Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 28.01.2015 14:55

 • pliki muzyczne
  1203
 • pliki wideo
  29
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  24

1269 plików
43,79 GB

« poprzednia stronanastępna strona »
 • 46,1 MB
 • 25 sty 15 22:44
Radiowy Teatr na Świecie: "Planeta popiołów"
W niedzielę zapraszamy do radiowej Dwójki na słuchowisko Davida Z. Mairowitza pt. "Planeta popiołów". Reżyseria Waldemara Modestowicza. W roli Ezry Gorelika, byłego więźnia obozu w Auschwitz, Wiesław Komasa. Słuchowisko zostało nagrane i wyemitowane w 1996 roku.
To opowieść o człowieku uczestniku seansów terapeutycznych, które mają mu pomóc w uporaniu się z dramatyczną przeszłością. wstrząsające obrazy powracające podczas tych seansów pokazują życie w getcie, wywózkę do Auschwitz. Bohater, Ezra Gorelik, próbuje wyleczyć się z koszmarów prześladujących go od lat, ale eksperymentalna terapia przy użuciu LSD nie pomaga wymazać nieustannie powracającej przeszłości.


Autor:
David Zane Mairowitz
Autor Przekładu:
Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Michał Pawlicki - Narrator, Wiesław Komasa - Ezra Gorelik, Halina Łabonarska - Dr Tamar, , Juliusz Berger - Rabin Heimnitz, Danuta Stenka - Kobieta, Tomasz Zaliwski - Esessman, Janusz Prusiowski - gra na instrumentach
 • 41,7 MB
 • 25 sty 15 18:07
"Rodzina, czyli Uczynki miłosierne" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Pawła Sali. Reżyseruje autor.
Autor i reżyser:
Paweł Sala
Realizator:
Paweł Szaliński
Autor muzyki:
Marcin Krzyżanowski
Obsada:
Monika Pikuła (Monika), Piotr Polak (Jaś), Michał Żurawski (Adam), Mariusz Bonaszewski (Wysłannik), Janusz Chabior (Sebastian), Dorota Landowska (Magdalena), Maciej Wojdyła (Komandos), Henryk Talar (Biznesmen), Władysław Kowalski (Antoni), Ewa Szykulska (Dagmara), Michał Piela (Dres), Zuzanna Paluch (Ewa), Sara Lewandowska (Dziewczynka), Bernard Lewandowski (Chłopiec)
Rodzina jest podstawową figurą społeczną, która organizuje nasze życie. Kim bylibyśmy urodzeni poza rodziną? Jeśli społeczeństwo staje się nam nieprzyjazne, szukamy rodziny... Może to być szeroka rodzina, w której jest kilka matek i kilku ojców. Ktoś nazwałby to sektą... Autor słuchowiska nie ma odwagi, aby to tak nazwać. Bohater słuchowiska z poczuciem winy trafia do rodziny, potem okazuje się, że nie żyje, ale czy na pewno nie żyje? Poszukiwania jego siostry dowodzą czegoś innego.
 • 35,8 MB
 • 24 sty 15 23:08
"Bal zakochanych" K.I. Gałczyńskiego
W sobotnim Wieczorze ze słuchowiskiem zapraszamy na Państwa na "Bal zakochanych, czyli Szaloną noc dwóch warszawiaków" - słuchowisko poetyckie na podstawie wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w adaptacji radiowej Klemensa Białka i reżyserii Wandy Laskowskiej. Premiera słuchowiska odbyła się w 1971 roku.
"Jest dom taki w pewnym wielkim mieście,/ pospolity z zewnątrz, mglisty, szary,/ a w tym domu par mieszka ze dwieście/ i są wszystkie zakochane pary,/ bo to widać nawet z blasku okien,/ że tam dzieją się rzeczy wysokie". (K.I Gałczyński, "Bal zakochanych")
Autor:
Konstanty Ildefons Gałczyński
Reżyser:
Wanda Laskowska
Realizator:
Andrzej Pruski
Inni współtwórcy:
Klemens Białek - adaptacja
Obsada:
Aleksander Bardini - Magister Opera, młody filozof, Gustaw Lutkiewicz - Wajs, jego przyjaciel, Halina Mikołajska, Andrzej Kopiczyński
 • 40,4 MB
 • 24 sty 15 18:05
"Budda" - Freda Apke
Zapraszamy na premierę słuchowiska Freda Apke. Reżyseruje autor.
Autor:
Fred Apke
Autor Przekładu:
Marta Klubowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Muzyka:
Wojtek Więckowski
Obsada:
Marek Kalita (prof. Reinhold), Krystyna Tkacz (Pani Schneider), Ksawery Szlenkier (Jürgen)
Do profesora religioznawstwa przychodzą goście... z piekła...
Fred Apke (ur. 1959) - niemiecki reżyser, dramatopisarz i aktor pracujący w Polsce. W grudniu 2014 r. w Teatrze Polskiego Radia debiutował słuchowiskiem "Zło-dzieje" (w przekładzie Marty Klubowicz)
 • 55,0 MB
 • 18 sty 15 22:42
"Dziura w niebie" w radiowej Dwójce
W niedzielnym Wieczorze ze słuchowiskiem przypomnimy radiową adaptację powieści zmarłego przed tygodniem Tadeusza Konwickiego. Słuchowisko w adaptacji Bogumiły - Prządki wyreżyserował Paweł Łysak, a opracowała muzycznie Renata Baszun. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu 2011 roku.
„Dziura w niebie” ukazała się drukiem w 1959 roku. Nie był to debiut Tadeusza Konwickiego, ale pierwsza z powieści, w której autor powraca do „doliny” i wprowadza czytelnika w mityczną krainę dzieciństwa. W jej scenerii działy się rzeczy najważniejsze i pierwsze: zabawy w wojnę z rówieśnikami, tropienie śladów Nieznajomego – człowieka, który musi nadejść, by odmienić los mieszkańców Młynów Dolnych, ale i pierwsza, nieszczęśliwa miłość, pierwsze dramatyczne zetknięcia ze światem dorosłym, pierwsze odjazdy i rozstania.
Głównym bohaterem książki i słuchowiska jest Polek. Obok jego koledzy: Kajaki, Kękuś, Łapa, Zenuś i dwie dziewczyny: Wisia Puciałłówna i Pacia. Oprócz młodych bohaterów, autor stworzył galerię barwnych postaci ze świata dorosłych. Są tu: babka Linsrumowa, posterunkowy Maciejko, szewc Skierś, nożownik-filozof Pan Staś, nauczyciel Rymsza, ksiądz Karszun i tajemniczy Wędrowiec, który powraca, by w dolinie popełnić samobójstwo.
Owa dolina, charakterystyczne postaci, miłość, nastrój oczekiwania na „coś”, Wędrowiec, a nawet upał, potęgujący uczucia i grozę – wszystkie te wątki przewijają się w późniejszych powieściach i filmach Tadeusza Konwickiego: „Sennik współczesny”, „Salto”, „Kronika wypadków miłosnych”. Niektórzy czytelnicy stawiają autorowi zarzut, że wciąż pisał jedną książkę; dla innych owa monotematyczność, która w tym przypadku oznacza jednocześnie autotematyzm, to wielki walor twórczości Tadeusza Konwickiego.
Autor: Tadeusz Konwicki
Reżyser: Paweł Łysak
Realizator: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Inni współtwórcy: Bogumiła Prządka - adaptacja
Obsada:
Andrzej Blumenfeld - Nieznajomy, Marek Molak - Polek, Robert Kuraś - Kajaki, Mirosława Krajewska - Babka Linsrumowa, Lech Łotocki - Pan Staś, Tomasz Sapryk - Posterunkowy Maciejko, Jerzy Bończak - Skierś, Grzegorz Kwiecień - Nauczyciel Rymsza, Stanisław Brudny - Ksiądz Karszun, Kamila Boruta - Wisia, Monika Pikuła - Pacia, Krzysztof Szczerbiński - Kękuś, Przemysław Wyszyński - Łapa, Kajetan Lewandowski - Zenuś, Arkadiusz Bazak - Sekwestrator
 • 5,0
 • 38,6 MB
 • 18 sty 15 18:03
Reżyserski debiut Pawła Ciołkosza
Paweł Ciołkosz, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, od wielu lat stały współpracownik Teatru Polskiego Radia, podjął się pracy reżyserskiej nad sztuką teatralną Friedricha Dürrenmatta pt. "Rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi". Premierowe słuchowisko w adaptacji i reżyserii Pawła CIołkosza .
Autor:
Friedrich Dürrenmatt
Przekład:
Mieczysław Jastrun
Adaptacja i reżyseria:
Paweł Ciołkosz
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Paweł Ciołkosz
Obsada:
Jerzy Radziwiłowicz (Mężczyzna), Szymon Kuśmider (Ten Drugi)
 • 48,5 MB
 • 17 sty 15 23:39
Warszawska przygoda Antoniego Gasztowta
Radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko zrealizowane na podstawie powieści politycznej Stefana Kisielewskiego pt "Przygoda w Warszawie". Adaptacja radiowa Wacława Tkaczuka, reżyseria Waldemara Modestowicza. Premiera słuchowiska odbyła się w 2011 r. W roli głównej Jarosław Gajewski.
"Przygoda w Warszawie"
Autor: Stefan Kisielewski
Adaptacja: Wacław Tkaczuk
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada:

Narrator – Mariusz Benoit
Antoni Gasztowt – Jarosław Gajewski
Ryszard – Marcin Przybylski
Anzelm – Andrzej Blumenfeld
Wanda – Agnieszka Warchulska
Profesor – Henryk Talar
Artur – Miłogost Reczek
Oskar – Grzegorz Kwiecień
Mastykowa – Ewa Konstancja Bułhak
Mastyka – Sławomir Pacek


Słuchowisko „Przygoda w Warszawie” to adaptacja sensacyjnej powieści Stefana Kisielewskiego, pierwotnie publikowanej w odcinkach w Tygodniku Powszechnym w 1959 roku.

Kisielewski, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i publicysta opisał w „Przygodzie…” historię Antoniego Gasztowta (Jarosław Gajewski), wilnianina, który po wojnie, z oczywistych względów, zamieszkał w Warszawie.

Pewnego dnia Antoni stwierdza, że przemieszczając się po Warszawie ciągle spotyka te same trzy osoby: panienkę w berecie (Agnieszka Warchulska), egzotycznie wyglądającego mężczyznę (Andrzej Blumenfeld) i zezowatego zbira (Marcin Przybylski). Spotkania te następują w różnych konfiguracjach i zaczynają budzić niepokój bohatera. Jak się okaże, nie jest to zbieg okoliczności...
W skomplikowaną intrygę postanawia go wciągnąć gang działający na terenie odbudowującej się Warszawy, na czele którego stoi „Zezowaty”, czyli pan Ryszard (Marcin Przybylski).
.
 • 39,9 MB
 • 17 sty 15 18:08
Grażyna Barszczewska jako Gejsza
W najbliższą sobotę premierowe słuchowisko Tadeusza Kijańskiego pt "Gejsza". Reżyseria autora, realizacja akustyczna Pawła Szalińskiego.
Autorzy:
Tadeusz Kijański
Reżyseria:
Tadeusz Kijański
Muzyka:
Katarzyna Karpowicz
Realizator:
Paweł Szaliński
Obsada:
Grażyna Barszczewska (Gejsza), Henryk Talar (Koto), Adam Bauman (Adzik), Arkadiusz Bazak (Dziadek), Artur Janusiak (Artur), Wojciech Machnicki (Tolek), Tadeusz Kijański (Opiekun), Kamil Pruban (Chłopak), Zbigniew Suszyński (Robotnik)
 • 73,5 MB
 • 11 sty 15 22:47
Gustaw Holoubek w roli Mizantropa
Z okazji przypadającej 15 stycznia rocznicy urodzin Moliera, najwybitniejszego komediopisarza w historii dramatu i teatru francuskiego, z nagrań archiwalnych przypomnimy słuchowisko według komedii "Mizantrop". Adaptacja Zofii Zawadzkiej, reżyseria Andrzeja Pruskiego. W roli tytułowej Gustaw Holoubek. Powt. z 1964 roku.
Autor:
Molier
Autor Przekładu:
Tadeusz Żeleński [Boy]
Reżyser:
Andrzej Pruski
Inni współtwórcy:
Zofia Zawadzka - adaptacja
Obsada:
Gustaw Holoubek - Alcest, mizantrop, Andrzej Szczepkowski - Filint, Andrzej Szalawski - Oront, Halina Mikołajska - Celimena, Maria Wachowiak - Elianta, Danuta Szaflarska - Arsena, Mieczysław Gajda - Markiz, Włodzimierz Kmicik - Markiz, Wojciech Zagórski - Sierżant, Jerzy Karaszkiewicz - Służący
 • 47,9 MB
 • 11 sty 15 22:15
Premiera nowego słuchowiska Andrzeja Barta w Scenie teatralnej Trójki
Zapraszamy na słuchowisko "Owacja na stojąco". Skomplikowane studium życia artysty w znakomitej obsadzie. Reżyseruje autor.
Autor:
Andrzej Bart
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Joachim Lamża (Maestro), Grażyna Szapołowska (Mona), Krzysztof Wakuliński (Finch), Jolanta Olszewska (Kate), Anna Karczmarczyk (Sophie)
„Owacja na stojąco” to studium życia artysty. Starzejący się iluzjonista występujący w Ameryce, mimo złej kondycji fizycznej i psychicznej, nadal zabiega o uwagę publiczności i krytyków. Mona od lat jego asystentką, menadżerem i żoną. Tych dwoje, w garderobie oczekując na swój występ, robi bilans swojego życia artystycznego i prywatnego. Szczególnie w tej drugiej sferze mają sobie wiele do zarzucenia...
 • 31,9 MB
 • 11 sty 15 18:02
Słodko-gorzki smak zupy truskawkowej...
Zapraszamy na premierę słuchowiska Anny Dykczak i Kordiana Piwowarskiego pt. "La Soupe de Fraises. Zupa truskawkowa". Czy miłość miedzy dwojgiem ludzi zawsze jest słodka jak tytułowa zupa owocowa?
Autorzy:
Anna Dykczak i Kordian Piwowarski
Reżyseria i opracowanie muzyczne:
Anna Dykczak
Realizator:
Andrzej Brzoska
Obsada:
Elisabeth Duda, Wojciech Solarz, Stephane Wlodarczyk
Antek i Marie-Julie poznają się w Paryżu w roku 2004. Spotykamy ich później w roku 2009 i pięć lat później. Czy ich miłość ma termin przydatności do spożycia? To ważne, bo tematem jest nie tylko miłość, ale i poważna działalność gospodarcza…
 • 53,8 MB
 • 11 sty 15 0:09
Jak zabito arcybiskupa Becketa
Radiowa adaptacja sztuki "Mord w katedrze" T.S. Eliota. 4 stycznia minęła 50. rocznica śmierci tego pisarza.
"Mord w katedrze" to dramat poetycki osnuty wokół konfliktu arcybiskupa Tomasza Becketa z królem Henrykiem II Plantagenetem na tle ograniczenia swobód Kościoła. Konflikt ten zakończył się męczeńską śmiercią duchownego.
Wyniesiony przez króla na stanowisko kanclerza, zwolennik silnej władzy centralnej, po objęciu godności arcybiskupa zrezygnował z pracy na rzecz władzy świeckiej, całkowicie poświęcając się służbie bożej. Wygnany, powraca do Anglii po 7 latach, ale pojednanie z Henrykiem II jest pozorne i wkrótce ginie z rąk królewskich siepaczy.
Dramat składa się z dwóch części, przedzielonych interludium. Dramat zaskoczył krytykę. Wystawiony po raz pierwszy w kapitularzu katedry w Canterbury, wywarł przejmujące wrażenie, ożywiając na oczach widzów aurę średniowiecznego misterium i moralitetu, wzbogaconego o reminiscencje antycznej tragedii (chóry). Co więcej, autor zdołał osiągnąć ten cel, posługując się nowoczesnym językiem i współczesnym sposobem myślenia.
Chrześcijańska koncepcja męczeństwa nadała utworowi mimo wszystko wymiar optymistyczny, zapowiadała bowiem zwycięstwo nad małością człowieka. Silne wrażenie, jakie wywarł dramat poetycki Eliota, miało ponadto związek z wyborem nieprzebrzmiałego tematu: konfrontacji przemocy i siły ducha, władzy świeckiej i duchownej. Eliot jednoznacznie opowiedział się po stronie ducha, odrzucając mierność władzy świeckiej i jej atrybutów oraz krytykując niskie pobudki polityków.
Refleksje o władzy, o naturze człowieka, o sile płynącej z głębokich przekonań, mimo że związane z konkretnym konfliktem historycznym, przenika uniwersalne przesłanie: oto krucha jednostka, zbrojna w wiarę i szlachetne cele, może pozostać niezłomna, może nie ulec presji pozornie silniejszej władzy. Dzięki tej wymowie dramat, wystawiony w Polsce na początku stanu wojennego, został przyjęty niczym manifest wolności i niezależności, potwierdzając ponadczasową siłę dramatu Eliota.
Thomas Stearn Eliot - "Mord w katedrze"
Przekład: Stanisław Jerzy Sito
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja: Andrzej Brzoska, muzyka: Marcin Blażewicz
Obsada: Krzysztof Kołbasiuk, Henryk Machalica, Emilian Kamiński, Stanisława Celińska, Janusz Zakrzeński, Jan Prochyra, Marta Dobosz, Tomasz Marzecki, Bogusz Bilewski, Andrzej Staszczyk, Wiesław Stefaniak, Marcin Troński, Krzysztof Tyniec, Hanna Chojnacka, Stefan Każuro, Grzegorz Kucias
***
 • 31,0 MB
 • 10 sty 15 20:31
Śledztwo w sprawie śmierci Mickiewicza w słuchowisku "Drezdeński proszek"
Zapraszamy na premierę słuchowiska Zbigniewa Wojnarowskiego, w którym autor próbuje odpowiedzieć na pytania o prawdziwe przyczyny śmierci narodowego wieszcza. Reżyseruje Jan Warenycia.
Autor:
Zbigniew Wojnarowski
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Janusz Rafał Nowicki (Ordon), Krzysztof Stelmaszyk (Sobieszczański), Joanna Jeżewska (Sąsiadka/ Sobieszczańska), Andrzej Mastalerz (Adiutant), Andrzej Blumenfeld (Generał), Olgierd Łukaszewicz (Adam Mickiewicz), Krzysztof Wakuliński (Teofil Lenartowicz)
Akcja słuchowiska „Drezdeński proszek” Zbigniewa Wojnarowskiego rozgrywa się w roku 1887, we Florencji. Pan Sobieszczański – filolog i nauczyciel zwiedzając zabytki stolicy Toskanii, poznaje przypadkowo dziwnego rodaka, który przedstawia się mu się jako Konstanty Julian Ordon, legendarny obrońca reduty nr 54. Zdumiony Sobieszczański poznaje groteskowy dramat człowieka, który w tradycji narodowej utrwalony jest jako bohaterski samobójca, poległy we wrześniu 1831, na Woli.
Rok później, w Dreźnie Adam Mickiewicz pisze wiersz „Reduta Ordona ”, wprowadzając Ordona do panteonu polskich bohaterów. Tymczasem Ordon przeżył Powstanie Listopadowe i udał się na emigrację, gdzie doznaje bezustannie przeróżnych przykrości i szykan, ponieważ swym istnieniem burzy świeżo powstały mit.
Żywy Ordon staje się nieprzyjemnym zgrzytem narodowej narracji i domaga się od wieszcza korekty „Reduty..”. Mickiewicz odmawia. Ordon na własną rękę postanawia wymierzyć sprawiedliwość… Znakomicie udokumentowane historycznie słuchowisko jest rodzajem śledztwa dotyczącego niejasnych okoliczności śmierci Adama Mickiewicza, w Konstantynopolu, w roku 1855. Czy majaczenia zgorzkniałego starca niosą w sobie choć odrobinę prawdy? Argumenty za i przeciw równoważą szale, ale nie rozwiewają podstawach wątpliwości.
 • 54,4 MB
 • 4 sty 15 22:42
Legenda o Trzech Królach
W najbliższą niedzielę o godz. 21.30 radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko według opowiadania Rudolfa Hagelstange "Było to w Askalonie Pod Wielorybem, czyli legenda o Trzech Królach". Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Zdzisława Dąbrowskiego. Premiera słuchowiska odbyła się w 1991 roku
Autor: Rudolf Hagelstange
Przekład: Ireneusz Maślarz
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Reżyser: Zdzisław Dąbrowski
Realizator: Jacek Kacperek
Obsada:
Andrzej Szczepkowski - Narrator, Ignacy Machowski - Ganguly, Mariusz Dmochowski - Muhamed, Marek Bargiełowski - Habakuk, Bogusz Bilewski - Irrbit, Sławomir Matczak - Józef, Jerzy Tkaczyk - Podróżny, Krzysztof Chamiec - Herod, Antonina Girycz - Głos starej kobiety, Maria CIesielska - Głos
W Askalonie spotykają się: Żyd Habakuk, Etiopczyk Muhamed i człowiek znad Indusu, Ganguly. Od spotkania "Pod Wielorybem" trzej mędrcy podróżują razem. Odnajdują nowonarodzonego i pomagają uchronić go przed okrucieństwem Heroda. Trzej mędrcy, Maria z dzieckiem i Józef uchodzą do Egiptu.
 • 34,8 MB
 • 4 sty 15 18:02
Dywagacje na temat atrakcyjności sweterka w radiowej Jedynce...
Zapraszamy na premierę słuchowiska Jana Misiuka pt. "Ten zielony sweterek jest taki śliczny". Reżyseruje Dobrosława Bałazy.
Autor:
Jan Misiuk
Reżyserka:
Dobrosława Bałązy
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Izabela Dąbrowska (Helena), Dominika Kluźniak (Renata), Tomasz Borkowski (Daniel), Mateusz Weber (Kierowca)
 • 40,9 MB
 • 3 sty 15 23:26
Tajemnicza przygoda w noc sylwestrową
W dwójkowym Wieczorze ze słuchowiskiem zapraszamy na opowieść według jednego z opowiadań niesamowitych E.T.A. Hoffmanna. Adaptacja radiowa Bogumiły Prządki, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Powt. z 2008 roku.
W sylwestrową noc – święto kresu i święto początku – mogą wydarzyć się rzeczy, o których nie śniło się filozofom. E.T.A. Hoffmann przedstawia nam historię fatalnej miłości pewnego, zdawałoby się, statecznego młodego Niemca do spotkanej we Włoszech kobiety – demonicznie pięknej i fascynującej. Giulietta, bo tak ma imię owa niepokojąca niewiasta, pojawia się w najmniej spodziewanych momentach, kusi i nęci, a spętanemu jej powabem mężczyźnie każe dać dowód uczucia. Dzięki tajemniczym i wielce podejrzanym siłom, z którymi współdziała, potrafi na przykład zabrać ukochanemu jego lustrzane odbicie...
"Przygoda w noc sylwestrową" E.T.A. Hoffmanna to opowiadanie składające się na wydany w 1814 roku zbiór niesamowitych opowieści pt. "Obrazki fantastyczne w stylu Callota". Ten niemiecki poeta i pisarz doby romantyzmu (również prawnik, kompozytor, rysownik) należy do jednego z ważniejszych prekursorów fantastyki grozy – jego śladem pójdą później tacy autorzy jak Edgar Allan Poe czy Gustav Meyrink. Tworzył ponoć nocami i tak się przerażał tym, co powołał do życia, że musiał budzić żonę, aby go uspokoiła. Całe życie miał obsesję na punkcie Doppelgangerów, tajemniczych sobowtórów, których ujrzeć możemy również spoglądając w lustro...
ErnstTheodor Amadeus Hoffmann: "Przygody w noc sylwestrową"
Autor przekładu: Ida Wieniewska
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Reżyseria: Wojciech Markiewicz
Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne: Piotr Matwiejczuk
Obsada:
Jarosław Gajewski - Narrator
Adam Woronowicz - Erazm/ Spiker
Joanna Pokojska - Julia/ Giulietta
Mariusz Benoit - Dapertutto
Andrzej Blumenfeld - Piotr Schlemihl
Tomasz Marzecki - Fryderyk
Halina Łabonarska.- Żona
Marzena Trybała - Dana
Cezary Nowak - Głos
Wojciech Rotowski - Chłopiec
 • 44,5 MB
 • 3 sty 15 18:10
Komedia Adama Baumana w radiowej Jedynce
Zapraszamy do wysłuchania gorzkiej komedii Adama Baumana pt. "Dwanaście przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu". Zapraszamy na pierwszą premierę w Nowym Roku.
Autor i reżyser:
Adam Bauman
Realizator:
Maciej Kubera
Autor muzyki:
Mateusz Dębski
Obsada:
Anna Dereszowska (Wiera), Grażyna Barszczewska (Anna Kołłątaj), Adam Ferency (Stalin), Sławomir Orzechowski (Lenin), Artur Janusiak (Swierdłow), Włodzimierz Press (Pawłow), Wojciech Wysocki (Aron Załkind), Grzegorz Kwiecień (Sasza), Sławomir Pacek (Opryszkin), Adam Bauman (Bakunin/ Adiutant/ Szuszkin), Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber (Anarchiści, Milicjanci)
"Dwanaście przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu" to pełna groteski i absurdu opowieść przepleciona grozą i doktrynalnym zaślepieniem. Choć słuchowisko rozgrywa się w realiach rewolucji sowieckiej, jednak problemy, które porusza, wydają się ponadczasowe. Każda władza niezmiennie próbuje kodyfikować i kontrolować najintymniejsze sfery życia człowieka. Nieprzypadkowo.
W końcu, jak pisze Andriej Płatonow w swoim utworze "Anitsexus" – „Płeć nie uregulowana to nie uregulowana dusza, dusza nierentowna, cierpiąca i płodząca cierpienie, co w wieku (...) Forda i radia(..), wieku komunikacji międzyplanetarnej (..) tolerowane być nie może!" (Andriej Płatonow "Antisexus" tłum. Jan Gondowicz)
 • 77,6 MB
 • 28 gru 14 23:15
"Widnokrąg" w Teatrze Polskiego Radia
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza. , foto: Grzegorz Śledź/PR2
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na radiową adaptację powieści Wiesława Myśliwskiego.
Za "Widnokrąg" Wiesław Myśliwski został uhonorowany Nagrodą Nike. W powieści oglądamy prowincjonalny świat oczami dorastającego chłopca. Radiową adatpację książki przygotowała Joanna Szwedowska. Słuchowisko w 1997 roku wyreżyserował Waldemar Modestowicz.
Występują: Grażyna Barszczewska, Gabriela Kownacka, Marzena Trybała, Izabela Bukowska, Mariusz Benoit, Władysław Kowalski, Henryk Boukołowski, Jacek Braciak.
***
 • 35,1 MB
 • 27 gru 14 23:12
Premiera w radiowym teatrze wyobraźni
- Sztuka aktorska nie potrzebuje ani pędzla, ani dłuta. Istnieje sama w sobie - mówił Wojciech Pszoniak odbierając Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014" z rąk Andrzeja Siezieniewskiego, prezesa Polskiego Radia i Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT. Sopot, 14.06.2014. , foto: PAP/Adam Warżawa
27 grudnia (sobota) o godz. 22.oo radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszamy na premierę słuchowiska na podstawie sztuki "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", jednego z najważniejszych dramatów Tadeusza Różewicza. Adaptacja i reżyseria Wojciecha Pszoniaka.
W "Świadkach" Różewicz mówi o sytuacji historycznej i kulturowej w Polsce lat sześćdziesiątych XX wieku. Bohaterowie bez imion, choć dostrzegają wiele niedoskonałości, akceptują zastaną rzeczywistość. Nie chcą jej zmieniać, bo boją się utraty wszystkiego, co mają - a co sprowadza się głównie do wartości materialnych.
Drugi człon tytułu sztuki - "nasza mała stabilizacja" - wszedł na stałe do słownika jako hasło określające styl życia Polaków właśnie w latach sześćdziesiątych: minimalizm wymagań i bierność w działaniu.
Tadeusz Różewicz: "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja"
Adaptacja i reżyseria: Wojciech Pszoniak
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska,
Muzyka: Piotr Moss
Obsada: Dorota Lewandowska, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Benoit
***
 • 52,3 MB
 • 26 gru 14 23:07
"Przyszliśmy tu po kolędzie"
W świątecznym "Wieczorze ze słuchowiskiem" z nagrań archiwalnych dźwiękowa opowieść o narodzinach i rozwoju polskich widowisk szopkowych. Adaptacja i opracowanie audycji Iwony Malinowskiej, reżyseria radiowa Andrzeja Piszczatowskiego. Nagranie z 2006 roku.
Słuchowisko dokumentalno - literackie złożone z gawędy Marka Waszkiela i adaptacji powieści: Ignacego Józefa Kraszewskiego "Diabeł", Władysława Stanisława Reymonta "Rok1794" i Karola Eistreichera - "Gwiazada mistrza Ezenekiera.
W opowieść o narodzinach i rozwoju polskich widowisk szopkowych w wykonaniu teatrów lalkowych wkomponowane są przykłady literackie takich widowisk - zarówno warszawskich, jak i krakowskich, utrwalone przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w powieści "Diabeł", Władysława Stanisława Reymonta w powieści "Rok 1794" i w utworze Karola Estreichera "Gwiazda mistrza Ezenekiera".
Reżyseria: Andrzeja Piszczatowskiego
Wystąpią: Mariusz Benoit, Jacek Braciak, Wojciech Machnicki, Sylwester Maciejewski, Janusz Rafał Nowicki, Sławomir Pacek, Miłogost Reczek, Aleksander Trąbczyński, Wiktor Zborowski oraz Marek Waszkiel
Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko
Na instrumentach grali: Piotr Piszczatowski i Janusz Prusinowski
Realizacja akustyczna: Tomasza Perkowskiego
 • 41,8 MB
 • 25 gru 14 18:07
Nie dwa razy się nie zdarza? Poezja noblistki w radiowej Jedynce w Boże Narodzenie
Zapraszamy na premierę słuchowiska poetyckiego "Nic dwa razy" złożonego z wierszy Wisławy Szymborskiej. Gwarantujemy świąteczne popołudnie ze świetną poezją w znakomitej interpretacji wybitnych aktorów.
Autor:
Wisława Szymborska
Reżyser:
waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Elżbieta Kępińska, Halina Skoczyńska, Marta Kurzak, Mariusz Benoit, Grzegorz Damięcki
 • 26,5 MB
 • 14 gru 14 23:16
Spotkanie z poezją Władyława Sebyły, czyli Ostatni wiersz epoki
Zapraszamy na słuchowisko oparte na wierszach Władysława Sebyły oraz wspomnieniach żony poety, Sabiny Sebyłowej. Adaptacja radiowa i reżyseria Krzysztofa Zaleskiego. Powtórzenie z 2005 roku.
Autor: Władysław Sebyła, Sabina Sebyłowa
Adaptator i reżyser: Krzysztof Zaleski
Realizator: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada:
Grażyna Barszewska, Mariusz Benoit i Piotr Olędzki
Dowiadujemy się, jak poeta widział kres XX wieku, stulecia zbrodni i ludzkiej katastrofy.
Władysław Sebyła został zamordowany w Katyniu.
 • 48,5 MB
 • 14 gru 14 22:18
Sto lat temu, 5 grudnia 1914 roku, urodził się Stanisław Dygat. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego rocznicowego słuchowiska.

Prezentowaliśmy już "Piwnicę" Sylwii Chutnik o Powstaniu Warszawskim, "Króla mrówek" na 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta oraz "Karskiego historię nieprawdziwą" Szymona Bogacza z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego.
Sto lat temu, 5 grudnia 1914 roku, urodził się Stanisław Dygat. Z tej okazji zapraszamy Państwa na słuchowisko, którego przygotowanie powierzyliśmy znawcy twórczości Stanisława Dygata - reżyserowi m.in. filmowej wersji "Jeziora Bodeńskiego" - Januszowi Zaorskiemu, który dokonał adaptacji czterech fragmentów prozy Dygata, wybierając z nich sceny "miłosne".
Reżyserii dźwięku podjął się mistrz radiowego teatru - Andrzej Brzoska, a wystąpili: Katarzyna Dąbrowska (która zaśpiewała także w słuchowisku dawny przebój - "Pamietasz, była jesień") oraz Marcin Hycnar - Talent Trójki 2011. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.
Słuchowisko powstało według pomysłu Magdy Dygat-Dudzińskiej, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
 • 41,8 MB
 • 13 gru 14 23:25
"Raport o stanie wojennym"
W sobotni wieczór radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko według mikroopowiadań Marka Nowakowskiego zebranych w tomie wydanym pierwotnie w paryskiej "Kulturze". Adaptacja radiowa i reżyseria Waldemara Modestowicza. Powtórzenie z 2012 roku.
Autor: Marek Nowakowski
Adaptator i reżyser: Waldemar Modestowicz
Realizator: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada:
Arkadiusz Jakubik - Głos, Paweł Ciołkosz - Mężczyzna na dworcu kolejowym, Grzegorz Kwiecień - Kwiatkowski, Irena Jun - Żona/Starsza kobieta, Sławomir Pacek - Taksówkarz/Kierownik, Henryk Talar - Kapuś/Sąsiad, Stanisław Brudny - Mąż/Starszy mężczyzna, Ewa Konstancja Bułhak - Kobieta na dworcu kolejowym, Joanna Jeżewska - Sąsiadka, Magda Kusa - Dziecko
Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie opowiadań zebranych w tomie "Raport o stanie wojennym". Marek Nowakowski, który opublikował te prozę najpierw w paryskiej "Kulturze", a potem w drugim obiegu nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, zebrał historie ludzi, zajmujących różne stanowiska wobec wprowadzenia stanu wojennego. Jednak przede wszystkim w wypowiedziach bohaterów poznajemy codzienność Polaków w tym okresie. I choć publikacja miała charakter fabularny, do dziś pozostaje ważnym dokumentem tamtej rzeczywistości.
 • 71,7 MB
 • 7 gru 14 23:18
Powieść w wydaniu dźwiękowym
W niedzielny wieczór radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na powieść w wydaniu dźwiękowym. Będzie to słuchowisko zrealizowane na podstawie powieści Stanisława Dygata "Disneyland". Adaptacja radiowa Hanny Szof, reżyseria Waldemara Modestowicza. Jest to powtórzenie z 2003 roku.
Autor:
Stanisław Dygat
Adaptacja:
Hanna Szof
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Grzegorz Damięcki, Magdalena Wójcik, Monika Kwiatkowska, Marzena Trybała, Marek Bargiełowski, Wojciech Wysocki, Marek Obertyn, Marcin Przybylski, Janusz Bukowski, Sławomir Pacek, Władysław Kowals
Czas trwania 78,13 minut
 • 37,4 MB
 • 6 gru 14 23:21
"Osiedle" to radiowa adaptacja najnowszej książki Lidii Amejko "Żywoty świętych osiedlowych". "Osiedle" to świat stworzony przez Boga przypadkiem, z resztek boskiej materii. Mieszkańcy osiedla spotykający się pod monopolowym "Jerycho" to plejada ludzkich oryginałów - święta Kunerta z dziobakiem, którego dostała od Pana; Apolonia, młoda i atrakcyjna dziewczyna chętnie obdarzająca swoimi wdziękami mężczyzn w okolicznym burdelu; Jaracz blantów, który potrafi wymazać z pamięci prawie wszystko i wreszcie pan Heniek, który pierwszy zadał pytanie: "co znaczy Osiedle?", a pytanie - pozostawione bez odpowiedzi - powraca do niego, głównie pod monopolowym Jerycho, nie pozwala na spokój... Nie odpowiedź, ale podpowiedź przyjdzie niespodziewanie w postaci dziobaka, który jest "dziwolągiem polepionym z kawałków różnych, co na końcu świata przez zapomnienie się uchowa"."Osiedle" Lidii Amejko w radiowej Dwójce
Z fonoteki Teatru Polskiego Radia w sobotę 6 grudnia przypomnimy słuchowisko Lidii Amejko pt. "Osiedle". Reżyseria Jana Warenyci. Powt. z 2008 r.
Autor:
Lidia Amejko
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Jan Pęczek - Narrator
Wiktor Zborowski - Pan
Marian Opania - Heniek
Ewa Wawrzoń - Kunerta/babcia
Jacek Braciak - Jaracz blantów/Głos 4
Andrzej Blumenfeld - Incipit/Pan Toleczek/Głos 2
Marta Chodorowska - Apolonia
Hanna Stankówna - Fabuła/Rorata
Anna Gornostaj - Norka/Izdyda
Izabela Dąbrowska - Sklepowa
Sławomir Pacek - Dzielnicowy/Głos 3
Tomasz Marzecki - Pan Urcki/Głos 1
Czas trwania 40,48 minut
 • 82,0 MB
 • 30 lis 14 23:16
"Zmierzch" Isaaka Babla w radiowej Dwójce
Z fonoteki Teatru Polskiego Radia przypomnimy słuchowisko według dramatu Isaaka Babla pt. "Zmierzch". Adaptacja radiowa Janiny Titkow, reżyseria Jana Warenyci. Powt. z 1999 r.
Autor:
Isaak Babel
Przekład:
Jerzy Pomianowski
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Tomasz Zaliwski - Mendel Krzyk, Krystyna Królówna - Nachama, Izabella Dąbrowska - Dwojra, Stanisław Brudny - Arie-Lejb, Franciszek Pieczka - Ben Zacharia, Irena Kownas - Jewdokia Potapowna Chołodenko, Ewa Konstancja Bułhak - Marusia, Olga Sawicka - Madame Popiatnik, Krzysztof Wakuliński - Mesje Bojarski, Joanna Jędryka - Sąsiadka, Lech Łotocki - Sienka Tupacz, Andrzej Bauman - Benia, Eugeniusz Robaczewski - Nikifor, Włodzimierz Press, Tadeusz Grabowski, Andrzej Tomecki
Czas trwania 89,31 minut
 • 37,6 MB
 • 29 lis 14 23:38
"Profesjonalista"
Zapraszamy do Dwójki na słuchowisko według sztuki Dusana Kovacevica w reżyserii radiowej Jana Warenyci. Powt. z 2004 r.
Autor:
Dusan Kovacevic
Przekład:
Dorota Jovanka Ćirlić
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Krzysztof Orzechowski - Luka laban, Henryk Talar - Wariat, Joanna Jeżewska - Marta, sekretarka, Krzysztof Wakuliński - JA/Teodor Teja Kraj
 • 54,7 MB
 • 22 lis 14 23:41
Satyra na środowisko literackie w słuchowisku Adolfa Rudnickiego
W dwójkowym cyklu "Powieść w Teatrze Wyobraźni" w tym tygodniu usłyszymy zradiofonizowane opowiadanie Adolfa Rudnickiego pod przewrotnym tytułem "Pałeczka, czyli każdemu to, na czym mu mniej zależy". Adaptacja Witolda Malesy, reżyseria radiowa Wojciecha Markiewicza. Powt. z 2009 r.
Akcja słuchowiska dzieje się w latach 50. dwudziestego wieku w dużym mieście [Warszawa] i w małym miasteczku [Kazimierz Dolny] w środowisku artystów i malarzy. Jest to satyra na ówczesne środowisko literackie.
Autor:
Adolf Rudnicki
Reżyser:
Wojciech Markiewicz
Realizator:
Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Witold Malesa - adaptacja
Obsada:
Zuzanna Lipiec - Paulina, młoda i zalotna kobieta, Adam Bauman - Krzysztof pisarz i poeta, Piotr Adamczyk - Iguś, malarz i poeta, Juliusz Berger - Szymon, pisarz pochodzenia żydowskiego, Tomasz Marzecki - Jakub, starszy dziennikarz, Aleksandra Konieczna - Karolina, graficzka, Edyta Jungowska - Pałeczka, młoda poetka, Krzysztof Wakuliński - Gabriel, pisarz, Henryk Boukołowski - Ludwik, starszy aktor/ Henryk, jej mąż, Eugenia Herman - Józefina, starsza aktorka/ Roma
 • 28,4 MB
 • 16 lis 14 23:12
"Przypadek dźwięku" Pawła Huellego w radiowej Dwójce
Z fonoteki Teatru Polskiego Radia przypominamy Państwu oryginalne słuchowisko Pawła Hullego pt. "Przypadek dźwięku". Reżyseria radiowa Jana Warenyci. Słuchowisko z 2008 roku.
Paweł Huelle: Przypadek dźwięku
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada:
Grzegorz Damięcki - Xyla, pacjent na obserwacji
Marcin Troński - Psi, doktor psychiatra
Marta Chodorowska - Pacjentka szpitala/ Mariolka, dziewczyna żeglarza/ Głos z radia
Krzysztof Banaszyk - Sprzedawca w sklepie Globo Markt/ Wyciągowy na stoku narciarskim/ Żeglarz
« poprzednia stronanastępna strona »
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  575

575 plików
23,3 GB

c-9 napisano 22.02.2013 18:35

zgłoś do usunięcia
obrazek W każdy ostatni piętek miesiąca darmowy TRANSFER 2 GB !!! Najlepsza, kultowa polska muzyka, niesamowity wybór wśród Audiobook’ów! Ponadto muzyka filmowa, parę ciekawych filmów. Serdecznie zapraszam na mojego chomika! : )
jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

aga.rst

aga.rst napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności