Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

dariusz662 / Filmy / Teatr TV / Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb
Download: Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

289,43 MB

Długość filmu: 87 min

5.0 / 5 (61 głosów)


obrazek

Moralność Pani Dulskiej

Gatunek: Spektakl telewizyjny
Produkcja: Polska
Reżyser: Marcin Wrona
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Aleksandra Staszko,
Zdjęcia: Jan Holoubek,
Montaż: Beata Barciś.
LEKTOR PL


Nowa inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony.
"Moralność pani Dulskiej" napisana w 1906 roku została nazwana przez nią samą "tragifarsą kołtuńską". Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich, głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej. Sama Zapolska określiła dom Dulskich jako ten, w którym "zamordowano duszę".Sztuka napisana przez Zapolską w niecałe trzy tygodnie "w ciężkich boleściach", odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie. Przetłumaczono ją na 19 języków,w tym na chiński. Dowodem jej popularności stał się ugruntowany w społecznej świadomości termin: "dulszczyzna" - określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.

Energiczna pani Dulska (Magdalena Cielecka) żelazną ręką trzyma swoich domowników i lokatorów. Bezwolny mąż kobiety, Felicjan (Robert Więckiewicz), milcząco poddaje się wszystkim jej decyzjom. Ich dorastające córki Mela (Zofia Wichłacz) i Hesia (Jaśmina Polak) również pozostają całkowicie zdominowane przez matkę. Pani Dulska bez skrupułów eliminuje ze swojego otoczenia wszystko, co nie mieści się w ramach mieszczańskiej moralności. Natychmiast wypowiada mieszkanie lokatorce (Agata Buzek), która usiłowała popełnić samobójstwo. Nie reaguje jednak, gdy zauważa, że jej arogancki syn Zbyszko (Jakub Gierszał) uwodzi pokojówkę Hankę (Klara Bielawka). Cichy romans ze służącą mniej zaszkodzi ich reputacji, niż rozpustne zabawy w podejrzanych lokalach. Jednak gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, a przekorny chłopak oświadcza, że się z nią ożeni, pani Dulska bierze sprawy w swoje ręce.


- Kiedy pierwszy raz zadzwoniłem do Magdy Cieleckiej z propozycją roli, powiedziałem: "nie obraź się, ale mam dla ciebie propozycję zagrania Pani Dulskiej", a Magda odparła: "ach, przyszedł na mnie czas" - żartował Wrona.

Cielecka zmierzyła się z tradycją polskiego teatru. Dulską grały m.in. Anna Polony i Anna Seniuk. - Dulska kojarzy się pewnie z innym typem kobiety, inną osobowością. Ale mój wybór był celowy. Chciałem, żeby tym razem to było coś innego, chodziło mi o Dulską współczesną (...), bo Gabriela Zapolska stworzyła uniwersalny tekst - tłumaczył Wrona.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Teatr Telewizji - Igraszki z Diabłem.AVI play
Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszo ...
Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszony żołnierz, Marcin Kabat. Wędruje borem, lasem, aż do Czarciego Młyna, gdzie mieszkają diabły czyhające na ludzkie dusze. Obsada: Marian Kociniak , Magdalena Zawadzka , Barbara Wrzesińska , Krzysztof Kowalewski , Wojciech Pokora , Tadeusz Kondrat , Jerzy Kamas Marek Kondrat , Jan Prochyra , Janusz Gajos , Zdzisław Wardejn Jan Kociniak, Andrzej Fedorowicz , Jan Jurewicz , Janusz Rewiński , Maciej Szary
Trzy razy Fredro 2013.rmvb play
Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatral ...

obrazek

Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatralne produkcja: Polska LEKTOR PL Trzy premiery teatralne „na żywo” jednoaktówek Aleksandra Fredry. Spektakl był transmitowany ze studiów TVP w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Trzy fredrowskie komedie, skrzące się humorem, pełne komizmu i kunsztownego dialogu, dają możliwość reżyserskich i aktorskich popisów. „Świeczka zgasła”, reż. Jerzy Stuhr Fredrowskie święto rozpoczął spektakl „Świeczka zgasła” w reżyserii Jerzego Stuhra w studiu telewizyjnym w Katowicach. Ta jednoaktówka należy prawdopodobnie do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r. Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych (Agnieszka Radzikowska i Maciej Stuhr), którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się jednak dokładnie w blasku jednej świeczki. „Zrzędność i przekora”, reż. Mikołaj Grabowski Druga część wieczoru z Fredrą to jednoaktówka „Zrzędność i przekora” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze studia TVP w Krakowie. To komedia w jednym akcie wierszem – jedna z wczesnych prac literackich, zwiastująca wielki talent, lekkość i finezję wiersza, mistrzostwo w kreowaniu scenicznych charakterów. Osią konstrukcyjną fabuły jest konflikt miłosny. Młoda dziedziczka Zosia (Paulina Puślednik) zakochana jest w Lubomirze (Krzysztof Wieszczek). Ten uczucie odwzajemnia, a w dodatku jest przystojny, dobrze ułożony i majętny. Niestety na straży cnoty i przyszłości Zofii stoi jej dwóch opiekunów (Krzysztof Globisz, Roman Gancarczyk) „Nikt mnie nie zna”, reż. Jan Englert Trzecią częścią wieczoru na żywo była komedia „Nikt mnie nie zna” w reżyserii Jana Englerta z plejadą wybitnych warszawskich aktorów, a wśród nich: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki, Ewa Konstancja Bułhak. Zabawne perypetie bohaterów odsłaniają związki tej sztuki z tradycją plebejską: Marek Zięba, obrotny kupiec i nieufny mąż, postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony. Jeżdżąc nieustannie w interesach często i długo przebywa poza domem. Napotkany w drodze Jan Rembosz, namawia Ziebę do przyjęcia jego nazwiska i munduru. Rozmowę przypadkiem podsłuchuje Czesław, szwagier Zięby. Ten z kolei nakłania swoją siostrę Klarę do podjęcia gry. Gdy przebrany za Rembosza Zięba powraca z podróży, wszyscy domownicy udają, że nie rozpoznają pana domu.
Inka 2006 PL.HDTV.480p.XviD.avi play
Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produ ...

obrazek

Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produkcja: Polska Reżyser: Natalia Koryncka-Gruz Scenografia: Joanna Macha Kostiumy: Helena Potocka Zdjęcia: Zdzisław Najda LEKTOR PL Dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce, zapomnianej i niedocenionej Danucie Siedzikównie, ps. Inka (Karolina Kominek-Skuratowicz) (ur. 3 września 1928 – zm. 28 sierpnia 1946), sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Niespełna 18-letnia dziewczyna przyłącza się do oddziału partyzantów. W czasie potyczek z UB (w czerwcu 1946 roku była transportowana wraz z grupą Polaków do ZSRR) przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. W czasie zamieszek z UB i KBW opatruje rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej. Na skutek zdrady zostaje aresztowana pod zarzutem mordowania jeńców - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Poddana brutalnemu śledztwu, nie zdradza. Pośpiesznie osądzona, zostaje rozstrzelana strzałem w głowę. Umiera z okrzykiem na ustach: Niech żyje Polska!
Patrzyłem na Zachód w stronę Polski - Teatr TV.avi play
Widowisko zrealizowane na podstawie znalezionych w Katyn ...
Widowisko zrealizowane na podstawie znalezionych w Katyniu pamiętników polskich oficerów. Zapiski w kalendarzach, notesach, na kartkach wyrwanych z zeszytu, układają się w rodzaj niby-dialogu pięciu jeńców wojennych - splatają się, uzupełniają, kontrapunktują. Notatki różnią się sposobem opisania zdarzeń - od ascetycznych, powściągliwych wypowiedzi Oficera IV, 45-letniego kapitana rezerwy służb medycznych, po bardzo emocjonalne wystąpienia Oficera III, 25-letniego porucznika. Odsłaniają indywidualne losy i zróżnicowane charaktery. Każdy z bohaterów nosi w sobie inne wspomnienia - pierwszego dnia wojny z Niemcami, pierwszego kontaktu z armią sowiecką, ostatniego spaceru w cywilu, z żoną i córeczką... Z różnych stron, w różnych okolicznościach trafiali do obozu w Kozielsku. "Sam obóz kozielski, położony na wzgórzu, otoczony murem, a dalej piękny las. Jest tu kilka domów murowanych, nawet stylowych, drzewa owocowe, radio z głośnikiem. W obozie tym ludzi jest dużo, samych oficerów tysiące". Na początku tkwiła w nich jeszcze irracjonalna nadzieja, że skoro jest tu tak pięknie, to może nic strasznego się nie wydarzy. Jeszcze byli w stanie dostrzegać humorystyczne strony obozowej rzeczywistości. "Spisują nas: "Kak wasza familia?", "Imię otczestwa?". "Ojciec umarł". Zapisali: "Mikołajczyk Umarłowicz". Wsłuchiwali się w każdą wieść ze świata i w każdą plotkę, co z nimi będzie. "Rzekomo wiadomość o przekazywaniu nas Niemcom sprawdza się, ale tylko do poruczników włącznie. Jeńcy z czarnej listy przekazywani nie będą (...) Ogarnęła wszystkich dziwna atmosfera poniżenia: zdejmowanie dobrowolne dystynkcji, orzełków, porzucanie nawet Krzyża Walecznych po śmieciach, jakby się wstydziło stopni oficerskich". Przez cały czas w obozowych notatkach przewijają się myśli o najbliższych. "Śniłem dziś dużo o Tobie, ale co, to zapomniałem, w każdym razie przyjemnie. Maryś, Maryś, kiedy mnie puszczą do Ciebie. Z czego Ty żyjesz z Bożenką i gdzie, tym się strasznie martwię". Pojawiają się też coraz częściej wzmianki o chorobach, "gorączka wciąż 40 stopni", hiperkinezja, psychozy z zamknięcia. "Powiesił się dzisiaj chorąży. Wczoraj umarł porucznik..." Potęguje się nastrój niepokoju. "Nasze władze spiesznie wykańczają naszą ewidencję. Coś wisi w powietrzu, ale co, tego nikt nie wie, chociaż domysłów moc". W kwietniu 1940 coraz liczniejsze są zapiski o wyjazdach w nieznane. "Dziś wyjechała duża grupa z trzema generałami". "Transporty dalsze idą ciągle". 21 kwietnia 1940. "Stoimy na stacji w Kozielsku. Gdzie jedziemy, jeszcze nie wiem". 22 kwietnia 1940. "My jeszcze w pociągu (...) Z napisów na ścianach przedziałów wiemy, że mamy wyładować się za Smoleńskiem ok. 10 km. Zobaczymy". "Na bocznicy w Kozielsku do wagonów aresztanckich po 14 do przedziału. Patrzyłem na Zachód w stronę Polski..." 23 kwietnia 1940. W terminowym kalendarzyku widnieje już tylko data. [PAT] http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/521285
Scena Faktu - Słowo honoru.avi play
Scena Faktu: „Słowo honoru” Krzysztofa Zaleskiego i Paw ...
obrazek Scena Faktu: „Słowo honoru” Krzysztofa Zaleskiego i Pawła Wieczorkiewicza w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Scena Faktu Teatru TV przygotowała spektakl, którego kanwą są powojenne losy kapitana Armii Krajowej – Emilii Marceliny Malessy „Marcysi”, organizatorki i kierownika komórki łączności zagranicznej AK. Emilia Malessa reprezentuje formację pokoleniową i ideową Rzeczypospolitej, dla której takie pojęcia jak „honor”, „wierność”, „odpowiedzialność” nie były czczymi frazesami. Natomiast dla służby bezpieczeństwa – forpoczty władzy komunistycznej – pojęcia te stanowiły instrumenty wykorzystywane w grze operacyjnej, mającej na celu fizyczne zniszczenie i wyeliminowanie przeciwnika. Tym przeciwnikiem było środowisko niepodległościowe związane ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego. Spektakl obrazuje starcie tych dwóch postaw, mających swe personifikacje w osobach Emilli Malessy i prowadzącego przeciw niej śledztwo - kapitana Różańskiego. Los Emilii Malessy ma wymiar tragiczny w najgłębszym sensie tego słowa.
Afera mięsna 2007 DVDRip.XviD.avi play
Teatr Telewizji. Scena faktu: Afera mięsna reżyseria: ...
obrazek Teatr Telewizji. Scena faktu: Afera mięsna reżyseria: Janusz Dymek Spektakl nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w Polsce lat 60. XX w. Wówczas doszło do tzw. afery mięsnej, zakończonej procesem i wyrokiem śmierci dla Stanisława Wawrzeckiego. W tym okresie pogorszyły się nastroje społeczne, związane z brakiem żywności - a zwłaszcza mięsa - na sklepowych półkach. Władze PRL-u postanowiły więc odwrócić uwagę obywateli od wad systemu i znaleźć winnego zaniedbań, by skierować na niego gniew społeczeństwa. W wyniku śledztwa zaaresztowano 400 osób. Głównym oskarżonym został dyrektor Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga, Stanisław Wawrzecki. W sztuce "Afera mięsna", który jest rekonstrukcją procesu, gra ponad 30 aktorów, m.in. Andrzej Franczyk jako Wawrzecki oraz Edward Żentara jako sędzia Roman Kryże.
Inka 1946.avi play
Historia opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespeł ...
obrazekHistoria opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielorza "Łupaszki" . Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Wojciech Tomczyk już wcześniej sięgał do tematów z czasów PRL-u w dramacie "Wampir" ukazującym sprawę budzącego liczne wątpliwości procesu Zdzisława Marchwickiego. W swojej nowej sztuce Tomczyk przypomniał o morderstwie sądowym popełnionym na młodej, niezłomnej patriotce. "Niech żyje Polska!" miała zakrzyknąć "Inka" tuż przed wyrokiem. Wedle innej relacji po aresztowaniu napisała do swojej babci więzienny gryps: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Została rozstrzelana rankiem 28 sierpnia 1946 r. W roli tytułowej "Inki" po raz pierwszy na ekranie pojawiła się Karolina Kominek-Skuratowicz. 17-letnia Danuta Siedzikówna, sierota, wśród partyzantów znana jest pod pseudonimem "Inka". Udziela pomocy także pobitym przeciwnikom, opatrując rannych milicjantów i ubeków. 13 lipca 1946 roku zostaje wysłana przez ppor. Olgierda Christę "Leszka" z misją do Gdańska, po zaopatrzenie medyczne dla szwadronu. Na skutek zdrady byłej łączniczki "Łupaszki", Reginy, kilka dni później, 20 lipca 1946 r., "Inka" wpada w ręce UB. Zostaje umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Mimo brutalnego śledztwa dziewczyna nie ujawnia żadnych istotnych informacji. Rozpoczyna się krótka, ledwo trzygodzinna rozprawa. Na podstawie fałszywych i absurdalnych oskarżeń, składanych przez często zastraszonych świadków, dziewczyna zostaje oskarżona o nakłanianie do rozstrzelania dwóch funkcjonariuszy UB podczas akcji szwadronu w Tulicach. 3 sierpnia 1946 r. zapada wyrok: śmierć. Choć obrońca z urzędu namawia "Inkę" na podpisanie listu z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Bieruta, dziewczyna odmawia. Wkrótce staje przed plutonem egzekucyjnym...
Teatr Telewizji - Molier - Szkola żon 2008 reż.Jerzy Stuhr.rmvb play
Klasyka komediowa w gwiazdorskiej obsadzie, zrealizowana ...
Klasyka komediowa w gwiazdorskiej obsadzie, zrealizowana dla Teatru TV z pietyzmem wobec realiów epoki, przy zachowaniu siedemnastowiecznego kostiumu. Zamek w Pieskowej Skale, jego wnętrza, dziedziniec i krużganki umożliwiły twórcom wykreowanie przestrzeni miejskiej z ryneczkiem, targowiskiem, parkiem, uliczkami. Znany schemat komediowy – „zazdrośnik wyprowadzony w pole” posłużył Molierowi do stworzenia komedii zawierającej realistyczną prawdę o ludzkich charakterach. Zwłaszcza postać Arnolfa (Jerzy Stuhr) – przy komicznej proweniencji – nie pozbawiona jest nuty tragizmu. Autor: Molier Przekład: Artur Międzyrzecki Scenariusz TV i reżyseria: Jerzy Stuhr Zdjęcia: Tomasz Wert Scenografia: Ryszard Melliwa Dekoracja wnętrz: Grzegorz Skawiński Kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka Muzyka: Adrian Konarski PREMIERA 29 grudnia 2008
Teatr Telewizji - MROŻEK, Sławomir - Tango 1992.avi play
Świetna sztuka, o smutnej wymowie... Mistrzowska obsada ...
Świetna sztuka, o smutnej wymowie... Mistrzowska obsada aktorska.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności