Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

dariusz662 / Filmy / Teatr TV / Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb
Download: Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

289,43 MB

Długość filmu: 87 min

5.0 / 5 (61 głosów)


obrazek

Moralność Pani Dulskiej

Gatunek: Spektakl telewizyjny
Produkcja: Polska
Reżyser: Marcin Wrona
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Aleksandra Staszko,
Zdjęcia: Jan Holoubek,
Montaż: Beata Barciś.
LEKTOR PL


Nowa inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony.
"Moralność pani Dulskiej" napisana w 1906 roku została nazwana przez nią samą "tragifarsą kołtuńską". Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich, głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej. Sama Zapolska określiła dom Dulskich jako ten, w którym "zamordowano duszę".Sztuka napisana przez Zapolską w niecałe trzy tygodnie "w ciężkich boleściach", odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie. Przetłumaczono ją na 19 języków,w tym na chiński. Dowodem jej popularności stał się ugruntowany w społecznej świadomości termin: "dulszczyzna" - określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.

Energiczna pani Dulska (Magdalena Cielecka) żelazną ręką trzyma swoich domowników i lokatorów. Bezwolny mąż kobiety, Felicjan (Robert Więckiewicz), milcząco poddaje się wszystkim jej decyzjom. Ich dorastające córki Mela (Zofia Wichłacz) i Hesia (Jaśmina Polak) również pozostają całkowicie zdominowane przez matkę. Pani Dulska bez skrupułów eliminuje ze swojego otoczenia wszystko, co nie mieści się w ramach mieszczańskiej moralności. Natychmiast wypowiada mieszkanie lokatorce (Agata Buzek), która usiłowała popełnić samobójstwo. Nie reaguje jednak, gdy zauważa, że jej arogancki syn Zbyszko (Jakub Gierszał) uwodzi pokojówkę Hankę (Klara Bielawka). Cichy romans ze służącą mniej zaszkodzi ich reputacji, niż rozpustne zabawy w podejrzanych lokalach. Jednak gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, a przekorny chłopak oświadcza, że się z nią ożeni, pani Dulska bierze sprawy w swoje ręce.


- Kiedy pierwszy raz zadzwoniłem do Magdy Cieleckiej z propozycją roli, powiedziałem: "nie obraź się, ale mam dla ciebie propozycję zagrania Pani Dulskiej", a Magda odparła: "ach, przyszedł na mnie czas" - żartował Wrona.

Cielecka zmierzyła się z tradycją polskiego teatru. Dulską grały m.in. Anna Polony i Anna Seniuk. - Dulska kojarzy się pewnie z innym typem kobiety, inną osobowością. Ale mój wybór był celowy. Chciałem, żeby tym razem to było coś innego, chodziło mi o Dulską współczesną (...), bo Gabriela Zapolska stworzyła uniwersalny tekst - tłumaczył Wrona.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Trzy razy Fredro 2013.rmvb play
Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatral ...

obrazek

Trzy razy Fredro gatunek: Widowisko teatralne produkcja: Polska LEKTOR PL Trzy premiery teatralne „na żywo” jednoaktówek Aleksandra Fredry. Spektakl był transmitowany ze studiów TVP w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Trzy fredrowskie komedie, skrzące się humorem, pełne komizmu i kunsztownego dialogu, dają możliwość reżyserskich i aktorskich popisów. „Świeczka zgasła”, reż. Jerzy Stuhr Fredrowskie święto rozpoczął spektakl „Świeczka zgasła” w reżyserii Jerzego Stuhra w studiu telewizyjnym w Katowicach. Ta jednoaktówka należy prawdopodobnie do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r. Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych (Agnieszka Radzikowska i Maciej Stuhr), którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się jednak dokładnie w blasku jednej świeczki. „Zrzędność i przekora”, reż. Mikołaj Grabowski Druga część wieczoru z Fredrą to jednoaktówka „Zrzędność i przekora” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze studia TVP w Krakowie. To komedia w jednym akcie wierszem – jedna z wczesnych prac literackich, zwiastująca wielki talent, lekkość i finezję wiersza, mistrzostwo w kreowaniu scenicznych charakterów. Osią konstrukcyjną fabuły jest konflikt miłosny. Młoda dziedziczka Zosia (Paulina Puślednik) zakochana jest w Lubomirze (Krzysztof Wieszczek). Ten uczucie odwzajemnia, a w dodatku jest przystojny, dobrze ułożony i majętny. Niestety na straży cnoty i przyszłości Zofii stoi jej dwóch opiekunów (Krzysztof Globisz, Roman Gancarczyk) „Nikt mnie nie zna”, reż. Jan Englert Trzecią częścią wieczoru na żywo była komedia „Nikt mnie nie zna” w reżyserii Jana Englerta z plejadą wybitnych warszawskich aktorów, a wśród nich: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki, Ewa Konstancja Bułhak. Zabawne perypetie bohaterów odsłaniają związki tej sztuki z tradycją plebejską: Marek Zięba, obrotny kupiec i nieufny mąż, postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony. Jeżdżąc nieustannie w interesach często i długo przebywa poza domem. Napotkany w drodze Jan Rembosz, namawia Ziebę do przyjęcia jego nazwiska i munduru. Rozmowę przypadkiem podsłuchuje Czesław, szwagier Zięby. Ten z kolei nakłania swoją siostrę Klarę do podjęcia gry. Gdy przebrany za Rembosza Zięba powraca z podróży, wszyscy domownicy udają, że nie rozpoznają pana domu.
Inka 2006 PL.HDTV.480p.XviD.avi play
Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produ ...

obrazek

Inka Gatunek: Spektakl telewizyjny Produkcja: Polska Reżyser: Natalia Koryncka-Gruz Scenografia: Joanna Macha Kostiumy: Helena Potocka Zdjęcia: Zdzisław Najda LEKTOR PL Dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce, zapomnianej i niedocenionej Danucie Siedzikównie, ps. Inka (Karolina Kominek-Skuratowicz) (ur. 3 września 1928 – zm. 28 sierpnia 1946), sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Niespełna 18-letnia dziewczyna przyłącza się do oddziału partyzantów. W czasie potyczek z UB (w czerwcu 1946 roku była transportowana wraz z grupą Polaków do ZSRR) przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. W czasie zamieszek z UB i KBW opatruje rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej. Na skutek zdrady zostaje aresztowana pod zarzutem mordowania jeńców - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Poddana brutalnemu śledztwu, nie zdradza. Pośpiesznie osądzona, zostaje rozstrzelana strzałem w głowę. Umiera z okrzykiem na ustach: Niech żyje Polska!
Fanfary podczas odsłonięcia i zasłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. z Chomika:Petrus-paulus
Bardzo piekne wykonanie Kyrie Eleison
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności