Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 26.02.2015 16:07

 • pliki muzyczne
  1123
 • pliki wideo
  26
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  25

1186 plików
41,81 GB

 • 31,7 MB
 • 19 sty 13 23:06
W czas Powstania Styczniowego...
W cyklu Wieczór ze Słuchowiskiem Dwójka przypomni spektakl radiowy pt. "Ogniwo" według sztuki Witolda Zalewskiego. Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Jana Warenyci. Premiera słuchowiska odbyła się w 2005 roku
Jest druga połowa XIX wieku - czas Powstania Styczniowego. "Stary" - bohater reduty na Woli poruszony jest przez "Gości", by poparłswoim podpisem odezwę wzywającą do powstania, skierowaną przeciw rusyfikacji w szkole i urzędach oraz zamykaniu kościołów. Jego zgoda może dodać skrzydeł młodym, którzy chcą poprowadzić powstanie. Po trzech latach przyjeżdża do niego Bergen, który prosi go, żeby wypowiedział się w sprawie minionych wydarzeń oraz aby, powiedział, że nie było warto podejmować takiego wyzwania...
Autor: Witold Zalewski
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Irena Jun - Kobieta
Tomasz Zaliwski - Stary
Marcin Przybylski - Spiskowiec I
Łukasz Lewandowski - Spiskowiec II
Marek Obertyn - Lejtnant
Krzysztof Wakuliński - Bergen
 • 41,2 MB
 • 19 sty 13 18:23
Dwudram
Zapraszamy na premierę słuchowiska Adama Wojtyszki i Anety Wróbel. O odwiecznej walce płci w radiowej Jedynce
Autor:
Adam Wojtyszko i Aneta Wróbel
Reżyser:
Adam Wojtyszko
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Anna Smołowik (Kobieta – scena „Mikrologi” / Ona – sceny: „Kradzież”, „Takie tam”, „Zapoznanie”)
Aneta Todorczuk-Perchuć (Ona – sceny: „Bicie”, „Terapia”, „Mijanie”, „Tyłek”)
Marcin Hycnar (Mężczyzna – scena „Mikrologi”, On – sceny: „Kradzież”, „Takie tam”, „Zapoznanie”)
Grzegorz Kwiecień (On – sceny: „Bicie”, „Terapia”, „Mijanie”)
Jerzy Schejbal ( Kapitan statku z fajką w zębach – scena „Mysz” / Aflaston – scena „Monolog Aflastona” / Dupa – scena „Tyłek” / Kotwica – scena „Państwo R.”)
 • 48,4 MB
 • 13 sty 13 22:23
Talar, Zawadzka i Opania czytają ludzi
Na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości "Wypożyczalnia ludzi" autorstwa Krzysztofa Wójcickiego.
Bohater słuchowiska czeka na lotnisku na odlot swojego samolotu, który się opóźnia. Próbuje zająć ten czas jakimś działaniem. W hali odlotów odnajduje miejsce, które jego właściciel nazywa "wypożyczalnią ludzi". Na kilkanaście minut można tu wypożyczyć "żywą książkę" w postaci człowieka, zadać pytania, na które on odpowie, pod warunkiem, że nie narusza jego prywatności.
Podróżny decyduje się na zakup takiej usługi. Historie, które snują "żywe książki", składają się na jedną wielką opowieść. O przeszłości, o współczesnym świecie, o osamotnieniu, o potrzebie bliskości.

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Podróżny)
Henryk Talar (Właściciel)
Marian Opania (Biedak)
Anna Cieślak (Agnes)
Magdalena Zawadzka (Trans)
Joanna Jeżewska (Niewidoma)
Grzegorz Małecki (Hassan)
Maciej Gudowski (Głos obsługi)
Realizacja akustyczna słuchowiska - Paweł Szaliński. Opracowanie muzyczne - Tomasz Obertyn.
 • 37,1 MB
 • 13 sty 13 18:03
Areostatki nad XIX-wieczną Warszawą
Zapraszamy na premierę słuchowiska wg opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego pt. "Lżejszy od powietrza".
Autor:
Zbigniew Wojnarowski
Adaptator:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Henryk Talar (Radca Gierasimow), Leon Charewicz (Myśliborski), Zdzisław Wardejn (Wrocki), Hanna Stankówna (Castelli, mniszka), Janusz Rafał Nowicki (Wicher), Andrzej Blumenfeld (Wokulski), Krzysztof Wakuliński (Krzeszowski), Stanisław Brudny (Gospodarz), Tadeusz Borowski (Aleksander Głowacki), Krzysztof Banaszyk (Filimonow), Andrzej Krusiewicz (Lektor), Antek Paśniewski (Ostaszek – dziecko), Michał Łukaszczuk (Szmul – dziecko), Gabriela Poświata (Mania – dziecko)
Rok 1893, Warszawa. Wieczorami nad miastem zaczynają pojawić się tajemnicze areostatki przypominające postacie z polskiej literatury. Carska Ochrana, podejrzewając kolejny spisek niepodległościowy wszczyna śledztwo, którym kieruje wysoki rangą urzędnik policji – radca Gierasimow. Udaje mu się nakłonić do współpracy byłego powstańca styczniowego, obecnie pucybuta spod dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – niejakiego Myśliborskiego. Myśliborski podąża tropami, które znajduje w Lalce Bolesława Prusa, a nawet spotyka się z nim samym. Szczególnie interesuje się wynalazkiem prof. Geista oraz dalszymi losami Wokulskiego.Szukając wytwórni areostatów „lżejszych od powietrza” natrafia wreszcie na ślad Wokulskiego, który przeżył wysadzenie zamku w Zasławiu. „Prawdziwe życie” miesza się wciąż z fikcją literacką, skutkiem czego śledztwo brnie w ślepe zaułki. Rozwiązanie zagadki dokonuje się przypadkowo i jest całkowitym zaskoczeniem dla śledczych Ochrany i...słuchaczy.
 • 41,2 MB
 • 6 sty 13 21:54
Z przymrużeniem oka o... nieznanej sztuce Fredry...
Komedia Jana Warenyci pt. "Benefis" zadaje pytania o kondycje dzisiejszego teatru. Z humorem i polotem. Ale i z troską o przyszłość sztuki Melpomeny.
Autor i reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Janusz Rafał Nowicki (Mistrz), Wojciech Wysocki (Reżyser), Anna Cieślak (Elunia), Antoni Paradowski (Staś), Arkadiusz Bazak (Profesor), Magda Celówna (Ciotka), Barbara Zielińska (Kobieta), Marian Szałkowski (Chórmistrz), Zdzisław Wardejn (Tadeusz Wężyk) oraz Liwia Mazurkiewicz, Ryszard Jabłoński, Andrzej Tomecki, Joanna Sobieska, Elżbieta Gaertner, Monika Lecińska i Danuta Stenka
Prowincjonalne miasto, niegdyś stolica województwa. Teatr miejski. Napięta atmosfera na kilka godzin przed premierą odnalezionej przypadkowo ostatniej sztuki Aleksandra Fredro. Wszystko wydaje się zapięte na ostatni guzik, ale w garderobie starego aktora – Mistrza (Janusz Rafał Nowicki) – dochodzą do głosu wątpliwości, czy nagłośnione już na całą Polskę „wydarzenie kulturalne” nie jest wielką mistyfikacją i oszustwem. Następująca potem lawina zdarzeń, w stylu teatru buffo, stawia wiele pytań , ale nie daje konkretnych odpowiedzi. Najważniejsze z nich jest to, czy odchodzące pokolenie „starych mistrzów” pozostawia po sobie próżnię, czy rodzi się coś nowego, czego nie można jeszcze zdefiniować; czy teatr pochłonie komercja, czy przetrwa w nim dawny duch poświęcenia życia dla sztuki?
 • 37,5 MB
 • 5 sty 13 19:54
Dekameron, czyli ucieszne i smutne przypadki miłosne
W Wieczorze ze Słuchowiskiem: "Dekameron" Giovanniego Boccaccia. Adaptacja i reżyseria radiowa Andrzeja Piszczatowskiego. Przekład Edwarda Boye. Słuchowisko zrealizowano w 2010 r.
Autor: Giovanni Boccaccio
Przekład: Edward Boye
Adaptacja: Andrzej Piszczatowski
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada:
Wiktor Zborowski - Narrator
Barbara Kałużna - Lidia/Gospodyni
Maria Robaszkiewicz - Pampinea
Ewa Serwa - Eliza/Dama ze znacznego rodu
Danuta Stenka - Filomena/Filippa
Katarzyna Maria Zielińska - Luska/Alibech
Jacek Braciak - Rycerz/Rustico/Adriano
Stanisław Brudny - Nikostrato, mąż Lidii/Podesta
Adam Krawczyk - Pyrrus/Syn/Pinuccio
Sławomir Pacek - Panfilo/Szlachcic
Zygmunt Sierakowski - Mnich/Filip/Rinaldo/Gospodarz
 • 41,3 MB
 • 5 sty 13 18:09
Ryszarda Marka Grońskiego lekcja o Polakach
Zapraszamy na premierę słuchowiska według dramatu "Papkin". Komiczne zwroty akcji i doborowa obsada gwarancją znakomitego wieczoru.
Autor:
Ryszard Marek Groński
Adaptatorka i reżyserka:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Marian Opania (Papkin), Henryk Talar (Herszel), Krzysztof Kowalewski (Wacław), Grażyna Barszczewska (Klara), Agata Góral (Alina), Grzegorz Małecki (Nieznajomy), Mirosław Wieprzewski (Murarz I), Jan Kulczycki (Murarz II)
Sztuka Ryszarda Marka Grońskiego Papkin jest utworem nawiązującym wprost do komedii Fredrowskiej. Występują w niej postaci znane każdemu z nas z Zemsty hrabiego Aleksanda. Wacław i Klara zdążyli się postarzeć i doczekać córki Aliny, obecnie panny na wydaniu. Starsze pokolenie odeszło, a średnie zubożało. Pogrążone w marazmie, długach i narastającej frustracji tkwi w starej rodzinnej siedzibie oczekując kolejnego zrywu powstańczego. Jego bezpośrednim emisariuszem staje się młody spiskowiec, który przez kilka tygodni ukrywa się w zamku, siejąc spustoszenie w sercach i kieszeniach Klary i jej córki, aby na koniec zostać zdemaskowanym przez Papkina jako antybohater. Główny bohater dramatu, Papkin, urasta do miana postaci tragicznej. Niedoceniany, niezrozumiany, uznawany za pajaca i bezużytecznego pasożyta, przez całe swoje życie nie miał szansy udowodnić, że wszystkie jego zasługi były prawdziwe. Dopiero u schyłku życia, z pomocą swego jedynego przyjaciela, Żyda Herszela, doznaje całkowitej rehabilitacji, ale na dobre zakończenie tego pełnego cierpień życia jest już za późno. Ratując honor, wybiera jedyne, w swoim przekonaniu, dobre rozwiązanie. Gorzki, komiczno-satyryczny wydźwięk dramatu napisanego przed trzydziestu laty nie postarzał się ani na jotę i we wdzięczny sposób przypomina nie tylko słynną komedię, ale także daje sporo do myślenia o współczesnych postawach Polaków. Znakomita obsada w osobach Grażyny Barszczewskiej, Mariana Opani, Henryka Talara, Krzysztofa Kowalewskiego oraz aktorów najmłodszego pokolenia - Agaty Góral i Grzegorza Małeckiego, pozwala na jedną lekcyjną godzinę (wszak słuchowisko ma 45 minut) przypomnieć sobie lekcję nie tylko literatury, ale i tę najtrudniejszą - lekcję swoich wyobrażeń i sądów o Polakach. Gwarancją znakomitej zabawy jest brawurowa gra zespołu aktorskiego i komiczne zwroty akcji.
 • 49,3 MB
 • 31 gru 12 16:39
Komedia z refleksyjnym przesłaniem w Dwójce
Zapraszamy na słuchowisko pt. "Azyl dla mężczyzn" według sztuki Kristofa Magnussona. Przekład Ryszarda Wojnakowskiego, reżyseria radiowa Julii Wernio. Słuchowisko miało swoją premierę radiową w 2009 r.
Tytułowy "azyl" to miejsce gdzie czterech mężczyzn spotyka się podczas, gdy ich żony robią zakupy w centrum handlowym. W pomieszczeniach piwnicznych hipermarketu Happy Center panowie organizują sobie kanapę, telewizor i spędzają przy piwie czas, który byłby dla nich horrorem, gdyby musieli towarzyszyć żonom w zakupach. Jednak piwnica okaże się miejscem nie tylko świetnej rozrywki... Komedia, ale z refleksyjnym przesłaniem.
Autor: Kristof Magnusson
Przekład: Ryszard Wojnakowski
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Reżyseria: Julia Wernio
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada:
Bartłomiej Topa - Erol,
Krzysztof Banaszyk - Helmut,
Miłogost Reczek - Lars,
Piotr Dąbrowski - Mario
 • 52,3 MB
 • 31 gru 12 16:24
O zachwycie nad życiem w Pierwszym Programie
Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści francuskiego pisarza Romaina Rollanda. Adaptacja i reżyseria Romana Dziewońskiego
Autor:
Romain Rolland
Autor Przekładu:
Franciszek Mirandola
Reżyser:
Roman Dziewoński
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Kowalewski (Colas Breugnon), Zofia Kucówna (Stara, żona Colasa Breugnona), Marzena Trybała (Łasiczka), Kamila Klimczak (Martynka), Marcin Troński (Paillard i inni), Grzegorz Damięcki (Jojot, Chamaille i inni)
W drugi dzień Świat Bożego Narodzenia na antenie Jedynki premiera słuchowiska będącego adaptacją powieści francuskiego noblisty Romaina Rollanda. "Colas Breugnon" to opowieść pełna szczerego zachwytu nad życiem i jego sprawami.
 • 47,5 MB
 • 16 gru 12 22:23
"Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa" w Trójce
Słuchowisko Pawła Sali w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem.

Słuchowisko Pawła Sali „Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa” w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem. W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie „pasuje” do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty. Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.
Obsada:
Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny
Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)
Scenariusz i reżyseria Paweł Sala
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska
Muzyka Marcin Krzyżanowski
W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie "pasuje" do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty.

Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Sala
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Marcin Krzyżanowski

Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)

Obsada:Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny
 • 40,4 MB
 • 16 gru 12 18:16
"Senat szaleńców" na zakończenie Roku Janusza Korczaka
Na zakończenie obchodów Roku Janusza Korczaka zapraszamy na premierę jego dramatu w adaptacji prof. Marii Prussak. Reżyseria Janusza Kukuły.
Autor:
Janusz Korczak
Adaptator:
Maria Prussak
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Smutny brat), Andrzej Ferenc (Lekarz), Stanisław Brudny (Profesor), Marcin Troński (Pułkownik), Andrzej Mastalerz (Homoerotyk), Adam Bauman (Kryniec), Krzysztof Banaszyk (Morderca), Ewa Kania (Barbara Szulc)
 • 54,7 MB
 • 15 gru 12 23:12
"Łysa śpiewaczka"
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej sztuki Eugene Ionesco. Reżyseria radiowa Juliusz Owidzki. Premiera słuchowiska odbyła się w 1983 roku. Wstęp przed słuchowiskiem - rozmowa Iwony Malinowskiej z prof. Eleonorą Udalską o twórczości E. Ionesco.
• Autor:
Eugene Ionesco
Autor Przekładu:
Jerzy Lisowski
Reżyser:
Juliusz Owidzki
Realizator:
Alina Langiewicz
Inni współtwórcy:
Tadeusz Lipszyc (adaptacja)
Obsada:
Gabriela Kownacka, Marek Walczewski, Krzysztof Kumor, Krzysztof Kołbasiuk, Ewa Milde,Janina Nowicka, Ludwik Pak
Emisję słuchowiska poprzedzi rozmowa Iwony Malinowskiej z historykiem teatru prof. dr hab. Eleonorą Udalską na temat specyfiki twórczości Eugene Ionesco. Pod koniec listopada minęła setna rocznica urodzin tego prozaika i dramaturga."Łysą śpiewaczką" zadebiutował w teatrze i został... wygwizdany, a także ostro skrytykowany. Dopiero premiery następnych sztuk: "Lekcja", "Krzesła", "Nosorożec", "Król umiera" spotkały się ze zrozumieniem i uznaniem odbiorców. Przez krytyków - okrzyknięty reprezentantem awangardy lat pięćdziesiątych, sam nie uważał się za przedstawiciela. teatru absurdu. Odwoływał się do wyobraźni odbiorcy. Dwa obsesyjne zagadnienia jego twórczości to życie i śmierć. Jego sztuki traktują o samotności człowieka, o niemożności porozumienia się, o zanurzeniu się w magmie słów, która zabija naszą indywidualność
 • 42,4 MB
 • 15 gru 12 18:09
"Raport o stanie wojennym"
W sobotnie popołudnie zapraszamy na premierę słuchowiska według mikro-opowiadań Marka Nowakowskiego zebranych w tomie wydanym pierwotnie w paryskiej "Kultury".
Autor:
Marek Nowakowski
Adaptator i reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Arkadiusz Jakubik, Paweł Ciołkosz, Grzegorz Kwiecień, Irena Jun, Sławomir Pacek, Henryk Talar, Stanisław Brudny, Ewa Konstancja Bułhak, Joanna Jeżewska, Magda Kusa
Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie opowiadań zebranych w tomie "Raport o stanie wojennym". Marek Nowakowski, który opublikował te prozę najpierw w paryskiej Kulturze, a potem w drugim obiegu nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, zebrał historie ludzi, zajmujących różne stanowiska wobec wprowadzenia stanu wojennego. Jednak przede wszystkim w wypowiedziach bohaterów poznajemy codzienność Polaków w tym okresie. I choć publikacja miała charakter fabularny, do dziś pozostaje ważnym dokumentem tamtej rzeczywistości.
 • 41,1 MB
 • 9 gru 12 18:07
"Portret Doriana Graya" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę radiowej wersji słynnej powieści Oscara Wilde'a. Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza.
Autor:
Oscar Wilde
Autor Przekładu:
Maria Feldmanowa
Adaptator i reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Adam Ferency (Narrator), Dorian Gray (Piotr Bajtlik), Bazyli Hallward (Andrzej Mastalerz), Henryk Wotton (Mariusz Bonaszewski), Sybila Vane (Angelika Kurowska), James Vane (Paweł Ciołkosz), Pani Vane (Halina Skoczyńska), Alan Campbell (Marcin Bosak), Księżna Monmouth (Paulina Chruściel), Leśniczy (Miłogost Reczek), Kobieta (Wiktoria Gorodeckaja)
W niedzielne popołudnie w Jedynce premiera radiowej adaptacji powieści Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya", która tuż po publikacji (na początku prasowej) wywołała wiele kontrowersji, a autorowi przysporzyła wrogów oskarżających go o obrazę moralności. Angielskiego czytelnika końca XIX wieku oburzały homoerotyczne aluzje i rozpasany tryb życia bohatera.
W warstwie fabularnej powieść opisuje młodego mężczyznę, tytułowego Doriana (w tej roli znakomity Piotr Bajtlik), który pozuje do obrazu zafascynowanemu nim malarzowi Bazylemu Hallwardowi. Zachwycony efektem końcowym Dorian wyraża życzenie, by nie on sam się starzał, a jego postać na obrazie...
 • 5,0
 • 41,7 MB
 • 9 gru 12 14:00
Wyrok na sierpień" - radiowa wersja spektaklu "teatru podziemnego" w Jedynce
W najbliższą sobotę, 8 grudnia, Teatr Polskiego Radia w Pierwszym Programie zaprasza na premierę słuchowiska "Wyrok na sierpień" wg Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza w reżyserii Andrzeja Makowieckiego.
Autorzy:
Krystyna Miłobędzka i Andrzej Falkiewicz
Reżyser:
Andrzej Makowiecki
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Edwin Petryka, Bogusław Kierc, Andrzej Wilk, Stanisław Melski, Andrzej Makowiecki, Halina Skoczyńska, Henryk Niebudek, Maciej Szary, Kazimierz Wysota
Scenariusz oparty został na zapisie wypowiedzi z procesu Władysława Frasyniuka, który miał miejsce we Wrocławiu w 1982 roku. Władze stanu wojennego oskarżyły wówczas Władysława Frasyniuka i innych członków władz zdelegalizowanej "Solidarności" o ciężkie przestępstwa wobec PRL.
Teatr Polskiego Radia stworzył radiową wersję jednego z najsłynniejszych spektakli "teatru podziemnego" działającego w stanie wojennym w wielu miejscach Polsce, w tym i we Wrocławiu. Premiera dokumentalnego spektaklu odbyła się w listopadzie 1984 r. Obecny był na niej Władysław Frasyniuk, wypuszczony z więzienia niedługo przedtem.
W słuchowisku Teatru Polskiego Radia w większości występują aktorzy, którzy wzięli udział w tamtym przedsięwzięciu. Artyści zrzeszeni we wrocławskim stowarzyszeniu "NST – Nie Samym Teatrem" prezentowali w latach 80. to widowisko w całej Polsce. Wśród osób należących do tej formacji wymienić można: Bogusława Kierca, Danutę Kierc, Edwina Tomasza Petrykata, Andrzeja Makowieckiego, Andrzeja Wilka, Kazimierza Wysotę, Joannę Ładyńską, Stanisława Melskiego, Zbigniewa Karneckiego, Jarosława Szymkiewicza oraz Andrzeja Falkiewicza. W pojedynczych spektaklach lub przy ich tworzeniu udział brali również: Zygmunt Bielawski, Iga Mayr, Ewa Kamas, Halina Skoczyńska. Głównym miejscem spotkań NST i wystawianych przez nich sztuk stała się parafia św. Klemensa Dworzaka przy alei Pracy we Wrocławiu.
Spektakl "Wyrok na sierpień" z jednej strony pokazywał najważniejsze cechy etosu "Solidarności": otwartość dyskusji, szczerość wypowiedzi, unikanie przemocy; z drugiej – groteskowość przebiegu procesu sądowego prowadzonego pod dyktando władzy wojskowej.
 • 50,5 MB
 • 9 gru 12 0:08
Dobry Boże, spraw żebym oślepł
na specjalne życzenie słuchaczy zapraszamy na słuchowisko według dramatu Wilhelma Genazino. Adaptacja i reżyseria Macieja Wojtyszki. Słuchowisko zrealizowano we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Premiera słuchowiska odbyła się 3 listopada 2012 r.
Dobry Boże, spraw żebym oślepł
Autor:
Wilhelm Genazino
Autor Przekładu:
Maciej Ganczar
Reżyser:
Maciej Wojtyszko
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Maciej Wojtyszko (adaptacja)
Obsada:
Grzegorz Kwiecień - Andreas, Adam Biedrzycki - Robert, Anna Łopatowska - Marta, Katarzyna Skarżanka - Iris, Aleksandra Bożek - Teresa
Wilhelm Genazino, pisarz niemiecki, laureat nagrody Georga Buchnera, zadebiutował jako prozaik i jako prozaik znany był także w polsce przez lata - między innymi jako autor trylogii "Abschaffel" w przekładzie Anny Chałbis. W roku 2004 Genazino napisał swój pierwszy dramat pt. Dobry Boże, spraw, żebym oślepł. Utwór został nagrodzony przez niemieckojęzyczne wydawnictwa teatralne w konkursie dla dramatopisarzy i wystawiony 20 listopada 2005 roku w Darmstadt. Pod koniec 2011 roku w Wydawnictwie ADiT ukazały się 3 sztuki Genazino w przekładzie Macieja Ganczara w tomie opatrzonym tytułem pochodzącym własnie od pierwszej sztuki. Można odczytać ten utwór jako znak protestu przeciwko wszechpanującemu obecnie kultowi młodości. Nie ma tu skomplikowanej intrygi. Dwie pary wiodą utrwalone od lat monotonne, schematyczne życie. Upływający czas rozluźnia nieco więzy młodszej pary. To samo dotyczy ich rodziców - pary po pięćdziesiątce, a własciwie klasycznego trójkąta: on i one dwie. Wszyscy troje zauważają u siebie oznaki starzenia się, o których mówią sobie otwarcie. Byłaby to bardzo przygnębiająca sztuka, gdyby, nie specyficzne dialogi, które pozwolą słuchaczowi buśmiechnąć się, nierzadko zaśmiać i odczuć tę umacniającą się, mimo wszystko, więź między małżonkami.
 • 5,0
 • 47,5 MB
 • 2 gru 12 22:15
"Przeklęte" tematy Houellebecqa
Tym razem na Scenę Teatralną Trójki przeniesiemy najnowszą powieść francuskiego pisarza, która jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym. "Mapa i terytorium" to również traktat o ułomności relacji międzyludzkich
Michel Houellebecq, autor m.in. "Cząstek elementarnych", "Platformy", za "Mapę i terytorium" otrzymał prestiżową francuską literacką Nagrodę Goncourtów. Powieść ukazała się w Polsce w ubiegłym roku i, podobnie jak wcześniejsze pozycje, odbiła się szerokim echem w świecie literackim.
Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra), francuski malarz i artysta, który w swojej sztuce zajmuje się, nazwijmy to, wytworami późnej doby kapitalizmu, organizuje wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak… "Michel Houellebecq – znany pisarz" (Marek Kalita), bohater powieści.
Michel Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.
Radiowa adaptacja, choć ograniczona do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i "przeklęte" Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica, do kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. I niech choćby była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało.

Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada: Andrzej Chyra (Jed Martin), Marek Kalita (Michel Houellebecq), Magdalena Cielecka (Dziennikarka), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (Głos w reklamie)
 • 41,1 MB
 • 2 gru 12 18:09
SŁUCHOWISKO W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Rabindranath Tagore – „Poczta”

Adaptacja - Krzysztof Sielicki, Reżyseria - Jan Warenycia
real.akust. Tomasz Perkowski, opr.muz. Tomasz Obertyn
 • 54,7 MB
 • 2 gru 12 14:25
Tajemnica śmierci syna znanej aktorki
Lekarz przybyły na miejsce zdarzenia nie daje wiary, że było to samobójstwo… "Mewa" Borysa Akunina, kontynuacja słynnej sztuki Czechowa, to opowieść o intrygującym śledztwie z zaskakującym finałem.
Premiera w Dwójkowym "Wieczorze ze słuchowiskiem"! Zrealizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym słuchowisko według sztuki Borysa Akunina "Mewa" w przekładzie Zbigniewa Landowskiego.
Borys Akunin (prawdziwe nazwisko: Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) znany jest przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, tłumaczonych na wiele języków świata. Spróbował też swoich sił w formach dramaturgicznych, w których, podobnie jak w powieściach, odwołuje się do tradycji gatunku literackiego, jakim jest kryminał, ale zawsze z przymrużeniem oka. Utwory Akunina są najczęściej żartem, parodią, pastiszem pewnych konwencji, stylów, poetyki, a nawet konkretnych dzieł. Tak ma się rzecz ze sztuką "Mewa". Jest to bezpośrednie nawiązanie do dramatu Antoniego Czechowa pod tym właśnie tytułem. Tylko o ile sztuka Czechowa kończy się samobójczą śmiercią syna znanej aktorki Arkadiny, o tyle u Akunina jest to początek utworu. Akunin stawia hipotezę, że Kola nie zabił się sam, ale ktoś go w tym wyręczył. Kto? Rozpoczyna się typowe śledztwo, które postanawia przeprowadzić obecny na miejscu zdarzenia lekarz, uprzedzając przybycie policji…
Adaptacja i reżyseria Igora Gorzkowskiego. Występują: Halina Skoczyńska (Irina Nikołajewna Arkadina), Stanisław Brudny (Piotr Nikołajewicz Sorin), Wiktoria Gorodeckaja (Nina Michajłowna Zariecznaja), Krzysztof Gosztyła (Ilja Afanasjewicz Szamrajew), Sławomira Łozińska (Polina Andrejewna), Olga Omeljaniec (Masza), Andrzej Mastalerz (Siemion Siemionowicz Miedwiedienko), Krzysztof Wakuliński (Borys Aleksiejewicz Trigorin), Henryk Talar (Jewgienij Siergiejewicz Dorn).
 • 5,0
 • 40,3 MB
 • 1 gru 12 18:11
RILKE & LOU - poetycko-muzyczna historia pewnej miłosnej fascynacji
W sobotnie popołudnie zapraszamy do radiowej Jedynce na premierę wyjątkowego wydarzenia. Historia związku Rainera Marii Rilkego i Lou Andreas Salomé skomentowana muzycznie przez wybitną wokalistkę muzyki współczesnej i kompozytorkę Agatę Zubel. Reżyseria Darka Błaszczyka.
Autor scenariusza i reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Agata Zubel
Obsada:
Adam Woronowicz (Rilke), Danuta Stenka (Lou), Agata Zubel (Głos)
RILKE&LOU to słuchowisko o charakterze utworu dźwiękowego, którego partytura oparta jest w głównej mierze na niezwykłej wieloletniej korespondencji jednego z największych poetów języka niemieckiego - Rainera Marii Rilkego i Lou Andreas Salomé (muzie wielu artystów i filozofów przełomu XIX i XX wieku, związanej w pewnym momencie m.in z Friedrichem Nietsche i Paulem Rée, wyznawczyni i współpracowniczki Zygmunta Freuda), ale mamy tu także fragmenty Pamiętników Malte Lauridsa-Brigge oraz wierszy poety z Elegiami duinejskimi na czele. Całość od samego początku pomyślana była jako kompozycja dźwiękowa, stąd poza aktorami Adamem Woronowiczem (Rilke) i Danutą Stenką (Lou), niezmiernie ważną rolę odgrywa tu – a właściwie odśpiewuje – Agata Zubel, jedna z najwybitniejszych europejskich wokalistek muzyki współczesnej, a zarazem kompozytorka. Wszelkie dźwięki muzyczne i ambienty w tym słuchowisku pochodzą od głosu ludzkiego, “muzycznie” potraktowane zostały także niektóre z wierszy (m.in Niepokój, Samotność, czy wspomniane Elegie) oraz nagłówki listów tworzące swoistą klepsydrę odmierzającą kolejne dni, miesiące i lata...
Rilke pozostawał pod wielkim urokiem i wpływem Salomé od początku młodzieńczego romansu w końcu lat 90tych XIX wieku, aż do samej śmierci w 1926 roku. Listy okazują tę fascynację poety i coraz bardziej sublimujące się uczucia do kobiety - przewodniczki życiowej, aż do swego rodzaju „przebóstwienia” zarówno postaci Lou, jak i samego aktu kreacji artystycznej. Obserwujemy kolejne fazy dojrzewania Rilkego jako twórcy, jego zmaganie z egzystencją, rodzące się zalążki genialnych utworów (z Maltem, Elegiami, Sonetami do Orfeusza na czele), a z drugiej strony transformację tej relacji od strony Salomé – z początku jest mentorką młodocianego poety i kobietą przyjmującą jego uczucia i hołdy, z latami jednak widać coraz większy podziw dla Rilkego i jego dzieła oraz świadomość, że wyrasta on na twórcę światowego formatu.
 • 25,9 MB
 • 25 lis 12 17:58
Anna Seniuk i Marian Opania w słuchowisku Roberta Mirzyńskiego
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Nie zaczynaj" w reżyserii autora.
Autor i reżyser:
Robert Mirzyński
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Anna Seniuk (Ona), Marian Opania (On)
Znudzone małżeństwo dwojga dojrzałych już ludzi odbywa rozmowę. Jak zwykle zaczyna się niewinnie, by potem poprzez codzienne złośliwości, powrócić do tematu, który mimo lat nadal jest bolesny i paraliżuje. Czy tym razem przebiją się przez mur cierpienia i uprzedzeń?
 • 5,0
 • 48,9 MB
 • 24 lis 12 23:10
"Tajfun" w Dwójce
Program Drugi PR przypomni słuchowisko pt. "Tajfun" według opowiadań Josepha Conrada i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Adaptacja i reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego. Premiera słuchowiska odbyła się w roku 2007
Tajfun
Autor:
Joseph Conrad, Gustaw Herling-Grudziński
Autor Przekładu:
Jerzy Bohdan Rychliński
Reżyser:
Andrzej Piszczatowski
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Magorzata Mazurkiewicz
Inni współtwórcy:
Andrzej Piszczatowski (adaptacja)
Obsada:
Adam Ferency - Narrator, Aleksander Bednarz - Kapitan MacWhirr, Krzysztof Banaszyk - Jukes, Zygmunt Sierakowski - Rout, Andrzej Mastalerz - Mechanik/Chińczyk, Krzysztof Szczerbiński - Oficer, Michał Sitarski - Bosman, Andrzej Piszczatowski - Gustaw Herling-Grudziński
Opowieść o człowieku, o jego bohaterstwie w obliczu potęgi natury, o ludzkiej solidarności, o współczuciu i pomocy dla słabszych i biednych. Słuchowisko według opowiadań Josepha Conrada "Tajfun" oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Wywiad imaginacyjny z bohaterem "Tajfuna".
 • 40,5 MB
 • 24 lis 12 18:11
Stacja Kiedyś" w radiowej Jedynce
Na słuchowisko Sławomira Rogowskiego i Jacka Wasilewskiego zapraszamy .
Autorzy:
Sławomir Rogowski i Jacek Wasilewski
Adaptator i reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Feliks (Adam Ferency), Dorota Landowska (Laura), Izabella Bukowska (Kelnerka), Ewa Kania (Wandzia), Marzena Gryzińska (Lotka), Krzysztof Wakuliński (Rychu), Henryk Talar (Ksiądz Zygmunt), Miłogost Reczek (Banan), Paweł Szczesny (Jerzyk), Maria Chludzińska (Kasjerka), Wojciech Duryasz
 • 27,4 MB
 • 19 lis 12 14:24
Bruno Schulz: Sanatorium pod Klepsydrą
Informacje o audycji:
Bruno Schulz Sanatorium pod Klepsydrą
reżyseria i adaptacja: Waldemara Modestowicza, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, występują: Karolina Gruszka, Marian Opania, Wiesław Michnikowski, Mariusz Benoit, Irena Jun, Piotr Adamczyk
 • 48,3 MB
 • 18 lis 12 22:24
"Fabula rasa, czyli rzecz o egoizmie" na "Scenie Teatralnej Trójki"
Na radiową adaptację "Fabula rasa, czyli rzecz o egoizmie” Edwarda Stachury zapraszamy.
"Fabula rasa, czyli rzecz o egoizmie" i postać Edwarda Stachury z jego fascynującą i tragiczną biografią, którą Henryk Bereza określił jako "życiopisanie"... Najciekawsze wydaje mi się, co z tego niezwykłego tekstu – właściwie autodialogu filozoficznego, czy wręcz mistycznego, inicjacyjnego – pozostaje aktualne dziś, dla młodego pokolenia. A może to właśnie dopiero teraz, w naszych czasach chaosu, czasach nadmiaru, czasach przerostu cywilizacyjnego, powszechnego konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, taniego hedonizmu, wielości i względności wszystkiego i wszystkich "Fabula rasa" ma szansę naprawdę wybrzmieć? Niech to ocenią słuchacze.
Z teatralnego punktu widzenia najciekawsze było zmierzenie się z utworem dźwiękowym, w którym aktor dialoguje sam ze sobą. Prawdopodobnie jest to dialog wewnętrzny, ale tylko prawdopodobnie bowiem postać człowieka-NIKT może w tym słuchowisku być interpretowana zarówno jako mistrz w relacji z uczniem, ale także jako SUPEREGO czy SUPER-JA bohatera, jak i duch, czy nawet demon opętujący go w narkotycznym transie, czy w stanie na pograniczu schizofrenii - bardzo mi zależało na niejednoznaczności tej postaci. Hipnotyczność, oddającą strumień świadomości w głowie bohatera starałem się wykreować z pomocą odtwarzającego obie role Mariusza Bonaszewskiego wspieranego przez muzykę i dźwięki Andrzeja Izdebskiego (bardzo istotne były tu np. eksperymenty dźwiękowe z dub-masteringiem głosu człowieka-NIKT).
Motyw paramistycznej inicjacji w relacji mistrz-uczeń jest tu fascynujący również przez odwołania do intrygującej biografii autora, który po napisaniu (zrelacjonowaniu?) tego tekstu, właściwie pozostał w swoim wewnętrznym świecie równoległym aż do tragicznego wypadku i następnie samobójczej śmierci w 1979 roku. ”Fabula rasa” Edwarda Stachury jest dla mnie osobiście ważna również dlatego, że stanowi pierwszą część swoistego tryptyku, przywołującego fascynacje literackie - i nie tylko – z czasów, że się tak wyrażę, nastoletnich (kolejną częścią będzie już niebawem słuchowisko na podstawie "Listów" Rainera Marii Rilke'go i Lou Andreas Salomé).
"Fabula rasa, czyli rzecz o egoizmie"
Autor: Edward Stachura
Adaptator i reżyser: Dariusz Błaszczyk
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Andrzej Izdebski
Obsada: Mariusz Bonaszewski
 • 40,7 MB
 • 18 lis 12 18:08
Poprowadź mnie na drugą stronę"
Słuchowisko Adama Baumana opowiada dramatyczną historię Stanisławy Umińskiej, która w humanitarnym geście zastrzeliła swojego nieuleczalnie chorego narzeczonego, Jana Żyznowskiego.
Nagranie słuchowiska "Poprowadź mnie na drugą stronę": Julia Kijowska (Stanisława Umińska) i Władysław Kowalski (Mecenas Henri Robert)Wojciech Kusiński
Emisja
Autor i reżyser:
Adam Bauman
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Renata Baszun
Obsada:
Julia Kijowska (Stanisława Umińska), Grzegorz Kwiecień (Jan Żyznowski), Zofia Kucówna (Olga Boznańska), Agnieszka Suchora (Pielęgniarka), Władysław Kowalski (Henri Robert), Kazimierz Kaczor (Sędzia), Marcin Hycnar (Gustaw Beylin), Leon Charewicz (Donat Guigne), Piotr Kozłowski (Doktor Rousse), Andrzej Ferenc (Leon Schiller), Adam Bauman (Ksiądz / Gazeciarz / Lektor), Bartosz Martyna (Konduktor / Protokolant)
Scenariusz słuchowiska „Poprowadź mnie na drugą stronę” jest oparty na wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę. 17 lipca 1924 roku w szpitalu Brouse pod Paryżem, młoda polska aktorka, Stanisława Umińska zabija strzałem w głowę swojego kochanka Jana Żyznowskiego, nieuleczalnie chorego na raka wątroby. Zostaje osadzona w paryskim więzieniu i oczekuje na proces. Reżyser teatralny Leon SCHILLER organizuje dla niej pomoc prawną. Sprawa wydaje się z góry przegrana. W końcu wysyła do Paryża młodego, niedoświadczonego adwokata Gustawa Beylina, który ma służyć pomocą francuskiemu adwokatowi Henri Robertowi.
Oskarżycielem przed paryskim sądem jest prokurator Donat Guigne który ma świadomość, że proces będzie pretekstem do rozważań o możliwości prawnego zalegalizowania eutanazji. Jest człowiekiem wierzącym i zdaje sobie sprawę, że łagodny wyrok stworzyłby niebezpieczny precedens. Pragnie dla Umińskiej surowej, przykładnej kary za pomoc przy śmierci kochanka.
Po wstrząsie jakim był strzał do ukochanego UMIŃSKA popada w więzieniu w depresję. Największym szokiem dla wszystkich jest kontrast młodej, delikatnej i wrażliwej kobiety ze sposobem, w jaki popełniła ten czyn. Sytuacja obrony wydaje się beznadziejna. Umińska przyznaje się do winy i prosi o najwyższy wymiar kary. Jednak adwokaci Robert i Beylin nie zamierzają łatwo się poddawać. W trakcie toczącego się procesu, kiedy szanse na uratowanie ich klientki zdają się bliskie zeru, Beylin przypadkowo natrafia na pewien szczególny dowód. To książka, którą pisał Żyznowski a w ostatnich tygodniach przed śmiercią dyktował Umińskiej w szpitalu.
 • 55,6 MB
 • 18 lis 12 14:17
Wieczór ze słuchowiskiem
Zapraszamy na słuchowisko pt. "Wiosna" według opowiadania ze Bruno Schulza ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą". Adaptacja radiowa Bogumiły Prządki, reżyseria Jana Warenyci. Premiera słuchowiska odbyła się w roku 2002.
Emisja
Wiosna
Autor:
Bruno Schulz
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Bogumiła Prządka (adaptacja)
Obsada:
Mariusz Benoit - Narrator, Mariusz Bonaszewski - Józef N., Grzegorz Wons - Rudolf, Krzysztof Kumor - Pan de V., Andrzej Ferenc - Oficer, Patrycja Szczepanowska - Bianka, Gustaw Lutkiewicz - Majordomus
Akcja "Wiosny" ma charakter sensacyjno-polityczny. Wpadłszy na trop dynastycznej tajemnicy, że Bianka jest książniczką krwi, podstępnie przez cesarza Franciszka Józefa wydziedziczoną, bohater - Józef N. postanawia zwrócić tron prawowitej spadkobierczyni. Ale to tylko zarys treści, bo jak to w prozie Schulza: "Świat tych opowiadań jest immanentny. Rządzą w nim nie fizykalne, lecz psychologiczne prawa. Jak we śnie nie obowiązują w nim zasady tożsamości ani sprzeczności: przedmioty mogą równocześnie być i nie być sobą: pokój, w którym bohater rozmawia z Bianką, okazuje się właściwie lasem, las - właściwie pociągiem. Jak w filmowej przebitce kształty przeświecają zza siebie, pierwszy plan wciąż zlewa się z drugim. Co więcej, nie wiadomo, który jest tu właściwie pierwszy, a który drugi, co jest rzeczywistością, a co porównaniem, co widome, a co domyślne - cały ten świat jest bowiem jednolicie psychiczny." (Artur Sandauer - "Rzeczywistość zdegradowana". )
 • 39,4 MB
 • 17 lis 12 18:07
Rafał Wojasiński - "Ten"

Reżyser: Waldemar Modestowicz

Realizator: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:
Ewa Konstancja Bułhak (Ewa, żona Andrzeja), Adam Ferency (Andrzej), Grzegorz Kwiecień (Emil, ich syn), Olgierd Łukaszewicz (On), Leon Charewicz (Mężczyzna)

od red.: Stary młyn nad jeziorem stał się ostoją szczęścia i spokojnego wspaniałego życia dla trzyosobowej rodziny. W ich życiu pojawia się pewien człowiek. Tajemniczy gość, który budzi grozę i przynosi nowinę. Nowinę, której nikt nie chciałby otrzymać.
 • 150,5 MB
 • 12 lis 12 15:19
Wieczór ze słuchowiskim
Informacje o audycji:
Stanisław Wyspiański Wesele (cz.II i III) w reżyserii Andrzeja Seweryna, asystent reżysera Ewa Ziembla, muzyka Olo Walicki, realizacja radiowa Wojciech Gruszka
Nagranie z 13.02.2012., w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków
Obsada: Krzysztof Globisz, Anna Dymna, Krzysztof Zawadzki, Hanna Wójcik Sandra Korzeniak, Rafał Supiński, Aleksander Fabisiak, Andrzej Buszewicz, Szymon Kuśmider, Ryszard Starosta, Andrzej Seweryn, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Jędrysek, Leszek Piskorz, Anna Radwan, Katarzyna Dorosińska, Izabela Olszewska, Adrianna Kućmierz, Juliusz Chrząstowski, Iwona Bielska, Anna Polony, Martyna Krzysztofik, Jan Jurkowski, Kamil Mróz, Jerzy Nowak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Sylwester Piechura, Jaśmina Polak, Barbara Kurzaj, Wiktor Loga-Skarczewski, Roman Gancarczyk, Błażej Wójcik, Tadeusz Malak, Artur Dziurman, Jerzy Trela, narrator: Krzysztof Orzechowski
 • 38,0 MB
 • 11 lis 12 18:09
Słuchowisko "Listopad" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Andrzeja Sowy o najpiękniejszym listopadzie w historii Polski. Listopadzie 1918 roku.
Autor:
Andrzej Sowa
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Andrzej Ferenc (Narrator), Arkadiusz Bazak (Aleksander hr. Skarbek), Henryk Talar (Karl von Benigni), Tomasz Marzecki (płk Bolesław Roja), Elżbieta Kijowska (Maria Kamińska), Marek Frąckowiak (Jan Kamiński), Zofia Zborowska (Łucja Kamińska), Piotr Zelt (Oficer I / Ignacy Boerner), Piotr Kozłowski (Oficer II), Mirosław Zbrojewicz (Oficer III), Kacper Matula (Żołnierz POW), Marek Barbasiewicz (gen. Anton Liposzczak), Adam Bauman (kpt. Milan Milić), Tomasz Budyta (Stanisław Thugutt), Adam Ferency (Ignacy Daszyński), Jacek Lenartowicz (Wincenty Witos), Krzysztof Banaszyk (Edward Rydz Śmigły), Kazimierz Kaczor (Błażej Stolarski), Mariusz Bonaszewski (Józef Piłsudski), Robert Czebotar (Kazimierz Sosnkowski), Zbigniew Suszyński (Harry von Kessler), Grzegorz Damięcki (Hugo von Lerchenfeld), Wojciech Duryasz (Zdzisław Lubomirski), Grzegorz Kwiecień (Stach)
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  589

589 plików
23,87 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

aga.rst

aga.rst napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności