Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
Junosza77
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Kobieta Juno

widziany: 24.03.2018 22:35

 • pliki muzyczne
  29
 • pliki wideo
  163
 • obrazy
  592
 • dokumenty
  54

845 plików
66,2 GB

Ukryj opis Rozwiń
 • 102,4 MB
 • 27 lis 10 23:34
W Iluzjonie - Aleksander Żabczyński - Amant komediowo-liryczny
2010, reż. Stanisław Janicki
Stanisław Janicki prezentuje sylwetkę jednego z najpopularniejszych polskich aktorów okresu dwudziestolecia międzywojennego, Aleksandra Żabczyńskiego. Znany przede wszystkim z ról amantów artysta wystąpił m.in. w "Ada! To nie wypada!", "Pani minister tańczy" i "Trzech sercach". Wylansował również wiele popularnych piosenek - "Taka noc i walc, i ty", "Na moje wady już nie ma rady" czy "Już nie zapomnisz mnie".

1 komentarz

 • 233,0 MB
 • 4 lis 10 14:32
Z cyklu "W Iluzjonie" - pierwsza część wspomnień Stanisława Janickiego poświęcona aktorce przedwojennej Jadwidze Smosarskiej.

zachomikowany

 • 233,0 MB
 • 4 lis 10 14:32
Z cyklu "W Iluzjonie" - druga część wspomnień Stanisława Janickiego poświęcona aktorce przedwojennej Jadwidze Smosarskiej.

Około 7 minuty występuje 1 sekundowa przerwa...

zachomikowany

 • 349,2 MB
 • 4 lis 10 14:32
„Jadwiga Smosarska”

Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2008
Reżyseria, scenariusz Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Filmowa biografia Jadwigi Smolarskiej największej gwiazdy przedwojennego kina polskiego.

Pretekstem do realizacji filmu o Jadwidze Smosarskiej jest fakt wydania przez profesor Małgorzatę Hendrykowską książki o aktorce, w której odsłonięte zostają nieznane dotąd fakty z jej życia. Scenariusz filmu bazuje na książce i powstał we współpracy z profesor Hendrykowską. We wrześniu 2008 roku przypada 110 rocznica urodzin Jadwigi Smosarskiej. Jakie losy były udziałem aktorki, którą pamięta się z ról w przedwojennych filmach "Jadzia", "Barbara Radziwiłłówna", "Czy Lucyna to dziewczyna", "Dwie Joasie", "Skłamałam", "Prokurator Alicja Horn"?. Film ma charakter biograficzny, ale ukazuje aktorkę nie tylko przez pryzmat jej nieprawdopodobnej kariery i popularności, ale poprzez jej działania w czasie II wojny światowej, kiedy to uratowała ponad setkę ludzi. Z tego okresu zachowały się m. in. kwity bankowe oraz korespondencja Smosarskiej z Hanką Ordonówną ratującą z kolei polskie dzieci na Bliskim Wschodzie. Film ukazuje emigracyjne losy artystki, jej zaangażowanie w sprawy Polonii, ratowanie aktorów z wojennej pożogi, udział w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, a także w tworzeniu Domu Aktora w Skolimowie, czy w końcu wieloletnią walkę z nieuleczalną śmiertelną chorobą - agranulocytozą. Jest to zatem opowieść o prawdziwym życiu aktorki. W filmie znalazły się nigdy dotąd niepublikowane dokumenty, fotografie, listy i inne materiały ikonograficzne, które znajdowały się w prywatnym archiwum Jadwigi Smosarskiej, a które przejęła prof. Małgorzata Hendrykowska. Oprócz tego film opowiada też o zmieniających się epokach: przedwojennej Polsce, o okresie drugiej wojny światowej, o 19 latach amerykańskiej emigracji i powrocie Jadwigi Smosarskiej do kraju na stałe na rok przed śmiercią w 1970 roku - w trudnym okresie kolejnego polskiego przełomu. Film przedstawia elementy świata Jadwigi Smosarskiej, a więc elementy świata przedwojennego filmu, ukazane poprzez kamery, urządzenia z planu filmowego, kostiumy, plakaty, wycinki prasowe, fotosy, fragmenty filmów i kronik. Pokazane są też miejsca związane z aktorką, oraz materiały archiwalne, zawierające wspomnienia ludzi, którzy ją znali. - źródło: filmpolski.pl

z chomika bombadilwlocie

 • 231,9 MB
 • 4 lis 10 14:31
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1987
Gatunek: Film o sztuce, Film biograficzny
Dane techniczne: Barwny. 28 min.

Opis wg. Filmpolski.pl: "Demon komizmu", "arcymistrz humoru", "król komedii", "przedwojenny Louis de Funes" to tylko niektóre etykietki, przypinane Antoniemu Fertnerowi (1874 - 1959) zarówno za życia, jak i po śmierci. Jedno nie ulega wątpliwości. Był wybitnym aktorem komediowym, obdarzonym na tyle dużą skalą emocji, że jego ojcowie, kupcy, ziemianie, prominentni urzędnicy państwowi, gubernatorzy i prezesi nie stanowili powielanego do znudzenia farsowego stereotypu. Każdemu z nich ofiarowywał Fertner cząstkę własnej wrażliwości i wyobraźni. Każdego starał się wyposażyć w rys indywidualności, przykuwający uwagę widza i pozostający w pamięci. Niski wzrost, okrągła twarz, niespecjalny głos, wyraźna nadwaga i postępująca łysina dla większości aktorów stanowiłyby źródło kompleksów i przyczynę zawodowych niepowodzeń. Antoni Fertner z defektów swej fizjonomii uczynił atut. Bez jego korpulentnej sylwetki nie sposób sobie już dziś wyobrazić takich filmów, jak "Romeo i Julcia", "Antek policmajster", "Jaśnie pan szofer", "Ada, to nie wypada", "Będzie lepiej" czy "Papa się żeni". Lecz nie tylko dlatego nazwisko Fertnera zawsze już będzie przywoływane, gdy mowa o historii rodzimego kina. Drugim powodem jest fakt, że przyszły "demon komizmu" zagrał w 1908 roku główną rolę w pierwszym polskim filmie fabularnym pt. "Antoś pierwszy raz w Warszawie". W owego Antosia wcielał się później jeszcze kilkadziesiąt razy, zarówno w Polsce, jak i w Rosji, zyskując i tu, i tam ogromne powodzenie. Coraz bardziej zaawansowany wiek nie przeszkadzał mu w artystycznym rozwoju. W wieku 64 lat zadebiutował jako aktor...śpiewający. Było to w "Zapomnianej melodii" Konrada Toma i Jana Fethkego, zrealizowanej w 1938 roku. Po wojnie Fertner nie wrócił już do filmu. Skoncentrował się na pracy w teatrze i pisaniu wspomnień. Film Tadeusza Pawłowicza i Zbigniewa Wawra to próba biografii "demona komizmu", bogato ilustrowana fotografiami z jego życia rodzinnego i zawodowego. Nie zabrakło oczywiście fragmentów najsłynniejszych ról Fertnera.

z chomika bombadilwlocie

 • 232,2 MB
 • 4 lis 10 14:30
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1993
Dane techniczne: 28 min.

Opis wg Filmpolski.pl: Był urodzonym parodystą, umiał genialnie imitować głosy, wygląd, sposób bycia i mówienia. Stworzył postać warszawskiego cwaniaczka Dodka, na wzór wielkich komików światowego kina, jak Chaplin, Buster Keaton, czy Harold Lloyd. Dymsza - prawdziwe nazwisko Adolf Bagiński (1900 - 1975) - po raz pierwszy wystąpił w Teatrze im. Staszica jako 17 - latek. Wkrótce młodziutki kancelista praktykujący u warszawskiego rejenta zaangażował się do Teatrzyku Miraż jako inspicjent, sufler i statysta. Któregoś dnia musiał zastąpić chorego aktora. Gdy odtańczył na scenie poleczkę, jeden z widzów krzyknął "Brawo, Dymsza!" Dopiero po spektaklu sam zainteresowany dowiedział się, skąd wziął się ten pseudonim. Dyrektor teatru musiał wpisać na afiszu jakieś nazwisko na miejsce nieobecnego Karola Hanusza. Nie chciał dekonspirować młodego adepta teatralnego, który akurat odbywał służbę wojskową. W starym kalendarzu przeczytał nazwisko posła do carskiej Dumy, Leopolda Dymszy - i tak w 1919 r. narodził się król komików, Adolf Dymsza. Jego talent w pełni skrystalizował się w kabaretach i teatrzykach (Perskie Oko, Qui Pro Quo, Małe Qui Pro Quo, Banda, Cyrulik Warszawski). W kinie zadebiutował w 1918 r. w krótkometrażówce "Roztargniony krawiec", lecz dopiero film dźwiękowy przyniósł mu sukcesy i ogromną popularność ("Ułani, ułani", "Sto metrów miłości", "Dwanaście krzeseł", gdzie grał z czeskim komikiem Vlastą Burianem, "Wacuś", "Sportowiec mimo woli" i wiele innych). Przed wojną wystąpił w 26 filmach, z czego zachowało się 13, najczęściej we fragmentach. Po wojnie "zapracował" sobie na miano aktora niewykorzystanego - zagrał zaledwie w 7 filmach (m. in. "Cafe pod Minogą", "Skarb", "Irena do domu", "Nikodem Dyzma"). Dokument poświęcony Adolfowi Dymszy przypomina największe kreacje artysty w filmach przedwojennych, m. in. "Każdemu wolno kochać", "Romeo i Julcia", "Parada rezerwistów" (ten ostatni, zachowany we fragmentach, nie był prezentowany po wojnie). Fragmenty filmowe uzupełnia bogata ikonografia teatralnych i kabaretowych ról aktora oraz materiały ze zbiorów prywatnych. Wykorzystano materiały archiwalne: Filmoteki Narodowej, WFDiF w Warszawie i Muzeum Teatralnego w Warszawie.

z chomika bombadilwlocie

 • 199,9 MB
 • 4 lis 10 14:30
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1993
Dane techniczne: 27 min.

Sylwetka Mieczysławy Ćwiklińskiej, największej gwiazdy komedii przedwojennej. Fragmenty przedwojennych filmów m. in. "Antek Policmajster", "Wacuś", "Dodek na froncie" i inne.

z chomika SUCHAN

 • 349,1 MB
 • 4 lis 10 14:29
Eugeniusz Bodo za winy niepopełnione (Dokument) 55 minut, Polska 1997

Biografia jednego z najpopularniejszych polskich aktorów okresu międzywojennego - Eugeniusza Bodo. Po raz pierwszy ukazano w niej prawdę o jego śmierci. Film jest bogato ilustrowany materiałami dokumentalnymi oraz zdjęciami z filmów, w których występował "trubadur Warszawy". Tytuł nawiązuje do filmu, który Bodo wyreżyserował i w którym wystąpił przed wojną ("Za winy niepopełnione" - 1938), i nasuwa skojarzenia z tragicznym końcem życia aktora.

z chomika bombadilwlocie

 • 139,9 MB
 • 4 lis 10 14:29
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1980
Gatunek: Film oświatowy, Film o sztuce
Dane techniczne: Barwny. 35 i 16 mm. 520 m. 18 min.

Sylwetka gwiazdy przedwojennego kina, aktorki - Jadwigi Andrzejewskiej - we wspomnieniach jej siostry.

z chomika bombadilwlocie

 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  9
 • pliki muzyczne
  0

9 plików
2,02 GB
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 12.04.2016 20:05

zgłoś do usunięcia
Ale wrócę... nie raz! Ciepło pozdrawiam
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 9.05.2016 12:11

zgłoś do usunięcia
Znalezione w internecie : "Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich." - kard. Stefan Wyszyński Warto o tym pamiętać. Ciepło pozdrawiam i udanego tygodnia życzę. - M.
radmatuszewski

radmatuszewski napisano 4.06.2016 15:43

zgłoś do usunięcia
Gry--PC--2014

Gry--PC--2014 napisano 8.06.2016 18:04

zgłoś do usunięcia
gorczam

gorczam napisano 10.06.2016 18:54

zgłoś do usunięcia
Witam i zapraszam po audiobooki,seriale,programy i inne!!!
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 23.06.2016 17:28

zgłoś do usunięcia
Stare chińskie powiedzenie: "Obyś żył w ciekawych czasach". Zastanawiam się czy to błogosławieństwo ... czy raczej przekleństwo Ech... M.
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 11.10.2016 16:35

zgłoś do usunięcia
obrazek Gorąco pozdrawiam
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 30.10.2016 13:20

zgłoś do usunięcia
obrazek
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 14.11.2016 20:50

zgłoś do usunięcia
obrazek D O B R A N O C !
anty-Kasandra

anty-Kasandra napisano 7.12.2016 05:46

zgłoś do usunięcia
Porządki przedświąteczne obrazek Uciekaj, ty przebierańcu! Pozdrawiam

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (30)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (30)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności