Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 27.04.2015 13:21

 • pliki muzyczne
  1145
 • pliki wideo
  25
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  28

1212 plików
42,67 GB

« poprzednia stronanastępna strona »
 • 33,8 MB
 • 27 kwi 15 13:28
"Adelka"
W niedzielny wieczór radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko Anny Stanuch pt. "Adelka". Reżyseria Janusza Kukuły. Występują: Wiesław Michnikowski i Karolina Gruszka. Premiera słuchowiska odbyła się w 2006 roku.
Po śmierci ciotki młoda kobieta otrzymuje w spadku mieszkanie, w którym wciąż przebywa mąż zmarłej. Dziewczyna jest typową przedstawicielką pokolenia współczesnych trzydziestolatków, niezależną, dla której kariera jest sprawą priorytetową. Aby ułatwić sobie życie wynajmuje opiekunkę, która miałaby się zająć starszym mężczyzną. Dziewczyna w wyniku konfliktu z młodą stażystką, unosząc się dumą, zwalnia się z pracy. Początkowa wiara w swoje nieograniczone możliwości, w zderzeniu z rzeczywistością ulega zachwianiu. Sytuacja, w której się znalazła skłania ją do refleksji nad dotychczasowym życiem. Momentem przełomowym jest chwila, w której doprowadza wujka do płaczu. Rozmowy z mężczyzną przewartościowują jej świat, a gniazdo pustułek uświadamia pewną prawdę
Autor:
Anna Stanuch
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Wiesław Michnikowski jako Stary i Karolina Gruszka - Młoda
 • 82,4 MB
 • 26 kwi 15 21:31
Zakopiańska demoniczna miłość w słuchowisku "Zagwazdrane żyćko"
W słuchowisku Antoniego Wincha "Zagwazdrane żyćko. Rzecz o zakopiańskiej miłości" poznajemy tajemnice tragicznej miłości Stanisława Ignacego Witkiewicza i Jadwigi Janczewskiej. W życie kochanków wkracza demoniczna natura Witkacego, która mogła przyczynić się do samobójczej śmierci Janczewskiej. Z ducha Witkacowskie słuchowisko odkrywa wiele niewyjaśnionych i tajemniczych zdarzeń zakopiańskiej bohemy początku XX wieku, której przewodził młody Stanisław Ignacy. Premiera w radiowej Jedynce.
Autor:
Antoni Winch
Reżyser:
Łukasz Lewandowski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Andrzej Blumenfeld (Stanisław Witkiewicz), Paweł Ciołkosz (Stanisław Ignacy Witkiewicz), Elżbieta Kijowska (Maria Witkiewiczowa), Angelika Kurowska (Jadwiga Janczewska), Dorota Landowska (Irena Solska), Marcin Przybylski (Tadeusz Miciński), Sebastian Ryś (Karol Szymanowski), Krzysztof Szczepaniak (Kocmołuchowicz)
 • 50,8 MB
 • 26 kwi 15 18:37
"Samotność na sprzedaż". Słuchowisko z gwiazdorską obsadą!
Opowieść o samotności ludzi w podeszłym wieku. W rolach głównych: Zofia Rysiówna, Danuta Szaflarska i Bronisław Pawlik.
Trójka starszych ludzi próbuje radzić sobie z samotnością, ale tylko "kupienie" czyjejś samotności może odmienić życie i pozwoli zyskać przyjaciela...
"Samotność na sprzedaż" Hanny Kowalewskiej
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja: Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada: Zofia Rysiówna - Lena, Danuta Szaflarska - Marta, jej koleżanka, Bronisław Pawlik - Feliks Zalewski, sprzedawca, Ewa Szamborska - Spikerka, Andrzej Krusiewicz - Spiker
 • 38,8 MB
 • 26 kwi 15 18:09
"Śmieszny staruszek" w 1. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza
W piątek 24 kwietnia mija 1. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotował premierę komedii napisanej w 1963 roku. "Śmieszny staruszek" w adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona to monodram, w którym oskarżany o bliżej nieokreślone zarzuty mężczyzna przed sądem "zeznaje swoje życie", przepełnione pustką i samotnością.
Autor:
Tadeusz Różewicz
Adaptator:
Krzysztof Gordon
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gordon (Staruszek)
 • 25,4 MB
 • 25 kwi 15 18:40
Spotkanie z klasyką. Tadeusz Różewicz: "Białe małżeństwo"
W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Teatr Polskiego Radia i radiowa Dwójka przypominają radiową realizację "Białego małżeństwa" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Premiera słuchowiska odbyła się w 2011 roku.
Autor:
Tadeusz Różewicz
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Obsada:
Marta Kurzak (Bianka), Marta Chyczewska (Paulina), Danuta Stenka (Matka), Maria Pakulnis (Ciotka), Joanna Jeżewska (Kucharka), Andrzej Grabowski (Ojciec), Kamil Dominiak (Beniamin), Ignacy Gogolewski (Dziadek)

„Białe małżeństwo” – dramat Tadeusza Różewicza z 1973 roku, współcześnie odczytany, zaskakuje swoją witalnością, humorem, odwagą w ukazywaniu prawdy o naszych pragnieniach i popędach, rozwichrzoną konstrukcją i przewrotną puentą. Jest w nim też zawarta historia prawdziwa, czyli epizody z życia młodopolskiej poetki Marii Komornickiej i jej przemiana w Piotra Odmieńca Własta. Sceny z życia dwóch dorastających dziewczyn, Bianki i Pauliny, wychowywanych w tradycyjnym domu u schyłku XIX wieku, z dominującym ojcem – samcem alfa, udręczoną, oziębłą matką, zdziwaczałym seksualnie dziadkiem i libertyńską ciotką, młodych dojrzewających kobiet, które próbują odnaleźć swoją tożsamość. Seksualność człowieka to siła, która napędza większość naszych marzeń, pragnień i działań, to również pułapka, w którą wpadamy już w dzieciństwie i z której uwolnić może nas tylko starość i śmierć. Los kobiet w patriarchalnym świecie, problem dojrzewania, transseksualizm jako próba buntu, wyłamania się z zastanych reguł i praw społecznych, miłość – ta pierwsza, niewinna i ta ostatnia, rozpaczliwa – cielesność rodząca pożądanie i grzech, to sprawy, którymi pulsuje dramat Różewicza, ważne i ponadczasowe. A wszystko przesiąknięte jest emocjami, anarchią i groteską.
Sztuka „Białe małżeństwo” daje szanse młodym aktorom do zmierzenia się z własną wrażliwością i talentem, a w teatrze radiowym, gdzie dominuje słowo, jest próbą umiejętności warsztatowych: słuchania partnera i rozmowy z nim, otwierania się, wyrażania słowem prawdziwych uczuć i emocji, jest świetnym treningiem wyobraźni. Do współpracy reżyser słuchowiska zaprosił młodych absolwentów Akademii Teatralnej: Martę Kurzak, Martę Chyczewską, Kamila Dominiaka i dał im szansę zmierzenia się w studiu radiowym z radiowymi mistrzami: Danutą Stenką, Marią Pakulnis, Joanną Jeżewską, Ignacym Gogolewskim i Andrzejem Grabowskim.
 • 49,1 MB
 • 19 kwi 15 22:50
"Łowca komarów". Słuchowisko wg Feliksa Netza
Samobójcza śmierć działacza Solidarności i górnika z Kopalni Wujek staje się przedmiotem śledztwa prowadzonego przez młodego reportera.
Feliks Netz urodził się 26 grudnia 1939 roku w miejscowości Kretki koło Rypina. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. W latach 1960-1972 pracował w Polskim Radiu. Na antenie Polskiego Radia Katowice ukazywały się jego felietony. Był też autorem książki "Róg Ligonia i Królowej Jadwigi" wydanej z okazji 70-lecia rozgłośni.
Feliks Netz w portalu PolskieRadio.pl>>>
Jako poeta zadebiutował na łamach tygodnika "Fakty i Myśli". Otrzymał Nagrodę Peleryny za tom "Związek zgody". Był również autorem scenariuszy do filmów. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W niedzielny wieczór zapraszamy do wysłuchania radiowej adaptacji "Łowcy komarów" Feliska Netza. A od poniedziałku 20 kwietnia w cyklu "Głosy z przeszłości" słuchać będziemy archiwalnych gawęd pisarza o jego życiu i twórczości.
Feliks Netz - "Łowca komarów"
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada: Andrzej Grabarczyk, Marek Obertyn, Teresa Lipowska, Wojciech Machnicki, Ewa Ziętek, Andrzej Piszczatowski, Janusz Bukowski, Maria Grabowska
***
 • 29,9 MB
 • 19 kwi 15 18:05
"Szczęśliwych ludzi już nie ma" w 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Zapraszamy na premierę słuchowiska Wojciecha Dróżdża w reżyserii Janusza Kukuły.
Autor:
Wojceich Dróżdż
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Grażyna Barszczewska (Wanda), Aneta Todorczuk-Perchuć (Maria), Mariusz Bonaszewski (Krzysztof Siekierka), Julia Konarska (Róża), Przemysław Wyszyński (Bruno), Marek Lewandowski (Leśniczy)
 • 69,2 MB
 • 18 kwi 15 23:15
"Spalonka" Asji Łamtiuginy
Zapraszamy na premierę słuchowiska w reż. Andrzeja Makowieckiego, w którym poznajemy historię dziewczynki, a potem kobiety, której życie zostało naznaczone powojennym przesiedleniem oraz "przekleństwem" i błogosławieństwem podwójnej narodowości - polskiej i rosyjskiej. Poruszająca i pełna dramatycznych wydarzeń historia Asji w słuchowisku "Spalonka".
Autorka:
Asja Łamtiugina
Autorzy adaptacji:
Asja Łamtiugina i Andrzej Makowiecki
Reżyser:
Andrzej Makowiecki
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Rafał Grząka
Obsada:
Sławomira Łozińska (Narratorka), Asja Łamtiugina (Matka), Eugeniusz Malinowski (Ojciec), Julia Siechowicz (Asja), Andrzej Makowiecki (Ksiądz/ X)
 • 77,7 MB
 • 18 kwi 15 23:10
"Blaszany bębenek"
Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Debiutował w 1956 roku, w 1999 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece. W najbliższą sobotę Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko "Blaszany bębenek" zrealizowane na podstawie powieści zmarłego w miniony poniedziałek laureata literackiej Nagrody Nobla - Guntera Grassa. Adaptacja Bożeny Markowskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Premiera słuchowiska odbyła się w lutym 1997 roku.
Günter Grass: „Blaszany bębenek”
Przekład: Sławomir Błaut
Adaptacja: Bożena Markowska
Reżyseria: Wojciech Markiewicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada:
Janusz Łagodziński - Oskar Matzerath
Elżbieta Kijowska - Matka Oskara
Mirosława Dubrawska - Babka Koljaczkowa
Adam Bauman - Pielęgniarz
Wojciech Wysocki - Jan Broński
Witold Skaruch - Klepp
Marek Bargiełowski - Gottfried Vittlar
Bronisław Pawlik - Sędzia
Grzegorz Drojewski - Susi
Jacek Wolszczak - Nuchi
Włodzimierz Press - Debra
Magdalena Wołłejko - Maria
Henryk Machalica - Alfred Matzerath
Tomasz Marzecki - Markus
Paweł Nowisz - Wiluhn
Katarzyna Bargiełowska - Nauczycielka
Marek Obertyn - Adwokat
Piotr Adamczyk - Głos męski I
Cezary Kwieciński - Głos męski II
 • 23,3 MB
 • 12 kwi 15 22:58
Samuel Beckett w Scenie teatralnej Trójki
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Którzy upadają" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka. W rolach głównych Stanisława Celińska i Mariusz Benoit.
Autor:
Samuel Beckett
Autor Przekładu:
Antoni Libera
Reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Tomasz Perkowski
Autor muzyki:
Andrzej Izdebski
Obsada:
Stanisława Celińska (Pani Rooney), Mariusz Benoit (Pan Rooney), Wiktoria Gorodeckaja (Panna Fitt), Arkadiusz Bazak (Pan Barrell), Paweł Szczesny (Christy), Leon Charewicz (Pan Tyler), Andrzej Mastalerz (Pan Slocum), Otar Saralidze (Tommy), Sara Lewandowska (Dolly), Bernard Lewandowski (Jerry)
 • 33,2 MB
 • 12 kwi 15 22:52
Tajemnice śmierci gen. Rydza-Śmigłego
Zapraszamy na premierę słuchowiska Krzysztofa Ćwiklińskiego w reż. Dobrosławy Bałazy.
Autor:
Krzysztof Ćwikliński
Reżyser:
Dobrosława Bałazy
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Marcin Przybylski (Generał brygady Stefan Rowecki „Grot”), Grzegorz Małecki (Podpułkownik Wacław Berka „Brodowicz”), Andrzej Ferenc (Podpułkownik Alojzy Horak „Nesterowicz”), Sławomir Pacek (Pułkownik dr Henryk Cianciara), Piotr Bajor (Minister Julian Piasecki), Elżbieta Kijowska (Generałowa Jadwiga Raczyńska), Wojciech Machnicki (Docent Jan Roguski), Piotr Bajtlik (Oficer śledczy), Elżbieta Gaertner (Zakonnica starsza ), Ewa Kania (Zakonnica młodsza / Kobieta)
Słuchowisko Krzysztofa Ćwiklińskiego "Pułkownik Polak" nawiazuje do hipotezy jakoby marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939, gen. Edward Rydz-Śmigły, nie zmarł 2 grudnia 1941 w domu generałowej Raczyńskiej, wdowy po gen. bryg. Włodzimierzu Maxymowicz-Raczyńskim, a został przetransportowany do nieznanego miejsca (w słuchowisku to przytułek zakonny), gdzie żył do 1982 roku pod nazwiskiem Zygmunt Polak (który w rzeczywistości zmarł w roku 1942 i to jego grób, a nie domniemany grób marszałka znajdował się do połowy lat 60-ych na cmentarzu w Otwocku). Tekst słuchowiska został napisany w nurcie tzw. Historii alternatywnej, gdzie powszechnie znane i opisane przez historyków wydarzenia są podawane w wątpliwość i tworzy się ich alternatywne wersje. W tym wypadku - niepewności co do daty śmierci i miejsca pochówku marszałka Rydza-Śmigłego - hipoteza autora wydaje się tyleż dyskusyjna, co prawdopodobna.
 • 54,6 MB
 • 12 kwi 15 22:45
 • 21,1 MB
 • 12 kwi 15 14:51
W cieniu katyńskiego lasu
Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna - NKWD ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie
"Las" Cezarego Harasimowicza to przejmujące słuchowisko o zbrodni katyńskiej, o losach jednej z ofiar "nieludzkiej ziemi".
Cezary Harasimowicz, znany i ceniony scenarzysta filmowy, napisał scenariusz ukazujący tragizm polskiego oficera, więźnia obozu w Kozielsku. Na podstawie tej opowieści powstało słuchowisko "Las".
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła
Joanna Jędryka
Tomasz Marzecki
Grażyna Barszczewska
Izabela Bukowska
Janusz Zakrzeński
Witold Pyrkosz
Grzegorz Małecki
 • 40,1 MB
 • 12 kwi 15 14:44
Dyptyk Freda Apke w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Freda Apke w reżyserii autora.
Autor, reżyser:
Fred Apke
Autorka Przekładu:
Marta Klubowicz
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Fred Apke
Obsada:
Władysław Kowalski, Marek Kalita, Marta Klubowicz, Janusz Rafał Nowicki, Andrzej Mastalerz
Dwie przepraway na drugi brzeg. Jeden Charon. I wiele prawd o ludzkim losie, uczuciach, historii i znamionach czasów teraźniejszych.
 • 10,8 MB
 • 12 kwi 15 14:44
W cieniu katyńskiego lasu
Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna - NKWD ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie
"Las" Cezarego Harasimowicza to przejmujące słuchowisko o zbrodni katyńskiej, o losach jednej z ofiar "nieludzkiej ziemi".
Cezary Harasimowicz, znany i ceniony scenarzysta filmowy, napisał scenariusz ukazujący tragizm polskiego oficera, więźnia obozu w Kozielsku. Na podstawie tej opowieści powstało słuchowisko "Las".
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła
Joanna Jędryka
Tomasz Marzecki
Grażyna Barszczewska
Izabela Bukowska
Janusz Zakrzeński
Witold Pyrkosz
Grzegorz Małecki
***
 • 40,4 MB
 • 29 mar 15 18:59
Śladami Jezusa z Nazaretu
Zapraszamy na pierwszą część słuchowiska według trylogii rzymskiej Mika Waltariego pt. "Tajemnica królestwa". Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Początek części pierwszej w niedzielę o godz. 18.oo.
„Tajemnica królestwa” Mika Waltariego (wybitnego fińskiego pisarza, autora m.in. „Egipcjanina Sinuhe”) to książka wpisująca się w nurt literatury inspirowanej Nowym Testamentem. Ze względu na swój gatunek i swoisty klimat umieścić ją można obok takich powieści jak „Szata” Lloyda Douglasa czy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Marek Mezencjusz Manilianus (Marek Bargiełowski), Rzymianin, przybywa do Aleksandrii, gdzie zaczyna badać zawarte w świętych księgach przepowiednie i proroctwa różnych ludów cesarstwa. Za najbardziej intrygującą uznaje żydowską zapowiedź nadejścia odkupiciela i zbudowania Królestwa, zwłaszcza że wiele znaków i wydarzeń zdaje się świadczyć, iż czas ten właśnie nadszedł. Wyrusza w końcu do Jerozolimy i trafia na chwilę, gdy ukrzyżowany zostaje Jezus Nazarejski. Coraz bardziej zaciekawiony Marek rozpoczyna wędrówkę jego śladami....
Zapraszamy na dwuczęściowe słuchowisko opowiadające historię zmartwychwstania Chrystusa z perspektywy rzymskiego podróżnika i uczonego.
Mika Waltari: Tajemnica królestwa (część I)
Przekład: Kazimiera Manowska
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyseria: Wojciech Markiewicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada:
Marek Bargiełowski - Marek Mezencjusz
Jacek Rozenek - Filon
Marek Prałat - Łotr 1
Marek Frąckowiak - Łotr 2
Tomasz Marzecki - Setnik Adenabar
Krzysztof Wakuliński - Poncjusz Piłat
Elżbieta Kijowska - Klaudia Procula
Andrzej Dąbrowski - Sekretarz
Michał Jarmicki - Żołnierz
Tomasz Zięcik – Żyd
Premiera słuchowiska odbyła się w 1998 roku.
 • 21,6 MB
 • 28 mar 15 23:37
Współczesna wersja mitu o Orfeuszu i Eurydyce w słuchowisku "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko
Teatr Polskiego Radia i radiowa Dwójka zapraszają Państwa na premierowe słuchowisko Marii Wojtyszko pt. "Mateusz w piekle" w radiowej reżyserii Jakuba Krofty i realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski. Maria Wojtyszko Mateusz w piekle.
Reżyseria: Jakub Krofta
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Patryk Zakrocki
Obsada:
Wojciech Solarz (Mateusz), Patrycja Soliman (Emilia), Andrzej Blumenfeld (Lekarz), Zdzisław Wardejn (Taksówkarz), Wiktoria Gorodeckaja (Muza), Zuzanna Grabowska (Zuza), Paweł Domagała (Karol), Maciej Wierzbicki (Transi), Paweł Szczesny (Ojciec), Mirosława Krajewska (Baba z okienka), Ewa Kania (Kobieta), Kamil Siegmund (Sanitariusz 1), Mateusz Weber (Sanitariusz 2)
 • 41,3 MB
 • 28 mar 15 22:41
Wyrafinowane oszustwo w słuchowisku Jana Warenyci
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Scherzo alla polacca". Reżyseruje Jan Warenycia, również autor scenariusza.
Autor:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Ignacy Gogolewski (Mecenas), Henryk Talar (Stanisław Chochół), Ewa Konstancja Bułhak (Bożenna Zawiślak), Katarzyna Tatarak (Córka Mecenasa)
Zimowy wieczór. W mieszaniu emerytowanego adwokata Jerzego M. (Ignacy Gogolewski) przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zjawia się tajemniczy gość – Stanisław Chochół (Henryk Talar). Prawdziwy cel jego wizyty pozostaje niejasny, aż do ostatnich minut słuchowiska. Pozornie ci ludzie są sobie zupełnie obcy – dzieli ich wykształcenie, pochodzenie społeczne, a przede wszystkim stosunek do historii.
Okazuje się jednak, że istnieje sprawa sięgająca czasów okupacji, będąca ich wspólnym wyrzutem sumienia. Między mężczyznami toczy się skomplikowana gra, w której mistyfikacja miesza się z autentycznymi zdarzeniami, a prawda z fałszem.
Mecenas reprezentuje polską tradycję narodową i heroizm, natomiast Chochół zwierzęcą wręcz wolę przetrwania. Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy do mieszkania mecenasa przychodzi córka Chochóła, Marzenna Zawiślak (Ewa Konstancja Bułhak). Mecenas oczarowany jej żywiołową, prymitywną kobiecością i talentem muzycznym nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę odegra ona w wyrafinowanym oszustwie.
 • 42,4 MB
 • 22 mar 15 18:06
"Trójka do pary" premierowo w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Piotra M. Cieńskiego. Reżyseruje Waldemar Modestowicz, a w obsadzie czołówka polskich aktorów. Warto!
Autor:
Piotr M. Cieński
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Piotr Polk (Rumak), Kamil Kula (Robert Wysocki), Joanna Trzepiecińska (Weronika), Krzysztof Stelmaszyk (Karol Korcz), Aleksandra Radwan (Kornelia), Jerzy Bończak (Bocian), Bernard Lewandowski (Młody Robert), Anna Gajewska (Mama Roberta)
 • 36,6 MB
 • 15 mar 15 22:37
Henryka Manna odpowiedź na nietzscheańską wizję świata
W niedzielę wieczorem Teatr Polskiego Radia i radiowa Dwójka przypomną zrealizowane w 1984 roku słuchowisko według noweli Henryka Manna pt. "Pippo Spano. Adaptacja radiowa Iwony Smolki, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. W roli literata Mario Malvolto - Zbigniew Zapasiewicz.
Heinrich Mann: Pippo Spano
Przekład: Gabriela Mycielska
Adaptacja:
Iwona Smolka
Reżyseria:
Andrzej Zakrzewski
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Jerzy Kordowicz
Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz - Mario Malvolto
Anna Romantowska - Gemma Cantoggi
Premiera: 23.11.1984
 • 4,0
 • 30,3 MB
 • 15 mar 15 18:00
Premiera nowego słuchowiska Henryka Bardijewskiego w Pierwszym Programie
Zapraszamy na premierę "Snu nocy jesiennej". W roli ciotki Bini, do której pielgrzymuje ekscentryczna grupa pod przewodnictwem Profesora (Krzysztof Gosztyła) wystąpiła Elżbieta Kępińska.
Autor:
Henryk Bardijewski
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Profesor), Przemysław Wyszyński (Igła, student), Anna Cieślak (Jagna, bratanica Profesora, wieczna studentka), Henryk Talar (Zagubiony), Maria Pakulnis (Wróżka), Elżbieta Kępińska (Benigna, czyli Binia)
 • 71,6 MB
 • 14 mar 15 23:52
"Cudzoziemka". W roli tytułowej Halina Mikołajska
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" radiowa adaptacja powieści Marii Kuncewiczowej pt. "Cudzoziemka". Adaptacja radiowa Marii Komorowskiej, reżyseria Zbigniewa Kopalki. Jako Róża Żabczyńska Halina Mikołajska. Początek godz. 22.15.
Maria Kuncewiczowa: Cudzoziemka
Adaptacja: Maria Komorowska
Reżyseria:
Zbigniew Kopalko
Realizacja akustyczna:
Sławomir Pietrzykowski
Obsada:
Halina Mikołajska - Róża Żabczyńska
Stanisław Zaczyk - Adam, jej mąż
Danuta Nagórna - Marta, jej córka
Alicja Wyszyńska - Jadwiga
Wacław Szklarski - Władysław
Karolina Borchardt - Sabina, służąca
Elżbieta Gaetner - Zbyszek
Jerzy Kamas - Paweł
Premiera: 02.11.1969
 • 50,0 MB
 • 8 mar 15 22:41
Premiera teatralna w Dwójce: "Antyhona"
Zapraszamy do radiowego Teatru Wyobraźni na premierowe słuchowisko Dany Łukasińskiej pt. "Antyhona". Reżyseria radiowa Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, oryginalna muzyka Michała Jacaszka. W roli tytułowej Marta Ledwoń.
"Antyhonę" po raz pierwszy wystawiono w Krynkach na pograniczu polsko-białoruskim w 2013 roku. - Po tym przedstawieniu zapadła pięciominutowa cisza, podczas której słychać było stłumione szlochanie - wspominała Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyserka radiowej adaptacji tego dramatu.
Osadzona w antycznych Tebach i Krynkach w roku 1947 opowieść przypomniała podlaskiej społeczności nieprzepracowane sytuacje z czasów "prostowania" granic polsko-radzieckich. Czy równie silnie podziała na słuchaczy Dwójki?
Dana Łukasińska: Antyhona
Reżyseria:
Agnieszka Korytkowska-Mazur
Realizacja akustyczna:
Andrzej Brzoska
Muzyka:
Michał Jacaszek
Obsada:
Antyhona /Teresa Nikor – Marta Ledwoń
Ismena /Ksenia Nikor – Agnieszka Możejko
Kreon /Szymon Niszkind – Sławomir Orzechowski
Eurydyka – Teresa Budzisz Krzyżanowska
Polinik /Andrzej Nikor – Piotr Szekowski
Eteokles /Jerzy Nikor – Mateusz Witczuk
Hajmon /Mojsze Niszkind – Paweł Ciołkosz
Tyrezjasz /Kapłan – Sasza Malčanaǔ (aktor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska)
Koryfeusz /Politruk – Grzegorz Falkowski
Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2 do odsłuchu za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nieposiadajacych kina domowego jakość odbioru stereo bez zmian.
 • 46,4 MB
 • 8 mar 15 22:10
Henning Mankell w Scenie Teatralnej Trójki!
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki "Antylopy" w adaptacji i reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.
Autor:
Henning Mankell
Przekład:
Halina Thylwe
Adaptacja i reżyseria:
Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Opracowanie muzyczne:
Jan Miklaszewski
Obsada:
Katarzyna Herman (Żona), Mariusz Benoit (Mąż), Marcin Hycnar (Następca)
Henning Mankell, uznany szwedzki pisarz, autor cyklu o komisarzu Wallanderze, jest też scenarzystą filmowym i telewizyjnym. W jego dorobku znalazła się także sztuka teatralna, której radiową wersję Teatr Polskiego Radia prezentuje na Scenie teatralnej Trójki. „Antylopy” to opowieść o europejskim małżeństwie od dekady mieszkającym w Afryce. On zajmował się poszukiwaniem i oczyszczaniem wody, ona prowadziła dom. Akcja sztuki ma miejsce w dniu poprzedzającym ich wyjazd z Afryki. Małżonkowie żyją w ciągłym zagrożeniu, ze swojego domu zrobili bunkier, który ma ich chronić przed czarnoskórymi sąsiadami, których postrzegają wyłącznie jako zagrożenie. Lata zamknięcia i izolacji odbiły się także na ich małżeńskiej relacji. Obowiązki zawodowe mężczyzny ma przejąć Lundin, który wraz ze swoją młodością przywozi entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany. Jego optymizm szybko będzie wystawiony na próbę.
„Czy jesteśmy tu po to, żeby pomóc im żyć czy żeby pomóc im umrzeć?” – takie pytanie zadaje bohaterka słuchowiska. Obnaża ono nie tylko prawdę o intencjach „białego człowieka” w Afryce. Sam fakt postawienia takiego pytania niesie z sobą kolonialny wydźwięk. Sztuka Mankella wpisuje się więc w postkolonialny nurt współczesnej dramaturgii.
 • 33,4 MB
 • 8 mar 15 17:59
"Koniec kursu" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Janusza R. Kowalczyka. Znakomitą główną rolę w słuchowisku stworzyła Danuta Stenka. Reżyserował Waldemar Modestowicz.
Autor:
Janusz R. Kowalczyk
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Danuta Stenka (Ewa), Lidia Sadowa (Dana), Wojciech Żołądkowicz (Mateusz), Izabella Bukowska (Pani Yogiego)
 • 50,9 MB
 • 1 mar 15 22:50
"Córy Renu"- historia Hildegardy z Bingen. Słuchowisko w Dwójce!
Słuchowisko według sztuki Cecilie Løveid. Bohaterką "Cór Renu" jest słynna średniowieczna mistyczka i reformatorka Kościoła.
Hildegarda z Bingen (1098-1179) była mniszką, kompozytorką, kaznodziejką, autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa, a także poetką, uzdrowicielką, badaczką natury oraz dyplomatką. Jako pierwsza kobieta samodzielnie założyła klasztor żeński; jako jedyna, za pozwoleniem Kościoła, głosiła kazania dla duchowieństwa i świeckich; jako jedyna kobieta otrzymała zezwolenie i zachętę od papieża do pisania rozpraw teologicznych. […]
Kim była – i kim jest – skoro tak fascynuje współczesnych twórców? W 2009 roku Niemka Margarethe von Trotta reżyseruje biograficzny film Vision. The Life of Hildegard von Bingen, z Barbarą Sukową w roli głównej. Wcześniej, w 1996 roku Norweżka Cecilie Løveid pisze dramat "Rhindøtrene" ("Córy Renu") – biografię-wariację, w której fakty mieszają się z fikcją, a realne z poetyckim.
Hildegarda, dyktując Volmarowi – powiernikowi i kapelanowi – swoje wizje (których doświadczała od 3. roku życia, ale do których przyznała się, mając dopiero 42 lata), snuje dramat. Chce napisać moralitet – psychomachię – o Animie wodzonej na pokuszenie przez Diabolusa. Szuka aktora. Szuka ofiary. Walcząc z herezjami, sama popada w herezję.
Gdzie leży granica między mistycznym i zmyślonym? Między wiarą i herezją? Między męczeństwem i ofiarowaniem? Wiek XXI będzie mistyczny albo nie będzie go wcale - mówił francuski pisarz i eseista André Malraux. Być może odpowiedzią na to jest rosnące zainteresowanie życiem i twórczością św. Hildegardy – pierwszej kobiety Kościoła, "walczącej mistyczki i niemal feministki" – jak nazywa ją w książce "Ekstazy kobiece" Jean-Noël Vuarnet. […]
***
Cecilie Løveid, "Córy Renu"
Przekład: Ewa Partyga
Reżyseria: Tomasz Cyz
Obsada: Magdalena Kuta, Sandra Korzeniak, Maria Maj, Joanna Osyda, Katarzyna Warnke, Mirosław Konarowski (aktor Teatru Narodowego), Adam Woronowicz
Słuchowisko zarejestrowane zostało w środę 25 lutego podczas scenicznego czytania sztuki w TR Warszawa.
 • 4,0
 • 41,4 MB
 • 1 mar 15 18:03
Wariacja na temat Czechowa w słuchowisku radiowej Jedynki
Zapraszamy na słuchowisko "Wakacyjna gra" według dramatu Briana Friela, które w swobodny i twórczy sposób nawiązuje do jednego z najsłynniejszych opowiadań Antoniego Czechowa - "Damy z pieskiem". Dramat dla radia zaadaptował i wyreżyserował Dimitrij Nikołajew, znakomity rosyjski reżyser.
Autor:
Brian Friel
Przekład:
Irena Korcz-Bombała
Adaptator i reżyser:
Dimitrij Nikołajew
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Asystentka reżysera:
Małgorzata Szymankiewicz
Obsada:
Anna Cieślak (Anna), Krzysztof Banaszyk (Gurow)
 • 36,1 MB
 • 28 lut 15 18:04
Andrzej Bart - "Miejsce obok"
reż. Andrzej Bart
real.akust. Andrzej Brzoska. opr.muz. Marian Szałkowski
Obsada: Janusz Gajos, Dorota Landowska, Olga Frycz, Marcin Troński, Joachim Lamża, Tomasz Tyndyk, Maciej Damięcki
 • 50,0 MB
 • 22 lut 15 22:36
Łomnicki jako przebrzmiała gwiazda
W dniu 23. rocznicy śmierci wielkiego aktora przypominamy monodram "Gwiazda" Helmuta Kajzara.
Słuchowisko wyreżyserował Zdzisław Wardejn. Nagranie z 1976 roku. Tadeusz Łomnicki gra tu aktorkę, której rolą życia jest jej własne nieudane życie. Kajzar pokazał w tym utworze, pełnym aluzji, przywołań i odniesień do pewnych wydarzeń historycznych, powiązanych z obyczajowością, proces dezintegracji osobowości. Mistrz Łomnicki wydobył z tego tekstu maksimum niuansów nastroju, emocji i przeżycia przebrzmiałej "gwiazdy". Reżyserował Zdzisław Wardejn.
***
« poprzednia stronanastępna strona »
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  617

618 plików
25,03 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

daga.r4

daga.r4 napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności