Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

dariusz662 / Filmy / Teatr TV / Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb
Download: Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

289,43 MB

Długość filmu: 87 min

5.0 / 5 (61 głosów)


obrazek

Moralność Pani Dulskiej

Gatunek: Spektakl telewizyjny
Produkcja: Polska
Reżyser: Marcin Wrona
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Aleksandra Staszko,
Zdjęcia: Jan Holoubek,
Montaż: Beata Barciś.
LEKTOR PL


Nowa inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony.
"Moralność pani Dulskiej" napisana w 1906 roku została nazwana przez nią samą "tragifarsą kołtuńską". Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich, głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej. Sama Zapolska określiła dom Dulskich jako ten, w którym "zamordowano duszę".Sztuka napisana przez Zapolską w niecałe trzy tygodnie "w ciężkich boleściach", odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie. Przetłumaczono ją na 19 języków,w tym na chiński. Dowodem jej popularności stał się ugruntowany w społecznej świadomości termin: "dulszczyzna" - określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.

Energiczna pani Dulska (Magdalena Cielecka) żelazną ręką trzyma swoich domowników i lokatorów. Bezwolny mąż kobiety, Felicjan (Robert Więckiewicz), milcząco poddaje się wszystkim jej decyzjom. Ich dorastające córki Mela (Zofia Wichłacz) i Hesia (Jaśmina Polak) również pozostają całkowicie zdominowane przez matkę. Pani Dulska bez skrupułów eliminuje ze swojego otoczenia wszystko, co nie mieści się w ramach mieszczańskiej moralności. Natychmiast wypowiada mieszkanie lokatorce (Agata Buzek), która usiłowała popełnić samobójstwo. Nie reaguje jednak, gdy zauważa, że jej arogancki syn Zbyszko (Jakub Gierszał) uwodzi pokojówkę Hankę (Klara Bielawka). Cichy romans ze służącą mniej zaszkodzi ich reputacji, niż rozpustne zabawy w podejrzanych lokalach. Jednak gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, a przekorny chłopak oświadcza, że się z nią ożeni, pani Dulska bierze sprawy w swoje ręce.


- Kiedy pierwszy raz zadzwoniłem do Magdy Cieleckiej z propozycją roli, powiedziałem: "nie obraź się, ale mam dla ciebie propozycję zagrania Pani Dulskiej", a Magda odparła: "ach, przyszedł na mnie czas" - żartował Wrona.

Cielecka zmierzyła się z tradycją polskiego teatru. Dulską grały m.in. Anna Polony i Anna Seniuk. - Dulska kojarzy się pewnie z innym typem kobiety, inną osobowością. Ale mój wybór był celowy. Chciałem, żeby tym razem to było coś innego, chodziło mi o Dulską współczesną (...), bo Gabriela Zapolska stworzyła uniwersalny tekst - tłumaczył Wrona.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Teatr Telewizji - Igraszki z Diabłem.AVI play
Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszo ...
Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszony żołnierz, Marcin Kabat. Wędruje borem, lasem, aż do Czarciego Młyna, gdzie mieszkają diabły czyhające na ludzkie dusze. Obsada: Marian Kociniak , Magdalena Zawadzka , Barbara Wrzesińska , Krzysztof Kowalewski , Wojciech Pokora , Tadeusz Kondrat , Jerzy Kamas Marek Kondrat , Jan Prochyra , Janusz Gajos , Zdzisław Wardejn Jan Kociniak, Andrzej Fedorowicz , Jan Jurewicz , Janusz Rewiński , Maciej Szary
Trzy razy Fredro 2013.rmvb play
Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatral ...

obrazek

Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatralne produkcja: Polska LEKTOR PL Trzy premiery teatralne „na żywo” jednoaktówek Aleksandra Fredry. Spektakl był transmitowany ze studiów TVP w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Trzy fredrowskie komedie, skrzące się humorem, pełne komizmu i kunsztownego dialogu, dają możliwość reżyserskich i aktorskich popisów. „Świeczka zgasła”, reż. Jerzy Stuhr Fredrowskie święto rozpoczął spektakl „Świeczka zgasła” w reżyserii Jerzego Stuhra w studiu telewizyjnym w Katowicach. Ta jednoaktówka należy prawdopodobnie do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r. Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych (Agnieszka Radzikowska i Maciej Stuhr), którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się jednak dokładnie w blasku jednej świeczki. „Zrzędność i przekora”, reż. Mikołaj Grabowski Druga część wieczoru z Fredrą to jednoaktówka „Zrzędność i przekora” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze studia TVP w Krakowie. To komedia w jednym akcie wierszem – jedna z wczesnych prac literackich, zwiastująca wielki talent, lekkość i finezję wiersza, mistrzostwo w kreowaniu scenicznych charakterów. Osią konstrukcyjną fabuły jest konflikt miłosny. Młoda dziedziczka Zosia (Paulina Puślednik) zakochana jest w Lubomirze (Krzysztof Wieszczek). Ten uczucie odwzajemnia, a w dodatku jest przystojny, dobrze ułożony i majętny. Niestety na straży cnoty i przyszłości Zofii stoi jej dwóch opiekunów (Krzysztof Globisz, Roman Gancarczyk) „Nikt mnie nie zna”, reż. Jan Englert Trzecią częścią wieczoru na żywo była komedia „Nikt mnie nie zna” w reżyserii Jana Englerta z plejadą wybitnych warszawskich aktorów, a wśród nich: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki, Ewa Konstancja Bułhak. Zabawne perypetie bohaterów odsłaniają związki tej sztuki z tradycją plebejską: Marek Zięba, obrotny kupiec i nieufny mąż, postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony. Jeżdżąc nieustannie w interesach często i długo przebywa poza domem. Napotkany w drodze Jan Rembosz, namawia Ziebę do przyjęcia jego nazwiska i munduru. Rozmowę przypadkiem podsłuchuje Czesław, szwagier Zięby. Ten z kolei nakłania swoją siostrę Klarę do podjęcia gry. Gdy przebrany za Rembosza Zięba powraca z podróży, wszyscy domownicy udają, że nie rozpoznają pana domu.
Inka 2006 PL.HDTV.480p.XviD.avi play
Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produ ...

obrazek

Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produkcja: Polska Reżyser: Natalia Koryncka-Gruz Scenografia: Joanna Macha Kostiumy: Helena Potocka Zdjęcia: Zdzisław Najda LEKTOR PL Dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce, zapomnianej i niedocenionej Danucie Siedzikównie, ps. Inka (Karolina Kominek-Skuratowicz) (ur. 3 września 1928 – zm. 28 sierpnia 1946), sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Niespełna 18-letnia dziewczyna przyłącza się do oddziału partyzantów. W czasie potyczek z UB (w czerwcu 1946 roku była transportowana wraz z grupą Polaków do ZSRR) przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. W czasie zamieszek z UB i KBW opatruje rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej. Na skutek zdrady zostaje aresztowana pod zarzutem mordowania jeńców - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Poddana brutalnemu śledztwu, nie zdradza. Pośpiesznie osądzona, zostaje rozstrzelana strzałem w głowę. Umiera z okrzykiem na ustach: Niech żyje Polska!
Teatr Telewizji - Ryszard Bugajski - Śmierć Rotmistrza Pileckiego 2006 reż. Ryszard Bugajski.avi play
Honor? Jaki honor? Tutaj nie ma honoru! Tu nie jest prze ...
Honor? Jaki honor? Tutaj nie ma honoru! Tu nie jest przedwojenna podchorążówka, to jest więzienie Urzędu Bezpieczeństwa w Polsce Ludowej! - pułkownik UB Józef Różański nie kryje wściekłości. Mimo długich miesięcy bicia i torturowania podczas brutalnych przesłuchań nie udało mu się złamać więźnia. Wprawdzie skatowany rotmistrz Witold Pilecki jest teraz ledwie cieniem dumnego oficera, lecz nadal nie poddaje się woli Różańskiego. I nie chce przyznać w toczącym się pokazowym procesie, że szpiegował na rzecz obcego mocarstwa i planował zamachy na wysokich urzędników państwowych. Rotmistrz domyśla się już, że nie uniesie cało głowy. Do końca jednak stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostać wiernym temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie. Pilecki uchodzi za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy, jakich wydała II Rzeczpospolita, o imponującym szlaku bojowym. W czasie wojny 1920 roku odznaczył się w walkach z bolszewikami o Wilno. Po klęsce wrześniowej kontynuował walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie pozwolił Niemcom aresztować się podczas łapanki i wywieźć do Oświęcimia. Celem było zdobycie informacji o obozie oraz zorganizowanie w nim konspiracji. W Auschwitz Pilecki przebywał ponad dwa lata, planując także zbrojne uwolnienie więźniów. Po ucieczce z obozu wziął udział w powstaniu warszawskim. Los rzucił go następnie do Włoch, gdzie rotmistrz dołączył do II Korpusu Polskiego generała Andersa. Stąd wyruszył w swoją ostatnią podróż - do komunistycznej Polski. Dramat Ryszarda Bugajskiego stanowi rekonstrukcję trzech najbardziej tragicznych lat życia Witolda Pileckiego. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie, na sali sądowej, w zawilgoconych podziemiach więzienia przy ulicy Rakowieckiej, w strasznych pokojach przesłuchań, gabinetach sędziego i prokuratora, wreszcie w celi oskarżonego. Sam rotmistrz swoje śledztwo określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu. W 1948 roku został skazany na karę śmierci i stracony. Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie, Józef Cyrankiewicz zaaprobował karę, odmówił poparcia prośby o ułaskawienie. Pilecki za swą niezłomność zapłacił życiem oraz piętnem "bandyty" i "szpiega". Nieznane jest nawet miejsce jego pochówku. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. Dopiero w 1990 r. został on zrehabilitowany. W opowieść o losach bohaterskiego rotmistrza twórcy spektaklu wplatają również dramat innych oskarżonych: Tadeusza Płużańskiego, Marii Szelągowskiej, Ryszarda Jamontta-Krzywickiego. Wśród osób dramatu są także członkowie rodziny Pileckiego: żona, córka, kuzynka.
Patrzyłem na Zachód w stronę Polski - Teatr TV.avi play
Widowisko zrealizowane na podstawie znalezionych w Katyn ...
Widowisko zrealizowane na podstawie znalezionych w Katyniu pamiętników polskich oficerów. Zapiski w kalendarzach, notesach, na kartkach wyrwanych z zeszytu, układają się w rodzaj niby-dialogu pięciu jeńców wojennych - splatają się, uzupełniają, kontrapunktują. Notatki różnią się sposobem opisania zdarzeń - od ascetycznych, powściągliwych wypowiedzi Oficera IV, 45-letniego kapitana rezerwy służb medycznych, po bardzo emocjonalne wystąpienia Oficera III, 25-letniego porucznika. Odsłaniają indywidualne losy i zróżnicowane charaktery. Każdy z bohaterów nosi w sobie inne wspomnienia - pierwszego dnia wojny z Niemcami, pierwszego kontaktu z armią sowiecką, ostatniego spaceru w cywilu, z żoną i córeczką... Z różnych stron, w różnych okolicznościach trafiali do obozu w Kozielsku. "Sam obóz kozielski, położony na wzgórzu, otoczony murem, a dalej piękny las. Jest tu kilka domów murowanych, nawet stylowych, drzewa owocowe, radio z głośnikiem. W obozie tym ludzi jest dużo, samych oficerów tysiące". Na początku tkwiła w nich jeszcze irracjonalna nadzieja, że skoro jest tu tak pięknie, to może nic strasznego się nie wydarzy. Jeszcze byli w stanie dostrzegać humorystyczne strony obozowej rzeczywistości. "Spisują nas: "Kak wasza familia?", "Imię otczestwa?". "Ojciec umarł". Zapisali: "Mikołajczyk Umarłowicz". Wsłuchiwali się w każdą wieść ze świata i w każdą plotkę, co z nimi będzie. "Rzekomo wiadomość o przekazywaniu nas Niemcom sprawdza się, ale tylko do poruczników włącznie. Jeńcy z czarnej listy przekazywani nie będą (...) Ogarnęła wszystkich dziwna atmosfera poniżenia: zdejmowanie dobrowolne dystynkcji, orzełków, porzucanie nawet Krzyża Walecznych po śmieciach, jakby się wstydziło stopni oficerskich". Przez cały czas w obozowych notatkach przewijają się myśli o najbliższych. "Śniłem dziś dużo o Tobie, ale co, to zapomniałem, w każdym razie przyjemnie. Maryś, Maryś, kiedy mnie puszczą do Ciebie. Z czego Ty żyjesz z Bożenką i gdzie, tym się strasznie martwię". Pojawiają się też coraz częściej wzmianki o chorobach, "gorączka wciąż 40 stopni", hiperkinezja, psychozy z zamknięcia. "Powiesił się dzisiaj chorąży. Wczoraj umarł porucznik..." Potęguje się nastrój niepokoju. "Nasze władze spiesznie wykańczają naszą ewidencję. Coś wisi w powietrzu, ale co, tego nikt nie wie, chociaż domysłów moc". W kwietniu 1940 coraz liczniejsze są zapiski o wyjazdach w nieznane. "Dziś wyjechała duża grupa z trzema generałami". "Transporty dalsze idą ciągle". 21 kwietnia 1940. "Stoimy na stacji w Kozielsku. Gdzie jedziemy, jeszcze nie wiem". 22 kwietnia 1940. "My jeszcze w pociągu (...) Z napisów na ścianach przedziałów wiemy, że mamy wyładować się za Smoleńskiem ok. 10 km. Zobaczymy". "Na bocznicy w Kozielsku do wagonów aresztanckich po 14 do przedziału. Patrzyłem na Zachód w stronę Polski..." 23 kwietnia 1940. W terminowym kalendarzyku widnieje już tylko data. [PAT] http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/521285
Kwatera Bożych pomyleńców.avi play
Sztuka na podstawie książki Wiesława Zambrzyckiego jest ...
obrazek Sztuka na podstawie książki Wiesława Zambrzyckiego jest opowieścią o Powstaniu Warszawskim widzianym z perspektywy czterech starszych panów, którzy z humorem próbują przetrwać najtrudniejsze chwile. W głównych rolach zobaczymy Daniela Olbrychskiego, Jana Peszka, Jerzego Radziwiłowicza i Jerzego Trelę. Reżyserem jest Jerzy Zalewski. W realizacji spektaklu wzięły również udział grupy historyczne: Grupa Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945, Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej, Harcerska Grupa Historyczna Wigry. Członkowie grup zagrali role powstańców, ludności cywilnej, żołnierzy niemieckich i carskich.
Teatr TV  - Notatki Stanu Wojennego 1996.PL.avi play
Widowisko telewizyjne, adaptacja czterech opowiadań Mar ...
obrazek Widowisko telewizyjne, adaptacja czterech opowiadań Marka Nowakowskiego z tomu "Raport o stanie wojennym". Jest to zapis literacki wydarzeń stanu wojennego z perspektywy ludzi do tej pory nieuwikłanych w politykę. Widowisko składa się z 4 nowel : "1072 dni", "Judasz", "Weryfikacja", "Emisariuszka szefa". Spektakl telewizyjny Rok produkcji: 1996 Dane techniczne: Barwny. 50 min.
Afera mięsna 2007 DVDRip.XviD.avi play
Teatr Telewizji. Scena faktu: Afera mięsna reżyseria: ...
obrazek Teatr Telewizji. Scena faktu: Afera mięsna reżyseria: Janusz Dymek Spektakl nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w Polsce lat 60. XX w. Wówczas doszło do tzw. afery mięsnej, zakończonej procesem i wyrokiem śmierci dla Stanisława Wawrzeckiego. W tym okresie pogorszyły się nastroje społeczne, związane z brakiem żywności - a zwłaszcza mięsa - na sklepowych półkach. Władze PRL-u postanowiły więc odwrócić uwagę obywateli od wad systemu i znaleźć winnego zaniedbań, by skierować na niego gniew społeczeństwa. W wyniku śledztwa zaaresztowano 400 osób. Głównym oskarżonym został dyrektor Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga, Stanisław Wawrzecki. W sztuce "Afera mięsna", który jest rekonstrukcją procesu, gra ponad 30 aktorów, m.in. Andrzej Franczyk jako Wawrzecki oraz Edward Żentara jako sędzia Roman Kryże.
Tajny Współpracownik 2009 PL DVDRip XviD.avi play
Wstrząsająca historia cennego dla UB agenta, który dop ...
obrazek Wstrząsająca historia cennego dla UB agenta, który doprowadził do wielu aresztowań, wyroków śmierci i osobistej tragedii, nie wahając się nawet wydać własnego brata. Opowieść o tajnym współpracowniku, który dzięki doskonałemu kamuflażowi pozostawał przez wiele lat nierozpoznanym przez otoczenie donosicielem bezpieki. Na początku 1950 roku uczeń płockiego gimnazjum, szantażowany odpowiedzialnością karną za kontakty z bratem, żołnierzem 6. Brygady Wileńskiej, podpisał deklarację współpracy. Już pierwsza akcja młodego agenta, działającego na Podlasiu, przyniosła resortowi sukces. Pod pozorem spotkania z bratem „Małachowski” – ukryty później pod pseudonimem „Michał” – zlokalizował miejsce obozowania partyzantów i wskazał je UB, powodując obławę i likwidację pododdziału porucznika „Brzaska”. Jego informacje umożliwiły też rozpracowanie całej siatki współpracowników oddziału „Huzara” i „Brzaska” w rejonie Jabłonny Lackiej, w wyniku czego aresztowano 64 osoby. Spektakl pokazuje też, jak aparat bezpieczeństwa dbał o agentów, obciążając innych ich winami dla uwiarygodnienia swoich ludzi w środowisku, w którym działali. Późniejszy los tajnego współpracownika nadal wyznaczali jego przełożeni. W PRL zrobił karierę partyjną i został wicedyrektorem wrocławskiej szkoły średniej. Był także cenionym w dolnośląskim środowisku poetą, którego tragicznie realna twórczość, cytowana w spektaklu, miała swoje źródło w agenturalnej przeszłości. Zmarł kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, uznany za „zasłużonego pedagoga i wychowawcę młodzieży”. Scena Faktu Teatru TV - 2009
Scena Faktu - Doktor Halina.avi play
. ...
obrazek . Historia Haliny Szwarc to docu - drama oparta na faktach. Jej bohaterka jest skromną polską dziewczyną, której spektakularne działania szpiegowskie odniosły znaczący wpływ na rozwój wydarzeń wojennych 1939 – 1944, na terenie Niemiec, Austrii i okupowanej Polski. . Halinę Szwarc poznajemy jeszcze przed II wojną światową, gdy jako zdolna maturzystka, uczennica konserwatorium i harcerka snuje plany na przyszłość. Jednak wybuch wojny – 1 września 1939 roku, powoduje znaczące zmiany w jej życiu. Nie zdaje sobie wówczas sprawy z potężnego wpływu jakie ta wojna wywrze na jej dalsze losy. Jako siedemnastoletnia dziewczyna wstępuje do konspiracji, do wywiadu. Na polecenie dowództwa podpisuje volkslistę i w ciągu kilku miesięcy uczy się niemieckiego, kończy niemiecką szkolę, po czym rozpoczyna działalność w wywiadzie głębokim na terenie Rzeszy: w Hamburgu, Wiedniu, Berlinie. Balansując na granicy życia i śmierci, podejmuje się kolejnych karkołomnych zadań.. I tak w 1940 roku Halina Szwarc ps. „Ryszard”, a potem ps. „Jacek II” zostaje „Niemką”. Wyjeżdża do Rzeszy, gdzie rozpoczyna studia medyczne i pracę konspiracyjną. Pomału, spokojnie, bez zwracania na siebie uwagi gromadzi informacje na temat wroga i przekazuje je polskiemu wywiadowi. Niemal do końca wojny jest bardzo cennym szpiegiem. Aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć cudem unika rozstrzelania. Tortury stosowane wobec niej przez hitlerowców, brutalne i okrutne znęcanie się fizyczne i psychiczne nie złamały jej jednak. Po wojnie kończy medycynę i rozpoczyna pracę w Klinice Akademii Medycznej w Poznaniu. Tu jednak dopada ją PRL-owska służba bezpieczeństwa. Znowu poniżanie i bicie, tym razem przez „swoich”, stalinowskich oprawców.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności