Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 19.10.2014 23:24

 • pliki muzyczne
  1152
 • pliki wideo
  29
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  23

1217 plików
41,93 GB

 • 79,6 MB
 • 15 lip 12 11:21
Skąpiec
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" pragniemy przypomnieć Państwu "Skąpca" według jednej z najbardziej znanych i lubianych komedii Moliera. Adaptacja radiowa Iwony Malinowskiej, reżyseria Jana Warenyci. W roli tytułowej znakomity Wiesław Michnikowski. Nagranie archiwalne z 2002 r.
Emisja
Autor:
Molier
Autor Przekładu:
Tadeusz Żeleński [Boy]
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Iwona Malinowska - adaptacja
Obsada:
Wiesław Michnikowski (Skąpiec), Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek, Monika Kwiatkowska, Stanisław Brudny, Hanna Stankówna, Grzegorz Wons, Marek Bargielowski, Pawel Nowisz, Katarzyna Tatarak.
 • 85,6 MB
 • 23 cze 12 23:40
Pieczka Bogiem, Ferency złym duchem, Ostałowska – piękną Małgorzatą, zaś Wakuliński w roli słynnego uczonego. Znakomita adaptacja tajemniczej historii Goethego, słuchowisko, które wygrało plebiscyt – w sobotni wieczór!
.
Zwycięstwo przypadło w udziale radiowej realizacji pierwszej części "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Słuchowisko powstało w 1999 roku, wkrótce po ukazaniu się utworu Goethego w przekładzie Adama Pomorskiego. Było to wówczas najnowsze tłumaczenie, po wieloletnim, obowiązującym Feliksa Konopki. Adaptacji dokonała Iwona Malinowska, opracowała muzycznie Małgorzata Małaszko, a zrealizowała Ewa Szałkowska. Słuchowisko reżyserował Waldemar Modestowicz, a wystąpili w nim m.in. Krzysztof Wakuliński (Faust), Adam Ferency (Mefistofeles), Marek Bargiełowski (Wagner), Dominika Ostałowska (Małgorzata), Franciszek Pieczka (Pan Bóg), Jan Matyjaszkiewicz (Wesołek), Piotr Bajor (Poeta), Krzysztof Chamiec (Duch), Grażyna Barszczewska (Marta), Daria Trafankowska (Wiedźma), Arkadiusz Bazak (Genreał), Andrzej Piszczatowski (Dyrektor teatru), Henryk Boukołowski (Minister) i Zofia Rysiówna (Wiedźma).
W jednym z wywiadów tłumacz Adam Pomorski powiedział, że jego pomysł na "Fausta" polegał na przybliżeniu do tradycji rodzimej groteski – na przykład do poetyki szopki. – Groteska szopki wyklucza retorykę, narzuca lapidarność wypowiedzi podbudowanej komizmem – mówił. Rzecz rozgrywa się zatem w konwencji ulicznego teatru marionetek, wywodzącego się z tradycji niemieckiej – stąd sceny z dyrektorem teatru.
 • 43,3 MB
 • 20 cze 12 22:59
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Marcin Przybylski (On)
Anna Dereszowska (Ona)

„Pokocham ją siłą woli” opisuje sytuacje spotkania dwojga ludzi stworzonych dla siebie. Młodych, ale już dojrzałych i potrafiących określić swoje oczekiwania dotyczące związku dwojga ludzi - razem chcą poznawać prawdę o sobie i o świecie. Czystość ich miłości jest w konflikcie ze swobodą obyczajową. Jest szukaniem siebie w odpowiedzialności.

„Pokocham ją siłą woli” to słuchowisko wg opowiadania Edwarda Stachury z tomu "Się". Świetny tekst Stachury w znakomitej interpretacji Marcina Przybylskiego, któremu partneruje Anna Dereszowska. Adaptacja Wacława Tkaczuka.
 • 26,7 MB
 • 20 cze 12 21:59
 • 27,0 MB
 • 20 cze 12 20:46
Reżyseria: Henryk Rozen
Scenariusz: Wacław Tkaczuk
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Grażyna Barszczewska (Pani C.),
Marcin Przybylski (Gracz),
Olgierd Łukaszewicz (Narrator),
Damian Damięcki (Mężczyzna),
Justyna Kulczycka (Kobieta),
Henryk Rozen (Krupier)

Słuchowisko wg opowiadania Stefana Zweiga to opowieść o sześćdziesięcioletniej kobiecie, Pani C., która na skutek towarzyskiego skandalu, spowodowanego ucieczką zamężnej kobiety z młodym mężczyzną, przypomina sobie historię sprzed 20 lat.

Postanawia opowiedzieć o 24 godzinach ze swojego życia, które na zawsze ją zmieniły.
Dwadzieścia lat wcześniej, tuż po śmierci swojego męża, poznała w kasynie młodego Polaka, nałogowego hazardzistę.

Spędziła z nim noc, właściwie nic o nim nie wiedząc. Mężczyzna wyznał jej tylko, że przegrał wszystko, co miał, z zamiłowania do hazardu okradł nawet własną rodzinę. W zamian za obietnicę, że już nigdy więcej nie przekroczy progu kasyna, Pani C. wręczyła mu potrzebną sumę pieniędzy. Spłaciwszy długi, miał rozpocząć nowe życie.

Ale jeszcze tego samego wieczoru Pani C. ponownie spotkała go przy zielonym stoliku. Upokorzona publicznie, zdruzgotana, nawet po wielu latach nie zdołała jednak o nim zapomnieć. W roli Pani C. - Grażyna Barszczewska.
 • 14,6 MB
 • 20 cze 12 19:54
Radiowy Teatr Sensacji (RTS) - Studio Koliber
 • 33,2 MB
 • 17 cze 12 23:13
Autor: Marek Hłasko

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Julia Kijowska
Krzysztof Banaszyk
Henryk Talar
Robert Czebotar

Słuchowisko wg opowiadania Marka Hłaski „Opowiem wam o Esther” to historia miłości i upadku. Tytułowa Esther to młoda, silna prostytutka, w której zakochuje się narrator opowiadania. Historia, którą snuje, jest obrazem ogromnej miłości, ale i mrocznego zatracenia się w drugim człowieku. Zatracenia, które prowadzi do dramatycznego finału.

„(…) Bo wtedy nie wiedziałem jeszcze, że jeśli mężczyzna i kobieta spotykają się, aby kochać, to spotykają się w pustym miejscu, gdzieś na samym środku wypalonej ziemi, gdzie nie dociera ani dźwięk, ani hałas i gdzie nie wracają te wszystkie słowa, które ona powiedziała innym i które ty powiedziałeś je innym." (fragment opowiadania)
 • 25,8 MB
 • 17 cze 12 15:37
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Maria Peszek (Adela Tomsowa), Grzegorz Małecki (Jarek, jej mąż), Agnieszka Matysiak (redaktorka „Sczęśliwego Domu”) oraz Antonina Girycz, Elżbieta Kijowska, Sławomir Holland, Zygmunt Sierakowski, Maciej Szary, Kazimierz Wysota

Słuchowisko „Szczęśliwy dom” to adaptacja opowiadania Jaroslava Haška, które ukazuje jak brzemienne w skutki może być zbyt ochocze stosowanie się do porad pisma w nie obfitującego. Adela Tomsowa (Maria Peszek) i jej mąż Jarek (Grzegorz Małecki) są młodym dobrze zapowiadającym się małżeństwem do czasu, kiedy młoda małżonka zbyt dosłownie i skrupulatnie zaczyna wypełniać wszystkie porady ulubionego pisma „Szczęśliwy dom”. Z tytułowego szczęśliwego domu niewiele zostanie... Świetna komedia ku przestrodze!
 • 43,0 MB
 • 6 cze 12 22:21
Czarne podniebienie
Na zakończenie sezonu teatralnego w Programie I zapraszamy na premierę słuchowiska klasyka dramaturgii radiowej, Andrzeja Mularczyka.
Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Danuta Stenka ( Sylwia, wdowa), Joanna Trzepiecińska (Joanna, przyjaciółka Sylwii), Krzysztof Gosztyła (On) oraz Janusz Kukuła (Reżyser)
Komedia Andrzeja Mularczyka o kobiecie, która po śmierci męża dowiaduje się o jego niewierności. Informuje ją o tym nikt inny, jak mąż kochanki zmarłego męża…
 • 47,8 MB
 • 3 cze 12 22:23
"Mecz" Janusza Głowackiego w Jedynce
Zapraszamy na premierę niezwykłego słuchowiska Janusza Głowackiego. To słuchowiskowa propozycja Teatru Polskiego Radia na Euro 2012.
Autor:
Janusz Głowacki
Reżyser:
Janusz Zaorski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Piotr Fronczewski (Prezes), Sławomir Pacek (Wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (Skarbnik), Wojciech Wysocki (Dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (Gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (Sprawozdawca – komentator) oraz gościnnie: Jerzy Chromik, Jerzy Engel, Andrzej Strejlau, Stefan Szczepłek, Janusz Zaorski
Janusz Głowacki „Mecz” napisał w 1976 r. w okresie euforycznych sukcesów polskiej piłki i srebrnych orłów trenera Kazimierza Górskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w czasie meczu, który ma zadecydować, czy Polska wejdzie do finału Mistrzostw Świata. Na boisku toczy się gra, ale w gruncie rzeczy bardziej interesujący mecz rozgrywa się w salce na szczycie. Losy znajdujących się tam ludzi zależą od przebiegu gry na boisku, więc obserwujemy cyniczną i komiczną grę i walkę o przetrwanie. Intrygi, pieniądze, wzajemne wykańczanie się tworzą straszno-groteskową kombinację. Przeplataną snami o potędze, deklaracjami o bezinteresowności, miłości do Polski, sportu itd. Każda zmiana sytuacji na boisku zmienia nastrój i układ sił w gabinecie Prezesa. Sztuka miała premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie i grana była w kilku innych w kraju i w Europie. Andrzej Wajda chciał z niej zrobić film, ale ówczesny szef Komitetu Kinematografii Janusz Wilhelmi się nie zgodził.
Najśmieszniejsze i najsmutniejsze, według Janusza Głowackiego, jest to, że „Mecz ciągle trwa i w roku 2012 tuż przed Euro, brzmi porażająco aktualnie”.
Autor w porozumieniu z reżyserem, Januszem Zaorskim, eliminując postaci, komasując wątki, przygotował dla Teatru Polskiego Radia adaptację, bo sztuka w całości byłaby za długa. Nowoczesny system dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, o który zadbał Andrzej Brzoska, znakomicie sprawdził się do tej produkcji, umożliwiając precyzyjne operowanie i łączenie kilku warstw dźwiękowych.
 • 40,4 MB
 • 1 cze 12 23:00
Wieczór ze słuchowiskiem
Karoly Szakonyi Kolacja we dwoje, przekład Alicji Mazurkiewicz, reżyseria Waldemara Modestowicza, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, obsada: Wiesław Michnikowski, Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Henryk Machalica, Antonina Girycz, Maciej Maciejewski, Mariusz Luszowski (nagranie z 2003 roku)
Kolacja jako przedmiot pożądania
Gorzko-śmieszna historia o parze emerytów, którzy odpowiadają na ogłoszenia matrymonialne, by spotkać się i... najeść do syta..
 • 26,2 MB
 • 30 maj 12 21:22
Autor: Aleksander Argentynowicz (Krzysztof Zaleski)
Reżyseria: Krzysztof Zaleski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Joanna Jeżewska, Krzysztof Kowalewski, Piotr Machalica.

Rzecz dzieje się współcześnie. Dwóch prominentów po szampańskim raucie budzi się w domu jednego z nich. Obaj starają się przypomnieć sobie, co robili poprzedniej nocy. Kiedy powoli zaczyna im wracać pamięć - sytuacja robi się dla obu wysoce nieprzyjemna... a nawet groźna.

Niesamowita opowieść w stylu buffo.
 • 37,7 MB
 • 27 maj 12 22:15
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
W cyklu WIELKA KLASYKA: Pierre de Marivaux – „Aktorzy w dobrej wierze”

Autor przekładu: Jerzy Radziwiłowicz
Reżyser: Edward Wojtaszek
Realizator: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Tomasz Bajerski
Obsada:
Irena Jun (Pani Argante), Magdalena Kuta (Pani Hamelin), Lidia Sadowa (Araminta), Krzysztof Ogłoza (Erast), Anna Cieślak (Andżelika), Jerzy Radziwiłowicz (Merlin), Wiktoria Gorodeckaja (Lizetka), Marcin Hycnar (Błażej), Natalia Sikora (Colette), Marcin Troński (Notariusz)

opsi red.: Akcja tej zabawnej jednoaktówki Pierre'a de Marvaux rozgrywa się w wiejskim domu Pani Argante. Na zlecenie Pani Hamelin, Merlin przygotowuje przedstawienie teatralne, w które zaangażowani są domownicy Pani Argante. Podwójna intryga miłosna - w przedstawieniu i w życiu - będzie powodem wielu komicznych sytuacji.
Słuchowisko zrealizowano w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego, jakość stereo bez zmian.
 • 45,9 MB
 • 23 maj 12 22:32
, Malinówek, Marek Ławrynowicz, Polecamy
Drukuj
 • 3,0
 • 44,2 MB
 • 20 maj 12 22:18
Józef Hen "Długa chyża łódź"
Na swoim blogu Radio Teatr Krzysztof Sielicki, autor radiowej adaptacji, zachęca słuchaczy do zatopienia się w dźwięki niezwykłej opowieści Józefa Hena.
Radiową opowieść według opowiadania "Długa chyża łódź" rozpoczyna sam autor, czyli Józef Hen, który bardzo osobiście czyta fragment pamiętnika o znaczeniu snu, o tym jak śnimy. A później przenosimy się w nieco nierzeczywisty świat: jesteśmy wśród tubylców na odległej wyspie, gdzie Czarownik kieruje życiem mieszkańców, leczy ich i sprzedaje im sny, które uczą jak żyć. Z Czarownikiem rozmawia młody chłopak, Jafet, który przynosi wieści ze świata poza chatą w Dżungli. Świat ten, symbolizowany przez Misjonarza i miasto Białych, stopniowo wypiera odwieczne, plemienne obyczaje.
"Długa chyża łódź" napisana dwa lata temu to przypowieść o marzeniu, śnie, o miłości. Podobnie jak dawne, świetne opowiadanie Hena "Niebo naszych przodków", osadzona jest "Łódź" w świecie kultury pierwotnej. Bardzo tu szkicowo, właściwie jedynie dekoracyjnie, potraktowanej. Bo chodzi o co innego... Czułem, że pewna nierzeczywistość tej rzeczywistej opowieści o energii dającej nam siłę do życia, wymaga stworzenia swoistego kontrapunktu fabularnego, a nawet dźwiękowego. Dlatego do nagrania zaprosiliśmy Józefa Hena, który czyta fragmenty ze swego pamiętnika "Nie boję się bezsennych nocy". Oniryczna baśń uzyskała dzięki temu właściwy ciężar gatunkowy. To już nie tyle literacki koncept, co szczera i czuła wypowiedź o świecie, jakiego doświadczamy. O przychodzeniu i gaśnięciu uczuć, o porywach młodości i zmorach starości, także o nieustannym odchodzeniu świata, jaki znamy.
Ufamy tej opowieści, a więc ufamy też niepewności i mądrości Czarownika, który zmaga się ze sobą, z pamięcią, z ciężarem własnego długiego życia, z miłością do żony, której już nie ma... Mądrość starości wyraża się tu w nieukrywaniu własnej bezradności wobec uczuć, w jakie wplątane jest nasze życie.
Cały wpis na stronie: www.polskieradio.pl/blogi/sielicki
Adaptacja radiowa Krzysztof Sielicki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn.
W obsadzie: Franciszek Pieczka i Piotr Bajtlik oraz - gościnnie: Józef Hen, wokalizę improwizuje Monika Węgiel.
 • 53,8 MB
 • 18 maj 12 23:24
Skowyt" Ginsberga w Dwójce

Słynny skandalizujący poemat, najpopularniejszy utwór legendarnego amerykańskiego poety w radiowej adaptacji już dziś wieczorem. Zapraszamy!
• Bogdan Baran o twórczości Allana Ginsberga
Widziałem najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem,
głodne histeryczne nagie…
Poemat Allena Ginsberga, wydany w roku 1956, wzbudził wiele kontrowersji, jego wydawca stanął nawet przed sądem za obrazę moralności. Tematem dzieła jest chylące się ku zagładzie społeczeństwo konsumpcyjne, któremu przeciwstawiona zostaje nieśmiertelność sztuki, oraz miejsce outsiderów w epoce ścierania się starych i nowych idei. "Skowyt" uważany jest tekst określający świadomość pokolenia tzw. bitników, amerykańskich kontestatorów z lat 50.
Allen Ginsberg "Skowyt", reżyseria Waldemar Modestowicz, adaptacja Joanny Szwedowskiej.
Obsada: Jacek Polaczek, Mariola Orłowska, Maciej Orłowski, Konrad Pawicki, Arkadiusz Buszko.
Przed słuchowiskiem zapraszamy na krótką rozmowę o Ginsbergu – gościem Joanny Szwedowskiej będzie Jerzy Illg.
 • 50,6 MB
 • 16 maj 12 22:30
Wszystko płynie
Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana. Adaptacja radiowa i reżyseria Darka Błaszczyka.

Autor:
Wasilij Grossman
Autor Przekładu:
Wiera Bieńkowska
Reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Maciej Kubera
Autor muzyki:
Andrzej Izdebski
Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Maja Ostaszewska, Henryk Talar, Joanna Jędryka, Marian Opania, Jan Prochyra, Paweł Krucz, Irena Kownas, Andrzej Mastalerz, Paweł Szczesny, Jacek Różański, Janusz Wituch, Zmicier Wajciuszkiewicz, Anna Mileska, Jan Rotowski

Teatr Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana pt. „Wszystko płynie”. Adaptację dla Teatru Polskiego Radia przygotował Darek Błaszczyk. Wasilij Grossman uważany jest za jednego z najlepszych sowieckich pisarzy, jego późna twórczość jednakże uznawana była za antyradziecką, stąd liczne konfiskaty rękopisów jego prozy. „Wszystko płynie” po raz pierwszy wydano w samizdacie w 1973 r., a więc blisko dekadę po jego śmierci.
Darek Błaszczyk w swojej adaptacji powieści Grossmana skupił się na motywach fabularnych związanych z głównym bohaterem Iwanem Grigoriewiczem, który po kilkudziesięciu latach w łagrach wychodzi na wolność. Usiłuje się jakoś przystosować do rzeczywistości wolności, choć jest to wolność pozorna, bo w socjalistycznym kraju. Po powrocie do rodzinnego domu dowiaduje się od swojego stryjecznego brata, który zresztą obawia się z nim kontaktów, że jego ukochana kobieta związała się z innym mężczyzną. Snuje opowieści o łagrowym życiu i refleksje o naturze wolności.
 • 45,4 MB
 • 13 maj 12 22:20
James Joyce – „Tluacze”


Adapt. i reż. Henryk Baranowski
Real.akust. Andrzej Brzoska
Opr.muz. Tomasz Obertyn
 • 55,0 MB
 • 11 maj 12 23:33
Spowiedź szaleńca
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Augusta Strindberga. Adaptacja radiowa i reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Słuchowisko miało premierę w 2000 r.
Emisja
Autor:
August Strindberg
Autor Przekładu:
Janusz Roszkowski
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy:
Andrzej Zakrzewski - adaptacja
Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz (Mąż), Grażyna Barszczewska (Żona), Ewa Konstancja Bułhak (Służąca)
 • 46,6 MB
 • 6 maj 12 22:21
Bezdech
Zapraszamy na premierę słuchowiska autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.
Andrzej Bart, znakomity pisarza i scenarzysta, autor scenariusza wielokrotnie nagradzanego filmu „Rewers”, laureat Tele-Splendora za najbardziej telewizyjne słuchowisko („Boulevard Voltaire”, które zostało również nagrodzone na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2011” w radiowej i telewizyjnej kategorii) przygotował nową propozycję dla słuchaczy Polskiego Radia.
Jego najnowsze słuchowisko „Bezdech”, to historia powracającego po latach do Polski ze Stanów Zjednoczonych reżysera, Jerzego, który za oceanem odniósł ogromny sukces. Mężczyzna, poszukując kobiety, którą przed laty porzucił w ciąży ze swoim dzieckiem, spotyka ludzi ze swojej przeszłości. Niektórzy z nich z dużym entuzjazmem witają sławnego reżysera, mając nadzieję, że załatwią jakiś swój interes. Mężczyzna jednak sprawia wrażenie mało zainteresowanego tymi kontaktami. Ma swój cel, do którego dąży w aurze tajemnicy.
Autor i reżyser:
Andrzej Bart
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Jerzy - Piotr Machalica, Barman - Krzysztof Kiersznowski, Młodziak - Modest Ruciński, Tomasz - Adam Ferency, Eli – Elisabeth Duda, Ojciec - Stanisław Brudny, Kerz - Henryk Boukołowski, Boss - Joachim Lamża, Wanda - Maria Pakulnis, Sandra / Pielęgniarka / Spikerka TV – Marta Markowicz, Kumaty - Marcin Troński, Teresa - Irena Karel, Producent – Leon Charewicz, Marek - Stanisław Jaskółka, Syn Patryk – Mateusz Rusin, Lucjan - Henryk Talar.
 • 51,4 MB
 • 4 maj 12 23:16
Gracze
Zapraszamy na słuchowisko wg prozy Włodzimierza Boleckiego. Adaptacja radiowa i reżyseria Janusza Warenyci.
Gracze Włodzimierza Boleckiego to opowiedziana ze swadą, oparta na źródłach, choć jednocześnie fikcyjna – opowieść o Polakach końca XVIII wieku: zarówno o tych, którzy próbowali uratować kraj przed upadkiem, jak i o tych, którzy – w imię interesu własnego – sprzeciwiali się zmianom. Dla nich liczyła się bowiem inna wygrana...
Jednym z głównych bohaterów słuchowiska jest Ignacy Chadźkiewicz – postać niezwykle barwna: agent obcych służb, a jednocześnie: intrygujący casanowa, król polskich szulerów.
Autor:
Włodzimierz Bolecki
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Mariusz Bonaszewski (Chadźkiewicz), Tomasz Borkowski (Holm), Ilia Zmijew (Schwarz / Arseniew), Grzegorz Damięcki (Platter), Włodzimierz Bednarski (Potemkin / Kossakowski), Grzegorz Kwiecień (Działyński / Mirosławski), Andrzej Blumenfeld (Kapostas / Chamand), Janusz Rafał Nowicki (Kołłątaj / Pan Grabianka), Paweł Szczesny (Suchorzewski / Gen.Dąbrowski), Krzysztof Wakuliński (Seweryn Rzewuski / Trembecki), Leon Charewicz (Jan Potocki / Kniaziewicz), Zdzisław Wardejn (Szczęsny Potocki / Obelanow), Andrzej Ferenc (Jasiński / Głos), Michał Podsiadło (ks. Ciecierski), Wojciech Machnicki (Poniński / (ks.Sierakowski), Piotr Kozłowski (Canton / Korsak), Henryk Talar (Fouche)

Włodzimierz Bolecki
WŁODZIMIERZ BOLECKI – historyk, teoretyk i krytyk literacki. W stanie wojennym publikował pod pseudonimem Jerzy Malewski. Autor wielu artykułów i książek o twórczości m.in.: W. Berenta, J. Mackiewicza, Cz. Miłosza, S.I. Witkiewicza, W. Gombrowicza, B. Schulza, G. Herlinga-Grudzińskiego, A. Wata. Autor scenariuszy filmów fabularnych (Ostatni dzwonek, reż. M. Łazarkiewicz, 1988) oraz dokumentalnych, m.in. Tratwa Kultury (o Kulturze J. Giedroycia), Nowa Fala (o poezji pokolenia’68), Jedynie prawda jest ciekawa (o Józefie Mackiewiczu), Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku, Reytan. Z dziejów inteligencji niepokornej (2006). Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
 • 32,9 MB
 • 2 maj 12 22:09
Bliżej niż myślisz
Zapraszamy na premierę słuchowiska Piotra Müldnera-Nieckowskiego. Reżyseruje Janusz Zaorski.

Autor:
Piotr Müldner-Nieckowski
Reżyser:
Janusz Zaorski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Adam Ferency (Piotr), Marcin Troński (Leszek), Marta Chodorowska (Maria Pakulnis), Monika Węgiel (Mira / Sklepowa 1 / Sklepowa 2 / Urzędniczka / Baba / Bibliotekarka), Sylwester Maciejewski (Megafon dworcowy / Tadeusz / Ochroniarz / Turysta / Robotnik / Młody / Pacjent / Pasażer / Urzędnik / Księgarz / Policjant), Janusz Zaorski (Paolo, polski Włoch)
Słuchowisko „Bliżej niż myślisz” Piotra Müldnera-Nieckowskiego to historia pewnej przyjaźni: lekarza-poety i pisarza. Przyjaźni ogromnej, ale specyficznej w swej formie. Piotr i Leszek spotykają się na wspólnych - przy słuchawce telefonicznej – kolacjach. Te ich „spotkania” to czas gorącej dyskusji o literaturze, o życiu, o sprawach ważnych i błahych. To czasem czas milczenia i empatii, czasem euforii. Jak w życiu, które niesie i dobre, i złe.
 • 48,0 MB
 • 29 kwi 12 22:20
Anioł ognisty - rzecz o Słowackim
Zapraszamy na premierę słuchowiska w cyklu Wielka Klasyka. Scenariusz i reżyseria Jarosława Kiliana.
Autor i reżyser:
Jarosław Kilian
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Wojciech Malajkat, Henryk Talar
„Anioł ognisty - rzecz o Słowackim” to słuchowisko dla miłośników twórczości poety – „takich, którzy wiedzą o nim trochę, (…) i takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć.”.
Usłyszymy wiersze Słowackiego, sceny z Kordiana i pieśni z poematu Lambro, a kanwą audycji będą fragmenty z książek Jarosława Marka Rymkiewicza Juliusz Słowacki pyta o godzinę i Słowacki Encyklopedia.
Chcemy pokazać postać poety, który jak wiemy, jednocześnie twardo stąpał po ziemi, skutecznie grał na giełdzie, ale miewał też mistyczne objawienia. Przedstawimy wieszcza nawiedzanego przez anioły i demony. Twórcę , który zyskał przydomek „Anioła poezji” albo jak chciał Mickiewicz „Szatana poezji”
Nieziemska istota, Anioł ognisty – jak pisze Słowacki „anioł mój lewy”– towarzyszył poecie przez całe życie. Stał przy nim jak anioł stróż.
 • 54,6 MB
 • 27 kwi 12 23:25
Sándor Márai według Andrzeja Piszczatowskiego
Dwójka zaprasza na słuchowisko oparte na powieści węgierskiego pisarza w adaptacji i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. Wspominamy właśnie pierwszą rocznicę śmierci tego znakomitego aktora i reżysera radiowego.
"Lala, czyli pierwsza miłość" Sándora Máraiego to opowieść o skrywanej, szaleńczej miłości profesora Gaspara, znanego w całej okolicy samotnika, do uczennicy. Pełna napięć, obaw i wzruszeń historia człowieka, który mimo iż ukończył 55 lat, dotychczas nikogo nie kochał, rozgrywa się w małym węgierskim miasteczku tuż przed wybuchem I wojny światowej. Gaspar cierpi, jednak nie ma komu o tym powiedzieć. W środowisku nauczycielskim trudno komuś zaufać – aż roi się w nim od obłudników i donosicieli…
Sándor Márai (1908 – 1989) był autorem, którego twórczością interesował się zmarły rok temu aktor i reżyser Andrzej Piszczatowski. Radiowe realizacje Andrzeja Piszczatowskiego były najczęściej pracami autorskimi – sam przysposabiał dla radiowej sceny interesujące utwory literackie (prozę i dramat) i sam je reżyserował. Czasami też grał. Był laureatem wielu nagród za oryginalne realizacje słuchowisk . Oryginalne też były jego wybory literackie, dzięki którym istotnie wzbogacił się repertuar Teatru Polskiego Radia .
Zobacz więcej.
Słuchowisko poprzedzi wypowiedź Iwony Malinowskiej o radiowym dorobku Andrzeja Piszczatowskiego.
Przekład Feliksa Netza. Adaptacja i reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego.
Występują: Mariusz Benoit, Marcin Hycnar, Katarzyna Łaniewska, Katarzyna Maria Zielińska, Barbara Kałużna, Paulina Chruściel, Anna Moskal, Michał Sitarski, Krzysztof Szczerbiński, Adam Krawczyk, Sławomir Pacek, Jacek Braciak, Zygmunt Sierakowski, Krzysztof Wakuliński, Kazimierz Wysota.
 • 61,4 MB
 • 26 kwi 12 22:51
Okolice bikini” (2009)
Autor: Maciej Kowalewski
Reżyseria: Maciej Kowalewski
Obsada: Maciej Kowalewski (Narrator), Krzysztof Kiersznowski (Aspirant Maciej Gacka, komendant komisariatu policji), Ewa Szykulska (Milena Gacka, żona aspiranta), Tytus Hołdys (Zbigniew Gacka, syn aspiranta), Rafał Mohr (Sierżant Waldemar Gąszka), Maria Seweryn (Radna Aleksandra Pyzdra), Izabela Kuna (Marzenka Zasłonka, narzeczona Gąszki)
 • 43,9 MB
 • 25 kwi 12 22:18
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Jan Nowicki - "Rozmowy z Piotrem"


/w 15. rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego/
Reżyseria - Jan Nowicki
Real.akust. Paweł Szaliński, Opr.muz. Przemysław Marcyniak

Przed spektaklem - felieton Małgorzaty Kron
 • 44,8 MB
 • 22 kwi 12 22:24
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Marek Harny, Marek Wortman – „Hotel Polski. Chcę wejść”
Reżyseria - Marek Wortman
Real.akust. Maciej Kubera, Opr.muz. Marian Szałkowski
Dziennikarz z Polski chce zrobić wywiad z młodą artystką polskiego pochodzenia śpiewającą w jidysz. Dziewczyna ma jednak dla mężczyzny inny temat...
 • 61,6 MB
 • 20 kwi 12 23:40
Teatr w Jedynce -"Requiem dla nich obu"

19 kwietnia obchodzimy 68. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Słuchowisko o bolesnych, wojennych wspomnieniach.
"Requiem dla nich obu" to radiowa adaptacja opowiadania Jerzego Zawieyskiego przygotowana przez Wacława Tkaczuka. Niespodziewana wizyta dawnej znajomej przypomina bohaterowi bolesne wojenne przeżycia.
Jego przyjaciel, poeta Mieczysław P., zamknięty w getcie warszawskim, kontaktuje się z nim za pomocą listów, które dostarcza 6-letni żydowski chłopiec. Z listów przyjaciela przebija obraz ogromnej samotności i świadomości zbliżającego się końca. Bohater zaprzyjaźnia się z chłopcem, który nieoczekiwanie staje się dla niego nie tylko łącznikiem z przyjacielem, ale uświadamia mu nieznane dotąd uczucia.
Obsada: Mariusz Bonaszewski (Narrator-bohater), Grzegorz Damięcki (Mieczysław P.), Elżbieta Kijowska (Dora), Mateusz Rusin (Henryk Różanykwiat), Beniamin Lewandowski (Daniel).
Reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun.
Teatr Polskiego Radia - Jerzy Zawieyski "Requiem dla Daniela".
 • 44,1 MB
 • 18 kwi 12 22:20
TEATR POLSKIEGO RADIA W JEDYNCE
Informacje o audycji:
Krzysztof Wójcicki – „Nagie pióro”
Reżyseria - Henryk Rozen
Real.akust. Paweł Szaliński, Opr.muz. Tomasz Obertyn
Obsada:
Marcin Przybylski (Adam Mickiewicz), Krzysztof Gosztyła (Johann Wolfgang Goethe), Grzegorz Kwiecień (Antoni Odyniec), Katarzyna Pawlak (Otylia), Katarzyna Słomska (Róża), Jacek Brzostyński (John Sherwood), Joanna Pach-Żbikowska (Dama I), Katarzyna Bargiełowska (Dama II), Justyna Bielecka (Dama III), Paweł Wiśniewski (Woźnica)
opis red.: W maju 1829 roku Adam Mickiewicz dostaje pozwolenie od władz carskich na opuszczenie Rosji. Na Litwę nie może powrócić, rozpoczyna więc podróż po Europie. W Weimarze, w sierpniu tego roku, wraz z Antonim Edwardem Odyńcem, zostaje przyjęty przez ponad 80-letniego Johanna Wolfganga Goethego. Mickiewicz i Odyniec opuszczają dom Goethego oczarowani wybitną umysłowością niemieckiego poety, który pozostawia w polskim wieszczu przekonanie o sile pisania i ofiarowuje mu gęsie pióro.
W słuchowisku sceny biograficzne przeplatane są wizjami inspirowanymi najważniejszym dziełem Goethego "Faustem".

Przed spektaklem - rozmowa M.Kron z dyr. Januszem Kukułą
 • 47,0 MB
 • 15 kwi 12 22:17
Historia, także ta przez wielkie "H", może wiele powiedzieć o nas, ludziach żyjących współcześnie. Teatr Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania nowej komedii Jerzego Fąfary.
• "Ś.P. Król Hamlet"
Punktem wyjścia dla "ŚP Króla Hamleta" stała się publikacja w lokalnej gazecie zadziwiającego nekrologu: "Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 400 lat temu odszedł od nas na zawsze śp Król Hamlet. Pogrążeni w głębokim żalu żona Gertruda i Syn Hamlet jr". Zainspirował on dramatopisarza do stworzenia kilka ludzkich historii - współczesnych, ale również takich, w których Historia, ta przez duże "H", bardzo wiele mówi o nas samych...
Obsada:
Małgorzata Rożniatowska (Wiesia), Mariusz Benoit (Józek), Wiktor Zborowski (Franek), Krzysztof Tyniec (Komendant Cisło), Artur Janusiak (Wójt), Stanisław Elsner-Załuski (Komendant milicji), Paweł Wiśniewski (Bolek), Tomasz Marzecki (Strażak I), Ryszard Jabłoński (Strażak II), Jan Jurewicz (Sierżant milicji).
Reżyseria - Henryk Rozen, realizacja akustyczna - Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.
.
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  537

537 plików
21,62 GB

t668vjq

t668vjq napisano 25.08.2014 20:41

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8aa

t668vjq

t668vjq napisano 26.08.2014 23:49

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8sx

t668vjq

t668vjq napisano 28.08.2014 18:44

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/8it

magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
a2ibn68

a2ibn68 napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k2xx

rh0hv0r

rh0hv0r napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k6y8

r040h1e5nc

r040h1e5nc napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k7cy

u3io7e53b4

u3io7e53b4 napisano 4.09.2014 07:03

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/k72a

jiqby80js0

jiqby80js0 napisano 19.09.2014 19:56

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/vebj

s4f82v365m

s4f82v365m napisano 24.09.2014 11:06

zgłoś do usunięcia

Skonczyla mi sie kasa na koncie, weszlam w te darmowe doladowania co tak reklamuja...

Od poczatku myslalam ze to sciema a jednak nie! dostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zl.

To ta stronka: theshorte.tk/wjfk

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności