zapomniałem
Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 15.09.2014 21:42

 • pliki muzyczne
  1139
 • pliki wideo
  29
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  23

1204 plików
41,23 GB

 • 45,9 MB
 • 23 maj 12 22:32
, Malinówek, Marek Ławrynowicz, Polecamy
Drukuj
 • 3,0
 • 44,2 MB
 • 20 maj 12 22:18
Józef Hen "Długa chyża łódź"
Na swoim blogu Radio Teatr Krzysztof Sielicki, autor radiowej adaptacji, zachęca słuchaczy do zatopienia się w dźwięki niezwykłej opowieści Józefa Hena.
Radiową opowieść według opowiadania "Długa chyża łódź" rozpoczyna sam autor, czyli Józef Hen, który bardzo osobiście czyta fragment pamiętnika o znaczeniu snu, o tym jak śnimy. A później przenosimy się w nieco nierzeczywisty świat: jesteśmy wśród tubylców na odległej wyspie, gdzie Czarownik kieruje życiem mieszkańców, leczy ich i sprzedaje im sny, które uczą jak żyć. Z Czarownikiem rozmawia młody chłopak, Jafet, który przynosi wieści ze świata poza chatą w Dżungli. Świat ten, symbolizowany przez Misjonarza i miasto Białych, stopniowo wypiera odwieczne, plemienne obyczaje.
"Długa chyża łódź" napisana dwa lata temu to przypowieść o marzeniu, śnie, o miłości. Podobnie jak dawne, świetne opowiadanie Hena "Niebo naszych przodków", osadzona jest "Łódź" w świecie kultury pierwotnej. Bardzo tu szkicowo, właściwie jedynie dekoracyjnie, potraktowanej. Bo chodzi o co innego... Czułem, że pewna nierzeczywistość tej rzeczywistej opowieści o energii dającej nam siłę do życia, wymaga stworzenia swoistego kontrapunktu fabularnego, a nawet dźwiękowego. Dlatego do nagrania zaprosiliśmy Józefa Hena, który czyta fragmenty ze swego pamiętnika "Nie boję się bezsennych nocy". Oniryczna baśń uzyskała dzięki temu właściwy ciężar gatunkowy. To już nie tyle literacki koncept, co szczera i czuła wypowiedź o świecie, jakiego doświadczamy. O przychodzeniu i gaśnięciu uczuć, o porywach młodości i zmorach starości, także o nieustannym odchodzeniu świata, jaki znamy.
Ufamy tej opowieści, a więc ufamy też niepewności i mądrości Czarownika, który zmaga się ze sobą, z pamięcią, z ciężarem własnego długiego życia, z miłością do żony, której już nie ma... Mądrość starości wyraża się tu w nieukrywaniu własnej bezradności wobec uczuć, w jakie wplątane jest nasze życie.
Cały wpis na stronie: www.polskieradio.pl/blogi/sielicki
Adaptacja radiowa Krzysztof Sielicki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn.
W obsadzie: Franciszek Pieczka i Piotr Bajtlik oraz - gościnnie: Józef Hen, wokalizę improwizuje Monika Węgiel.
 • 53,8 MB
 • 18 maj 12 23:24
Skowyt" Ginsberga w Dwójce

Słynny skandalizujący poemat, najpopularniejszy utwór legendarnego amerykańskiego poety w radiowej adaptacji już dziś wieczorem. Zapraszamy!
• Bogdan Baran o twórczości Allana Ginsberga
Widziałem najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem,
głodne histeryczne nagie…
Poemat Allena Ginsberga, wydany w roku 1956, wzbudził wiele kontrowersji, jego wydawca stanął nawet przed sądem za obrazę moralności. Tematem dzieła jest chylące się ku zagładzie społeczeństwo konsumpcyjne, któremu przeciwstawiona zostaje nieśmiertelność sztuki, oraz miejsce outsiderów w epoce ścierania się starych i nowych idei. "Skowyt" uważany jest tekst określający świadomość pokolenia tzw. bitników, amerykańskich kontestatorów z lat 50.
Allen Ginsberg "Skowyt", reżyseria Waldemar Modestowicz, adaptacja Joanny Szwedowskiej.
Obsada: Jacek Polaczek, Mariola Orłowska, Maciej Orłowski, Konrad Pawicki, Arkadiusz Buszko.
Przed słuchowiskiem zapraszamy na krótką rozmowę o Ginsbergu – gościem Joanny Szwedowskiej będzie Jerzy Illg.
 • 50,6 MB
 • 16 maj 12 22:30
Wszystko płynie
Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana. Adaptacja radiowa i reżyseria Darka Błaszczyka.

Autor:
Wasilij Grossman
Autor Przekładu:
Wiera Bieńkowska
Reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Maciej Kubera
Autor muzyki:
Andrzej Izdebski
Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Maja Ostaszewska, Henryk Talar, Joanna Jędryka, Marian Opania, Jan Prochyra, Paweł Krucz, Irena Kownas, Andrzej Mastalerz, Paweł Szczesny, Jacek Różański, Janusz Wituch, Zmicier Wajciuszkiewicz, Anna Mileska, Jan Rotowski

Teatr Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana pt. „Wszystko płynie”. Adaptację dla Teatru Polskiego Radia przygotował Darek Błaszczyk. Wasilij Grossman uważany jest za jednego z najlepszych sowieckich pisarzy, jego późna twórczość jednakże uznawana była za antyradziecką, stąd liczne konfiskaty rękopisów jego prozy. „Wszystko płynie” po raz pierwszy wydano w samizdacie w 1973 r., a więc blisko dekadę po jego śmierci.
Darek Błaszczyk w swojej adaptacji powieści Grossmana skupił się na motywach fabularnych związanych z głównym bohaterem Iwanem Grigoriewiczem, który po kilkudziesięciu latach w łagrach wychodzi na wolność. Usiłuje się jakoś przystosować do rzeczywistości wolności, choć jest to wolność pozorna, bo w socjalistycznym kraju. Po powrocie do rodzinnego domu dowiaduje się od swojego stryjecznego brata, który zresztą obawia się z nim kontaktów, że jego ukochana kobieta związała się z innym mężczyzną. Snuje opowieści o łagrowym życiu i refleksje o naturze wolności.
 • 45,4 MB
 • 13 maj 12 22:20
James Joyce – „Tluacze”


Adapt. i reż. Henryk Baranowski
Real.akust. Andrzej Brzoska
Opr.muz. Tomasz Obertyn
 • 55,0 MB
 • 11 maj 12 23:33
Spowiedź szaleńca
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Augusta Strindberga. Adaptacja radiowa i reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Słuchowisko miało premierę w 2000 r.
Emisja
Autor:
August Strindberg
Autor Przekładu:
Janusz Roszkowski
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Andrzej Zakrzewski - adaptacja
Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz (Mąż), Grażyna Barszczewska (Żona), Ewa Konstancja Bułhak (Służąca)
 • 46,6 MB
 • 6 maj 12 22:21
Bezdech
Zapraszamy na premierę słuchowiska autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.
Andrzej Bart, znakomity pisarza i scenarzysta, autor scenariusza wielokrotnie nagradzanego filmu „Rewers”, laureat Tele-Splendora za najbardziej telewizyjne słuchowisko („Boulevard Voltaire”, które zostało również nagrodzone na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2011” w radiowej i telewizyjnej kategorii) przygotował nową propozycję dla słuchaczy Polskiego Radia.
Jego najnowsze słuchowisko „Bezdech”, to historia powracającego po latach do Polski ze Stanów Zjednoczonych reżysera, Jerzego, który za oceanem odniósł ogromny sukces. Mężczyzna, poszukując kobiety, którą przed laty porzucił w ciąży ze swoim dzieckiem, spotyka ludzi ze swojej przeszłości. Niektórzy z nich z dużym entuzjazmem witają sławnego reżysera, mając nadzieję, że załatwią jakiś swój interes. Mężczyzna jednak sprawia wrażenie mało zainteresowanego tymi kontaktami. Ma swój cel, do którego dąży w aurze tajemnicy.
Autor i reżyser:
Andrzej Bart
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Jerzy - Piotr Machalica, Barman - Krzysztof Kiersznowski, Młodziak - Modest Ruciński, Tomasz - Adam Ferency, Eli – Elisabeth Duda, Ojciec - Stanisław Brudny, Kerz - Henryk Boukołowski, Boss - Joachim Lamża, Wanda - Maria Pakulnis, Sandra / Pielęgniarka / Spikerka TV – Marta Markowicz, Kumaty - Marcin Troński, Teresa - Irena Karel, Producent – Leon Charewicz, Marek - Stanisław Jaskółka, Syn Patryk – Mateusz Rusin, Lucjan - Henryk Talar.
 • 51,4 MB
 • 4 maj 12 23:16
Gracze
Zapraszamy na słuchowisko wg prozy Włodzimierza Boleckiego. Adaptacja radiowa i reżyseria Janusza Warenyci.
Gracze Włodzimierza Boleckiego to opowiedziana ze swadą, oparta na źródłach, choć jednocześnie fikcyjna – opowieść o Polakach końca XVIII wieku: zarówno o tych, którzy próbowali uratować kraj przed upadkiem, jak i o tych, którzy – w imię interesu własnego – sprzeciwiali się zmianom. Dla nich liczyła się bowiem inna wygrana...
Jednym z głównych bohaterów słuchowiska jest Ignacy Chadźkiewicz – postać niezwykle barwna: agent obcych służb, a jednocześnie: intrygujący casanowa, król polskich szulerów.
Autor:
Włodzimierz Bolecki
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Mariusz Bonaszewski (Chadźkiewicz), Tomasz Borkowski (Holm), Ilia Zmijew (Schwarz / Arseniew), Grzegorz Damięcki (Platter), Włodzimierz Bednarski (Potemkin / Kossakowski), Grzegorz Kwiecień (Działyński / Mirosławski), Andrzej Blumenfeld (Kapostas / Chamand), Janusz Rafał Nowicki (Kołłątaj / Pan Grabianka), Paweł Szczesny (Suchorzewski / Gen.Dąbrowski), Krzysztof Wakuliński (Seweryn Rzewuski / Trembecki), Leon Charewicz (Jan Potocki / Kniaziewicz), Zdzisław Wardejn (Szczęsny Potocki / Obelanow), Andrzej Ferenc (Jasiński / Głos), Michał Podsiadło (ks. Ciecierski), Wojciech Machnicki (Poniński / (ks.Sierakowski), Piotr Kozłowski (Canton / Korsak), Henryk Talar (Fouche)

Włodzimierz Bolecki
WŁODZIMIERZ BOLECKI – historyk, teoretyk i krytyk literacki. W stanie wojennym publikował pod pseudonimem Jerzy Malewski. Autor wielu artykułów i książek o twórczości m.in.: W. Berenta, J. Mackiewicza, Cz. Miłosza, S.I. Witkiewicza, W. Gombrowicza, B. Schulza, G. Herlinga-Grudzińskiego, A. Wata. Autor scenariuszy filmów fabularnych (Ostatni dzwonek, reż. M. Łazarkiewicz, 1988) oraz dokumentalnych, m.in. Tratwa Kultury (o Kulturze J. Giedroycia), Nowa Fala (o poezji pokolenia’68), Jedynie prawda jest ciekawa (o Józefie Mackiewiczu), Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku, Reytan. Z dziejów inteligencji niepokornej (2006). Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
 • 32,9 MB
 • 2 maj 12 22:09
Bliżej niż myślisz
Zapraszamy na premierę słuchowiska Piotra Müldnera-Nieckowskiego. Reżyseruje Janusz Zaorski.

Autor:
Piotr Müldner-Nieckowski
Reżyser:
Janusz Zaorski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Adam Ferency (Piotr), Marcin Troński (Leszek), Marta Chodorowska (Maria Pakulnis), Monika Węgiel (Mira / Sklepowa 1 / Sklepowa 2 / Urzędniczka / Baba / Bibliotekarka), Sylwester Maciejewski (Megafon dworcowy / Tadeusz / Ochroniarz / Turysta / Robotnik / Młody / Pacjent / Pasażer / Urzędnik / Księgarz / Policjant), Janusz Zaorski (Paolo, polski Włoch)
Słuchowisko „Bliżej niż myślisz” Piotra Müldnera-Nieckowskiego to historia pewnej przyjaźni: lekarza-poety i pisarza. Przyjaźni ogromnej, ale specyficznej w swej formie. Piotr i Leszek spotykają się na wspólnych - przy słuchawce telefonicznej – kolacjach. Te ich „spotkania” to czas gorącej dyskusji o literaturze, o życiu, o sprawach ważnych i błahych. To czasem czas milczenia i empatii, czasem euforii. Jak w życiu, które niesie i dobre, i złe.
 • 48,0 MB
 • 29 kwi 12 22:20
Anioł ognisty - rzecz o Słowackim
Zapraszamy na premierę słuchowiska w cyklu Wielka Klasyka. Scenariusz i reżyseria Jarosława Kiliana.
Autor i reżyser:
Jarosław Kilian
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Wojciech Malajkat, Henryk Talar
„Anioł ognisty - rzecz o Słowackim” to słuchowisko dla miłośników twórczości poety – „takich, którzy wiedzą o nim trochę, (…) i takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć.”.
Usłyszymy wiersze Słowackiego, sceny z Kordiana i pieśni z poematu Lambro, a kanwą audycji będą fragmenty z książek Jarosława Marka Rymkiewicza Juliusz Słowacki pyta o godzinę i Słowacki Encyklopedia.
Chcemy pokazać postać poety, który jak wiemy, jednocześnie twardo stąpał po ziemi, skutecznie grał na giełdzie, ale miewał też mistyczne objawienia. Przedstawimy wieszcza nawiedzanego przez anioły i demony. Twórcę , który zyskał przydomek „Anioła poezji” albo jak chciał Mickiewicz „Szatana poezji”
Nieziemska istota, Anioł ognisty – jak pisze Słowacki „anioł mój lewy”– towarzyszył poecie przez całe życie. Stał przy nim jak anioł stróż.
 • 54,6 MB
 • 27 kwi 12 23:25
Sándor Márai według Andrzeja Piszczatowskiego
Dwójka zaprasza na słuchowisko oparte na powieści węgierskiego pisarza w adaptacji i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. Wspominamy właśnie pierwszą rocznicę śmierci tego znakomitego aktora i reżysera radiowego.
"Lala, czyli pierwsza miłość" Sándora Máraiego to opowieść o skrywanej, szaleńczej miłości profesora Gaspara, znanego w całej okolicy samotnika, do uczennicy. Pełna napięć, obaw i wzruszeń historia człowieka, który mimo iż ukończył 55 lat, dotychczas nikogo nie kochał, rozgrywa się w małym węgierskim miasteczku tuż przed wybuchem I wojny światowej. Gaspar cierpi, jednak nie ma komu o tym powiedzieć. W środowisku nauczycielskim trudno komuś zaufać – aż roi się w nim od obłudników i donosicieli…
Sándor Márai (1908 – 1989) był autorem, którego twórczością interesował się zmarły rok temu aktor i reżyser Andrzej Piszczatowski. Radiowe realizacje Andrzeja Piszczatowskiego były najczęściej pracami autorskimi – sam przysposabiał dla radiowej sceny interesujące utwory literackie (prozę i dramat) i sam je reżyserował. Czasami też grał. Był laureatem wielu nagród za oryginalne realizacje słuchowisk . Oryginalne też były jego wybory literackie, dzięki którym istotnie wzbogacił się repertuar Teatru Polskiego Radia .
Zobacz więcej.
Słuchowisko poprzedzi wypowiedź Iwony Malinowskiej o radiowym dorobku Andrzeja Piszczatowskiego.
Przekład Feliksa Netza. Adaptacja i reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego.
Występują: Mariusz Benoit, Marcin Hycnar, Katarzyna Łaniewska, Katarzyna Maria Zielińska, Barbara Kałużna, Paulina Chruściel, Anna Moskal, Michał Sitarski, Krzysztof Szczerbiński, Adam Krawczyk, Sławomir Pacek, Jacek Braciak, Zygmunt Sierakowski, Krzysztof Wakuliński, Kazimierz Wysota.
 • 61,4 MB
 • 26 kwi 12 22:51
Okolice bikini” (2009)
Autor: Maciej Kowalewski
Reżyseria: Maciej Kowalewski
Obsada: Maciej Kowalewski (Narrator), Krzysztof Kiersznowski (Aspirant Maciej Gacka, komendant komisariatu policji), Ewa Szykulska (Milena Gacka, żona aspiranta), Tytus Hołdys (Zbigniew Gacka, syn aspiranta), Rafał Mohr (Sierżant Waldemar Gąszka), Maria Seweryn (Radna Aleksandra Pyzdra), Izabela Kuna (Marzenka Zasłonka, narzeczona Gąszki)
 • 43,9 MB
 • 25 kwi 12 22:18
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Jan Nowicki - "Rozmowy z Piotrem"


/w 15. rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego/
Reżyseria - Jan Nowicki
Real.akust. Paweł Szaliński, Opr.muz. Przemysław Marcyniak

Przed spektaklem - felieton Małgorzaty Kron
 • 44,8 MB
 • 22 kwi 12 22:24
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Marek Harny, Marek Wortman – „Hotel Polski. Chcę wejść”
Reżyseria - Marek Wortman
Real.akust. Maciej Kubera, Opr.muz. Marian Szałkowski
Dziennikarz z Polski chce zrobić wywiad z młodą artystką polskiego pochodzenia śpiewającą w jidysz. Dziewczyna ma jednak dla mężczyzny inny temat...
 • 61,6 MB
 • 20 kwi 12 23:40
Teatr w Jedynce -"Requiem dla nich obu"

19 kwietnia obchodzimy 68. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Słuchowisko o bolesnych, wojennych wspomnieniach.
"Requiem dla nich obu" to radiowa adaptacja opowiadania Jerzego Zawieyskiego przygotowana przez Wacława Tkaczuka. Niespodziewana wizyta dawnej znajomej przypomina bohaterowi bolesne wojenne przeżycia.
Jego przyjaciel, poeta Mieczysław P., zamknięty w getcie warszawskim, kontaktuje się z nim za pomocą listów, które dostarcza 6-letni żydowski chłopiec. Z listów przyjaciela przebija obraz ogromnej samotności i świadomości zbliżającego się końca. Bohater zaprzyjaźnia się z chłopcem, który nieoczekiwanie staje się dla niego nie tylko łącznikiem z przyjacielem, ale uświadamia mu nieznane dotąd uczucia.
Obsada: Mariusz Bonaszewski (Narrator-bohater), Grzegorz Damięcki (Mieczysław P.), Elżbieta Kijowska (Dora), Mateusz Rusin (Henryk Różanykwiat), Beniamin Lewandowski (Daniel).
Reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun.
Teatr Polskiego Radia - Jerzy Zawieyski "Requiem dla Daniela".
 • 44,1 MB
 • 18 kwi 12 22:20
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Krzysztof Wójcicki – „Nagie pióro”
Reżyseria - Henryk Rozen
Real.akust. Paweł Szaliński, Opr.muz. Tomasz Obertyn
Obsada:
Marcin Przybylski (Adam Mickiewicz), Krzysztof Gosztyła (Johann Wolfgang Goethe), Grzegorz Kwiecień (Antoni Odyniec), Katarzyna Pawlak (Otylia), Katarzyna Słomska (Róża), Jacek Brzostyński (John Sherwood), Joanna Pach-Żbikowska (Dama I), Katarzyna Bargiełowska (Dama II), Justyna Bielecka (Dama III), Paweł Wiśniewski (Woźnica)
opis red.: W maju 1829 roku Adam Mickiewicz dostaje pozwolenie od władz carskich na opuszczenie Rosji. Na Litwę nie może powrócić, rozpoczyna więc podróż po Europie. W Weimarze, w sierpniu tego roku, wraz z Antonim Edwardem Odyńcem, zostaje przyjęty przez ponad 80-letniego Johanna Wolfganga Goethego. Mickiewicz i Odyniec opuszczają dom Goethego oczarowani wybitną umysłowością niemieckiego poety, który pozostawia w polskim wieszczu przekonanie o sile pisania i ofiarowuje mu gęsie pióro.
W słuchowisku sceny biograficzne przeplatane są wizjami inspirowanymi najważniejszym dziełem Goethego "Faustem".

Przed spektaklem - rozmowa M.Kron z dyr. Januszem Kukułą
 • 47,0 MB
 • 15 kwi 12 22:17
Historia, także ta przez wielkie "H", może wiele powiedzieć o nas, ludziach żyjących współcześnie. Teatr Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania nowej komedii Jerzego Fąfary.
• "Ś.P. Król Hamlet"
Punktem wyjścia dla "ŚP Króla Hamleta" stała się publikacja w lokalnej gazecie zadziwiającego nekrologu: "Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 400 lat temu odszedł od nas na zawsze śp Król Hamlet. Pogrążeni w głębokim żalu żona Gertruda i Syn Hamlet jr". Zainspirował on dramatopisarza do stworzenia kilka ludzkich historii - współczesnych, ale również takich, w których Historia, ta przez duże "H", bardzo wiele mówi o nas samych...
Obsada:
Małgorzata Rożniatowska (Wiesia), Mariusz Benoit (Józek), Wiktor Zborowski (Franek), Krzysztof Tyniec (Komendant Cisło), Artur Janusiak (Wójt), Stanisław Elsner-Załuski (Komendant milicji), Paweł Wiśniewski (Bolek), Tomasz Marzecki (Strażak I), Ryszard Jabłoński (Strażak II), Jan Jurewicz (Sierżant milicji).
Reżyseria - Henryk Rozen, realizacja akustyczna - Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.
.
 • 69,1 MB
 • 13 kwi 12 23:46
Na teatralnej scenie Dwójki: szalona sztuka Rolanda Topora, groteskowe studium zniewolenia i dehumanizacji, w gwiazdorskiej obsadzie. Zapraszamy!
Joko jest młodym człowiekiem utrzymującym ze swojej pracy przy cysternie całą rodzinę: matkę, ojca, chorą siostrę. Mijają właśnie dwa lata od chwili jego zatrudnienia, gdy spotyka go – także jego szefa oraz kolegów z pracy – coś dziwnego: jacyś bliżej nieokreśleni zagraniczni delegaci każą... nosić się na plecach. Z początku Joko buntuje się przeciwko tym upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji oportunistycznego otoczenia, jak i z chęci dobrego zarobku (pieniądze przydałby się na operację dla siostry, na przeprowadzkę w inne, lepsze miejsce) ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopcem.
Roland Topor (1938-1997), potomek polskich Żydów, którzy w latach 30. wyemigrowali do Francji, zasłynął jako malarz, ilustrator książek, aktor (m.in. w "Lokatorze" Polańskiego), autor scenariuszy i projektów plastycznych do filmów animowanych, dramaturg. Rozgłos przyniosła mu seria rysunków poruszających tematy tabu. Zarówno w plastyce, jak i w literaturze Topor łączy ze sobą humor i makabrę, językiem groteski mówi o gorzkich prawdach naszej egzystencji.
Przekład: Ewa Kuczkowska
Adaptacja: Iwona Malinowska
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Wystąpili: Grzegorz Damięcki, Elżbieta Kępińska, Maria Seweryn, Sławomir Pacek, Janusz Bukowski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Brudny, Wojciech Wysocki, Adam Bauman, Piotr Kozłowski, Wieńczysław Gliński, Danuta Stenka, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Marek Obertyn, Andrzej Blumenfeld.
Nagranie z 2002 roku
 • 46,5 MB
 • 11 kwi 12 22:19
Członkowie grupy: Olga Sarzyńska, Mateusz Dębski, Mateusz Grydlik, Adam Młynarczyk, Marcin Sitek, wystąpią z programem pisanym specjalnie dla Polskiego Radia. W poświąteczny środowy wieczór słuchacze m.in. poznają dalsze losy bohaterów słuchowiska Porucznik Brunjorghoven na tropie, dowiedzą się o przygotowaniach kibiców do Euro 2012. Grupa nie zdradza wszystkich szczegółów swojego występu, zapowiada jednak sporą dawkę humoru i muzyczne niespodzianki.
Chcecież radio? Radio Macież. Nie przegapcież. Nie prześpijcież. Słuchajcież! Radio Macież!
Autorzy: Łukasz Bluszcz, Mateusz Grydlik, Marcin Sitek
Reżyser: Marcin Sitek Muzyka: Mateusz Debski
Obsada: Olga Sarzyńska, Mateusz Dębski, Mateusz Grydlik, Adam Młynarczyk, Marcin Sitek
Chcecież radio? Radio Macież. Nie przegapcież. Nie prześpijcież. Słuchajcież! Radio Macież!

Grupa Macież powstała w 2004 roku, jako forma odskoczni od rzeczywistości szkolnej studentów Akademii Teatralnej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Teraz skupia już absolwentów tych uczelni. Jej członkowie, jak o sobie piszą, nie reprezentują żadnej linii pro-, lub kontra-, nie są też tubą żadnej flanki politycznej. Swoją satyrą krytykują przede wszystkim miałkość kultury masowej i absurd codziennych czynności. Towarzyszy temu bezustannie intelektualna i obyczajowa prowokacja. W 2009 Grupa zdecydowała się na współzawodnictwo w szerszym gronie satyryków i kabareciarzy i z powodzeniem wystąpiła na Przeglądzie Kabaretów PAKA. Od razu zawładnęła publicznością i jurorami przeglądu, czego dowodem było przyznanie jej Grand Prix tego konkursu (przyznanej po raz pierwszy od siedmiu lat). Było to tylko wstępem do kolejnych nagród, jakie przyznano Macieży po tym wielkim sukcesie.
Członkowie Macieży często muszą tłumaczyć się nazwy grupy. Pozorny błąd ortograficzny jest jednak celowy. Macież pyta swoich odbiorców: A macież wy skrzydła? Macież wy fantazję? Przekonajcież się!
 • 26,1 MB
 • 7 kwi 12 20:52
Reżyseria: Janusz Kukła
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Jonasz Tołopiłło, Tomasz Zaliwski, Izabela Bukowska, Joanna Trzepiecińska, Marek Obertyn, Arkadiusz Bazak, Grażyna Barszczewska

W czasach wszechpotężnej władzy mediów, zbyt łatwo rodzi się chęć kreowania rzeczywistości według naszych wyobrażeń. Jeżeli ktoś posiada jeszcze do tego odpowiednie środki techniczne i jest opętany żądzą władzy, może uwierzyć, że jest strażnikiem jedynej prawdy i próbować bronić jej do końca. W którym momencie kończy się zabawa w manipulowanie innymi, a w którym zaczyna szaleństwo i opętanie?

Złodziej głosów opowiada o człowieku, który manipulując nagranymi głosami różnych ludzi, zmieniając sens ich wypowiedzi, chce wpływać na ich los.
 • 17,5 MB
 • 7 kwi 12 20:06
Autor: Dino Buzzati
Autor przekładu: Joanna Wajs
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja: Maciej Kuber
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Marian Opania, Adam Ferency, Adam Woronowicz, Damian Łukawski, Alina Więckiewicz, Maria Robaszkiewicz, Wojciech Chorąży, Zygmunt Sierakowski

na akordeonie gra Piotr Piszczatowski

Dino Buzzati (1906-1972) był wybitnym włoskim prozaikiem (autor znakomitej powieści "Pustynia Tatarów", opowiadań), dramatopisarzem, dziennikarzem, grafikiem i twórcą komiksów. Słuchowisko "Bomba" zbudowane zostało z dwu krótkich opowiadań: "Spotkanie z Einsteinem" i "Bomba wodorowa".

Jak często bywa u Buzzatiego i tu rzeczywistość przeplata się ze snem. Nie do końca wiemy co dzieje się w planie realnym, a co jest koszmarem sennym autora. Z pewnością Dino we śnie spotyka Alberta Einsteina i jest świadkiem jego rozmów z Aniołem Śmierci, ale czy bombę wodorową dostarczono do kamienicy autora tylko w jego śnie..?

Buzzati mówi lekko o sprawach śmiertelnie poważnych: o odpowiedzialności uczonych za skutki ich odkryć, o lękach, jakie budzą w nas płynące z mediów informacje o zagrożeniach, a także o egoizmie i krótkowzroczności przeciętnych "zjadaczy chleba", dla których niebezpieczeństwo, które bezpośrednio ich "nie dotyczy" - nie istnieje.
 • 42,7 MB
 • 7 kwi 12 18:34
Sztuka na trzech mezczyzn i tyleż samo starych zegarków
Autor:
Ryszard Ulicki
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Marian Opania, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Banaszyk
Słuchowisko Ryszarda Ulickiego „Sztuka na trzech mężczyzn i tyleż samo starych zegarków” to kameralna przypowieść o upływie czasu i ludzkiego życia. Do zakładu zegarmistrzowskiego przychodzi mężczyzna, który chce naprawić swój stary zegarek. Gadatliwy rzemieślnik rozpoczyna swój wykład o starych zegarkach, który jednak klienta napawa niepokojem, bo przecież słowa zegarmistrza to piękna, ale jakże smutna, metafora ludzkiego losu.
Autor umieszczając akcję w tradycyjnym zakładzie zegarmistrzowskim, przenosi słuchacza do dawnych czasów, kiedy ludzie rozmawiali ze sobą o sprawach ważnych z uwagą, bez pośpiechu.
 • 50,0 MB
 • 6 kwi 12 0:30
Adaptacja i reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Adam Ferency, Mariusz Benoit, Aleksander Trąbczyński, Barbara Kałużna, Paulina Holtz

Słuchowisko poetycko-biograficzne o Guillaume Apollinaire, francuskim poecie polskiego pochodzenia, głównym przedstawicielu francuskiej awangardy poetyckiej. 9 listopada przypada 90. rocznica śmierci poety.

„Wilhelm Kostrowicki, urzędnik bankowy, żył lat trzydzieści osiem, zmarł na grypę, „hiszpankę”, dziewiątego listopada 1918. roku, dwa dni przed zakończeniem Wielkiej Wojny.” Taki napis mógłby znaleźć się na płycie nagrobnej poety, który sam sobie nadał pseudonim „Apolliński”, więc - boski! Miał do tego prawo - był jednym z tych, którzy w początkach XX wieku dokonali prawdziwej rewolucji w sztuce. To prawda - przez jakiś czas był urzędnikiem bankowym, pisał powieści w odcinkach i powieści erotyczne, ale stał się jednym z największych poetów Francji...

Przyjaźnią obdarzali go wielcy: Max Jacob, Blaise Cendrars, Andre Billy, Pablo Picasso, Delaunay, Picabia, Henri Rousseau. Uważali go za swojego „guru” i to on wywarł znaczący wpływ na ich twórczość. Żarłok i dusza towarzystwa, niezwykle pracowity krytyk, erudyta, ale i włóczykij, który pijał z prostakami - w miłości szczęścia nie miał. Marie Laurencin - malarka, której, jako krytyk, utorował drogę do sławy, nie zniosła jego chorobliwej zazdrości i ciągłych kłótni. Angielka Annie Playden nie była w stanie pojąć, jak można być tak chorym z pożądania, żeby walić pięścią w jej biurko, więc uciekła przed nim do Ameryki. A wreszcie „prześliczna rudowłosa”, Jacqueline Kolb, poślubiona tuż przed śmiercią poety.
 • 52,3 MB
 • 5 kwi 12 23:05
utor: Anna Świrszczyńska
Scenariusz: Małgorzata Szymankiewicz
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Ewa Wawrzoń, Dorota Landowska, Agnieszka Grochowska, Stanisław Brudny, Grzegorz Małecki.

Słuchowisko stanowi zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Anna Świrszczyńska o swoich powstańczych przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powstania".

Przeżycie wojenne było zbyt bolesne, by mówić o nim w wierszach. Przez 30 lat milczenia poetka poszukiwała artystycznej formy dla oddania tragedii ludności cywilnej Warszawy. Stąd słuchowisko skupia się nie na działaniach wojennych, ale przede wszystkim na losach ludności cywilnej i wielkich tragediach rozgrywających się podczas wojennego żywiołu.

Twórcy słuchowiska zestawili bolesne, czasem realistyczne opisy Świrszczyńskiej i romantyczną opowieścią muzyczną zespołu Lao Che.
 • 25,5 MB
 • 5 kwi 12 22:15
Autor: Fiodor Sołogub
Autor przekładu: Rene Śliwowski
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Artur Barciś, Ewa Konstancja Bułhak, Aleksander Bednarz, Tomasz Marzecki, Krzysztof Tyniec, Magdalena Celówna, Krystyna Królówna, Gustaw Lutkiewicz, Włodzimierz Press, Kajetan Lewandowski

Tragikomedia na motywach powieści Fiodora Sołogłuba, XIX-wiecznego rosyjskiego symbolisty, w adaptacji Jana Warenyci.

Carski urzędnik cierpi z powodu niskiego wzrostu. Jego frustrację potęguje niska ranga, jaką zajmuje w rosyjskiej administracji oraz... rozmiary żony, która jest postawną, wielką kobietą. Nadarza się okazja, by przy pomocy cudownego leku "zmniejszyć" żonę. Nie udaje się jednak, ponieważ żona perfidnie zamienia kieliszki. Bohater wypija "lek" i ... znika.

Historia małości, nieważności człowieka w schierarchizowanym i zbiurokratyzowanym systemie państwa carskiego. I małości człowieka w ogóle.
 • 38,9 MB
 • 4 kwi 12 22:46
Obcy człowiek
w domu prowokuje konflikty, a gospodarze to tolerują. Dlaczego? Odpowiedź w słuchowisku Teatru Polskiego Radia.
Mężczyzna w średnim wieku (Adam Woronowicz) przygarnia znalezionego w lesie człowieka (Leon Charewicz) i przyprowadza go do domu. Wraz z żoną (Monika Krzywkowska) dają mu kąt do spania i jedzenie. Nowy lokator z czasem zaczyna być napastliwy i konfliktowy. Obraża swojego gospodarza, prowokuje jego żonę do krytyki męża. Wszyscy zaczynają mieć dość tej napiętej sytuacji. Nie wiadomo tylko dlaczego gospodarze z takim pobłażaniem traktują "obcego", który roztacza wokół siebie aurę tajemniczości.
Słuchowisko zachwyca kameralnością, minimalnymi środkami. Choć bohaterami wstrząsają ogromne uczucia, wszystkie sceny rozgrywane są bardzo intymnie. Ogromna w tym zasługa aktorów, którzy wzięli udział w nagraniu, reżysera i muzyki, która w subtelny sposób podkreśla emocje bohaterów.
Autor: Rafał Wojasiński. Reżyser: Waldemar Modestowicz. Realizator: Maciej Kubera. Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.
Obsada:Leon Charewicz (Przybłęda), Monika Krzywkowska (Żona), Adam Woronowicz (Mąż).
.
 • 53,5 MB
 • 4 kwi 12 22:33
Lalek – Sztuka na głosy Zbigniewa Herberta jest rodzajem kompozycji muzycznej – dialogów i monologów – opartej na dysonansach, tworzących klimat zdegradowanego świata, w którym nastąpił zupełny rozpad dotychczasowych wartości.

Małe miasteczko, przez które przeszły nawałnice wojen i nieszczęść, zamieszkują ludzie wypaleni emocjonalnie, zobojętniali nawet wobec śmierci. Świat zewnętrzny (radio, Reporter, poeta) nie potrafi przeniknąć tej atrofii uczuć, jest czymś zupełnie obcym – jest światem, który nie potrafi już znaleźć wspólnego języka z „miasteczkiem”. Arkadia prowincji, tak często będąca tematem zachwytów poetyckich, jawi się tu jako matnia, z której nie ma już wyjścia i nikt nawet nie próbuje go szukać. Gorzka ironia tej sztuki polega również na ośmieszeniu idei postępu. Miasteczko jest statyczne, pogrążone w sobie i swojej znieczulicy.

Pokolenie Lalka, to ludzie pozbawieni wiary w jakiekolwiek zmiany na lepsze. Ich życie polega na toczeniu bezsensownych, kalekich dialogów i upijanie się w barze „Stodoła”. Bezsensowna, przypadkowa śmierć Lalka, wpisuje w ciąg nieszczęść, które nawiedzają miasteczko. Lalek umiera „poza sceną ”, uderzony nożem przez nieznajomego.

Nie jest to nawet zbrodnia na tle zazdrości. To kolejna bezsensowna śmierć, którą wszyscy traktują jako coś zupełnie naturalnego. Sztuka nie ma właściwie akcji, nie można doszukać się w niej również jakiejś typowej kompozycji dramaturgicznej. Zmusza jedynie do wsłuchania się w głosy, które pod pozorem normalności, są krzykiem rozpaczy.
 • 31,0 MB
 • 4 kwi 12 17:05
eżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski (podkomisarz Zdzisław Malina)
Wojciech Wysocki (komisarz Leon Wrębiak)
Andrzej Blumenfeld (Szef)
Małgorzata Niemirska (Vlada-Milada Plvič)
Monika Dryl (Beata Kłyś vel Monika Izdebska)

W kolejnym odcinku kryminalnego cyklu Sceny Teatralnej Trójki podkomisarz Malina (Marcin Przybylski) nawiązuje romans z sąsiadką, Moniką Izdebską (Monika Dryl), która – jak się później okazuje – jest członkinią grupy, która za pomocą hipnozy próbuje przejąć kontrolę nad myślami polityków i wpływowych ludzi, by wykorzystać ich potem dla celów tej tajemniczej organizacji. Traf chciał, że Malina jest jedyną osobą, której nie potrafi zahipnotyzować demoniczna Vlada Milada Plvič (Małgorzata Niemirska), bo podczas ostatniej interwencji na stadionie Malina dostał w głowę cegłówką i jeszcze nie wszystko z nim w porządku. Na jego szczęście... Tymczasem komisarz Wrębiak (Wojciech Wysocki) wpada w szpony przestępstwa i korupcji...
 • 45,9 MB
 • 3 kwi 12 23:30
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Wojciech Wysocki (Wrębiak)
Marcin Przybylski (Malina)
Andrzej Blumenfeld (Szef)
Sylwester Maciejewski (Kapitan)
Andrzej Ferenc (Prezes)
Hanna Stankówna (Starsza Pani)
Katia Paliwoda (Pani Ela)

"Krótki rejs" to czwarte słuchowisko z kryminalnego cyklu Programu III "Wrębiak i Malina". W "Krótkim rejsie" Wrębiak (Wojciech Wysocki, laureat Wielkiego Splendora 2007) i Malina (Marcin Przybylski) próbują ustalić tożsamość topielca wyłowionego z Wisły. Ślady wskazują, że ofiara została zamordowana, a trop prowadzi na statek rzeczny. Prawdopodobnie topielec był księgowym w dużej firmie, z której wyprowadził grube miliony. Ale kto go zamordował i gdzie są ukradzione pieniądze..? .

Cykl "Wrębiak i Malina" nawiązuje do bogatej tradycji słuchowisk kryminalnych nadawanych w Polskim Radiu od 1967 roku w cyklu "Teatrzyk Zielone Oko". To kryminał pisany z dystansem wobec samej konwencji kryminału. Tutaj prawda nie musi wyjść na jaw, a jeśli wyjdzie - to raczej przypadkiem, przez zbieg okoliczności. Mordercy nie są tylko źli i bezwzględni, a stróże prawa przeważnie nie świecą przykładem.
 • 43,4 MB
 • 1 kwi 12 22:16
Miles - czyli żołnierz
Zapraszamy na premierę słuchowiska Tadeusza Kijańskiego, do którego muzykę napisał Tomasz Szczepanik.
Autor i reżyser:
Tadeusz Kijański
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Tomasz Szczepanik
Obsada:
Miles – Adam Ferency
Zombi – Mirosław Zbrojewicz
Wiśnia – Miłogost Reczek
Generał – Krzysztof Wakuliński
Dziennikarka – Joanna Pach-Żbikowska
Amerykanka – Monika Węgiel
Weteran – Marcin Troński
oraz
Sławomir Holland i Grzegorz Kwiecień
Słuchowisko „Miles – czyli żołnierz” to autorska adaptacja fragmentów książki „Kobiety, które kochamy” Tadeusza Kijańskiego, pisarza, reżysera, scenarzysty, malarza. To opowieść o reżyserze, cywilu, który wyjeżdża do bazy wojennej w Bagram koło Kabulu, żeby pokazać żołnierzom z misji widowisko o Zawiszy Czarnym. Widowisko, które mieli zobaczyć żołnierze, miało opowiadać o nich samych. O tym, jak oni – współcześni wojenni – strzegą czegoś, co stało się ponadczasową wartością. Okoliczności sprawiają jednak, że Miles (gr. żołnierz), bo taki przydomek nosi reżyser, wpada w samo piekło afgańskiej wojny. O pojęciu honoru i godności, odwadze, szlachetności, czyli o rycerskim etosie, Miles przekona się sam, gdy wraz z żołnierzami będzie musiał uciekać z zasadzki, w którą wpadną. Ale jest i drugi wątek, który pobrzmiewa w słuchowisku: prawdziwa wojna, nie ta z wyreżyserowanego widowiska, jest dużo straszniejsza i okrutniejsza, niż można sobie to wyobrazić.
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  524

524 plików
20,93 GB

gj17384

gj17384 napisano 17.08.2014 11:40

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/74i

tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
t668vjq

t668vjq napisano 25.08.2014 20:41

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8aa

t668vjq

t668vjq napisano 26.08.2014 23:49

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8sx

t668vjq

t668vjq napisano 28.08.2014 18:44

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8it

magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
a2ibn68

a2ibn68 napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k2xx

rh0hv0r

rh0hv0r napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k6y8

r040h1e5nc

r040h1e5nc napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k7cy

u3io7e53b4

u3io7e53b4 napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k72a

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności