-
3634 -
2048 -
18976 -
271
26590 plików
1930,66 GB


OTELLO Przekład: Jerzy S. Sito Reżyseria: Andrzej Chrzanowski
Premiera: 26.11.1984
Wybrany przez telewidzów jako "Najlepszy spektakl Teatru TV 1984 roku"
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/523493
Tych dwóch aktorów z kadru wystarczy za całą rekomendację dramatu Otello - Williama Shakespeare'a w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego z 1984 roku.
Przekład: Jerzy S. Sito Reżyseria: Andrzej Chrzanowski
Premiera: 26.11.1984
Wybrany przez telewidzów za "Najlepszy spektakl Teatru TV 1984 roku".
W widowisku wystąpili po raz pierwszy razem dwaj wybitni aktorzy, Daniel Olbrychski w roli tytułowej i Piotr Fronczewskijako Jagon. Obaj zagrali wbrew aktorskiej tradycji grania tych postaci (choć akurat ta sztuka Szekspira nie ma w Polsce zbyt bogatej tradycji inscenizacyjnej), tworząc niezapomniane kreacje, ważne w ich dorobku artystycznym. reżyser, podejmując się współczesnej interpretacji dzieła, posłużył się nowym przekładem, którego navzamówienie Teatru TV dokonał Jerzy S. Sito. W rezultacie sztuka Szekspirowska zabrzmiała jak sztuka współczesna - osamotności człowieka, którego dobre intencje i szlachetność serca muszą przegrać w konfrontacji z zawiścią, żadzą kwią pospołu w ludzkiej naturze i w i, poruszający wyobraźnię kompozytorów (opery Rossiniego, Verdiego) czy filmowców (ekranizacje Orsona Wellesa, Lawrence'a Oliviera), niejednokrotnie spłycany i zubożany w rozmaitych adaptacjach, stał się widowiskiem o niezwykłym natężeniu ekspresji. W przedstawieniu zwracała również uwagę interesująca, umowna scenografia Xymeny Zaniewskiej i Andrzeja Przybyła oraz muzyka Józefa Skrzeka, specjalnie skomponowana do tego spektaklu.
Otello, mauretański dowódca w służbie Wenecji, nieustraszony żołnierz, człowiek prawy, dumny i bezkompromisowy, wbrew woli Brabancja poślubia jego córkę Desdemonę, której serce podbił opowieściami o swych rycerskich przygodach. Doża, powołany na rozjemcę sporu, wyraża zgodę, by młodziutka żona towarzyszyła mężowi w wyprawie przeciwko Turkom. Jagon, chorąży Otella, jest przekonany, że ten związek bez trudu można rozbić. Śliczna Desdemona, "wybredne dziecko Wenecji", nasyciwszy zmysły wkrótce zrozumie swój błąd, albo Otello zerwie małżeńskie więzy, bo Maurowie zmienni są i szybko się nudzą. Zawistny obłudnik ma też osobisty powód, by mścić się na swym dowódcy za to, że nie jego, lecz Kasja mianował namiestnikiem wojsk. Z pomocą Rodryga zamierza zrealizować intrygę, która wyeliminuje wszystkich uczestników gry, nieświadomych roli, jaką przypisał im reżyser wydarzeń. Podstępem doprowadza więc Jagon do usunięcia Kasja ze służby. Piękną Desdemonę nakłania, by nieustannie wstawiała się u męża za skrzywdzonym przyjacielem. W sercu Otella zasiewa ziarnko wątpliwości, czy jego ukochana żona przypadkiem nie zdradza go z Kasjem, a potem perfidnie podsyca płomień zazdrości. Desdemona w interpretacji Joanny Pacuły jest niewinna i czysta, ale tak zalotna i na tyle świadoma swej kobiecości, że jej zdrada nie wydaje się niemożliwa. Manipulując wszystkimi osobami ze swego otoczenia, jest całkowicie pochłonięty grą, którą podjął. Wobec zimnej, wyrachowanej kalkulacji Jagona wszyscy są bezradni, nawet Emilia, jego własna żona, oszołomiona biegiem zdarzeń Desdemona i Otello, samotny ze swa chorobą, rozpaczą i strachem, że utraci to, co w życiu wybrał i ukochał.
Występują: Daniel Olbrychski (Otello), Piotr Fronczewski (Jagon), Joanna Pacuła (Desdemona), Halina Kowalska(Emilia), Bronisław Pawlik (Brabancjo), Gustaw Holoubek (Doża), Wieńczysław Gliński (Gracjano), Krzysztof Chamiec (Lodovico), Piotr Machalica (Rodrygo), Piotr Garlicki (Kasjo), Anna Chitro (Bianka), Henryk Machalica, Zygmunt Maciejewski (Senatorowie), Tomasz Grochoczyński (Montano), Jan Prochyra (Herold), Marek Dąbrowski, Wojciech Duryasz i inni
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB