Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto

Z archiwum IPN - ''Burta'' (2009).avi

DontTryStopMe / Filmy dokumentalne / Żołnierze wyklęci / Jan Leonowicz, ps. Burta / Z archiwum IPN - ''Burta'' (2009).avi
Download: Z archiwum IPN - ''Burta'' (2009).avi

174,27 MB

Długość filmu: 27 min 26 s

0.0 / 5 (0 głosów)

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Łupaszko.cz.1.2000.DVBRip.mkv play
Łupaszko 2000[DVBRip][PL] Opowieść o losach Zygmunta Sz ...
Łupaszko 2000[DVBRip][PL] Opowieść o losach Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", jednego z najwybitniejszych partyzanckich dowódców liniowych. Zygmunt Szendzielarz podczas wojny obronnej w 1939 r. dowodził 2 szwadronem 4 pułku Ułanów Zaniemeńskich, w składzie Armii “Prusy”. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł jesienią 1939 r. i rozpoczął walkę podziemną. W 1943 został dowódcą 5 Wileńskiej Brygady AK, czyniąc z niej najliczniejszą i najsilniejszą brygadę na Wileńszczyźnie. Żołnierze Łupaszki walczyli zarówno z Niemcami, jak i wojskami sowieckimi. Jego brak zaufania do Sowietów sprawił, że nie zgodził się uczestniczyć w żadnych rozmowach, na które Sowieci zapraszali polskich oficerów oraz że nie ujawnił się w 1944 r. w ramach operacji “Ostra Brama”. Nie podzielił losu tysięcy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Po rozkazie o rozwiązaniu AK kontynuował walkę. Jego żołnierze atakowali wojska sowieckie, posterunki UB i działaczy PPR, postępując z nimi z całą bezwzględnością, jako z najeźdźcami i kolaborantami. Oddziały Łupaszki operowały od Podlasia, przez Białostocczyznę, Warmię i Mazury do Pomorza. W latach 1945-1948 jego żołnierze rozbili kilkadziesiąt posterunków MO i UBP oraz kilkanaście placówek Armii Czerwonej. Zlikwidowano około 200 funkcjonariuszy i oficerów NKWD, UBP, MO i Armii Czerwonej. Mjr Szendzielarz został aresztowany w 30 czerwca 1948 r. Po 2,5-letnim pobytu w więzieniu, torturach i pokazowym procesie został skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Mordu dokonano 8 lutego 1951 r. Od początku swej działalności Łupaszko był otoczony legendą: jako bezwzględnie walczący ze znienawidzonymi Sowietami i ubekami. Równolegle jednak komunistyczny aparat propagandy budował jego “czarną legendę”, która do dziś jest obecna w niektórych opiniach. Pisano o nim jako o “krwawym bandycie”, opisywano jego rzekomo “krwawe i bandyckie napady”, zarzucano współpracę z Niemcami i służbę za “imperialistyczne pieniądze”. Do zakłamywania tego przyczynili się też niektórzy historycy. Do dziś nie znamy miejsca pochówku mjr. Szendzielarza. Komunistyczni oprawcy często chowali swe ofiary po kryjomu, słusznie obawiając się, że miejsca pochówku “żołnierzy wyklętych” staną się miejscami kultu dla Polaków. Dopiero 30 czerwca 2008 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się symboliczny uroczysty pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”. W filmie majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę" i jego żołnierzy wspominają m. in.: Aldona Rymsza, Lidia Lwow - Eberle, Rajmund Drozd, Henryk Sobolewski, Edward Jarkowski, Józef Tondryk i dr Henryk Piskunowicz - historyk.
Elegia na śmierć Roja 2007.avi play
Dokument na temat losów Mieczysława Dziemieszkiewicza, l ...
Dokument na temat losów Mieczysława Dziemieszkiewicza, legendarnego członka powojennego podziemia niepodległościowego. Bohater urodził się w 1925 roku w powiecie łomżyńskim. Później na tym terenie działał w szeregach NSZ - NZW. Podczas okupacji pracował jako robotnik transportowy w Makowie Podhalańskim. Przewoził również konspiracyjne materiały, które otrzymywał od swojego brata Romana (pseudonim "Adam"). Wiosną 1945 roku został wcielony do wojska w Warszawie. Po rozstrzelaniu brata przez wojska sowieckie Mieczysław Dziemieszkiewicz zdecydował się na dezercję i wstąpienie w szeregi partyzanckiego oddziału Mariana Kraśniewskiego "Burzy". Tam Dziemieszkiewicz dostał pseudonim "Rój". Film przedstawia również losy innych żołnierzy związanych z podziemiem niepodległościowym. Relacje świadków tamtych wydarzeń są przywróceniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Kwatera Ł 2013.avi play
Latem 2012 roku ekipa naukowców pod kierownictwem dr hab ...
Latem 2012 roku ekipa naukowców pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka prowadziła prace ekshumacyjne na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Kwatera na Łączce jest miejscem pochówku żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, którzy byli więzieni, katowani i mordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. A potem wrzucani nocą do zwykłych dołów. Identyfikacja ich szczątków i godny ich pochówek to dług, jaki ma do spłacenia dzisiejsza Polska tym, którzy zginęli za jej niepodległość. Spłaca go rękami archeologów, historyków, antropologów i lekarzy sądowych. Film "Kwatera Ł" to zapis ich pracy.
więcej plików z tego folderu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności