Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

dariusz662 / Filmy / Teatr TV / Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb
Download: Moralność Pani Dulskiej (2012).rmvb

289,43 MB

Długość filmu: 87 min

5.0 / 5 (61 głosów)


obrazek

Moralność Pani Dulskiej

Gatunek: Spektakl telewizyjny
Produkcja: Polska
Reżyser: Marcin Wrona
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Aleksandra Staszko,
Zdjęcia: Jan Holoubek,
Montaż: Beata Barciś.
LEKTOR PL


Nowa inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony.
"Moralność pani Dulskiej" napisana w 1906 roku została nazwana przez nią samą "tragifarsą kołtuńską". Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich, głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej. Sama Zapolska określiła dom Dulskich jako ten, w którym "zamordowano duszę".Sztuka napisana przez Zapolską w niecałe trzy tygodnie "w ciężkich boleściach", odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie. Przetłumaczono ją na 19 języków,w tym na chiński. Dowodem jej popularności stał się ugruntowany w społecznej świadomości termin: "dulszczyzna" - określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.

Energiczna pani Dulska (Magdalena Cielecka) żelazną ręką trzyma swoich domowników i lokatorów. Bezwolny mąż kobiety, Felicjan (Robert Więckiewicz), milcząco poddaje się wszystkim jej decyzjom. Ich dorastające córki Mela (Zofia Wichłacz) i Hesia (Jaśmina Polak) również pozostają całkowicie zdominowane przez matkę. Pani Dulska bez skrupułów eliminuje ze swojego otoczenia wszystko, co nie mieści się w ramach mieszczańskiej moralności. Natychmiast wypowiada mieszkanie lokatorce (Agata Buzek), która usiłowała popełnić samobójstwo. Nie reaguje jednak, gdy zauważa, że jej arogancki syn Zbyszko (Jakub Gierszał) uwodzi pokojówkę Hankę (Klara Bielawka). Cichy romans ze służącą mniej zaszkodzi ich reputacji, niż rozpustne zabawy w podejrzanych lokalach. Jednak gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, a przekorny chłopak oświadcza, że się z nią ożeni, pani Dulska bierze sprawy w swoje ręce.


- Kiedy pierwszy raz zadzwoniłem do Magdy Cieleckiej z propozycją roli, powiedziałem: "nie obraź się, ale mam dla ciebie propozycję zagrania Pani Dulskiej", a Magda odparła: "ach, przyszedł na mnie czas" - żartował Wrona.

Cielecka zmierzyła się z tradycją polskiego teatru. Dulską grały m.in. Anna Polony i Anna Seniuk. - Dulska kojarzy się pewnie z innym typem kobiety, inną osobowością. Ale mój wybór był celowy. Chciałem, żeby tym razem to było coś innego, chodziło mi o Dulską współczesną (...), bo Gabriela Zapolska stworzyła uniwersalny tekst - tłumaczył Wrona.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Scena Faktu - Śmierć Rotmistrza Pileckiego.avi play
Teatr Telewizji: "Śmierć Rotmistrza Pileckiego". Sp ...
obrazek Teatr Telewizji: "Śmierć Rotmistrza Pileckiego". Spektakl Ryszarda Bugajskiego to fabularyzowany dokument przedstawiający ostatnie lata życia Witolda Pileckiego. Opowieść o losach rotmistrza Witolda Pileckiego - człowieka niezłomnego, jednego z najdzielniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Rzeczypospolitej. Na sali sądowej, w pokojach przesłuchań gabinetach sędziego i prokuratora, w celi więziennej przy Rakowieckiej rozgrywa się tragedia rotmistrza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz wrogiego mocarstwa i planowanie zamachów na wysokich urzędników państwowych. Skatowany przez oprawców UB, jest cieniem dumnego oficera, ale nie daje się złamać. Do końca, w pokazowym procesie, stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostaje wierny temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.
Dziady - Część 2 - Teatr Telewizji - 1983.avi play
Część 2L premiera: 01.11.1983 produkcja: Polska gatun ...
obrazek
Część 2L
premiera: 01.11.1983 produkcja: Polska gatunek: Spektakl telewizyjny Dwuczęściowe przedstawienie Teatru TV jest dokumentalnym zapisem głośnej inscenizacji Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie z 1973 roku. Telewizyjnej rejestracji spektaklu dokonano w osiem lat po tragicznej śmierci Konrada Swinarskiego w katastrofie samolotowej w 1975 r. i w dziesięć - po krakowskiej premierze "Dziadów". Wszyscy współtwórcy widowiska mieli świadomość, że utrwalają na taśmie magnetycznej jeden z najsłynniejszych spektakli powojennych, dzieło wybitnego twórcy, który ma trwałe miejsce w historii polskiego teatru. Obsada - Aktorzy Teatru Starego w Krakowie.
Jury 1995 TVRip.avi play
W ministerialnym gabinecie spotykają się najważniejsi ...
obrazek W ministerialnym gabinecie spotykają się najważniejsi przedstawiciele polskiej sceny politycznej. Wśród obecnych są: minister, Kurska, Narobek, Jerzyna i Waldemar. Grupa ma wspólnie zdecydować, które wizerunki wielkich Polaków powinny się znaleźć na nowych banknotach. Wszelkie ustalenia skrzętnie zapisuje sekretarka. Ze strony polityków padają tymczasem różne propozycje. Jednak pomimo zażartej wymiany argumentów, żadna ze znanych postaci historycznych nie uzyskuje akceptacji ogółu. Okazuje się jednak, że brak porozumienia między reprezentantami głównych opcji politycznych nie stanowi większego problemu. Faktyczne decyzje i tak zapadają bowiem zupełnie gdzie indziej. Pełna politycznych aluzji i odniesień satyra jednego z najbardziej kasowych polskich reżyserów filmowych. Obsada: Jerzy Stuhr, Ewa Kolasińska, Edward Linde-Lubaszenko, Krzysztof Globisz, Grzegorz Łukawski, Ewa Kaim
Pozory Mylą 2007 TVRip.avi play
Mieszkający razem Justin Lazenby (Antoni Pawlicki) i Jul ...
obrazekMieszkający razem Justin Lazenby (Antoni Pawlicki) i Julie-Ann Jobson (Agnieszka Grochowska) zaręczają się. Zapraszają rodziców obojga, by oznajmić im radosną nowinę. Znając konserwatywne przekonania rodziny dziewczyna usuwa z apartamentu ślady swojej w nim obecności. Proponuje też narzeczonemu, by do dnia ślubu faktycznie zamieszkali osobno. Justin niechętnie przystaje na ten pomysł. W dniu przyjęcia dziewczyna na chwilę wychodzi. Wówczas na balkonie mieszkania Justina ląduje półnaga sąsiadka, Paige Petite (Sonia Bohosiewicz). Kobieta ucieka przed chłopakiem, gangsterem korzystając z jego nieobecności. Chwilę później zjawia się też jej ochroniarz Micky Rale (Robert Więckiewicz). Oboje postanawiają zostać na kolacji. Julie-Ann dostaje histerii na widok intruzów, a tymczasem zjawiają się goście. Lekko nietrzeźwa matka Justina (Grażyna Szapołowska) bierze Paige za narzeczoną syna i nie szczędzi jej komplementów, a jednocześnie krytykuje Julie-Ann. Z kolei rodzice dziewczyny, Dee (Anna Romantowska) i Derek (Krzysztof Kiersznowski) dają odczuć Paige i Micky'emu, że ich towarzystwo nie przypadło im do gustu. W trakcie przyjęcia sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli... Sztuka jednego z najbardziej cenionych brytyjskich twórców komedii sytuacyjnych, Alana Ayckbourna.
Scena Faktu - Przerwanie działań wojennych - J. Machulski  2009.avi play
...
obrazek . Spektakl rozpoczyna się sceną przyjazdu polskich oficerów do dworku w Ożarowie pod Warszawą, 2 października 1944 r., gdzie dochodzi do spotkania Ericha von dem Bacha, głównodowodzącego wojsk niemieckich w Warszawie, i szefa jego sztabu, pułkownika Goltza z pułkownikiem Kazimierzem Irankiem - Osmeckim, szefem delegacji Armii Krajowej, któremu towarzyszą: podpułkownik Franciszek Herman, podpułkownik Zygmunt Dobrowolski oraz porucznik Alfred Korczyński, tłumacz strony polskiej. Członkowie delegacji przybywają z rozkazem dowódcy powstania, generała Bora - Komorowskiego, który upoważnił ich do przeprowadzenia pertraktacji i podpisania umowy o złożeniu broni przez oddziały Armii Krajowej walczące w Warszawie. Pełen podziwu dla umiejętności dowódczych generała, a także dla bitności żołnierzy AK, von dem Bach gratuluje decyzji o kapitulacji. Te słowa dotykają do żywego pułkownika Iranka - Osmeckiego, który chłodno poprawia gospodarza, mówiąc zdecydowanym tonem nie o kapitulacji, lecz o przerwaniu działań wojennych. Ten zdecydowany ton utrzyma do samego końca trudnych negocjacji... * Spektakl telewizyjny * Rok produkcji: 2009 * Dane techniczne: Barwny. 79 min. Premiera: 04.10.2010 * Autor: Juliusz Machulski * Reżyseria: Juliusz Machulski * Zdjęcia: Witold Adamek * Kostiumy: Ewa Machulska
W Roli Boga 2010, TVRip, PREMIERA.avi play
Dzień Świętego Patryka - ulicami ciągną rozbawione poch ...
obrazek Dzień Świętego Patryka - ulicami ciągną rozbawione pochody, ludzie tańczą i śpiewają tradycyjne irlandzkie melodie. Odgłosy tych radosnych festynów kontrastują z nastrojem panującym w sali konferencyjnej nowojorskiego szpitala pod wezwaniem świętego Patryka. Obraduje tu komisja do spraw przeszczepów, złożona z pracowników kliniki, przedstawiciela opieki społecznej i księdza - prawnika wydelegowanego przez zarząd szpitala. To oni mają zdecydować, który z czekających na transplantację pacjentów jako pierwszy otrzyma nowe serce. W komisji zasiadają kobiety i mężczyźni w różnym wieku, mający rozmaite doświadczenia i hierarchie wartości; łączy ich tylko jedno - wszyscy są silnymi osobowościami, o wyraziście zarysowanych charakterach, uparcie forsującymi własne zdanie. Bohaterowie przedstawienia muszą podjąć dramatyczną decyzję: komu przyznać serce młodego człowieka, który zginął w wypadku. Oczekujących jest wielu, czasu bardzo mało - serce jest już w drodze do szpitala Pacjenci szpitala wiedzą już, że loteria, w której jeden z nich wygra szansę na życie, ruszyła znowu. Napięcie nie tylko w sali konferencyjnej, lecz w całym szpitalu narasta, jak w doskonałym thrillerze. Kto zostanie wybrany? W dramatycznych rozmowach ścierają się rozmaite racje, nabierają ostrości moralne dylematy, poddawane są pod dyskusję kryteria, którymi powinni kierować się ludzie decydujący o życiu lub śmierci innych ludzi. A członkowie komisji ulegają przecież także swoim prywatnym motywacjom, ambicjom, okazują się nawet zdolni do podstępów i manipulacji. Postać bezkompromisowego chirurga zagrał Andrzej Zieliński. Świetny jest stonowany Paweł Królikowski. Janusz Gajos pokazał człowieka, który, jak się okazuje, decyduje nie tylko o pacjentach, ale także o własnym życiu i śmierci. I to jest dopiero thriller, zrealizowany według ewangelicznej zasady „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni". Na X Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2010" spektakl "W roli Boga" otrzymał Grand Prix, Tomasz Wiszniewski - nagrodę za reżyserię, a Milenia Fiedler - nagrodę za montaż.
Pseudonim Anoda -  P. Mossakowski.avi play
Spektakl Sceny Faktu przywraca pamieć i po raz pierwsz ...
obrazek Spektakl Sceny Faktu przywraca pamieć i po raz pierwszy przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim "Anoda" - legedarnego żołnierza batalionu "Zośka". Bohater "Kamieni na szaniec", uczestnik Akcji pod Arsenałem, akcji odbicia pociagu z więźniami pod Celestynowem, wielokrotnie ranny w Powstaniu Warszawskim, po wojnie podjął studja na Politechnice Warszawskiej, będąc jednym z animatorów integracji środowiska byłych żołnierzy batalionów "harcerskich" AK. Aresztowany w wigilię 1948 roku przez komunistyczną "bezpiekę" na podstawie z fabrykowanych oskarżeń, poddany brutalnemu śledztwu, 7 stycznia 1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy koszykowej. Dopiero w wolnej Polsce - w sierpniu 1991 roku zostało podjete śledztwo w sprawie wyjaśnienia jego śmierci, umorzone po blisko 5 latach, wobec niemożności stwierdzenia faktu zabójstwa. Tragiczny los Jana Rodowicza "Anody" reprezentuje losy całego pokolenia młodych żołnierzy podziemia, którzy zamiast żyć w chwale należnej bohaterom, byli po wojnie za ową patriotyczną postawę dotkliwie represjonowani w ramach planowej akcji wyniszczania ideowo nastawionych środowisk niepodległościowych.
Teatr TV - Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością - 1995_xvid.avi play
Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością” to groteska z li ...
Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością” to groteska z licznymi elementami komediowymi portretująca Polskę lat 90-tych. Wartkiej akcji towarzyszy muzyka Elektrycznych Gitar. Osią intrygi jest próba sprzedania nieistniejącego biznesu Japończykowi. Przez biuro Proinvestu Spółki z o.o. przewijają się farsowe, a więc schematycznie zarysowane postaci, rodem już nawet nie z życia, ale z artykułów w prasie brukowej. Jest tu były dygnitarz partyjny na emeryturze (Henryk Bista), który wynajmuje na pomieszczenia biurowe część swojej willi, wybudowanej „w ramach planu 5-letniego” przez przodowników pracy „w czynie społecznym”. Jest eks-księżna Koniecpolska (Danuta Szaflarska), obecnie sprzątaczka, która straciła rozległe dobra na Podolu i tylko czeka, żeby się zreprywatyzować. Pełno też młodych kobiet: podająca się za sekretarkę ponętna Isaura (Edyta Jungowska) myszkuje w papierach firmy w poszukiwaniu jakiegoś dokumentu, atrakcyjna Żaneta (Beata Ścibakówna) nieustannie gubi fragmenty garderoby, Sandra vel Natasza (Joanna Kurowska) ze Wspólnoty Niepodległych Państw, przysłana zostaje przez agencję towarzyską.
Igraszki z Diablem 1979. Teatr TVP xvid.avi play
Jeden z najzabawniejszych i najchętniej oglądanych spekt ...
Jeden z najzabawniejszych i najchętniej oglądanych spektakli w historii Teatru telewizji. Dzielny żołnierz Marcin wyprawia się do Belzebuda, aby ratować z opresji królewnę Disperandę, która nieopatrznie podpisała cyrograf. Swoimi uczynkami dowodzi rzeczy dość oczywistej - że najlepszym sposobem na diabła jest zdrowy rozsądek i życzliwość dla innych. W skrzącej się dowcipem, opartej na motywach baśniowych komedii, w której postacie realne i fantastyczne toczą bój o ludzkie dusze, trudno nie zauważyć też ostrej, ale ciepłej satyry na odwieczne ludzkie przywary: obłudę, pychę i świętoszkowatość. Spektakl wg. dramatu Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa. Występują: Marian Kociniak, Krzysztof Kowalewski, Marek Konrad, Jerzy Kamas, Zdzisław Wardejn, Janusz Gajos, Jan Prochyra, Wojciech Pokora, Barbara Wrzesińska, Magdalena Zawadzka, Jan Kociniak, Andrzej Fedorowicz.
Teatr TV - Morderstwo o północy 1972_xvid.avi play
Kobuszewski, Federowicz, Łazuka Aleksander Arlington au ...
Kobuszewski, Federowicz, Łazuka Aleksander Arlington autor kryminałów niespodziewanie znajduje się u bram Raju. Wita go sam Michał Archanioł. Choć Arlingtonowi trudno to pojąć, nie żyje. Michał Archanioł uświadamia pisarzowi, że został zamordowany, lecz nie wiadomo przez kogo, gdyż… było ciemno. Zagadka kryminalna własnego morderstwa kusi Arlingtona nawet po śmierci. Wiedziony zawodową ciekawością pisarz prosi Archanioła, by znaleźć winnego zabójstwa. Aleksander Arlington dostaje więc szansę przeżycia jeszcze raz dnia, w którym zginął. Podejrzani są wszyscy, począwszy od żony, Betty i jej kochanka, na ogrodniku kończąc. Mimo starań, wybitny twórca kryminałów tej zagadki nie potrafi rozwiązać. Wraca niezaspokojony więc do Raju… ale to nie koniec nieziemskiej historii.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności