Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 24.05.2015 17:50

 • pliki muzyczne
  1155
 • pliki wideo
  25
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  30

1222 plików
43,24 GB

 • 73,4 MB
 • 1 wrz 13 20:54
"Król Ubu" w radiowej Dwójce
Radiowy Teatr Klasyki zaprasza na słuchowisko według dramatu Alfreda Jarry: "Król Ubu" w reż. Jana Warenyci i adaptacji radiowej Joanny Szwedowskiej. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Słuchowisko archiwalne z 1992 r.
Ekscentryk, zapalony cyklista, bohater setek anegdot, głośna postać paryskiej bohemy przełomu wieków - Alfred Jarry, którego 140 rocznica urodzin przypada 8 września jako poważny twórca został odkryty dopiero przez surrealistów. Zaczął pisywać poezję i prozę w wieku 12 lat a swój najsłynniejszy utwór czyli groteskową farsę pt. "Król Ubu czyli Polacy" napisał jako 14-letni gimnazjalista. W 1896 roku w Théâtre de l’Oeuvre reżyser Aurélian Lugné-Poe wystawił " Króla Ubu' czym wywołał skandal natomiast sama sztuka uważana jest za antycypację teatru absurdu. Jarry utrzymywał się z regularnego pisania do kilku gazet min. Mercure de France. Zainspirowany Wehikułem czasu H.G. Wellsa, napisał pseudonaukową pracę" O budowie wehikułu czasu," tworząc w niej pojęcie patafizyki – dowcipnego połączenia metafizyki i fizyki teoretycznej. Zmarł w wieku 34 lat z powodu powikłań wywołanych gruźlicą i alkoholizmem.
Autor:
Alfred Jarry
Autor Przekładu:
Tadeusz Boy-Żeleński
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Brzoska
Inni współtwórcy:
Joanna Szwedowska (adaptacja)
Obsada:
Krzysztof Kowalewski - Król Ubu, Stanisława Celińska - Ubica, Zdzisław Tobiasz, Jan Kociniak, Mariusz Dmochowski, Arkadiusz Bazak, Wiesława Mazurkiewicz
 • 40,2 MB
 • 31 sie 13 18:07
Andrzej Mularczyk na inaugurację sezonu teatralnego w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Wróżka wszystko wie, wszystko widzi, czyli Nieprzewidziane skutki dobrych uczynków". Andrzej Mularczyk, klasyk dramaturgii radiowej w znakomitej formie! Reżyseruje Janusz Kukuła

Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
ONA – Joanna Trzepiecińska / Marta Kurzak, MATKA – Grażyna Barszczewska, ON – Henryk Talar / Grzegorz Kwiecień, RYCHU – Andrzej Mastalerz, ZBYCHU – Stanisław Brudny, WRÓŻKA – Izabela Bukowska

Andrzej Mularczyk, klasyk dramaturgii radiowej, powraca w nowym sezonie ze znakomitą komedią, z Historią przez duże "h" w tle.
Kajetan, mężczyzna w średnim wieku, wychodzi właśnie z więzienia, gdzie spędził kilka lat za przemyt narkotyków. Szuka jakiegoś miejsca do zamieszkania i "wielkiej wygranej", która pozwoli mu jakoś żyć. Niespodziewanie w jego życie wkracza kobieta, którą poznał w stanie wojennym. Wtedy, udając opozycjonistę, ukrywał się w jej domu, gdy milicja próbowała go namierzyć za pospolite przestępstwo.
Czy spotkanie po latach będzie szansą na nowy start? A może tak naprawdę człowiek nigdy się nie zmienia?
 • 84,5 MB
 • 25 sie 13 20:55
Niebezpieczny apetyt
W niedzielnym cyklu "Słuchowisko na lato": komediodramat argentyńskiego dramatopisarza, scenarzysty i dziennikarza Roberto Cossy pt. "Bunia".
To śmieszny, a zrazem przerażający obraz średniozamożnej rodziny z Buenos Aires, borykającej się z coraz trudniejszą sytuacją materialną, spowodowaną z jednej strony przez nieróbstwo jej członków, z drugiej - przez żarłoczność seniorki rodu. Znakomitą kreację tytułową w radiowej wersji tej sztuki stworzyła Stanisława Celińska.
 • 43,4 MB
 • 18 sie 13 22:19
"Życie osobiste" według Zoszczenki na Scenie teatralnej Trójki
Zapraszamy na premierę słuchowiska według opowiadań Michaiła Zoszczenki. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Michał Zoszczenko
Autor Przekładu:
Eugenia Sziemaszkiewicz, Seweryn Pollak
Adaptator i reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Lucyna Malec, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Krzysztof Tyniec
Słuchowisko Życie osobiste to radiowy zbiór najlepszych opowiadań satyrycznych rosyjskiego pisarza Michała Zoszczenki, który słynął z niezwykłej dbałości kompozycyjnej swoich opowiadań i znakomitego wyczucia potocznego języka.
Pełne komizmu i ironii miniatury opowiadają o życiu w sowieckiej Rosji.
Absurdalny humor sytuacyjny, najlepsi polscy aktorzy, którzy potwierdzają swoje nietuzinkowe umiejętności komediowe - warto spędzić niedzielny wieczór z radiową Trójką. Zapraszamy!
 • 47,7 MB
 • 4 sie 13 22:12
"Ludzie w ogniu" - losy cywili walczących w Powstaniu Warszawskim
Dziś w Scenie Teatralnej Trójki słuchowisko "Ludzie w ogniu" - wstrząsająca, bo indywidualna, perspektywa spojrzenia na Powstanie Warszawskie.
:
Autorka scenariusza, Katarzyna Michałkiewicz, dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta (wydawcy publikacji "Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944. Z Archiwum Historii Mówionej" w opracowaniu Magdy Szymańskiej-Szwąder, we współpracy z Jarosławem Pałką i Katarzyną Madoń-Mitzner) wykorzystała w słuchowisku relacje ludności cywilnej, tzw. "zwykłych mieszkańców” Warszawy, którzy w bardzo osobisty sposób opowiadają o swoich doświadczeniach i przeżyciach powstańczych. Słuchowisko jest gestem pamięci reżyserki dla ofiar tamtego czasu.
W słuchowisku wystąpili: Karolina Gorczyca , Klara Bielawka , Anna Sandowicz, Anna Gorajska, Joanna Niemirska, Rafał Fudalej, Michał Meyer, Cezary Łukaszewicz, Marek Żerański, Wiktor Loga-Skarczewski .
Wokalizy: Joanna Zubrycka, Anna Gorajska, Anna Sandowicz
Realizacja akustyczna Macieja Kubery
Opracowanie muzyczne Katarzyny Michałkiewicz i Dawida Rudnickiego
Reżyseria i adaptacja Katarzyny Michałkiewicz

Audycja powstała dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu.
 • 38,5 MB
 • 4 sie 13 20:40
Cienie przemawiają w podwórku warszawskiej kamienicy
Będzie to "Moje zakazane podwórze" Krzysztofa Choińskiego , w reż. Waldemara Modestowicza i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko . Akcja sztuki toczy się na podwórku warszawskiej kamienicy, odwiedzanej przez duchy ludzi, którzy ją kiedyś zamieszkiwali. Zjawy opowiadają współczesnym mieszkańcom powstańcze historie.
Obsada: Marian Opania, Danuta Szaflarska, Wieńczysław Gliński
 • 42,1 MB
 • 28 lip 13 20:56
Sokratesa spotkanie ze śmiercią. Słuchowisko Herberta w Dwójce
Zapraszamy na radiową adaptację "Jaskini filozofów" – pierwszego utworu dramatycznego Zbigniewa Herberta – w której wystąpią m.in. Anna Seniuk, Mariusz Benoit, Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz oraz Piotr Fronczewski.
Akcja "Jaskini filozofów", poetyckiego dramatu z 1956 roku, rozgrywa się w Atenach i obejmuje trzy dni życia greckiego filozofa. Sokrates, oskarżony o bezbożność, zostaje skazany na śmierć. Odrzuca szansę ucieczki i stara się przyjąć wyrok z godnością mędrca. Jednakże - i tu rozpoczyna się reinterpretacja mitu, którą proponuje Herbert - musi zmierzyć się z własnym lękiem, samotnością, z wątpliwościami rodzącymi się w obliczu śmierci.
Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza
Wykonawcy: Piotr Fronczewski, Leon Charewicz, Mariusz Benoit, Adam Ferency, Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz, Łukasz Lewandowski, Adam Woronowicz, Grzegorz Małecki, Przemysław Stippa, Krzysztof Banaszyk, Marcin Bosak
 • 46,8 MB
 • 21 lip 13 22:12
Kolejna premiera w Scenie Teatralnej Trójki
Trójka

Zapraszamy na drugą już wakacyjną premierę w Scenie Teatralnej Trójki. Tym razem słuchowisko oryginalne Krzysztofa Bizio pt. "Ostatnia rata" w reżyserii Adama Wojtyszki. W roli głównej Ignacy Gogolewski.


Autor:

Krzysztof Bizio

Reżyser:
Adam Wojtyszko

Realizator:
Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Ignacy Gogolewski (Starszy pan), Grażyna Barszczewska (Sąsiadka), Marta Chodorowska (Dziewczyna)
 • 29,9 MB
 • 21 lip 13 18:43
Wakacyjny romans na głosy Śląskiej i Łapickiego
Dwójka
21.07.2013
Wakacyjny romans na głosy Śląskiej i Łapickiego
foto: Glowimages/East News
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na słuchowisko Włodzimierza Odojewskiego pt. "Bardzo udane lato". Słuchowisko wyreżyserował Edward Płaczek, a w roli głównej wystąpił - zmarły przed rokiem - Andrzej Łapicki. Jest to nagranie archiwalne z roku 1965.

Spotkanie pary kochanków, kończące ich romans - ona wraca do męża, on do żony. Obojgu zależało, by będąc ze sobą, nie angażować się za bardzo uczuciowo. Jak potoczą się losy tej pary, nie wiemy. Ona jest w ciąży i nie zgodziła się na jego sugestię, jak najmniej kłopotliwie dla wszystkich. rozwiązać tę sytuację?

Autor:
Włodzimierz Odojewski

Reżyser:
Edward Płaczek

Realizacja akustyczna:

Stanisława Grotowska

Obsada:
Aleksandra Śląska (Ona), Andrzej Łapicki (On), Jan Nowicki (Kelner)

Premiera radiowa: 18.02.1965

Do słuchania zaprasza Iwona Malinowska.
 • 110,4 MB
 • 14 lip 13 21:07
"Kubuś fatalista i jego pan" w Dwójce
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na spektakl "Kubuś fatalista i jego pan" w adaptacji Elżbiety Hartwig i reżyserii radiowej Andrzeja Zakrzewskiego. Jest to nagranie archiwalne z roku 1980.

Autor:
Denis Diderot
Autor Przekładu:
Tadeusz Żeleński [Boy]
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizacja akustyczna:
Alina Langiewicz
Inni współtwórcy:
Elżbieta Hartwig (adaptacja)
Obsada:
Wieńczysław Gliński, Zbigniew Zapasiewicz, Czesław Wołłejko, Joanna Szczepkowska, Olga Bielska, Stanisława Celińska, Danuta Wodyńska, Edmund Fiedler, Janusz Paluszkiewicz, Aleksandra Koncewicz.
Premiera radiowa: 16.03.1980
 • 47,9 MB
 • 7 lip 13 22:16
Ostatni dom – H.Gala
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Ostatni dom" Henryka Gały w reżyserii Janusza Kukuły.
Autor:
Henryk Gała
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Perkowski
Obsada:
Agata Kulesza (Ona), Krzysztof Gosztyła (Mężczyzna), Tomasz Marzecki (Kierowca)
Kobieta gubi się na drodze i trafia w pobliże domu na odludziu. To tzw. koniec świata. Jej samochód grzęźnie w piachu. Z pobliskiego domu, jedynego w tej okolicy budynku, wychodzi mężczyzna. Z pomocą? Rozpoczyna się pełna emocji gra dwojga ludzi, którzy skazani są na swoją obecność. A wszystko to przy wtórze ujadającego psa.
 • 109,0 MB
 • 30 cze 13 20:52
Gra w klasy" Julio Cortazara w Dwójce
Z nagrań archiwalnych przypomnimy Państwu zrealizowane w 1995 roku słuchowisko według kultowej powieści Julio Cortazara "Gra w klasy", w przekładzie Zofii Chądzyńskiej i reżyserii radiowej Waldemara Modestowicza.
Słuchowisko na na podstawie kultowej powieści Julio Cortazara zostało zrealizowane w roku 1995.
Przełożenie tego tekstu na scenę teatralną nie było łatwe.
Powieść można czytać w różny sposób. Oczywiście można rozpocząć na rozdziale 1 i zakończyć na 56. Ale można też skorzystać z zawartych w tekście sugestii autora i czytać rozdziały w kolejności:
73-1-2-116-3-84-4-71-5-81-74-6-7-8-93 ect.
Wtedy czytamy zupełnie inną książkę. Nic dziwi więc, że wydana w 1963 roku genialnie przemyślana, eksperymentalna powieść argentyńskiego pisarza, przez młodych Polaków została ochrzczona mianem "zielonej biblii" (wydana w serii prozy iberoamerykańskiej książka miała zieloną okładkę).
Autor:
Julio Cortazar
Autor Przekładu:
Zofia Chądzyńska
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Ewa Szałkowska
Inni współtwórcy:
Joanna Szwedowska - adaptacja
Obsada:
Danuta Stenka, Sławomira Łozińska, Jerzy Zelnik, Wiesław Komasa, Marcin Troński i Adam Bauman
 • 104,9 MB
 • 23 cze 13 23:14
"Dożywocie" Aleksandra Fredry – premiera w Dwójce!
Cykl "Słuchowisko na lato" inaugurujemy premierą komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta, który wystąpi także w jednej z ról. W pozostałych rolach m.in. Marcin Hycnar, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Emilian Kamiński. Zapraszamy w najbliższą niedzielę!
20 czerwca minie 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, autora m.in. "Zemsty", "Ślubów panieńskich", "Pana Jowialskiego" oraz "Dożywocia" – komedii, która z różną częstotliwością, ale wraca na afisz teatralny. W Teatrze Polskiego Radia jest to trzecia realizacja: pierwszą przygotował w roku 1973 Aleksander Bardini, drugą Janusz Kukuła w roku 1997.
Dziś, w dobie wszechwładnego pieniądza, komedia ta brzmi jeszcze ostrzej niż w czasach swoich pierwszych wystawień, choć tzw. "dożywocie" w ujęciu fredrowskim już nie obowiązuje. Przypomnijmy – dożywocie jest to "renta roczna lub dożywotnie prawo czerpania dochodów z czyjegoś majątku. Prawo to wygasa ze śmiercią ‘dożywotnika’, który może je wcześniej sprzedać lub odstąpić innej osobie (ona zaś oczywiście korzysta zeń tylko do chwili zgonu odstępującego). cyt. za wydaniem dramatu w Bibliotece Narodowej
Komedia ta ze względu na wyraziste charaktery bohaterów daje duże możliwości aktorskiej interpretacji. – Fredro pisał świetną, piękną polszczyzną pisał, na dodatek znakomicie rozumiał aktora – mówił Krzysztof Gosztyła, odtwórca jednej z ról.
Głównym bohaterem "Dożywocia" jest skąpy lichwiarz Łatka, który przez pośrednika wykupił 'dożywocie' Leona Birbanckiego, zmuszonego spłacić karciane długi. W interesie Łatki jest zatem jak najdłuższy żywot Leona, o którego stara się bardzo dbać, napominając: "Szanuj zdrowie należycie,/Bo jak umrzesz, stracisz życie". W tradycji teatralnej w roli Łatki zasłynęli: Jan Nepomucen Nowakowski podczas prapremiery, Ludwik Solski, Tadeusz Łomnicki i Jan Englert .
Reżyseria: Jan Englert
Muzyka: Maciej Małecki
Obsada:
Łatka – Jan Englert, Leon Birbancki – Grzegorz Małecki, Filip – Marcin Hycnar, Orgon – Jarosław Gajewski, Doktor Hugo – Krzysztof Gosztyła, Rózia – Gabriela Muskała, Rafał Lagena – Emilian Kamiński, Michał Lagena – Marcin Przybylski, Twardosz – Czesław Lasota, Służący – Zbigniew Bogdański.
Premiera słuchowiska przygotowana we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
 • 40,6 MB
 • 16 cze 13 18:05
Inżynier niepraktykujący" w Pierwszym Programie

Opowieść o Jerzym Wasowskim, z okazji 100. rocznicy jego urodzin zakończy sezon teatralny w radiowej Jedynce.
Autor i reżyser:
Roman Dziewoński
Realizator:
Andrzej Brzoska
Autor muzyki:
Bogdan Hołownia
Występują:
Krystyna Tkacz, Kamila Klimczak, Roman Dziewoński i Bogdan Hołownia
31 maja minęła 100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego, niezwykłego człowieka radia, który swoją karierę w radiofonii zaczynał jako... inżynier akustyk. Szczęśliwie dla Polskiego Radia i polskiej kultury, swojego wyuczonego zawodu nie praktykował na serio. A zajął się twórczymi działaniami. W 1949 roku stworzył wraz z Jeremim Przyborą Teatrzyk Eterek, którego kontynuacją był telewizyjny Kabaret Starszych Panów, który miał też swoją radiową wersję. Komponował piosenki, reżyserował słuchowiska, które również ilustrował muzycznie.
Słuchowisko Jerzy Wasowski. Inżynier niepraktykujący to pełna humoru opowieść o wielkim twórcy radia – radia inteligentnego, bliskiego ludziom otwartym na błyskotliwy dowcip. W słuchowisku usłyszymy piosenki Wasowskiego w wykonaniu Krystyny Tkacz i Kamili Klimczak: Jeżeli kochać, Zimy żal, Wesoły deszczyk, Addio pomidory, W co się bawić?. Na fortepianie gra znakomity pianista jazzowy Bogdan Hołownia. Rolę Narratora tej opowieści pełni Roman Dziewoński.
 • 59,0 MB
 • 15 cze 13 23:18
"Prorok Ilja", czyli niesamowita historia sekty z Grzybowszczyzny
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko "Prorok Ilja" opowiadające o losach białostockiej grupy religijnej Wierszalin. Radiowa realizacja dramatu Tadeusza Słobodzianka została nagrodzona w tym roku na Festiwalu Dwa Teatry.
Słuchowisko "Prorok Ilja" to radiowa realizacja dramatu Tadeusza Słobodzianka inspirowanego życiem Eliasza Klimowicza, tytułowego proroka Ilji.
Przed wojną Klimowicz działał na terenie Białostocczyzny i uważając się za biblijnego proroka, głosił rychłe nadejście końca świata. Wyznawcy Iljii, kiedy ów koniec nie nadchodzi, postanawiają ukrzyżować proroka...
Na tegorocznym Festiwalu Twórczości Radiowo-Telewizyjnej "Dwa Teatry - Sopot 2013" współtwórcy tego słuchowiska zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach: Paweł Łysak za reżyserię i Henryk Talar za pierwszoplanową rolę męską.
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Wieczór ze słuchowiskiem: "Prorok Ilja"
autor: Tadeusz Słobodzianek,
adaptacja i reżyseria: Paweł Łysak,
opracowanie muzyczne: Renata Baszun,
obsada: Henryk Talar, Aleksandra Konieczna, Eliza Borowska, Zbigniew Konopka, Andrzej Tomecki, Ewa Bułhak, Jarosław Boberek, Artur Janusiak, Arkadiusz Jakubik , Sławomir Pacek, Łukasz Lewandowski, Marta Chodorowska, Stanisław Brudny.
 • 33,3 MB
 • 15 cze 13 18:16
Rafał Wojasiński – „Ludzie przy rzece”

Reżyseria - Waldemar Modestowicz, real. akust. Maciej Kubera, opr. muz. Tomasz Obertyn
Obsada: Maria Pakulnis (Marysia), Ewa Konstancja Bułhak (Ewa), Leon Charewicz (Zygmunt), Andrzej Mastalerz (Andrzej)
Słuchowisko Rafała Wojasińskiego to metaforyczna opowieść o duchowości człowieka, związkach metafizyki z realnym życiem i przenikaniu się światów: tajemnicy i widzialnego. Zygmunt przez kilkadziesiąt lat sprzedawał bilety na stacji kolejki wąskotorowej. Któregoś dnia stację zamknięto. Dopiero po tym zdarzeniu bliscy i przyjaciele widzą, że Zygmunt jest człowiekiem, którego właściwie nie znają. Zaczyna ich przerażać tym, co mówi. Zdaje się posiadać wiedzę, do której przeciętny człowiek nie ma dostępu. Jakby tego było mało, pojawiają się jacyś tajemniczy ludzie przy rzece.
 • 5,0
 • 48,8 MB
 • 9 cze 13 22:24
"Kaprysy Kingi" w Scenie teatralnej Trójki

Zapraszamy na premierę słuchowiska Jana Misiuka. Reżyseruje Waldemar Modestowicz.
Autor:
Jan Misiuk
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Lidia Sadowa (Kinga), Marcin Hycnar (Emil), Krystyna Tkacz (Ciotka)
Portret pokolenia trzydziestolatków szukających sposobu na życie.
Słuchowisko zrealizowano dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego
 • 31,7 MB
 • 8 cze 13 18:08
Janusz Głowacki - "RAPORT PIŁATA"

Adaptacja i reżyseria – Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna – Jacek Puchalski
Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski
Producent – Radio Gdańsk S.A.
Obsada – Michał Kowalski (Historyk), Krzysztof Banaszyk (Porucznik), Anna Kociarz (Magdalena), Krzysztof Gordon (Szef), Piotr Srebrowski (Młody), Maciej Konopiński (W.K.M.), Florian Staniewski (Wydawca)

opis red.: Słuchowisko Raport Piłata ma formę policyjnego sprawozdania ze zdarzeń, które towarzyszą powtórnemu pojawieniu się Chrystusa na świecie ogarniętym chaosem. Relacje bohaterów, zeznania świadków przeplatają się i często zaprzeczają sobie wzajemnie. Kategorie dobra i zła (podstawa każdego systemu wartości) przestały istnieć i mieć jakiekolwiek znaczenie. Władza (jeśli w ogóle jeszcze istnieje) skupia się jedynie na próbie ograniczenia obszarów zamieszek i rozruchów. W tym chaosie jedynie jeden policjant próbuje odnaleźć logikę zdarzeń, ale okazuje się to niemożliwe.
Katastroficzna wizja Janusza Głowackiego wykorzystuje motywy ewangeliczne, by uzmysłowić nam zagrożenia współczesności. Realizm miesza się tu z metafizyką. Nerwowy i pełen napięcia rytm zdarzeń zmusza do myślenia i weryfikuje granice naszej wyobraźni.

Słuchowisko „Raport Piłata” otrzymało rekomendację do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej
 • 32,8 MB
 • 1 cze 13 18:04
Informacje o audycji:
Aleksander Alan Milne - "Mężczyzna w meloniku"

Adaptacja i reżyseria - Roman Dziewoński
Realizacja - Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne - Tomasz Obertyn
Obsada: Marzena Trybała, Krzysztof Kowalewski, Kamila Klimczak, Grzegorz Damiecki, Piotr Fronczewski, Marcin Troński, Roman Dziewoński

Klasyczna, nieznana w Polsce, nieco surrealistyczna angielska czarna komedia, napisana przez wybitnego pisarza i dramaturga A.A. Milne’a. Popisowe role dla znakomitych aktorów.
 • 80,7 MB
 • 1 cze 13 13:38
Zwycięski "Hamlet" z Marcinem Hycnarem!
Ta adaptacja dramatu wszech czasów zdobyła Grand Prix XII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012”. Słuchowisko w doborowej obsadzie usłyszymy w piątkowy wieczór w Dwójce. Adaptacja radiowa i reżyseria Waldemara Modestowicza
"Smutny chłopiec z książką”, książę z egzystencjalnymi problemami, które mimo trywializacji (kto nie zna "być albo nie być"?) dotykają najgłębszych spraw, młodzieniec wyrzekający się miłości, zobowiązany przez ducha zamordowanego ojca do zemsty, osamotniony, udający oszalałego, a być może w szaleństwo się chroniący – Hamlet. O arcydramacie Szekspira Jan Kott, wybitny znawca mistrza ze Stratfordu, napisał, że jest "…jak gąbka, bo wchłania w siebie od razu całą współczesność". Jaki jest Hamlet naszych czasów?
Radiowej reżyserii dramatu podjął się w 2011 roku Waldemar Modestowicz, który w tekście Szekspira przełożonym przez Stanisława Barańczaka dostrzega przede wszystkim człowieka, w mistrzowski sposób ukazanego w całym bogactwie jego uczuć, pragnień i namiętności. – Zamierzałem zrealizować słuchowisko dla współczesnego słuchacza, wybrałem więc do adaptacji tłumaczenie Stanisława Barańczaka, wierne Szekspirowi, poetyckie, proste i zrozumiałe. Ograniczenie czasowe do dziewięćdziesięciominutowej całości spowodowało konieczność dużych skrótów. Zależało mi na zachowaniu piękna, logiki, konstrukcji dramatu i ciągłości akcji. Ze względów radiowych ograniczyłem jego rozmach, ilość postaci; całość jest bardziej kameralna, urozmaiciłem przestrzeń akustyczną dramatu, przenosząc niektóre sceny w plener, i różnicując wnętrza, a także wykorzystałem w monologach charakterystyczną dla słuchowiska formę monologu wewnętrznego – mówił Waldemar Modestowicz.
"Hamlet” to niezwykłe wyzwanie dla wykonawców, ale aktorzy każdego pokolenia chcą zmierzyć się z Szekspirem. Do współpracy przy tej realizacji udało się zaprosić najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów. Hamleta kreuje Marcin Hycnar, rolę Ofelii zagrała Karolina Gruszka, królową Gertrudę – Halina Skoczyńska, a Klaudiusza – Krzysztof Gosztyła.
Hamlet Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego na XII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2012".

John Everett Millais, "Ofelia", ok. 1851, Tate Londyn. Fot. Google Art Project, lic. CC/Wikimedia, domena publiczna

"Hamlet" Williama Szekspira
Autor przekładu: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Piotr Moss
 • 34,8 MB
 • 26 maj 13 18:12
Zamyślenie
Zapraszamy na premierę słuchowiska poetyckiego, w którym swoje ulubione wiersze prezentuje Maja Komorowska.
Opracowanie tekstów i reżyseria:
Katarzyna Michałkiewicz
Realizacja:
Maciej Kubera
Muzyka:
Jan Kaliszewski
Występuje:
Maja Komorowska
Nie z żalu pytam, ale z zamyślenia - Czesław Milosz
„Maja Komorowska od wielu lat, poza teatrem i filmem, spotyka się z publicznością w wyjątkowy sposób – czytając, mówiąc wiersze poetów, których słowa, metafory wypełnia swoimi pejzażami. Opowiada ich słowami o życiu, nadziei, miłości, śmierci. W Zamyśleniu, w drobnej części postarałam się oddać wyjątkowość i trudną do uchwycenia metafizykę słowa, która tak istotna jest dla poetów i Mai Komorowskiej. Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie wierszy Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, ks. Jana Twardowskiego, ks. Janusza Pasierba, Urszuli Kozioł, Anny Kamieńskiej, Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego. Zapraszamy słuchaczy do tej krainy słowa.”
 • 32,0 MB
 • 25 maj 13 18:16
Współcześni Kain i Abel

Zapraszamy na premierę słuchowiska Marka Wortmana pt. "Bracia".
Autor i reżyser:
Marek Wortman
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Przemysław Sadowski (Stefan), Marcin Przybylski (Jacek), Sonia Bohosiewicz (Anna), Katarzyna Kwiatkowska (Magda), Marta Chodorowska (Jola)
Współczesna wersja biblijnego mitu o braciach Kainie i Ablu. Obaj są muzykami, ale jeden z nich jest zdolniejszy i cieszy się zawodowym sukcesem.
 • 41,1 MB
 • 19 maj 13 18:09
Aktorski duet w poszukiwaniu Mlecznej Drogi
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Karla Wittlingera. Adaptacja i reżyseria Romana Dziewońskiego.
Autor:
Karl Wittlinger
Autor Przekładu:
Ewa Grolich
Adaptator i reżyser:
Roman Dziewoński
Opracowanie muzyczne i realizacja:
Maciej Kubera
Obsada:
Krzysztof Kowalewski (Pacjent / Człowiek / Szef)
Paweł Wawrzecki (Lekarz / Urzędnik / Dyrektor / Ben / Salvatore)
Człowiek zamknięty przez wiele lat w zakładzie psychiatrycznym próbuje odnaleźć się w świecie, do którego trafił. Komediodramat, w którym autor mierzy się z problemem ucieczki od rzeczywistości (zarówno z wyboru, jak i z przypadku).
 • 48,2 MB
 • 18 maj 13 20:11
80. urodziny Jarosława Abramowa-Newerlego
Z okazji urodzin pisarza radiowa Dwójka przypomni słuchowisko "Duch Atlantydy", zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia w 2005 r. Reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza.
Autor:
Jarosław Abramow-Newerly
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Zbigniew Zamachowski - Kuba Heinz, Jarosław Gajewski - Remigiusz Korcz-Starszczewski, Jan Prochyra - Józef Rydel, Joanna Jeżewska - Tamara Starszczewska, Andrzej Blumenfeld - Waldemar Rajewski, Wiesław Michnikowski - Salomon Shiptz, Marcin Przybylski - Wasyl Trepak, Sławomir Pacek - Katakwapit, Wojciech Machnicki - Głos, Jan Kulczycki - Franek Fortuna
Akcja słuchowiska rozgrywa się w się w Kanadzie. Bohaterowie to ludzie różnej narodowości - większość reprezentuje Polonię - tę "zadomowioną" tam od dawna i tę najnowszą, która liczy na sukces, głównie finansowy. Są wśród nich lekarze, językoznawca i artysta, który wpadł na pomysł, aby sklep mięsny przerobić na.... Centrum Sztuki "Remstar".
 • 34,8 MB
 • 18 maj 13 18:07
Andrzej Chyra w adaptacji opowiadania estońskiego pisarza Jaana Krossa
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Cztery wezwania z przyczyny świętego Jerzego" w adaptacji i reżyserii Piotra Mikuckiego.
Autor:
Jaan Kross
Autor Przekładu:
Wiera Bieńkowska
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne:
Piotr Mikucki
Realizator:
Andrzej Brzoska
Obsada:
Angelika Kurowska (Maria) Andrzej Chyra (Michał Sittow) Janusz Rafał Nowicki (Rissenberch) Zdzisław Wardejn (Diderik)
Historia powrotu do Tallinna w 1506 roku renesansowego malarza i rzeźbiarza Michała Sittowa, opisana z perspektywy czterech bohaterów.
Debiut radiowy Piotra Mikuckiego, reżysera filmowego i telewizyjnego, wykładowcy Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
 • 44,8 MB
 • 12 maj 13 22:23
Obcy w twoim domu

Zapraszamy na premierę w Scenie teatralnej Trójki. Słuchowisko Krzysztofa Bizio reżyseruje Waldemar Modestowicz
Autor:
Krzysztof Bizio
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Magdalena Kumorek (Julia), Paweł Królikowski (Hugo), Łukasz Simlat (Aleksander)
Groteska psychologiczna. W mieszkaniu młodego typowego małżeństwa pojawia się tajemniczy Hugo. Co zmieni się w życiu zabieganych ludzi, pracowników korporacji, którzy każdy dzień spędzają tak samo i wszystko planują?
 • 40,9 MB
 • 12 maj 13 18:12
“Czary mary.Spolka z o.o.”


Zapraszamy na słuchowisko według komedii Rubi Birden. Reżyseruje Adam Wojtyszko.
Autor:
Rubi Birden
Adaptator i reżyser:
Adam Wojtyszko
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Aneta Todorczuk-Perchuć, Grzegorz Kwiecień, Grażyna Barszczewska, Sławomir Pacek, Cezary Kwieciński, Marta Chodorowska, Krzysztof Pluskota
Co by było, gdybyśmy spełnienie marzeń mogli zamawiać jak ubrania z katalogu? Aby się przekonać, warto posłuchać komedii Rubi Birden.
 • 45,1 MB
 • 11 maj 13 23:13
"Planeta popiołów"
Radiowy Teatru na Świecie zaprasza na archiwalne słuchowisko Davida Z. Mairovitza pt. "Planeta popiołów". Przekład Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza. Jest to nagranie archiwalne z 1996 r.
"Planeta popiołów" to opowieść o człowieku uczestniczącym w seansach terapeutycznych, które mają mu pomóc w uporaniu się z dramatyczną przeszłością. Wstrząsające obrazy, które pojawiają się podczas seansów, mówią o życiu w getcie i wywózce do Auschwitz. Bohater, Ezra Gorelik, próbuje wyleczyć się z koszmarów prześladujących go od 13 lat, ale eksperymentalna terapia przy użyciu LSD, nie pomaga wymazać przeszłości, która wraca nieustannie.
Autor:
David Zane Mairowitz
Autor Przekładu:
Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Wiesław Komasa, Halina Łabonarska, Michał Pawlicki, Tomasz Zaliwski, Juliusz Berger, Danuta Stenka
 • 38,4 MB
 • 21 kwi 13 18:11
W górę i w dół"

Zapraszamy na słuchowisko według sztuki Stanisława Bieniasza. Aktorski duet tworzą Eliza Borowska i Henryk Talar.
Autor:
Stanisław Bieniasz
Reżyser:
Bogdan Ciosek
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Eliza Borowska (Ewelina), Henryk Talar (Aleksander)
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Stanisława Bieniasza. Młoda aktorka musicalowa stara się o rolę. Mimo wcześniejszych zastrzeżeń wplątuje się w romans z 60-letnim sponsorem spektaklu. Otrzymuje angaż. Ich związek, z pozoru wyrachowany, przechodzi w poważną relację. O okrucieństwach losu i miłości do władzy...
 • 47,1 MB
 • 14 kwi 13 22:20
Pasażer Luter
Poszukiwanie tekstu sprzed lat staje się okazją do odnalezienia własnej przeszłości. Autorskie słuchowisko Darka Błaszczyka.
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Nagrania wywiadów:
Adam Wilk
Obsada:
Ten/Łukasz Garlicki, Brat/Krzysztof Szczerbiński, Siwy/Józef Pawłowski, Dziewczyna/Anna Cieślak, Kierowca/Paweł Szczesny, Tata/Andrzej Blumenfeld
oraz – we nagraniach dokumentalnych:
Tomasz „Men” Świtalski, Piotr Rypson, Tomek „Rastek” Szczeciński, Tomek „Franz” Lipiński

Łukasz Garlicki (Ten) i Anna Cieślak (Dziewczyna) podczas nagrania słuchowiska "Pasażer Luter"
PASAŻER LUTER stylistycznie jest swego rodzaju docudramą. W warstwie dokumentalnej to historia poszukiwania pewnego tekstu sprzed lat, tekstu/manifestu napisanego w okresie początków polskiego punka (przełom lat 70/80) przez Jacka „Lutra” Lenartowicza, który był współzałożycielem jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych Deadlock z Trójmiasta. Poszukiwanie przez bohatera słuchowiska (Ten – Łukasz Garlicki) tajemniczego tekstu będzie zarazem odkrywaniem legendarnej niemal postaci Lutra, perkusisty i autora tekstów, czołowej postaci polskiego punka. Jako pierwszy w Polsce pod koniec lat 70. wydawał fanzina Pasażer (fanzin - skrót od ang. fan magazine, nieprofesjonalne pismo tworzone przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu). Jednak równolegle krążyły wówczas wieści, że Luter napisał tekst PASAŻER, który mógł być równie dobrze powieścią/manifestem/scenariuszem albo… konfabulacją… Bohater przygotowując się do realizacji filmu dokumentalnego o Lutrze i tekście PASAŻER przeprowadza rozmowy z rzeczywistymi uczestnikami tamtych zdarzeń – przyjaciółmi Lutra – Tomkiem MENem Świtalskim, Tomkiem RASTKIEM Szczecińskim, Piotrem Rypsonem, czy Tomkiem Lipińskim. Partie dokumentalne słuchowiska stają się dla bohatera impulsem do jego własnych wspomnień z lat 80, kiedy był nastolatkiem. Pierwsze fascynacje muzyczne, filmowe, towarzyskie. Pierwsze inicjacje. Praca nad dokumentem o Lutrze staje się zarazem podróżą do jego własnej przeszłości, spotkania z duchem nieżyjącego BRATA (Krzysztof Szczerbiński), który wprowadzał go wtedy w „dorosłość”. Właściwie ta podróż do przeszłości staje się dla niego w pewnym momencie ważniejsza od samego zadania, jakim było rozwiązanie zagadki legendarnego tekstu. Część fabularna jest w dużej mierze autobiograficzna.
PASAŻER LUTER jest ostatnią częścią TRYPTYKU MŁODZIEŃCZEGO Darka Błaszczyka (poprzednie to adaptacja „Fabula rasa” Stachury z Mariuszem Bonaszewskim oraz „Rilke & Lou” na podstawie korespondencji Rainera Marii Rilke'go i Lou Andreas Salome – z Danutą Stenką, Adamem Woronowiczem i Agatą Zubel), odnoszącego się do jego fascynacji i inspiracji z lat 80.
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  628

629 plików
25,5 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

daga.r4

daga.r4 napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności