zapomniałem
Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Maklowicz.w.podrozy. Cz. 20 Środkowa Dalmacja 'Hvar'(1).avi

Kg200 / Makłowicz W Podróży / Maklowicz.w.podrozy. Cz. 20 Środkowa Dalmacja 'Hvar'(1).avi
Download: Maklowicz.w.podrozy. Cz. 20 Środkowa Dalmacja 'Hvar'(1).avi

172,79 MB

Długość filmu: 24 min 54 s

0,0 / 5  (0 głosów)
W swojej kolejnej podróży Robert Makłowicz zawitał do Środkowej Dalmacji. Po najelegantszej z wysp Dalmacji Robert Makłowicz porusza się często spotykanym tu pojazdem skuterem. Hvarskie drogi nie są wcale takie złe, jak głosi legenda. Hvar, zwany w czasach Habsburgów austriacką Maderą szczyci się najdłuższą w Chorwacji tradycją zorganizowanej turystyki, liczącą już 140 lat. To nie jedyne, poza wspaniałym klimatem, naj na koncie wyspy. Robert odwiedza wiejska gospodę, gdzie jada się wyłącznie najlepsze miejscowe produkty, degustuje wino i oliwę z miejscowej tłoczni, gotuje z szefami cenionych hvarskich restauracji. Poleca ośmiornicę z jajami, figi z szynką, czarne risotto z atramentem sepii, czy risotto z krewetkami.

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

obrazek

Cykl kulinarno-podróżniczy,
Polska 2008, Realizacja: Piotr Mikucki
Scenariusz: Robert Makłowicz, Paweł Lesisz, Zdjęcia: Andrzej Tomczak

Opis: Obecny od lat na antenie Dwójki program "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" zyskał sobie liczną i wierną widownię. Autorzy programu postanowili jednak trochę zmienić jego formułę, by dać prowadzącemu możliwość pełniejszego wykorzystania jego wiedzy i umiejętności, a widzom- pozwolić odpocząć od być może już nieco opatrzonego schematu.
"Makłowicz w podróży" to oczywiście nadal pozycja kierowana przede wszystkim do tych, którzy lubią poznawać nowe kraje i miejsca przede wszystkim poprzez ich tradycje kulinarne, specjały charakterystyczne dla danego regionu, typowe potrawy i napoje. Teraz jednak twórcy cyklu zamierzają położyć większy nacisk na ludzi, miejsca i zdarzenia, jakie podczas tych wypraw mogą się przytrafić. Widzowie będą mieli okazję poznawać pokrótce - także dzięki narracji zza kadru - historię odwiedzanych regionów, napawać się urodą ich krajobrazu, oglądać najsłynniejsze zabytki, ale też wybiorą się wraz z Robertem Makłowiczem po zakupy do miejscowych sklepów czy na targ. Oczywiście, nie zabraknie również przepysznych potraw przyrządzanych, jak zwykle, w bardzo nietypowych miejscach.
Inne pliki do pobrania z tego chomika
Makłowicz W Podróży Cz.11 Pod Wulkanem.avi play
Słynną „Aleję wulkanów” w centralnym Ekwadorze Robert Ma ...
Słynną „Aleję wulkanów” w centralnym Ekwadorze Robert Makłowicz przemierza, przecinając cały kontynent z południa na północ Drogą Panamerykańską. Zatrzymuje się w przydrożnych jadłodajniach, żeby spróbować miejscowych specjalności; wśród nich kurczaka w sosie z orzeszków ziemnych i leczniczego wywaru z sokiem sangre de drago. Powstrzymuje się przed skosztowaniem pieczonej na rożnie morskiej świnki, tutejszej specjalności. Zwiedzamy położoną pod wulkanem Cotopaxi plantację róż, eksportowanych na cały świat, której właścicielem jest mieszkający od lat w Ekwadorze Polak z Krakowa. Na koniec gościmy w zabytkowej hacjendzie La Ciénega, w której senor Makłowicz gotuje lorco de papa – miejscową wyśmienitą kartoflankę.
Makłowicz W Podróży Cz.12 Dolna Saksonia Lueneburg1.avi play
Kolejna podróż prowadzi Roberta Makłowicza do hanzeatyck ...
Kolejna podróż prowadzi Roberta Makłowicza do hanzeatyckiego Lüneburga w Dolnej Saksonii, niegdyś słynącego z wydobycia soli ważnego ośrodka handlu, dzisiaj uroczego, zabytkowego miasteczka, w którym dawne koszary z czasów zimnej wojny zamieniono na uniwersytet. Wśród dolnosaksońskich przysmaków prezentowanych w odcinku znajdą się niemieckie kiełbaski „krakowskie”, świeże szparagi z ziemniakami oraz danie dawnych marynarzy – labskaus.
Makłowicz W Podróży Cz.14 Na Saksy1.avi play
Znane określenie „jechać na saksy” w programie Roberta M ...
Znane określenie „jechać na saksy” w programie Roberta Makłowicza nabiera innego znaczenia. Razem z nim w roli podróżnika-smakosza poznajemy atrakcje tego niemieckiego landu słynącego z zabytkowych hanzeatyckich miast, eleganckich, pełnych zieleni wsi, owiec wypasanych na wrzosowiskach i kwitnących w maju sadów owocowych nad Łabą. W menu odcinka znajdą się między innymi flądra panierowana, sałata wiosenna z jagnięciną oraz szparagi w sosie holenderskim.
Maklowicz w podrozy Cz. 15 Mołdawia w drodze1.avi play
Robert Makłowicz postanawia wyruszyć na ratunek pamięci ...
Robert Makłowicz postanawia wyruszyć na ratunek pamięci historycznej o Mołdawii, niegdysiejszym sąsiedzie Rzeczypospolitej. Wzorem Smoka Wawelskiego wyrusza z Krakowa, spod Kościoła Mariackiego, uzbrojony w terenowy samochód i niezawodne przybory kuchenne. Droga prowadzi przez Słowację, Węgry i Rumunię – kraje, których terytoria bardzo zmieniły się w ciągu ostatniego stulecia, dziś należące do „bezgranicznej” Unii Europejskiej. Na mołdawskim szlaku krakowski podróżnik odwiedza m.in. spiską Lubowlę, węgierskie miasto Gyula i rumuńskie Jassy.
Maklowicz w podrozy Cz.16 Mołdawia winem płynąca1.avi play
Najbardziej znanym w świecie produktem eksportowym Mołda ...
Najbardziej znanym w świecie produktem eksportowym Mołdawii są jej wina, którymi raczyli się już bohaterowie sienkiewiczowskiej „Trylogii”. W swojej podróży Robert Makłowicz odwiedza kilka renomowanych winnic i największe na naszej planecie piwnice, w których składuje się wino w beczkach i butelkach. Podziemne korytarze są tak ogromne, że trzeba jeździć po nich samochodami. Jako uzupełnienie do szlachetnych trunków smakosz z Polski proponuje m.in. sarmalę (gołąbki w liściach winogron), wieprzowe ragout z mamałygą oraz półmisek warzywny z bryndzą.
Maklowicz w podrozy Cz.17 Mołdawia Człowiek i natura1.avi play
Na kolejnym etapie swojej podróży po Mołdawii Robert Mak ...
Na kolejnym etapie swojej podróży po Mołdawii Robert Makłowicz, znany krytyk kulinarny, skupia się na cudach natury, których znajduje w tym kraju znacznie więcej niż wspaniałości stworzonych przez człowieka. W olśniewających plenerach między Prutem i Dniestrem przyrządza miejscowe przysmaki: m. in. kotlety cielęce w sosie winnym z mamałygą oraz grillowaną cukinię z bryndzą. Bardzo ciekawie zapowiada się też spotkanie Roberta Makłowicza z polskimi żubrami, należy ono jednak do atrakcji pozakulinarnych, gdyż żaden z uczestników spotkania nie zostanie zjedzony.
Maklowicz.w.podrozy.Cz. 18 Mołdawia Multi-Kulti1.avi play
W swojej kolejnej podróży Robert Makłowicz zawitał do Mo ...
W swojej kolejnej podróży Robert Makłowicz zawitał do Mołdawii. Dzisiejsza Mołdawia to intrygująca mieszanka narodowości, kultur, wyznań i obyczajów również kulinarnych. Robert Makłowicz przygląda im się odwiedzając miasta, dzielnice i wsie mołdawskich Polaków, Gagauzów, Cyganów, Ukraińców i rosyjskich starowierców. Wizyty u tych niezwykle gościnnych ludzi są świetną okazją do skosztowania ich tradycyjnych dań. W menu odcinka nie zabraknie gagauskiej kawarmy z baraniej rąbanki, cygańskich szaszłyków z mamałygą i konfitury z malin popijanej czajem w prokusku.
Maklowicz.w.podrozy. Cz. 19 Środkowa Dalmacja Słodka Cetina1.avi play
Cetina to najdłuższa rzeka Dalmacji, wpadająca do Adriat ...
Cetina to najdłuższa rzeka Dalmacji, wpadająca do Adriatyku w mieście Omis. Jej przełom przez Góry Dynarskie dorównuje chyba urodą słynnym dalmatyńskim archipelagom. To tutaj powstawały słynne westerny z Winnetou. Robert Makłowicz odkrywa lądowe i słodkowodne smaki tego regionu, dość egzotyczne w zestawieniu z dobrze znanym turystom adriatyckim menu. W tym odcinku na talerzu pojawiają się m. in. ślimaki, cielęcina a la Jaskiniowcy, panierowane żaby i kalmary nadziewane boczkiem.
Maklowicz.w.podrozy. Cz. 20 Środkowa Dalmacja Hvar1.avi play
W swojej kolejnej podróży Robert Makłowicz zawitał do Śr ...
W swojej kolejnej podróży Robert Makłowicz zawitał do Środkowej Dalmacji. Po najelegantszej z wysp Dalmacji Robert Makłowicz porusza się często spotykanym tu pojazdem skuterem. Hvarskie drogi nie są wcale takie złe, jak głosi legenda. Hvar, zwany w czasach Habsburgów austriacką Maderą szczyci się najdłuższą w Chorwacji tradycją zorganizowanej turystyki, liczącą już 140 lat. To nie jedyne, poza wspaniałym klimatem, naj na koncie wyspy. Robert odwiedza wiejska gospodę, gdzie jada się wyłącznie najlepsze miejscowe produkty, degustuje wino i oliwę z miejscowej tłoczni, gotuje z szefami cenionych hvarskich restauracji. Poleca ośmiornicę z jajami, figi z szynką, czarne risotto z atramentem sepii, czy risotto z krewetkami.
Maklowicz.w.podrozy.Cz. E21 Środkowa Dalmacja SPLIT.avi play
Miasto, którego historyczne centrum znajduje się dosłown ...
Miasto, którego historyczne centrum znajduje się dosłownie w antycznym pałacu Dioklecjana, w wyjątkowy sposób łączy współczesność z odwieczną śródziemnomorską tradycją: grecką, rzymską i wenecką. Przewodnikami Roberta Makłowicza po kuchni stolicy Dalmacji są miejscowi restauratorzy. Ze specjałów, które wspólnie przyrządzają, warto polecić: carpaccio z tuńczyka z sałatką ziemniaczaną i morskimi algami zwanymi vlasulje, czyli peruki, oraz makaron penne po marynarsku.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności