Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
doms1
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

dominik

widziany: 26.07.2015 14:40

 • pliki muzyczne
  1176
 • pliki wideo
  24
 • obrazy
  2
 • dokumenty
  32

1244 plików
44,05 GB

« poprzednia stronanastępna strona »
 • 5,0
 • 60,9 MB
 • 25 lip 15 21:46
"Salome" Oscara Wilde'a w radiowej Dwójce
W letnim Teatrze Wyobraźni radiowa Dwójka przypomni słuchowisko "Salome" według dramatu Oscara Wilde'a w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka. Słuchowisko miało swoją radiową premierę w 2013 roku. W roli Salome Anna Cieślak, która właśnie za tę kreację otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.
Salome Oskara Wilde'a to dramat mało znany i rzadko wystawiany w Polsce, a przy tym znakomicie napisany i skonstruowany (na jego kanwie Richard Strauss napisał jedną ze swoich najdoskonalszych oper). Znany motyw biblijny w ujęciu jednej z najbarwniejszych postaci XIX wieku - dandysa, obrazoburcy i prowokatora - nabiera dodatkowych smaków. Pod względem reżyserskim intrygujący jest tu swoisty pojedynek Salome-Jan Chrzciciel oraz Salome-Herod (znakomity materiał dla aktorów - Jan Chrzciciel/Mariusz Bonaszewski, Herod/Andrzej Chyra, Salome/Anna Cieślak, Herodiada/Edyta Olszówka).
Darek Błaszczyk w swojej realizacji ogromne znaczenie przywiązuje do strony dźwiękowo-muzycznej, którą oparł na bogatej bliskowschodniej rytmice i jej transowej intensywności. Swoistym wyzwaniem była próba zmierzenia się w radiowym medium ze słynną sceną tańca. Zachęcamy słuchaczy do wysłuchania tej najnowszej produkcji Programu II.
Autor:
Oscar Wilde
Autor Przekładu:
Antoni Libera
Adaptator i reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Paweł Szaliński
Autorzy muzyki:
Wojciech Lubertowicz, Daniel Moński, Mateusz Szemraj, Sebastian Wielądek
Obsada:
Salome – Anna Cieślak, Jokanaan – Mariusz Bonaszewski, Herod – Andrzej Chyra, Herodiada – Edyta Olszówka, Młody Syryjczyk – Józef Pawłowski, Tigellin – Grzegorz Damięcki, Kapadotczyk – Cezary Nowak, Nubijczyk – Mikołaj Klimek, Żołnierz Pierwszy – Andrzej Mastalerz, Żołnierz Drugi – Adam Bauman, Paź Herodiady – Przemysław Stippa, Nazarejczyk Pierwszy – Sebastian Świerszcz, Nazarejczyk Drugi – Grzegorz Kwiecień, Żydzi: Arkadiusz Bazak, Paweł Szczesny, Wojciech Chorąży, Paweł Nowisz, Bartosz Martyna
 • 5,0
 • 55,0 MB
 • 18 lip 15 23:15
Słuchowisko Iredyńskiego na życzenie słuchaczy
Radiowa adaptacja sztuki "Jasełka - moderne" Ireneusza Iredyńskiego zajęła 9. miejsce w plebiscycie "Słuchowiska na lato".
Akcja sztuki Ireneusza Iredyńskiego rozgrywa się pod koniec wojny, w obozie koncentracyjnym, w którym działa stworzony przez komendanta teatr. W związku ze zbliżającymi się świętami przygotowywane są w nim jasełka, napisane przez reżysera spektaklu. Słowa konwencjonalnych postaci szopkowych to komentarz do bieżącej sytuacji i wydarzeń, w które uwikłani zostali więźniowie: dla nich ta obozowa działalność artystyczna to ciągłe igranie ze śmiercią.
Ireneusz Iredyński "Jasełka - moderne"
Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Obsada: Jan Jurewicz, Henryk Talar, Małgorzata Kożuchowska, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Szczerbiński, Grzegorz Damięcki, Zbigniew Suszyński, Leon Charewicz, Łukasz Simlat, Mariusz Benoit
 • 48,3 MB
 • 12 lip 15 22:17
"Śmierć w Wenecji" wg Thomasa Manna

Scena Teatralna Trójki przedstawia "Śmierć w Wenecji"
W lipcu więc zapraszamy na niezwykłe słuchowisko pod hasłem MANN by MAN. W tym roku obchodzimy dwie rocznice: 140. urodzin i 60. śmierci autora "Czarodziejskiej Góry".
Historia naszej przygody z Mannem sięga 2012 roku, kiedy to dyrektor Malta Festival Poznań – Michał Merczyński -zdradził nam, że planuje wystawienie opery wg "Czarodziejskiej Góry".
Praca nad operą zakończyła się szczęśliwie premierą 26 czerwca tego roku - podczas finału jubileuszowej Malty. Muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Reżyserię zaproponowano Andrzejowi Chyrze.
My postanowiliśmy wyjść naprzeciw pomysłowi Michała Merczyńskiego i zrealizować krótką formę prozatorską Thomasa Manna - właśnie "Śmierć w Wenecji". Do zagrania roli pisarza Gustava von Aschenbacha zaprosiliśmy… Andrzeja Chyrę. Prapremiera naszego słuchowiska odbyła się przed premierą maltańskiej opery na Placu Wolności w Poznaniu.
Historia opowiedziana przez Manna jest nieco przetworzonym epizodem z jego wakacji spędzanych w Wenecji w 1911 roku. W hotelu zobaczył Władzia (Moesa), nastoletniego Polaka, i uległ jego urokowi. Bohater noweli otrzymał imię Tadzio, gdyż podobno pisarz usłyszał tylko końcówkę imienia - ...adzio. Resztę podpowiedziała mu fantazja. Większość z nas pamięta realizację filmową "Śmierci w Wenecji" Luchino Viscontiego (z 1971 roku) z Dirkiem Bogardem w roli von Aschenbacha, który w filmie jest kompozytorem. W adaptacji Tomasza Mana Tadzio zostaje wyzwolony z roli milczącego chłopca, czyli otrzymuje głos, choć jest to tylko "głos wewnętrzny".
Tomasz Man – "Śmierć w Wenecji" wg noweli Thomasa Manna
Reżyseria – Tomasz Man
Realizacja dźwięku – Andrzej Brzoska
Muzyka – Piotr Moss
Występują:
Iza Kuna i Zdzisław Wardejn – narratorzy
Andrzej Chyra – Gustaw von Aschenbach
Joanna Kulig – Tadzio
Tłumaczenie noweli – Leopold Staff
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
 • 89,0 MB
 • 12 lip 15 14:33
"Poskromienie złośnicy" według Adama Ferencego
W najbliższą sobotę o godz. 18.30 słuchacze Dwójki będę mieli okazję obcowania z radiowym teatrem klasyki. Przypomnimy zrealizowaną w 2013 roku komedię Williama Shakespeare'a "Poskromienie złośnicy", którą zaadaptował i wyreżyserował Adam Ferency. W roli Kasi - Lidia Sadowa.
Autor:
William Shakespeare
Autor Przekładu:
Stanisław Barańczak
Reżyser:
Adam Ferency
Realizator:
Andrzej Brzoska
Inni współtwórcy:
Adam Ferency (adaptacja)
Obsada:
Lidia Sadowa (Kasia), Izabela Gwizdak (Bianka), Mateusz Rusin (Petruchio), Krzysztof Dracz (Baptista Minola), Sławomir Holland (Vincenzio), Henryk Niebudek (Gremio), Sebastian Pawlak (Lucencio), Sławomir Grzymkowski (Hortensjo), Waldemar Barwiński (Tranio), Andrzej Mastalerz (Grumio), Przemysław Wyszyński (Biondello), Kamil Pruban (Curtis), Joanna Kosierkiewicz (Służąca/Wdowa), Wojciech Machnicki (Bakałarz)
„Poskromienie złośnicy” w adaptacji i reżyserii Adama Ferencego to druga radiowa realizacja tego wczesnego dramatu Williama Shakespeara. W tej pierwszej, z 1954, w reżyserii Jerzego Leszczyńskiego, rolę krnąbrnej i niezależnej Katarzyny kreowała Nina Andrycz. Reżyser słuchowiska, który sam zapisał historię teatru swoją rolą Petruchia w słynnym przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego z Teatru Dramatycznego (1998), do współpracy zaprosił młodych aktorów, m.in. Lidię Sadową (Kasia), Mateusza Rusina (Petruchio), Izabelę Gwizdak (Biankę).
 • 54,1 MB
 • 5 lip 15 22:56
Radiowa opowieść o narodzinach kina. Słuchowisko laureatów tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry"
W niedzielę zapraszamy Państwa do radiowej Dwójki na słuchowisko Moniki Milewskiej pt. "Podróż na księżyc". Opowieść o pionierach światowej kinematografii zdobyła Grand Prix tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Reżyseria radiowa i opracowanie muzyczne Anny Wieczur-Bluszcz.
Lata 30. XX wieku. Na paryskiej stacji kolejowej spotykają się Georges Méliès iluzjonista, reżyser i producent filmowy, nazywany magiem kina i czarodziejem ekranu, z Ludwikiem Lumière, wynalazcą, wraz z bratem Augustem, kinematografu.
Méliès i Lumière, mimo różnych osobowości, byli zarażeni jedną pasją, choć realizowali swoje marzenia z różnych powodów i pobudek, wedle własnej filozofii i doświadczeń. Rozmowa obu twórców, pełna wspomnień, odsłania historię i narodziny kina, jego magię i możliwości.
Monika Milewska, autorka słuchowiska, tak wprowadza w świat Podróży na księżyc: „Georges Méliès był wielkim magiem i „pierwszym artystą kina”. Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière'a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina.”
Autor:
Monika Milewska
Reżyser:
Anna Wieczur-Bluszcz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Anna Wieczur-Bluszcz
Obsada:
Jan Englert (Georges Melies + Sprzedawca), Jerzy Radziwiłowicz (Louis Jean Lumiere + Podróżny) oraz Janusz Wituch (Głos ulicznego krzykacza), Elżbieta Kępińska (Matka Meliesa), Stanisław Brudny (Ojciec Meliesa), Stanisław Elsner-Załuski (Ojciec Lumiere'a), Adam Bauman (Głos dzinnikarza), Paweł Szczesny (Głos dyrektora teatru), Stefan Knothe (Głos właściciela Grand Cafe), Elisabeth Duda (Głos z megafonu), Artur Janusiak (Głos zbieracza złomu), Przemysław Bluszcz (Narrator/Słuchacz)
 • 33,5 MB
 • 5 lip 15 13:05
Słuchowisko "Exodus" w radiowej Dwójce
W najbliższą sobotę o godz. 19.oo na antenie Programu 2 PR słuchowisko „Exodus” Tomasza Mana, które uzyskało specjalną rekomendację jury w konkursie zorganizowanym przez radiową Dwójkę i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w 2013 roku. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu 2014 r.
Tekst Tomasza Mana, jako jeden z dziewięciu, został wyróżniony w konkursie na słuchowisko zorganizowanym w 2013 roku przez Program 2 i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. W „Exodusie” poprzez monologi dziewięciu osób o różnym statusie i różnych zawodów autor opowiedział o przyczynach smutnego zjawiska współczesnej emigracji Polaków.
Dramatopisarz i reżyser Tomasz Man urodził się w 1968 roku. Tytuł doktora filologii polskiej zdobył na Uniwersytecie Wrocławskim, jest także absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2003-2005 był kierownikiem literackim w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a od 2004 do 2005 roku pracował jako konsultant programowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Autor i reżyser: Tomasz Man
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Marek Otwinowski
Obsada:
Lena Frankiewicz – Pielęgniarka
Anna Sroka-Hryń – Księżniczka
Piotr Polak – Aktor
Natalia Rybicka – Szefowa
Agata Góral – Bezrobotna
Magdalena Popławska – Studentka
Justyna Wasilewska – Trawka
Marcin Januszkiewicz – Pedant
Katarzyna Herman – Zapierdalam (Sic!)
Słuchowisko zostało zrealizowane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby ProLogic II.
 • 55,2 MB
 • 28 cze 15 14:41
"Indyk" Sławomira Mrożka w radiowej Dwójce
Zapraszamy na słuchowisko według sztuki Sławomira Mrożka pt."Indyk". Adaptacja i reżyseria Julii Wernio. Premiera słuchowiska odbyła się w listopadzie 2009 r.
Ta "melofarsa w dwóch aktach" rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa". W jednej karczmie spotykają się: Poeta - niszczyciel dzieł klasyków literatury, Książę - owładnięty ideą stworzenia urzędu Pary Kochanków Państwowych, Kapitan, będący uosobieniem zdegradowanego mitu wojskowości i Laura, która ucieka od Księcia z Rudolfem, by go w końcu porzucić. Są tu jeszcze: bezradny Pustelnik, śpiący Śpiący i Chłopi, których bezsensowne rozmowy, podkreślają główną myśl utworu: nikomu tu się nic nie chce. Nawet podczas próby podjęcia jakiegoś działania, wszyscy czują bezsens i zniechęcenie.
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Autor:
Sławomir Mrożek
Reżyser:
Julia Wernio
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn
Inni współtwórcy:
Julia Wernio - adaptacja
Obsada:
Julia Kijowska - Laura, Miłogost Reczek - Rudolf, Piotr Machalica - Poeta, Marcin Troński - Kapitan, Lech Łotocki - Książę, Stanisław Brudny - Pustelnik, Jacek Król - Chłop 1, Antoni Ostrouch - Chłop 2, Jan Janga-Tomaszewski - Chłop 3
 • 29,2 MB
 • 21 cze 15 21:07
Tadeusz Konwicki: "Salto"
W "Wieczorze ze Słuchowiskiem" przypominamy radiową wersję opowiadania Tadeusza Konwickiego pt. "Salto". Adaptacja radiowa i reżyseria Julii Wernio. Słuchowisko zostało zrealizowane w 2005 roku. 22 czerwca przypadają urodziny, zmarłego w styczniu tego roku, pisarza i scenarzysty.
Do małego miasteczka przybywa tajemniczy człowiek i zdumionym mieszkańcom przedstawia dwie wersje swojego bohaterskiego, wojennego życiorysu. W końcu obejmuje "rząd dusz" nad nimi. Sytuacja komplikuje się, gdy do miasteczka przybywa żona przybysza. Słuchowisko ilustrowane muzyką: Na stokach Mandżurii i tango Drakula w Bukareszcie w wykonaniu zespołu Alchemik.
Autor:
Tadeusz Konwicki
Adaptacja i reżyseria:
Julia Wernio
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gopsodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego
 • 26,6 MB
 • 20 cze 15 23:55
"Grzybobranie" Marka Nowakowskiego
Słuchowisko Marek Nowakowski "Grzybobranie" według opowiadania "Kiedy ranne wstają zorze", przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu 70. urodzin autora.
Akcja rozgrywa się w PRL-owskiej rzeczywistości lat 60., w czasie tytułowego grzybobrania organizowanego przez zakład pracy.
Autor:
Marek Nowakowski
Reżyser:
Andrzej Zakrzewski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Andrzej Zakrzewski - adaptacja
Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Marek Obertyn, Arkadiusz Bazak, Tomasz Marzecki, Janusz Kukowski i, Maciej Damięcki
 • 41,5 MB
 • 20 cze 15 18:24
Słuchowisko Marcina Trońskiego na zakończenie sezonu teatralnego w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Żyć, nie umierać" Marcina Trońskiego.
Scenariusz i reżyseria:
MARCIN TROŃSKI
Opracowanie muzyczne i realizacja akustyczna:
TOMASZ PERKOWSKI
Obsada:
Maria Pakulnis (Weronika Łasko), Marcin Troński (Piotr Łasko/reżyser), Joanna Jeżewska (Basia/ Justyna/ Lekarka/ Kasjerka/ Halina), Piotr Michalski (Andrzej/ Policjant/ Adam/ Recepcjonista/ Obcy/ Gospodarz/ Jasio), Tomasz Perkowski (realizator Tomek
 • 52,5 MB
 • 14 cze 15 22:40
"Z głębokości wód" Andrzeja Mularczyka
W najbliższą niedzielę o godz. 21.20 w dwójkowym cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" sztuka Andrzeja Mularczyka pt. "Z głębokości wód". Słuchowisko zdobyło I nagrodę na międzynarodowym festiwalu Prix Italia w 1989 roku. Reżyseria Henryka Rozena, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski.
Andrzej Mularczyk
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Obsada:
Joanna Przybyłowska - Róża, Tomasz Zaliwski - Irek, Artur Barciś - Osada, Anna Zagórska - Dziewczyna, Wiesław Drzewicz - Eli, Andrzej Siedlecki - Ojciec oraz Henryk Rajfer, Michał Szewjlich, Herman Lercher, Stefania Staszewska
 • 46,1 MB
 • 14 cze 15 22:14
"Popost" na Scenie Teatralnej Trójki
Zapraszamy na słuchowisko Antoniego Wincha. Reżyseruje Łukasz Lewandowski. Premiera na Scenie Teatralnej Trójki.
Autor: Antoni Winch
Reżyser: Łukasz Lewandowski
Realizator: Andrzej Brzoska
Ilustratorka muzyczna: Renata Baszun
Obsada: Mariusz Benoit, Joanna Jeżewska, Sławomir Pacek, Monika Kwiatkowska, Stanisław Brudny
 • 82,9 MB
 • 14 cze 15 12:52
Pożegnalna podróż przez Włochy...
W sobotni wieczór zapraszamy do Teatru Polskiego Radia na słuchowisko według powieści Włodzimierza Odojewskiego pt. "Oksana". Adaptacja radiowa Ewy Marrodan, reżyseria Janusza Kukuły. Słuchowisko archiwalne z 2001 r. W roli tytułowej - Danuta Stenka, w roli Karola - Krzysztof Chamiec
Wydana w 1999 roku powieść Włodzimierza Odojewskiego pt. "Oksana" stała się wydarzeniem literackim. To w pewnym sensie powieść drogi, powieść o podróży przez ukochane Włochy, o miłości i cierpieniu. "Oksana" to także rozrachunek bohatera z własnym życiem u jego kresu, dramatyczny bilans spełnionych i niespełnionych marzeń i oczekiwań. Wreszcie to książka o przezwyciężaniu uprzedzeń i różnic między ludźmi uwikłanymi w historię, powrót do skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich. Słuchowisko zrealizowane na podstawie tej powieści przypominamy z okazji 85 urodzin jej autora.
Autor:
Włodzimierz Odojewski
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Ewa Marrodan - adaptacja
Obsada:
Krzysztof Chamiec - Karol, Danuta Stenka - Oksana, Joanna Jędryka - Lekarka, Krystyna Królówna - Cyganka, Grażyna Barszczewska - Paulina, Jan Prochyra - Właściciel hotelu, Izabella Bukowska - Pokojówka, Tadeusz Borowski - Doktor, Witold Skaruch, Piotr Bąk, Piotr Adamczyk - Amerykanin, Marek Obertyn, Janusz Zakrzeński, Mirosława Krajewska, Andrzej Ferenc, Jarosław Gajewski, Arkadiusz Bazak, Sławomir Pacek, Łukasz Lewandowski
 • 52,2 MB
 • 7 cze 15 22:43
"Wybraniec" Tomasza Manna
W najbliższą sobotę i niedzielę w radiowej Dwójce usłyszą Państwo radiową wersję powieści Tomasza Mana pt. "Wybraniec" w adaptacji Ryszarda Olczaka i reżyserii radiowej Henryka Rozena. Okazją do przypomnienia zrealizowanego w 1982 r. słuchowiska jest przypadająca właśnie 140. rocznica urodzin Tomasza Manna.
Wieczór ze słuchowiskiem "Wybraniec" to jedna z ostatnich powieści Tomasza Manna, wydana w 1951 roku. Jej temat zaczerpnął pisarz ze średniowiecznego eposu o świętym grzeszniku zrodzonym z kazirodczego związku i po wielu latach pokutniczego życia powołanym na tron papieski.
Część 1. w sobotę, o godz. 22.30, część 2. w niedzielę o godz. 21.30 w Dwójce. Zapraszamy!
Tomasz Mann: Wybraniec
Przekład: Ryszard Olczak
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Obsada:
Jacek Brzostyński, Ewa Miller, Juliusz Berger, Renata Kossobudzka, Witold Kałuski, Wiesław Drzewicz, Konrad Morawski, Halina Kossobudzka, Tomasz Marzecki, Ryszard Nawrocki
 • 40,9 MB
 • 7 cze 15 18:17
"Panienka" w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę słuchowiska Jerzego Marciniaka. Reżyseruje Waldemar Modestowicz.
Autor:
Jerzy Marciniak
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Stanisław Brudny, Paweł Ciołkosz, Wojciech Żołądkowicz, Ewa Konstancja Bułhak, Mariusz Bonaszewski, Irena Jun, Małgorzata Rożniatowska, Izabela Dąbrowska, Maria Pakulnis
Słuchowisko Panienka Jerzego Marciniaka to znakomicie opowiedziana historia przemian, jakie zaszły w Polsce po II wojnie światowej. Autor nawiązuje do losów Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, żołnierza wyklętego. Opowiedziana historia paradoksalnie łączy w sobie tragizm i pewną lekkość.
 • 54,6 MB
 • 6 cze 15 23:45
"Wybraniec" Tomasza Manna
W najbliższą sobotę i niedzielę w radiowej Dwójce usłyszą Państwo radiową wersję powieści Tomasza Mana pt. "Wybraniec" w adaptacji Ryszarda Olczaka i reżyserii radiowej Henryka Rozena. Okazją do przypomnienia zrealizowanego w 1982 r. słuchowiska jest przypadająca właśnie 140. rocznica urodzin Tomasza Manna.
Wieczór ze słuchowiskiem "Wybraniec" to jedna z ostatnich powieści Tomasza Manna, wydana w 1951 roku. Jej temat zaczerpnął pisarz ze średniowiecznego eposu o świętym grzeszniku zrodzonym z kazirodczego związku i po wielu latach pokutniczego życia powołanym na tron papieski.
Część 1. w sobotę, o godz. 22.30, część 2. w niedzielę o godz. 21.30 w Dwójce. Zapraszamy!
Tomasz Mann: Wybraniec
Przekład: Ryszard Olczak
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Obsada:
Jacek Brzostyński, Ewa Miller, Juliusz Berger, Renata Kossobudzka, Witold Kałuski, Wiesław Drzewicz, Konrad Morawski, Halina Kossobudzka, Tomasz Marzecki, Ryszard Nawrocki
 • 37,6 MB
 • 6 cze 15 18:06
 • 67,0 MB
 • 31 maj 15 21:41
"Calineczka" wg Justyny Bargielskiej. Premiera w Dwójce
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy do Teatru Polskiego Radia, na słuchowisko zrealizowane na podstawie wyróżnionego w konkursie Dwójki i ZAiKS-u tekstu Justyny Bargielskiej. Autorka opowiada zupełnie inną historię Calineczki niż ta, którą znamy. Reżyseria Waldemara Modestowicza.
"Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć" - tym zdaniem rozpoczyna się klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena.
W słuchowisku "Calineczka" autorstwa Justyny Bargielskiej dziecko nie jest już maleńkie, a "dobra kobieta" nie jest pierwszym określeniem, które przychodzi na myśl, jeśli chcielibyśmy opisać matkę dziewczynki. Ale może nie warto próbować opisywać, tak jak matka nie opisuje świata córce. Rozmawia z nią. A Państwo mogą tej rozmowy posłuchać.
Justyna Bargielska: "Calineczka"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada:
Dorota Landowska (Matka), Maria Bonaszewska (Córka), Mariusz Bonaszewski (Głos męski), Mateusz Ceran (Głos chłopięcy)
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym
Konkurs na słuchowisko został rozpisany w 2013 r. z okazji przypadających wtedy jubileuszy: 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Oprócz głównych nagród i wyróżnień jury konkursu zarekomendowało 9 tekstów do realizacji antenowej. "Calineczka" jest jednym z nich.
 • 41,1 MB
 • 31 maj 15 18:13
W 100. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Wspominki ks. Jana" Marcina Witana. Reżyseruje Janusz Kukuła. W roli ks. Twardowskiego usłyszymy Henryka Talara.
Autor:
Marcin Witan
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Wakuliński (Profesor Konrad Górski), Adam Bauman (Literat Waldemar Smaszcz), Grażyna Barszczewska (Poetka Aldona Kraus), Andrzej Ferenc (Prezes Fundacji Ave Bartek Włodkowski), Henryk Talar (Ksiądz Jan Twardowski), Mirosław Wieprzewski (Głos I), Janusz Rafał Nowicki (Głos II), Krzysztof Kumor(Starszy Pan), Marcin Troński (Niewierzący)
Słuchowisko Marcina Witana Wspominki ks. Jana to opowieść o księdzu i poecie, Janie Twardowskim. 1 czerwca obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin "poety od biedronek", najwybitniejszego przedstawiciela współczesnej poezji religijnej. Opowieść Marcina Witana powstała na podstawie wspomnień Waldemara Smaszcza, Aldony Kraus i Bartłomieja Włodkowskiego z Fundacji AVE.
W słuchowisku wykorzystano wiersze i fragmenty wierszy ks. Jana Twardowskiego:
Suplikacje;
Który;
Spojrzał;
Anioł uśmiechu;
Z Dzieciątkiem Jezus;
Wiara zdziwienie;
Boże;
Dobro i zło;
Z pliszką siwą;
Wiersz z dedykacją;
Zdjęcie z krzyża;
Śpieszmy się;
Z Dzieciątkiem Jezus;
Bałem się;
Starzy ludzie;
*** Odgłos moich butów…;
Co prosi o miłość.
 • 58,7 MB
 • 30 maj 15 23:52
Trzy opowieści Sándora Máraiego
Radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko pt. "Trzy opowieści z okrętowej skrzyni" będące adaptacją trzech jednoaktówek Sandora Maraiego. Pomysł, adaptacja i reżyseria radiowa Krzysztofa Zaleskiego. Premiera odbyła się w 2006 roku.
Słuchowisko na podstawie trzech jednoaktówek Sandora Maraiego: "Komora celna", "Hiob i jego księga", "Podróż poślubna" oraz fragmentów jego "Dziennika".
Autor:
Sándor Márai


Autor Przekładu:
Feliks Netz


Reżyser:
Krzysztof Zaleski


Realizator:
Andrzej Brzoska


Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko


Inni współtwórcy:
Krzysztof Zaleski - adaptacja


Obsada:
Anna Dereszowska (Pasażerka), Krzysztof Kowalewski (Hiob), Łukasz Lewandowski (Sekretarz), Marek Bargiełowski (Elifaz), Jan Kociniak (Pasażer), Damian Damięcki (Pasażer), Marcin Troński (Celnik), Jan Pęczek (Bildad), Miłogost Reczek (Sofar), Andrzej Ferenc (Narrator), Henryk Boukołowski (Narrator), Ewa Kania, Jacek Jarosz, Jacek Różański, Krzysztof Zaleski
 • 41,3 MB
 • 30 maj 15 18:36
Celebryta Opamnia w zaskakująco odważnej radiowej rozmowie
W radiowej Jedynce w popołudniowym paśmie słuchowiskowym polecamy rozmowę z popularnym aktorem i celebrytą, Bartkiem Opamnią. Rozmawia Karolina Wakat.
Autor:
Marek Kochan
Reżyser:
Redbad Klynstra
Opracowanie muzyczne i realizacja:
Tomasz Perkowski
Obsada:
Marzena Rogalska (Karolina Wakat), Bartosz Opamnia (Bartek Opamnia), Marek Kochan (Mittelhorn) i inni
Skromny mimo sukcesu, misterna mistyfikacja autorsta Marka Kochana, w reżyserii Redbada Klynstry, to przykład na ogromne oddziaływanie mediów. W słuchowisku poznajemy popularnego aktora i celebrytę, który dzieli się ze słuchaczami osobistymi szczegółami życia. Klasyczny radiowy wywiad o życiu i twóczości w pewnym momencie zaczyna jednak wymykać się spod kontroli... Autor słuchowiska w inteligentnej i atrakcyjnej formie przestrzega przed manipulacyjnymi możliwościami mediów, szczególnie tych elektronicznych czy społecznościowych.
Podobieństwa do prawdziwych osób i zdarzeń.... oczywiście przypadkowe...
 • 53,2 MB
 • 24 maj 15 19:10
"Dziewczyna z berlińskich przedmieść". Premiera!
Bohater słuchowiska "Dziewczyna z berlińskich przedmieść" z odmętów pamięci i niepamięci usiłuje wywołać wspomnienie pewnego spotkania, które było podsumowaniem jego życia. Chodzi o spotkanie z niemiecką dziewczyną w jego młodych latach.
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na premierę spektaklu Mariusza Sieniewicza w reżyserii Janusza Kukuły.
. W rolach głównych Mariusz Bonaszewski, Anna Seniuk i Krzysztof Gosztyła. Oprawę muzyczną przygotował Krzysztof Ścierański.
Słuchowisko, które powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym poprzedzi rozmowa z Mariuszem Sieniewiczem.
***
 • 41,4 MB
 • 24 maj 15 18:09
"Długi upalny dzień" w Pierwszym Programie
Zapraszamy na premierę słuchowiska Stanisława Kuźnika. Reżyseruje Jan Warenycia.
Autor:
Stanisław Kuźnik
Reżyser:
Jan Warenycia
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Członkowie komisji: Marcin Przybylski (Przewodniczący), Joanna Jeżewska (Posłanka ), Leon Charewicz (Poseł);
świadkowie: Janusz R. Nowicki (Sąsiad ), Zdzisław Wardejn (Dyrektor), Paweł Szczesny (Urzędnik), Ewa Kania (Działaczka), Andrzej Mastalerz (Milicjant), Marek Frąckowiak (Prokurator), Marek Barbasiewicz (Prezydent);
Izabela Dąbrowska (Jolanta, żona Henryka Walczaka)
 • 39,8 MB
 • 17 maj 15 22:09
Współczesny "Faust" w wersji Tomasza Mana
Premiera na Scenie teatralnej Trójki! Zapraszamy w niedzielny wieczór.
Muzyka / scenariusz / reżyseria:
Tomasz Mann
Realizator:
Andrzej Brzoska
Obsada:
Andrzej Chyra (Pisarz / Głos), Maja Ostaszewska (Żona), Milena Suszyńska (Córka), Marek Kalita (Dyrektor), Zdzisław Wardejn (Notariusz), Krzysztof Stelmaszyk (Ksiądz), Marta Juras (Dziennikarka), Adam Woronowicz (Przyjaciel)
 • 41,0 MB
 • 17 maj 15 18:11
Debiut Marty Rebzdy na antenie radiowej Jedynki
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Libertango". Reżyseruje Janusz Kukuła.
Autor:
Marta Rebzda
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Anna Cieślak (Hanna), Krzysztof Gosztyła (Tadeusz)
 • 39,0 MB
 • 16 maj 15 18:07
Radiowa "Spowiedź" na antenie Pierwszego Programu
W radiowej Jedynce premiera słuchowiska Pawła Mossakowskiego. W rolach głównych Dominika Kluźniak i Sławomir Orzechowski.
Autor:
Paweł Mossakowski
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Reneta Baszun
Obsada:
Dominika Kluźniak (Kobieta), Sławomir Orzechowski (Ksiądz), Antonina Girycz (Kobieta w kościele 1), Joanna Jędryka (Kobieta w kościele 2), Sławomir Pacek (Ksiądz 2)
 • 41,3 MB
 • 10 maj 15 18:10
Szalone rojenia czy największe prawdy życia? Premiera słuchowiska Rafała Wojasińskiego
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Pukanie do drzwi". Reżyseruje Waldemar Modestowicz, a w obsadzie znakomici aktorzy!
Autor:
Rafał Wojasiński
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Jolanta Fraszyńska (Ela), Mariusz Bonaszewski (Paweł), Ewa Konstancja Bułhak (Ewa), Leon Charewicz (Waldek), Maria Pakulnis (Karlica)
Pukanie do drzwi to słuchowisko, w którym pada wiele niestosownych uwag na temat rzeczywistości. Wygłasza je główny bohater, Paweł (kreowany przez Mariusza Bonaszewskiego). Być może jest on osobą chorą albo po prostu jest szczery do bólu. Szczerości nie da się usprawiedliwić, inaczej z chorobą – tę usprawiedliwia się łatwo, a szczerość jest nie do przyjęcia –w życiu społecznym, codziennym się nie sprawdza, jest szkodliwa. Ale słuchowisko jest sztuką, można więc sobie na tę szczerość pozwolić. Autor słuchowiska, Rafał Wojasiński, niejako prowokuje słuchacza, pozostawia mu wybór co do opinii o głównym bohaterze, który może być oceniany jako pieniacz lub prorok. Sen szaleńca? Moralitet? Zachęcamy do posłuchania!
 • 72,0 MB
 • 10 maj 15 14:59
Poezja Yunusa Emre w radiowej Jedynce
Zapraszamy na premierę wyjątkowego słuchowiska. "Hymny" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka łączą w sobie piękno staroosmańskiej poezji i współczesną rekonstrukcję etnomuzykologiczną. Pozycja obowiązkowa.
Autor:
Yunus Emre
Autorzy przekładu:
Antoni Sarkady ("Hymny") i Jan Ciopiński (fragmenty "Księgi dobrych rad")
Adaptator i reżyser:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Komopzytor:
Jahiar Irani
Konsultacja naukowa:
Agnieszka Ayşen Kaim
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Yunus Emre), Jahiar Irani (Aszyk Yunus - śpiew), Derwisze: Adam Fidusiewicz, Józef Pawłowski, Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak oraz Agnieszka Ayşen Kaim (Płaczka), Umut Nebioglu (recytacja po turecku)
Wykonawcy muzyki: Jahiar Irani (santur, darabka, djemba, flut), Mahammad Rasouli (ney, setar, daf), Adeb Chamoun (darabuka, riq, daf, djembe)
„Hymny” według poezji tureckiego mistyka sufickiego Yunusa Emre to zrealizowane z rozmachem słuchowisko, w którym poznajemy postać i twórczość tego średniowiecznego poety z kręgu tureckich twórców ludowych. Według turkolożki dr Agnieszki Ayşen Kaim dziś zaliczany jest do klasyków - najwybitniejszych postaci staroanatolijskiej (staroosmańskiej) poezji.
Współpraca reżysera i autora scenariusza Darka Błaszczyka z etnomuzykologiem i muzykiem Jahiarem Iranim zaowocowała niezwykłym projektem łączącym w sobie piękno poezji Yunusa z hipnotyzującą muzyką skomponowaną specjalnie na potrzeby tego słuchowiska.
Postać Yunusa wykreował znakomity Krzysztof Gosztyła, któremu towarzyszyli aktorzy młodego pokolenia. Na tradycyjnych instrumentach perskich zagrali muzycy z Syrii i Iranu.
Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2. Słuchaczy posiadających kino domowe zachęcamy do odsłuchania słuchowiska w tym systemie. Dla pozostałych słuchaczy jakość stereo bez zmian.
 • 27,3 MB
 • 9 maj 15 23:39
"Wojna wygrana, Polska przegrana" - słuchowisko dokumentalne Krzysztofa Zaleskiego
Z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej z archiwum Teatru Polskiego Radia przedstawimy słuchowisko dokumentalne w opracowaniu i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Premiera słuchowiska odbyła się w 2007 roku.
Słuchowisko dokumentalne, na które składają się głównie relacje Polaków, którzy przeżyli dzień 8 maja 1945 roku na terytorium Polski, w Związku Radzieckim. Relacje te pozwalają zrozumieć, dlaczego na wieść o kapitulacji Niemiec jeden z żołnierzy generała Andersa powiedział " wojna wygrana, Polska przegrana". Fascynujące świadectwa Teatr Polskiego Radia uzyskał od Fundacji Ośrodka "Karta".
W słuchowisku wykorzystano następujące utwory literackie: 1. "Klechda" Kazimierza Wierzyńskiego 2. Relacje podane do druku w 44 numerze pisma "Karta" 3. Fragmenty książki Pawła Wieczorkiewicza "Historia polityczna Polski 1935-1945"
Scenariusz słuchowiska:
Krzysztof Zaleski
Reżyser:
Krzysztof Zaleski
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Strużycki, Jan Kulczycki, Robert Jarociński, Dariusz Kowalski, Wojciech Machnicki, Jan Drawnel, Anna Gajewska, Jan Pęczek, Piotr Bąk, Krzysztof Radkowski, Cezary Nowak, Włodzimierz Press, Piotr Kozłowski, Anna Apostolakis, Ewa Kania, Andrzej Mastalerz
 • 40,0 MB
 • 3 maj 15 22:36
Opowieść z mroków polskiej historii
W święto Konstytucji 3 maja zapraszamy na słuchowisko Krzysztofa Choińskiego pt. "Diabelski młyn" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Nagrane w 1999 roku słuchowisko opowiada o tym, jak to z mroków historii wyłaniają się postacie wielkich przywódców, powstańców i zwykłych ludzi, którzy w obłędnym korowodzie defilują przed zdumionym bohaterem.
"Diabelski młyn"
Autor:
Krzysztof Choiński
Reżyser:
Waldemar Modestowicz
Realizator:
Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko
Obsada:
Krzysztof STROŃSKI, Krzysztof WAKULIŃSKI, Janusz ZAKRZEŃSKI, Marek.BARGIEŁOWSKI , Włodzimierz PRESS, Janusz BUKOWSKI , Artur ŻMIJEWSKI , Tomasz. ZALIWSKI, Henryk BOUKOŁOWSKI, Jacek ROZENEK, Grzegorz DAMIĘCKI Jacek BRACIAK, Marcin TROŃSKI, Wojciech WYSOCKI, Marzena TRYBAŁA , Magdalena WÓJCIK , Andrzej FERENC , Damian SKIBA
***
« poprzednia stronanastępna strona »
 • Odtwórz folderOdtwórz folder
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  649

650 plików
26,54 GB

jadamk

jadamk napisano 7.06.2013 09:24

zgłoś do usunięcia
obrazek Milutkiego dnia
katarzyna.towgin

katarzyna.towgin napisano 11.06.2013 05:30

zgłoś do usunięcia
wypozyczalnia ludzi
Sezar18

Sezar18 napisano 27.09.2013 23:06

zgłoś do usunięcia
s446x3a

s446x3a napisano 4.12.2013 22:05

zgłoś do usunięcia
fl086ets

fl086ets napisano 31.12.2013 08:53

zgłoś do usunięcia

c-9 napisano 11.06.2014 19:11

zgłoś do usunięcia

obrazek Audiobook

daga.r4

daga.r4 napisano 20.06.2014 23:15

zgłoś do usunięcia
Fantastyczny zbiór!
tfn

tfn napisano 18.08.2014 16:29

zgłoś do usunięcia
ZAPRASZAMY
magdalenka95

magdalenka95 napisano 30.08.2014 19:24

zgłoś do usunięcia
obrazek
NaidrokW

NaidrokW napisano 4.02.2015 19:52

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (1)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności