci „Bąbel, czyli Powrót posła” rozgrywa się na niebezpiecznym styku wielkiego businessu, polityki i przestępczości zorganizowanej, „z najwyższej póki”.
Dawni gangsterzy terroryzujący miasto stali się teraz szanowanymi obywatelami goszczonymi na salonach władzy. Politycy, przedstawieni w tej historii, są już zmęczeni i rozczarowani tym, co udało im się osiągnąć. Przypadkowa wpadka pewnego dygnitarza skutecznie niweczy w nim dawny zapał i wielkie idee, które towarzyszyły mu w momencie, kiedy sięgał, wraz z przyjaciółmi, po władzę. Zasadę działania na rzecz ogółu zastąpi teraz marzenie o ucieczce na „niekończące się wakacje”, luksus i oderwanie się od problemów państwa. Zaufanie zmienia się w podejrzliwość, a wzniosłe obietnice w skrajny egoizm.
Tytułowy „bąbel” to ogromne złoża gazu i ropy, którymi pragną zawładnąć zarówno ludzie ze świecznika władzy, jak i mająca mafijne korzenie wielka finansjera. Do gry włączają się również służby specjalne. Słuchowisko nie daje jednoznacznej odpowiedzi, kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji.
„Bąbel, czyli Powrót posła” jest gorzką komedią o „wypaleniu się władzy”, egoizmie elit, jej frustracjach i upadku zasad moralnych, postępującemu wraz czasem sprawowania władzy.
Jest również próbą pokazania, jak chory stan elit politycznych może działać demoralizująco na resztę społeczeństwa i rozwój demokracji.
 • 44,8 MB
 • 29 wrz 12 18:12
Metafizyczne "Drzwi" w Teatrze Jedynki

Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia...
By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…
Reżyseria: Janusz Kukuła; realizacja akustyczna: Paweł Szaliński; opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada: Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel).
 • 57,2 MB
 • 23 wrz 12 0:34
Premierowa czernucha Nikołaja Kolady
Pierwsza w nowym sezonie premiera teatralna na antenie Dwójki! Słuchowisko według sztuki Nikołaja Kolady "PROCA" w przekładzie Jerzego Czecha.
Sztuki Kolady krytyka określiła mianem czernuchy, ze względu na to, że przedstawiają życie od najciemniejszej strony.Tak jest w znanej nam z wystawień scenicznych "Merylin Mongoł" czy "Martwej królewnie", którą na scenie parę lat temu wystawił właśnie Paweł Szkotak. Sztuka pt. "Proca" w kształcie scenicznym Teatru Scena Prezentacje spotkała się z uznaniem widzów, zdobywając Feliksa Publiczności w 2008 roku.
Jak zabrzmi w teatrze na głosy? Czy potrafi nas, słuchaczy, poruszyć równie mocno jak widzów? Bohaterowie tej sztuki to 33-letni Ilja, poruszający się na wózku inwalidzkim, stracił nogi wyniku wypadku w pracy. Teraz pije i dorabia do renty, żebrząc pod marketem. Tam poznaje go 20-letni student Anton, z rodziny nauczycielskiej. Wydaje się, że trudno o płaszczyznę, która mogłaby ich do siebie zbliżyć. A jednak .... - po paru głębszych, obaj mężczyźni zwierzają się sobie z trapiących ich bolączek: studentowi "nie wychodzi z dziewczynami", a inwalidzie trudno liczyć na bezinteresowną miłość. Nie chce sąsiadki, która skłonna byłaby pójść z nim do łóżka , bo wie, że tym sposobem chciałaby zdobyć jego mieszkanie. Wkrótce męska przyjaźń przeradza się w uczucie.... Jest to sztuka z tragicznym, jak to u Kolady, finałem...
Autor:
Nikołaj Kolada
Autor przekładu:
Jerzy Czech
Reżyser:
Paweł Szkotak
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Inni współtwórcy:
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Obsada: w roli Larysy - Julia Kijowska, jako Ilja - Przemysław Bluszcz, Anton - Marcin Przybylski.
 • 47,3 MB
 • 16 wrz 12 22:10
"Historia pewnej miłości" z Andrzejem Chyrą
"Historię pewnej miłości" według Tomasza Mana opowiedzą Sandra Korzeniak i Andrzej Chyra. Zapraszamy w niedzielę na "Scenę teatralną Trójki".
Tomasz Man w swojej najnowszej realizacji słuchowiskowej powraca do skomplikowanych relacji miłosnych między dwojgiem ludzi. Poznają się w nietypowych okolicznościach, wkrótce wiedzą, że nie mogą żyć osobno. Jednak z czasem coraz bardziej się od siebie oddalają, raniąc się wzajemnie.
Man dramaturgię tej opowieści buduje za pomocą pozornego dialogu, w gruncie rzeczy bohaterowie wypowiadają się w monologach, które składają się na obraz tego związku. W warstwie dźwiękowej, dzięki współpracy z kompozytorem Piotrem Mossem i Andrzejem Brzoską, realizatorem akustycznym, Man przechodzi od harmonii wyrażonej w ciszy, do obezwładniającego chaosu, który obrazuje rozpad i rozpacz.
Autor i reżyser:
Tomasz Man
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Piotr Moss
Obsada:
Sandra Korzeniak (Ona), Andrzej Chyra (On)
Zapraszamy w niedzielę o godz. 21.05. Przed słuchowiskiem spotkanie z Tomaszem Manem, autorem i reżyserem oraz z Piotrem Mossem, kompozytorem.
 • 5,0
 • 61,7 MB
 • 15 wrz 12 20:23
Postrzyżyny
W cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na spektakl radiowy według powieści czeskiego pisarza Bohumila Hrabala pt. "Postrzyżyny". Adaptacja radiowa Hanny Bielawskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Nagranie z 2000 r.
Książka, na podstawie której zrealizowano słuchowisko, przenosi czytelnika po raz kolejny do bliskiego sercu autora miasteczka z lat dzieciństwa. To jeszcze jedna okazja do zanurzenia się w magiczną atmosferę browaru w Nymburku i spotkania barwnych, niepowtarzalnych bohaterów: Marii, Francina i stryja Pepina.
Dzięki Państwa głosom słuchowisko to znalazło się w dwudziestce "Słuchowisk na lato". Jest to nagranie z roku 2000.
Autor:
Bohumil Hrabal
Autor przekładu:
Andrzej Czcibor-Piotrowski
Reżyser:
Wojeciech Markiewicz
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Ilustracja muzyczna:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Hanna Bielawska - adaptacja
Obsada:
Danuta Stenka - Maria, Marian Opania - Bohumil Hrabal/Bogusz, Krzysztof Kowalewski - Francin, Jerzy Bończak - Pepin, Zdzisław Wardejn - Doktor Gruntorad, Janusz Kłosiński - Pan de Giorgi, Łukasz Lewandowski - Bodzio Czerwinka
 • 83,1 MB
 • 8 wrz 12 21:45
Zamek
W cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na spektakl radiowy według znakomitej powieści austriackiego pisarza Franza Kafki pt. "Zamek". Adaptacja radiowa Witolda Malesy, reżyseria Janusza Kukuły. Nagranie z 2000 r.
Dzięki Państwa głosom słuchowisko to znalazło się w dwudziestce "Słuchowisk na lato". Jest to nagranie z roku 2000.
Autor:
Franz Kafka
Autor Przekładu:
Kazimierz Truchanowski i Krzysztof Radziwiłł
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Ilustracja muzyczna:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Witold Malesa - adaptacja
Obsada:
Jarosław Gajewski, Cezary Kwieciński, Krzysztof Kołbasiuk, Mariusz Benoit, Agnieszka Suchora, Tomasz Zaliwski, Maria Seweryn, Mirosława Krajewska, Janusz Zakrzeński, Artur Janusiak, Daria Trafankowska, Łukasz Lewandowski
 • 47,6 MB
 • 2 wrz 12 22:12
Piotr Cieplak i SzaZa w debiutanckim monodramie
• O drodze do Portugalii i realizacji słuchowiska opowiada Piotr Cieplak
Reżyser teatralny (nagrodzony m.in. na Festiwalu Dwa Teatry) – Piotr Cieplak napisał tekst pod tytułem "O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii" (debiut pisarski). I wykona go (debiut wykonawczy jako słuchowisko), poniekąd reżyserując siebie samego. To bardzo rzadki przypadek.
Rzadko też Teatr Polskiego Radia sięga po formę monodramu, a jest to rodzaj monodramu z improwizacjami muzycznymi duetu SzaZa – czyli Pawła Szamburskiego (klarnety amplifikowane, głos) oraz Patryka Zakrockiego (skrzypce, altówka, mbira amplifikowana) - dwóch niezwykle aktywnych animatorów muzyki improwizowanej.
Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska, który opowiedział nam o tym wyzwaniu -
O tym, jak doszło do powstania tego nietypowego słuchowiska, opowie sam twórca podczas rozmowy je poprzedzającej
 • 81,6 MB
 • 5 sie 12 15:00
"Cudzoziemka"
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Marii Kuncewiczowej.
Grażyna BarszczewskaEwa Modestowicz - Archiwum Teatru PR Słuchowisko wg powieści Marii Kuncewiczowej. Słuchacze Programu II Cudzoziemkę wybrali w plebiscycie Słuchowiska na lato.
W tytułowej roli wystąpiła Grażyna Barszczewska, której towarzyszyli: Ignacy Gogolewski, Mariusz Bonaszewski, Wieńczysław Gliński, Jan Matyjaszkiewicz, Andrzej Ferenc, R.Barycz, W. Glinski, J. Jarosz.
 • 75,6 MB
 • 28 lip 12 21:03
Alchemik", czyli o poszukiwaniu skarbu


Damięcki, Ferency, Pieczka, Szyc, Landowska – znakomita obsada w słuchowisku na podstawie niezwykle popularnej książki Paula Coelha.
W cyklu "Słuchowisko na lato" przypominamy radiową wersję powieści Paula Coelha "Alchemik". Dzięki Państwa głosom adaptacja ta znalazła się w prezentowanej na naszej antenie dwudziestce "słuchowisk na lato".
Powieść Coelha jest niezwykłym zjawiskiem wydawniczym na świecie. Przetłumaczona została na 61 języków i rozeszła się w ponad 30 milionach egzemplarzy na świecie. Od lat utrzymuje sie na listach bestsellerów w wielu krajach. Określana jest jako powieść kultowa i wymieniana w jednym szeregu z takimi tytułami jak: Mały Książę, Mewa czy Buszujący w zbożu. W Brazylii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych , na Tajwanie i we Włoszech "Alchemik" stał się lekturą szkolną, a w Polsce w roku szkolnym 2001/02 został wprowadzony jako lektura uzupełniająca.
W radiowej adaptacji "Alchemika" Grzegorz Damięcki wcielił się w tytułową postać Santiago, pasterza poszukującego skarbu. Wystąpili również: Franciszek Pieczka, Tomasz Zaliwski, Elżbieta Kępińska, Marek Obertyn, Piotr Bajor, Witold Pyrkosz, Adam Ferency, Dorota Landowska, Wojciech Wysocki, Krzysztof Królak, Marek Frąckowiak, Jan Kulczycki, Zbigniew Konopka i Borys Szyc .
Reżyseria Waldemara Modestowicza, przekład Barbary Stępień i Andrzeja Kowalskiego, adaptacja Elżbiety Łukomskiej, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
Nagranie z 2002 roku.
 • 51,4 MB
 • 21 lip 12 23:20
Cudowna melina
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" pragniemy przypomnieć Państwu słuchowisko według powieści Kazimierza Orłosia pt. "Cudowna melina". Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Nagranie archiwalne z 1996 r.
Kazimierz Orłośfot. archiwum Teatru Polskiego Radia
Emisja
Pewnego dnia w niedużym mieście pojawia się nikomu nie znany 40-letni mężczyzna. Wkrótce wszyscy są przekonani, że to dziennikarz przysłany "z centrali". On sam zaś odkrywa powiązania przewodniczącego Rady Narodowej, sekretarza partii, komendanta milicji, dyrektorów, prezesów miejscowych przedsiębiorstw etc., czyli miejscowej "elity", która trzęsie miastem i wzajemnie się wspiera, kryjąc swoje występki. Klika jako zasada systemu staje się silniejsza niż szlachetne intencje. Książka, wydana po raz pierwszy przez Instytut Literacki w Paryżu w 1973 r., napisana została jako satyra na panujące w PRL-u stosunki i ściągnęła na jej autora poważne kłopoty: wydalenie z pracy, zakaz druku w konsekwencji Kazimierz Orłoś opuszcza Warszawę gdzie mieszkał i pracował i wiele lat spędza na wielkich budowach nad Soliną. Publikuje w wydawnictwach podziemnych. Do jawnego życia literackiego powraca dopiero po 1989 roku. Opublikował też książkę "Historia Cudownej meliny", w której opisał perypetie związane z publikacją tej powieści.
Autor:
Kazimierz Orłoś
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Ewa Stocka-Kalinowska - adaptacja
Obsada:
Troński Marcin,Duryasz Wojciech,Kowalewski Krzysztof,Sawicka Olga,Jungowska Edyta,Pyrkosz Witold,Robaczewski Marek,Galia Paweł,Bista Henryk,Grabowski Tadeusz,Dreger Ryszard,Suszyński Zbigniew,Barycz Ryszard,Bazak Arkadiusz,Marzecki Tomasz,Serwa Ewa
 • 79,6 MB
 • 15 lip 12 11:21
Skąpiec
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" pragniemy przypomnieć Państwu "Skąpca" według jednej z najbardziej znanych i lubianych komedii Moliera. Adaptacja radiowa Iwony Malinowskiej, reżyseria Jana Warenyci. W roli tytułowej znakomity Wiesław Michnikowski. Nagranie archiwalne z 2002 r.
Emisja
Autor:
Molier
Autor Przekładu:
Tadeusz Żeleński [Boy]
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Iwona Malinowska - adaptacja
Obsada:
Wiesław Michnikowski (Skąpiec), Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek, Monika Kwiatkowska, Stanisław Brudny, Hanna Stankówna, Grzegorz Wons, Marek Bargielowski, Pawel Nowisz, Katarzyna Tatarak.
 • 85,6 MB
 • 23 cze 12 23:40
Pieczka Bogiem, Ferency złym duchem, Ostałowska – piękną Małgorzatą, zaś Wakuliński w roli słynnego uczonego. Znakomita adaptacja tajemniczej historii Goethego, słuchowisko, które wygrało plebiscyt – w sobotni wieczór!
.
Zwycięstwo przypadło w udziale radiowej realizacji pierwszej części "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Słuchowisko powstało w 1999 roku, wkrótce po ukazaniu się utworu Goethego w przekładzie Adama Pomorskiego. Było to wówczas najnowsze tłumaczenie, po wieloletnim, obowiązującym Feliksa Konopki. Adaptacji dokonała Iwona Malinowska, opracowała muzycznie Małgorzata Małaszko, a zrealizowała Ewa Szałkowska. Słuchowisko reżyserował Waldemar Modestowicz, a wystąpili w nim m.in. Krzysztof Wakuliński (Faust), Adam Ferency (Mefistofeles), Marek Bargiełowski (Wagner), Dominika Ostałowska (Małgorzata), Franciszek Pieczka (Pan Bóg), Jan Matyjaszkiewicz (Wesołek), Piotr Bajor (Poeta), Krzysztof Chamiec (Duch), Grażyna Barszczewska (Marta), Daria Trafankowska (Wiedźma), Arkadiusz Bazak (Genreał), Andrzej Piszczatowski (Dyrektor teatru), Henryk Boukołowski (Minister) i Zofia Rysiówna (Wiedźma).
W jednym z wywiadów tłumacz Adam Pomorski powiedział, że jego pomysł na "Fausta" polegał na przybliżeniu do tradycji rodzimej groteski – na przykład do poetyki szopki. – Groteska szopki wyklucza retorykę, narzuca lapidarność wypowiedzi podbudowanej komizmem – mówił. Rzecz rozgrywa się zatem w konwencji ulicznego teatru marionetek, wywodzącego się z tradycji niemieckiej – stąd sceny z dyrektorem teatru.
 • 43,3 MB
 • 20 cze 12 22:59
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski (On)
Anna Dereszowska (Ona)

„Pokocham ją siłą woli” opisuje sytuacje spotkania dwojga ludzi stworzonych dla siebie. Młodych, ale już dojrzałych i potrafiących określić swoje oczekiwania dotyczące związku dwojga ludzi - razem chcą poznawać prawdę o sobie i o świecie. Czystość ich miłości jest w konflikcie ze swobodą obyczajową. Jest szukaniem siebie w odpowiedzialności.

„Pokocham ją siłą woli” to słuchowisko wg opowiadania Edwarda Stachury z tomu "Się". Świetny tekst Stachury w znakomitej interpretacji Marcina Przybylskiego, któremu partneruje Anna Dereszowska. Adaptacja Wacława Tkaczuka.
 • 26,7 MB
 • 20 cze 12 21:59
 • 27,0 MB
 • 20 cze 12 20:46
Reżyseria: Henryk Rozen
Scenariusz: Wacław Tkaczuk
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Grażyna Barszczewska (Pani C.),
Marcin Przybylski (Gracz),
Olgierd Łukaszewicz (Narrator),
Damian Damięcki (Mężczyzna),
Justyna Kulczycka (Kobieta),
Henryk Rozen (Krupier)

Słuchowisko wg opowiadania Stefana Zweiga to opowieść o sześćdziesięcioletniej kobiecie, Pani C., która na skutek towarzyskiego skandalu, spowodowanego ucieczką zamężnej kobiety z młodym mężczyzną, przypomina sobie historię sprzed 20 lat.

Postanawia opowiedzieć o 24 godzinach ze swojego życia, które na zawsze ją zmieniły.
Dwadzieścia lat wcześniej, tuż po śmierci swojego męża, poznała w kasynie młodego Polaka, nałogowego hazardzistę.

Spędziła z nim noc, właściwie nic o nim nie wiedząc. Mężczyzna wyznał jej tylko, że przegrał wszystko, co miał, z zamiłowania do hazardu okradł nawet własną rodzinę. W zamian za obietnicę, że już nigdy więcej nie przekroczy progu kasyna, Pani C. wręczyła mu potrzebną sumę pieniędzy. Spłaciwszy długi, miał rozpocząć nowe życie.

Ale jeszcze tego samego wieczoru Pani C. ponownie spotkała go przy zielonym stoliku. Upokorzona publicznie, zdruzgotana, nawet po wielu latach nie zdołała jednak o nim zapomnieć. W roli Pani C. - Grażyna Barszczewska.
 • 14,6 MB
 • 20 cze 12 19:54
Radiowy Teatr Sensacji (RTS) - Studio Koliber
 • 33,2 MB
 • 17 cze 12 23:13
Autor: Marek Hłasko

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Julia Kijowska
Krzysztof Banaszyk
Henryk Talar
Robert Czebotar

Słuchowisko wg opowiadania Marka Hłaski „Opowiem wam o Esther” to historia miłości i upadku. Tytułowa Esther to młoda, silna prostytutka, w której zakochuje się narrator opowiadania. Historia, którą snuje, jest obrazem ogromnej miłości, ale i mrocznego zatracenia się w drugim człowieku. Zatracenia, które prowadzi do dramatycznego finału.

„(…) Bo wtedy nie wiedziałem jeszcze, że jeśli mężczyzna i kobieta spotykają się, aby kochać, to spotykają się w pustym miejscu, gdzieś na samym środku wypalonej ziemi, gdzie nie dociera ani dźwięk, ani hałas i gdzie nie wracają te wszystkie słowa, które ona powiedziała innym i które ty powiedziałeś je innym." (fragment opowiadania)
 • 25,8 MB
 • 17 cze 12 15:37
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Maria Peszek (Adela Tomsowa), Grzegorz Małecki (Jarek, jej mąż), Agnieszka Matysiak (redaktorka „Sczęśliwego Domu”) oraz Antonina Girycz, Elżbieta Kijowska, Sławomir Holland, Zygmunt Sierakowski, Maciej Szary, Kazimierz Wysota

Słuchowisko „Szczęśliwy dom” to adaptacja opowiadania Jaroslava Haška, które ukazuje jak brzemienne w skutki może być zbyt ochocze stosowanie się do porad pisma w nie obfitującego. Adela Tomsowa (Maria Peszek) i jej mąż Jarek (Grzegorz Małecki) są młodym dobrze zapowiadającym się małżeństwem do czasu, kiedy młoda małżonka zbyt dosłownie i skrupulatnie zaczyna wypełniać wszystkie porady ulubionego pisma „Szczęśliwy dom”. Z tytułowego szczęśliwego domu niewiele zostanie... Świetna komedia ku przestrodze!
 • 43,0 MB
 • 6 cze 12 22:21
Czarne podniebienie
Na zakończenie sezonu teatralnego w Programie I zapraszamy na premierę słuchowiska klasyka dramaturgii radiowej, Andrzeja Mularczyka.
Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Danuta Stenka ( Sylwia, wdowa), Joanna Trzepiecińska (Joanna, przyjaciółka Sylwii), Krzysztof Gosztyła (On) oraz Janusz Kukuła (Reżyser)
Komedia Andrzeja Mularczyka o kobiecie, która po śmierci męża dowiaduje się o jego niewierności. Informuje ją o tym nikt inny, jak mąż kochanki zmarłego męża…
 • 47,8 MB
 • 3 cze 12 22:23
"Mecz" Janusza Głowackiego w Jedynce
Zapraszamy na premierę niezwykłego słuchowiska Janusza Głowackiego. To słuchowiskowa propozycja Teatru Polskiego Radia na Euro 2012.
Autor:
Janusz Głowacki
Reżyser:
Janusz Zaorski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Piotr Fronczewski (Prezes), Sławomir Pacek (Wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (Skarbnik), Wojciech Wysocki (Dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (Gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (Sprawozdawca – komentator) oraz gościnnie: Jerzy Chromik, Jerzy Engel, Andrzej Strejlau, Stefan Szczepłek, Janusz Zaorski
Janusz Głowacki „Mecz” napisał w 1976 r. w okresie euforycznych sukcesów polskiej piłki i srebrnych orłów trenera Kazimierza Górskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w czasie meczu, który ma zadecydować, czy Polska wejdzie do finału Mistrzostw Świata. Na boisku toczy się gra, ale w gruncie rzeczy bardziej interesujący mecz rozgrywa się w salce na szczycie. Losy znajdujących się tam ludzi zależą od przebiegu gry na boisku, więc obserwujemy cyniczną i komiczną grę i walkę o przetrwanie. Intrygi, pieniądze, wzajemne wykańczanie się tworzą straszno-groteskową kombinację. Przeplataną snami o potędze, deklaracjami o bezinteresowności, miłości do Polski, sportu itd. Każda zmiana sytuacji na boisku zmienia nastrój i układ sił w gabinecie Prezesa. Sztuka miała premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie i grana była w kilku innych w kraju i w Europie. Andrzej Wajda chciał z niej zrobić film, ale ówczesny szef Komitetu Kinematografii Janusz Wilhelmi się nie zgodził.
Najśmieszniejsze i najsmutniejsze, według Janusza Głowackiego, jest to, że „Mecz ciągle trwa i w roku 2012 tuż przed Euro, brzmi porażająco aktualnie”.
Autor w porozumieniu z reżyserem, Januszem Zaorskim, eliminując postaci, komasując wątki, przygotował dla Teatru Polskiego Radia adaptację, bo sztuka w całości byłaby za długa. Nowoczesny system dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, o który zadbał Andrzej Brzoska, znakomicie sprawdził się do tej produkcji, umożliwiając precyzyjne operowanie i łączenie kilku warstw dźwiękowych.
 • 40,4 MB
 • 1 cze 12 23:00
Wieczór ze słuchowiskiem
Karoly Szakonyi Kolacja we dwoje, przekład Alicji Mazurkiewicz, reżyseria Waldemara Modestowicza, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, obsada: Wiesław Michnikowski, Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Henryk Machalica, Antonina Girycz, Maciej Maciejewski, Mariusz Luszowski (nagranie z 2003 roku)
Kolacja jako przedmiot pożądania
Gorzko-śmieszna historia o parze emerytów, którzy odpowiadają na ogłoszenia matrymonialne, by spotkać się i... najeść do syta..
 • 26,2 MB
 • 30 maj 12 21:22
Autor: Aleksander Argentynowicz (Krzysztof Zaleski)
Reżyseria: Krzysztof Zaleski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Joanna Jeżewska, Krzysztof Kowalewski, Piotr Machalica.

Rzecz dzieje się współcześnie. Dwóch prominentów po szampańskim raucie budzi się w domu jednego z nich. Obaj starają się przypomnieć sobie, co robili poprzedniej nocy. Kiedy powoli zaczyna im wracać pamięć - sytuacja robi się dla obu wysoce nieprzyjemna... a nawet groźna.

Niesamowita opowieść w stylu buffo.
 • 37,7 MB
 • 27 maj 12 22:15
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
W cyklu WIELKA KLASYKA: Pierre de Marivaux – „Aktorzy w dobrej wierze”

Autor przekładu: Jerzy Radziwiłowicz
Reżyser: Edward Wojtaszek
Realizator: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Tomasz Bajerski
Obsada:
Irena Jun (Pani Argante), Magdalena Kuta (Pani Hamelin), Lidia Sadowa (Araminta), Krzysztof Ogłoza (Erast), Anna Cieślak (Andżelika), Jerzy Radziwiłowicz (Merlin), Wiktoria Gorodeckaja (Lizetka), Marcin Hycnar (Błażej), Natalia Sikora (Colette), Marcin Troński (Notariusz)

opsi red.: Akcja tej zabawnej jednoaktówki Pierre'a de Marvaux rozgrywa się w wiejskim domu Pani Argante. Na zlecenie Pani Hamelin, Merlin przygotowuje przedstawienie teatralne, w które zaangażowani są domownicy Pani Argante. Podwójna intryga miłosna - w przedstawieniu i w życiu - będzie powodem wielu komicznych sytuacji.
Słuchowisko zrealizowano w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego, jakość stereo bez zmian.
 • 45,9 MB
 • 23 maj 12 22:32
, Malinówek, Marek Ławrynowicz, Polecamy
Drukuj
 • 3,0
 • 44,2 MB
 • 20 maj 12 22:18
Józef Hen "Długa chyża łódź"
Na swoim blogu Radio Teatr Krzysztof Sielicki, autor radiowej adaptacji, zachęca słuchaczy do zatopienia się w dźwięki niezwykłej opowieści Józefa Hena.
Radiową opowieść według opowiadania "Długa chyża łódź" rozpoczyna sam autor, czyli Józef Hen, który bardzo osobiście czyta fragment pamiętnika o znaczeniu snu, o tym jak śnimy. A później przenosimy się w nieco nierzeczywisty świat: jesteśmy wśród tubylców na odległej wyspie, gdzie Czarownik kieruje życiem mieszkańców, leczy ich i sprzedaje im sny, które uczą jak żyć. Z Czarownikiem rozmawia młody chłopak, Jafet, który przynosi wieści ze świata poza chatą w Dżungli. Świat ten, symbolizowany przez Misjonarza i miasto Białych, stopniowo wypiera odwieczne, plemienne obyczaje.
"Długa chyża łódź" napisana dwa lata temu to przypowieść o marzeniu, śnie, o miłości. Podobnie jak dawne, świetne opowiadanie Hena "Niebo naszych przodków", osadzona jest "Łódź" w świecie kultury pierwotnej. Bardzo tu szkicowo, właściwie jedynie dekoracyjnie, potraktowanej. Bo chodzi o co innego... Czułem, że pewna nierzeczywistość tej rzeczywistej opowieści o energii dającej nam siłę do życia, wymaga stworzenia swoistego kontrapunktu fabularnego, a nawet dźwiękowego. Dlatego do nagrania zaprosiliśmy Józefa Hena, który czyta fragmenty ze swego pamiętnika "Nie boję się bezsennych nocy". Oniryczna baśń uzyskała dzięki temu właściwy ciężar gatunkowy. To już nie tyle literacki koncept, co szczera i czuła wypowiedź o świecie, jakiego doświadczamy. O przychodzeniu i gaśnięciu uczuć, o porywach młodości i zmorach starości, także o nieustannym odchodzeniu świata, jaki znamy.
Ufamy tej opowieści, a więc ufamy też niepewności i mądrości Czarownika, który zmaga się ze sobą, z pamięcią, z ciężarem własnego długiego życia, z miłością do żony, której już nie ma... Mądrość starości wyraża się tu w nieukrywaniu własnej bezradności wobec uczuć, w jakie wplątane jest nasze życie.
Cały wpis na stronie: www.polskieradio.pl/blogi/sielicki
Adaptacja radiowa Krzysztof Sielicki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn.
W obsadzie: Franciszek Pieczka i Piotr Bajtlik oraz - gościnnie: Józef Hen, wokalizę improwizuje Monika Węgiel.
 • 53,8 MB
 • 18 maj 12 23:24
Skowyt" Ginsberga w Dwójce

Słynny skandalizujący poemat, najpopularniejszy utwór legendarnego amerykańskiego poety w radiowej adaptacji już dziś wieczorem. Zapraszamy!
• Bogdan Baran o twórczości Allana Ginsberga
Widziałem najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem,
głodne histeryczne nagie…
Poemat Allena Ginsberga, wydany w roku 1956, wzbudził wiele kontrowersji, jego wydawca stanął nawet przed sądem za obrazę moralności. Tematem dzieła jest chylące się ku zagładzie społeczeństwo konsumpcyjne, któremu przeciwstawiona zostaje nieśmiertelność sztuki, oraz miejsce outsiderów w epoce ścierania się starych i nowych idei. "Skowyt" uważany jest tekst określający świadomość pokolenia tzw. bitników, amerykańskich kontestatorów z lat 50.
Allen Ginsberg "Skowyt", reżyseria Waldemar Modestowicz, adaptacja Joanny Szwedowskiej.
Obsada: Jacek Polaczek, Mariola Orłowska, Maciej Orłowski, Konrad Pawicki, Arkadiusz Buszko.
Przed słuchowiskiem zapraszamy na krótką rozmowę o Ginsbergu – gościem Joanny Szwedowskiej będzie Jerzy Illg.
 • 50,6 MB
 • 16 maj 12 22:30
Wszystko płynie
Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana. Adaptacja radiowa i reżyseria Darka Błaszczyka.

Autor:
Wasilij Grossman
Autor Przekładu:
Wiera Bieńkowska
Reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Maciej Kubera
Autor muzyki:
Andrzej Izdebski
Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Maja Ostaszewska, Henryk Talar, Joanna Jędryka, Marian Opania, Jan Prochyra, Paweł Krucz, Irena Kownas, Andrzej Mastalerz, Paweł Szczesny, Jacek Różański, Janusz Wituch, Zmicier Wajciuszkiewicz, Anna Mileska, Jan Rotowski

Teatr Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana pt. „Wszystko płynie”. Adaptację dla Teatru Polskiego Radia przygotował Darek Błaszczyk. Wasilij Grossman uważany jest za jednego z najlepszych sowieckich pisarzy, jego późna twórczość jednakże uznawana była za antyradziecką, stąd liczne konfiskaty rękopisów jego prozy. „Wszystko płynie” po raz pierwszy wydano w samizdacie w 1973 r., a więc blisko dekadę po jego śmierci.
Darek Błaszczyk w swojej adaptacji powieści Grossmana skupił się na motywach fabularnych związanych z głównym bohaterem Iwanem Grigoriewiczem, który po kilkudziesięciu latach w łagrach wychodzi na wolność. Usiłuje się jakoś przystosować do rzeczywistości wolności, choć jest to wolność pozorna, bo w socjalistycznym kraju. Po powrocie do rodzinnego domu dowiaduje się od swojego stryjecznego brata, który zresztą obawia się z nim kontaktów, że jego ukochana kobieta związała się z innym mężczyzną. Snuje opowieści o łagrowym życiu i refleksje o naturze wolności.
 • 45,4 MB
 • 13 maj 12 22:20
James Joyce – „Tluacze”


Adapt. i reż. Henryk Baranowski
Real.akust. Andrzej Brzoska
Opr.muz. Tomasz Obertyn
 • 55,0 MB
 • 11 maj 12 23:33
Spowiedź szaleńca
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Augusta Strindberga. Adaptacja radiowa i reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Słuchowisko miało premierę w 2000 r.
Emisja
Autor:
August Strindberg
Autor Przekładu:
Janusz Roszkowski
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Andrzej Zakrzewski - adaptacja
Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz (Mąż), Grażyna Barszczewska (Żona), Ewa Konstancja Bułhak (Służąca)
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  548

548 plików
22,07 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

aga.rst

aga.rst napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
e57kg38imn

e57kg38imn napisano 6.11.2014 21:31

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/12rr4

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności